Haarlems Dagblad De Kerstinzamelinff. Een kunstgebit. Chamberlain antwoordt zijn critici. Kerst-inzameling vaat de sti&ie amen Het belangrijkste 56e Jaargang No. 17020 Uitgave Lonrena Costcr. Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij I\. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodien*! 38810. DrukkerijZuider Buiten Spaarue 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 13054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14823. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 14 December 1938 Abonnementen per week f 0.23. p maand f 1.10 per .1 uiMMfiden f3.25 franco per poal t 3.55 lonar nummer* 6 cent per ex. Advertenticn I-5 regel* f 1.75. elke regel meer f 0.35 Reclame* f 0.60 per regeL RegelahonnemenUtarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel* f 0.60. elke regel meer f 0.1S. Groentje* cie rubriek. Ter ondersteuning van de Kerstinzameling voor de stille armen van Haarlem en omstre ken wil ik nog eens een beroep op „de kleine gevers" doen. Want die zijn gering in aantal, hetgeen wel blijkt als men de totalen der in dit nummer gegeven verantwoording bekijkt. Immers, 628 bij dit blad ontvangen giften too- nen een gemiddelde van ruim 5 per gift. Dat is nu wel sterk beïnvloed door sommige groote giften, maar het valt niet te ontkennen dat de kleine bijdragen gering in aantal zijn en dat het totale aantal giften veel hooger zou kunnen zijn. Het is niet lager dan verleden jaar, zelfs iets hooger het totale bedrag daarentegen is tot dusver iets kleiner maar ook verleden jaar heb ik mij er ronduit gezegd over verwonderd dat de velen, die bij zoo ve lerlei straatcollectes bereidwillig hun dubbel tje, kwartje of vijftig cent offeren, bij deze gelegenheid tot zulk een klein aantal schijnen te moeten slinken. Op ettelijke duizenden lezers, die dagelijks dit blad ontvangen en dus dagelijks het verloop van de Kerstinzameling onder oogen krijgen, zou ik daarom nog eens een vriendelijk beroep willen doen. Ook op hun kinderen. Is het de vorm-van-inzameling, die het geven van kleine bijdragen ietwat be lemmert? Ik weet het niet. Ik kan mij voor stellen dat men niet zoo licht een dubbeltje of kwartje per giro overmaakt als het aan een collectant geeft, maar welk bezwaar is er te gen even een dagbladbureau binnen te loopen en het daar neer te leggen, of het in een envelop in de gretig-wachtende bus te duwen? Daar kan toch geen bezwaar tegen zijn. Dat wij tot dusver alweer meer dan 3100 hebben mogen ontvangen bewijst wel dat de sympathie voor deze goede zaak niet is geluwd. De vele Stille Armen, wien een Kerstgave wacht, zullen den gevers dankbaar zijn. Wel nu, ik zou zoo graag ook de duizenden, die nog niet gegeven hebben en onder wie er natuur lijk zeer velen zijn, die zich wel tot een klei nigheid moeten beperken, ervan willen over tuigen dat die kleine bijdrage zeer noodig is. Er wordt onder degenen, die voor de Kerst gaven in aanmerking komen, verschrikkelij ke nood geleden. Als de duizenden op wie ik mijn beroep doe die menschen persoonlijk kenden en hun nood van nabij konden aan schouwen, zouden zij geen seconde aarzelen met dat dubbeltje of kwartje. Het is niet mo gelijk dat zij dat te zien krijgen en het zou ook niet goed zijn. Maar als wij journalisten van dit blad hun verzekeren dat het inderdaad diepe misère is en dat ons aller hulp daar werkelijk wordt vereischt, dan hoop ik dat zij dat wel van ons