STORINGEN Mr. Steenberghe's program voor 1939: ZATERDAG 10 DECEMBER 1938 H A A R E E M'S D A G B E A D 3 TWEEDE KAMER Regeling markt- en straathandel, credietverleening, enz. DEN HAAG Vrijdag. Het gebeurt niet bepaald eiken dag, dat in de Tweede Kamer let wel, in het daar gehouden debat een voetbalwedstrijd èn een dans aan de orde komen. Vandaag, bij de voortgezette be raadslagingen over de begrooting van Economi sche Zaken beleefden we dit zeldzame voorval. Het, ditmaal, droeve nummer van den, door den Rotterdamschen burgemeester, afgelasten voetbalwedstrijd tegen het Duitsche elftal was door Mr. Rost v. Tonningen (nat. soc.) in de discussie over Economische Zaken betrokken, toen hij den staf brak over dit verbod en er aan toevoegde het zeer logisch te vinden als Duitsch- land nu, bij wijze van weerwraak, zijn scheep vaart niet (of in mindere mate) over Rotter dam zou laten loopen. Jhr. Mr. de Geer (c.h.) kwam tegen dit gedeelte van 't betoog van den nat. soc. afgevaardigde met kracht op. Hij gaf te verstaan, dat het niet aanging om, gelijk Mr Rost had gedaan, te beweren dat burgemeester Mr. Oud eigenlijk om andere motieven dan ver mijding van het gevaar van dreigende orde verstoring den wedstrijd verboden had, n.l. onder druk van Joodsche emigranten. Heelemaal ongeoorloofd noemde Mr. de Geer de nat. soc. voorstelling van zaken alsof hierop een econo mische wraakneming van Duitsche zijde volko men logisch ware. Zoo iets te zeggen achtte de c.h. fractieleider voor een Nederlandschen volks vertegenwoordiger ten eenen male ongeoor loofd; hij kon geen parlementaire termen vinden ter qualificatie van een dergelijk optreden. Langdurig applaus en bravo's volgden op deze woorden. Het antwoord van Mr. Rost v. Tonningen kwam er op neer, dat hij, die betoogde maling te hebben aan het verwijt, dat hij zich aan landsverraderlijk optreden had schuldig ge maakt, de partij van den heer de Geer, die z.i. zooveel sympathie heeft voor zekere Joodsche elementen, betichtte van opstooken tegen Duitschland. Voorts beweerde hij, dat burge meester Oud volkomen onnoodig Duitsche gas ten voor het hoofd had gestooten en getart, waarna we nog te hooren kregen, dat de politie ke partijen lijdelijk toezien, dat Nederlandsche minderjarigen in Oss misbruikt werden. Een vroolijker onderwerp vormde de dans Ir. v. Lidth de Jeude (lib.) had de Regee ring verweten op het gebied van het protectio nisme een eierendans te willen uitvoeren. Van zijn kant meende Minister Steenberghe, op grond van 't feit, dat de liberale afgevaar digde allerlei staatsbemoeiing had afgewezen, doch anderzijds zijn partij op andere punten al lerlei staatsbemoeiing had bepleit, dat de libe ralen een Lambeth Walk ten beste geven! Deze opmerking kwam voor in het gedeelte van 's Ministers rede, waarin hij zich met het vraag stuk van de handelspolitiek bezig hield en waarin we o.m. vernamen, dat hij van plan is aan de Kamercommissie voor de handelspoli tieke aangelegenheden, een nota over de han delspolitiek te doen toekomen. Verder merkte de Minister o.a. nog op, dat de Regeering, wat den uitvoer betreft, niet slechts naar het Oosten, naar het Westen, maar naar alle kanten moet kijken. De Minister, die aan het woord kwam nadat de heer Kersten (St. Ger.) tegen de afslach ting van den veestapel en tegen dwangmaat regelen te velde was getrokken en nadat Prof. v. Gelderen (soc. dem.) zich over de geheim zinnigheid t.a.v. de monetaire politiek had be klaagd, weerlegde deze laatstgenoemde grief met de opmerking, dat