"AKKERTJES" HanrDe fturoper D T X S n A G 13 DECEMBER 1938 HAARLEM'S DAGBEAD 4 R.-K. Diocesane Land- en Tuinbouwbond. Extra-steun voor den tuinbouw gewenscht. Gistermorgen werd in gebouw St. Bavo te Haarlem de algemeene vei-gadering van den R.K. Dioc. Land en Tuinbouwbond geopend met een rede van den voorzitter, den heer G. W. Kampschoer. Ten aanzien van het land- en tuinbouw onderwijs hebben wij een belangrijke taak te vervullen, aldus spreker. De stuwende kracht van den voorzitter van onderwijsvereeniging, prof. A. Cleophas, is voor ons een waarborg, dat in deze niets wordt nagelaten. Naast onze twee middelbare land- en tuin' bouwscholen hebben wij momenteel vier lagere land- en tuinbouwscholen, terwijl in November 1937 in gebruik werd genomen onze prachtige landbouwhuishoudschool te Poeldijk. Een model inrichting en toch sober en eenvoudig. Drie lar.dbouwhuishoudcursussen worden gegeven in Kethel. Lisse en Halfweg. De akkerbouw staat in vergelijking met de andere bedrijftakken als tuinbouw, veehou derij, bloembollen en boomkweekerij in de meer gunstige positie. Goede oogstjaren en de beschermende regeeringsmaatregelen hebben een gunstige uitwerking gehad. Dit neemt niet weg, dat er nog verschillende desideratie zijn, die de voortdurende aandacht blijven vragen van het hoofdbestuur. Een loonende prijsvorming voor de produc ten is de vitale factor, die allen beheescht. De buitenlandsche graanprijzen zijn angst wekkend gedaald met als gevolg verhoogde monopolieheffing op den invoer van buiten landsche granen. De veehouderij gaf in 1937 een hoopvolle opleving, maar* heeft in 1938 weer groote te leurstellingen gebracht, door de verlaagde zuivel- en veeprijzen en de ontzettende ge volgen van het mond- en klauwzeer. Wij zijn diep doordrongen van deze feiten. Onze sterke aandrang op melkprijsverhoogingen is niet zonder succes gebleven. Maar wij kunnen niet verhelen, dat dit nog geen afdoende hulp heeft gebracht in de zoo door mond- en klauwzeer geteisterde be drijven. Toch zullen wij actief blijven en onze prae- adviezen bewijzen, dat het hoofdbestuur een open oog heeft om in de huidige moeilijke om standigheden verbetering te verkrijgen. De tuinbouw blijft ons zorgenkind en het hoofdbestuur zal er bij de regeering aan houdend op aan dringen, om die maatregelen te verkrijgen, welke uitvoerbaar zijn. Reeds is vanwege het hoofdbestuur extra-steun ver zocht voor die streken, welke door misoogst zoo zwaar zijn getroffen. De L.T.B. is een organisatie, die bij de regeering en haar vertegenwoordigende amb tenaren een goeden naam heeft. De L.T.B. gaat in belangstelling bij zijn leden winnen en het aantal leden is stijgende naar de 9.000. Er is in het afgeloopen jaar veel en goed werk gedaan, naast het gewone organisatie- werk. Een groot aandeel hebben wij in de stichting van de C.M.C. Voorts staan wij aan de vooravond van de overneming van crisismaatregelen o.m. de stichting van een bloembollenorgaan. Vervolgens werden eenige huishoudelijike zaken der agenda behandeld terwijl de gees telijk adviseur prof. A. H. P. Cleophas een rede hield. Gistel-middag vergaderden de Boe renvakbond en de Tuindersvakbond apart. De gebruikelijke jaarstukken evenals de be- grooting voor 1939 werden vervolgens goedge keurd. De aftredende leden van het hoofdbestuur, de heeren J. D. Kok uit Loosduinen, H. G Maskot uit Boskoop en Joh. van der Zwaan