aanvaarden willen. Zij ken nen ons uit ervaring en weten dus wel dat wij de moeilijkheden ook van anderen beseffen, dat wij ons van den diepen ernst dezer tijden en van de groote materiëele en andere zorgen, waarmee de meeste menschen te kampen heb ben, tenvolle bewust zijn. Zij begrijpen dus ook dat als wij de zaak, door het Comité voor de Stille Armen voorgestaan, tot de onze maken en er wekenlang dagelijks voor ijveren, dat wel moet geschieden op grond van een diepe overtuiging dat het móet. Laat ik het nog dui delijker zeggen: als wij dit niet deden, zouden wij het gevoel hebben tekort te schieten in menschelijken plicht jegens degenen, die het het ergst van allen hebben. Ik heb al eens eerder gezegd, dat het aantal dergenen, die daadwerkelijke sympathie too- nen, mij niet minder belangrijk voorkomt dan het bedrag dat tenslotte bijeenkomt. Voor menschen die in zulken diepen nood verkeeren als de stille armen is het een bemoediging te weten, dat velen zich van hun lot bewust zijn en er iets voor over hebben hen te helpen. En zoo'n sprankeitje bemoediging, zoo'n kleine extra dosis levensmoed, zoo'n flitsende ge dachte die beseffen doet dat er in de wereld toch nog wel veel naastenliefde, veel mede gevoel is, telt in waarde niet minder dan de Kerstgave zelf. Misschien nog wel meer. Daar om kan ik dit beroep op u allen met zoo echte overtuiging doen. Er wordt een daad van u gevraagd, die ge zelf wellicht klein acht maar die in haar uitwerking groot is. R. P. Memel Duitsche lijst behaalt hoog percentage. 97.7 pCt. in het district Memel. Het D. N. B. meldt, dat totnutoe de volgende gedeeltelijke uitslagen van de verkiezingen voor den Landdag van Memel bekend zijn. Van alle uitgebrachte stemmen heeft de Memel-Duitsche lijst verworven: in het district Memel 97,7 pet., in het district Heydekrug 95,1 pet., in het district Pogegen 93,5 pet. Uit de stad Memel zijn nog geen uit slagen ontvangen. PENSIOEN VAN JOODSCHE OUD-AMBTENAREN WORDT GEWIIJZIGD. BERLIJN, 14 December (D.N.B.) De Rijksminister van Binnenlandsche Zaken heeft in overeenstemming met den plaatsver- valger van Hitler in de in de Staatscourant gepubliceerde zevende verordening op de Rijks burgerwet bepaald, dat de voormalige Jood- sche ambtenaren, dien tot dusverre op grond van bijzondere bepalingen het volle het laatst genoten salaris als pensioen was toege kend, met ingang van 1 Januari 1939 sliechts het pensioen zullen ontvangen, dat volgens de algemeene voorschriften verdiend is. Op een tentoonstelling te Chicago is onlangs het valsche gebit van George Washington, Amerika's eerste president vertoond in een kogelvrijen glazen stolp, vastgezet op een betonvloer en bewaakt door talrijke soldaten). George Washington dat was die held, Zooals u nog van school kunt weten, Die eer ie 'n leugen had verteld. Zich vast de tong had afgebeten. Gelukkig maar vermeed hij dit, Want anders had hij 't zeer waarschijnlijk, Geleverd met zijn valsch gebit En dat lijkt mij wel extra pijnlijk George Washington werd president, De hoogste burger in den lande, Zijn eerlijkheid werd wijd bekend, Zijn valschheid bleef beperkt tot tanden. De president verging tot stof, Zooals zelfs grooten is beschoren, Maar wat het valsch gebit betrof, Dat ging tot heden niet verloren. Men koestert het als relikwie, Beschermt het tegen grage handen, Haast door een heele compagnie, Zelf ook gewapend tot de tanden. 