VOETBAL DAMMEN GYMNASTIEK. PSYCHOLOGIE VAN HET SCHAAKDENKEN II. PA A# A DINSDAG 13 DECEMBER 1938 H 'A A"R E E M'S DAGBEXD 8 KON. NED. KORFBALBOND. Archipel—T. H. B. (11-3) Eon gehavend T.H.B. trok met drie invallers naar Amsterdam om tegen Archipel den strijd aan te binden; het leek er in het begin veel op dat een der beide punten mee naar Haarlem zou komen. Na 6 minuten gaf J. Booms aan T.H.B. met een mooien bal de leiding, doch dit was niet van langen duur, want kort daarna maakte Archipel gelijk (11). Na aanvankelijk goed verdedigen der T.H.B.- ers lukte het Archipel, den stand op te voeren tot 31 en kort voor rust vergrootte zij dezen voorsprong tot 41. Na de rust was T.H.B. in het begin iets meer aanvallend reeds spoedig gelukte het H. Her mus, den achterstand te verkleinen tot 4—2. doch Archipel maakte aan alle illusies een eind en scoorde (52). T.H.B. liet het er nog niet bij zitten en maak te 53, doch hierna was het met haar gedaan; Archipel wist de score tot 113 op te voeren. HAARL. KORFBALBOND. Uitslagen Kon. Nederl. Korfbal Bond. Westerkwartier 2Oosterkwarlier 1 47 Alle overige wedstrijden afgelast. Te spelen 18 December: Kon. Ned. Korfbalbond. Oosterkwartier 1K.V.D. 2 uur. Rohda 2Oosterkwartier 3 12 uur. Haarlemsche Korfbalbond. Oosterkwartier 4Animo Ready 10 uur. Oosterkwartier 5Zwaluwen 1 12 uur Palvu 2Oosterkwartier 2 uur. Zij die de twaalftallen wenschen te vergezel len en dus van het sporttarief gebruik kunnen maken, gelieven dit zoo spoedig mogelijk op te geven uiterlijk Zondags voor 10 uur. Na 10 uur kan men geen gebruik meer van het goedkoope tarief maken. Bij opgave moeten tevens de kos ten der reis worden afgedragen. St. Nicolaasfeest adspiranten van „Haarlem", Zaterdagavond vierde de korfbalclub „Haar lem" haar jaarlijksch St. Nicolaasfeest voor ad- spiranten in het gebouw „Flora" aan het Preto- riaplein. Toen de voorzitter der adspirantencommissie te half acht den avond opende, was de zaal ge heel gevuld met een vroolijke schare kinderen. Ook vele ouders hadden aan de uitnoodigïng ge hoor gegeven. Eerst kwam er muziek; op verdienstelijke wijze werden eenige nummertjes ten gehoore gebracht. Ook deze avond werd geheel door de adspiranten verzorgd. Twee aardige tooneelstuk- jes „Tien paar klompkes" en „Pim en Pam" werden heel aardig voor het voetlicht gebracht; de aanwezigen vermaakten zich zeer. Het hoog tepunt vormde natuurlijk de komst van den goe den Sint en zijn knecht, die hartelijk werden toegezongen. Nadat Sint alle kinderen en oude ren me geschenken had bedacht, vertrokken zij. Toen behoorde deze avond weer tot het verleden. Allen gingen voldaan huiswaarts. De Oosthoek. Secretaris: P. van Oosten. Harmenjansstraat 23. Wedstrijd-secretaris: A. Hensen, Dr. Schaep- manstraat 23. Gespeeld op 11 Dec.: Palvu 2Oosthoek 1 12. Oosthoek 2Meerlebosch 3 afgelast. Te spelen op Zondag 18 December Oosthoek 1 T.H.B. 3, aanvang 10 uur. H. K. C. ..Haarlem''. Secretaresse: A. M. Brake!, Mr. Cornelisstr. 