Dr. Schacht deze week naar Londen. Werk! DINSDAG 13 DECEMBER 1938 HA'AREEM'S DACBEAD 5 Bespreking met den gouverneur van de Bank van Engeland. Duitsch aanbod ten aanzien van de vluchtelingen? Reuter verneemt uit Berlijn, dat de president van de Duitsche Rijksbank, dr. Schacht, deze week een bezoek aan Londen zal brengen. Dit bezoek zou het resultaat zijn van schikkingen, welke getroffen zijn tusschen den gouver neur van de Bank van Engeland en Schacht. Er zijn nog geen officieele in lichtingen verkregen over de te be spreken onderwerpen, hoewel men geen verrassend resultaat verwacht. Ongetwijfeld zal een ruim gebied worden besproken. Men gelooft, aldus Reuter, dat dr. Schacht eenig aanbod zal doen ten aanzien van de finan- cieele omstandigheden der Joodsche en andere vluchtelingen, die Duitschland verlaten. Men gelooft, dat het bezoek Woensdag zal plaats hebben. 1TALIAANSCH BLAD VRAAGT GRONDIGE OPLOSSING VAN HET „VRAAGSTUK-DZJIBOETI Parasiet, die op kosten van Italië leeft". HAVENSTAD BOVENDIEN GEKENMERKT ALS „WERKTUIG VAN VIJANDELIJKE ACTIE". In de Italiaansche pers wordt thans voor het eerst duidelijk en uit voerig gesproken over Dzjiboeti, en wel dcor de „Giornale d'Italia". Dit blad zoo meldt Stefani vraagt een grondige en definitieve oplossing van het vraagstuk-Dzjiboeti. Het be toogt, dat Frankrijk zich van een kleine kolonie, Fransch Somaliland, waarvan Dzjiboeti de hoofdstad is, bediend heeft, om door te dringen in Abessynië en te strijden tegen de Ita liaansche belangen. Vooral tijdens den Abessynischen oorlog was Dzjiboeti de voornaamste weg, waarlangs de Negus voorraden en wapens kreeg, hoewel Mussolini en Laval in Januari 1935 waren overeengekomen, dat Italië de. vrije hand in Abessynië zou hebben. Sedert toen heeft Frankrijk 'van Dzjiboeti een werktuig ge maakt voor een nog vijandelij ker actie tegen Italië. Thans, aldus de „Giornale", heeft het vraagstuk twee kanten: een econcanischen en een politieken. Wat de politieke zijde betreft: Dzjiboeti is nog steeds de basis van geheim- zinnige operaties tegen de belangen van het Italiaansche keizerrijk. Tot dusverre hebben de Fransche autoriteiten geweigerd Italië in bezit van het Abessynisehe consulaatsgebouw te stellen. Onder bescherming van de Fransche vlag is te Dzjibceti een bond van Abessynisehe vluchtelingen opgericht, die allerlei tegen Italië gerichte propaganda drijft. Er wordt nog steeds gesmokkeld in Italiaansche en Abessynisehe deviezen. Zoo, vervolgt het Italiaansche blad, vormt de Fransche Somali-kolonie een voortduren de bedreiging en uitdaging tegen de belangen van Italië. Een uitdaging, die niet langer ge duld kan worden. In economisch opzicht is de toestand intusschen nog onverdragelijker, door dat Dzjibceti in- en uitvoerhaven van het Italiaansche keizerrijk is. De haven is klein, slecht uitgerust en vol komen ontoereikend voor het aanzienlijke Italiaansche verkeer. Bovendien zijn de scheepvaart- en fiscale rechten zeer hoog en dragen zij het karakter van rancunemaat regelen. De spoorweg, wiens aandeelen bijna geheel in Fransche handen zijn, kan niet voorzien in de groeiende behoeften van het verkeer, daar hij voorhistorisch materiaal bezit en een langzame administratie heeft, terwijl ook hier de tarieven zeer hoog zijn. Italiaansche uitnoodigingen tot bespreking van deze kwestie, bij herhaling tot de Fran sche regeering gericht, zijn onbeantwoord ge bleven. De Franschen blijven verder in het bezit van de spoorwegaandeelen, die den Negus hebben toebehoord. Aan dit alles, zoo besluit de „Gior nale", moet een einde komen. Italië kan niet toestaan, dat deze parasiet leeft op kosten van het verkeer en den arbeid in het Italiaansche Rijk. Het vraagstuk-Dzjiboeti moet bij den wortel aangevat worden, ter ophelde ring van de Fransch-Italiaansche be