Haarlem's Dagblad De Taak der Pers. De Groote Trek. Uit het Logboek van de „Reiger" Kerst-inzameling vaat de siitöe attneu Britsche bezorgdheid over Memelland. Plan tot wering van Duitsche schepen uit New York's haven. Het belangrijkste 56e Jaargang No. 17018 Uitgave Lourena Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux! Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Poatgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdrad. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBKKI PEEKEBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM Maandag 12 December 1938 Abonnementen per weel» f 0.25 p mnand f 1.10 per 5 uiMHmleit I 5.25 franco per post t 3.55 losse nummer» t> cent per ex. Advertenliën 1-5 rejtel» f 1.75. elke regel meer t 0.35 Kei-lame» f 0.6O per regeL Kegelalionnnnenlsturieveo op aanvraag. Vraag en nanbotl 1-4 regels I <1.60. elke regel meer I 0.15. Groentje* de rubriek. Onlangs heeft een groep bekende Engelsche dagblad-directeuren en -hoofdredacteuren zich tot haar collega's van de dagbladen der geheele wereld gericht met een oproep, waar in bijzondere nadruk wordt gelegd op de ver antwoordelijkheid die (in deze tijden meer dan ooit) op de leiders van een vrije dagbladpers rust. In dien oproep wordt de pers voorgesteld als de opvoedster en vaak de woordvoerster van de volken in internationale aangelegen heden. Daarin ligt naast een groote mogelijk heid een groote verantwoordelijkheid voor de pers. „Zij kan" ik citeer hier woordelijk den Engelschen oproep „een eensgezinde, rechtschapen openbare meening voorbereiden, die ongevoelig is voor paniekstemming. Zij kan ook krachtig bijdragen tot het bouwen van bruggen van internationale verstandhouding. Willen deze hooge diensten echter bewezen worden, dan moet de diagnose van de heden- daagsche ziekteverschijnselen stoutmoedig ge steld worden en niet alleen symptomen behan delen, maar de grondoorzaken van nationale verdeeldheid en internationale spanning. Geen partijdige of doctrinaire vertolking is opgewassen tegen deze moeilijkheden, want een dergelijke vertolking zou geneigd zijn de bestaande kloven hier te lande en daarbuiten te verbreeden in plaats van overeenstemming te brengen. Bij deze diagnose moeten wij de waarheid eerlijk onder oogen durven zien, zelfs al mocht ons eigen volk of onze eigen partij in het ongelijk zijn, en door het eerlijk uitkomen voor zulk ongelijk de achting en het vertrouwen winnen van onzen tegenstander, hetgeen noodig is voor overeenstemming op welk terrein des levens ook". De stellers van den oproep brengen dan het in den laatsten tijd zoo sterk naar voren ge komen begrip „moreele herbewapening" in het geding en verklaren dat wij door ons ge schreven woord den wil tot eensgezindheid en actieven opbouw in de volken moeten stimu- leeren. „Dit is een practische bijdrage, die wij allen op dit oogenblik kunnen geven, en tevens ook de beste verdediging van de vrijheid van ons beroep". Als een der velen tot wie deze oproep per soonlijk gericht is beantwoord ik hem gaarne met de verzekering van mijn instemming. Er is geen twijfel aan dat op de pers in dezen tijd een zeer groote verantwoordelijkheid rust en dat die ten aanzien van de verhoudingen met het buitenland bijzonder zwaar weegt. En als de onderteekenaars van den Engelschen op roep het voorkomen van paniekstemmingen hoemen geloof ik wel dat zij een zeer belang rijk onderwerp te berde brengen. Immers, dit raakt het zoo moeilijke, door de wetenschap wel ter hand genomen maar nog niet zeer diep doorvorschte vraagstuk der psychologie van de massa. Dat „de massa-mensch", de mensch die deel