Haarlem's Dagblad Drie en een halve ton tekort Het Suez-Kanaal. Fraude te Roswinkel blijkt veel ernstiger te zijn dan ooit vermoed is. Inval bij commissionair in effecten. Kerst-inzameling vaat de stitie amen Zeepstatistiek. Uitwisseling van arbeiders tusschen Nederland en Duitschland. BERICHT Het belangrijkste 56e Jaargang No. 17021 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algeui. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. ('ostgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaurne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofd red. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, L2713 Ad min. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN KOBEKT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 15 December 1938 Abonnementen per ureefc f 0.25 p mnnnrl f I.IO pei 3 maanden f 3.25 franco per post t 3.55- liwtr ii in nier# 6 cent per ex. Advertentiëii 1-5 regel# f 1.75, elke regel meer f 0.35 Reclames f 0.60 per regel. Regelahonnemenlstarieveu op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elks regel meer f 0.15. Groentjes «ie rubriek. Een der vele nieuwe eischen, door Italië in den Europeeschen chaos losgelaten, betreft het Suez-Kanaal. Het vraagt zijn aandeel in de Suez-Kanaalmaatschappij en een vermindering van de inderdaad zeer hooge kanaal tarieven. Natuurlijk passen die eischen volko men in Italië's streven naar een overheerschen- de positie in de Middellandsche Zee. Bovendien zijn de Italiaansche belangen bij het kanaal geweldig toegenomen sinds het Abessinië ver overd heeft en zijn Keizerrijk gesticht. In de statistiek der kanaal-scheepvaart is Italië sinds zijn Abessinische onderneming tot de tweede plaats geklommen. Engeland is nog, met groo- ten voorsprong, nummer één. Beziet men de statistiek van 1936 dan blijkt daaruit dat de aantallen schepen van verschil lende nationaliteit, die in dat jaar door het Kanaal voeren en de zware kanaaltol betaal den, de volgende waren: 1. Engeland 2690, 2. Italië 1326, 3. Duitschland 463, 4. Nederland 326, 5. Frankrijk 264, 6. Noorwegen 263, 7. Grie kenland 168, 8. Japan 129, 9. Denemarken 78, 10. Ver. Staten 75, 11. Zweden 51, 12 Egypte 15, 13. Rusland 14. De overige landen blijven onder de tien en kunnen dus onvermeld blijven. Nu zal ik maar niet de heele historie van het Suez Kanaal gaan ophalen, want die begint eigenlijk al in de veertiende eeuw vóór Christus, toen de Egyptische koningen Setis I en Ram ses n het eerste kanaal lieten aanleggen, dat, blijkbaar tengevolge van verwaarloozing, later weer dichtslibde. Later werd een nieuw kanaal gegraven maar in de 8ste eeuw op last van een Khalif weer gesloten en gedempt. Pas in 1859 ondernam de vermaarde Fransche ingenieur Ferdinand de Lesseps de doorgraving van de landengte van Suez die tot de schepping van het tegenwoordige Kanaal leidde. Het werd in November 1869 plechtig geopend door Keizerin Eugénie van Frankrijk en terloops zij hier opge merkt dat de wereld aan die plechtigheid nog een kunstwerk van bijzondere waarde dankt. Want de Khedive van Egypte had voor de te houden feestelijkheden bij den Italiaanschen componist Giuseppe Verdi een opera besteld en deze schiep toen merkwaardigerwijze op be stelling! een zijner grootste werken, de opera Aïda, waarvan de première te Cairo werd ge geven. Voor den aanleg van het Kanaal was de Suez-Kanaalmaatschappij