b.v. in verband met het gevaar voor speculatie-manoeuvres een nadere voorlichting in het openbaar over de monetaire politiek niet goed te verantwoorden valt. In- tusschen kon hij wel verklaren, dat nog steeds de grondslag van het door de Regeering voor gestane en gevolgde monetaire beleid is: waken voor een juiste verhouding tusschen kosten en prijzen. Minister Steenberghe noemde het niets wonderbaarlijks als de gulden niet alle caprio len van het pond en van den dollar volgt en hij betoogde verder, dat het toch juist goed blijkt te zijn, dat de gulden in zekeren zin een zelf standige valuta is: dit kwam b.v. in de spannen de Septemberdagen op gelukkige wijze tot uiting. Omtrent de ordeningskwestie ander in de discussies aangevoerd punt van belang ver zekerde Mr. Steenberghe, dat hij zeker te ge legener tijd gebruik hoopt te maken van de nieuwe grondwetsbepalingen over bedrijfs organen enz. Het door sommigen principieel becritiseerde gilde-wezen achtte de Minister op zichzelf wel goed, maar de uitwerking die 't eertijds had gevonden paste niet bij onze he- dendaagsche samenleving. De minister waar schuwde er echter tegen het kind met het bad water weg te gooien en betoogde, dat ordening van onderen op moet beginnen. Dat er ten aan zien van de verbindend-verklaring van onder- nemers-overeenkomsten te weinig zou gebeuren ontkende hij. Na uiteengezet te hebben, dat het lastenpeil ten onzent nog niet zoo erg is als elders, verklaarde de Minister, dat van hem geen stimuleering in de richting van verlaging van het loonpeil en eveneens een deflatie- politiek te verwachten valt. Met betrekking tot de Rotterdamsche haven- belangen zij vermeld, dat de Minister in herinne ring bracht, hoe ook vóór de kunstmatige be voordeeling van Antwerpen die havenstad meer stuk- dan massagoederen verwerkte. De be windsman vond het bovenal van belang, dat de haventarieven niet te hoog zijn, daarentegen achtte hij het bijkomstig of het bereiken hier van aan de gemeente dan wel aan het Rijk ligt. Overigens kan de Maasstad er zeker van zijn, dat de Regeering bij onderhandelingen achter haar staat. Van havenbelangen moge ik op Midden- standsbelangen overstappen. Nadat ik me het vorige jaar met de Vestigingswet heb bezig ge houden, zoo gaf de Minister te verstaan, staat voor het komende jaar o.m. op het programma: regeling van den markt- en straathandel, cre dietverleening enz. Het was duidelijk, dat de Minister van Economische Zaken ten opzichte van staatsingrijpen met betrekking tot het ca deau-stelsel huiverig is. Tegen excessen en b.v. tegen het door hen, die dit stelsel toepassen, zich werpen op de gewone gebruiksartikelen, meent hij echter wel te moeten optreden. Van optreden gesproken, komen we vanzelf op het vraagstuk van het grootwinkelbedrijf en van de warenhuizen. Daartegen iets te doen is, volgens mr. Steenberghe, makkelijker gezegd dan gedaan. Dat hij zelf de verantwoordelijkheid niet kan aanvaarden om te bepalen of er hier of daar in een stad een filiaal mag komen, is be grijpelijk. Aangestipt zij, dat de Minister ten aanzien van de vestigingseischen bepleitte naar het juiste midden te zoeken, ze dus niet te hoog noch te laag te stellen. Voorts gaf hij o.a. te kennen, dat het vraagstuk van reorganisatie der Kamers van Koophandel minder eenvoudig is dan sommigen blijken te beseffen, terwijl hij yerder toezeide te overwegen radio-mededeelin- gen over landbouwcrisisaangelegenheden niet meer des Zondags, maar 's Zaterdagavonds laat bekend te maken. Tenslotte 's