„SOUBRETTE". Sociale plannen der regeering. Bezwaren tegen de forensenbelasting ZATERDAG 10 DECEMBER 1938 HA'ARE EM'S DAGBEAD 15 HET TOONEEL Hef Centraal Tooneel. Mary Dresselhuys was er dit seizcvsn door het succes van Golden Boy nog niet aan te pas gekomen, maar gisteravond heeft zij haar schade ingehaald. Want de opvoering van „Soubrette" is haar succes geworden. Zij heeft dit Fransche vrouwtje, dat bij een Amerikaansch gezin de rol van kamenier speelt en daarmee de familie redt, zoo pétil- lant en geestig en met zoo veroverende char me gespeeld, dat het première-publiek in het Centraal Theater te Amsterdam aan het slot niet moe werd haar toe te juichen en haar ontelbare malen terugriep. Jacques Deval, dien wij hier voornamelijk kennen door zijn twee succes-stukken Made moiselle en Tovarich Vorstelijke Emigran ten heeft zich sinds eenigen tijd in Amerika gevestigd en zijn Soubrette dan ook in het Engelsch geschreven. Maar dit belet niet, dat deze comedie volkomen Fransch is. Alleen maar een Fransch auteur zou van dit eigen lijk ouderwetsch gegeven een zoo licht en vooral in het derde bedrijf zco van geest fonkelend stuk kunnen maken. Het mag een waagstuk heeten cm in dezen tijd nog te komen met een comédie. waarin een getrouwd vrouwtje bij een familie weet binnen te dringen door de rol van kamenier te spelen. Die truc lijkt na Molière en Goldoni immers zoo afgesleten en oud, dat men geen schrijver van naam meer in staat rekent, hierop nog een stuk te durven bouwen. Maar zie nu eens wat Jacques Deval daar van maakt. De jonge Amerikaan Eric Carrington is in Frankrijk met de kleine Frangoise getrouwd, zonder dat zijn familie daar iets van weet. Maar als hij zijn jonge vrouw bij zijn ouders wil introduceeren, hoort hij, dat zijn vader op den rand van het faillissement staat en al leen nog maar redding verwacht van de ver loving van Eric met de millionnairsdochter Auriol Massuber. Even weifelt Eric, doch als hij ziet hoe wanhopig zijn vader is, besluit hij zich op te offeren en Frangoise weet maar één middel om bij haar man te blijven, name lijk door de juist opengekomen betrekking van kamermeisje te aanvaarden. Bij een Duitschen schrijver van 40 jaar ge leden zou deze situatie tot een doodgewone klucht hebben geleid, maar Jacques Deval weet het zoo te plooien en schikken want dat moet hij wel met dit gegeven dat het een amusante nu en dan ook wat sentimen- teele comedie wordt. Francoise maakt zich onmisbaar in het gezin der Carringtons. vooral wanneer de financieele toestand heel precair gaat worden. Zij helpt ieder papa Carrington, mama Carrington en de oneven wichtige dochter Philis op haar wijze en de toekomst is voor haar niet al te somber, omdat de schatrijke Auriol ook niet de ware liefde voor haar Eric heeft. Tot de pauze, vonden wij het stuk, nu ja, wel aardig, maar toch eigenlijk onder het niveau dat wij van den schrijver van Made- moiseille en Tovarich verwachtten. Maar toen kregen wij een zoo brillant geschreven. Fransch-geestig derde bedrijf, dat het pleit voor goed gewonnen was. Het zou jammer we zen hier de oplossing die Deval voor zijn stuk gevonden heeft te verraden en wij zullen dat ook niet doen. Laten wij alleen zeggen dat het publick van den eenen lach in den an deren viel en zoo genoot van den sprankelen den dialoog, dat het herhaaldelijk om een „bon mot" of een geestige zet applaudisseerde. En dat is wel een zeldzaamheid bij een Holland- sche voorstelling. De Fransche schrijver is in dat laatste bedrijf dan ook onweerstaanbaar. Hij weet de hoogst amusante situatie, die hij geschapen heeft, geheel uit te buiten en hij behaalde met die slotacte dan ook een volko men overwinning. Mary Dresselhuys speelt zooals ik reeds schreef de