12. Gespeeld 11 December: Haarlem 1D.V.D. 2 53. Aurora 1Haarlem 2 (terrein afgekeurd). Te spelen 18 December: Haarlem 1 is vrij, Haarlem 2Palvu 1 om 2 uur op ons terrein, Meerlebosch 2Haarlem 3 om 10 uur. Nachte gaalstraat, vertrek om half tien van het Soen- daplein. Adspiranten te spelen 17 December: Haarlem c Animo-Ready b om half drie op ons terrein. Voorgesteld als adspirantlid Gerrie Stevens, Plataanstraat, door de adsp. commissie. De St. Nicolaasavond van onze adspiranten is uitstekend geslaagd, aan allen die hebben mede- geholpen onze harelijke dank. Seriewedstrijden: Op den 2en Kerstdag doet Haarlem I mee aan de series van D.T.V. in Am sterdam. Houdt dezen dag dus vrij. T. H. B. Secretaris: C. A. Roose Jr. Kinkerstraat 17. Willen de leden goed op het gewijzigde adres van den secretaris letten. Gespeeld 11 Dec.: Archipel 1—T.H.B. 1 11—3, Oosterkwartier 4T.H.B. 2, terrein afgekeurd. T.H.B. 3S.V. 4. S.V. niet opgekomen. Te spelen Zondag 18 December 1938: T.H.B. 1S.V. 1 om 2 uur. T.H.B. 2 is vrij. Oosthoek 1T.H.B. 3 om 10 uur aan het Noordersportpark. Animo—Ready. Secretaris: J. P. Kruger, Twijnderslaan 27. Wedstrijdsecretaris: Barendsestraat 29. Gespeeld 10 December; E.H.S.Animo-Ready b 104) Gespeeld 11 December: Animo-Ready 3Watervliet 2 42 Nieuw Flora 2Animo-Ready 1 21 Te spelen 17 December: Haarlem cAnimo-Ready b 2.30 uur Te spelen 18 December: Oosterkwartier 4Animo-Ready 1 10 uur Aurora 3Animo-Ready 2 2 uur Oefenen Zaterdagsmiddags om 2.30 uur zoo wel voor senioren als A adspiranten. Nieuw Flora 2—Animo-Readv (2-1) Animo-Readv is iets sterker, doch haar aan val is niet opgewassen tegen de Nw. Flora ver dediging, waar mej. G. Bernard op uitnemende wijze de „gevaarlijke" mej. Compiet in bedwang houdt. De Nw Flora dames weren zich uitstekend. Na een half uur weet J. v. d. Vaart te scoren (10). Animo-Ready valt hierna verwoed aan, doch Nieuw Flora weet van geen wijken. Door een verdedigingsfout krijgt P. Eykenaar een kans. maar hij weet deze niet te benutten. Nauwelijks is er weer begonnen of mej. L. Kuntze weet van achter den paal met een mooi schot den gelijkmaker te scoren (11). Aanvankelijk is de nu volgende vak-verwis- saling in het voordeel van Animo-Ready, doch Scheffer c.s. weten stand te houden. Een kwartier voor het einde geeft mevr Duyff, Reedijk goed aan, welke speler zijn ploeg de leiding geeft. (21). HENGELEN. DE VRIJE HENGEL Bovengenoemde vereeniging hield Zondag een onderlingen wedstrijd op witvisch in de Kruisvaart. De vangst was goed. Er werden 191 stuks gevangen. De prijzen werden na afloop in het clublokaal van den heer IJ. Doves uitgereikt. De prijzen werden als volgt behaald: 1. „Held van den dag", 30 st.. N. Out: 2. K. IJlstra; 3. Boerboom; 4. E. Koelemij; 5. G. Maarten; 6. B. v. Luik; 7. J. Klumpcr: 8. Hildebrand; 9 Frisko- lowsky; 10. v. d. Meij; 11. S. Post; 12. J. IJven; 33. J. v. d. Vossen; 14. J. Tullen; 15. J. Vlug; 16. D. Koeleveld. R. C. H. 5—Haarlem 3 a (3—4) Eerst is RCH 5 't meest aanvallend. Na tien mi nuten weet de linksbinnen te doelpunten (1-0) De Haarlem-aanvallen worden 't meest over links geleid. Bij een hard schot van den links binnen weet een der RCH-backs niet anders te doen dan den bal uit het doel te stompen. De linksbuiten van Haarlem benut den strafschop (11)- Nog voor de rust is het echter weer RCH, die de leiding herovert (21). Met den sterken wind in den rug start Haar lem 3a na de rust met een flink vaartje. Als RCH zich weer losgewerkt heeft, weet de middenvoor met een fraai schot den voorsprong op 31 te brengen. Haarlem gooit er nu een schepje op; binnen enkele minuten heeft zij den achterstand ver kleind (32). R. C. H. 5 hierdoor de kluts kwijt; Haarlem krijgt