Centrale Verwarming Hdistet TEL. 15597 AGENDA. voor al Uw „VtPZEKCRINOtf MM), BIJB. DIORAMA'S ■$8»*" ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. Moderne Talen ZATERDAG 10 DECEMBER 1938 HA'A'RLEM'S DAGBEAD Vrijzinnig-Democratische Jongeren Organisatie. Dr. C. L. de Liefde over „Het gelijk van den tegenstander". Men schrijft ons: Voor de Vrijz. Dem. Jongeren Organisatie trad als spreker op Dr. C. L. de Liefde. De heer de Liefde wil de democratie eens van andere zijde beschouwen dan gebruikelijk is, n.L van uit den gezichtskring harer tegenstan ders. Er is reden voor deze houding, te veel praat men langs elkaar, te veel wil men het ge lijk van den tegenstander niet erkennen. Dat zullen we in sommige opzichten juist moeten doen, zonder dat wij natuurlijk de democratie verwerpen. Integendeel we willen de democratie verbeteren en uitbouwen. Van die bezwaren, die als juist of gedeeltelijk juist zijn te erkennen, kunnen we noemen het individualistisch karakter der democratie. Er is respect voor de belangen van den enkeling. Dat is juist, mits het blijft binnen bepaalde grenzen, mits het groepsbelang of het gemeen schapsbelang niet in het gedrang komt. Daaraan wordt niet altijd voldaan. Te vaak zien we dat bestuursorganen zich bezighouden met zaken van geringe beteekenis, terwijl belangrijke pro blemen op afdoening blijven wachten. Als bezwaar voert men aan dat de democra tie te weinig doortastend is, zich te veel laat leiden soms door redeneeringen van intellec- tualistischen aard, dan weer door overwegingen van een ethisch karakter. Men wil een flink drastisch bewind dat desnoods in een moeilijke situatie intuitief beslist. We moeten erkennen dat onze eigen inzichten hier omtrent een evolu tie hebben doorgemaakt. De democraten b.v. in Frankrijk, zijn tot bezinning gekomen, zij zien in dat men niet allerlei grootere of klei nere groepen kan laten meespreken. De critici willen minder redeneeringen en meer daden. Wij willen deze critiek, waar zij gerechtvaar digd is, ter hand nemen, niet om de democratie af te breken, maar om haar te verbeteren. De democratische groepen in ons land, al thans de niet confessioneele wenschen de be moeienis op staatkundig en op godsdienstig terrein gescheiden te houden. Men zou kunnen tegenwerpen dat wil men in de dictatuur- staten ook! Toch is er een enorm verschil, waar op niet genoeg de nadruk kan worden gelegd In ons land bestaat de opvatting der broeder schap en gelijkwaardigheid der menschen, die voorkomt uit een echt christelijlcen geest. Die vinden we in onze geheele wetgeving terug. Zoo iets ontbreekt in Duitschland natuurlijk ge heel. Al erkennen wij sommige bezwaren der democra tie, den dictatorialen regeeringsvorm moeten we onvoorwaardelijk verwerpen. Er is volgens spr. eigenlijk alles tegen. Hoe komt het dan dat er toch voorstanders zijn? Dan dient een onder scheid te worden gemaakt tusschen een meer derheid van ontevredenen, die een goedkoope oplossing aanhangen en een kleine groep prin- cipieele voorstanders. Voor deze laatsten is het een overtuiging, een geloof geworden waarover je eigenlijk niet kunt debatteeren. Voor ons is echter zoo'n wereld van dwang, wantrouwen en onzekerheid iets ondragelijks. De democratische maatschappij heeft geheel andere kenmerken. Zij is een gemeenschap van gelijkwaardige menschen. Daaruit vloeit al voort verdraagzaamheid, geestelijke vrijheid, openbaarheid van rechts- en bestuurszaken. In de vrijzinnig democratische gedachte is het menschelijke en het menschkundige ver een