titelrol met een overrompelen- den geest en charme. Haar spel was licht, sprankelend, fijn en toch ook gevoelig; het was Fransch in den besten zin van het woord. En omdat zij in dit stuk van den Franschman Frankrijk moest verdedigen, ver overde zij de zaal. Met de rol van Frangoise staat en valt deze comedie. Toch zou het stuk niet zoo'n succes hebben gehad, als ook de andere rollen niet goed bezet waren geweest. Met zeer veel genoegen zagen wij Peronne Hosang eindelijk eens in een belangrijke ról. Dat zij zoo'n rol ?ermag te dragen, heeft zij overtuigend be wezen. Haar spel trof door warmte en groote natuurlijkheid. Voortreffelijk bijv. was zij in het telefoongesprek, waarin zij hoort dat het ongeluk over haar en haar gezin is gekomen. Dat was een staaltje van heel knap en innig spel. Ook Laseur was zeer goed op dreef als papa Carrington, vooral in de momenten, waann het leed hem overmande. Jan Teulings speelde Eric, den jong getrouwden man, die voor sulke moeilijke perikelen komt te staan, met een prettige opgewektheid en uitbundigheid. Phyllis, het onevenwichtig moderne meis je, was wel een der ondankbaarste rollen. Diny Heynen bracht voor deze rol veel mee en speelde haar verdienstelijk. Rie Gilhuys kwam nu en dan even op de grens van de klucht Oit was niet het sterkste deel van het stuk maar zij wist toch binnen de grenzen te blij ven. Hetzelfde kunnen wij ook zeggen van Cor Hermus als Joris, den butler der Carringtons. Het zeer groote succes van de première doet een lange en onafgebroken serie van Soubrette verwachten. J. B. SCHUIL. „De Avonturen van de Bij Maja" Wegens de gebleken groote belangstelling voor de buitengewoon fraaie en dichterlijke film „De Avonturen van de Bij Maja", naar het beroemde, in achttien talen verschenen werk van Waldemar Bonsels. zal de Cinema tografische Volksuniversiteit deze film nog maals vertoonen: morgen Zondag 11 dezer, in het Rembrandt-Theater, aanvangende des morgens te twaalf uur precies. De film is voor alle "leeftijden goedgekeurd en dus ook voor kinderen toegankelijk. ALGEMEENE TOFRÏSTENVEREENIGÏNG „NEDERLAND". Op Zaterdag 17 December geeft bovenge noemde Vereeniging voor hare leden en in troducés een kienavond in het gebouw Schro der. Raamsingel 16. De avond wordt afgewisseld door dansen en muziek. Het belooft een zeer gezellige avond te wor den; zelfs uit Den Helder en Amsterdam ko men de leden per touringcar naar Haarlem. De heer J. Grimm, algemeen voorzitter, zal een korte propaganda-speech houden. JACOB VAN LENNEP. Het programma van de Haarlemsche tooneel- vereeniging „Jacob van Lennep" vermeldt op Dinsdag 13 December voor haar leden en ge- noodigden een tooneel- en cabaretavond. Daar aan werken mede de heeren Frans du Mee en Jan van Dongen en de werkende leden; het mu zikale gedeelte is in scène gezet door den heer H. du Mee uit Amsterdam. In de zaal zal een Kerstversiering worden aangebracht. Ook komt er een kerstboom. Welwillend zul len medewerken: het dubbel mannenkwartet „Bel Canto" en het gemengd dubbel kwartet „J. S. Bach", onder leiding van den directeur, den heer P. H. Germes. Na afloop volgt een kerstbal. Conférencier is de heer F. du Mee. Er is muziek van het orkest van Engel Paap. Voor een goed bezette zaal heeft „Jacob van Lennep" op uitnoodiging een tweede opvoering gegeven van het jubileumstuk „Liefde" van Jaap van de Poll in het gebouw „Monopole" te Zandvoort. De voorstelling had ook hier een groot succes. De vereeniging zal in Januari een tweede uitvoering te Zandvoort geven. Het 25-jarig bestaan van den Armenraad. Een herdenkingsbijeenkomst. Donderdag 15 December ,des namiddags te 4 uur. zal. onder voorzitterschap van den Bur gemeester, Dr. J. E. Baron de Vos van Steen- wijk, in