uitmaakt van een menigte, anders reageert, anders handelt dan de individueele mensch, dat hij in het algemeen minder zijn verstand en meer zijn oogenblikkelijk gevoel doet gelden, dat hij licht ten prooi valt aan hetgeen men noemt „kudde-instinct" is in onzen tijd een algemeen erkend feit gewor den. Het kennen van deze verschijnselen is op zichzelf al heel belangrijk, want daardoor kan men er tegen waken, ze te ontketenen. En wie zou loochenen dat de pers op dit gebied een zeer belangrijke taak heeft? Heel sterk was dat waarneembaar in de critieke Septem- berweken van dit jaar. Misschien nooit tevo ren heb ik zoo duidelijk beseft, van dag tot dag en natuurlijk vooral als ik bezig was arti kelen te schrijven, hoe noodzakelijk het was mij beheerscht, rustig, weloverwogen uit te laten, de hoopvolle verschijnselen in den toe stand voortdurend naar voren te brengen en temidden van de snelle wisseling van indruk ken den eenigen uitweg uit de moeilijkheden als de oplossing te blijven zien. De na die weken ingetreden ontspanning is helaas niet blijvend gebleken. Ophieuw bedrei gen verlerlei gevaren de wereld en er wordt nog steeds een politiek „van den eenen dag op den anderen "gevoerd, die vol onverwachte mogelijkheden zit. Naar mijn overtuiging toont de overgroote meerderheid der Neder- landsche dagbladleiders, evenals zeer vele collega's in het buitenland, zich van die ver antwoordelijkheid die op hen rust wel bewust te zijn. Maar voor anderen, en trouwens ook in het algemeen beschouwd, is de Engelsche oproep geenszins overbodig. Wij moeten voort durend beseffen wat op het spel staat, ook in den toon waarin wij buitenlandsche gebeurte nissen bespreken. Dat is wel eens moeilijk, maar daarom vooral niet minder noodig. De term „geestelijke herbewapening" vind ik niet zoo erg gelukkig omdat het woord „be wapening" waarvan onze tijd tot in het einde- looze vervuld schijnt te moeten zijn, beter door een ander vervangen kon worden. Het zal, vrees ik. sommige eenvoudige zielen omtrent de nochtans zoo volkomen goede bedoeling misleiden. Beter ware „herstel" of „verster king". En de menschen die van de gedachte uitgaan dat als ieder voor zich nu maar betere gedachten koestert en nastreeft, de wereld wel verbeteren zal, maken op mij wel eens den indruk dat zij het met dat moei lijke vraagstuk der massa-psychologie wat al te gemakkelijk nemen. Deze Engelsche oproep toont er evenwel een begrip voor, dat ik ver welkom en dat mijn collega's en mij wijst op een zware verantwoordelijkheid, die ik ten- volle erken. De Reiger heeft de Groote frek volbracht, Om Neêrlands afgezanten te vervoeren, Naar 't verre land, waar plechtig wordt herdacht Een andre Groote Trek van stoere boeren. Of d'opdracht nu de Oost heet of de West. Of wel Zuid Afrika, het is om 't even, De K.L.M. piloot zegt: 't is mij best. Je kunt ons elke verre opdracht geven. Hij houdt wel van verandering van lucht, Zijn voorgeslacht heeft ook dien koers genomen Al ging dat dan nog wel niet op de vlucht, Het is ook veilig aan de Kaap gekomen. Geestdriftig is de Reiger ginds begroet, Omdat men er vanouds weet te waardeeren Die groote trek van ondernemingsmoed, Die 't Nederlandsch karakter steeds blijft eeren, P. GASUS WEEKBERICHT Coöp. „Vooruitgang" U.A., Haarlem NIEUWE DADELS, per pond 9 ets. NIEUWE PRUIMEN, per pond 18 GEM. COCOS, per pond 15 AMANDELEN, per ons16 en 20 ANANAS, per blikje 17 ANANASBLOKJES, per groot blik32 SUIKER, per pond 22 MET DIVIDENDBONS. (Adv ingez. Med.) Auto met groote snelheid tegen boom gereden. Een doode en drie gewonden. BATHMEN, 12 December. Gister avond is op den rijksweg