HET SPORTGESPREK INGEZONDEN /TIKKEN /CIIEEP/ TJIIMENA DONDERDAG 8 DECEMBER 1938 H 'A' AREE M'S DAGBEAD 7, VAN DE WEEK De heer A. van der Zijden vraagt: Meer ruiterpaden in Haarlem en Omstreken. „Het mag van algemeene bekendheid worden geacht", zoo begon de heer A. van der Z ij- den, directeur van de Haarlemsche Manége, ons gesprek over ruitersport, „dat de omstreken van deze stad den ruiter veel aantrekkelijks bieden, wat het natuurschoon betreft. Hij kan daar echter alleen maar van profiteeren dank zij den eigenaars der terreinen, die, zij het dan in beperkte mate, vergunning geven om op hun eigendom onder bevoegd geleide te paard te ver toeven en aldus te genieten van de prachtige ongerepte natuur. De ruiter toch komt op plekjes, die fietser noch automobilist kan bereiken, en de wande laar moet er een stevige wandeling door het mulle zand voor over hebben. Is er iets mooiers te bedenken dan het duinlandschap in het voor jaar, als de Meidoorn bloeit, of in den herfst met zijn prachtige kleurschakeeringen? Jammer genoeg hebben de eigenaars van deze terreinen, door de ervaring wijzer geworden, zich genoodzaakt gezien het aantal toegangsver gunningen tot een minimum te beperken. Im mers het onderhoud van de terreinen kost veel zorg en geld en als een ruiter zich buiten de pa den begeeft, wordt de begroeiing vernield, wat verstuivingen tot gevolg heeft. A. VAN DER ZIJDEN. De stad zelf biedt betrekkelijk weinig gele genheid tot paardrijden, al zou onze mooie Haar lemmerhout door een uitbreiding van het aantal ruiterpaden daarvoor uitermate geschikt zijn. De aanleg van zulke paden zou aan de lang ge koesterde wenschen van vele ruiters tegemoet komen en de rust van de wandelaars zou er geenszins door worden verstoord. Dit zijn be scheiden verlangens, want een pad van twee Me ter breedte hier en daar door den Hout zou reeds voldoende zijn. In alle groote steden loopt men rond met „boschplannen", waarbij de ruiter niet vergeten wordt, doch in Haarlem wordt men in dit op zicht stiefmoederlijk bedeeld. Natuurlijk blijve de ruiter uit de buurt van de groote snelver- keerswegen, maar er zijn toch talrijke andere wegen, waar men met een berm van ongeveer één meter breedte den rijder ter wille zou kun nen zijn. Ik denk hierbij aan de Leidsche Vaart. Met weinig kosten zou langs dezen weg van het station Aerdenhout tot Vogelenzang een prachtig ruiterpad kunnen worden aangelegd en zoo zijn er nog talrijke andere mogelijkheden. Aan de enkele ruiterpaden, b.v. in Aerden hout, wordt weinig zorg besteed. Wel wordt het asphalt zorgvuldig gereinigd, maar een hoop puin of een verzameling ledige spinazie-blikken op het ruiterpad wordt niet de moeite waard geacht om op te ruimen. Voor fietsers ja zelfs voor auto's, schijnen sommige ruiterpaden een bijzondere bekoring te hebben. Dat deze paden door de autowielen stuk gereden, omgewoeld en onbruikbaar gemaakt worden, is te begrijpen. Al is Sinterklaas reeds weer vertrokken, toch wil ik mijn verlanglijstje opnoemen, in de ver wachting, dat de gemeentebesturen van Haar lem en omliggende plaatsen daar aandacht aan zullen besteden. Het bevat: uitbreiding van het aantal ruiterpaden in Den Hout; onderhoud en uitbreiding van het aantal ruiterpaden buiten de bewoonde centra; het verzoek aan alle ruiters die vergupningskaarten voor het betreden der particuliere terreinen hebben, om zich de gast vrijheid waardig te toonen en zich als gast te gedragen". TAFELTENNIS. T. O. G. 1—H. T. T. C. 2 Tegen HTTC 2 heeft TOG haar vijfde over winning behaald, n.l. met 82. Een zeer goede partij was de strijd Weener tegen van Abbevé. Op juiste wijze wist Wee ner de zwakke plekken van Van Abbevé af te straffen en met 21—19. 