de Raadszaal op het stadhuis de eerste vergadering van den Armenraad in zijn nieuwe samenstelling plaats hebben. In deze vergadering zullen de bestuursleden, de plaatsvervangende bestuursleden en de voorzitter worden gekozen. Deze vergadering is niet openbaar. Na afloop der vergadering zal de secretaris van den Armenraad, Mr. P. E. Barbas, een overzicht eeven van het werk van den Armen raad en de ontwikkeling van het Steunwezen over de jaren 19131938 naar aanleiding van het feit, dat het op genoemde ndatum 25 jaar geleden is, dat het Bureau van den Armenraad werd geooend. Deze büeenkomst is wel voor het publiek toegankelijk. Federatie van Haarlemsche W oiimgbouwvereenigingen. Vrijdagavond heeft de secretaris van het bestuur van den Nationalen Woningraad een lezing gehouden over „De volkshuisvesting voorheen en thans". Spr. herinnerde aan den tijd, waarin de volkshuisvesting nog niet be stond. Alles werd toen aan het particulier initiatief overgelaten. In 1900 kwam er door de Woningwet een aanmerkelijke verbetering tot stand. Eenige plaatjes van vroegere en huidige toestanden werden op het witte doek geprojecteerd. Na afloop dankte de voorzitter den spreker voor zijn rede. ONDERHOUD PROVINCIALE WEGEN. Ged. Staten hebben weer den staat vast gesteld, bevattende de bedragen, als aandeel van de provincie uit te keeren aan de onder houdsplichtigen van de provinciale wegen. Het betreft hier een uitkeering uit de op brengst van de motorrijtuigen- en rijwielbe lasting over 1937, De volgende bedragen wor den o.a. uitgekeerd: Beverwijk f 10.600, Bloe- mendaal f 37,250. Castricum f 7150. Haarlem f 22.200. Haarlemmermeerpolder f28.300, Heem stede f 8800, Hoogheemraadschap Noordhol- landsch Noorderkwartier f 71.450, en Zand- GEEN KERST-ACTIE VAN DE GEN. CRONJé- STRAATVEREENIGING. Naar wij vernemen zal de Gen. Cronjéstraat- ereenïging geen Kerst-actie ondernemen zooals dat oorspronkelijk in haar voornemen lag. De St. Nicolaas-actie is zeer geslaagd. In het voorjaar is de vereeniging van plan weer een campagne te ondernemen. THé-KO-UÜRTJE „BABYHUIS". Woensdag 14 en Donderdag 15 December wordt in een der bovenzalen van restaurant Brinkmann het jaarlijksche Thé-Ko-uurtje gehouden. Dit keer is er een aantrekkelijke Bazar aan verbonden; de opbrengst komt ten bate van het ..Babyhuis" Boekenrodestraat 26, een tehuis voor onverzorgde kinderen van den leeftijd van eenige dagen tot 4 jaar. De Bazar zal Woensdagochtend om 11 uur geopend worden. Woensdag van 115 uur en Donderdag van 10.30—5 uur kan de Bazar be zocht worden. Woensdagmiddag 2.30, 3.30. en 4.30 is er pop penkast voor kinderen. Donderdagmiddag om 4 uur vindt de trekking van de groote verloting plaats. LEZING DR. L. D. TERLAAK POOT. In de Westerkapel, Leidschestraat 20, zal op Woensdagavond 14 December een lezing wor den gehouden door dr. L. D. Terlaak Poot, Nederl. Hervormd Predikant te 's-Graven- hage. over het onderwerp: Zwaarmoedigheid tot den dood tShakespeare's Hamlet). WELDADIGHEIDSFONDS „HET SCHEMER LAMPJE". Het bestuur van bovengenoemd fonds hoopt voor de twintigste maal met haar jaarlijksche Kerstuitdeeling wat licht te brengen bij de ouden van dagen en de armsten der armen van alle gezindten. Negentien jaar achtereen werden, dank zij veler hulp. Kerstgaven uitgereikt. Ongeveer f 13000 werd op deze wijze uitgegeven. Ter ge legenheid van de twintigste uitdeeling wordt voor de eerste maal een groote verloting geor ganiseerd. Alle 2500 loten zijn verkocht, zoodat „Het Schemerlampje" meer dan de laatste jaren mogelijk was uit kan reiken. Maandagavond 12 December heeft de trekking plaats in de muziek zaal van café-restaurant Brinkmann aan de Gr. Markt. Belangstellenden worden daar gaarne ver wacht. VR OUWEN CLUB VRIJZ. DEM. BOND. De Vrouwenclub van den Vrijz. Dem. Bond, afdeelingen Bloemendaal, Haarlem en Heem stede houdt a.s. Maandag 12 Dec. een bijeen komst in Hotel Lion d'Or te Haarlem. De heer A. Jongbloed zal een inleiding houden over: ,.De praktijk der steunverleening". Dit on derwerp dat de huisvrouwen zeer zeker interes seert, zal ongetwijfeld wel belangstelling trek ken. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN De eerstvolgende vergadering der Kamer zal worden gehouden op Dinsdag 3 Januari 1939 des avonds te 8 uur. Bevordering van Schoenenexport. Groote bedragen voor allerlei werken. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de begrooting van Scciale Zaken voor 1939 zegt de minister dat hij voora: de bestrijding van de werkloosheid blijft op vatten als het meest klemmende deel van zijn taak. Het streven moet met alle kracht er op gericht zijn, door tijdelijke werkverruiming blijvende werkgelegenheid te scheppen. Tij delijke werkverruiming alleen, hoezeer in be paalde omstandigheden onmisbaar, draagt het voortdurende gevaar met zich mede, op den weg naar blijvende werkgelegenheid, op den weg dus naar de oplossing van het vraag stuk, belemmeringen op te werpen en ten slotte dien weg te versperren. Verdeeling van arbeid. De werkzaamheid van bedrijfsraden en be- drijfscommissies, daarbij bijgestaan door leden der werkconimissie en vertegenwoordi gers van het departement van Sociale Zaken, heeft geleid tot een groot aantal adviezen. Binnenkort is een voorstel in zake de be vordering van den schoenenexport te verwach ten. Binnenkort zal de bedrijfscommissle voor de metaalindustrie een advies indienen met betrekking tot de inrichting en doelstelling van de centrale werkplaatsen. De bedrijfs- commissie voor het bakkersbedrijf zal zeer binnenkort met haar rapport inzake de moge lijkheden tot werkloosheidsbestrijding in het bakkersbedrijf gereedkomen. Het ligt in het voornemen van den mi nister, op 't terrein der arbeidsspreiding op den ingeslagen weg voort te gaan, derhalve de bedrijfsg-ewijze geregelde samenwerking met het bedrijfsleven, waarin zoowel dat be drijfsleven als de overheid ieder eigen ver antwoordelijkheid draagt en dienovereenkom stige taak heeft voort te zetten. Arbeidsduur. Wat het buitenland op het stuk van de 40-urige werkweek te zien geeft, stemt tot een zeer gereserveerde houding. Typeerend mag heeten de in Frankrijk tot uiting geko men zienswijze, dat de 40-urenweek niet ver dedigd moet worden met een beroep op de bestrijding van de werkloosheid. De minister verstaat den aandrang, dien verscheidene leden op hem uitoefenen tot verdere invoering van de Arbeidswet. De des betreffende regeling voor het transportbedrijf het rijtijdenbesluit zal over eenige maan den kunnen worden ingevoerd. Verder wor den regelingen voorbereid ten aanzien van handelsreizigers en magazijnbedienden. Wat betreft de werktijden van de bedienden op de kantoren, die thans ten aanzien van het volwassen kantoorpersoneel nog niet on der de werkingssfeer der Arbeidswet vallen, kan worden medegedeeld, dat een onderzoek wordt ingesteld. Voor zoover dat onderzoek tot nu toe heeft plaats gehad, kan niet gezegd worden dat er in het algemeen op deze kan toren misstanden heerschen. Een onderzoek naar de mogelijkheid van verkorting van den arbeidstijd voor het ver plegend personeel is nog niet ingesteld, om dat daartoe de gelegenheid tot nu toe ont brak. Intusschen houdt deze aangelegenheid de aandacht van den minister. Een regeling betreffende den arbeid van jeugdige personen en vrouwen in den land bouw ligt gereed. Het maakt bij den minister nog een punt van overweging uit, of hij in het evenbedoelde ontwerp tevens bepalingen zal opnemen, welke