de gelegenheid, steeds aan te vallen: wan neer haar middenvoor onvoldoende wordt be waakt, weet hij den gelijkmaker in het doel te deponeeren (33). Kort hierop gelukt het Haarlem, de leiding te nemen, wanneer een meer als voorzet bedoelde bal van rechts met een boog over den keeper in het doel belandt. (34). R. C. H. 3—Droste (1-2) RCH 3 telt vier invallers. Toch onderneemt zij direct enkele gevaarlijke aanvallen; voor doel is het schot echter zoek. Droste komt nu los: er ontwikkelt zich een gelijk opgaande strijd. De linksbuiten van R. C. H. komt eens alleen voor den keeper, maar zijn schot faalt, waardoor een mooie kans verloren gaat. Rust 0—0. Ook na de hervatting is het spel niet op hoog peil. Als na een kwartier spelen de RCH-keeper een fout maakt, komt Droste gemakkelijk aan de leiding (01). RCH poogt het verloren ter rein te herwinnen, doch zij blijft in haar fout volharden om het spel niet meer open te gooien. Droste scoort bij een snellen uitval (02) RCH wijzigt haar opstelling: eerst in een der laatste minuten slaagt zij er in, te doelpunten (1-2) Clubkampioeiischappen D. O. S. In het clublokaal van bovengenoemde veree niging werden de wedstrijden om de club- kampioenschappen 1938/1939 van „D. O. S." voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: Eerste klasse. J. Boerkoel wint van J. Spijker; H. J. Oudhof Jr. remise met C. Oudhof; T. B Dinkla remise met W. Dijkhof. Tweede klasse. P. Kuijken wint van A. M. Jansen; J. Jonker remise met H. M. Hartman- P. Graaman wint van K. P. Rotteveel; J. Jonker wint van H. M. Hartman; K. P. Rotteveel remise met E. F. W. Borger. Damclub „Oosterkwarlier". Uitslagen onderlinge wedstrijden G. ReyndersC. v. Vloten Ch. MentjoxG. Hekelaar Ch. BottelierA. Wijker J. HerwijnenC. Berkhout A. SwartW. Belder Competitie le klas N. D. I Oosterkwartier 1IJmuiden 2 2—0 1—1 0—2 0—2 1—1 Jaarverslag K. T. K. Verschenen zijn de jaarverslagen van den Kennemer Turnkring. Als gewoonlijk wordt daarvan 't grootste ge deelte ingenomen door de technische verslagen van de gehouden gymnastiek-, athletiek- en spel wedstrijden, van de technische kringverga deringen, den oefencursus voor dames, de Lig- hal-uitvoering en de Haarlemsche Sportweek. Wat het ledental betreft, ging het totaal 148 vooruit, ondanks het bedanken van Gratia- Plato met zijn 138 leden. Vooral Olympia's ledental steeg sterk. In dit opzicht mogen ook S.S.H. en Turnlust H. worden genoemd. De K.T.K. met zijn 13 vereenigingen heeft nu een ledental van 2983 tegen 2835 in 1937. Vooral het aantal kleuters steeg. De ontvangsten en uitgaven over 1938 sluiten met een klein voordeelig saldo in een eindbe drag van ruim f 760. De begrooting voor 1939 geeft ongeveer 't zelfde bedrag aan. Adspirantenwedstrijd. De Zaterdag onder leiding van den heer J. A. B. van Pagée gehouden wedstrijden voor adspiranten uit den Kennemer Turnkring heb ben ten volle aan de verwachtingen voldaan. Een groot aantal ploegen nam er aan deel en 't werk van alle ploegen getuigde van een deug delijke voorbereiding. Alle deelnemenden moesten in klassikaal erband met eventueele klimming in moeilijk heid een vrije oefening, een brugoefening en een paardsprong uitvoeren, plus nog een ringen- oefening voor de meisjes en een rek-oefening voor de jongens. Daar overigens de keuze van de oefeningen geheel vrij was, vormden