Onze Oost en West op de Wereld tentoonstelling te New York. REMBRANDT Gracie Fields Louis Davids AGENDA. WOENSDAG 7 DECEMBER 1938 HAAELE M'S DAGBEAD 2 Aan de inzendingen wordt de laatste hand gelegd. Een kijkje van het bordes af in de groote zaal der Indische afdeeling. Op den achtergrond het diorama van den kunstschilder L. J. Eland. Daar boven staat in het Engelsch „Welkom in Nederlandsch-Indië". Links en rechts de groote wandschilderingen van Paulides. Globaal beeld van onze Koloniën. (Van een G. P. D.-redacteur). NU langzaam maar zeker de openingsdag van de Wereldtentoonstelling te New York 23 April 1939 nadert, begint men in de vele landen, die toezegden mede te zullen doen, spoed achter de inzendingen te zetten. Zoo is het ook in ons land, dat, als groote koloniale mogendheid, eigenlijk een dub bele taak heeft: de inrichting van het Nederland- sche en van het Indische huis. De Commissie voor de Overzeesche Gewes ten der Stichting de Nederlandsche Deelneming aan de Wereldtentoonstelling te New York in 1939. heeft de Nederlandsche pers gisteren, in het Koloniaal Instituut, te Amsterdam, een kijkje gegund op den arbeid, die een goede voor bereiding van de Oost- en West-Indische inzen dingen vereischt, door in vogelvlucht te laten zien, wat momenteel gereed is voor verzending en waaraan men de laatste hand legt! Laat ons op den voorgrond stellen, dat het niet gemakkelijk is enkele domineerende in drukken uit de veelheid te vermelden, temeer omdat het groote verband nog te veel ontbreekt, ook al omdat het Koloniaal Instituut niet over voldoende ruimte beschikt. Samenvattende mag men hieraan direct toevoegen, dat onze koloniën in Amerika uitstekend voor den dag zullen komen. Dit laatste is Mr. G. C. H. Hart, de voorzit ter der Commissie wees er zeer terecht op! voor een groot gedeelte te danken aan het Ko loniaal Instituut, in het bijzonder aan de beide hoogleeraren Schrieke en De Bussy, en daar naast aan de energie en vindingrijkheid van Ir. W. L. Utermark, gedelegeerde van de Com missie. „De beteekenïs van het Koloniaal Instituut", aldus de heer Hart, „mag in dit verband nog wel eens extra naar voren gebracht worden, want aan den arbeid, welken het verricht, dankt Nederland het, dat men in het buitenland gaat inzien, van welk een groote waarde het bestu ren van koloniën, zooals ons land dit doet, kan zijn. Het is onze bedoeling Amerika te laten zien, welke groote belangen dit land bij onze koloniën heeft. Wij zullen den bezoekers onmo gelijk een diepgaanden indruk kunnen geven. Wel zullen wij hun een totaal beeld verschaf fen van al hetgeen in Oost- en West-Indië plaats gehad heeft en nog plaats heeft. Wij zullen, zon der te veel in details te treden, een indruk geven wat er op landbouwgebied, nijverheids voorlichting, bevolkingsvoorzorg, onderwijs, medische voorlichting enz. enz. is bereikt. Daar naast zal men van kunst, religie en cultuur het noodige laten zien, evenals van de voortbreng selen. Naar onze meening zal het groote diorama, dat door den kunstschilder L. J. Eland vervaar digd wordt, en dat critici reeds een „kermis tent" genoemd hebben, stellig een van de be langrijkste onderdeelen worden. Ik moge daar aan toevoegen, dat wij liever een „kermistent" hebben, waarvoor de bezoekers zich bij wijze van spreken zullen verdringen, dan een modern, moeilijk te begrijpen schilderstuk. Over het geheel genomen was en is het onze bedoeling, dat de inzendingen uit Oost- en West-Indië op de bezoekers den indruk zullen maken van heldere, comfortabele en gastvrije landen, ge knipt voor toeristen, dank zij de moderne ver keersmiddelen en de moderne wegen." Wat er komt. Onder leiding van Ir. Utermark werd