't Gebit, waarvan de held misschien, Wanneer zijn standpunt werd bestreden, Wat graag de tanden eens liet zien. Aanschouwt de nazaat ook nog heden. De tand des tijds heeft het gespaard. Wilt gij hier een moraal van leenen: Het valsche blijft helaas bewaard, Als 't echte lang al is verdwenen. Tenslotte nog bevreemdt je dit: Men pleegt de valsche kunst te haten, Maar zie. dit valsche kunstgebit, Beschermt en eert men bovenmate. P. GASUS. Vredespleidooi voor de buitenlandsche pers- vereeniging te Londen Duifschers weggebleven. In zijn gisteren te Londen voor de leden der buitenlandsche pers- vereeniging gehouden rede, heeft Chamberlain geantwoord op de critiek, die hij den laatsten tijd van verschillende zijden te hooren heeft gekregen. De premier stelde tegen deze critiek de resultaten, die dit jaar door onderhandelin gen zijn verkregen. Vijf belang rijke accoorden werden gesloten, waarvan drie met totalitaire staten, betoogde Chamberlain. Hij bracht ook zijn aanstaande reis naar Rome ter sprake, welke nau were samenwerking tusschen beide landen beoogt. Chamberlain legde er den na druk op, dat het noodzakelijk is, dat alle volken ter wereld met elkaar tot overeenstemming ko men. Tenslotte bracht de premier de nauwe samenwerking tusschen Engeland en Frankrijk ter sprake. De Duitsche journalisten en leden der ambassade zijn van het diner weggebleven wegens eeni- ge passages over de houding der Duitsche pers in Chamberlain's rede. Men zie het verslag op pag. 5. Chamberlain's rede. Vrij gunstige ontvangst in Italië. ROME, 14 December (Havas). De rede van Chamberlain is hier vrij gunstig ontvangen. Men heeft vooral met aandacht kennis genomen van de verklaringen over de Britsch-Ita- liaansche betrekkingen en men deelt de hoop van den Britschen premier ten aanzien van de resultaten der komende besprekingen te Rome. Opmerkelijk is echter, dat in het verslag voor de Italiaansche radio en dat hetwelk aan de pers verstrekt is. de passages welke ken merkend zijn voor de Britsche houding ten aanzien van de Europeesche vraagstukken stilzwijgend voorbijgegaan zijn. Deze weg lating heeft bij het Italiaansche publiek den door de fascistische pers geschapen indruk laten bestaan, dat Engeland gunstig staat tegenover de Italiaansche eischen ten aanzien van Tunis en de Roode Zee. Weerklank in Frankrijk. PARIJS, 13 December (Havas). De bla den houden zich vooral bezig met de verkla ring van Chamberlain, dat „de betrekkingen met Frankrijk zoo nauw zijn, dat zij veel verder gaan dan eenvoudige juridische ver plichtingen, omdat zij gegrond zijn op de ge lijkheid onzer belangen". De „Epoque" acht het verheugend, dat het Londensche kabinet trouw blijft aan het bondgenootschap met Frankrijk, doch het blad waarschuwt de democratieën: „Als men de liefde voor den vrede stelt boven vitale be langen, die men op het oogenblik, dat zij in het geding gebracht worden, niet van de eerste orde acht, zal er een dag komen, waarop men die, welke werkelijk vitaal zijn, niet meer zal kunnen verdedigen". Chamberlain hield het hoofd koel. WASHINGTON, 13 December (Reuter) In welingelichte kringen ziet men in de rede van Chamberlain het bewijs, dat hij zich door de kritiek geenszins heeft laten af brengen van den vastbesloten wil, de politiek van kalmeering door te zetten. Britsche persstemmen. LONDEN, 14 December (Reuter). Bij de bespreking van Chamberlains rede meent de ..Times", dat deze niet bijster in den smaak zal