igd. Hierna bedankte de voorzitter den spreker voor zijn interessante inleiding. In z'n slot woord memoreerde hij de nationale inzameling van j.l. Zaterdag waaraan de leden der V. D. J. O. uitstekend hebben meegewerkt. Het mooie resultaat van deze collecte kan ons allen vol doening schenken. WEIHNACHTS ORATORIUM OP TWEEDEN KERSTMIDDAG. Het is het bestuur van Haarl. Gemengd Koor, dirigent Jan Booda, gelukt dit jaar 't Weinachts Oratorium van J. S. Bach weer als vanouds op den Tweeden Kerstmiddag in de Gem. Concert zaal te geven. Aan de koralen zullen dit jaar ook weer jongens meewerken. OLIESTOOKINRICHTING - NATUURLIJK VAN ff A i ADR. STOOPPLEIN 24 (Adv. Ingez. Med.) ZATERDAG 10 DECEMBER Stadsschouwburg: Tooneelgroep „Het Masker" Else Mauhs in „De onbekende Vrouw", 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „Kerels geven geen kamp", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Daar waar mijn Sarie woon!" Op het tooneel Louis Davids. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Legions d'Honneur", 2.30 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Een modern huwe lijk" en „De rechtszaak dr. Deruga", 2 en 8.15 u. Moviac Theater: „Het lied van geluk" (gepro longeerd) 2.30, 7.15 en 9.15 uur, Spaarne Theater: „Gebrandmerkt" en „Ons is niets te dol", 8 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 115 uur, behalve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. ZONDAG 11 DECEMBER Stadsschouwburg: Gezelschap Jan Musch: „Als je maar 'n verleden hebt!" 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Grazige weiden". 11.30 u. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. MAANDAG 12 DECEMBER Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid. Voor de apotheken die toestemming gevraagd hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten, is dooi- den Inspecteur der Volksgezond heid een sluitingsrooster opgemaakt. Van Zaterdag 10 Dec. 's avonds 8 uur tot en met Vrijdag 18 Dec. zijn de volgende apotheken op Zondag 's avonds na acht uur en des nachts geopend. J. Dienske, Firma Duijm en Keur, Keizerstr. 6, Tel. 10378. Dr. J. J. Hoff, apotheek, Firma Begemann en Sneltj&s, Kruisweg 30. Tel. 10043. J. M. Meisner, Marnix-Apothcek. Marnixstraat 65. Tel. 23525. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Boot, v. d. Berg, Romeinenstraat 5. Eenige centen, Gerish, Iordensstraat 18. Een paar handschoenen, Horsmeyer, Celebesstraat 7. Dameshoed, v. Vliet, Pieter Kiesstraat 63 rd. Horlogeketting, Rees, Velserstraat 64 rd. Hond, Hokkeling, Spaarne 26. Een paar handschoe nen, Bureau van Politie. Smedestraat, Dames horloge, Lodders, Patriarchstraat 8. Kist inh. weegbenoodigdheden, Bur. v. Politie, Smede straat. Portemonnaie met inhoud. Vernier, Javastraat 69; ld. v. d. Hoek, Kempstraat 8 rd. en Bur. v. Politie, Smedestraat. Rijwielbelas- tingmerk, Arpeau, Spaanschevaartstraat 17 en Zuster Boon. Meer en Bosch, Heemstede. Ro zenkrans, Knook, Paul Krugerstraat 28. Kin- dertaschje, Koster, Vergierdeweg 233. Bood- schappentasch, Berkhout, Amsterdamschevaart 70. Trap, Gieselbach, Lange Heerenvest 26. Weldailigheidsvoors telling ten bate van do „Stille Armen". Opvoering van „Zeemansvrouwen" door D. I. U. Men schrijft ons: Op 23 December zal in den Stadsschouwburg te Haarlem een liefdadigheidsvoorstelling wor den gegeven ten bate vau de „Stille Armen". Opgevoerd zal worden het bekende tooneelstuk van Herman Bouber „Zeemansvrouwen" door „D. I. U.", de oudste Haarlemsche tooneelver- eeniging. De bedoeling van deze voorstelling