uit Amstelveen werden herkozen. Naar aanleiding van een voorstel van de afd. Obdam hield de geestelijke adviseur van den bond, prof. Cleophas een inleiding over do kin derbijslagregeling. waarin hij aanspoorde tot fondsvorming in de afdeelingen. De kring Delft en de afdeeling Obdam brach ten de beschikbaarstelling van gronden in den Wieringermeer ter sprake. Men had den indruk gekregen, dat de droogmaking van de Wie ringermeer ten aanzien van het scheppen van bestaansmogelijkheden niet aan de verwach tingen heeft beantwoord. De uitgifte der gron den geschiedt in zeer groote complexen, zoodat slechts weinig gegadigden kunnen worden ge plaatst en het overcompleet van jonge boeren nagenoeg niet. vermindert. Het hoofdbestuur deelde mede, dat reeds in den geest van het voorstel is gewerkt en dat ook in regeeringskringen vele voorstanders van verpachting der gronden te vinden zijn. Een voorstel van de afdeelingen Gouda en Purmerend om actie te voeren voor afschaffing van den zomertijd werd zonder discussie aan genomen. Tenslotte hield de kernleider der R.K. orga nisaties, Pater Alexander, een rede over de taak der propagandaclubs. Uiteenzetting van ir. Louwes op Boerenvakbond der L.T.B. In de gistermiddag gehouden algemeene vergadering van den Boerenvakbond van den L.T.B. in gebouw St. Bavo, welke onder leiding stond van den heer A. J. Verkley heeft ir. S. L. Louwes, regeeringscommissaris voor den akkerbouw en de veehouderij een uiteenzet ting gegeven van het landbouwcrisisbeleid van de regeering. Spreker gaf eerst een terugblik op de toe standen vóór de crisis, toen de export nog onbelemmerd was; de ingetreden moeilijk heden hebben echter een radicalen ommekeer teweeggebracht. In 1930 dacht iedereen, dat de crisis wel spoedig voorbij zou zijn en de crisis maatregelen waren ook op deze gedachte ge baseerd. Maar thans, na acht jaar, blijkt, wel dat de huidige toestand voorloopig als de normale beschouwd moet worden. Het crisisbeleid in die eerste jaren was: stoppen, waar gaten ont stonden. Na den steun aan de tarwe ge raakte de veehouderij in de knel. Bij de steun verlening paste men het principe toe, dat de Nederlandsche consument zelf de productie kosten moet betalen. Om de prijs van het resteerende productiedeel op peil te houden, gebruikte men een deel van de voordeelen. die de consument kreeg van de daling der wereld- prijzen. Dit systeem heeft vrij behoorlijk ge werkt, De derde categorie, die in moeilijkheden kwam, was de varkenshouderij. In 1932 waren er ruim twee millioen varkens, hetgeen de markt niet kon verdragen. Hier moest een nieuw principe worden ingevoegd, n.l. de teelt regeling. Dit was een absolute noodzaak, want als men door den steun de varkenshouderij loonend had gemaakt, zou iedereen varkens zijn gaan houden en was men van den wal in de sloot geraakt. Alle maatregelen zijn aanleiding geweest tot een massa critiek. maar spreker was verbaasd, dat de regelingen nog zoo goed gegaan waren, aangezien het systeem niet voor zeven a acht jaren bedoeld was geweest. Na de varkens ging het ook met de koeien mis. Exportmogelijkheid voor rundvleesch was vrijwel uitgesloten. Door afslachting heeft de regeering toen krachtdadig moeten ingrijpen. Een groote moeilijkheid is, dat de regeering zelf de maatregelen moet doorvoeren, hetgeen een enorme organisatie vereischt. Daarom streeft de tegenwoordige minister er