Almelo-De- venter, bij Bathmen, een personenauto met vijf inzittenden tegen een boom gebotst. Hierbij kwam één persoon om het leven, drie personen werden ge wond. Alleen de chauffeur bleef rnge- deerd. De auto werd geheel vernield. Het gezelschap had een bezoek gebracht aan Wierden en Almelo en was op weg naar Bath men, vanwaar zij naar liun woonplaats, Holten, zouden terugkeeren. Door nog niet bekende oorzaak vloog de wagen met groote snelheid tegen een boom en werd totaal vernield. Van de vijf inzittenden werden vier personen gewond. Eén van heen, de 20-jarig'e krantenbe zorger en petroleum venter G. Paalman, was er het ergst aan toe. Kort na het ongeluk overleed hij ter plaatse Het bleek, dat alleen de chauffeur D. S. er zonder letsel was afgekomen. De drie overigen hadden min of meer ernstige verwondingen Zij werden per auto naar hun woning vervoerd. Het lijk van het slachtoffer werd in beslag genomen en naar 't lijkenhuisje te Colmschate vervoerd. De chauffeur werd eveneens naar Colmschate overgebracht om gehoord te worden. Versterking van Frankrijk's positie in Tunis verlangd. Oordeel van koloniale deskundigen. De resident-generaal te Tunis, Eric Labonne, en een aantal koloniale des kundigen hebben, naar United Press ver neemt, aan de regeering te Parijs een rapport gezonden, waarin zij aandrin gen op een versterking van Frankrijks positie in Tunis, met het oog op de Italiaansche aspiraties. In dit 29 pagina's lange rapport wordt o.m. betoogd, dat elk stukje grond van Tunis, even als alle Fransche bezittingen in Noord-Afrika, tot eiken prijs behouden moet worden. Voorts wordt aangedrongen op strenge immigratie maatregelen voor Tunis, in het bijzonder wan neer het Italiaansche onderdanen betreft. „De Italiaansche kolonie in Tunis", aldus het rapport, „heeft een compacter karakter dan de Fransche bevolking, die als gevolg van de libe rale naturalisatiebepalingen, welke onmiddellijk na den ooi-log van kracht werden, uit heterogene elementen is samengesteld- Het is derhalve noodzakelijk, dat men niet duldt, dat Tunis te zeer door Italianen bevolkt wordt." In een ander deel van het rapport wordt be toogd, dat Tunis, tot dusver slechts een protec toraat, voortaan als een deel van het Noord Afrikaansche Imperium van Frankrijk be schouwd moet worden. „Maryada", het ongeluksschip. In Valencia een bombardement, in Marseille een ontploffing. Aan boord van het 7000 ton nietende Brit- sche petroleumtankschip „Maryada", dat te Marseille aan de kade gemeerd ligt, heeft zich een ontploffing voorgedaan. Het schip, dat tijdens een luchtaanval op Valencia be schadigd was, was naar Marseille gesleept en op 26 November gelost. De ontploffing vond plaats, toen 13 werklieden bezig waren met het uit het schip brengen van een groote hoeveelheid zand. waarmede men te Valen cia een begin van brand gebluscht had. Spoedig 11a de ontploffing was een drij vende spuit ter plaatse en men was snel het vuur meester. Niettemin moesten drie arbei ders met ernstige brandwonden naar een ziekenhuis gebracht worden. Later heeft men uit het ruim twee verkoolde lichamen aan land gebracht. De „Reiger" op weg naar Zuid- Afrika om het stamverwante volk daar een symbolischen groet uit Nederland- te brengenEen verre reis, een „groote trek" door de lucht, waarvan elke étappe van belang is Wij achten bet een voorrecht, één der deelnemers aan dezen tocht bereid gevonden te hebben in ons blad zijn indrukken over het verloop daarvan weer te geven. Op pagina 3 vindt men zijn eerste bevindingen omtrent de étappe naar Napels „la bella Napoli" en verder naar Athene, geschreven aan boord van den grooten K. L. M.