17—21 en 21—17 be haalde hij de overwinning. Met Bonting en Ho ning had v. Abbevé geen moeite en resp. met 2110, 2115 en 2114 2110 bond hij beide aan zijn zegekar. De Jong won zijn drie enkelspelen. In de eerste tegen Bonting kon De Jong al zijn kunnen tentoon spreiden, daar Bonting niet het juiste tegenspel kon vinden. In de tweede en derde set lukte het Bonting beter, maar hij moest toch tenslotte met 216, 1721 en 2117 de meerdere in de Jong erkennen. J. Kottman slaagde er niet in van Bonting te winnen. Indien hij iets kalmer had gespeeld, was de zege hem waarschijnlijk niet ontgaan. Nu moest hij in drie sets de vlag strijken (1521, 21—19 en 21—14). Van Weener (1821, 217 en 2115) en Ho ning (2117, 1721 en 2112) won Kottman in drie sets. Het T. O. G. dubbel de Jong-Kottman be haalde in het dubbelspel met 2111 en 2220 de overwinning op Weener en Bonting, zoodat het einde kwam met een 82 overwinning voor T. O. G. GYMNASTIEK. ADSPIR ANTEN-WED STRIJDEN. Voor deelneming aan de Zaterdag a.s. in de le H. B. S. B te houden gymnastiekwedstrijden voor adspiranten uit den Kennemer Turnkring zijn 9 meisjes- en 9 jongensploegen aangemeld, be langrijk meer dan vorig jaar, toen deze wed strijden voor de eerste maal werden gehouden en toen die voor jongens zelfs niet konden door gaan wegens onvoldoende deelneming. De aanmelding geschiedde uit Bato, Concor dia en Turnlust te Haarlem, O. S. S. te Zand- voort, Olympia te IJmuiden en Sparta te Velsen. DAMMEN. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN HAARLEMSCHE DAMCLUB De wedstrijden om de clubkampioenschap pen der Haarlemsche Damclub worden voort gezet met de volgende uitslagen. Clubkampioenschappen 1937/1938 Hoofdklasse: P. J. van Dartelen remise met Joh. Fabel; P. G. van Engelen wint van H. Berghuis. Clubkampioenschappen 1938/1939. Hoofdklasse: M. van Leeuwen wint van P. H. Meure. Eerste klasse: A. Miedema remise met L. Kisch; Th. Tolenaars wint van J. A. E. Eist- geest. Tweede klasse: Th. Weiland wint van H. A. Hoddenbach. Derde klasse: A. J. Verwoerdt wint van A. Blom: G. van Es wint van H. J. Lensen; D. Philippo wint van G. J. Steenkist. IJSHOCKEY. DEN HAAG—POLEN (0—1). Woensdagavond is deze ijshockeywedstrijd op de Haagsche Kunstijsbaan gespeeld. Het werd een vrij ruw gespeelde wedstrijd, die door de Polen met 10 gewonnen werd. De resultaten der drie speeltijden waren: 01, 00, 00. In de pauze heeft het 16-jarige Zwitsersche meisje Esthi Niethammer de aanwezigen doen genieten van fraaie staaltjes kunstrijden. TRAININGSCURSUS VAN DE STREEK- COMMISSIE. De eerste cursus van de onder auspiciën van de Streekcommissie voor Haarlem en Kennemer- land gehouden speciale training is gisterenavond beëindigd. Acht maal zijn de spelers onder lei ding van Bondstrainer Kaufman tezamen geko men op het H.F.C.-veld en naarmate de cursus vorderde, waren de vorderingen duidelijk te constateeren. Na afloop van den laatsten trainingsavond heeft de voorzitter van de Streekcommissie, de heer J. Keppels, de spelers toegesproken. Hij vertrouwde, dat de jongelui het geleerde in hun vereeniging zouden uitdragen en op den inge slagen weg zouden voortgaan, waardoor niet al leen zij zeiven, doch ook hun clubgenooten daar van blijvend zouden kunnen profiteeren. Nadat oefenmeester Kaufman de spelers be dankt had voor de prettige samenwerking en voor de onverdeelde aandacht, waarmede zij de lessen hadden gevolgd, brachten de leerlingen bij monde van den V.S.V.