vallen van die critici in binnen- en buitenland, welke van iederen spreker over de buitenland sche politiek alleen maar verlangen, dat hij, evenals zij zelf, steeds iets nieuws zullen bij dragen tot de internationale tweedracht. Chamberlain, aldus het blad, daagde niemand uit. Zijn politiek blijft dezelfde: het is de poli tiek van de verklaring van München. Volgens de „Daily Telegraph" is er één voor waarde voor succes, die Chamberlain verzuimd heeft te noemen: het bestaan van het wederkee- rige verlangen naar vrede, en volgens het blad is het twijfelachtig of dit gevonden kan worden waar dit het. meest noodzakelijk is. De „Daily Telegraph" meent, dat een zeer sterk optimisme noodig is om moed te putten uit het accoord van München en dat het geen verwondering behoeft te wekken, als het pu bliek begint te voelen, dat het hoog tijd is, dat de andere partijen tot het accoord een positieve bijdrage leveren in het streven om de oorzaken van den oorlog weg te nemen, in plaats van te volharden in nieuwe eischen en provocaties. Politieke vergaderingen blijven voorloopig verboden in Tsjeclio- Slowakije. Elk blad zijn censor. De noodtoestand, die in Tsjecho-Slo- wakije op het hoogtepunt van de crisis door de toenmalige regeering is afge kondigd, is thans door de huidige regee ring met drie maanden verlengd, tot 17 Maart, aldus meldt United Press uit Praag. Tengevolge van dit decreet blijven politieke vergaderingen verboden, even als het dragen van wapenen. Politieke partiien en bonden kunnen door de re geering worden ontbonden en de dag bladen staan onder censuur. Een der maatregelen, die bij den nood-toe stand aanvankelijk behoorde, de censuur op par ticuliere brieven, is afgeschaft. In de dagblad-censuur is in zooverre wijzi ging gekomen, dat niet langer alle bladen door één censor worden gecontroleerd, doch dat voortaan ieder blad een censor zal hebben, die alles censureert voor het ter zetterij gaat. Aanpassing aan de betrekkin gen met Duitschland. „Boven alles zullen wij onze betrekkingen met Duitschland .aanpassen", aldus verklaarde he den minister-Dresident Beran bij de opening van het Tsjecho-Slowaaksche parlement. Wij meenen, aldus vervolgde de premier, dat i-echtstreeksch contact het gemakkelijker en nog doeltreffender zal maken. Wii ziin verplicht openlijk te verklaren, dat buitenlandsche emigranten niet kunnen ver wachten, dat zij zich blijvend hier kunnen vesti gen. Onze enge levensruimte legt ons de ver plichting op. hen te waarschuwen, dat zij blij vend onderdak zullen moeten zoeken in landen met betere economische voorwaarden. Wii zullen het Joodsche vraagstuk oplossen. De houding van ons land ten opzichte van de Joden zal niet onvriendschappelijk zijn, mits zij hier reeds lang wonen en hun houding jegens de natie ook vriendschappelijk is. Beran zeide verder o.a.: „Wij waren hartstochtelijke aanhangers ge worden van ideologische leerstellingen, die ons van elkander verwijderden. Alleen de schok van buiten heeft ons in staat gesteld definitief te breken met het systeem, dat >n beginsel een vooroorlogsche erfenis vormde. De nationale gedachte maakte zich vrij van de cosmopolitische netten en buitenlandsche ideo logieën. triumfeerde over den kleinzieligen klas- zegeest en stelde in staat nieuwe machtige poli tieke stroomingen te wekken. Wij kunnen de politieke verbrokkeling onzer nationaliteiten niet meer dulden, evenmin als de politieke bewegin