de wed strijden een schouwspel vol afwisseling. Vooral de vrije oefeningen met haar veelheid van vormen en met haar verschillen in opvatting trokken de aandacht. Dikwijls werd hierbij van muziek gebruik gemaakt. In de vrije oefeningen blonk bij de meisjes, Concordia uit, en bij de jongens Bato. Voor enkele ploegen moesten hier de cijfers gedrukt worden, omdat telkens gedeelten werden herhaald. Meer dan vorig jaar werd het klassikaal verband in 't toesteltumen bewaard. Toch stond 't gehalte daarvan dikwijls op vrij hoog peil. Over den wedstrijd ais geheel kwam O.S.S. (Zandvoort) aan de spits. Daarop volgden de Haarlemsche vereenigingen Bato en Concor dia. De uitslagen luiden: Meisjes (maximum 320 punten): 1. Concordia 239 pnt. 2. O.S.S. 223 p,. 3. Bato 215 p., 4 O.S.S. 207 p., 5. Turnlust H. 202 p., 6. Turnlust H. 196,5 pt., 7. Sparta 190 p., 8. Olympia 187 p., 9. Olympia 185.5 p. Jongens (maximum 240 p.) 1. O.S.S. 183.5 p. 2. Bato 176.5 p., 3. Turnlust H. 169.5 p., 4. Turn lust H. en Concordia 158 p., 5. Sparta 152 p., 6. Olympia 138 p. WTELRÏJDEN. HOMETRAINERSWEDSTRIJD VAN „ACHILLES". Zondagmorgen werd in het gebouw „Olympia' door „Achilles" een wedstrijd georganiseerd op hometrainers. Verreden werd 1 K.M. en 3 K.M. voor ama teurs en nieuwelingen terwijl de junioren 2x 500 Meter reden. Winnaar werd M. v. Gelder, Amsterdam, bij de amateurs, terwijl de Haarlemmer P. van der Heyden de tweede plaats bezette. Bij de nieuwe lingen wist P. Kouwenhoven, Pijnacker beslag te leggen op de eerste plaats. P. Peters won bij de junioren. Bij de vergelijking van de tijden van de amateurs en nieuwelingen dient in aanmerking te worden genomen dat de rol der laatstge noemde lichter was dan de andere. De uitslagen zijn. Amateurs. 1. M. van Gelder, Amsterdam 2.58 3/5 sec.; 2. P. van der Heyden, Haarlem 3,—; 3. W. Rijnbeek, Pijnacker 3.04 3/5; 4. C. Siebeling, Haarlem 3.06 3/5; 5. B. Schell Jr. Haarlem 3.08; 6. P. van Halst, Haarlem 3.11 1/5 7. J. Stet, IJmuiden 3.13 4/5; 8. P. Zandvoort, Alkmaar 3.14; 9. B. Motzen, Haarlem 3.15; 10. D. Claasen, Haarlem 3.17 1/5; 11. R. de Lange, Haarlem 3.21; 12. P. Korthals, Haarlem 3.21 2/5. Nieuwelingen. 1. P. Kouwenhoven, Pijnacker 2.51 1/5 sec.; 2. G. Peters. Haarlem 2.53 4/5 sec.: 3. A. de Vries, Haarlem 2 m. 58 sec.; 4. H. Blok. Alkmaar 3 min.; 5. J. Laan, Haarlem 3 min. 4 2/5 sec.; 6. W. de Zeeuw, Alkmaar 3 min. 8 sec.; 7. J. Roorda, Haarlem 3 min. 8 sec.; 8. C. Bijster, Haarlem 3 min. 12 sec.; 9. W. Hobbelen, Haarlem 3 min. 13 sec.; 10. C. Portegies, IJmui den 3 min. 13 2/5 sec. Junioren. 1. P. Peters 45 2/5 sec.; 2. J. Hiem- stra 50 3/5 sec.; 3. B. d. Hoene, 512/5 sec.; 4. E. van der Bosch 54 sec.; 5. B. Groeneveld 54 1/5 sec.; 6. C. Boersma 54 4/5 sec.; 7. G. Mo- geling 56 1/5 sec.: 8. W. Donkersloot 56 2/5 sec.; L. Jaspers 56 4/5 sec.; 10. E. v. d. Bosche 56 4/5 sec.; 11. A. van Roode 58 3/5 sec. DE JONGE KAMPIOEN. Bovengenoemde vereeniging heeft met eenige leden deel genomen aan den wedstrijd om het kampioenschap van Noord-Holland op de home trainers, uitgeschreven door „Achilles". Bij de amateurs wist F. van der Halst de 6( plaatst te bezetten over de 1 K.M. en 3 K.M. Bij de nieuwelingen waren G. Peters 2e en A. d. Vries 3e, terwijl J. Roorda de 6e plaats bezet te. P. Peters wist bij de Juniores over den af stand 2 x 500 M. den len prijs te winnen. Hedenavond vergadering; tevens gelegen heid om te home-trainen. Woensdagavond indoor training. Op 20 December is er een kienavond in het gebouw „Flora", Pretoria Plein. 