Jlk VIM reinigt alles De wateronttrekking aan den bodem in de duinstreek. Een belangrijk Koninklijk Besluit. I.HJI"IU]lll.lil.l.llJllJI|IUII BURGERLIJKE STAND. WOENSDAG 7 DECEMBER 1938 HA'ARE EM'S DAG BEAD BEVERWIJK Bemoedigende vooruit zichten voor de actie. Voor de bestrijders van de wateronttfekking aan den bodem in Kennemerland is er einde lijk een lichtpunt verschenen. Provinciale Staten van Noord-Holland hebben indertijd een aanvrage gedaan om in het duin bij Ben- nebroek onafgebroken, dus dag aan dag, water te winnen. Gezamenlijk optreden van belanghebbende grondeigenaren en gebrui kers, die hun belangen toevertrouwden aan de heeren C. Nelis en J. F. van Lierop, bijgestaan door mr. Th. C. Donner. was oorzaak, dat deze aanvrage werd ingetrokken, maar op 5 Januari 1938 dienden de Staten wederom een aan vrage in, toen echter om te mogen pompen van 1 Juli tot 1 October. Blijkbaar waren Pro vinciale Staten van oordeel, dat in die periode, wanneer de bloembollen gerooid zijn en de planttijd nog niet is aangebroken, de bezwa ren van de belanghebbenden niet meer zoo fel zouden zijn. Intusschen is op deze aanvrage bij Konink lijk Besluit de beslissing gevallen. In de over wegingen komt een zinsnede voor, die ook voor de streek tusschen Velsen en Alkmaar, waar tegen de wateronttrekking al sinds eenige jaren strijd wordt gevoerd, van groot belang moet worden geacht. Deze overweging luidt: dat op grond van de ingewonnen ambtsberichten moet worden aange nomen, dat door wateronttrekking aan den bodem door de bedoelde pompinstallaties inderdaad schade aan de gewassen op de in de omgeving ge legen bloembollenvelden zal worden teweeggebracht en dat aan dit bezwaar niet door het stellen van voorwaarden kan worden tegemoet gekomen. Voor het overige bestaan tegen inwilliging van het verzoek geen bezwaren. Aan het Provinciaal Bestuur wordt dan ook de gevraagde vergunning verleend overeen komstig de beschrijving en teekening, behou dens voor zooveel betreft de daarin vermelde zes lagedruk-centrifugaalpompen en de bij- behoorende zes electromotoren elk van 4 P.K., welke dienen voor het oppompen van grond water en onder de voonvaarde, dat door mid del van de inrichting geen grondwater aan den bodem wordt onttrokken. Uit dit besluit blijkt dus, dat een „halt" wordt toegeroepen aan det. wateronttrekking aan den bodem. Een ander feit van beteekenis is, dat door deze beslissing aan den strijd tegen de wateronttrekking een principiëele onder grond is gegeven, waarop verder kan worden gebouwd. Het heeft veel moeite en ook veel geld gekost, maar de opvatting is, dat voor de grondgebruikers een ramp is voorkomen. De duinstrook in Noord-Holland. Het Weekblad vcor Bloembollencultuur laat op dit Koninklijk Besluit een beschouwing vol gen over de wateronttrekking aan den bodem In de duinstrook in Noord-Holland. Reeds is een crediet van f 1.155.000 aange vraagd voor het aanbrengen van nieuwe bo ringsinstallaties in de duinstreek tusschen het Noordzeekanaal en de zuidgrens van de ge meente Egmond. De bedreiging, die de bestaande waterwin ningsinstallaties van de provincie voor de kweekerij- en tuinderij gronden in dit gebied vormen was reeds ernstig en deze nieuwe uit breiding zal deze bedreiging nog vergrooten. Met groote bezorgdheid hebben landeigenaren en grondgebruikers van de bestaande plannen kennis genomen, temeer