Haarlem's Dagblad SNEEUW WATTEN PAPIER Amerikaansch Onderwijs. Filmsterrefje. Dr. Schacht naar Londen. Kerst-inzameling vaat de stiMe amen W Reorganisatievoorstel Reeds ƒ430.000 bijeen Voor Lakschrijven en Etaleeren 56e Jaargang No. 17019 Uitgave Lonrena Coater. Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij iN. V. BureausGroote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. I'oatgirodienat 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaaroe 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEER EBUOM EIN RUBER 1 PEEKEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOSI Dinsdag 13 December 1938 Almnnrmcnten per werk f 0.25 p maand f i.lt» pet t initaudrn I 8.25 franc per poat f3.55 Iniw nummer» O cent per ex. Advertr.ntirn 1-5 regrl» f 1.75. elke regel meer f 0.3S Krclaror» I 0.60 per regeL RegrlabonnemrntatMrie\en op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60. elke regel meer I 0.15. Groentje» ae rubriek. In een drietal artikelen heeft Dr. E. A. Kreiken, thans leeraar te Medan, de vorige week in ons blad een zeer helder overzicht ge geven van het verschil van onderwijs in Ame rika en Nederland. Zooals wij daarbij mede deelden is deze oud-stadgenoot een kenner van de materie doordat hij in opdracht van de Nederlandsch-Indische regeering met dat doel een studiereis door Amerika heeft ge maakt. Dat het departement van Onderwijs te Buitenzorg dergelijke studies in verre landen laat maken en er zich natuurlijk breedvoe rig rapport over uitbrengen is een nieuw bewijs van de frischheid en toegankelijkheid voor nieuwe denkbeelden waarmee men in Indië de zaken pleegt te behandelen. Intus- schen zijn dergelijke zaken ook voor Neder land van het hoogste belang. Wij weten allen dat er hier heel wat hapert bij het onderwijs, dat met name de overlading-met-leerstof en het gebrek aan nauwe verwantschap tusschen school en maatschappij in de laatste jaren tot steeds toenemende critiek aanleiding hebben gegeven. Het jongste afdeelingsverslag over de Onderwijsbegrooting gaf daar nog een spre kend staaltje van. Maar niet alleen in parle mentairen kring, ook in de onderwijskringen zelf en in de pers komt zulke critiek al sinds jaren tot uiting. Op deze plaats heb ik er meermalen over geschreven, vooral wat be treft het middelbaar en gymnasiaal onderwijs, en medegedeeld hoezeer bij de leeraren en ook bij de hoogleeraren de overtuiging heerscht dat er op den duur verandering moet komen. Dat die duur zoo onmatig lang is en er nog steeds geen kans op werkelijk ingrijpende verandering schijnt te bestaan moet m.i. geweten worden aan de lauwheid van de ouders. Ik twijfel er niet aan dat vele menschen van het onderwijs de zoo belang wekkende beschouwingen van dr. Kreiken hebben gelezen en overdacht. Ik wou dat ik hetzelfde van de ouders kon denken. Ervaring heeft anderen en mij geleerd dat artikelen over onderwijszaken wel veel belangstelling en weerklank vinden bij de mannen van het vak maar niet bij de ouders, die niettemin de tekortkomingen van ons huidige stelsel zoo veelvuldig aan den lijve ondervinden. Mis schien moet de verklaring van deze lauwheid gezocht worden in de grondslagen van het systeem zelf. Men is er zoozeer aan gewend, de school veeleer als doel (belichaamd in het begeerde einddiploma) dan als middel te be schouwen, men ziet het onderwijs zoozeer als een wedstrijd-met-hindernissen, waaraan met redelijk succes moet