een redelijke beperking van den arbeidsduur van volwassen manne lijke landarbeiders bevorderen. Het ligt in de bedoeling de greenten- en fruitveilingen bij een herziening der Arbeids wet op te nemen in de opsomming van artikel 1, waarmede de toepasselijkheid van haar be palingen aldaar buiten eiken twijfel zal zijn gesteld. Tot verwezenlijking der uiteengezette ge dachten, ten aanzien van de jongens, stelt de regeering zich voor, den wetgever een tijde lijke machtiging te vragen, om, indien dit naar het oordeel der Kroon kan bijdragen tot een betere verdeeling van de beschikbare werkgelegenheid, aan jongens beneden 15 jaar normalen ondernemingsarbeid, met uitzonde ring van arbeid in den landbouw, te verbie den; wel is gedacht aan de mogelijkheid van het arbeiden bijv. in een twee-op-een-stelsel. Als resultaat mag worden verwacht, dat een belangrijk deel der mannelijke werklcozen van 15 tot en met 18 jaar een plaats kunnen bekomen in het bedrijfsleven. Wanneer de rijkscommissie van advies in zake het vraagstuk van de jeugdwerkloos heid haar rapport zal hebben uitgebracht, zullen tevens de kosten worden medegedeeld en credieten aangevraagd. De inleiding van het wetsontwerp tot rege ling van de kinderbijslagverzekering kan spoe_ dig worden tegemoet gezien. Over het denkbeeld van de instelling eener interdepartementale commissie voor de be hartiging van de belangen der gestelijke volks gezondheid is reeds overleg gaande met den minister van Binnenlandsche Zaken. De overweging van het vraagstuk van het ziekenfondswezen heeft den minister gebracht tot de overtuiging, dat een wettelijke regeling van het ziekenfondswezen wenscheliik is. Hij denkt daarbij aan een eenvoudige regeling van de toelating van en het toezicht op de zieken fondsen. Ook bij het vraagstuk van de ziekenhuizen gaan zijn gedachten in de richting van de in stelling van een ziekenhuisraad. De wettelijke regeling op het gebied van de geneesmiddelenvoorziening is in voorberei ding; hierbij wordt aandacht besteed aan het euvel van den verkoop van geneesmiddelen op de markten, tot het beteugelen waarvan overi gens reeds eenige gemeenten maatregelen hebben genomen door middel van een bepaling in haar politieverordening. Een ontwerp tot wijziging van de Waren wet hetwelk o.a. verplichte hoeveelheidsaan- duiding op waren betreft, verkeert in een ver gevorderd stadium van voorbereiding; het is de bedoeling dienaangaande nog het advies van den nijverheidsraad en den middenstands- raad in te winnen. Eeft regeling voor den verkoop van melk. afkomstig van tuberculose-vrij vee. op grond van de artikelen 14 en 15 der Warenwet, is eveneens in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Een uiteenzetting van Mr. S. C. H. Nederburgh. Door de afd. Haarlem van den Algemeenen Bond van Forensen was gisteravond in rest. Brinkmann te Haarlem een vergadering belegd waar mr. S. C. H. Nederburgh te Amsterdam sprak over: „De dreigende weder invoering der F orensenbelasting". De voorzitter dr. H. van Beeck Vollenhoven opende den avond met een korte inleiding waar :n hy het doel en de werkwijze van den Ned. Forensenbond uiteenzette. Vervolgens nam mr. Nederburgh het woord. Er worden van het inkomen twee belastingen geheven de rijksinkomsten- en de gemeente fondsbelasting. De eerste vloeit in de rijkskas, de tweede in het z.g. gemeentefonds. De inhoud van het gemeentefonds wordt onder alle Neder- landsche gemeenten verdeeld volgens een be paalden in de wet vastgelegden maatstaf. De gemeentefondsbelastng wordt geheven door de rijksbelastingadministratie volgens in de wet vastgestelde tarieven. Men vindt het bedrag op zijn gewone aanslagbiljet. Bij een belastbaar inkomen van b.v. f 2000, bedraagt de belasting f 33; f 3000: f 63; f 4000: f 93; f 7000: f 213; f 10.000: f 363. Wie een inkomen heeft van f 3000 betaalt dus „in hoofdsom", zooals dat ge noemd woi'dt, f 63. Hierbij blijft het niet Op deze hoofdsom wor den toeslagen, z.g. opcenten geheven. 