nog omdat deze plan nen een aanwijzing vormen voor opvattingen bij het Provinciaal Waterleidingbedrijf, die weinig hoop voor de toekomst geeft. Intusschen is de verwachting gewekt, zoowel door de be handeling van deze zaak in de Staten als bij de regeering, wat het zwaarst is ook het zwaarst zal wegen, namelijk het behoud van een welvarend inheemsch bedrijf aan den duinvoet voor de aldaar gevestigde en op speciale cultures aangewezen nijvere bewoners. Het comité voor de streek Kennemerland, dat uit de organisaties werd gevormd, blijft zeer actief werkzaam. Van welk groot belang het vraagstuk van de wateronttrekking is blijkt wel uit de samenstelling van het comité, waarin tal van prominente figuren uit den land- en tuinbouw zitting hebben genomen. Het werd door de organisaties als volgt sa mengesteld W. de Groot, voorzitter, directeur van de Vereenigde Veilingen te Beverwijk: J. Tromp, secretaris, Kerklaan 17. Heemskerk: P. Koster, penningmeester, Beecksanghiaan. Velsen; Dr. A. J. Verhage, voorzitter van de Aïgemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur te Haar lem; F. Heeremans, voorzitter van den Kring SANTPOORT Kennemerland van den L.T.B. te Driehuis; A. Schaap, voorzitter van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw te Beverwijk; J. Da vidson, voorzitter van den Kring Kennemer land van den Nederlandschen Tuinbouwbond te Beverwijk: N. Passchier, voorzitter van den Kring Kennemerland van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond; R W. A. Muyen, lid van het hoofdbestuur van den N.T.B. en vice-voorzitter van de Vereenigde Veilingen te Heemskerk; Chr. Duijn, directeur van de B E.T.-veiling te Beverwijk; B. J. Hilbers, voor zitter van de Bioemenkweekersvereeniging „Flora" te Beverwijk; J. de Waard, Alg. Vereen voor Bloembollencultuur, te Egmond; A. P. Kockx, Bloembollencultuur, Beverwijk; H. Sin- nige, Bloembollencultuur, Heemskerk; Joh Nuyens, Bloembollencultuur, Limmen; A. Dek ker, Bloembollencultuur, Heiloo; B. Res. Bloembollencultuur, Castricum; C. Glorie. Bloembollencultuur, Castricum; B. Rijnveld, G. Hermans en H. Roozen, bloemisten te Hil legom en Bennebroek, grondgebruikers te Castricum en Egmond. Bij onze informatie bleek ons, dat het co mité in het stadium, waarin de zaak thans verkeert, meer dan ooit rekent op den fin an- cieelen en moreelen steun van grondeigenaren en -gebruikers. Zeer binnenkort zal het co mité wel meer van zich laten hooren. „SANTPOORT'S BLOEI" EN DE PLAATSELIJKE VEREENIGINGEN. Het bestuur van „Santpoort's Bloei" schrijft ons: „Zooals bekend mag worden verondersteld heeft Santpoort's Bloei sedert eenige jaren getracht een regeling te treffen, waardoor voorkomen wordt, dat twee of meer vereeni- gingen tegelijkertijd of kort op elkander een ledenvergadering, resp. een feestavond arran- geeren, met alle minder prettige gevolgen van dien. De meeste voornaamste vereenigingen ma ken hiervan gebruik, doch wil deze regeling het meest nuttige efl'ect sorteeren, dan is het noodzakelijk, dat alle vereenigingen zonder uitzondering zich hierbij aansluiten. Het systeem werkt zoo gemakkelijk, immers, wanneer een vereeniging plannen heeft een feestavond of iets dergelijks te geven, dan in formeert zij bij ons of op dien datum of in de buurt daarvan reeds een andere vereeniging iets gearrangeerd heeft. Is dit niet het geval en wordt dus