worden deelgenomen om den prijs te kunnen veroveren, dat men zich niet meer voor kan stellen dat het ook anders zou kunnen. Anders in zooverre: dat onze kin deren een grootere practisch bruikbare hoe veelheid kennis zouden kunnen opdoen met minder inspanning, zonder de hoeveelheden bijlessen die het leven van zooveel H.B.S.'ers en gymnasiasten vergallen, met meer kans om zelf tot nadenken te komen en dusin een prettiger jeugd. Prettiger er gelukkiger voor henzelf en derhalve ookr voor hun ouders. Dr. Kreiken heeft ons uitgelegd hoe totaal verschillend het Amerikaansche onderwijs van het onze is. Hij heeft ons verteld van kinde ren die nooit blijven zitten, dus ook nooit van school gestuurd worden omdat ze te zeer ge faald hebben. Hij heeft uiteengezet hoe men in Amerika op het standpunt staat, dat de school er is voor de kinderen en niet omge keerd en dat de kinderen recht hebben op het volle aantal schooljaren. Allen krijgen ten slotte hetzelfde getuigschrift, vermeldend slechts dat zij de school voltooid hebben. Wel wordt tijdens hun eerste schooljaren een keuze voor hen gemaakt uit de leervakken. Wel heerschen een ver doorgedreven diffe rentiatie en specialisatie. Wel wordt voor die genen, die het universitair onderwijs willen volgen, een bijzondere beoordeeling toegepast. Maar die geldt de indrukken van den gan- schen leertijd, niet de in een paar weken saamgeperste en hoog opgedreven eischen van een eindexamen. De grondslagen van het Amerikaansche en het Nederlandsche onder wijs zijn, zooals onze deskundige voorlichter in zijn slot-artikel heeft opgemerkt, totaal verschillend. Bij ons komt het uitsluitend aan op de be oordeeling van intellectueele prestaties, die langzamerhand veel op krachtprestaties zijn gaan lijken. In Amerika komen die in de tweede plaats. Hoofdzaak vormen daar opvoe ding en karaktervorming, ne hier ziet men een overeenkomst met den geest die het Engelsche onderwijs bezielt. In Amerika is bovendien de democratie een onderwijsfactor; dat is een opvatting die wij als het bijzondere kenmerk van een staat, die nog steeds in wording verkeert, kunnen zien. Zeer duidelijk heeft dr. Kreiken doen uit komen dat hij niet wil aanbevelen, het Ame rikaansche stelsel van onderwijs bij ons over te nemen. „Het onderwijs in het algemeen is een product van plaatselijke omstandigheden en behoeften", merkte hij op en dat zal ieder wel als juist beseffen. Maar de bedoeling van zijn artikelen was, aan te toonen dat het mo gelijk is een goed werkend stelsel te hebben zonder dat daaraan de geweldige overlading is verbonden, die bij ons gebruikelijk is. In die richting wijzen artikelen als deze zeker den weg. Zij toonen dat het ook anders zou kunnen, tot verlichting en verademing van de jeugd en van de ouders. Ik zal voort- (Shirley Temple heeft thans een inkomen van ongeveer 900.000 gulden per jaar, voor filmwerk, auteursrechten op speelgoed, klee- ren, hoeken, enz.) Nou Shirley, dat is, wat je noemt Een mooie duit om van te leven, Al is 't zelfs voor een zoo beroemd Persoontje wel wat overdreven. Je bent wel een bijzonder kind, Dat zal ik zeker niet ontkennen, Maar ik moet zeggen, dat ik vind, Dat ze je toch wat erg verwennen. Je naam alleen al is een mijn, Waaruit je tonnen gouds kunt halen, Omdat er fabrikanten zijn, Die er auteursrecht voor betalen. Een Shirley Temple boek of pop, En net-als-Shirley Temple-kleeren, Dat alles brengt je