-back Voet hun erken telijkheid voor het genoten onderricht tot uiting. Met een „three cheers" voor Kaufman werd de avond besloten. Begin Januari komt een tweede ploeg aan de beurt, waarin spelers zullen worden ingedeeld van o.m. de volgende vereenigingen: Ripperda, Bloemendaal, Zeemeeuwen, T.H.B., E.H.S., Hil- legom en Hillinen. Drie bewusteloozen door sclirik. Aanrijdingen hadden niets te beteekenen. UTRECHT Donderdag. Woensdagavond is op den Biltschenweg, ter hoogte van het Kalfje, een motorrijder met duopassagier in botsing gekomen met een groentenwagen. De botsing was zoo hevig, dat de groenten over den weg werden geslingerd, terwijl de motorrijder en de duopassagier kwa men te vallen en bewusteloos hieven liggen. Mot» waarschuwde den G.G. en G.D., die spoedig ter plaatse was. Bij onderzoek bleek, dat de slachtoffers slechts van schrik buiten bewustzijn geraakt waren. Terwijl men bezig was met het onderzoek der slachtoffers, werd een voorbijganger, die assistentie verleende bij het regelen van het opgestopte verkeer op dezen drukken verkeers weg, door een motorrijder aangereden. Zoowel hij als de motorrijder kwam te vallen, waar voor eveneens de hulp van G.G. en GD. werd ingeroepen. In zeer korten tijd waren drie ziekenauto's aanwezig. De motorrijder had een ernstige hoofdwonde, terwijl de aangereden voetgan ger een gekneusd been bekomen had. Een achter den motor rijdende personen wagen, waarvan de bestuurder het ongeval zag gebeuren, moest om op zijn beurt een aanrij ding te voorkomen, plotseling stoppen. Hierop was een bestuurder van een bestelauto, die weer achter dezen personenwagen reed, niet bedacht. Hij kon nog juist het stuur omgooien, doch kon niet meer verhinderen, dat de bum pers elkaar raakten. Bij het zien van al de ge wonden, die op straat lagen, sloeg den man zoodanig de schrik om het hart, dat ook hij van zijn stuk raakte in de veronderstelling, dat dit allemaal zijn schuld was. Hij moest in bewusteloozen toestand bij een der omwonen den worden binnengebracht en kon later door de ziekenauto naar de Hardenboollenstraat worden vervoerd. Deze gecompliceerde aanrijdingen brachten nogal consternatie teweeg. Er ontstond een ernstige verkeersstremming. Ter weerszijden van den Biltschenweg stonden lange files auto's, waarvan de inzittenden nieuwsgierig kwamen kijken naar het ongewone voorval. Alleen crematie te Wester veld? Zou in komend wetsontwerp worden vastgelegd. Naar de Tel verneemt, zal de in voorbe reiding zijnde wettelijke regeling der lijk verbranding in hoofdzaak de volgende voor schriften inhouden: 1. Crematie mag slechts geschieden indien in het testament de wil daartoe uitdrukkelijk is bepaald. 2. De naaste familieleden hebben steeds de vergunning ncodig van den kantonrechter. 