naar, deze aan de landbouworganisaties over te dragen, hetgeen ook een betere verhouding tusschen regeering en volk zal scheppen. Het bedrijf moet zelf de vormen vinden voor aanpassing aan abnormale toestanden. De tijd van vrije productie en concurx-entie is voorbij. Autarkie zou voor ons land een enorme daling van het levenspeil beteekenen. Naar aanleiding van een aantal uit de ver gadering gestelde vragen, zeide ir. Louwes nog. dat bij de crisismaatregelen de belangen van de verschillende groepen belanghebben den sterk uiteenloopen. De regeering moet steeds zoeken naar den grootsten gemeenen deeler. Nadat de voorzitter ir. Louwes dank had gebracht voor zijn uiteenzetting, werden nog enkele agendapunten afgehandeld. H. O. V.-opvoering van de „Lustige Witwe". Dinsdag- en Woensdagavond voert het H.O.V.- orkest met de Middenstandsoperette in den stadsschouwburg de operette „Die lustige Witwe" op voor werkloozen. &at wo\dt gxi&pf Als hij niet oppast, ja. Maar als hij dadelijk een "AKKERTJE" neemt en voor het naar bed gaan nog een, dan is hij morgen weer de oude! Voor den Politierechter. INCIDENT BIJ COLPORTEEREN. Het gebeurde op 4 November te Zandvoort. In de hal van het station stond een colporteur der N.S B. met „Volk en Vaderland". Een 31- jarige handelsreiziger had op dien morgen de kranten uit de handen van den colporteur gerukt en ze vernield. Waarom deed u dat? vroeg de politierechter. De verdachte antwoordde met een stortvloed van woorden, die hierop neer kwamen dat de colporteur zijn been zou hebben uitgestoken waardoor hij was gevallen. Daarop was hij zoo kwaad geworden dat hij de kranten had ver scheurd. De colporteur, een 34-jarige behanger even eens uit Zandvoort, vertelde dat er geen sprake van struikelen was geweest. De verdachte was hem eerst voorbijgeloopen en had zich toen plotseling omgedraaid en de kranten ver scheurd. De Officier vond het optreden van den handelsreiziger zeer ernstig. In tijden van politieke spanning moet men er zeker van kunnen zijn, dat het colporteeren zonder in cidenten kan geschieden. Misschien zijn er voor den verdachte redenen om dat weekblad met schele oogen aan te zien, maar dat geeft hem niet het recht ze te verscheuren. Dit feit heeft een politieken achtergrond. De houding van den verd. is bovendien laf. De Officier eischte tenslotte 14 dagen gevangenisstraf. De Politierechter veroordeelde tot 8 dagen, waar na de handelsreiziger aankondigde dat hij meteen in hooger beroep zou gaan. KENNEMER BRIDGE BOND. De helft van de wedstrijden der K.B.B.-com- petitie om het clubkampioenschap van Noord- Holland is thans achter den rug; de stand is nu- Hoofdklasse: Beverwijk I 386339; 6 m.p. Bloemendaal I 236246; 2 m.p. Alkmaar I 247227; 2 m.p. Haarlem I 334381; 0 m.p. Eerste klasse: IJmuiden I 437305; 6 m.p. BCHN I 451—387; 4 m.p. Haarlem n 328391; 2 m.p. 't Bolwerk I 339472; 0 m.p. Tweede klasse: Alkmaar H 297215; 4 m.p. IJmuiden n 242261; 2 m.p. BCHN II 226—289; 0 m.p. Bloemendaal n 004006; 0 m.p. K.T. klasse: Haarlem IH 159100; 4 m.p. Rosehaeghe I 125128; 2 m.p. BCHN ni 112—168; 0 m.p. Santpoort I 002006; 0 m.p. IJ Huk* 12 staivers - 2 stuk» 2 Let op het AKKïR-raexk (Adv. Ingez. Med.) BADHUIZEN „WITTE KRUIS" HAARLEM Het aantal genomen baden in de afgeloopen maand November was: Badhuis Koudenhorn 978 m., 411 vr. 110 werkl. baden totaal 1499: Badhuis Leidscheplein 1570 m., 710 vr., 