Ministers opmerkingen over de beweringen als zou zijn Departement te veel kosten. Wij hebben, aldus Mr. Steenberghe, de knapste koppen noodig, moeten over een zeer goede outillage beschikken, aangezien wij voort durend te maken hebben met allerlei diep in het bedrijfsleven ingrijpende maatregelen. Als een staaltje van de gevaren, die hem bedreigen, wanneer hij niet eens, met 't oog op bijzondere gevallen eenige extra-toelage boven het gewone salaris, aan sommigen van zijn medewerkers zou kunnen verleenen, vermeldde de Minister, hoe men onlangs liefst een drietal ambtenaren van hem had „weggekocht", doordat deze heeren in het particuliere bedrijfsleven een veelvoud konden verdienen van wat de Staat hun be taalde. Tot besluit van zijn rede wees de Minister er op, dat het Nederlandsche volk nooit geschroomd heeft, risico's te nemen, wanneer het ging om het bouwen voor de toekomst, voor het nage slacht. „Een volk dat werkt, bouwt aan zijn toe komst" zoo staat te lezen op het monument op den afsluitdijk van de Zuiderzee. Deze gedachte dient thans al ons doen en laten op economisch gebied te beheerschen. Het slot van den middag was gewijd aan de afdeeling Landbouw en aan de begrooting van het Landbouwcrisisfonds. Meer samenwerking tusschen de verschillende bevolkingsgroepen en optreden tegen de stijgende pachtprijzen kwam op het verlanglijstje van den heer E b el s (v.d.) voor. De heer De Ruy'ter (r.-k.), die vond dat er meer behoefte aan cultuurgrond is, toon de zich een warm bewonderaar van het plan- Westhoff om voorts te pleiten voor bevordering van de overneming van de uitvoering der crisis maatregelen door de organisatie. De heer v. d. Sluys (s.-d.) liet veel kritiek hooren, waar na de heer v. d. W e y d e n (r.-k.) o.m. een lans brak voor de landarbeiders. Dinsdag voortzetting van het landbouwdebat. E. v. R. Onvoorzichtig handeling. Vijf gewonden bij gasontploffing. Doordat de kraan van het gasstel openstond, ontstond er Vrijdag, toen de vrouw des huizes dit gasstel wilde aansteken, een explosie in de woning van den heer H. Struik te Nieuwendijk. De vrouw, die met twee kinderen in de keu ken was, liep evenals de kinderen ernstige brandwonden op. De verwondingen van de vrouw en een der kinderen waren van zoo- danigen aard. dat opneming in het ziekenhuis te Raamdonksveer noodzakelijk was. De heer Struik, die op het gebeurde kwam aanloopen en eveneens brandwonden opliep, kon evenals het andere kind ter plaatse ver bonden worden. Een buurmeisje, dat te hulp kwam snellen werd eveneens verwond. Huwelijkszwendelaar aangehouden Een 36-jarige gehuwde man uit Amsterdam had een huwelijksadvertentie geplaatst, waar op zich verschillende trouwlustige juffrouwen meldden Met een van deze dames onderhield de man korten tijd zeer vriendschappelijke betrekkingen en toen hij voldoende haar ver trouwen had, leende hij een som gelds van haar. Sindsdien zag de juffrouw haar „aanstaan den echtgenoot" niet terug en gedesillusion eerd deed zij aangifte bij de politie, die den man nu heeft aangehouden. NEDERLANDSCHE HANDEL MAATSCHAPPIJ, N.v. AGENTSCHAP HAARLEM Gr Houtstr./Gr Markl Tel 13990 (3 lijnen) WIJ VERSTREKKEN CREDIETEN AAN HANDEL EN INDUSTRIE. (Adv ingez Mea.j Zware brand te Nuenen. Vrijdagavond heeft in het dorp Nuenen, nabii Eindhoven een hevige brand gewoed, die een groot deel van de fabriek van Raessens houtin dustrie in asch heeft gelegd. Een loods met den geheelen voorraad hout als mede de zagerij is tot de laatste spaander uitge brand. Het gelukte de brandweer