3. Slechts één plaats wordt voor de lijk verbranding aangewezen, n.l. het bestaande crematorium te Westerveld. Zooals men weet, heeft de regeering bij de behandeling der Rijksbegrooting medege deeld dat 'n herziening van de Begrafeniswet waarbij ook het crematie-vraagstuk geregeld zal worden, in voorbereiding is. Tegen een puf verbod. Kamer van Koophandel voor Rijnland zet in een adres haar bezwaren uiteen. De Kamer van Koophandel voor Rijnland neeft Woensdag besloten tot verzending van een adres aan de ministers van Economische Zaken, Buitenlandsche Zaken en Justitie, zulks naar aanleiding van het ingediende wetsontwerp, inhoudende goedkeuring van het op 23 Maart 1937 te Londen gesloten ver drag nopens het vaststellen van een maas wijdte voor vischnetten en van minimum- maten op sommige vischsoorten. Voor Nederland zal het verdrag er o.a. op neerkomen, dat verboden wordt, visch be neden een bepaalde maat aan te voeren, wat in de praktijk zal leiden tot een puf-aanvoer- verbod. De Kamer is van oordeel, dat een dergelijk aanvoerverbod de betrokken visschers, met name de visschers te Katwijk, ernstig in hun belangen zal schaden. De haringreeders te Katwijk laten in den winter, wanneer niet meer op haring gevischt kan worden, hun schepen trawlen. Dit traw- len levert meestentijds geen voordeel, maar veeleer verlies op. Het voorkomt evenwel dat aan het personeel ontslag zou moeten worden aangezegd en dit aan den steun zou ver vallen. De bemanning verdient dien tijd een schraal weekloon, dat eventueel aangevuld wordt met de opbrengst van de puf. Zonder deze aanvulling zouden de mannen een loon ontvangen beneden de steunnormen. hetgeen een vergrooting van de werkloosheid met de daaraan verbonden gevolgen met zich zou brengen. Voorts hebben verschillendoe schippers hun laatste spaarpenningen en die hunner familie besteed om een trawllcgger te koopen, ten einde met hun familie aan de werkloosheid te ontkomen. Voor dezen zullen de gevolgen fataal zijn. Deze zullen den financieelen on dergang niet kunnen ontkomen. De voordeelen van een dergelijk puf aan-' voerverbod acht de Kamer daarentegen zeer problematiek, hetgeen zij nader uiteenzet. Reden waarom de Kamer in overweging geeft het genoemde wetsontwerp in te trek ken of althans in ge wijzigden vorm ter goed keuring aan de Kamers voor te leggen. Auto rijdt postbode aan en daarna vier meisjes. Hedenochtend is de pcstbode Kramer, die op de fiets was, aan de Zuidzijde van den Doornschen Straatweg te Doorn door een uit Utrecht komende auto aangereden en zwaar gewond. De auto reed veertig meter door en kwam aan den overkant van den weg terecht, waai de wagen op een groepje van vier meisjes, afkomstig uit Doorn en op weg naar de huis houdschool, inreed. Het meisje C kerd ernstig gewond en is evenals de postbode naar de rijksklinieken te Utrecht overgebracht. De drie andere meisjes werden licht gewond en konden op eigen gelegenheid naar huis terug- keeren. KANARIE-ZANGWEDSTRIJDEN. De vereen, v. kanarieliefhebbers hield te Vel sen haar jaarlijkschen zangwedstrijd in het Vereenigingsgebouw, Kalverstraat te IJmuiden- Oost. Ruim 50 vogels waren voor dezen wedstrijd aanwezig, waarvan slechts 1 vogel niet heeft gezongen. Waren vorige jaren uitsluitend Harzer vogels ingezonden, dit jaar namen ook enkele stammen, Belg. Waterslagers aan den wedstrijd deeL De prijzen werden als volgt behaald: Klasse I. Jonge vogels, eigen kweek (4 vo gels) le prijs Engelhart met 258 punten. Klasse II. Jonge vogels, eigen kweek (2 vogels): le prijs Suiker met 149 pnt.; 2e prijs Suiker met 148 pnt.; 3e prijs Boogaard met 137 pnt.; 4e prijs Engelhart met 134 pnt. Klasse III. Jonge vogels, eigen kweek (1 vo gel): le en 2e pr. Boogaard en Engelhart ieder met 65 pnt.; 3e pr. Suiker met 64 pnt.; 4e pr. de Rooy met 57 pnt.; 5e pr. Menger met 51 pnt. 4e klas. geen inzendingen. 