735 schoolbaden 230 werkl. baden, totaal 3245; Bad huis Schotersingel 1621 m., 819 vr., 1124 school baden, 166 werkl. baden, totaal 3730; Badhuis Hofdijkplein 1614 m., 600 vr., 1533 schoolbaden, 324 werkl. baden, totaal 4071; Badhuis van Eg- mondstraat 2056 m., 930 vr., 1355 schoolbaden, 491 werkl. baden, totaal 4832 (IIN/T IN IITTIEIN MUZIEK Muziekschool van,.Toonkunst' Uitvoering door Leeraren. De eerste uitvoering door leeraren van de Muziekschool „Toonkunst" had dezen winter, zooals vorige jaren, plaats in het Schoolgebouw der Maatschappij tot bev. der Toonkunst, aan de Nieuwe Gracht. De pianist Jacob Bijster en de violist Fr. Althuizen voerden een drietal wer ken uit, waaronder twee in samenspel: een Mozart-sonate en de sonate van César Franck. Hiertusschen maakten we kennis met Jac. Bijs- ter's vierdeelige klaviersuite. Mozart's Sonate in e-klein, een der schoonste Mozartsonate s naar den vorm, wordt door de meeste violisten al te licht ge'teld, maar zij zit technisch vol moeilijkheden, waarbij vooral de violist geducht heeft te waken, dat hij er niet de dupe van wordt. Staat hij er technisch boveo, dan kan hij van de verrassende uitwerking ver zekerd zijn, indien ook spel en opvatting van den pianist niet beneden de zijne blijven. Het was al dra te merken, dat beide uitvoe renden een gelijke visie op het werk hadden, al trachtte (in den aanvang) de violist het tempo eenigszins terug te houden. Maar spoedig was daar het vlotte Mozarttempo van 't eerste Alle gro, waarbij een enkele maal bovenbedoelde .geniepigheden" den violist parten speelden en de trefzekerheid op die plaatsen even in 't ge drang dreigde te komen. Ik heb de overtuiging dat de groote muzikale waarde dezer sonate den violist deden besluiten, dit werk te kiezen, en niet het gemakkelijker succes van b.v. de sonate in G, of in F. Die keuze mag dus prijzens waardig genoemd worden, en er waren momen ten te over, waarin de schoonheid ongerept aan 't licht kwam en de luisteraar zich dus over die keuze niet had te beklagen. De Mozart-sfeer kwam prachtig uit in de tegenstellingen tus schen hoofd- en neventhema van 't eerste Allegro, en in de doorvoering: een keurig staal van filigraan-arbeid. Toch bleef bij dezen Mozart het spel van den violist het kenmerk dragen van voorzichtig heid. Hoe verraste hij ons daarom bij César Franck, waar de heer Althuizen (om eens een versleten uitdrukking te gebruiken), zich zeiven ovex-trof. Hier was op eenmaal alle berekendheid weg. Een spontane, door en door muzikale weer gave in grooten stijl, waar-bij men verwonderd en bewonderend toeluisterde. Het wonder dezer muziek: de opbloei uit die enkele celluie (de torculus-groep d-fis-d) sloeg ons in den ban. In 't hoofdallegro, waar het den vorm a-b-c-c-b aanneemt, was er die meesleepende vaart, die even in de Fantaisie geremd wordt, om straks in de finale te voex-en tot het hoogtepunt, het tweede refrain in gis mineur (as mineur), een echt-Beethovensche doorvoering. En de pianist? Geen moment verslapte de „émotion intense" die de ziel is van Franek's muziek. En het zou niet de organist Bijster zijn, wanneer niet een heel bijzondere registratiekunst (die reeds bij Mozart's Minuetto was opgevallen), het eigen coloriet dezer muziek naar voren bracht. En den violist verzekeren wij nogmaals, dat wij Copyright P. I. B- Boa 6 Coponhog* Er was nog iets, waardoor de trouwlustige