gen, wier wortels niet vastzitten in den vader- landschen grond". De 2^2% gel dl een in gen van Haarlem. Bezwaar van het beleggingsfront. Zooals men weet heeft de gemeente Haar lem een geldleening uitgeschreven van f 2.055.000 rentende 2J£ pet., duur 10 jaar, tegen een koers van 100 3/8 pet. Het A. N. P. seint ons thans uit den Haag: Naar wij van de zijde van het overleg in be- ieggingszaken vernemen, zullen de daarbij aan gesloten instellingen niet deelnemen aan de in schrijving op de leening Haarlem, welke op 15 December a s. is opengesteld, aangezien de voor waarden daarvan niet voldoen aan de richtlij nen van het gesloten accoord Wat de wethouder van Armenzorg te Haarlem vertelde. De heer W. J. B. van Liemt, wethouder van sociale zaken te Haarlem, slaakte de ver zuchting: „De ellende onder de Stille Armen is groot, ontstellend groot. En het allerdroe vigste is nog, dat voor deze greote groep crisisslachtoffers de omstandigheden steeds slechter worden. Voor hen daagt het Oosten nog geenszins. Vroeger waren in veel geval len familieleden nog in staat om de helpende hand te bieden, maar de verarming in ver schillende kringen zet steeds verder door. Menschen die eerst anderen hielpen moeten nu soms zelf de hand ophouden. Er zijn ver schillende families die geheel op steun en weldadigheid zijn aangewezen! De vraag hoe er ooit uitkomst zal kunnen komen voor honderden Stille Armen be nauwt allen die bij de armenzorg betrokken zijn. Laat ik zoo vervolgde de heer van Liemt eenige gevallen aanduiden, omdat de ervaring is, dat concrete mededeelingen het meest spreken. Gezin man, vrouw en zes kinderen. De man dreef gedurende vele jaren een zaak in een der drukste winkelstraten, hij had zelfs elders in de stad een filiaal. Toen kwam de tegen slag. Eerst moest het filiaal geliquideerd en tenslotte werd het heele bedrijf vernietigd. Het huis, dat eigendom was werd wegens achterstand in betaling van hypotheek rente publiek verkocht. Vroeger had het gezin een goede bron van inkomsten, dcch de slechte tijden hebben langzamerhand de zaak beïnvloed. Thans leeft het gezin gedeeltelijk van steun en ver diensten van een paar kinderen. Een gezin bestaande uit 3 personen, kwam langen tijd geleden terug uit Oost-Indië met een groot bedrag, dat gespaard was. De man begon een winkelbedrijf, eenige jaren floreer de de zaak goed, totdat de steeds minder wordende koopkracht van het publiek haai invloed in het bijzonder op zijn zaak zich deed geiden. Vier panden bezat de man, doch door waarde vermindering daarvan en om dat de hypotheekrenten en aflossingen niet meer konden worden betaald, werden enkele verkocht. Thans leeft dit gezin, dat vroe ger een royaal bestaan had, van steungel den. In een der wijken, waar uitsluitend gegoeden wonen, woont een gezin, bestaande uit 3 per sonam. De man was betrokken bij een onder neming die in 1927 liquideerde. Hij bezat toen ongeveer f 150.000 aan effecten. Na den wereldoorlog verminderde het vermogen mei ongeveer f 100.000 door de inflatie der Rus sische effecten. Verder heeft langdurige ziekte iziekenhuisverpleging, operatiekosten enz.) het resteerende bezit verminderd. Een bedrag van eenige duizenden guldens wero nog gestoken in een zaak, waardoor de man werkzaamheden kreeg, doch ook deze zaak liquideerde later. Thans heeft men geen an dere bezittingen meer, dan een groot pand. waarin men woont en dat men niet gemak kelijk kan verlaten omdat het met hypotheek is belast. Een kerkelijk armbestuur betaalt de hypotheekrente. Verder is het gezin op steun aangewezen. Van een gezin bestaande uit 8 personen was de man werkzaam in Ned.