5e klas, 2 vogels, overjarig, le pr. Engelhart met 154 pnt.; 2e pr. Suiker met 150 pnt. 6e klas, 1 vogel, overjarig: le pr. Suiker met 74 pnt.; 2e pr. Menger met 71 pnt. b.l.; 3e pr. Engelhart met 71 pnt. b.l.; 4e pr. Menger met "I pnt.; 5e pr. Menger met 68 pnt. De heer Suiker behaalde de Bondsmedaille voor den besten vogel, eigen kweek 1938 met 78 punten, terwijl de heer Engelhart de hoogste overjarige vogel bracht, welke 84 pnt. zong. STUDIEBIJEENKOMST VAN DEN HAARLEMSCHEN BESTUURDERS BOND. Door den Haarlemschen Bestuurders Bond werd Woensdag in één der zalen van café-rest. Brinkmann de derde studie-bijeenkomst ge houden, waar de heer J. J. van Langen uit 's-Gravenhage sprak over de Sociale Verzeke ring. Na een korte inleiding van den voorzitter werd het woord verleend aan den spreker, die begon met er de aandacht op te vestigen dat de arbeiders reeds langen tijd terug zichzelf opofferingen hebben getroost, om in gevallen van ziekte eenig inkomen te hebben, vooral omdat dit in vele gevallen werkloosheid ten gevolge had. In de laatste tientallen jaren van de 19e eeuw is men tot het inzicht gekomen dat hier in diende te worden voorzien door het treffen van overheidsmaatregelen, namelijk door de sociale verzekering. De ongevallenwet dateert van 1901. doch werd in 1921 ingrijpend her zien. De Land.- en Tuinbouwongevallenwet da teert van 1922 en is voor de landarbeiders, als voor hen, werkzaam in het vee-, tuin- en boschbouwbedrijf hetzelfde als de Ongevallen wet 1921 voor de industrieele arbeiders. De zee-ongevallenwet dateert van 1909, de Inva liditeitswet van 1913. De ziektewet is de jongste van de sociale verzekeringswetten welke feitelijk van 1913 dateert, maar na een ingrijpende herziening eerst in 1930 namelijk 1 Maart in wer king is getreden. Deze wet geldt in het alge meen voor arbeiders in een onderneming en voor arbeiders in particulieren dienst, voor zoover zij gelijk kunnen worden gesteld met arbeiders in een onderneming, dus niet voor arbeiders, die huiselijke of persoonlijke dien sten verrichten. Ook behandelde spreker de werking van de uitvoeringsorganen namelijk de Rijksver zekeringsbank en de Raden van Arbeid, welke ook de beslissing nemen omtrent het al of niet verstrekken van uitkeeringen. Spreker maakt er bezwaar tegen dat de Raad van Arbeid te Haarlem zoo weinig bijeen komt, slechts éénmaal per maand, terwijl dit voor een goeden gang van zaken zeker een maal per week moet zijn. Bij de andere Raden van Arbeid komt men meer in vergadering bijeen dan hier ter stede het geval is en zeker gewenscht. Nadat tenslotte nog eenige vragen door den spreker uitvoerig beantwoord waren, sloot de voorzitter deze vergadering met een woord van dank tot den spreker voor zijn belangrijke en leerzame uiteenzetting. Propaganda-avond van den V. P. R. O. Ds. Moll van Chv.rante, Mej. dr. Nicolette Bruining en ds. E. D. Spelberg voerden het woord. In de groote zaai van het Gemeentelijk Concertgebouw is gisteravond een propagan da-bijeen komst van den Vrijzinnig Protes- tantsohen Radio Omroep gehouden, waarop o.a. het woord is geveerd door de voorzitster van dezen Omroep, mej. dr. Nicolette Bruining en ds. E. D. Spelberg. Het openingswoord werd uitgesproken door ds. G. H. Moil van Charante. die er zich over verheugde, dat de bijeenkomst zoo druk be zocht was. Spreker zette uiteen, van hoe groote beteekenis het werk van de stichters van den V.P.R.O. is geweest en welk een heilzamen arbeid deze organisatie heeft verricht. Tien