25 Opcen ten, dus een toeslag van 25 pet, gaan naar het z.g. werkeloosheidssubsidïefonds. Verder heeft de gemeente van inwoning het recht ook opcen ten te heffen tot een maximum van 75. Haarlem en alle omliggende gemeenten hef fen deze opcenten; Haarlem 75, Bloemendaal en Heemstede over het thans afgeloopen belasting jaar 35, Zandvoort en Beverwijk 75. Iemand met een belastbaar inkomen van f 3000, wonende in Heemstede, vond dus op zijn belastingbiljet over 19371938 in de eerste plaats de reeds vermelde hoofdsom van f 63, en daarnaast een bedrag van f 37.80 (60 pet. van f 63) waarvan f 15.75 gaat naar het werkeloos heidssubsidïefonds en f 22.05 naar de kas der gemeente Heemstede. De Minister stelt nu twe veranderingen voor. 1. De eerste verandering komt hierop neer, dat het inkomen van een forens voor de heffing van die opcenten ten bate der gemeentekas in tweeën wordt gesplitst. De opcenten voor de woonge- meente worden geheven op basis van f 1800 plus de helft van hetgeen de forens heeft aan inko men boven de f 1800; de opcenten voor de werk- gemeente op de andere helft van het inkomen boven f 1800 naar haar eigen tarief. Voor een forens van Heemstede op Amster dam met een inkomen van f 3000 worden de cij fers: Opcenten voor de gemeentekas van Heemstede f 15.75; idem voor de gemeentekas van Amsterdam f 13.50; totaal f 29.25, tegen f 22.05 voor den man die in Heemstede woont en werkt. 2. In de tweede plaats wordt voorgesteld om aan gemeenten, waar de belastingen niet meer kunnen worden verhoogd, het recht te geven om een nieuwe belasting te heffen van het inkomen. Deze belasting zou niet progressief zijn. Amsterdam zou zeer waarschijnlijk tot deze gemeenten behooren. Hoe hoog het percentage wordt is niet te zeggen. Als een werkgemeente deze belasting heft, moet de forens daarin meebetalen naar onge veer de helft van zijn inkomen. Gesteld dat Amsterdam 2 pet. zou-heffen, dan zou een fo rens op Amsterdam moeten betalen: bij een belastbaar inkomen van f 3000 f 23. bij een belastbaar inkomen van f 4000: f 33, bij een belastbaar inkomen van f 5000: f 43. enz. Deze voorstellen hebben consequen ties in vele richtingen. De forensen zullen meer belasting moeten betalen, en dat zal het sterkst drukken op de minst draagkrachtigen. De woongemeenten verliezen een deel van hare belasting opbrengsten en moeten dus hare belas tingen of tarieven van gas enz. verhoo- gen. De werkgemeenten krijgen meer geld: een aantal forensen echter zullen hun kantoren naar de woongemeente verplaatsen, en een aantal wederom van de minst draagkrachtigen zal op den duur teruggaan naar de werkge meenten die daar weinig van profitee- ren zullen. De spoorwegen verliezen, de opbrengst der benzinebelasting zal iets dalen. Waarom zou dat alles moeten gebeuren? Uitgangspunt is de niet te ontkennen finan cieele nood der groote gemeenten. Als nu één werkgemeente die nieuwe belasting invoert, zijn de ministers bevreesd dat draagkrachtige inge zetenen forens worden, en daartegen moet deze belasting dienen. Bovendien, zoo zeggen zij. als de vraag gesteld wordt welke gemeente eigen lijk het meeste recht heeft om de inkomstenbe lasting van den forens te heffen, is er evenveel te zeggen voor de werkgemeente als voor de woongemeente. De Ministers miskennen echter de redenen waarom iemand forens wordt. Deze wetsvoorstellen miskennen bovendien de maatschappelijke ontwikkeling. Kan men deze bezwaren nog als forensen-be zwaren beschouwen, men kan ook meer alge- meene