de datum definitief vastgesteld, dan publiceeren wij zulks in onze publiciteits- kastjes, waar dus iedere andere vereeniging onmiddellijk kan zien, wanneer vereenigingen hun feestavond e.d. zullen geven. In het geval, dat op denzelfden datum of daaromtrent reeds door een vereeniging een avond is vastgesteld, wordt zoowel aan de aanvragende vereeniging als aan de vereeni ging, die reeds beslag op dien avond had ge legd, zulks medegedeeld en kunnen zij in on derling overleg tot overeenstemming trachten te komen; desgewenscht verleenen wij onze bemiddeling". IJMUIDEN BESOMMINGEN. Manden TRAWLERS: 120 Poolzee IJM. 77 f 3240 600 Petten IJM. 49 f3 815 Schoorl IJM. 39 f 459Ö 505 Bloemendaal IJM. 71 f 2580 350 Uiver IJM. 384 f 2720 520 Jacq. Clasina IJM. 10 f 3790 820 Gerberdina Johanna IJM. 38 f 5050 660 Ewald IJM. 48 f 3150 145 Emma IJM. 177 f 2660 Loggers: KW 78 f 680, KW 134 f 260, KW 26 f 526, KW 15 f 430, KW 37 f 580, KW 130 f 500. KW 110 f 200, KW 31 f 530, KW 176 f 240, KW 95 f 170, KW 151 f 750, KW 173 f 40, KW 167 f 170, KW 44 f 160, KW 123 f 610, KW 50 f 58, KW 42 f 42, SCH 342 f 1800. DE „FRANCZISKA" VERTROKKEN. De Poolsche trawler „Francziska" GDY 119, aan boord waarvan een geschil was gerezen tusschen de Poolsche en Nederlandsche be manning, is inmiddels naar zee vertrokken. Het conflict is door bemiddeling van den Poolschen consul te Amsterdam opgelost in zoo verre dat de Poolsche tweede machinist aan boord is gebleven. MARKTBERICHT. (Versche visch). IJmuiden, 7 Dec. 1938 (A.N.P Tarbot f 1.00—f 0.74 per kilo. Tong f 1.14—f 0.84 idem. Heilbot 9066 ct. idem. Griet f 32—f 16 per 50 kilo. Groote schol f 25—f 23 idem. Middel schol f 28f 27 idem. Zetschol f 37—f 35 idem. Kleine schol f 33f 13 idem. Bot f 32—f 28 idem. Schar f 16—f 7.50 idem. Tongschar f 50f 27.50 idem. Poontjes f 5.80f 4.40 idem. Groote schelvisch f 23—f 15 idem. Middel schelvisch f 25f 17 idem. Kleinmiddel schelvisch f 21—f 13.50 idem. Kleine schelvisch f 16f 7.40 idem. Groote gul f 12.50—f 8.50 idem. Kleine gul f 11f 6 idem. Wijting f 9.00f 6.50 idem. Makreel f 9.70f 3.60 idem. Versche haring f 8.70f 3.80. Kleinmiddel heek f 19 idem. Kleine heek f 14 idem. Kabeljauw f 74f 31 per 125 kilo. Vleet f 2.40f 1.70 per stuk. Leng f 1.65f 1 per stuk Kooivisch f 0.88f 0.17 per stuk. Rog f 23f 22 per koop. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Donderdagmarkt: Rotterdam IJm. 12. Vangst: 300 manden diversen. Antje R.O. 15 Vangst: 15 kisten schelvisch 60 kisten braadschelvisch. 40 kisten varia 55 kisten kabeljauw en gul, 15 kisten koolvisch 20 kisten wijting en witjes. Totaal 205 kisten benevens 80 stuks stijve kabeljauw. Voor de Maandagmarkt: Erin IJm. 12. Vangst 2200 manden schel visch, 800 manden diversen. Totaal 3000 man den VELSEN BURGERLIJKE STAND. Bevallen: N. PuntLangbroek, z., Evertsen- straat 13, IJmuiden. G. van der KolkNun- nink. d.. Bloemend.str.weg 13 rd„ Santpoort. W. KeemanRol, z.. Schulpweg 144, Velsen. J. M. VerveldeMulder, d„ v. Wassenaerstraat 12, IJmuiden. E. C. M. van AmerongenMid deldorp, d„ Hagelingerweg 84. Santpoort. A. MasereeuwPrins, z., de Ruij terstraat 58, IJmuiden. W. M. van RixelRijs, d., van Nidekstraat 6, Velsen (N). Overleden: A. Mulder, 84 j„ weduwe van J. de Wilde, Sluiseiland 6, IJmuiden. HEEMSTEDE Voor de Stille Armen. Het comité voor de Stille Armen te Heem stede schrijft aan de