vervol gens in oogenschouw genomen, wat onze kolo niën in New York zullen brengen. En laat ons dan meteen beginnen bij het diorama, dat in de groote zaal een eereplaats krijgt, voorstellende een landschap op Java, waar diepe ravijnen door lange spoorwegviaducten overbrugd en vruchtbare, tegen de berghelling uitgestrekte rijstvelden door schilderachtige dorpen afge wisseld worden. Door middel van een speciale licht-technische installatie zal de schoonheid van het Javaansche landschap op alle oogen- blikken van dag en nacht getoond kunnen wor den. De figuren er voor werden geboetseerd door den beeldhouwer L. J. Th. Kamman. Het bordes, van waar men dit schouwspel ge nieten kan, wordt afgezet door een kunstig door Balineesche houtsnijders bewerkte railing. Deze zeer tijdroovende arbeid werd op Bali uit gevoerd onder leiding van den heer R. Neuhaus. De uitgebeelde voorstellingen zijn ontleend aan het Tantri-Kamendaka-verhaal en aan de Ramayana en gehakt in oud djatihout (Java- teak). Door de in totaal 42 uitvoerders is hier aan 4 maanden gewerkt. Had één man het al leen moeten doen, dat zou hij hiervoor 14 jaar noodig gehad hebben. De twee groote wandbeschilderingen in de groote zaal, links en rechts van het diorama, zijn van den schilder H. Paulides. Ook deze zijn zoo goed als gereed. Van de wandschilderingen heeft het eene betrekking op muziek-, tooneel- en danskunst der Javanen, in de andere zijn grepen uit het cultureele leven der Baliërs verwerkt. Tegen den achterwand der zaal komt een wereldkaart en van het bordes in de zaal ziende, kijkt men op een zeer groote maquette van den Indischen Archipel (schaal 1 670.000). Bneden in de zaal zal zich links van het diorama een klein Javaansch orkestje bevin den. een zoogenaamd klenénganorkest, dat met een kamerorkest bij ons te vergelijken is. Op een zeer groote maquette van den Indi schen Archipel zijn de regelmatig bevaren, be- Den Helder: zwaar bewolkt ZZW matig Vlissmgen: zwaar bewolkt ZZW krachtig De Bilt: zwaar bewolkt ZZW matig Groningen: betrokken ZZW matig Maastricht: betrokken ZZW zwak reden en bevlogen trajecten van de nationale verkeersmaatschappijen aangegeven. Een aan tal door den beeldhouwer IJzerdraat gesneden figuren duiden op de landen, welke door de Nederlandsche Scheepvaart Maatschappijen met Indië verbonden worden. Daarop zijn tsvens een 150-tal kustlichten van de eerste orde aan gebracht. Ook vindt men er de natuurmonu menten op aangegeven, benevens de zoö-geogra- fie van den Archipel, het laatste door middel van een groot aantal modelletjes van de ver spreide diersoorten, waarbij enkele zeer zeld zame, zooals de komodovaraan, de orangoetan, neushoorn, argusfazant en helmcasuaris. Links- langs den wand komt men voor een artistieke statistiek te staan. Jaap Gidding geeft daarop de ontwikkeling van de voornaamste Europee- sche cultures aan, benevens de belangrijkste producten van de inheemsche bevolking. Enkele andere maquettes zullen vervolgens een beeld geven van een groot modern irigatiewerk en een moderne rubberondeneming, terwijl men voorts op plastisch-schematische wijze een in druk zal krijgen van de wijze, waarop de Indi sche Regeering haar taak ten aanzien van het onderwijs opvat. Een duidelijke statistiek zal aantoonen, in welke mate de onderwijsmoge lijkheden toegenomen zijn. Een maquette van de Medische Hoogeschool zal evenmin ontbre ken. Het ontzaggelijk uitgebreid complex van onderwijslokalen, laboratoria en hospitalen is getrouw weergegeven. Overigens kan men zich van die uitgestrektheid gemakkelijk een denk beeld vormen, wanneer men weet, dat het per soneel zich in de gangen van fietsen bedient! Een maquette van Java, het