-Oost Indié en had daar een behoorlijk inkomen als boek houder. Door de crisis werd hij ontslagen. Gedurende eenige jaren heeft hij in het on derhoud van zijn gezin kunnen voorzien met een winkel die begonnen wkerd, met over gespaard geld. Eind 1936 moest het winkel bedrijf beëindigd worden wegens den slechten gang van zaken. Na eenige tijd ondersteuning van het Crisis-comité in Ned.-Oost Indië ge noten te hebben, moest het gezin repatrieeren De overzending van het meubilair kon niet geschieden wegens de hooge kosten daar aan verbonden. Zoo meldde het gezin zich in Juni 1937 bij Maatschappelijk Hulp betoon te Haarlem aan, zonder geld, zonder onderdak en zonder meubilair, geheel arm lastig en overgeleverd aan de liefdadigheid van anderen. Nadat meubilair, ledikanten keukengerei, beddengoed enz. verstrekt waren is het gezin tot heden geheel aangewezen op den steun. Zoo zouden er nog vele andere gevallen zijn op te noemen. Het eene al droever dan het andere. Ik heb hier zoo vervolgde de heer van Liemt een Stille Arme gehad die door zijn kinderen gesteund werd. Daar door ging zijn „inkomen" even boven de grens van den steun uit. De man die eerst wel stand gekend heeft vertelde, dat hij en zijn gezinsleden zich niet meer den smaak van vleesch konden herinneren. Dol-gelukkig was hij, toen hij hoorde dat hij in het vervolg kon profiteeren van de distributie van goedkoop vleesch en tomatensoep. Vleesch voor -35 ct per kilonu zouden ze weer eens een stukje vleesch kunnen eten. Van ganscher harte hcop ik zoo besloot de heer van Liemt dat er ook dit jaar weer veel geld komt voor de Kerstinzameling voor de Stille Armen, want met dit geld zal zeer veel goeds gedaan werden. Een lichtstraal in het sombere lot van honderden Stille Ar men! Negende verantwoordig van bij ons blad binnengekomen giften. Mevr. Wed. v. S. K. f2,50: H. v. M. f2,50; S. O. S. f5,—: van N. N. f 1fam. H. B. f4,—; A. A. f 1.—; B. B. f 1.—; J. F. K. f 5,—; Mevr. E. B. f 1,—; J. v. M. f 10,—; M. P. f2,50; G. v. O. fl,— F. B. f 1,T. K. f 1.50; Mevr. J. A. H. f2.—; J. E. C. B. I' 2,50: B. R. f5,—; I. A. L f2.50; d. N f2.50: fam. d. L. f2,50; Mevr. W B. f 10.Fam. B. f2,—: J. G. B. f2,50; B. K f2,50 Mevr. O. f 1,—N. N. f 1,—A. V. N. f 1.—; H. E. f 1,—; A. W. f 1,—; Wed. V. B f5,—: Mej. A. V. f2,50 G. f2,50; H. M. B. f25,— C. P. B. f 15.—: A. H. v. H.—de V. f 15,—; Mevr. Het woord is aan Plato Die staat zal gelukkig zijn waarin wijsgeeren koningen zullen zijn of koningen wijs geeren. v. W.—L. f 10,—; Mevr. J. D.—A. J. f 10,—; Dr. A. D.—J. f5.—; J. G. M v. W f5,—; Dr. G. N. T. f5,—; N. N. f2,50; H. v. d. V. f2,50: F. O. S. f2.50; H. H. v. A. f2,50: J. V. f2,50; E. G. F. f2,50; H. F. Z. f2,50; H. F. v. B. f2,—; Mevr. S. R. —F. f 1,50 firma H.—G. J. L. f 1,—; C. H. B. fl,—W. H. R. f2,50; N. N. f2,50; M. H. f2,W. D. S. fl,—Mej. W. f5,—; G. B. f 0,50; D. E. fl,—fam. K. f2,50; N. v. S. f5,—; J. R. f 10,—. Het vorige totaal bedroeg f2916.70. Thans zijn in het geheel bij ons blad binnengekomen 628 giften tot een bedrag van f 3149,70. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of overgeschreven worden op onze postgiroreke ning no. 38810 onder vermelding „Voor de stille armen". Ten behoeve van het Comité voor „Stille Armen", werd bij de Twentsche Bank gestort: v. W. f 2,50; E. Q. W., H'stede f 1.