ingezetenen van Heem stede „Denkt er om, dat ook de Stille Armen in Heemstede niet vergeten mogen worden. Veel is den laatsten tijd van U gevraagd, maar toch durft het Heemsteedsche comité voor Stille Armen, dat onder leiding staat van den Bur gemeester, bij U aan te kloppen omdat het de overtuiging heeft dat U voor Uwe eigen plaatsgenooten, die in stilte veel ontberen, stellig een gift beschikbaar zult willen stellen. Geeft het Comité gelegenheid veel leed te lenigen en stort daarom Uw bijdrage bij den Penningmeester van het Comité, den heer A. van Wingerde, hoofdcommies ter secretarie, op diens postgirorekening no. 153308 ST. NICOLAASFEEST BIJ H.B.C. Dinsdagavond had het comité voor H.B.C. clubavonden een St. Nicolaasfeest georgani seerd voor de seniores-leden en donateurs in het R.K. Vereenigingsgebouw. De voorzitter, de heer J. Driessen, opende het feest en deelde mede, dat deze avond was georganiseerd om den onderlingen vrienden band te verstevigen. Toen verscheen St. Nico- laas. Hij overhandigde vele geschenken. Door den heer De Reus werd een gedicht voorgedragen en een goochelaar vertoonde behendige staaltjes. De avond werd besloten met een dansje. BOSCHLOOP IN GROENENDAAL. Zondagmiddag zal, zooals we reeds eerder meldden, in Groenedaal de Belvèdèrewedloop plaats hebben, georganiseerd voor de leden van H.B.C. door de gymnastiekclub van H.B.C. Deze wedloop is verdeeld over 4 klassen. De junores en de deeelnemers in klasse C zullen 2000 M. loopen; klasse B 3000 M. en klasse A 4500 M. Het parcours is 1500 M. lang. Gestart zal worden bij de Belvédère, die al direct beklom men moet worden. Verder gaat de route langs verscheide boschpaden en over den Dennen- berg. Klasse C moet eenmaal, klasse B twee maal en klasse A driemaal de Belvédère be klimmen. Tot nog toe hebben zich meer dan 100 deel nemers aangemeld uit vrijwel alle bisdommen. Als prijzen zijn beschikbaar gesteld bekers, takken en medailles. Voor de af deeling juniores zullen alleen H.B.C.-leden starten. De start hiervan is be paald op 12 uur. Voor de Seniores zal de qprste groep starten te half twee. ZANDVOORT OUDERAVOND. Op Donderdag, 15 December, wordt in school B een ouderavond gehouden. Op dezen avond zal een bestuursverkiezing plaats vinden en zal een causerie met lichtbeelden worden gehouden over Jeugdherbergen. In de pauze bestaat voor de ouders de gele genheid het onderwijzend personeel te raad plegen over hun kinderen en om de mooie ver- keerstafel te bezichtigen. HET ST. NICOLAASFEEST. De groote dag voor de Zandvoortsche school jeugd is weer voorbij. 's Morgens kwam St. Nicolaas gezeten op zijn hoogen schimmel en vergezeld van Pieterman zijn knecht, aangereden. Het eerste doel van Sint was de bewaarschool aan de Heerenstraat, Geruimen tijd vertoefde hij hier binnen. Hij bleek een buitengwone belangstelling aan den dag te leggen voor de verschillende aardige zangspelletjes en liedjes die de kleintjes had den ingestudeerd. Als belooning voor het aar dige werk der kinderen, liet hij een groot aan tal cadeautjes achter. Hierna ging hij persoon lijk de kinderen van de eerste en tweede klas sen afhalen van de scholen C. B. D. Wilhel- mina- en Christelijke school om hen naar het Groot Badhuis te brengen. Op buitengewoon ardige wijze onderhield hij zich hier met de kinderen. Toen Sint en zijn knecht waren ver trokken, gaf het