trekkingen. Britsch-Fransch overleg over de Italiaansche aanspraken. In het Engelsche Lagerhuis heeft men Chamberlain gevraagd, of de Britsche regee ring in kennis is gesteld van den inhoud der besprekingen tusschen de Fransche regeering en Von Ribbentrop en of de regeering te Lon tden overleg pleegt met Parijs over de Italiaan sche aanspraken op Tunis, Corsica en Nice welke den status quo in de Middellandsche zee zouden verstoren, indien zij verwezenlijkt werden. Chamberlain beantwoordde beide vragen bevestigend. Op een verdere vraag betreffende de Ita liaansche betoogingen tegen Frankrijk, ant woordde Chamberlain met te herhalen, dat de Britsche regeering de Italiaansche regeering er op gewezen heeft, dat betoogingen van dezen aard een nadeelige uitwerking moeten hebben tenzij stappen genomen worden om den erdoor gewekten indruk te herstellen. Voor het oogen- blik had de premier hier niets aan toe te voegen. Chamberlain werd voorts de vraag gesteld of er eenig verdrag, pact of overeenkomst bestaat, waarbij in geval Italië oorlogszuchtige operaties aan vangt tegen Frankrijk of zijn bezittin gen op speciale wijze Groot Brittannië verplicht zou zijn militaire hulp te verleenen aan Frankrijk. Chamberlain, heeft hierop geantwoord, dat geen dusdanige speciale verplichting bestaat ln eenig verdrag of pact met Frankrijk. In de kringen van de City heeft het aan gekondigde bezoek van dr. Schacht zeer groote belangstelling gewekt en men verdiept er zich in gissingen over den aard van zijn particu liere besprekingen met den gouvernieur van de Bank van Engeland. Dr. Hjalmar Schacht. Volgens recente berichten in de Britsche pers zijn eenige maanden lang informeele be sprekingen gehouden, langs niet officieele, doch erkende kanalen, over een nieuwe En- gelsch-Duitsche handelsovereenkomst. Tijdens deze informatieve besprekingen is volgens de Financial News het Britsche stand punt geweest, dat geen overeenkomst de moeite waard zou zijn, tenzij zij niet alleen directe handelsbetrekkingen tusschen de beide landen inhouden, doch ook hun onderscheidene posi ties op de wereldmarkten. Bovendien gelooft men, dat Duitschland de besprekingen binnen nauwer grenzen wenscht te houden' dan den directen handel der beide landen. Het wordt mogelijk geoordeeld, dat het be zoek van dr. Schacht ten deele bedoeld is om een brug te slaan tusschen de twee uiteen- loopende opvattingen, hoewel het ook moge lijk is, dat zij slechts betrekking zullen hebben op gewone zaken welke zich voordoen tusschen de centrale bankinstellingen van Groot Brit tannië en Duitschland. Frankrijk en Engeland vragen eerbiediging van het Memelstatuut Diplomatieke démarche te Berlijn. Op een vraag betreffende den toestand in Li- tauen en het Memelgebied heeft Chamberlain gisteren in het Lagerhuis geantwoord, dat ei reden is om te denken, dat na de verkiezingen van Zondag door de meerderheidspartijen van den Memelschen Landdag eischen kunnen wor den gesteld aan de Litausche regeering, welke niet in overeenstemming zouden zijn met het Memelstatuut. Als onderteekenaarster van de Memelconventie, zoo vervolgde Chamberlain, kan de Britsche regeering deze mogelijkheid niet over het hoofd zien. Met het oog op de bijzondere belang stelling, die de Duitsche regeering in staat is in deze zaken te toonen, aldus de premier, heeft de Britsche zaakgelastig de te Berlijn opdracht gekregen om te zamen met den Franschen ambassa deur uitdrukking te geven aan de hoop, dat de Duitsche regeering haar invloed zal uitoefenen tot verzekering van eer biediging van het Memelstatuut. Op de vraag of de Fransch-Duitsche verkla ring, voor zoover die betrekking heeft op de Fransch-Duitsche grenzen op eenigerlei wijze van invloed is op de verplichting van Groot Brit tannië volgens het Locarnoverdrag, heeft Cham berlain