duizenden. die vroeger tot geen enkel kerke lijk verband behoorden, zijn voor de Christe lijke beginselen gewonnen en slaan thans geen enkelen Zondagsdienst van den V. P. R. O. over. De V.P.R.O. heeft het ook voor de zieken mogelijk gemaakt in contact met de kerk te blijven en ten derde heeft deze omroep talloozen andersdenkenden bijge bracht, wat het vrijzinnig protestantisme eigenlijk is en hoeveel kracht er van zijn be ginselen uitgaat. Na de toespraak van ds. Moll van Charante zong men gemeenschappelijk het Lutherlied. Daarop volgde massa-koorzang door vrijzin nige koren uit Haarlem en Omstreken onder leiding van den heer J. Zwaan. Met begelei ding van orkest en orgel werd achtereenvol gens gezongen „De Wachters" en „Lof zij den Heer". Daarna sprak de voorzitster van den V. P. R. O., mej. dr. Nicolette Bruining. Spreekster schetste in groote lijnen het ontstaan en de ontwikkeling der vereeniging. In de 12y2 jaar van zijn bestaan is de VP.R.O. zeer snel ge groeid. Spreekster herinnerde er aan, hoe de regeering destijds aan het bestuur had laten weten, dat de vereeniging over minstens 3000 leden moest beschikken, wilde zij een kans op een vergunning voor uitzending maken Het antwoord der Vrijzinnig Protestanten bleef niet lang uit: binnen enkele weken was het aantal leden tot 4C00 gestegen. Spreekster toonde aan, dat de V.P.R.O. in velerlei opzicht zegenrijken arbeid verricht. Zeer opmerkelijk is wel. dat sinds zijn oprichting een sterkeren band tusschen de vrijzinnige groepen ont staan is. Bovenal is de V.P.R.O. van belang, doordat hij het geloof in alle kringen en ge zinnen brengt en slechts het geloof zoo zeide mej. Bruining- is in staat orde te brengen in de wereld van verdwazing, waarin wij thans leven. Ook ds. Spelberg, die. nadat het koor zich nogmaals had doen hooren, het woord voer de, wékte die aanwezigen, die nog geen lid van den V.P.R.O. waren, op, zich als lid op te geven. Als het vrijzinnig protestantsche deel van Nederland zich niet in greoben getale achter zijn omroep schaart, kan het bestaan van dit iichaam wel eens in gevaar komen. Er zijn volgens spreker twee factoren, die essentieel zijn voor het behoud van den V. P. R. O. In de eerste plaats de plicht het gees telijk karakter van den omroep hoog te hou den en in de tweede plaats de sterkte door het getal. Na de pauze volgde de vertooning van de V.P.R.O.-film, die het bedrijf van den om roep. de uitzendingen en de meeting van September j.l. op Houtrust in beeld brengt. Ds. Spelberg verzorgde hierbij de explicatie. De avond werd gesloten door ds. C. H. Brand, die woorden van dank en waardeering richtte tot de voorzitster, ds. Spelberg en ds. Moll van Charante. Spreker legde er den nadruk op, dat deze avond niet tot stand had kunnen komen, als er te Haarlem geen bureau van Vrijzinnig Hervormden was geweest. In andere plaatsen bestaat het Vrijzinnig Pro- testantsch Verbond: in Haarlem niet. maar dat is ook niet noodig. want het bureau van Vrijzinnig Hervormden heeft de taak van het Verbond overgenomen. Voor de totstandko ming van dezen avond heeft het bureau van ds. Moll van Charante bergen werk verzet, zeide ds. Brand. BIJEENKOMST VAN DE VRIJZ. DEM. VROUWENCLUB. De Vrijz. Dem. Vrouwenclub van de afdeelin- gen Haarlem, Bloemendaal en Heemstede, be legt op Maandag 12 December een bijeenkomst in hotel Lion d' Or, waar de heer A. Jongbloed referendaris bij Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem zal