'n Ideaal Laxeermiddel vonnen Foster's Maagpillen, doordat zij zoo zacht en toch zoo afdoend werken. Geen last meer van verstopping en slechte spijs vertering, of van de*- eruit voortkomende hoofdpijn, humeurigheid, lusteloosheid, maag- stoomissen, enz. Alom verkrijgbaar f 0.65 FOSTERs MAAGPILLEN (Adv. Ingez. Med.) POSTDUIVEN. HAARLEM'S AMST. KWARTIER. Op de Zaterdag en Zondag 10 en 11 December gehouden tentoonstelling werden de volgende bekroningen toegekend: 1. J. F. Heerschop; 2. J. H. Smit; 3. C. Koning; 4. W. de Graaf; 5. H. van Alphen, 6. C. van Meurs; 7. J. Terhorst; 8. J. H. Koning; 9. A. Alderlieste; 10. A. v. d. Mo len; 11. A. Terol; 12. J. Radsma; 13. J. Hand- graaf; 14. C. Bruggink. Beste oude doffer en beste oude duiven J. F. Heerschop; beste jonge dof fer H. van Alphen; beste jonge duiven J. H. Smit. Het elftal van Schoten. V. I. n. r.: Koomen. Klooster, De Kruyf, Van Riemsdijk, Hetum. Tweede rij: Zwart, v .d. Eijkhof, De Ruiter. Derde rij: Buter, Zonneveld, Schotman. SCHIETEN. SCHIETVEREENIGING „GENERAAL CRONJé". Maandagavond is in het gebouw „Olympia' de Kerstwedstrijd begonnen over 4 kaarten. Ook is er een rozenprijs beschikbaar gesteld. De overige prijzen zullen in hoofdzaak uit wild be staan. De resultaten van den eersten avond waren: 1. Joh. Rompa 9593, rozen 4; 2. A. Jacques 9085, rozen 2; 3. G. H. v. d. Stoop 9184, ro zen 3; 4. W. Spijker 8585, rozen 2; 5. A. Landsmeer 8067, rozen 2. Een interessant experimentVerschillen tiisschen grootmeesters en sterke spelers. Een succes voor de schakende lezers van ons blad. VAN het experiment, waarvan in het artikel van vorige week Zaterdag sprake was een schaker wordt een partijstelling voorgezet, met de op dracht, juist als in een partij voor wit een zet te bedenken, en daarbij zooveel mogelijk hardop te denken hebben wij tot dusverre vier van de acht grootmeesters van het A.V.R.O.-tournooi kunnen onderwerpen. Capa- blanca en Reschewsky hebben, om niet ge noemde redenen, geweigerd, terwijl het feit. dat Botwinnik uitsluitend Russisch spreekt een onoverkomelijke moeilijkheid was. De vier de, die op het appèl ontbreekt, is dr. Euwe: onze landgenoot had verzocht met een en ander te wachten, tot de drukte van het tour- nooi voorbij zou zijn; en daarna hebben an dere zeer urgente kwesties zijn aandacht op- geëischt en twee reeds gemaakte afspraken in de war gestuurd. Daar staat tegenover, dat wij inmiddels tijd hebben gevonden, om een aantal spelers van meestersterkte benevens eenige sterke hoofd klassers „onder het mes" te krijgen. Zoo bestaat ons materiaal op het oogenblik uit protocollen van Aljechin, Keres, Fine. Flohr, Landau, Prins, Cortlever, Tegelaar, Koomen. Sterk. Polak, Stodel (schoolkampioen van Amsterdam), en mej. Heemskerk (ex- kampioene van Nederland) Volgorde ongeveer volgens speelsterkte. Voorts heeft een achttal lezers zich aan het experiment onderworpen .en het resultaat in gezonden waarvoor hier nogmaals veel dank. Het materiaal is dus wel groot genoeg, om alvast eenige voorloopige conclusies te trek ken ten aanzien van de psychologie van het schaakdenkon maar het is niet zoo eenvou dig om dit nu al te doen. Eigenlijk