is, naast de thans reeds traditie geworden Kerstinzame ling door de Haarlemsche pers, een categorie van menschen te bereiken, die anders door allerlei omstandigheden het bij gqede voornemens laat blijven. Velen zijn gaarne bereid tot steun, maar in de dagelijksche beslommeringen ver geet men zoo licht een giro uit te schrijven. Wanneer echter een toegangskaart voor een lief dadigheidsvoorstelling wordt aangeboden, dan is uitstellen niet meer mogelijk. En tenslotte is de vrees niet ongegrond, dat het publiek dooi de vele verzoeken om steunverleening niet meer in die mate zal bijdragen als het de laatste jaren gewend was te doen. Ter aanbeveling van deze tooneelvoorstel- ling in dienst van de liefdadigheid heeft zich een comité gevormd, waarvan Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, burgemeester van Haar lem, eere-voorzitter is, terwijl als voorzitter fungeert Mr. D. W. P. Vis. Verder hebben in dit comité zitting genomen: Mr. P. E. Barbas, Mr. F. A. Davidson, Mevr. A. DelbaereJiskoot, Ds. J. C. van Dijk, Mr. A. J. Enschedé, H. Franken Jr., Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, N. J. Hoef lake, Mr. L. V. Hoog, Dr. L. C. Kersbergen, M. F. Koops, W. J. B. van Liemt, Mevr. T. v. Löben SeisLucar- die, Ph. A. Mees, Mevr. N. MouthaanZimmer man, R. Peereboom, F. Primo, Jhr. J. v. Rei gersberg Versluys, J. B. Schuil, Mr. G. Sluis, L. Speet, J. J. Swens, J. C. Tadema, Jhr. F. Te- ding v. Berkhout Jr., Mevr. J. L. VisserBrute! de la Rivière, Mr. Th. Wessti-a, W. J. Wiers, secr. penn., Spaarnelaan 39, Haarlem, tel. 10919, giro 115629. De prijzen zijn zeer laag gesteld n.l. f 2,50, f 1,50 en f 0,60 teneinde ieder in de gelegenheid te stellen op deze wijze een steentje te kunnen bijdragen. lllorentzplem 19 Teti25i^ BAZAR ..BABYHUIS" BOEKENRODESTRAAT Men schrijft ons: Op 14 en 15 December zal wederom in de bovenzalen van Café-Restaurant „Brink- mann", aan de Groote Markt gelegenheid zijn voor allen, die aan het Babyhuis van den Vrouwenbond Boekenrode 26 een goed hart toedragen, hiervan te komen getuigen door 's morgens te 11 uur haar kopje koffie te komen nuttigen of 's middags met vrienden te komen theedrinken. Vele dames en jonge meisjes zullen zich be ijveren om het daar de bezoekers zoo aange naam mogelijk te maken, en haar in de sfeer van Kerstboom, bloemen en mooie stands van den bazar voor korte oogenblikken het sombere weer buiten te doen vergeten. Zij zullen dan verkwikt en opgewekt huiswaarts keeren in het besef, door haar komst mede gewerkt te hebben tot de instandhouding van het vriendelijk Tehuis voor onverzorgde kin deren, dat zoozeer sympathie verdient. CENTRAAL COMITé VOOR WERKLOOZEN. Lezing met Lichtbeelden. Gisteravond werd voor de deelnemers aan de ontwikkelingscursussen voor volwassen werkloozen een lezing met lichtbeelden ge houden door den heer W. J. Heikens uit Am sterdam. Spreker behandelde achtereenvol gens eenige kunstwerken uit den tijd vari de primitieven daarna Jeroen Bosch, Rubens en Rembrandt. Na de pauze was het geheele verdere ge deelte van den avond gewijd aan de levens geschiedenis en werken van Vincent van Gogh. Spreker schetste in een zeer boeiend betoog de levensomstandigheden der kunste naars waarin de diverse scheppingen tot stand kwamen. Door de geheel gevulde zaal werd deze lezing die vergezeld ging van een groot aantal prachtige lichtbeelden, met groote belangstelling gevolgd De voorzitter, de heer Van de Haar dankte na afloop den spreker voor den prachtigen avond en deelde onder groot enthousiasme mede, dat de heer Heikens zich gaarne be schikbaar stelde binnenkort kunstwerken van andere schilders te behandelen. houden U 40 min. in spanning en ont roeren U diep. Dagel. 