echter hei kantoor en de sigarenkistenfabriek te redden zoodat het personeel van deze fabriek, bestaand-- uit ongeveer 40 man aan het werk kan blijven Een deurenfabriek, waarin eveneens een 40-tal arbeiders werkte, is echter verwoest. De directeur der firma, die bij het blusschings- werk aanwezig was, kon niet bij benadering op geven hoeveel de aangerichte schade bedraagt Men weet niet wat er van de machines nog is gespaard gebleven. De schade is evenwel zeer aanzienlijk en wordt door beurspolis gedekt. De firma is echter niet tegen bedrijfsschade verze kerd Verpleegsters uit Spanje terug gekeerd. Vrijdagavond zeven uur arriveerden aan het Centraal-station te Amsterdam vijf verpleeg sters, die gedurende de laatste twintig maanden in het republikeinsche deel van Spanje werk zaam zijn geweest. Werden zij reeds op het station op zeer har telijke wijze welkom geheeten, zeer groot wa: het aantal vrienden, bekenden en andere belang stellenden, dat een uur later op uitnoodiging van de commissie voor hulp aan Spanje in Rrasno- polski tezamen was gekomen om de in het va derland teruggekeerde verpleegsters een even hartelijke als spontane hulde te brengen. Drie sprekers, o.w. de Spaansche gezant, richt ten woorden van dank en hulde tot de vijf ver pleegsters, die zoo zeiden zij haar leven in dienst hebben gesteld van de vrijheid en die door haar moed, energie en doorzettingsvermo gen een voorbeeld zijn geweest voor anderen. De uit Spanje teruggekeerde verpleegster? hebben vervolgens van haar ervaringen en bele venissen in het door den burgeroorlog geteisterde Spanje verteld. Collectieve arbeidsovereenkomst in de typografie verbindend? De voorzitter van den Alg. Ned. Typografen bond heeft Vrijdagavond in een bijeenkomst in Carré meegedeeld, dat thans nagenoeg met ze kerheid kan worden gezegd, dat de collectieve arbeidsovereenkomst voor alle vakgenooten in het geheele land verbindend zal worden ver klaard. „Het wordt heusch tijd, dat je er eens naar laat kijken. Rome geeft zulke nare bijgeluiden." UW KLANTEN UW VRIENDEN Uw klanten zijn Uw vrienden eft daarom past het. hun met Nieuwjaar een welgemeenden „handdruk per advertentie" te zenden. Zoo schept U een sfeer van wederzijdsche gene genheid waarin het goed is zaken te doen. Geef nog heden een aardigen tekst op voor Uw Nieuwjaarsan nonce. Prijs der Nieuwjaarswenschen in Haarlem's Dagblad 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Liefdesdrama te Goirle. Twee lijken in gemeentelijke bosschen gevonden. In de bosschen van de gemeente Goirle heeft de gemeente-werkman Swinkels Vrijdag de lijken aangetroffen van een 18-jarig meisje, en een 24-jarigen jongeman, beiden uit Goirle. Het meisje was door messteken om het leven gebracht. De jongeman had zich in de onmid dellijke nabijheid aan een boom opgehangen. De moord is gepleegd met een broodmes, dat naast het lijk van het meisje, dat in een den- nenboschje werd aangetroffen, in den grond stak. Het meisje is Donderdagavond eerst met een anderen jongeman uit geweest, met wien zij naar de aangrenzende gemeente Poppel is ge gaan. Daarna schijnt zij den jongen te heb ben aangetroffen, die den moord moet hebben gepleegd. Deze jongeman had sinds korten tijd om gang met het meisje. Hij was reed? lang werk- 'oos en het staat vrijwel met zekerheid vast, dat men hier te doen heeft met moord en zelfmoord. Het meisje woonde bij haar vader in en had geen moeder meer. De man, die werkzaam is ">p een weverij te Goirle en tot Donderdag avond tien uur daar werkzaam