gesticht met een kapitaal van 200 millioen francs. Alleen de Franschen schenen de zaak toen aan te dur ven en daar beroepen zij zich op tot den hui- digen dag als men de tarieven en de mono polistische positie der Maatschappij aanvalt. Inderdaad kreeg de Maatschappij concessie voor 99 jaar, die dus in 1968 afloopt. Dan zal het Kanaal in eigendom aan Egypte moeten worden overgedragen. En het beleid der Maat schappij, hoe monopolistisch zij overigens ook in haar tarievenpolitiek moge staan, is ge bonden aan een internationale conventie anno 1888. Daar is in bepaald dat het altijd vrij en open voor schepen van alle naties zal moe ten zijn, zoowel voor oorlogs- als handels schepen en zoowel in oorlogs- als in vredestijd. Maar Egypte's recht van zelfverdediging natuurlijk met de hulp van zijn protector, Engeland is tevens in de conventie gewaar borgd en nader toegelicht in een Engelsch- Egyptisch verdrag, dat pas twee jaar oud is en bepaalt „dat Britsche strijdkrachten alleen in Egypte zullen mogen verblijven voor de verzekering van de vrijheid en veiligheid van de scheepvaart op het Kanaal." Zooals de zaken dus nu staan hebben Frankrijk en Engeland de macht over het Kanaal in handen. De Maatschappij is Fransch en Frankrijk bezit de meerderheid van de aandeelen. Van den aanvang af heeft Frankrijk 56 pet. van het kapitaal in handen gehad. En het beroept zich natuurlijk op de concessie van 99 jaar en op de internationale conventie en zegt: wij hebben deze gewaagde onderneming aangedurfd, jullie niet. In elk geval moet in alle nuchterheid erkend wor den dat als men den Franschen vaak terecht gebrek aan koopmansinzicht verwijt, dat niet voor het Suez-Kanaal kan gelden. Het was zooiets als de laatste glorieuse prestatie van het tweede Keizerrijk en het heeft nu sinds 59 van de 99 jaar den Franschen zeer groote win sten opgeleverd. De overige 44% van de aandeelen waren aanvankelijk door den Khedive van Egypte genomen, maar na enkele jaren was Engeland zoo slim ze tijdens het bewind van Disraëli, later Lord Beaconsfield van hem te koopen. Daar heeft de Britsche staat ook geweldig aan verdiend terwijl de Britsche scheepvaart maatschappijen, de voornaamste klanten van het Kanaal, er zwaar voor moeten betalen en dit dus zeker als een belasting van hun eigen staat voelen. Er is dan ook eenige jaren ge leden een hevige actie tegen de tarieven ge- voerd door de Holt Line, die tot eenige ver mindering heeft geleid. Maar ze zijn nog altijd heel hoog. Risico heeft de aanleg van het Kanaal zeker meegebracht en dat is ook wel in groote extra- kosten tot uiting gekomen. De aanleg kostte 432 millioen francs inplaats van de aanvanke lijk geraamde 200 millioen. In de jaren 1870- 1900 werd meer dan 350 millioen besteed aan verbeteringen en 545 millioen aan andere uit gaven. Als de Duitschers, die de Italiaansche eischen steunen, beweren dat de uitgaven van de Maatschappij maar 30 pCt. van de inkom sten bedragen schijnt dit een te krasse voor stelling van zaken. Maar zeker is dat zeer hooge dividenden en tantièmes voortdurend zijn uitgekeerd. Natuurlijk is het den Italianen meer te Vanochtend is te Roswinkel, gemeente Emmen, bekend geworden, dat het tekort bij de Boerenleenbank, veroorzaakt door frauduleuze handelingen van den directeur K. G., niet minder dan driehonderd vijftigduizend gulden bedraagt. Dit bericht heeft algemeene