een ontkennend antwoord gegeven. „Gerechtigheid kan niet worden tegengehouden". De Duitsche pers wijdt veel aandacht aan de overwinning der Duitsche bevolking in Memel- lan. Zij verklaart, dat ook het buitenland in het resultaat een volksbesluit ten gunste van het Duitsche rijk ziet, de „Angriff" schrijft, dat voor het eerst sedert den oorlog een gewelddadig van het rijk gescheurde en aan het rijk grenzende Duitsche volksgroep de gelegenheid heeft ge had, vrij en onbeperkt uiting te geven aan haar politieken wil. Voldoende voorbeelden, ook van den laatsten tijd, hebben aangetoond, dat de gerechtigheid, als zij eenmaal „en marche" is en internationaal erkend is, niet kan worden tegen gehouden. De „Diplomatisch-politische Korrespondenz" schrijft o.a.: „Het zal voor de verdere ontwik keling van belang zijn, welke houding de Litau sche regeering zal aannemen tegenover de nieuwe wilsuiting in Memeiland. De Litausche regee ring moet beseffen, dat de fouten, die in het verleden van Litausche zijde gemaakt zijn, niet zonder gevolgen konden blijven. Behalve dat verschillende waarborgen geen beteekenis heb ben gehad, heeft de Litausche regeering door haar systeem ongetwijfeld in belangrijke mate bijgedragen tot de ontwikkeling, welke men thans begonnen is. Van huis uit koestert het Duitsche volk echter geen vijandelijke gevoe lens tegenover het Litausche: men blijft begrip hebben voor de ontwikkelingseischen van Li- tauen. In zooverre kan ook de politieke wils uiting der Memeilanders de kiem zijn voor een vruchtbare en betere ontwikkeling der onder linge betrekkingen." De nieuwe gouverneur van Memeiland. De president van Litauen, Smetona, heeft bij decreet Gailius tot gouverneur van het Memel- land benoemd. Oud-gouverneur Kubelius is lid van den Raad van State geworden. Gailius is eerste candidaat der Litausche lijst in het Memelgebied en behoort tot de jongere Litausche politici. Men gelooft, dat hij gouver neur geworden is, omdat hij zich steeds bereid verklaard heeft tot een streven naar over eenstemming tusschen Litauers en het Memel gebied. Uit Kaunas meldt het D. N. B., dat de studen ten, die gearresteerd waren wegens het houden van betoogingen en met het roepen om Wolde- maras, op elf na op vrije voeten gesteld zijn. EMIGRATIE HET DOEL DER DUITSCHE JODENWETTEN. „In het belang der Duitschers en der Joden zelf NA 1 JANUARI MOGEN DE JODEN WEER IN DUITSCHE ZAKEN KOOPEN. Naar aanleiding van verschillende berichten in het buitenland over voor nemens tot verdere maatregelen tot uitschakeling der Joden, verklaart men volgens het Duitsche Nieuwsbureau in welingelichte kringen te Berlijn, dat het doel van alle reeds genomen en nog te verwachten maatregelen is de emigratie der Joden uit Duitsch land en dit niet alleen in het belang van het Duitsche volk, maar ook in het belang van de Joden zelf. De Joden en de van hun volk bewuste Duitschers kunnen .niet met elkander in over eenstemming gebracht worden, zooals de ge schiedenis voldoende heeft bewezen. Daarom is een scheiding tusschen de Joden en het Duitsche volk gewenscht. De beperking v^n de Joden tot bepaalde woonwijken van Berlijn of instelling van een ghetto is niet juist. Men zal er toe komen in alle aan Joden behoorende huizen ook slechts Joden als huurders te laten wonen. De streng wettelijke uitschakeling der Joden uit het be drijfsleven gaat natuurlijk verder, aldus ver volgende het D.N.B. maar ook hier vormt het buitenland zich een volkomen onjuist beeld De verordening van 12 November 1938 be paalt, dat van 1 Januari 1939 af Joden geen afzonderlijke zaken geen inkoopkantoren etc meer mogen hebben en geen handwerkbe- roep meer mogen uitoefenen. Maar na 1 Januari 1939 zullen de Joden in alle Duitsche zaken kunnen koopen en eveneens vrijen toegang hebben tot Duitsche cafés en