vereischt ieder protocol een afzonderlijke bestudeering, en daarvoor is de tijd te kort geweest. Ik zal me daarom bepalen tot enkele opmerkingen, die naar aanleiding van het gegevene te ma ken zijn. Aan het slot volgt dan ten gerieve van de inzenders en de andere schakende lezers nog een korte uiteenzetting over de schaak- technische zijde van de zaak. Eén van de eerste dingen, die opvallen, is het feit, dat er in de gegeven stelling blijkens de protocollen een zeer groot aantal zetten betrekkelijk plausibel is: 19(1), verschillen de eerste zetten werden er door de proefper sonen gezamenlijk, hetzij vluchtig, hetzij serieus in overweging genomen. Het aantal zetten, dat iedere speler afzonderlijk overweegt is echter 4 a 5 gemiddeld: veel kleiner dus. Daaruit is alvast af te leiden de meeste schakers wisten dat wel, maar het is toch wel weer eens goed het zich te realiseeren dat men zijn zet bepaaldelijk niet kiest op grond van onderlinge vergelijking der plausibele mo gelijkheden! Vóórdat men voortzettingen gaat vergelijken pleegt men een strenge selectie op grond van een zekere gevoelsvoorkeur. (Slechts één der proefpersonen berekende een groot aantal, n.l. 11, zetten merkwaardig genoeg was daar de goede (1. Ld5:) niet bij!). Dit is nu één van de dingen, waarin de grootmeester zich aanmerkelijk onderscheidt van minder sterke spelers: zijn schaakgevoel, zijn intuïtie pleegt een selectie, waarbij alleen het essentiëele overblijft, Hoe zij dat doen, is natuurlijk een raadsel, maar het is wel zeker, dat hierbij de ervaring een groote rol speelt: doordat zij duizenden en nog eens duizenden partijen en partijtjes gespeeld hebben, kunnen zij iedere partijstelling wel zoowat intuïtief classificeeren en op haar juiste waarde schat ten. Zij hebben een zeer genuanceerd „gevoel voor het type" (Wilhelm Junk: Philosophie des Schachs) gekregen, dat hen in staat stelt in minder dan geen tijd op te merken, waar het in een bepaalde situatie om gaat. Dit is een verschijnsel, dat natuurlijk op alle mogelijke andere gebieden ook optreedt: snelle beoordeeling op grond van een uitge breide ervaring, maar daarmee kan men zich niet van de zaak afmaken. In dit speciale ge val is het n.l. zeker niet iedereen gegeven zich een dergelijke ervaring te verwerven. De één trekt naar aanleiding van twee ana loge gevallen al de algemeene conclusie, ter wijl een ander misschien heelemaal de ana logie niet ziet. Zoo is er zonder twijfel een zekere aanleg voor noodig, een zekere zin voor-analogieën, een zeker vermogen tot (in tuïtief) generaliseeren en abstraheeren, om een dergelijke schaakervaring op te doen. Vroeger meende men over het algemeen, dat het bij het schaakspel vooral aankwam op voorstellingsvermogen: men moest ertoe in staat zijn, vele zetten vooruit te berekenen om een goed schaker te worden. Natuurlijk was dat tot óp zekere hoogte juist, maar men heeft toch wel het overgroote belang van de hierboven genoemde selectie over het hoofd gezien. Men moet eerst weten wat er berekend moet worden, daarop komt het in de aller eerste plaats aan. Het berekenen zelf is dan een weliswaar moeilijke, maar toch tamelijk mechanische functie. Eén voorbeeld: één der hoofdklassers bere kent een bepaalde variant (1. Pd5:, Pd5:; 2. Ld5.