ontstemming veroorzaakt bij de bevolking, die nog altijd in de hoop leefde, dat het aanvankelijk op een ton geschatte tekort zou meevallen en door de waarde van G.'s bezittingen zou worden gedekt. Deze hoop is thans geheel vervlogen. G. is inmiddels door de réchtbank te Assen failliet verklaard. Hij bevindt zich nog steeds in arrest en schijnt elke mededeeling over hetgeen hij met de middelen der bank gedaan heeft, te weigeren. Vanmorgen is het bestuur van de Bank te Roswinkel bijeen gekomen, in afwachting van nadere mededeelingen, die, naar men meent, heden van de zijde van de justitie zullen worden gedaan. Vermoedelijk een groot tekort. Boeken in beslag genomen. De rechter-commissaris, mr. Surin- garde officier van justitie, mr. H. A. Wassenbergh, de inspecteur van po litie Dijkstra, de rijks-accountant Stil en eenige rechercheurs hébben Woens dagmiddag een inval gedaan bij den commissionair in effectenp. J. K. Jr. aan de Prinsengracht te Amsterdam. Er waren gegevens en inlichtingen bij de justitie binnengekomen, waar uit zou blijken, dat K., die behalve commissionair in effecten ook direc teur is van de N.V. Petra prima en dat hij als directeur van deze N.V. opzette lijk wederrechtelijk zou hebben be schikt over een deel der gelden der N.V. Er zou volgens het A.NP. een tekort zijn van ongeveer vijftigduizend gulden, dat door K. zelf in zijn eigen zaak zou zijn gebruikt. De Tel. schat het tekort echter op circa honderd duizend gulden. Voorts is deze N.V. bezig zooveel mogelijk aandeelen in het land te plaatsen. De pros- pecti zouden, naar het oordeel van de justitie, misleidende gegevens bevatten en de balan sen zouden opzettelijk onjuist zijn. De N.V. Petra Prima houdt zich bezig met het exploiteeren van onroerende goederen en aanverwante zaken en is gevestigd Prinsen gracht 701, recht tegenover het paleis van Justitie. Nadat een uitvoerig onderzoek in de lokali teiten was ingesteld, zijn zeer vele boeken, papieren en bescheiden in beslag genomen en naar het hoofdbureau vervoerd. De heer K. is aan een uitvoerig verhoor onderworpen, dat geduurd heeft tot circa drie uur. De man ontkent zich aan verduistering te hebben schuldig gemaakt. Hij beroept zich op de statuten der N.V. Petra Prima, waarin bepaald wordt, dat de N.V. zich ook met het uitleenen van gelden bezig houdt. Hij heeft nu de gelden aan zich zelf geleend. Hij is na verhoor in politiebewaring gehou den en zal waarschijnlijk Zaterdag a.s. voor den officier van justitie worden geleid. doen om macht over de Maatschappij die 32 commissarissen telt, waarvan 21 Fran schen, 10 Engelschen en een Nederlander dan om verlaging der tarieven. En behoor lijker internationale controle voor een open baren dienst als deze schijnt redelijk. Maar de wijze waarop Italië zijn belangen in de Roode Zee uitbreidde is niet vergeten. Dat de Neder]andsche scheepvaartmaat schappijen ten zeerste gebaat zouden zijn met een tariefsverlaging van het Suez-Kanaal is duidelijk. Zij voornamelijk de Maatschappij Nederland en de Rotterdamsche Lloyd be talen er nu millioenen per jaar aan. R. P. Memel-Duitschers behalen 86.3 pCt. rler stemmen. Slechts enkele kicsristricten ontbreken nog. Het D.N.B. meldde hedenochtend uit Memel: Woensdagavond was de telling der stemmen bijna geëindigd. Er ontbra ken nog slechts 14 van de 228 kies districten. In totaal zijn uitgebracht op de lijst