restau rants. Men zal waarschijnlijk eenige zaken en cafés voor de Joden gesloten houden. Wanneer het doel van alle maatregelen de emigratie der Joden is, is het natuurlijk, dat de staat de emigratie van zijn kant naar vermogen vergemakkelijkt. De moeilijkheid ligt hier immers uitsluitend en alleen in den transfer. Misschien zouden zoo gaat de verklaring verder buitenlandsche Joden deviezpn ter beschikking kunnen stellen, zoo als zij dat gedaan hebben voor de Oosten- rijksche Joden. Iedere rijke emigreerende Oostenrijksche Jood heeft eenigen armen Joden de emigratie mede mogelijk gemaakt. Langs dezen weg ziet men de mogelijkheid van een oplossing en heeft men in het oude Duitsche rijk gedeeltelijk ook reeds pogin gen in het werk gesteld. Tenslotte moet nog geconstateerd worden zoo eindigt dit D.N.B.-bericht, dat door de „Volksche" maatregelen niet eenzijdig de Joden getroffen worden. Men behoeft slechts te denken aan de wet op de bescherming van het bloed of aan het feit, dat niet alleen Joden uit Duitsche huizen, maar eveneens Duitschers uit Joodsche huizen zullen moeten verhuizen. Al deze maatregelen echter wor den slechts genomen om toekomstige wrij vingen te vermijden en een dragelijk naast elkander leven mogelijk te maken tot de vol ledige emigratie der Joden uit het Duitsche rijk. Individueele acties, zooals zij hier en daar tegen de Joden nog zijn voorgekomen zijn al lang definitief verhinderd en zullen zeer streng gestraft worden. Eerste deel der „boete*' moet vóór Donderdag voldaan zijn. De betaling van het eerste gedeelte van de „boete" ten bedrage van 1 milliard mark. welke den Duitschen Joden en Staatloozen Joden, die in Duitschland wenen is opgelegd, moet vóór Donderdag in baar geschieden, meldt Reuter. Deze Joden moeten bij de Duitsche ban ken al hun aandeelen en andere effecten deponeeren en aan de banken er mede- deeling van doen, dat zij tc.t het Joodsche ras behooren. Den Joodschen bezitter is echter niet toegestaan uit een safe, welke hij mocht hebben, een deel van zijn bezit we: te nemen of er over te beschikken, zonder toestemming van den minister van econo mische zaken. Indien betaling in baar onmogelijk zou zijn. kan de bank aandeelen of andere ef fecten van voldoende waarde door de auto riteiten laten taxeeren om in betaling aan te nemen. Deze aandeelen zullen niet worden verkocht, doch worden overgedragen aan de Pruisische staatsbank als gevolmachtigde van het ministerie van buitenlandsche zaken. De Joden zullen de kosten dezer trans acties moeten dragen. HITLER ZAL DOOR SCHUSCHNIG VERLEEN DE AMNESTIE OPNIEUW ONDER OOGEN ZIEN. BERLIJN 11 December (Havas-A. N. P.) Vandaag is een door Hitier onderteekend de creet uitgevaardigd, waarbij de rijkskanselier zich iedere beslissing voorbehoudt ten aanzien van strafzaken, waarvoor de vroegere Oosten- ijksche bondskanselier amnestie heeft verleend Eventueel zal de rijkskanselier bepalen, dat de vervolging zal worden hervat of de vonnissen worden ten uitvoer gelegd. De „Osservatore" komt op voor de Joden. Rasverbittering niet gerechtvaardigd. De Osservatore Romano, het orgaan ran Va ticaanstad, veroordeelt ernstig het besluit van zekere Italiaansche theaters aan Joden het be drag hunner abonnementsgelden voor het vol gend seizoen terug te geven. Het blad herinnert er in dit verband aan, dat de minister van na tionale opvoeding onlangs in een redevoering heeft verklaard, dat de maatregelen tegen de Joden van discrimineerenden aard waren er. niet het karakter van een vervolging zouden aannemen. Het blad wijst er op, dat het vrywel ondoenlijk is Joden in de theaters te weren. Het blad is van meening, dat deze rasverbittering niet gerechtvaardigd kan worden met weten- ;chappelijke motieven, noch door ethnische over wegingen of opvattingen van politieken of so cialen