schatten op, Nog naast je voor de film acteeren. Het is een fabuleus bedrag, Er is geen ander kind op aarde Dat op zoo'n jaarloon wijzen mag, Het is om van te likkebaarden. Ik heb een dochtertje als jij. Dat wil dan zeggen: van jouw jaren, Soms gaat ze naar een film met mij En zit dan stil naar jou te staren. Jouw negenhonderdduizend pop, Daar gaat haar hartje niet van kloppen, Maar zij haalt wel dat hartje op, Aan negen wat verweerde poppen. En Shirley, 'k hoop maar beste kind. Dat jij met jouw spel in het leven, Zoo'n echte jonge vreugde vindt, Als 't kinderspel haar weet te geven. P. GASUS. GROOTE ROL 0.50 PAPIERHANDEL J. M U IJ S, GED. OUDE GRACHT 105 TELEF. 11725 (Adv. ingez Med.j gaan in dit blad daarvoor telkens weer be langstelling te vragen omdat ik geloof dat de zaak inderdaad van heel groote beteekenis is. En, dat wij in Nederland een anderen weg op zullen moeten gaan. R. P. Voorstellen betreffende transfereeren vanjoodsche vermogens naar het buitenland. De president der Duitsche Rijks bank dr. Hjalmar Schacht, zal na aan de maandelijksche vergadering der Bank voor Internationale Betalingen te hebben deelgenomen, zich naar Londen begeven tot het brengen van een bezoek aan den gouverneur der Bank van Engeland. Over dit bezoek, waarover op pag. 5 nadere bijzonderheden zijn opgenomen, verneemt United Press uit gewoonlijk goed ingelichte kringen te Berlijn dat dr. Schacht gedu rende zijn bezoek voorstellen zal doen om het emigreeren der Joden door transfereeren van hun vermogen naar het buitenland te verge makkelijken. Schacht zou dit plan reeds langs schriftelijken weg aan de kringen van de Bank voor Internationale Betalingen hebben voor gelegd, onder mededeeling, dat hij het gedu rende de zitting die op 14 en 15 dezer te Bazel zullen plaats hebben zal toelichten. Volgens bepaalde berichten zou aan de Jo den de mogelijkheid gegeven worden om be halve de gebniikelijke transferquota nog 15 procent van hun kapitaal te transfereeren, echter onder voorwaarden, dat de buitenland- sche regeeringen deze bedragen voor import buiten den gebruikelijken import om uit Duitschland zullen besteden. De Joden zou den dus geen geld doch certificaten mee mo gen nemen, die zij aan die regeeringen zullen kunnen verkoopen, die bereid zijn in Duitsch land buitengewone inkoopen te doen. BAKKERS BEHANG, APART en GOEDKOOP. Vakkundige behangers beschikbaar. Huiseigenaren korting. GEN. CRONJéSTRAAT 135 TELEF. 11657 (Adv. Ingez. Medj Achtste verantwoording van bij ons blad binnengekomen giften. L. L. f 1; M. f 1: S. D. f 0.50; Wed. M. f 1; St.- Nieolaascollecte f 4; E. S. f 1; J. A. v. d. B. f 1; Mevr. N. f 1.50; N.N. f 2; J. V. f 2.50: M. f 1; M. E. B. f 10: N. N. f 2.50; Wed. W.E. f 2.50; N. N. f 1: T. M. f 2.50; J. H. M. f 2.50; M. H. O. Overveen f 2.50; D. S. f 1; V. E. H.f 10; v. d. H. f 0.50; J. K.—K.f 2.50; N. N. f 1: Chrysant f 1.50; Br. Heemstede f 3; A. L. B. f 1; A. D.— S. f 10; P. E. f 1; Dames B. f 2; Dr. Ir. J. J. B. f 50; P. v. d. W. f 50: F. M. f 20; X.IJ.Z. f 20: F.W.S. f 10; G. W. v. D. f 10; J. L. f 10; Ir. C. B. f 10; J. B. S. te A. f 10; F. K. f 6; M. Sch. f 5; Ir. W. B. G. f 5; C. F. H. H. f 5; M. v. d. N.—M. f 5; P. R. f 5; J C. v. G. f 5; F. E. P. f 5; J. P. B. f 5; mej. H. L. H. f 3; mevr. de wed. W. v. d. M.—K. f 3; H. J. f 2.50; C. S. C. f 2.50; Mr. D. A.—E. I. f 2.50: J. C. K. f 2.50: Mr. H. V. f 2.50; IJ. S. D.