was, heeft het neisje niet eerder gemist dan Vrijdagmorgen -n de vroegte, toen hij de gemeentepolitie op 1e hoogte bracht van de vermissing van zijn dochter. Deze is daarop op onderzoek uitge gaan. Inmiddels vervoegden zich omstreeks half ien twee mannen bij den burgemeester van loirle, die mededeelden langs den Rielschen dijk, die door bosschen omgeven is, het stof- celijk overschot van twee jonge menschen te hebben aangetroffen. De burgemeester begaf zich onmiddellijk met den gemeenteveldwach ter en een marechausse naar de plek van den ■"oord. In den vroegen middag werd het parket uit Breda van het gebeurde op de hoogte ge bracht, dat eenigen tijd later eveneens te Goirle verscheen, en een onderzoek instelde. Dr. J. J. VAN LAAR OVERLEDEN. Te Tavel sur Clarens in Zwitserland is de Nederlandsche scheikundige dr. J. J. van Laar, oud-lector aan de universiteit van Amsterdam, in den ouderdom van 78 jaren, overleden. Dr. van Laar, die als scheikundige een zeer «oeden naam had, is verschillende malen voor zijn arbeid onderscheiden. Zoo is hem b.v. in 1929 de Bakhuys-Roozeboom-medaille van de Kon. Academie van Wetenschappen toegekend, een onderscheiding, welke aan slechts enkelen te beurt is gevallen. Dr. van Laar, die in 1860 te 's-Gravenhage is geboren, heeft in Haarlem vier klassen van de H.B.S. doorloopen en ging daarna op 16-jarigen leeftijd naar Nieuwedïep. Later is hij de chemi sche studie begonnen. In het bijzonder heeft hij naam gemaakt op het gebied van de „phasen- leer", maar feitelijk was er geen onderdeel van de physische chemie en de thermo-dynamica, waarmee hij niet grondig bekend was. Molen „De Walvisch" door brand geteisterd. In den bekenden windmolen „De Walvisch", staande aan de Westvest te Schiedam heeft Vrijdagavond een groote brand gewoed. In dezen molen is gevestigd een maalderij van ertsen en chemicaliën, benevens een drogerij van kunstmeststoffen. De molen is eigendom van den heer G. Jansen. Omstreeks half zes ontdekten voorbijgangers vuurver- schijnselen in den 35 Meter hoogen molen. In een oogwenk stonden vier van de acht ver diepingen in lichter laaie. Deze vier verdiepingen, gelegen onder den omgang, zijn volkomen uitgebrand, doch de eveneens uit vier verdiepingen bestaande maalzolder kon behouden blijven, hoewel deze ernstig van water en rook te lijden heeft ge had. De wieken en de kap van den molen bleven onaangetast. Verloren zijn gegaan een hoeveelheid van 25 ton pindadoppen en een voorraad erts. De grootste schade is toegebracht aan de ma chines en de gereedschappen. De machines en de gereedschappen zijn grootendeels ver woest. De schade wordt geschat op vijf tot zesduizend gulden. De molen, die in 1867 is gebouwd, heeft historische waarde. De „Reiger" in Midden-Afrika. Nadat de „Reiger" Vrijdagochend om 7 uur (pi. tijd) Khartoem had verlaten, maakte het toestel omstreeks 11.15 uur een tusschen- landing in Juba. Na het noenmaal werd de tocht voortgezet en tegen 4 uur in den middag was het eindpunt van dezen dag, Wairobi, bereikt. De reis ging over uitgestrekte oerwouden. Eenige malen bracht gezagvoerder Scholte het toestel op een geringere hoogte dan die waarop gewoonlijk wordt gevlogen, om den passagiers gelegenheid te geven de groote kudden oli fanten. leeuwen en ander wild. dat Midden- Afrika bevolkt, duidelijk waar te nemen. Het passeeren van den evenaar ging volgens oud gebruik met eenige plechtigheid gepaard, Morgen wordt de reis voortgezet naar Bra ken Hill.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5