der Memel-Duitschers 1.613.737 stem men en op de Litausche lijst 256.209 stemmen. Dit resultaat kan door- de nog ontbrekende cijfers niet noemens waard gewijzigd worden. Het Duitsche karakter van het Memelgebied. aldus voegt het Duitsche Nieuwsbureau hier aan toe, is hiermede definitief aange toond. Ook de Vereeniging voor den Effectenhandel hield zich reeds eenigen tijd bezig met een onderzoek naar de gedragingen van dezen commissionair. Een rijksaccountant zal een uitvoerig onder zoek instellen. Doordat de effectenzaak van K. als kassier van de Petra Prima optrad, had hij de gele genheid de gelden van deze N.V. naar zichzelf over te hevelen. Waarschijnlijk zijn deze gel den grootendeels voor privé-doeleinden aange wend. Ook is komen vast te staan, dat K. de N.V. bevoordeelde om de gelegenheid te ope nen, de dividenden der door hem geplaatste aandeelen uit te betalen. De inval is geschied naar aanleiding van een door de politie ontvangen anoniemen brief, die te Brussel was verzonden. Een deel van het geld, dat K. zich heeft verschaft, is besteed voor de oprichting van een nachtclub te Brussel, die door den commissionnair „Kremlin-club" is genoemd. Van de N.V. Petra Prima treden twee be kende Amsterdamsche advocaten als commis saris op. Waar nood is Vragen voor je zelf is moeilijk. Sommigen komen er pas toe als de nood zeer hoog ge stegen is. Zooals bijvoorbeeld de man die aan het Comité voor de inzameling schreef: Er gaan soms dagen voorbij dat wij geen snede brood in huis hebben. Ook nu is er al dagen geen eten in huis. En hoe zullen wij, als u ons niet helpt, met de Kerstdagen zitten? Wij hebben al in 4 maanden geen licht gebrand, want daarvoor hebben wij geen geld. Als wij de uitkeering krijgen kunnen wij weer wat levensmiddelen koopen en zullen wij den Hemel te rijk zijn". Verder blijkt nog uit den brief, dat de vrouw lijdende is aan zenuw- rheumatiek. Een andere briefschrijver vraagt aan het Comité een uitkeering voor iemand die hij van nabij kent. Het is een vrouw die per maand een inkomen heeft van10 gulden. Zij moet daarvan nog de huur van een ka mertje betalen, zoodat er voor eten weinig en voor kleeding heelemaal niets overblijft. Wie helpt mee om het mogelijk te maken dat de nood van deze menschen en nog van honderden anderen eenigszins verlicht wordt! Tiende verantwoording van bij ons blad bin nengekomen giften. J. v. M. f 0 50, G. H. R. f 1. N.N. Overveen f 1. V.-O. f 2; H. H. f 1; L. L. B. Overveen fl J. L. f 0.50; H. J. V. f 3; H. D. B f 8 50: N.N. f 10; G. L. Heemstede f 1: mej. W. K. f2.50: Dames v. d. V. Overveen f 2; fam. B. f 1.50; mevr. A. A. C. M. f 5; L. f 25; Dames S. f 2.50; Mr. P. F. S. f 10; Z. K. I. f 4; N.N. f 2.50; M. O. fl; N.N. f 1.25; K. C. f 1; S. f 1; W. v. C. H. f 1; F. S. f 2.50; Tweeling W. f 1; mevr. E. J. M. f 2.50; mevr. J. H. W. f 2.50; mevr. S. f 3; A. v. d. W. f 1; C. M. f 1; fam. P. L. f 3.50; Dames R. M. f 3; P. G. M. f 0.25; J. S. f 0.50; W. v. E. fl; fam. V. f 2.50: Personeel Laboratorium Leiduin f 10: mej. H. F. G. P. f 2.50: B. N. K. f 10; D. H. f 5: J. S. f 5; J. T. f 5; L. en L. f 5; C. A. N. f 2.50: H. G. van H.-l. B. f 2.50: L. A. M. R. f 2.50: C. H. M. K. v. d. P. f 2.50; G. W. N. W. f 2.50; M. M.-P. f 2.50; J. M. v. G. f 2.50: E. V. f 1.50: D. J. W. f 1.50: T. T. f 1: H. G. A. H. f 1; J. H. S. f 1; mevr. H. C.