35 en 79 uur (behalve Zo. en Vr.). SCHOTERSINGEL 117 A. (Adv. Ingez. Med.) Filmavond van „Oost en West". Ontstaan en groei van de K. N. I. L. M. Vrijdagavond hield de Kon. Vereen. „Oost en West" afd. Haarlem een bijeenkomst in de zaal van hotel „De Leeuwerik". De voorzitter de heer P. C. Wondsma heette de aanwezigen wel kom. Met eenige welgekozen woorden herdacht de voorzitter den overleden secretaris den heer Deinum. Hij was de ziel van onze afdeehng, al dus spr. en wij zullen zijn nagedachtenis steeds in eere houden. Spr. dankte de K. N. I. L. M. voor de mede werking, welke deze maatschappij voor dezen avond had toegezegd. De heer J. Steenbeek, se cretaris van den Raad van Beheer van de K. N. I. L. M. schetste het ontstaan en de groei van deze Indische luchtvaart maatschappij. In 1927, aldus spr., kwam de heer E. Enthoven, gedelegeerd commissaris van de Deli-maat- schappij met den toenmaligen minister van Ko loniën Dr. Koningsbergen, overeen om een luchtvaartmaatschappij in Indië op te richten met den oorspronkelijken opzet om het uitbreken van onlusten onder de inheemsche bevolking, zooals dat toentertijd plaats vond, in de toekomst te voorkomen door vlug door de lucht politie- troepen te kunnen vervoeren. De Nederlandsche Handel Mij. en tal van groote in Indië geïnteres seerde maatschappijen werkten mede Het be noodigde bedrag a 5 millioen gulden kwam bij elkaar, en 1 November 1928 werd de K.N.I.L.M. officieel opgericht. Voor advies t. a.v. de interne en externe organisatie wendde de K.N.I.L.M. zich tot de K.L.M., welke reeds over veel erva ring beschikte. Beide maatschappijen sloten een overeenkomst; onderling werden bestuursplaat- sen uitgewisseld, de heer A. Plesman werd ook directeur van de K.N.I.L.M. en de K.L.M. werd technisch adviseuse in Nederland. De K.N.I.L.M. sloot voor 5 jaren een subsidiecontract met de regeering. Spr. verklaarde zich tegen een versmelting van K.N.I.L.M. en K.L.M. tot één maatschappij, waarover veel te doen geweest is. Het is beter, aldus spr., tegenover het buitenland twee maat schappijen te stellen. Uit een fusie vloeit geen bezuiniging voort, en tenslotte heeft Indië recht op een eigen luchtvaart. De Indische overheid stelt daar ook zeer veel prijs op. In het kort somde spr. data uit de ontwikke ling van de K.N.I.L.M. op: De lijnen naar Bandoeng en Semarang werden het eerst geopend. Een jaar later kwam Medan aan de beurt. In 1930 Singapore. In 1936 volgde de Borneo-lijn, en de diensten op Bali en Ma kassar werden daarna geopend. In 1938 begon de K.N.I.L.M. op Australië te vliegen. Naast de ver- keerstaalc verricht de K.N.I.L.M. ook belang rijke karteeringswerkzaamheden. Na de rede van den heer Steenbeek werd de Jubileumfilm van de K.N.I.L.M. vertoond, welke een chronologisch overzicht gaf van de geschie denis der maatschappij, zooals de heer Steen beek die te voren uiteengezet had. Na de pauze volgde een vertooning van de kleurenfilm „Weekend-flitsen". NIEUWE UITGAVEN. Door Drs. P. Siebenma werd èen verhandeling geschreven over „Boekhouden voor examenstu die en voor zelfstudie". Het boek verscheen met een zgn. „Modellenmap" bij de Uitgeversmij T. Wever, te Franeker. Tenslotte bereikten de twee geleerde broers de stad waar zij naar de hand van de dochter van den koning zouden mogen dingen. Vol verwachting hielden zij aan de poort van de stad even halt. Hier