spi-eken over: „De praktijk der steunverleening". Eén der dames zal daarna declameeren. mssm Voot den tnhoua dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Winterhulp Huis aan Huis-collecte. Kerstmis! Het feest bij uitstek der Christen heid! Een kleine kribbe; Kerstliederen; in het gezin een sfeer van vrede en innigheid, van diep geluk! Zeer zeker, de Kerstdagen zijn zóó schoon, zij wekken op tot zoo'n rijkdom aan geeste lijke gevoelens en gedachten, dat men zou kun nen zeggen dat zij zichzelf genoeg zijn. En toch! Wie is er, die met Kerstmis niet gaarne ook aan de materieele zijde van het le ven eenige aandacht schenkt? welke huismoe der streeft er niet naar haar gezin in die dagen iets extra's voor te zetten, te zorgen voor een feestelijken, goed verzorgden disch? Er zijn er honderden, wien dit laatste onmo gelijk is, voor wie de Kerstdagen wel een gees telijke verblijding vormen, doch die materieel voor hen even zorgelijk en even karig zijn als alle overigen. Het Comité Winterhulp wil hier helpen en onze arme en behoeftige stadgenooten een Kerst pakket met levensmiddelen en dergelijke doen toekomen. Zaterdag 10 dezer gaat het van huis tot huis om hiertoe gelden in te zamelen. Steunt dit werk en geeft of stort op gironum mer 119759 van het Comité „Winterhulp-actie"! Blijft niet achter, nu het eigen land- en stad genooten betreft! Voor u zal de wensch „Zalig Kerstfeest" geen ijdele klank zijn wanneer u heeft medegewerkt, dat ook onze armen en behoeftigen in alle op zichten eon heerlijk Kerstfeest kunnen vieren. Mr. Dr. F. A. BIJVOET, Voorzitter R.-K. Raadsfractie. Liefdadigheidsbazar en de Middenstand. De Middenstander is als regel iemand die met alles medeleeft en voor vele zaken belangstelling toont. Niets bijzonders, zal men zeggen. Inderdaad hij komt met veel menschen in aanraking en met allerhande aangelegenheden maakt hij kennis. Zijn huis staat vrijwel voor iedereen open en vriendelijk en welwillend staat hij tegen over zijn bezoeker. Hiervan wordt echter nog al eens misbruik gemaakt tijdens het organiseeren van een fancy- fair of bazar. Soms uit warm medegevoel, soms tengevolge van onontkoombare verplichtingen en misschien onder den drang van beiden, is de winkelier de leverancier van een massa artike len aan den bazar, doch in den regel zonder daarvoor betaling te ontvangen. Denkt men er wel aan, dat hij de artikelen wel in voorraad heeft, doch er niet voor niemandal aankwam? Deze winkeliers hun belangstelling is gaan de gemaakt komen tijdens den bazar even kij ken en. koopen enkele dingen door hu» col lega's of hen zelf geschonken en hetgeen aan particulieren wordt verkocht, behoeft ook niet meer door den winkelier te worden geleverd. Wij zagen zelfs kort geleden per advertentie door een bazar-commissie St. Nicolaascadeaux aangeboden. De Middenstandscentrale meent de aandacht van organisatoren van bazars etc. er op te moe ten vestigen dat daardoor een te groote druk op het bestaan van de bedrijven wordt gelegd. Ook wij staan bij niemand achter in het waardeeren van het werk dat gedaan moet wor den om aan het benoodigde geld te komen voor het doel dat wordt voorgestaan, maar durven met vrijmoedigheid er bij allen op aan te drin gen, deze last van den Middenstand af te nemen. DE MIDDENSTANDSCENTRALE. HOLLAND—AMERIKA LIJN Tiradentes, 7 v. Rotterdam n. Philadelphia. Dinteldijk, Rott. n. Vancr. 