revue gezelschap van Theo Bouwmeester nog een voorstelling, waarvan de kinderen volop genoten. Natuurlijk ontbraken ook de noodige versnaperingen niet. Ook voor de gezamenlijke derde en vierde klassen, en de vijfde, zesde en zevende klassen trad het gezelschap Bouwmeester op en hoe wel het programma grootendeels hetzelfde was, genoten toch de oudere kinderen er minstens evenveel van, als de kleintjes. Het spreekt van zelf, dat de pauzes werden aangevuld met het zingen van St. Nicolaas- en andere liedjes. Zij werden hierbij begeleid door een der leden var het onderwijzend personeel, die de piano be speelde en de band van Engel Paap. Deze band, die zich niet alleen bij den rondgang van St. Nicolaas door het dorp, maar ook geduren de de rest van den dag in de zaal geheel be langeloos zeer verdienstelijk maakte, verdient hier voor zeker een extra vermelding. NED. HERV. KERK. Donderdag 8 December zal des avonds 8 uur in Ons Huis een gezellige avond zijn ten bate van de kerkvoogdij. Op dien avond zullen eenige verlotingen worden gehouden. De heer Bakels zal enkele van zijn boeiende films ver- toonen. HAARLEMMERMEER Twee mannen in de Ringvaart verdronken. Lijken door de politie opgehaald. In de Ringvaart van de Haarlem mermeer zijn dezer dagen twee man nen te water geraakt en jammerlijk verdronken. Hun lijken zijn door de politie van Haarlemmermeer opgehaald en naar het lijkenhuis te Hoofddorp overgebracht. De schipper M. uit Den Haag vertrok per motorboot uit Amsterdam terwijl met hem meevoer een zekeren G. v. d. H. eveneens uit Den Haag. In de Ringvaart langs den Huigslo- terdijk gekomen, liep v. d. H. door het gang boord en is vermoedelijk aldaar gestruikeld en over boord in de Ringvaart geslagen, waar hij vrijwel direct in de diepte verdween, zooals wij gisteren reeds mededeelden. De schipper heeft zijn boot onmiddellijk stop gezet, doch van H. was niets meer te zien. Hij stelde zich in verbinding met de politie. Den volgenden morgen werd met behulp van een rijkspolitievaartuig de drenkeling opgedregd en het lijk werd per auto naar het lijkenhuis op de Aïgemeene Begraafplaats te Hoofddorp ver voerd. Gistermorgen werd de politie te Nieuw-Ven- nep telefonisch gewaarschuwd dat in de Ring vaart langs den Lisserweg een man te water was geraakt en verdronken. Hoewel den geheelen nacht was gedregd, werd het lijk eerst gisterochtend tegen den mid dag gevonden. De verdronkene was de varens gezel M. uit Katwijk. Hij was met nog drie kameraden met een logger uit Katwijk ge komen. Voor de nieuwe brug over de Ringvaart, moesten ze wachten en bezochten een café. Bij terugkomst gingen ze alle vier per boot naai den logger toe. Reeds waren drie der mannen veilig in den logger, toen het bootje kantelde door tot nu toe onbekende oorzaak. M. ver dween in de diepte en verdronk. Zijn kamera den verkeerden door dit ernstig ongeval zeer onder den indruk. BEEN GEBROKEN. De heer N. uit Hoofddorp, die op zijn fiets op de B. A.-laan te Badhoevedorp reed en voor een bakfiets uithaalde, werd bij deze ma noeuvre door 'n anderen fietser aangereden Dit had tot gevolg dat N. kwam te vallen en werd gewond. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Het bleek dat N. een zijner beenen had gebroken Klein kind gewond aan den weg gevonden. Op een vrachtauto geklommen en er weer afgevallen. Bij de politie werd gisteravond medegedeeld, dat een kleine jongen gewond en hevig hui lend op den Hoofdweg lag. Vermoed werd, dat het knaapje een ernstig ongeluk had gehad. Dokter Nanninga begaf zich met de politie onmiddellijk naar de aangeduide plaats en vond daar een ongeveer 5-jarig jongentje, dat verschillende schaafwonden aan hoofd en beenen had opgeloopen. Hoewel men veronderstelde, dat de jongen door een auto was aangereden, verklaarde de knaap, dat hij gevallen was. Hij werd bij den landbouwer v. d. H. binnengedragen en aldaar verbonden. Op de vraag hoe hij heette, ant woordde hij „Henkie" en gaf verder verschil lende adressen op. waar hy zou wonen. Aangezien deze adressen bij de politie be kend waren en de jongen daar niet woon achtig was. werd hij naar Hoofddorp meege nomen. Hier bleek als spoedig, dat het 't zoon tje was van den heer G. A. V. aan den Fortweg te Hoofddorp. Zijn tweelingbroertje vertelde de politie, dat Henkie zonder toestemming op een stilstaande vrachtauto was geklommen. Vermoed wordt, dat de jongen op den Hoofdweg van de auto is gesprongen met het bekende gevolg. BEKEURD. Door de politie is in samenwerking met rijksambtenaren proces-verbaal opgemaakt tegen den winkelier v. A. wegens het ver- kocpen van sterken drank en het in voor raad hebben van ongebanderolleerde siga ren. BOTSING. Op den Uweg hoek Eschdoornplein had gis terenmiddag een botsing plaats tusschen twee personenauto's. De slag was hevig en het ge volg bleef niet uit. Beide auto's werden zeer ernstig beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet vcor. Felle brand te Hoofddorp. Landbouwschuur totaal afgebrand. Omstreeks half twee werd Maandagmiddag brand ontdekt in de open landbouwschuur van den landbouwer, den heer Reiswijk, aan den Hoofdweg te Hoofddorp. Onmiddellijk werd de brandweer te Hoofddorp gewaarschuwd Deze was spoedig ter plaatse en het vuur werd met drie stralen uit de motorspuit bestreden. Aangezien de schuur aan den Z.W. kant van de boerderij stond en op dat oogenblik een hevige Z.W, wind woei, dreigden ook de groote wo ning en de schuur daarnaast te verbranden. Doordat de brandweerlieden gelijkmatig woonhuis en schuur wisten nat te houden, kon worden voorkomen dat deze door het vuur wer den aangetast. De boerderij aan de overzijde werd ernstig door een vonkenregen bedreigd. Na een half uur had de brandweer het door den storm aan gewakkerde vuur zoodanig beperkt, dat de andere perceelen geen gevaar meer liepen. In de Schuur was geborgen het stroo van 7V-> H.A. bouwland. Hieraan werd door de brandweer nog den geheelen avond gewerkt. Eerst laat in den avond was het vuur gebluscht. Behalve het stroo gingen enkele landbouw- gereedschrappen, waaronder eenige boerenwa gens verloren. Ook een dorschmachinehouder, de heer K. uit Hoofddorp werd door dezen brand getroffen. Hij had n.l. tevoren met goedvinden van R. de dorschmac;hine met tractor in deze schuur geplaatst om hem juist dezen dag weer te gebruiken. Deze twee werktuigen werden ook door het vuur aangetast en totaal vernield, terwijl de eigenaar niet verzekerd was. De politie stelt een onderzoek in. De eigenaar van de schuur was verzekerd. ook potten EN PANNEN C...J (Adv. Ingez. Med.) Duitsche Rijksdag mei 41 zetels uitgebreid. De aanvullende verkiezing voor den Duit- schen Rijksdag heeft volgens de voorloopige officieele berekeningen het volgende resultaat