dichtstbevolkte eiland, ontbreekt evenmin. Hierop is onder meer de veedichtheid aangegeven, daar deze voor een agrarisch volk van groot belang is. Voorts zal ook de prachtige maquette van Tandjong Priok Batavia's moderne haven, stellig de aandacht vragen, evenals een groot model van de ontvang- ruimte van een der Oud-Javaansche vorsten, den Sultan van Djocjakarta: een staaltje van mo derne Javaansche bouwkunst, waarbij tal van oude herinneringen bewaard zijn gebleven. Met de aparte tentoonstelling in de kleine zaal onder het bordes wordt beoogd een indruk te geven van bepaalde uitingen van oude en nieuwe inheemsche kunst in Nederlandsch-In dië. Bij de opstelling zal er naar gestreefd wor den de artistieke waarde van het tentoongestelde volkomen tot haar recht te doen komen. Door deze zaal bereikt men die der hand werkslieden, waar Javanen bezig zijn met het besnijden van hout, en het snijden van wajang poppen uit leer, terwijl hier voorts Javaansche vrouwen het batikken zullen demonstreeren. Bij elk dier groepen van ambachten zijn in vitrines /ooi-werpen uitgestald, welke er direct of indi rect verband mede houden. Aan het einde der zaal komt een verkoop stand van Indische kunstnijverheid, prentbrief kaarten enz. en daarachter is het inlichtingen bureau, waar men zoowel op het gebied der pro ducten en den handel van Indië als op toeristiek gebied deskundige voorlichting kan ontvangen. Hier leidt een trap naar boven naar de z.g.n. pro ductenzaal, welke ook rechtstreeks van het bor des bereikt kan worden. West-Indië. In de zaal voor West-Indië zullen twee zeer groote maquettes onmiddellijk de aagdacht op- eischen. De eerste geeft een overzicht in vogel vlucht van Willemstad, de hoofdstad van Cura cao, met haar havencomplex en de daarachter liggende petroleumnederzetting Emmastad. De tweede stelt een in den polder van Suriname aangelegde koffieplantage voor, waarbij de ver andering in waterstand tengevolge van het ge tij gedemonstreerd wordt. De achterwand van de zaal zal grootendeels ingenomen worden door een marktscène uit Pa ramaribo. Levensgroote, door Kathe Kruse ver vaardigde figuren voorstellende Creolen, Bosch negers, Indianen, Javanen, Britsch-Indiërs en Chineezen zullen in bonte mengeling een indruk van de verscheidenheid der bevolking van dit Nederlandsche gewest moeten geven. Op de markt bevindt zich allerlei exotische koopwaar. Links en rechts hiervan komen twee schilde rijen van den kunstschilder E. J. Ligtelijn, voor stellende een decoratieve kaart van Suriname en een artistiek opgezette voorstelling van de bauxietwinning (aluminiumerts) in Moengo, te midden der Surinaamsche oerwouden. Aan den linkerwand wordt een groote glas- in-lood kaart aangebracht,, welke de Nederland sche gebiedsdeelen in Amerika en hun communi catiemiddelen duidelijk laat zien. Er vóór zal men de Surinaamsche mijn-, land- en bosch bouwproducten uitgestald vinden, zooals bauxiet, goud, suiker, koffie, rijst, verschillende mooie houtsoorten, balata, vruchten, honing enz. Links en rechts van den ingang komen twee oud-Hollandsche tegeltableaux, ontworpen door den heer J. G. D. Vogelenzang, op historische aanwijzingen van den heer W. Voorbeytel Can- nenburg, directeur van het Nederlandsch Histo risch Scheepvaartmuseum, te Amsterdam. Deze zullen voorstellen het eerste saluut aan de Ame- rikaansche vlag, toentertijd de enkele „stripes' in 1776 op het eiland St. Eustatius gebracht en een blik op de haven van Curacao ten tijde van Peter Stuyvesant, van 1646 tot 1654 gouverneur van dit gewest en van Nieuw-Amsterdam. Voorts zal men van Curasao Aruba, Bonaire, i St. Maarten, St. Eustatius en Saba door maquet tes en foto's de voor deze