mannen zich niet op II zaal heerschte, waar de koningsdochter hen ontving. Een lakei, hun gemak gevoelden, namelijk de zeer groote hitte, welke in de die daarvoor was aangewezen, moest er steeds voor zorgen, dat de groote kachel in de zaal geen oogenblik zonder kolen zou blijven. Toen de eerste geleerde broer van Hans de Stumper binnen kwam en de hitte voelde, zei hij direct, dat het geweldig heet in de zaal was. „Daar is een goede reden voor", antwoordde de dochter van den koning, „want mijn vader moet dadelijk een aantal jonge haantjes braden!" Dit antwoord had de jongeman niet ver wacht. Hij wist niet meer wat hij zeggen moest. Sprakeloos en verbaasd keek hij de prinses aan. Een koning, die zelf jonge haantjes braadde? Daar had hij nog nimmer van gehoord. brengt hulp In gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere rooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. iSfigg (Adv. Ingez. Med.) deze verrassende weergave van Franek's sonate in herinnering behouden. Daarvóór had de pianist ons doen kennisma ken met zijn hoogstbelangrijke Suite, die hij, prachtig gedisponeerd, ons voorspeelde. De Pre lude, die wij niet anders hadden verwacht dan in de rijke kleuren van het Grand Jeu, con trasteerde heel mooi tegen de teere una corda- effecten der Fai-lane. In de Menuet treffen de sappige terts-kwart-harmonieën die o.a. aan de muziek van Fauré zulk een eigen cachet geven. Bij een solieden thematischen bouw treffen doorloopend interessante harmonische vondsten, die echter nei-gens de welluidendheid in 't ge drang brengen. Een werk, dat de belangstelling geboeid houdt. Voor den pianist echter, die niet tevens het orgelspel beheerscht, zal een bril jante weergave een heele opgaaf blijken. Dit eerste leerarenconcert is door de luis teraars ik zei het reeds bewonderend aanvaard. G. J. KALT. Ledenconcert der H. O. V. Een verslag van het Maandagavond gegeven concert der H.O.V. mag wel beginnen met een huldebetuiging aan het adres van den solist Carel van Leeuwen Boomkamp. Zijn vertolking der solopartij van Haydn's Celloconcert was een kunstpx-estatie van den eersten rang. Tempera ment verlangt dit klassieke, grootendêels zich binnen de grenzen van welluidende samenklan ken. vlotte tonenreeksen en zoete melodieën be wegende muziekstuk veel minder dan schoon heid van toon, vaardigheid in de beweging van strijkstok en vingers en zuiverheid van intona tie, maar al deze factoren dan ook in zoo hooge mate, dat alleen een volbloed-virtuoos aan die eischen kan voldoen. Van Leeuwen Boomkamp voldeed er aan. We hadden ook niet anders ver wacht, want we hadden reeds vaak gelegenheid van zijn cellospel te genieten en zijn groot talent als virtuoos te bewonderen. De klank van zijn prachtig instrument was in elke toonshoogte, in eiken sterktegraad even mooi, zijn techniek vol komen gaaf. Men hoort van Haydn's Celloconcert gewoon lijk de bewerking van Gevaert. die aan de or kestpartituur eenige blaasinstrumenten toege- oegd en de solopartij van cadenzen voorzien heeft. Ditmaal echter werd het werk in zijn oor spronkelijke gedaante voorgedragen. Het orkest lelde nu behalve de strijkers alleen hobo's en hoorns. De orkestpartij toonde dus nu wat min der verscheidenheid van kleur dan de door Ge vaert bewerkte, maar heel belangrijk is het ver schil niet, en het feit dat Gevaert's bewei-king hoewel zij hier en daar een ander