—W. f 2.50; M. D. v. D. f 2.50; J. B. f 2.50; Black f 2.50; N. N. f 1.50: mej. A. K. f 1.50; W. D. f 1.50; mevr. J. E. H.— de R. f 1.50; J. v. H. f 1; mevr. de wed. A. G. W. v. A.—F. S. f 1; mej. D. S. D. f 1; J. v. V. f 1; W. B. f 1; I. J. f 1; Uit de spaarpot van Hans f 1; D. J. N. K. f 1; mevr. G. J. K.—W. f 1; J. T. f 0.50; Tilly T. f 0.25; C. B. f 1; H. H. S. f 2.50; v. d. M. f 1; Fam. A. B. f 4; Wed. D. V.—Sch. f 1; J. G. V. f 1; V. E. f 1; H. B. f 1; W. C. H. f 2.50; van Miep f 1; V. f 10; L. W. f 5. Het vorige totaal bedroeg f 2531.95 Thans zijn in het geheel bij ons blad binnengekomen 567 giften tot een bedrag van f 2916.70. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of overgeschreven worden op onze postgiroreke ning no. 38810, onder vermelding „Voor de stille armen". i| zi|n nu in de donkere en kille dagen voor Kerstmis. Hebt gij reeds uw steentje bijgedragen, om op het Kerstfeest wat licht en warmte te brengen aan de Stille Armen Stort uw bijdrage aan de loketten van Haarlem's Dagblad of op Postgiro 38810 van ons blad. van „Bloembollencultuur" verworpen. Hoewel meerderheid der vergadering vóór stemde. De vragen in het Engelsche Lagerhuis Het belangrijkste besluit dat in de gistermiddag voortgezette vergadering der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur werd genomen, was wel het verwerpen van het reorganisatievoorstel der afd. BennebroekVogelenzang. Wel was de meerderheid der vergadering voor aan neming doch de vereischte 75 pet. kon niet worden bereikt. Tevoren waren eenige amendementen op deze voorstellen van de afdeelingen Onderdijk. Anne Paulowna en Hillegom verworpen terwijl eer amendement van de afd. Heemstede z. h. s. werd aangenomen In de vacature in het hoofdbestuur ontstaan door het aftreden van de heeren J. W. A. Le- feber en T. M. H. van Waveren en het bedanker van den heer Jac. de Brabander, werden de heeren M. Veldhuyzen van Zanten Rzn. te Lisse S. Verdegaal te Sassenheim en C. H. Kramer te Bloemendaal gekozen. Het voorstel van het hoofdbestuur om den duur der vereeniging vooi den tijd van 29 jaar en 6 maanden te verlengen werd z. h. s. aangenomen. Ook de begrooting. die sluit op een bedrag van f 54.660,werd na enkele opmerkingen goedgekeurd. Bij de rondvraag vroeg de heer Bakker hoe het nu stond met de benoeming van een Bloem- bollenraad. De voorzitter deelde mede, dat deze zaak nog steeds bij het Hoofdbestuur in behan deling is en thans in een zoodanig stadium is. dat nog niets definitiefs kan worden medege deeld. De heer W. Murk uit Hillegom zeide verbaasd te zijn, dat de voorzitter in zijn inleiding met geen enkel woord gerept heeft over de verkla ring in het Engelsche Lagerhuis van den Engel schen minister van Landbouw. De Engelsche Minister heeft gezegd, dat de maatregelen, die Holland thans neemt beschermend werken voor de Engelsche telers. Is dit geen waarschuwing om de ongelukkige saneeringsmaatregelen op te heffen? Het is niets nieuws, zoo antwoordde dr Verhagen, dat deze maartegelen beschermend werken voor Engelsche telers. Men moet dit antwoord van den Engelschen minister echtei zien in het verband waarin het gezegd werd. Meer beschermende maatregelen zijn daardooi door de Engelsche regeering afgewezen. Het Engelsche antwoord duidt er dan ook op, dat andere maatregelen om den Engelsche kwee kers te helpen niet in overweging zullen wor den genomen. Dit is zeker voor de Hollandscht kweekers een voordeel. Duitsche