opgeleverd: Kiesgerechtigd 2.532.863. Uitgebrachte stem men: 2.497.604. Vóór gestemd: 2.464.681. Tegen gestemd: 27.427. Ongeldig: 5496. De verhouding blijft derhalve 98.90 procent. „Ja"- en 1.10 procent neen-stemmen. Het aantal zetels in den Duitschen Rijksdag wordt door deze aanvullende verkiezingen met 41 verhoogd. TOONEEL VERBOND. GROOT SLEM. Als eerste voorstelling in dit seizoen vcor de leden van Het Algemeen Nederlandsch Tooneelverbond zal op Zaterdag 17 December in den Stadsschouwburg op het Wilsonspleln worden gegeven het blijspel Groet Slem door het toneelgezelschap „De Schakel" met Gim- berg. Van Kerckhoven, Tilly Lus on Mien van KerckhovenKling in de hoofdrollen. HALFWEG NED. HERV. ZONDAGSSCHOOL. Op den tweeden Kerstdag wordt des avonds 6 urn- in de Nederlandsch Hervormde Kerk het jaarlijksche Kerstfeest voor de kinderen der Zondagsschool gevierd. Om het feest aantrek kelijk te maken wordt een cantate ingestu deerd met medewerking van solozang, orgel, enz. BAZAR. De gehouden bazar van de Nederlandsche Hervormde Vrouwenvereeniging heeft ruim f 1100 opgebracht. Het bestuur betuigt aan ieder, die op een of andere wijze tot dit wel slagen heeft medegewerkt, hartelijk dank. De Nederlandsche Hervormde gemeente hier ter plaatse zou gaarne een organisatie in het leven willen roepen voor de huisverzorging. Zij stelt zich voor een comité hiertoe te vor men, bestaande uit de diakenen bijgestaan door drie diaconessen. Het doel van de huis verzorging is in de gezinnen, waar de huis vrouw, of degene, die haar vervangt, ziek is, de noodzakelijke huishoudelijke hulp te ver leenen. BRIDGE-CLUB „HALFWEG". De bridge-club „Halfweg" houdt hedenavond 8 uur in de groote zaal van den heer Cornelis- sen te Halfweg een Sint-Nicolaas-drive. Deze drive zal gespeeM worden volgens het Scheve- ningsche selectie-systeem. (Is reeds in een deel eener vorige oplaag opgenomen.) Het ongeluk op de Fonteinlaan. Wie kan er iets over vertellen? De motorrijder, die Zaterdag op de Fon teinlaan voor hotel Den Hout in botsing kwam met een wielrijder, en die met een schedel- basisfractuur in het Diaconessenhuis werd opgenomen, is overleden. De Haarlemsche politie verzoekt intusschen hen, die iets van het ongeluk gezien mochten hebben, zich te willen melden. Een zekere Jan Bos, kantoorbediende, 's Gravenlandscheweg te Hilversum zou verteld hebben ,dat hij iets van het ongeval had gezien. De politie heeft aan het opgegeven adres navraag gedaan, doch daar bleek de heer Bos niet te wonen. De heer Bos. of anderen, die weten waar deze heer woont, wordt derhalve verzocht zich aan het politiebureau te Haarlem te willen melden. PRINS BERNHARD IN DEN RAAD VAN STATE. 's GRAVENHAGE, 6 December. Z.K.H Prins Bernhard heeft hedenmiddag de weke- lijksche vergadering van den Raad van State bijgewoond. Daladier ontvangt vele trouw- betuigingen. Sedert Donderdag ontvangt minister-presi dent Daladier zeer vele telegrammen van ge meentebesturen en vereenigingen op Corsica en uit alle deelen van het Fransche rijk, zoo meldt Havas. De minister ziet in deze spon tane getuigenissen het beste antwoord op de Italiaansche betoogingen. Hij doet een beroep op de kalmte en koelbloedigheid der bevolking van Corsica en Tunis en maant haar aan zich te onthouden van elke betoogingen, die de waardigheid en den adel van hun vaderlands liefde zou kunnen