coloriet schept dan het in Haydn's tijd bij een dergelijk stuk gebruikelijke, nooit als een hinderlijk anachronisme gewerkt heeft, bewijst wel met hoeveel smaak en inzicht Gevaert zich van zijn vrijwillige taak gekweten heeft. De samenwerking tusschen solist en orkest was uitstekend, op één enkel oogenblik na, aan het einde der cadens van het eerste hoofddeel. Die eindigde zóó onverwacht, dat de inval van het orkest uitbleef en de solist door een blik, die ongeveer zooveel beteekende als: „Adam waar zijt gij?" den dirigent moest dirigeeren. En binnen den tijd van een seconde had deze het passende antwoord gegeven: de vreedzame inval had plaats. De eerste uitvoering door ons orkest van J. Chr. Bach's Symphonia in Bes gr. t. heeft den hoorders het enorme verschil tusschen den stijl van Johann Sebastiaan en dien van zijn jong- sten zoon duidelijk kunnen toonen. Deze laatste vertegenwoordigt een heel ander periode in de muziekgeschiedenis. In zijn Symphonia hoort men eenigszins een primitieven Haydn en ook in het Andante een voorlooper van Mozart. Het rijkelijke gebruik van blaasinstrumenten in dit werk doet vermoeden dat we ook in dit ge val niet met de oorspronkelijke bezetting te doen hadden, maar dat aan de partituur een en ander toegevoegd is. Brahms' Vierde Symphonie nam. het tweede deel van den avond in beslag. De uitvoering er van was vlot, maar m.i. wat vlak. Om dit werk te doen inslaan, schijnt het me wenschelijk om het óf in strakke lijn maar dan met. de hel derheid, die een Toscanini er aan weet te geven óf wel in de romantische bewogenheid en le nigheid die een specialiteit van een Mengel berg is te doen klinken. Men houde mij de aanhaling dezer twee grootheden ten goede: zij is alleen als navolgenswaardig voorbeeld naar de eene of de andere zijde bedoeld. De door ons orkest gegeven auditie was me wat te onzijdig. Intusschen is het reeds verdienstelijk om deze lastige partituur behoorlijk correct uit te voeren en waar verschillende momenten in Andante en Finale daar een heel eind boven uit kwamen en door klankschoonheid troffen, mogen we orkest cn dirigent toch een woord van lof toekennen. Voor hun werk in Bach's Symphonia en Haydn's Concert verdienen zij dat nog meer. Carel van Leeuwen Boomkamp had een wel verdiende ovatie in ontvangst te nemen. K. DE JONG. Het zwijgen duurde enkele oogenblikken. Vergeefs pijnigde hij zijn hersens om iets verstandigs te zeggen. En ja, daar ging de arm van de prinses al omhoog. Zij wees naar de deur, waar hij zoo even nog vol moed doorgekomen was. „Er deugt niets van! Ga maar weg", klonk de stem van de prinses in zijn ooren, toen hij met gebogen hoofd plaats maakte voor den tweeden geleerden broeder, die buigend binnenkwam. iWordt vervolgd). IIAARL. WEER- EN STERRENKUNDIGE KRING. De Haarlemsche Weer- en Sterrenkundige Kring, afdeeling van de Nederlandsche Vereeni- ging' voor Weer- en Sterrenkunde houdt Vrij dagavond 16 December een bijeenkomst in het gebouw Ged. Oude Gracht 104, waarin Dr. J. Casparie een lezing zal houden over het onder werp: „De Tijd". KINDERVOEDING Door „Kindei-voeöing" werden in de week van 5—9 December 1938 verstrekt 4803 porties warm eten. n.l. in lokaal: Eemstraat 691, Overtonstraat 1176, Zoetestraat 896, Kamperstraat 711, Haar- lemmerliedestraat 624, Buitengew. onderwijs 155, voorm. Spaarndam 550.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6