-vogel, die zoo volkomen in overeenstemming met het vastgestelde reisschema de duizenden kilometers heeft af gelegd, welke liggen tusschen ons land en het land van den grooten Paul Kruger Een gezin van een werk mei 10 kinderen. Wij hebben al eens uiteengezet, dat de Kerstinzameling voor de Stile Armen in 't alge meen niet bedoeld is voor de werkloozen die onder de gewone steunregeling vallen. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat er ook geen uitkeering gedaan zal worden als er bijzon dere omstandigheden zijn. Zoo hoorden wij van een gezin van een werklooze waarin niet minder dan 10 kinderen zijn; de oudste is 14, de jongste 2 jaar; Het gezin is geheel op den steun aangewezen, zoodat ieder natuurlijk be grijpen kan dat zich daar de eene zorg op de andere stapelt. En nu wordt over eenige weken het elfde kind verwacht. Dat beteekent in deze omstandigheden natuurlijk een vermeer dering van zorgen. Wie zijn bijdrage voor de Stille Armen stort, werkt mede om het mogelijk te maken ook in dit gezin met de Kerstdagen de zorgen wat te verlichten. Zevende verantwoording van bij ons blad binnengekomen giften. H L. f 0.50, A. f 1, J. L. B. f 2.50, A. G. f 4, A. J. W. f 10. A. S. f 10. W. Z. f 1, Mevr. P. M. Z.—V. f 1, Mej. P. M. Z. f 1, E. W. f 2.50. Wed. A. f 1, Mevr. N. f 5, P. f 10, E. C. f 1, Mevr. A. M. B. O'veen f 10, G. de V. f 2.50, Mej. C. v. Z. f 0.50, A. J. M. f 4, M. H. f 1, N. N. f 2. fam. de W. f 1.50. fam. C. D. A. f 10. Personeel Boek binderij W. Knoop Zn., f 5.05, A. W. A. P. M. f 10, Wed. B.—L. f 5. Mej. L. D. f 1, H. A. f 10. Mej. H. M. te L. f 1.50, J. D. D. P. f 100. A. V. Santpoort f 50, fam. S. f 20, J. T. f 20, Woens dagavond Bridgeclub Ph. f 15. N. N. te O. f 10, W. J. V. f 10. H. A. R. G. f 10. Ir. W. J. B. f 10. L. H. v. 't S. f 10. E. P. f 10, R. C. B. v. d. B. f 6. A. S. D. f 5.50, Jack f 5, C. H A.—E. f 5. W. K. f 5, Dames E. f 2.50. F. C. de G. f 2.50. C. F. N. f 2.50. Mevr. Wed. L. D. C. f 2.50. A. Z. f 2.50. Dames L. f 2.50. v. W. f 2 50. J. P. G. f 2.50, Wed. W. N. R—B. f 2.50, P. H. f 2.50, Ir. J. H. K. f 2.50, Mevr. A. v. d. M. f 2.50, P. F. M—H. f 2. P. G. f 2, Mevr. H. v. A. f 1. Mevr. Z. f 1, X. IJ. Z. f 1. E. B f 1, Mevr. S. C. B. K. f 1. Kinderen B. f 1, L. P. f 2.50, Q f 10, Th. A. W. f 10, E. N. en J. K. f 2, Mevr. Wed. J. B. f 0 50, Dames K. f 2.50, J. J. de J. f 1. Dames K. f 2, P. E. K. f 10. H. M. K. f 2.50, D. M. K. f 5. Het vorig totaal bedroeg f 2037.90. Thans zijn in het geheel bij ons blad binnengekomen 482 giften tot een bedrag van f 2531.95. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Groote Houstraat 93 en Soendaplein 37 of overgeschreven worden op onze postgiroreke ning no. 38810, onder vermelding „Voor de stille armen". Ten behoeve van het Comité voor de „Stille Armen", werd bij de Twentsche Bank gestort: A. A. f 1000, Mej. D. de M. O., Aerdenh. f 100, Mej. S. F. W.. Santp. f 1.50. Mr. W. C. K. f 25, M. C. f 10. L. K. f 100, G. W. M. f 5, Mr. D. f 2.50, A. G. B. f 20, H. St. f 15, A. E. T. K. f 5, M. A. D. f 2.50, Mevr. Wed. W. J. M W. f 6. Ir. P. v. D„ IJM. O. f 20, Jhr. F. T. v. B. Jr. f 5. Door het Comité ontvangen: In opdracht van Ev. d. W. f 5. VERKIEZINGEN IN JOEGO SLAVIË. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS VOOR HET MISDEELDE KIND Een voorbeeld dat navolging verdient. J.l. Zaterdagavond werd de jaarlijksche kien- avond gehouden van de sportvereeniging „JOHEZ". Het bestuur van de vereeniging vond goed een collecte te houden ten bate van het misdeelde, kind. De opbrengst hiervan be droeg 20. Wie volgt? Regeering behoudt de overhand. OPPOSITIE BOEKT SUCCESSEN IN KROATIë EN DALMATIë. BELGRADO, 11 December. Bij de verkiezingen voor het parlement de Skcepsjtina heeft minister president Stojadinowitsj in Servië, Bosnië, Herzegowina en Slowenië een groote meerderheid behaald, terwijl in Kroatië en Dalmatië de aanhan gers van den Kroatenleider Matchek hier betere resultaten heeft gekre gen. Volgens de tot nu toe bekende resul taten zal de regeering in het nieuwe parlement 300 tot 310 zetels krijgen en de oppositie 60 tot 70. Stojadinowitsj. Het is vrijwel zeker, dat oud-minister pre sident Jeftitsj en de oud-ministers Koitsj en Popowitsj, die zitting hadden in de regeerlng- Jeftitsj, niet gekozen zijn. Verder zijn o.a. verslagen de leider van de Servische democratische partij, Davidowitsj de leider van de Servische radicale partij Tri- funowitsj, de leider van de Joego-Slaviche Nationale partij, ex-generaal Jivkovitsj, als-1 mede andere leden van de oppositie, die zich met Matchek verbonden hadden. De radicale unie van Stojadinowitsj be haalde in de hoofdstad 48.277 stemmen, ter wijl de oppositiepartijen hier 13.340 stem men behaalden. Het zaly nog wel eenigen tijd duren eer de volledige uitslag bekend zal zijn, aangezien de verbindingen in het land zeer beperkt zijn. Sommige districten hebben geen tele fonische verbinding met de hoofdstad. Naar United Press meldt, wordt in re- geeringskringen beweerd, dat de uitslag der verkiezingen in Kroatië geen zuiver beeld van de openbare meening geven, daar de op positie pressie heeft uitgeoefend op de re- geeringsaanhangers. In dit gebiedsdeel wer den den laatsten tijd tal van winkels en an dere bezittingen van aanhangers der re geringspartij vermeld. In Servië heeft tijdens de verkiezings campagne de gespannen verhouding tusschen beide groeipen tot verscheidene incidenten geleid. In enkele gevallen hebben, zoo verluidt de regeeringsgetrouwe militaire hulp moeten inroepen. Overigens is gebleken, dat de verkiezingen zelf te Belgrado een kalm verloop hebben gehad. De opkomst was zeer groot. Er heb ben zich, voor zoover bekend, nergens inci denten voorgedaan. Te Zagreb (Agram) was de stemming wat zenuwachtiger dan anders, dcch de orde werd niet verstoord. Ook daar was de opkomst der kiezers aanzienlijk. Om zes uur des avonds werden de stem bureau gesloten. Het groote rioleeringsplan van Haarlem. Arbeid voor werkloozen. Naar wij vernemen betracht het gemeentebe stuur van Haarlem zooveel mogelijk spoed om te bereiken, dat begonnen kan worden met de uitvoering van het eerste gedeelte van het rroote rioleeringsplan. Zooals men weet heeft iet Werkfonds medewerking toegezegd voor de financiering van dit werk, waarvan de kosten op 5 millioen gulden worden geraamd. De duur van dit werk is op 8 a 10 jaar ge steld. Het is thans aan te nemen dat in het begin van het volgend jaar met het eerste deel van het werk begonnen zal kunnen worden. De werkloosheid te Haarlem. Een droevig keerpunt. In de afgeloopen week is het aantal werk loozen te Haarlem sterk toegenomen. Er is een tijd geweest, dat de stand op de arbeidsmarkt eenigszins hoopvol was. doordat het aantal werkloozen ver beneden dat van het vorig jaar bleef. In het voorjaar hadden wïi zelfs bijna lrOO werkloozen minder dan in 1937 Er zijn thans te Haarlem 6189 werkloozen. tegen 6168 op denzelfden dag van 1937. Er zijn thans te Haarlem dus weer 21 werkloozen meer dan een jaar ge leden. Het gunstige verschil van bijna 1000 werkloozen minder dan een jaar geleden is dus nu weer veranderd in een ongunstig verschil met verleden jaar. Het gunstige verschil met 1936 is nog 461, en met 1935 536. Het woord is aan