bezwaren aanvoei*en. De nood der groote werkgemeenten wordt niet veroorzaakt doordat er forensen weggeloopen zijn velen hebben trouwens nooit in de ge meente gewoond maar door andere oorzaken. Derhalve wordt die nood niet gelenigd door een deel van de belastingopbrengst, over te he velen van Haarlem, Heemstede enz. naar Am sterdam en door Amsterdam nog meer belas ting te laten heffen. Bovendien zijn er vele uitgaven waarvan tot ver over hare grenzen wordt geprofiteerd; het is billijk dat daarin van elders wordt bijgedra gen. Deze gedachte ligt ten grondslag aan het in 1929 ingestelde gemeentefonds en aan het werkeloosheidssubsidïefonds. Deze fondsen wor den gevoed door belastingen die over het ge- heele land worden geheven, en de gemeenten die het noodig hebben krijgen daaruit uitkeerin- gen. Aldus dragen de forensen reeds bij tot de kas der werkgemeenten. Dat dit geen ijdele bewering is bewijzen de volgende cijfers, ontleend aan de statistiek der gemeentefinanciën gepubliceerd door het Cen traal Bureau voor de Statistiek te 's-Graven- hage. De inwoners van een groot aantal woon gemeenten storten in die fondsen meer dan de woongemeenten uit de fondsen terugkrijgen. In 1935 Bloemendaal rond 1.650.000; Heemstede f 656.000. Deze meerdere bedragen gaan naar de „ar mere" gemeenten, waaronder de werkgemeen ten. De oplossing van het vraagstuk der noodlij dende werkgemeenten, zoo besloot spr., moet in deze richting worden gezocht. Men zal moeten nagaan welke uitgaven de noodlijdende gemeen ten doen in het algemeen belang en ze hierbij moeten subsideeren, gelijk bij ons reeds gebeurt met enkele onderwijsuitgaven en in Engeland op grooter schaal (politie, volksgezondheid, havens) geschiedt. Wat de Minister thans voorstelt geeft geen oplossing. Invoering der forensenbelasting staat gelijk met terugzetten van de klok. De algeheeie herziening der vleeschkeurings- wet is ten departemente in voorbereiding. Een commissie, welke de herziening der Drankwet zal voorbereiden zal binnenkort worden be noemd. Het stelsel van verpachting der ver gunningen zal stellig ter sprake komen. De werkfonds-werkzaamheden worden onon derbroken voortgezet, hetgeen heeft geleid, met inbegrip van de aan de gemeente Amster dam toegezegde 10.000.000 voor den bouw van een nieuw raadhuis, tot een blokkeering van rond 158.000.000, terwijl daarenboven de regeering tot de bevordering van een crediet-verleening ad ruim 17.000.000 voor de verwezenlijking der Amsterdamsche IJ- tunnel-plannen in beginsel heeft besloten. Dr. E. Morpurgo over Gian Bologna. Voor de talrijk opgekomen leden van Dante Alighieri behandelde Dr. Morpurgo de weder- zijdsche beïnvloeding van Italiaansche en Neder- landsehe kunstenaars tijdens de Renaissance. In een klaar en helder betoog zette spreker uiteen de redenen waarom Italianen en Neder landers in zoo nauw contact met elkander tra den. Het was niet louter en alleen uit een ver langen der Noordelingen voor het Zuiden dat deze wisslewerkinge ontstond. Zij heeft haar oor sprong hoofdzakelijk in de handelsbetrekkingen die min of meer altijd tusschen Noord en Zuid hebben bestaan vooral in de scheepvaart, en den aanvoer op die schepen van allerlei kunst voorwerpen. De schepen zelf, die tot binnen de steden konden dringen waren voorbeelden van kunstversiering en rijkdom. De Renaissance echter kwam de aandacht der Noorderlingen op- eischen voor de nieuw aangevoerde rijkdommen, kunstschatten en wetenschapDen uit het Oosten. Ttalië was het toevluchtsoord van den bedreig den Orient geworden en de vaart op het Oosten had grooten rijkdom in de Italiaansche steden RchracM. Grooten rijkdom en ook groote kunst- ontplooiing Aldus kwam het dat Gian Bologna die in 1525 te Douai