-S. f 1; H. d. K. f 1.50: Hutspotclub f 6; v. d. L. f 0.25: J. L. f 2; J. L. v. D. f 2.50; A. M. v. D. f 1: E. de K. f 0.75; A. O. f 1; d. G. f 2; mej. N.N. f 1; J. IJ. f 0.25; B. f 1; A. L. d. J. f 10; wed. de W. f 0.25; M. H. f 0.50: Jhr. Q. f 20. Het vorige totaal bedroeg f 3149.70. Thans zijn in het geheel bij ons blad binnengekomen 702 giften tot een bedrag van f 3380.20. Giften kun nen worden afgegeven aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of overgeschre ven worden op onze postgirorekening no. 38810 onder vermelding „Voor de stille armen". (Nederland heeft het grootste zeepverbruik per hoofd der bevol king in heel Europa.) Hoera, wij zijn het schoonste ras, Wij doen het meeste aan de wasch, Zooals ik heb gelezen; Het zeepverbruik is in ons land. Niet enkel aan den hoogen kant, Het blijkt het hoogst te wezen. Europa draagt veel volken mee, Dicht in de buurt en over zee, Die zich veel beter wanen, Dan wij, maar in de reincultuur, Treedt niemand op met zooveel vuur, In heel ons dal van tranen. Wij hebben, wie had het geloofd, Het grootste zeepverbruik per hoofd Van heel Europa's rassen, Wie ons te na op het terrein Van zeep en water komt, wij zijn Er tegen opgewass(cih)en. Wij leiden in de schoonheidsleer, Zeifs onze taal geeft het al weer, Schoonvader en schoonmoeder En dan schoondochter en schoonzoon, Over de heele linie schoon, Schoonzuster en schoonbroeder. Wij schieten af en toe te kort In aantalsmacht, in geld, in sport En in luidruchtig praten; Maar daarin zit nu niet de kneep. Hoera, wij gaan het hardst om zeep, Die eer moet men ons laten. Onze Berlijnsche correspondent schrijft ons dd. 15 December: „Er zijn nu ongeveer 20.000 Neder- landsche arbeiders in Duitschland werk zaam. Aanvankelijk zaten ze meeren- deels in het Rijnland en Westfalen, doch tha ns ook bij de „Reichswerke Hermann- Goering" en de volkswagenfabriek te Fallerslebcn. Wij hebben hier te doen met een oud-Nederlandsch gebruik. Voor den oorlog, omstreeks 1907. waren er rond honderdduizend Nederlandsche arbeiders in Duitschland werkzaam. Wij streven ernaar, deze traditie in eere te herstellen en willen zoodoende weer tot stand brengen, wat in de natuur van beide landen en volken ligt." Aldus Ing. R. A. Verweij, directeur van den rijksdienst voor werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling, die aan het hoofd staat van een Nederlandsche delegatie, welke op het oogen- blik te Berlijn onderhandelingen voert over een uitwisseling van Nederlandsche en Duitsche werkkrachten. De commissie bestaat verder uit den heer de Boer van het ministerie van Buiten- landsche Zaken, die inmiddels naar Nederland is teruggekeerd, mr. Schouten, de heer van Lier en dr. Kapma van 't ministerie van So ciale Zaken, mr. Teppema van hef ministerie van Economische Zaken en de heer van Santen van het ministerie van Binnenlandsche Zaken. De besprekingen vinden plaats in het rijks ministerie van Arbeid. De Duitsche minister van Arbeid, Seldte, door wien de delegatie deze week officieel ter begroeting ontvangen is, neemt per soonlijk niet deel aan de onderhandelingen, welke van Duitsche zijde gevoerd worden door een uit gebreide commissie onder voorzitterschap van Mi- nisteral-direktor dr. Engel. „Vorige week Vrijdag zijn we begonnen her nam Ing. Verwey en we hebben goede hoop, dat het door beide landen gewenschte resultaat nog deze week toto stand zal komen. Zooals