\ Lg5:) tot in alle finesses, terwijl Alje chin deze voortzetting al spoedig terzijde schuift: „Die Stellung verspricht mehr". Dat ziet er niet goed genoeg uit, is niet essentiëel. Wanneer men de protocollen onder oogen krijgt, is het op het eerste gezicht al heel moeilijk in de opeenvolging der overwegingen een systeem te ontdekken: het lijkt wel alle maal los zand. Bij nadere beschouwing blijkt echter, dat er wel degelijk systeem in zit, dat het resultaat verkregen wordt langs een uiterst economischen weg. Dit geldt voor alle grootmeesters, hoe volstrekt verschillend ook de manieren mogen zijn, waarop zij tenslotte met één uitzondering tot denzelfden zet ko men. Zooeven heb ik erop gewezen, dat niet de varianten onderling vergeleken worden. Toch worden de verschillende mogelijkheden ver gelijkenderwijs beoordeeld, n.l. ongeveer op de volgende manier: Eerst: bekijken van de stelling, globaal, op zoeken van zwakke punten, oppervlakkig be- oordeelen van de figuren coördinatie van de beide partijen enz.: en dan: „integratie" van de verschillende kenmerken tot een voorloopig oordeel, b.v.: „wit staat in ieder geval overwe gend" (N.B.: alleen voor sterke schakers is iedere partijstand een eenheid). Men geeft dus als het ware wit een voor loopig cijfer, b.v. 7. Nu worden er enkele es sentiëel geachte voortzettingen bekeken, (nog steeds tamelijk oppervlakkig), die b.v. alle maal minstens 9 opleveren. Gevolg: het cijfer van den stand van uitgang wordt verhoogd! Op grond van dit nieuwe cijfer, b.v. 8, gaat men nu zoeken, naar direct winnende varian ten (,.Ik zoek gedwongen zetten voor zwart"), vindt, die b.v. niet en ziet zich genoodzaakt de verhooging van het „cijfer" te herroepen. Van dit oogenblik af wordt er gezocht naar een voortzetting, die b.v. het eenmaal aanwezige voordeel blijvend maakt, stabiliseert, enz. Steeds zoekt men in een richting, die bepaald wordt door het oordeel, het cijfer, en steeds wordt dit cijfer weer gepreciseerd met behulp van de resultaten van het zoeken. Een vruchtbare wisselwerking, die intus- schen mee kan brengen, dat men bepaalde va rianten telkens opnieuw aansnijdt en steeds dieper berekent. Dat is dan géén tijd ver knoeien, wat men licht zou denken, maar juist een gevolg van voortreffelijke denkeconomie! In het begin is alleen een heel globale be schouwing zinvol, daar het op een eerste be oordeeling van de situatie aankomt, en het zou juist volkomen verkeerd zijn variant na va riant „af te werken". Grappig is een ander denkeconomisch prin cipe, dat men soms bij de berekening van in gewikkelde en vertakte varianten kan obser- veeren: terwijl de speler bezig is met de hoofdvariant, werkt hij, wanneer zich een kleine, overzichtelijke vertakking voordoet, bij voorkeur eerst deze af, voordat hij verder gaat met de hoofdvariant. Juist zoo zal een werk ster, die een gang moet schrobben, een klein zijgangetje eerst even doen, om dan weer de volle aandacht aan de hoofdzaak te kunnen wijden! Zoo zijn er meer interessante observaties uit het materiaal te halen. De stelling bleek zeer goed aan het doel te beantwoorden: voor een schaakmeeseter bleek het vrij eenvoudig te zijn den goeden zet te spelen, terwijl van de Amsterdamsche hoofdklassers niemand den juisten zet 1. Ld5:! heeft gespeeld. Sommigen zijn heelemaal niet op het idee gekomen, an deren hebben hem wel overwogen, serieus doorgerekend soms zelfs, maar, doordat