aard. In antwoord op degenen, die in Italië alle gevoelens van medelijden met Joden erodrdeelen, door laatdunkend te spreken over „piëtisme" betoogt de Osservatore Ro mano, dat dit gevoel voortkomt uit Christelijke naastenliefde. .Mussolini het komende weekeinde op Sardinië. Waarschijnlijk Zondag een radiorede. Reuter meldt uit Rome, dat Mussolini het a.s. weekeinde een bezoek aan Sardinië zal brengen. Verwacht wordt, dat hij Zaterdag uit Rome zal vertrekken. Waarschijnlijk zal de Duce Zondag zijn redevoering houden, welke over alle Ita liaansche radiozenders zal worden verspreid. De verkiezingen in Joego-SIavië. Regeeringspartij behaalt 58.9 pCt. BELGRADO, 12 Dec. De officieele uitsla gen der verkiezingen voor het geheele land lui den: Lijst-Stojadinowitsj 1.66.519 stemmen, dat wil zeggen 58.9 procent. Lijst-Matsjek 1.370.823 stemmen, d.w.z. 40.21 procent. Lijst-Liotitsj 30.310 stemmen of 0.98 procent (Havas). Brandstichting in gebouw der ,,Dopo Lavcrt)'' te Tunis. Italiaan gearresteerd. TUNIS, 12 December. Hedenavond heeft de Fransche politie een opzienbarende arrestatie verricht De Italiaansche staatsburger Antonio Larosa is gearresteerd onder verdenking brand gesticht te hebben in het gebouw van de „Dopo Lavoro". Volgens de politie blijkt uit de papie ren van Larosa, dat hij lid is van de fascisti sche partij. Er wordt thans een onderzoek in gesteld naar de waarde van de geruchten, vol gens welke Larosa ergens in het gebouw van de „Dopo Lavoro" een bom verborgen had. (United Press). ITALIAANSCH WATERVLIEGTUIG VERONGELUKT. ROME, 9 December. (Havas). Een water vliegtuig van de luchthaven van Tarente is nabij het arsenaal in zee gestort. De beide in zittenden zijn omgekomen. Gevecht met opstandelingen nabij Bethlehem. Vliegtuigen namen er aan deel. JERUZALEM 12 December (Havas/A. N. P.) Nabij Bethlehem heeft zich een gevecht af gespeeld tusschen troepen en opstandelingen, waaraan ook door vliegtuigen werd deelgeno men. Er vielen verscheidene gewonden, waar onder een scoldaat. In het district zijn 31 arresta ties verricht. Invloedsoefening der regeering op de pers? Bericht in de „Times" een puur verzinsel. Met betrekking tot een aan de regeering toegezonden motie van het hoofdbestuur van „Eenheid door democratie" inzake een bericht in de „Times" over beweerde invloedsoefening van de Nederlandsche regeering op de Ne- derlandsche pers, deelt de regeerings-pers- dienst het volgende mede: Het in de „Times" opgenomen bericht, dat de Duitsche regeering geprotesteerd zou heb ben tegen de houding der Nederlandsche pers is een puur verzinsel. Wel is juist, dat de mi nister-president een algemeene bespreking heeft gehc-uden met de hoofdredacteuren van een aantal der voornaamste bladen in ver band met internationale toestanden, waarbij de vrijheid van meeningsulting van de Ne derlandsche pers zelfs geen oogenblik in het geding is geweest en een verwijzing naar de houding van bladen in andere landen in het geheel niet heeft plaats gehad. De bovenbedoelde motie van E. d. D. luidt: Het hoofdbestuur der Nederlandsche bewe ging voor Eenheid door Democratie, in ver gadering bijeen te Amsterdam op Zaterdag 10 December 1938; kennis genomen hebbende van een bericht in de Times van 9 December 1938, behelzende. dat de Duitsche regeering zich in Den Haag beklaagd zoude hebben over de veronderstelde „onvriendelijke houding van de Nederlandsche pers ten opzichte van de Duitsche Jodenvervol ging", dat dr. Colijn zich daarna tot de Neder landsche pers gericht zoude hebben met den raad „een voorbeeld te nemen aan de waar dige houding der Britsche pers te dezer zake"; dat dr. Colijn daarna gewezen zoude hebben op „de mogelijkheid van ernstige consequen ties" indien „de tegenwoordige campagne voortgezet zou worden" en dat dr. Colijn zelfs den vorm