Herder: Verdraag ioat het lot brengt; wie volhardt wordt gekroond. Gestelde eischen in strijd met Hitier 's toezeggingen De Engelsche pers wijdt algemeen de aandacht aan de verrichtingen die gisteren in het Memelland hebben plaats gehad en de verwachte actie voor „terugkeer naar Duitschland", men zie hiervocr pag. 9 die in de naaste toekomst in dit gebied ver wacht wordt. De „Daily Telegraph" schrijft, dat men in de plaats van de ontspanning, waarop men na München gehoopt had, de laatste twee maanden van verschillende onverwachte kan ten nieuwe oorzaken van spanning heeft zien geboren worden. Na gewezen te hebben op de Jodenvervolgingen noemt het blad de Memeleischen, „een ontwikkeling, die moei lijk in overeenstemming schijnt te kunnen worden gebracht met de verzekeringen, dat Duitschland na de inlijving van de Sudeten geen territoriale wenschen meer had", en het anti-Fransche optreden van Italië, dat wel iswaar schijnt te luwen, doch welk verschijnsel daarom „een niet minder verontrustend symptoom is". Wat deze uitbarstingen te verontrustender maakt, aldus het blad, is dat zij zoo zorgvul dig opgezet zijn en zoo zwaar mogelijk druk ken op het streven naar kalmeering. Toen Ohamberlain van München terugkeerde, had hij het recht op de heip toegezegde mede werking te rekenen. Het is echter meer dan duidelijk, dat het daaraan ontbroken heeft. De „News Chronicle" bespreekt den An schluss en de verminking van Tsjecho Slowa kije, de anti-Fransche campagne van Italië, de Oekraïnsche autonomische eischen, de Memel-eischen en vervolgt dan; een feit schijnt te zijn, dat Duitschland en Italië beide Europa afzoeken naar de lijnen van den min sten weerstand. Hebben zij deze gevonden, dan slaan zij toe. Het is daarom van belang, dat de totalitaire staten zich ervan bewust zijn, dat de lijn van den ministen weerstand niet te vinden is in de Britsche en Fransche demo cratieën. Staatspolitie in Memel buiten dienst gesteld. MEMEL, 12 December (D.N.B.) Het bestuur van het Meemlgebied heeft een verordening uit gevaardigd, waarbij in het Memelgebied alleen de districtspolitie dienst mag doen. De leden van de Litausche staatspolitie gelden ihans als particuliere personen. Antwoord op de Joden vervolging in Duitschland. NEW YORK. 12 Dec. (Havas-A.NP.) Morris, de voorzitter van den ge meenteraad, heeft verklaard, dat de gemeenteraad van New York zou over wegen om als antwoord op de vervol ging van Joden en Christenen in Duitschland Duitsche schepen uit de haven te weren. HEDEN: 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag- Dr. A. J. Vcrhage over den algemeenen toe stand van het bloembollenbedrijf. 3 BINNENLAND. De „Reiger" is te Johannesburg neergestre ken. c onbewaakte overweg heeft weer een slachtoffer geëischt. 3 Speciale correspondentie: Met de „Reiger" naar Zuid-Afrika. 3 BUITENLAND. De Amerikaansche minister van buitcnland- sche zaken heeft in een rede op de Pan-Ame- rikaansche conferentie gewaarschuwd tegen een politiek van geweld en agressie. 9 Verwacht wordt, dat in het Memelgebied een actie voor „terugkeer" naar Duitsch land zal worden gevoerd. 9 De Giornale d'Italia bepleit reorganisatie van het beheer over het Suezkanaal. 9 SPORT. Criticus over den wedstrijd Kennemcrs— H. F. C. 5 Het „Spaarne" krijgt den beker van den Ned. Rocibond voor de vaardighcids- proevcn. 5 en 11 ARTIKELEN enz. R. P.: Dc laak der Pers. j G. J. Kalt over de uitvoering van hel Heem- steedsclie Fanfarecorps „Excelsior" n J. B. Schuil over: De onbekende vrouw. n De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 2

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1