eilanden belangrijke producten demonstreeren. Het is een veelheid aan indrukken waarmede men het Koloniaal Instituut verlaat, welke aan vankelijk verbijsterend werkt. Toch maakt zich daar langzamerhand een samenvattend, afgerond beeld uit los: dat van harde werkers, die er alles op' gezet hebben om het Amerika naar den zin Spanje onder den schijnwerper, maar onze brillen onder de loupe. Prima afwerking. W. KUIPERS ZN., Gedipl. Opticiens ZIJLSTRAAT 97. (Adv. Ingez. Med.) De toeerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur. Weer- Wind: Temperat. in gr. C. Minimum hedennacht in gr. C: Neersl. afgel. etmaal in m.M.: Den Helder: 9 Vlissingen: 7 De Bilt: 6 Groningen: 8 Maastricht: 6 0.4 2 0.3 1 0.2 Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land-. Kouder. Half tot zwaar bewolkt of betrokken. Geen neer slag van beteekenis. Matige, tijdelijk krachtige, Zuidelijke tot Oostelijken wind. THERMOMETERSTAND: Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden 48 F. 47 F. 48 F. Het toekomstige weersverloop zal in hooge mate worden beïnvloed door een storing over Portugal en de Golf van Biscaye, welke in den loop van den nacht verder tot ontwikkeling is gekomen. Deze storing beweegt zich in Oostelijke rich ting en de luchtdrukdalingen, welke zij over Frankrijk veroorzaakt, zullen den wind ten onzent geleidelijk tot Oost doen krimpen. In den afgeloopen nacht heeft deze storing zware neerslag gebracht over de kust van Portugal, doch overigens is zij op het weer over het continent nog niet rechtstreeks van invloed geweest. Nabij Ierland nadert de reeds gisteren op den Oceaan aanwezige voor van lage drukking, welke als een uitlooper van de IJslandsche depressie is te beschouwen. Deze voor brengt krachtigen wind over de Britsehe eilanden. De invloed van de IJslandsche depressie, die nog steeds verder opvult, doet zich ook nog voor de Noorsche kust gevoelen, alwaar het eveneens krachtig blijft waaien. Over Centraal-Europa beweegt zich een hoogedruk-gebied in Oostelijke richting. Hedennacht kwam in Midden-Frankrijk en Midden- en Zuid-Duitschland lichte vorst voor; hier was ook hedenmorgen de tempe ratuur onder normaal. In het overige gebied blijft het nog steeds vrij zacht. In ons land was de temperatuur 3V2 graad Celsius boven normaal. BAROMETERSTAND Vorige stand 770 m.M. Stand van heden 771 m.M. Neiging; Vooruit. Opgave van: Fa. KUIPERS ZN.. Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Donderdag v.m. 2.59 uur; n.m. 15.16 uur. Strand berijdbaar van 8.0013.00 uur. 8elan rijke telefoonnummers t Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. VERWACHT VRIJDAG A.S. TWEE GROOTHEDEN DER KLEINKUNST IN DE OERKOMISCHE FILM „DAAR WAAR MIJN SARIE WOON OP ONS TOONEEL EERSTE OPTREDEN NA ZIJN HERSTEL (Adv. Ingez. Medj le maken en die op tijd gereed willen zijn. De ruim anderhalf millioen gulden subsidie, welke door de Nederlandsche regeering en door par ticulieren ter beschikking zijn gesteld, zullen, wat Indië betreft, stellig goede vruchten afwer pen LEZING DR. C. L. DE LIEFDE. Donderdagavond zal Dr. C. L. de Liefde uit Utrecht, vroeger leeraar aan de H. B. S B alhier, in Lido op het Plein voor de afd. Haarlem der Vrijz. Dem. Jongeren Organi satie een lezing houden over: „Het gelijk van den tegenstander". 479e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 2e klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 7 December 1938 Hooge Prijzen 400— 14778 200.— 5567 10019144 Prijzen van 30. 