van mogelijke Duitsche represaille maatregelen nader gepreciseerd zoude hebben; ten zeerste verontrust door de mogelijkheid, dat dit in een als ernstig en zeer betrouwbaar bekend staand Britsch dagblad verschenen bericht waarheid zoude kunnen bevatten: overwegende, dat de Nederlandsche grondwettige pers vrijheid toch een der pijlers is, waarop de de mocratie rust; spreekt als zijn oordeel uit, dat het Neder landsche volk recht heeft te weten, of, en in hoeverre, deze poging tot het door middel van dreigementen beïnvloeden der Nederlandsche pers. inderdaad is ondernomen, besluit deze motie te brengen ter kennis van de regeering en van de Nederlandsche pers, en gaat over tot de orde van den dag. 125-JARIG BESTAAN VAN HET 4de REGIMENT INFANTERIE TE LEIDEN. Gisteravond vergaderde de Commissie van oud-gedienden van het 4e Regiment Infante rie te Leiden. De secretaris de heer Geene deel de mede dat reeds een groot aantal zich heeft opgegeven om deel te nemen aan de reünie. Zelfs eenigen van 80 en 85 jaar gaven zich op. Ook voor de Haarlemsche oud-ge dienden is hier ter stede gelegenheid gegeven zich op te geven. Een sub-com missie opgericht bestaande uit de heeren O. Ph. Dantuma, Zijlstraat 90, Haarlem. H. M. v. d. Worm, Amsterdamsche- vaart 216 Haarlem. Daar kan men zich opgeven om de feestelijkheden op 9 Jan. 1939 mee te maken. COMMISSIE VAN SCHEIKUNDIGEN VOOR DEN SUIKERACCIJNS. De minister van Financiën heeft met ingang van 1 Januari 1939 aan prof. dr. A. F. Holle man te Bloemendaal, oud-hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als voorzittend lid van de commissie van scheikundigen voor den suikeraccijns, met dankbetuiging voor de in deze hoedanigheid aan den lande bewezen diensten. Voorts is benoemd tot voorzittend lid van deze commissie prof. dr. N. Schoorl, te Utrecht, hoogleeraar aan de universiteit aldaar, thans plaatsvervangend voorzittend lid, en tot plaatsvervangend lid dr. T. van der Linden te 's-Gravenhage, oud-adviseur van de N.V. Handels-Vereeniging Amsterdam, te Amster dam. „Koopt tandpasta uit eigen land, Dat .geeft meer werk ln Nederland." „IVOROL" De Nederlandsche tandpasta (Adv. Ingez. Med.j PROGRAMMA J. A. B. FIBBE f Hier ter stede is overleden, in den ouderdom van 67 jaar, de heer J. A. B. Fibbe. oprichter en oudste mede-vennoot van het accountants kantoor J. A. B. Fibbe te Haarlem. Hjj is opgeveer vijf-en-twintig jaar gele den met zijn practjjk te Haarlem begonnen; hij heeft daar al zijn krachten aan gegeven. Indertijd was de heer Fibbe ook lid van de financieele commissie voor de Hamit-tentoon- stelling. De laatste jaren was hij bestuurslid van de Sociëteit Vereeniging; juist even vóór zijn dood heeft hij voor deze functie be dankt. De teraardebestelling heeft plaats a.s. Vrij dagmorgen tc 10.45 uur op het R.K. Kerkhof St.-Barbara na de kerkelijke plechtigheden, die 's morgens half tien in de R.K. kerk aan den Kleverparkweg beginnen. WOENSDAG 14 DECEMBER 1938. HILVERSUM I 1875 en 415,5 M. N.C.R.V.-Uitzending. 6.307.00 Onderwijs fonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berich ten, gramofoonmuziek. (9.309.45 Geluk- wenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramo foonmuziek. 11.15 Viool-voordracht met piano begeleiding en gramofoonmuziek. 12.00 Be richten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Orgel spel. 1.30 Gramofoonmuziek. 1.45 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 2.25 2.55 Voor jeugdige postzegelverzamelaars. 3.00 Amsterdamsch Kamérmuziekkwartet en gramofoonmuziek. 5.00 Voor de jeugd. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 Land- en tuinbouw- causerie. (c.a. 6.30 Berichten). 6.30 Taalles en causerie over het Binnenaanvaringsregle- ment. 7.00 Berichten. 7.15 Missiepraatje. 7.45 Causerie „Leerbewerking". 