zij de situatie niet goed beoordeelden, weer verwor pen. De lezers van Haarlem's Dagblad hebben echter deze regelmaat verstoord: liefst drie van de acht inzenders hebben 1. Ld5: ge speeld! Dat zij den winstgang niet hebben ge zien is niets bijzonders: ook de grootmeesters, die 1. Ld5: speelden, hadden niet gezien dat het geforceerd tot winst leidde! Stand der stukken: Wit: Kgl, Dd3. Tfl en cl, La2 en g5, Pc3 en e5, pionnen a3, b2, d4, f2, g2 en h2. Zwart: Kg8, Db6. Tc8 en f8, Lc6 en e7, Pd5 en f6, pionnen a7, b7, e6, f7, g6 en h7. Zwart. A AA A Wit (aan zet). Thans het schaaktechnische deel. Wit kan als volgt geforceerd winnen: 1. Ld5, Pd5?; 2. Pd5: en 3. Le7.\ 1Ld5:?; 2. Pd5:, ed5:; 3. Lf6: en 4. Pd7. 1ed5:; 2. Df3, Kg7?: 3. Pg4, Pg4:; 4. Lel: enz. Te8?; 5. Lc5>. 1(ed:; 2. Df3), Dd8; 3. Teel! Kg7; 4. Fg4 of: 3. (Teel), Pe4; 4. Lh6; Pg5; 5. Dg3, Te8; 6. Lg5:, Lg5:; 7. Te8: en 8. Dg5:. of: 3. (Teel), anders; 4. Pc6:, Tc6:; 5. Te7:! De7:; 6. Pd5: enz. of: 5Te7:; 6. Lf6: enz. Er is geen ontkomen aan! A. D. DE GROOT. BILJARTEN. COMPETITIE NED. BILJARTBOND. Klasse C, afd. 1. „B. C. Haarlem" ontving „K. E. T. S." In de partij G. W. MetzA. Niessen was eerstge noemde zeer op dreef. Toen de Haarlemmer de 300 vol had, noteerde Niessen 141. J. de Jager won onbedreigd van P. Bos (met 175 om 105. In de partij W. Houtkooper, die 225 moest tegen W. Esser 300, kwam het einde met 225 om 250. Het resultaat was dus: winstpunten 20, match- punten 60 voor „B. C. Haarlem". Klasse D. afd. 4. „Insulinde" kwam naar „D. E. S." C. v. d. Hoek moest 141 tegen J. Hasselmeyer 146. De eerste won met 141 om 98. Ook G. H. Osterthun zegevierde over A. Corver met groot verschiL J. Strijbos versloeg eveneens A. W. Huiskens met 6 punten. De uitslag was: winstpunten 20, matchpunten 60 voor „D. E. S." Klasse F, afd. 1. „D. E. S." 1 kreeg „De Roemer" op bezoeE. De partij L. VlugJ. Zilverschoon verliep met 16 punten verschil in het voordeel van Vlug. Maar de strijd tusschen M. Uittenboogaard en J. v. d. Sluis eindigde met een overwinning van den laatste. Tenslotte verloor N. N. van A. Sa- lentijn Sr., zoodat het resultaat luidde: winst punten 02, matchpunten 24 voor „De Roemer". Afd. 2. ,Doe Je Best" kwam naar „D. E. S." 2. A. G. Heykoop kon het niet houden tegen J. E. Terry. Daarna won H. Tuninga met 24 caramboles van Klaver. J. A. Steenkist speelde een sterke partij tegen Honing en won. Het resultaat was: winstpunten 20, matchpunten 42 voor; „D. E. S." 2. Afd. 3. „D. E. S." 3 toog op bezoek bij „De Ruyter" I. De eerste partij tusschen H. Wesseling en C. J. Meyer verliep met 3 caramboles verschil in het voordeel van den laatste. Daarna won D. Boeré 1 'met 5 punten van G. R. Ulehake; ook D. Boeré 2 behaalde de zege op S. Steenman met 3 caram boles. Stand: winstpunten 02, matchpunten 24 voor „D. E. S." 3. Afd. 8. „D. E. S." 4 moest het opnemen tegen „Sar- phati" 3. De eerste partijen tusschen J. v. Wun- nik en H. v. Leersum werd met 33 punten ge wonnen door den „D. E. S." man. Vervolgens wist C. Kuyken zijn tegenstander J. G. Scheele met 13 caramboles een nederlaag toe te brengen, doch J. Vaars delfde het onderspit tegen K. Weber. De uitslag was: winstpunten 02, matchpunten 24 voor „D. E. S." 4. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers or Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10