schaden. De kabinetsraad van heden zal gewijd zijn aan de buitenlandsche politiek, die door het bezoek van Von Ribbentrop op het eerste plan gekomen. Bonnet zal tevens zijn collega's op de hoogte stellen van de anti-Fransche betoogingen in Italië en van het Italiaansche antwoord op het Fransche protest. Ook zal de politieke toestand, ontstaan door de staking van 30 November, bestudeerd worden. Savoyards blijven trouw aan Frankrijk. De federatie van Savoyards heeft eenstem mig een manifest gepubliceerd, waarin wordt verklaard, dat Savoye zich uit vrijen wil bij Frankrijk heeft aansgesloten, door middel van een volksstemming. Met alle verschuldigden eerbied voor den koning van Italië, hoofd van het huis van Savoye. verklaren de Sa voyards ten aanzien van zekere territoriale verlangens, dat Savoye definitief Fransch ge bied is. Duïtscli commentaar op het Fransch-ïtaliaansclie geschil. BERLIJN, 6 December. De geruchten, die in het buitenland gingen, dat de toespitsing der Italiaansch-Fransche betrekkingen op dit oogenblik, nu juist de Fransch-Duitsche toe nadering op het spel staat, er op uitloopt, dat de „as" Rome-Berlijn ontzet wordt, hebben ertoe geleid, dat de Duitsche dagbladen het stilzwijgen verbreken. Het 12-Uhrblatt is het eerste dat vandaag met uitvoerige berichtgeving en commentaren komt, alle geruchten over een conflict met Italië worden categorisch ontkend. „Het is een zaak. die alleen Frankrijk en Italië aan gaat". schrijft het blad. Over de Italiaansche eischen wordt weinig gezegd, te meer echter keert het blad zich tegen de Fransche demon straties, de „anti-Italiaansche demonstraties in Tunis en op Corsica, die in enkele geval len zelfs met deelneming der stadsoverheid door de door Joodsch-Marxistische bladen opgehitste menigte gehouden zijn. De Fran sche politie blonk uit door opvallende „terug houding". Dan trekt het blad een vergelijking tusschen de Fransche demonstraties en die in Duitsch- land tegen de Joden. „Om een paar ingegooide vensters heeft men destijds er het meer beruchte dan beroemde wereldgeweten bijgehaald, dat naar men weet alleen de democraten in pacht hebben. In dit geval van Tunis en Corsica waar eveneens rui ten zijn ingeslagen, doet dat den pachters van het wereldgeweten niets". (United Press). Millionnairs in de Ver. Staten. G1 in 1937. WASHINGTON. 6 December 'Reuter). 61 Amerikanen hebben het vorige jaar een inkomen opgegeven van 1 millioen dollar of meer. In 1936 waren er slechts 41, doch in 1929 waren er 513. De gemiddelde belasting door de millio- nairs het vorige jaar betaald was 71.66 pro cent. Het grootste c-pgegeven inkomen was dat van een bewoner van New York (zijn naam wordt niet vermeld), die een inkomen had van „tusschen de 4 en 5 millioen dollar". In totaal waren er vijf inkomens van boven de 3 millioen dollar. HAARLEM, 5 December. Getrouwd 6 December: E. ten Bokkel Hui- nink en J. M. Paro. Bevallen 2 December: J. C. Nellsv. d. Hoe ven, d.; 4 December: M. J. Crets—Custers, <L; J. M. Schouten—Meijs, d.; 5 December: M. ZuidhoekHoman, z. Overleden 4 December: J. C. van Damme. 33 j., Sterreboschstraat; 5 December: M. C. Sint -Bolling. 63 j„ Pijlslaan, K. Lahalse. 77 1 Hoogerwoerdstraat; P. Groot, 50 j., Gasthuis- vest; W. v. d. Putten—Serfaas, 66 J„ Gasthuis singel; W. Weijl, 58 j., Hazepaterslaan.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9