1294 1439 1788 2035 2257 2330 2541 2608 2969 3234 3315 3464 3550 3772 3924 4069 4238 5332 5357 5431 5488 5791 5881 5903 6181 6508 6569 6733 7030 7206 7369 7711 7850 8059 8160 8320 8388 8440 9245 9377 9412 9503 9547 9694 9911 9957 10475 10908 11001 11330 11899 12033 12348 12607 12608 12629 12322 13044 13197 13474 13689 13783 13824 14278 14392 14460 14623 14769 15209 15315 15353 1577S 15859 16349 16484 16770 16950 18431 18697 18878 18929 19080 19611 19627 19770 19837 19896 19937 20050 20191 20310 20431 20551 20712 21015 21020 21177 Het gebeurde op Sinterklaas. Het is Zaterdag 3 December. In de Haarlemsche straten wordt een collecte gehouden. Een meisje presenteert in de Gortestraat haar bus aan een vrouw, die in haar beurs tast; er zit zegge één kwartje in. Dat kan ze natuurlijk niet heelemaal geven, anders houdt ze niets meer over. Maar ze wil toch ook niet aan de collec- trice voorbij gaan. De melkboer komt voorbij en hij is de redder in den nood, want hij kan het kwartje wisselen. Een stuiver glijdt in de collectebus, een vijfde van het heele bezit. Het wordt Maandag 5 December. Sinterklaas rijdt des avonds. En komt in de Gortestraat. Ook bij de vrouw, die den Zaterdag te voren een vijfde van haar bezit aan de collecte had afge staan. En de Sint geeft daar een pakje af. De vrouw is verrast. Er is een gedichtje bij. En daarin staat: Lieve menschen, Ook in Haarlem is St. Nicolaas G'arriveerd als ieder jaar. En om ieder te verrassen Staat hij wekenlang al klaar. Zoo passeerd' hij deze week nog De zoo beroemde „Gortestraat" Uit 't boek van Arthur Schendel „Hollandsch drama" zoo genaamd. Sint kwam toen juist langs uw huisje Wijl een meisje collecteerd' En gij van uw klein inkomen Toch nog gaarne hebt g'offreerd. Sint was werkelijk diep getroffen „Kijk" zoo heeft hij toen gedacht Zulke menschen moet 'k beloonen Daarom heeft hij dit meegebracht." Wat de Sint had meegebracht zullen we niet zeggen. Dat blijft binnen de vier muren van het huisje in de Gortestraat. Maar de gebeurtenis wilden we toch even vertellen. Want het klinkt als een sprookje, maar is toch heusch waar gebeurd. ONOPLETTENDE CHAUFFEUR RIJDT ECHTPAAR AAN. Dinsdagavond half acht heeft een 20-jarige chauffeur uit Haarlem, die per auto uit de Lindenstraat de Tamarindestraat in wilde rijden en daartoe de Pijnboomstraat moes! oversteken, een echtpaar, dat daar wandelde, aangereden. Het was een 58-jarige heer en een 52 jarige dame. De aanrijding liep vrij goed af, want alleen eerstgenoemde kreeg een hoofdwond, die door een dokter en een lid van den Ongevallendienst verbonden werd De aanrijding ontstond doordat de chauffeur links van den weg reed en niet oplette. Tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt BLOEMISTEN-PATROON SVEREENIGÏNG HAARLEM EN OMSTREKEN. Gisteravond vergaderde deze vereeniging in de „Nijverheid" onder voorzitterschap van den heer W. Beunder, uit Bloemendaal. Bericht van verhindering was ingekomen van Jhr. Dr. J. Mollerus, den secretaris van den Ned. Tuinbouwraad. Vrijwel de geheele avond werd gevuld met het bespreken van verkeerde toestanden in het bedrij f Veel ervan moet nog blijven liggen tot de ver eeniging beter georganiseerd is doch verschillen de punten als het voor eigen rekening werken van vast personeel, (zelfs in overheidsdienst) zal door het bestuur ter hand worden genomen, In Rotterdam is reeds een dergelijke vereeniging opgericht. Een voorstel om tot coöperatieve aankoop te komen werd verdedigd en bestreden en tot later uitgesteld. Staande de vergadering traden een aantal leden toe, zoodat de vereeniging nu 69 leden telt. Door enkele leden, de heeren v. d. Colk, Hop penbrouwer en Sipkes waren planten ingezon den, door de eerste een mand met bessen, door de tweede een Aloë en door de laatste takken van een nu buiten bloeiende Prunus subhirtella autumnalis. MAIL EN LUCHTPOSTVERZENDING TOT 11 DECEMBER 1938. Ned. Indië, mail via Genua 8 Dec. gewone stukken 3.25; vliegpost AmsterdamBandoeng 8, 10 Dec. gew. st. 2.15. Suriname, via Bordeaux 9 Dec. gew. st. 3.25; luchtpost FrankrijkZ. Amerika 10 Dec. gew. st. 10.40. Aruba, Curagao, Bonaire, zeepost via Amster dam 9 Dec. gew. st. 3.25; mail via Cherbourg/ New York 9 Dec. gew. st. 10.10. Vereenigde Staten van Amerika, via Cher bourg 9 Dec. gew. st. 19.10; via Rotterdam 7 Dec. gew. st. 19.10. Canada, via Cherbourg 9 Dec. gew. st. 16.40; via Rotterdam 7, 9 Dec. gew. st. 19.10. Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay, via Lis sabon 10 Dec. gew. st. 16.40. Brazilië, via Lissabon 11 Dec. gew. st. 2.15. Luchtpost als Suriname. China, Japan, Hongkong, via Siberië 9 Dec. gew. st. 8.30. Luchtpost voor China en Hongkong via Am sterdam/BangkokHongkong 8, 11 Dec. gew. st. 2.15. Irak (Mesopotamië) via IstanbulDamascus 8 Dec. gew. st. 22.30. Luchtpost als Ned. Indië. Palestina, via GenuaPort Said 8 Dec. gew. st. 3.25: via IstanbulAleppo 8, 10 Dec. gew. st. 22.30. - Luchtpost als Ned. Indië. Britsch Indië en Birma, via Marseille 8 Dec. gew. st. 10. Luchtpost als Ned. Indië. Ceylon, Siam, Malaya, via Marseille 8 Dec. gew. st. 10. Luchtpost als Ned. Indië. Singapore, via Genua 8 Dec. gew. st. 3.25. Luchtpost als Ned. Indië. Egypte, via Genua 8 Dec. gew. st. 3.25; via Piraeus 9 Dec. gew. st. 22.30; via Istanbul Aleppo 10 Dec. gew. st. 22.30. Luchtpost als Ned. Indië. Zuid Afrikaansche Unie, via Southampton 8 Dec. gew. st. 16.40; luchtpost EngelandZuid Afrika 9 Dec. gew. st. 7. Oost Afrika, via Max-seille 8 Dee. gew. st. 10.—. Luchtpost als Zuid Afrika. Australië, via Napels 9 Dec. gew. st. 10. Luchtpost AmsterdamBandoengSydney 8 Dec. gew. st. 2.15. Nieuw Zeeland, via Cherbourg 9 Dec. gew st. 19.10. Luchtpost als Australië. HET SLACHTOFFER VAN HET ONGELUK IN DE FONTEINLAAN OVERLEDEN. Zaterdagmiddag is de 34-jarige motorrijder C. Smit, in de Fonteinlaan alhier in botsing gekomen met een wielrijder, waardoor S. viel en een schedelfractuur opliep. Hij werd naar het Diaconessenhuïs overgebracht, waar hij gisteren zonder tot bewustzijn te zijn terug gekeerd, is overleden. Pers over het JFraiisch-Duitsclie accoord. (Vervolg van pag. 1), De „Daily Telegraph" wijst op de onver- eenigbaarheid van de territoriale eischen van Italië in de Middellandsche Zee met de be palingen van het Britsch-Italiaansche ac coord en schrijft dan verder: of het bezoek van Von Ribbentrop tot een verbetering in die richting zal leiden, kan zelfs niet bij be nadering gezegd worden, doch tenzij dit zoo is. moet de waarde van de verklaring als een instrument tot versteviging van den vrede zeker verminderd worden. „De geest van München". Alle Duïtsche bladen brengen in uitvoerige berichten uit Parijs en in eigen commentaren de beteekenis tot uiting van de gisteren te Parijs geteekende Duitsch-Fransche verklaring. De „Börsenzeitung" schrijft: Na jaren en de cennia, waarin de internationale politiek be- heerscht werd door het streven machtsgroepen te vox-men en deze collectief liefst tegen Duitsch- land te gebruiken, beteekent deze verklaring tusschen twee groote naburen, welke zoo vaak met elkander in onmin geleefd hebben, een breuk met de methoden der collectiviteit, en een poging lang een nieuwen weg naar een betei-e toekomst te geraken. Elk verstandig mensch in beide landen zal wenschen, dat de wedloop, welke op dezen „start" volgt, tot een bevredigenden uitslag moge leiden, in den geest van de overeenkomst van München tusschen Hitler, Mussolini, Chamberlain en Daladier. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft: Sommige Fransche en Engelsche dagbladen schijnen te meenen, dat de Parijsche verklaring een vex-zwalcking van de Duitsch-Italiaansche va-houding beteekent. Met nadruk kan verklaard worden, dat deze opvatting geenszins overeen komstig de werkelijkheid is, doch zuiver een fantasie van lieden, wien de as BerlijnRome een doorn in het oog is. Frankrijk's natuurlijke gebiedsfeer, zoo vervolgt het blad, is het wes ten van Europa en zijn overzeesch gebied. Duitschland's ruimte is Centraal Europa en het nabije oosten. Beide volken staan dus in hun uitzicht niet de ruggen tegen elkaar. De te Pa rijs door Von Ribbentrop en Bonnet geteeken de verklaring geeft voor het eerst duidelijk en welbewust uitdrukking aan deze natuurlijke verhouding. Een goede nabuurschap tusschen beide landen kan aan hun beti-ekkingen met derden geen afbi-euk doen. VAN WIEN IS DIE PORTEMONNAIE? De Commissaris van Politie te Amersfoort deelt mede, dat op 16 November 1938 aldaar een heerenportemonnaie met niet onbelangrij- ken inhoud is gevonden. Signalement van de portemonnaie: donkerbruin leder (zeer oud), met knipsluiting en twee vakjes. De Twentsche Bank in Haarlem. Een nieuwe directeur. De heer J. Schippers, directeur van het kan toor Nijmegen van de Twentsche Bank, is be noemd tot directeur van het Haarlemsche kantoor van deze instelling. De heer Schipper stamt uit een oud Nij- meegsch geslacht. Hij volgde indertijd zijn va der als directeur van de Nijmeegsche Bank van Engelenburg- Schippers op, welke eenige ja ren geleden werd veranderd in het kantoor Nijmegen van de Twentsche bank. De heer Schippers heeft zich in Nijmegen door het ver vullen van tal van openbare functies zeer verdienstelijk gemaakt. Londen bereid Cliina financieel te steunen. Regeering overweegt verleenen van export-credieten. Op een vraag van Lord Elibank (conserva tief) heeft Lord Plymouth in het Hoogerhuis gesproken over den Britschen handel in China. Lord Plymouth vei'klaarde met Lord Elibank eens te zijn, dat in zeker opzicht de Britsehe belangen door de Japansche regeering niet op eerlijke wijze worden behandeld en hij betreur de geen bevredigende vooruitgang te kunnen melden. In antwoord op verdere vragen van Lord Elibank verklaarde Lord Ply mouth, dat de Britsehe x-egeering over weegt China te helpen door middel van expox-t-cx-edieten. Dergelijke ver zoeken van de Chineesche regeering zullen door de Britsehe regeering met sympathie wox-den behandeld. Ten slotte zeide Lord Plymouth, de Britsehe regeering ten alle tijde bereid is haar goede diensten in het Chinecsch-Japansche conflict te verleenen en zij zal niet aarzelen de noodige stappen te doen, doch Lox-d Plymouth ver- awcht niet, dat dit spoedig zal gebeuren. Hotel-Restaurant LION D'OR. HET Restaurant voor Uw KERST- en NIEUWJAARSDINERS. Rustige sfeer. Alle comfort. (Adv. Ingez. Med.) WOENSDAG 7 DECEMBER Statenzaal, Prinsenhof: Gemeentex-aad Haar lem, 1.30 xxxxr. Gem. Concertzaal: Propaganda-avond V.P.R.O. 8.15 uur. Palace Familie Cinema: „Vrouwen van 1938" en „Welkom vx-eemdeling", 2 en 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Vadertje Langbeen", ge prolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De terugkeer van den Rooden Pimpernel", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: Rainbow on the River, 2.30, 7 en 9.15 uxxr. Spaarne Theater: „De Zwarte Ruiter" en „Autocar 99", 8 uxxr. Moviac Theater: „Het lied van geluk". 7.15 en 9.15 uur. 2, 3, 4 en 5 uur: Speciale Kinder voorstellingen. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. DONDERDAG 8 DECEMBER Stadsschouwburg: Het Ortambert kwartet voor de Ver. „Voor de Kunst". 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. Palestina Diorama's. Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2