—; Mevr de Wed. Dr. H. v.W. f 10.—; Mr. S. G. f 25.— P.A. de B., Santpoort f2,50; X. Y. f5,J. S., O.veen f 100,—; F. E. N. i 1,—; W. N. f20,—; Mevr. R. G. f25,—. Verwacht offensief van Franco uitgebleven. Thans een republikeinsch offensief in voorbereiding? Te Barcelona heeft men den indruk, dat Franco zijn nieuw oftensief aan het Ebro- front heeft moeten uitstellen. Men heeft dit offensief Donderdag j.l. verwacht. Naar ver luidt is het plan van het offensief in handen van de regeering gekomen, doch dit wordt niet bevestigd. Pleegden officieren van Franco verraad? LONDEN, 14 Dec. (ANP) De correspondent van de Daily Telegraph and Morning Post te Barcelona seint, dat hooge officieren van den staf van generaal Franco aan het Catalaansche front gedeserteerd zijn naar de regeeringstroe- pen, volgens geruchten te Barcelona en de plan nen hebben verraden van het groote rechtsche offensief, dat vijf dagen geleden zou hebben moeten aanvangen. Men is te Barcelona van meening, dat deze onthullingen generaal Franco gedwongen hebben den aanval uit te stellen. Er is geen andere verklaring voor het uitstel ont vangen. Het olfensief, dat de nationalisten hoop ten te openen, werd verwacht aan het beneden gedeelte van den Rio Segre op Donderdag j.l. De regeering heeft talrijke decreten uitgevaardigd ter voorbereiding voor een langdurigen tegen stand. De ministerpresident dr. Negrir., verklaart in een manifest aan het leger, dat het moreel der opstandelingen thans slechter is dan ooit te voren en kan instorten, wanneer het Spaansche regeeringsleger stand houdt. ,©<S>. GROENTJES werden in 1937 in Haar lem's Dagblad geplaatst. Beter getuigschrift voor de waarde dezer annonces ls toch niet mogelijk. Doe er ook Uw voordeel mee. HEDEN: 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Het beleggingsfront maakte bezwaar tegen de Haarlemsehc geldleening. 1 .Moeten de Duitsche dienstboden binnenkort naar hun vaderland terugkeeren? In Haar lem en omstreken werken er nog ongeveer 2000. 2 Uitbreiding van de voorzorgen tegen lucht aanvallen te Haarlem. 4 De actie tegen de verontreiniging van de straten te Haarlem heeft al een gunstige uitwerking gehad. 7 De nieuwe geneesheer-directeur van het St. Elisabeth's Gasthuis te Haarlem zal vermoedelijk geen eigen praktijk mogen hebben. 7 BINNENLAND. Minister van Buuren verklaart in de Tweede Kamer, dat de stortingen in het Pensioen fonds der Spoorwegen zoo spoedig moge lijk zullen worden hervat. 3 p regeering heeft een wetsontwerp, den Kinderbijslag regelende, ingediend. 3 BUITENLAND. In een rede voor de buitenlandsche pers- vereeniging te Londen heeft Chamberlain geantwoord op de den laatsten tijd op hem geleverde critiek. 5 Tegen mevr. Skoblin is levenslange dwang arbeid geëischt. 5 De Belgische Senaat heeft zich achter Spaak verklaard. 5 ARTIKELEN enz. R. P.: De Kerstinzameling. 1 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daarbui ten. 3 H. D. Vertelling: De verhuizing. 4 Het laboratorium voor Bloembollenonder- zoek te Lisse. Wat mannen der wetenschap bereikten. 7 J. B. Schuil over den Cabaretavond van Ja cob van Lennep. n G. J. Kalt: Jubileumconcert „Eben Haëzcr" 11 K. de Jong: Tweede Concert Haarlemsehc Bachvereeniging. u De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op g

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1