geboren werd ook naar Italië toog, als zoovele anderen, om een gunstig terrein voor de ontplooiing van zijn talent te binden. Hij kwam er in contact met Michel Angelo. die weinig aandacht schonk aan zijn teekeningen. Zijn verblijf in Rome was weinig fortuinlijk. Het was aan louter toeval te wijten dat de Vlaamsche kunstenaar kennis maakte te Florence, bij de Loggia dei Lanzi roet 'n zekeren Bernardo Vecchietti die hem in contact bracht met Cosimo di Medici. En aldus begint Gian Bologna den voorspoed kennen. Hij ding* mee in den prijskamp voor het oprichten der fontein op de Piazza della Signorïa en alhoewel hij niet bekroond wordt trekt zijn ontwerp aller aandacht. In 1567 krijgt hij een jaarwedde waardoor hij in staat gesteld wordt onafhankelijk te werken. Nu kon hij den vrijen teugel aan zijn fantasie laten en schept een wereld van vrije eigen vin ding. Hij was de eerste om na de antieken we derom aandacht te wijden aan het dier en aan het landschap waarin het leeft. En aldus ver raadt hij zijn Nederlandschen oorsprong door zijn typisch natuurgevoel en zijn aandacht voor het dierenleven hetwelk b.v. in den Reinaert hoogtij viert. Na gewezen te hebben op de talrijke leerlin gen van den Vlaamschcn meester en zijn groo ten invloed b.v. op den Hagenaar Adriaan de Vries eindigde Dr. Morpurgo deze leerzame en kunstzinnige beschouwing met het vertoonen van nog enkele prachtige lichtbeelden. De vele paralellen en vergelijkingen welke hij in den. loop zijner causerie verduidelijkte met tal van pracht lichtbeelden van Italiaansche meester werken droegen machtig bij om dezen avond tot een zeldzaam boeiend genot op te voeren. Voor de vaak zeer geestige en pittige voor dracht, tevens voor het gebodene kunstgenot, sprak de presidente der vereeniging mevr. L. Vandervelden-Vijgh den welgemeenden dank van allen uit en riep den sympathieken spreker een hartelijk tot weerzien toe. 15 December a.s. komt de Dante Alighieri weer bijeen om te luisteren naar de voordracht van prof. Moretti over: Petrarca en Dante. Beveiliging van Haarlemsche Kunstschatten. Voorzorgen voor den oorlogstijd. De heer W. G. H. W. Sandberg, conservator van het Gemeente-museum te Amsterdam, heeft een studiereis naar Spanje gemaakt om zich op de hoogte te stellen van maatregelen die noodig zijn voor de beveiliging van kunst schatten in oorlogstijd. De conclusies waartoe hij gekomen is luiden: 1. Die kunstwerken aan te wijzen, welke van groote waarde zijn en in geen geval ver loren mogen gaan. 2. Deze kunstwerken te catalogisceren en een stevige brandvrije verpakking voor elk kunstwerk gereed te maken. 3 Zoodra de benoodigde ruimte bekend is, bergplaatsen te bouwen welke beveiligd wor den door een aardlaag van 8 meter. Het 1* waarschijnlijk mogelijk deze geheel of gedeel telijk te vervangen door een sterkere materie van geringer dikte, b.v. beton of gewapend beton, waarbij echter tusschen de stijve beton- lagen een meer elastische stof moet worden gestort, b.v. kaf van rijst, zooals bij het be veiligen van de Torres de Serranos werd ge bezigd. 4. Deze bergplaatsen zouden moeten gelegen zijn ver van dichtbevolkte centra, verdedi gingswerken, havens, enz. Hooge duinen, welke ver het land in liggen, zijn wellicht het meest geschikt om bergplaat sen te herbergen. De beveiliging van de kunstschattej^^ in oorlogstijd heeft natuurlijk ook de belangstellinq van het Haarlemsche gemeentebestuur, want in het Frans Halsmuseum zijn niet alleen onze Halsen. maar ook nog vele andere schilderijen die bijzondere voorzorgen noodzakelijk maken. Er worden te Haarlem maatregelen voorbe reid om in oorlogstijd in staat te zijn de kunst schatten veilig op te bergen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 3