8.00 Berichten A.N.P, herhaling S.O.S.-berichten. 8.15 Utrechtsch Stedelijk Orkest. 9.40 Causerie .Nazorg bij tuberculose-behandeling". 10.10 Berichten A.N.P., actueel half uur. 10.40 Gramofoonmuzoek. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.50—12.00 Schriftlezing. HILVERSUM II. 301.5 M. VARA-uitzending. 10.0010.20 v.m. VPRO. 6.30—7.00 RVU. 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Orgelspel (C.a. 8.16 Berichten). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding.. 10.20 Voor Arbeiders in de Continubedrijven. 11.40 Voor de werkloozen. 12.00 Gramofoonmuziek. (c.a. 12.15 Berich ten). 12.30 Esmeralda. 1.001.45 VARA-orkest 2.00 Voor de vrouw. 3.15 Voor de kinderen. 5.30 De Ramblers. 6.00 Orgelspel. 6.28—6.30 Be richten. 6.35 Gramofoonmuziek. 6.40 Cau serie „Staatspensioen: Organisatie der ver zekering." 7.00 VARA-kalender. 7.05 Felici taties. 7.10 Vocaal concert. 7.30 Causerie „Het probleem van het ras". 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP.. VARA- varia. 8.15 Voor schakers. 8.16 VARA-orkest. 9.00 Radiotooneel. 9.45 Zang en piano. 10.00 Berichten ANP., 10.05 Mignon. 10.30 Gramo foonmuziek. 11.00 Viool en piano. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. DROITW1CH 1500 M. 11,25—11,50 Gramofoonmuziek, 12.10 Het Philharmonic-Strijktrio. 12.50 Harry Engle- man's kwintet en solist. 1.20 BBC-Welsch- orkest. 2.00—2.20 Declamatie. 3.10 Dansmu ziek. 3.10 Dansmuziek (gr. pl.) 3.40 Hoor- bericht. 4.20—5.10 Vesper, 5.20 Gramofoonmu ziek. 5.40 Bert Firman en zijn orkest. 6.20 Be richten. 6.40 Hoorbericht. 6.55 Variété-pro gramma. 7.55 Voordracht. 8.05 Actueele uitzen ding. 8.35 BBC-orkest en solist. 9.20 Berich ten, 9.45 Discussie over de vrijheid van druk pers. 10.25 BBC-Harmonie-orkest en BBC- mannenkoor.. 11.05 Causerie over Clemen- ceau. 11.20 Oscar Rabin and his Romany Dance Band. 11.50—12.20 Swingmuziek (gr.- platen) RADIO PARIS 1648 M. 9.00 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.20 Lo- catelli-orkest. 12.30 Zang. 1.05 Ibos-orkest. 2.35 Pianovoordracht. 2.50 en 3.30 Gramo foonmuziek. 3.35 Pianovoordracht. 3.50 Zang. 4.05 Vioolvoordracht. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.05 Zang. 5.25 Giardino-orkest. 6.35 Piano voordracht. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.20 Zang met toelichting. 7.50 Vioolvoordracht. 8.05 Zang. 8.35 Pianovoordracht. 8.50 Cello, fluit en zang. 10.05 Variété-programma. 10.50 en 11.20—11,35 Gramofoonmuziek. KEULEN 456 M. 5.50 Het Rheinische Landesorkest. 7.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Strijkorkest. 12.35 Omroep-Amusements-orkest. 1.30 Populair concert. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.20 Leo Schneider's orkest, solisten en het Teuto- r.ia-vocaal kwartet. 5.50 Omroeporkest. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.35 Rijksuitzending „Lied der Ostmark". 8.20 Omroepkleinorkest, piano duo ensolist. 9.35 Solistenconcert. 10.20—11.20 Omroep-Amusementsorkest, wa'.dhoornkwin- tet en soliste. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12,50 en 1.30 Omroeporkest. 1.50 —2,20 Gramofoonmuziek. 5.20 Van Hecke-kwartet. 6.50 Gramofoonmu ziek. 8.20 en 9.20 Omroeporkest. 10.30 Zang en harmonica. 10.50—22.10 Gramofoonmu ziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12,50 en 1.30 Geo Bogaert's orkest. 1 502.20 en 5.20 Gra mofoonmuziek. 5.40 Music-Hall-programma. 6.35 Zang. 7.05 Pianovoordracht. 7.35 Gra mofoonmuziek. 8.20 Omroepsalonorkest. 9.05 Omroepsymplionie-orkest. 10.3011.20 Gra mofoonmuziek. OEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Zie Keulen. 8.20 Declamatie. 8.40 Het Trio Italiano. 9.20 Berichten. 9.50 Uit Lon den: Strijkers van het BBC-Schotsch-orkest. 10.05 Berichten. 10.20—11.20 Zie Keulen,

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7