3 v. Kingston (Ja) Lochavon, Rotterdam naar Vancouver 3 van Milford Haven (verb.) Maasdam, New-Orleans naar Rotterdam 6 v. Havana. Spaarndam, New-Orleans naar Rotterdam 6 van Mobile. Boschdijk, Rott. n. N.-Orleans 7 te Antwerpen HOLLAND—AUSTRALIë LIJN Almkerk, (uitreis) 6 te Newcastle N.Z W HOLLAND—OOST-AZIë LIJN Serooskerk, (uitreis) 6 van Manilla. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN Hoogkerk, (uitreis) 7 te Colombo. HALCYON LIJN Vredenburg, 7 v. Vlaardingen n. Narvik. Rozenburg, 7 v. Vlaardingen te Rotterdam. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN. Maaskerk, (uitreis) 6 van Takoradi. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Euterpe. 7 v. Amsterdam te Bordeaux. Hebe, Calamata n. Amsterdam p. 7 Lydd. Hermes, 7 v. Constantza te Bourgas. Titus, 7 v. Amsterdam n. Hamburg. Ulysses, Piraeus n. Amsterdam 7 te Antwerpen Merope, 7 v. Amsterdam n. Kopenhagen Ajax, 7 van Amsterdam te Danzig. Berenice, Demerara naar Vlissingen pass. 7 Ouessant. Hercules, 7 van Piraeus te Thessaloniki. Oberon, 7 van Tunis te Alexandrië. Luna, 6 van New-York naar Pto. Sucre. Juno, 7 van Triest te Fiume. Bennekom, Chili naar Amsterdam via Liver pool 6, 845 mijl W.Z.W. van Land's End. Boskoop, 3 van Valparaiso naar Corral. Baarn, Amsterdam naar Chili 5 te Curacao. Breda, 5 van Arica naar Mollendo. Deucalion, 6 van Yerakini naar Piraeus. Ganymedes, 6 van Malta n. Napels. Juno, 6 van Triest naar Fiume. Odysseus, 7 van Odense naar Kopenhagen. Orestes, 6 van Bordeaux naar Amsterdam. Orion, 6 van Izmir naar Calyves Theseus, 7 van Danzig te Amsterdam. Tiberius, Alexandrië n. Amst. p. 7 (4 v.( Lydd. KON. HOLLANDSCHE LLOYD Waterland, (thuisreis) 6 van Bahia. KONINKLIJKE SHELL Agnita,- 3 van Curacao naar Rotterdam. MEIJER Co.'s SCHEEPVAART MLJ. Maron Batavia n. Hamburg 6 van Londen. Glenogle Japan n. R'dam via Londen, 6, 300 mijl Z. v. Land's End. Antilochus R'dam n. Japan 6 te Hong kong. Benvorlioh Hongkong n. R'dam vla Londen pass. 7 Dungeness. Ajax Japan naar Rotterdam 7 te Sin gapore. Radnorshire Japan n. Amsterdam 6 van Port Said. Glenaffaric Japan n. Amsterdam 5 van Manilla. Atreus Batavia n. Amsterdam 6 te Belawan Glenapp 6 te Dairen v. Rotterdam. ORIENT—JAVA—AFRIKA LIJN. Boissevain 5 v. Mombassa n. Batavia. Rantaupandjang 6 v. Bangkok te Belra. Cremer 5 v. Penang n. Singapore. Bontekoe Bankok n. Durban 6 v. Singapore ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kertosono (uitr.) p. 7 Gibraltar. Baloeran (uitr.) p. 7 Suez. Kota Inten (thuisr.) p. 7 Finisterre. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Aludra 7 v. Buenos Aires te Rotterdam. Alwaki (uitr.) 6 te Montevideo. Alphacca 6 v. Hamburg n. R'dam. Alpherat (thuisr.) 6 te Santos. SIVERJ A V AJ AC EFIC LIJN. Silverpalm Calcutta n. Vancouver 3 te Seattle. Hoegh Silvercrest Vancouver n. Calcutta 4 van Seattle. Hoegh Merchant Vancouver n. Bombay 6 te Manilla. Bengkalis Busreh naar Vancouver 5 te Los Angeles. STOOMVAART MIJ NEDERLAND. Tajandoen (thuisr.) 5 v. Singapore. Tjikandi (thuisr.) via Liverpool 5. 500 mijl van Land's End. Poelau Bras 7 v. A'dam te Hamburg. Chr. Huygens 7 v. A'dam n. Batavia. Tawali 7 Dec. van A'dam te Soerabaja. J. P. Coen 7 v. Batavia n. Amsterdam. Sembilan (uitreis) 7 Dec. v. Port Said. Johan van Oldenbarnevelt thuisr.) 6 van Genua. WUKLIJN. Beverwijk R'dam n. Triest p. 7 Gibraltar. Katwijk 6 van Bilbao n. R'dam. Stolwijk Huelva n. Triest p. 6 Malta. Naaldwijk Setubal n. Rouaan p. 7 Ouessant»

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11