vluchtelingen te Haarlem Een onderhoud met den Commissaris van Politie. Nu uit Amsterdam de mededeeling gekomen is dat daar zeer veel Duitsche vluchtelingen zijn aangetroffen die zonder toestemming ons land zijn binnengekomen, hebben wij ons tot den Commissaris van Politie te Haarlem gewend om te vragen hoe de toestand hier is. De heer E. H. Tenckinck verzekerde, dat de toevloed vluchte lingen te Haarlem in verhouding veel geringer is dan te Amsterdam. Er is te Haarlem den laat- sten tijd wel een aantal Joden uit Duitschland gekomen maar dit is toch niet meer dan tien tallen. Een deel hunner is hier met geldige papieren gekomen, zoodat zij officieel aan de grens kon den worden toegelaten om naar Haarlem door te reizen waar zij meestal bij familieleden zijn on dergebracht. Er zijn ook te Haarlem Duitsche Joden aangetroffen die hier zonder geldige pa pieren vertoeven. Een deel hunner heeft zich zelf aangemeld, maar van anderen is de politie er zelf achter gekomen dat zij hier vertoefden. Het is noodig. dat de vluchtelingen zich zelf onmiddellijk bij de politie melden, want anders maken zij zich aan een dubbele overtreding schuldig (ten eerste zijn ze zonder toestemming de grens overgekomen en ten tweede hebben zij zich niet bij de politie aangemeld. Personen die aan vluchtelingen onderdak verleenen zijn ook (door een artikel van de Algemeene Politiever ordening) gedwongen van deze huisvesting aan de politie kennis te geven. Als hier vreemdelingen zonder toestemming verblijven maakt de politie daarvan verbaal op, dat naar Den Haag wordt opgestuurd, opdat dan de minister een besluit kan nemen wat met deze vluchtelingen gedaan moet worden. De politie kan zoo vertelde de heer Tenckinck niet anders handelen, omdat men toch niet kan toe laten dat personen, die kans zien zonder papie ren en toestemming van onze regeering over de grens te komen, hier rustig verblijven, terwijl de reegering vele andere vluchtelingen die zich of ficieel aan onze grenzen melden met 'tverzoek om hier toegelaten te worden, weigert. De beslissing over de vluchtelingen die zonder toestemming te Haarlem vertoeven (hetzij zij door de politie zijn gevonden of dat zij zich zelf hebben aan gemeld) wordt dus in handen van den minister gelegd. De betrokkenen worden, hangende die beslissing, bij de Haarlemmers waar zij onder dak kregen, gelaten. Het vermoeden is, dat een deel dezer vluchtelingen in een kamp zal wor den ondergebracht. Er is tot heden evenwel nog in geen enkel geval een beslissing door Den Haag genomen. Dit is wel te verklaren want de betrokken afdeelingen op het departement zitten met werk overladen. Het is niet de bedoeling dat in Haarlem of omgeving een kamp voor vluchtelingen gemaakt zal worden Dit zal vermoedelijk in andere dee- len van het land geschieden. Voor zoover bekend is ligt het ook niet in de bedoeling om in deze omgeving groepen Duit sche kinderen in een tehuis onder te brengen. Die tehuizen komen ook elders. Een foto van de aankomst van de „Reiger" te Napels jhr. Beelaerts v. Blokland wordt verwelkomd door den Nederlandschen gezant in Italië dr. Hubrecht en den Nederlandschen consul Borriello. ALG. NED. VROUWEN VREDE-BOND. Bovengenoemde Bond. afdeeling Bloemen- daal-Santpoort. had voor Maandagavond een openbare lezing aangekondigd van mevrouw Smit-Schuckink Kool. Spr. was echter door ongesteldheid verhin derd Het woord is aan Nietzsche: Er zijn menschen die men overtuigt met verheven geba ren, maar die men wantrou wend maakt met argumen ten. Engelseh-Amerikaansche represaillemaatregelen tegen Japan? Ook Frankrijk zou bereid zijn er aan deel te nemen. LONDEN. 