moesten alle mededingers zich aanmelden, opdat men aan het Hof zou weten hoeveel mannen er zouden komen. De poortwachter reikte hen beiden een nummer uit. Daarna werden alle mededingers, die er reeds waren, keurig in rijen van zes geschaard, precies volgens hun nummer. Er waren reeds meer dan 300 mededingers vóór de beide broers, En zy stonden allen zoo dicht op elkaar gepakt, dat zy zich niet konden verroeren. Voor de beide broers was dit maar goed ook, anders waren zij stellig gaan vechten, omdat de één voor den ander stond. Alle burgers in het land, behalve de zieken en zij die niet loopen konden, hadden zich naar het koningsslot begeven Rijen en rijen dik stonden de menschen, benieuwd wie er wel met de prinses zou mogen trouwen. De menschen klommen op eikaars schouders, ten einde door de ramen te zien, hoe de prinses de trouwlustige mannen zou ontvangen en te hooren, wat dezen wel hadden te vertellen. (Wordt vervolgd). HEBBEN W!) IN RUIMÊ SORTEERING VOORRADtG OOK VERVORMEN WU uw OUDE HOED IN ELK ÖEWEN5CHT MODEL. DAMAVE VVIL H E LM IN ASTRAAT 16 (Adv. Ingez. Med.) Dit eenvoudige japonnetje kan men ver vaardigen van 2.25 meter soepele wollen stof van 130 cm. breedte. Het blousje sluit met een patentsluiting, men kan hier echter naar verkiezing ook een biesje langs zetten in dezelfde tint als het kraagje. In den rok van voren is een baan gezet, die meer bewegingsvrijheid verleent. Het patroon is vervaardigd in maat 42, bo venwijdte 96 cm., taillewijdte 74 cm., heup wijdte 104 cm. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 26 ets. Het is van Maandag af gedurende een week verkrijgbaar bij de bureaux van dit blad. Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. EXAMENS. Academische opleiding Gepromoveerd aan de gem. universiteit te Amsterdam tot doctor in de letteren en wijs begeerte, de heer Hendrik Smilde, geboren te Heerenveen, op een proefschrift getiteld „Jacob Cats, in Dordrecht, leven en werken gedurende de jaren 1623—1636." Geslaagd aan de Vrije Universiteit voor het cand.-examen A wis- en natuurkunde: L. Kui pers, Dordrecht. DE WONDEREN DER EINDELOOZE WERELDRUIMTE. Op Woensdag 14 en Donderdag 15 December wordt in de Gemeentelijke Concertzaal een voordracht met films en lichtbeelden gehou den over ae Wonderen der eindelooze wereld ruimte. Vertoond worden oa. de eerste ge- tgde film van een totale zonsverduistering, opgenomen in Rusland, en een film van de uitbarsting op de zon. Deze films wekten het enthousiasme op van het astronomisch wereldcongres te Stockholm in Augustus van dit jaar. Verder films en lichtbeelden van de meest interessante hemellichamen, gezien door de grootste telescopen. Het geheel wordt op populaire wijze besproken en toegelicht door den heer F. G. Geeriing. „MERCATOR". ZAANENLAAN 114 - TELEF. 23907 (Adv Ingez. Med.) eten d ezer ruhriek stelt Redactie zich niet verantwoordelijk Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatstwordt de kovtl den inzender niet teruggegeven. Dank U, Sinterklaas. Met groote erkentelijkheid voor de mede werking deelt het Comité: „Gooi wat in mijn schoentje" mede, dat 736 kinderen (bijna 100 >Ct. meer dan verleden jaar) door de mild heid der geefsters en gevers gelukkig zijn gemaakt, door hun schoentje te mogen zetten. Het comité bestond uit: W. H. Dalmeyer, voorzitter, mevr. A. Bolleurs—Bocage, secre taresse, mevr. A. BrandtThijssen, mevr. C. Haent j ensZuide m amevr. R. Pfaff—Reudler, H. A. Bolleurs en ds. C. H. Brandt.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6