13 December. De Engel sche regeering aldus vernemen wij van betrouwbare zijde heeft aan Washington de verzekering gegeven, dat zij represaille-maatregelen op handelsgebied zal nemen, tegen Ja pan, indien de Vereenigde Staten de zelfde maatregelen toepassen. Dit besluit van Engeland is aan de Ver eenigde Staten medegedeeld nadat in de vo rige maand lange en langdurige besprekingen hebben plaats gehad. Frankrijk is voortdurend op de hoogte gehouden van den stand der on derhandelingen en men neemt daarom aan, dat Frankrijk, indien Engeland en de Ver eenigde Staten tegen Japan optreden met handelsrepresailles, daaraan deel zal nemen. In verband met dit bericht stelt men uiter aard de vraag, of inderdaad de maatregelen in practijk gebracht zullen worden en in aan sluiting daaraan verdienen de geruchten uit Amerika de aandacht, volgens welke de Ver eenigde Staten waarschijnlijk tot die maatre gelen zal overgaan, nadat Roosevelt zijn be sprekingen met Kennedy, Nelson en Johnson beëindigd zal hebben. Uiteraard bestaat er groote waarschijnlijk heid. dat Japan in het gegeven geval tot ver geldingsmaatregelen zal overgaan de be richten spreken er dan ook over, dat de moge lijkheden te Washington eerst zeer grondig be studeerd worden. Men acht het waarschijnlijk, dat niet dadelijk zal worden overgegaan tot een rechtstreeksch programma van re presailles tegen Japan, doch dat men Japan eerst indirect een slag zai toe brengen door aan China credieten toe te staan. De twee standpunten staan dus wel scherp tegenover elkaar. Japan heeft, bij monde van Arita, althans dit wordt zoo uitgelegd, duide lijk verklaard dat Japan vast besloten is. door te zetten en een economisch blok te scheppen van Japan, Mandsjoekwo en China. Engeland en Amerika zijn samen het afzetgebied voor ruim de helft van den Japanschen export en economische contramaatregelen van Japan zijn dus nauwelijks te duchten. (United Press). De vanwege het Nederlandsch Jeugdleiders Instituut georganiseerde geldinzameling ten bate van de ver volgden om geloof of ras bereikte Maan dag een totaal van f 430.000. Van eenige tientallen, meest kleine, ge meenten is nog geen opgave binnen gekomen. In deze plaatsen is later in vele eerst Zondag gecollecteerd. Zie advertentie op pag. 9. (Adv Ingez. Medj HEDEN: 10 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. Het reorganisatie-voorstel van Bloembol lencultuur is verworpen. 1 BINNENLAND. De „Reiger"-bemanning is in Zuid-Afrika zeer hartelijk verwelkomd. 3 BUITENLAND. De president van de Duitsche Rijksbank, dr. Schacht, brengt deze week een bezoek aan Londen om een bespreking te voeren inzake de Duitsche vluchtelingen. 5 Frankrijk en Engeland hebben te Berlijn aangedrongen op eerbiediging van het Memclstatuut. 5 De Giornalc d'Italië verlangt een grondige oplossing van het ..vraagstuk-Dzjiboeti" 5 ARTIKELEN enz. R. P.: Amerikaansch onderwijs. 1 W. S.: De landing van den Prins van Oranje. 3 K. de Jong over het Ledenconcert der H.O.V. 4 G. J. Kalt over de Leeraren uitvoering van „Toonkunst". 4 A. D. de Groot: Psychologie van het schaak- denken. 3 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op f

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1