u zich zult herinneren, hadden wij reeds meermalen soortgelijke besprekingen. Thans gaat net om een definitieve regeling voor 1939. „Kort na den oorlog waren er natuurlijk heel wat meer Duitschers in Nederland werkzaam dan Nederlanders in Duitschland, thans ?'s het verschil niet zoo groot meer. „De groote moeilijkheid om tot een bevredigen de regeling te komen ligt in de Duitsche deviezen- bepalingen. Alleen daaraan is het toe ie schrij ven. dat wij nog niet tot een definitieve regeling zijn gekomen. Het is absoluut noodzakelijk, een weg te vinden, om de Nederlandsche arbeider.^, die in Duitschland werken, in staat te stellen, voor hun gezin, dat zij in Nederland achterlaten te zorgen. Bovendien leidt het tot ongewenschte toestanden, wanneer de betrokkenen over be trekkelijk veel Duitsch geld beschikken, dat zij niet aan hun gezin kunnen overmaken." Over terugkeer der Duitsche dienstboden. Wij maakten van de gelegenheid gebruik, om ook het vraagstuk der Duitsche dienstmeisjes in Nederland nog even ter sprake te brengen. Zoo als men weet, heeft de leider van het Arbeids front, dr. Robert Ley, onlangs aangekondigd, dat hij het voornemen koestert, geleidelijk, maar tevens binnen afzienbaren tijd alle Duit sche werkkrachten in het buitenland naar Duitschland terug te roepen. Deze bepaling geldt ook voor de dienstmeisjes het hoeft wel geen betoog, dat dit ook slaat op meisjes uit het voor malige Oostenrijk en Sudeten-Duitschland waarvan er dan ook reeds velen naar Duitsch land beginnen terug te keeren. Ing. Verweij verzekerde ons, dat er in strijd met allerlei thans loopende geruchten bij de Nederlandsche regeering officieel niets bekend is over een massalen terugkeer van Duitsche dienstmeisjes naar Duitschland. Moch het als nog zoover komen, dan behoeft zulks niet van zoo ingrijpend belang beschouwd te worden, daar er ten onzent genoeg meisjes gevonden zouden worden, die deze leemte kupnen aan vullen. Aan het einde van ons onderhoud legde Ing. Verweij er nogmaals den nadruk op, dat de onderhandelingen met de Duitsche regeering nog niet tot het gewenschte eindresultaat heb ben geleid, niettemin koestert hij de hoop, dat het nagestreefde einddoel nog deze week be reikt zal worden. (Nadruk verboden). Het woord is aan Longfellow: Het talent dat tot succes leidt is niets anders dan te doen icat gij goed kunt doen. en goed te doen al iaat gij kunt doen, zonder aan roem te denken. Komt die. dan komt hij doordat hij verdiend is eti niet doordat hij is na gestreefd. Welke Duitsche vertrekken dienstboden Berlijn zegt thans: slechts 3000. In ons vorig nummer deelden wij mede. dat de Berlijnsche correspondent van de Telegraaf berichtte, dat nog deze week in Duitschland een verordening te verwachten is op grond waar van alle Duitsche (en voormalig Oostenrijksche) dienstboden in Nederland de aanzegging zullen krijgen naar het vaderlanad terug te keeren. Van een Nederlandsche instantie vernam het blad dat Duitsche dienstmeisjes tot den leeftijd van 35 jaar vóór 1 Maart 1939 naar Duitschland moeten zijn teruggekeerd- Voor zoover het Duitsche meisjes betreft in dienst bij Joodsche families, zou die leeftijdsgrens op 40 jaar ge steld zijn. Wij maakten er in hetzelfde nummer al gewag van, dat het Duitsche consulaat te Amsterdam ons verzekerde, dat zij ambtelijk noch dienste- lijk van de zaak afwist. Volgens haar was het bericht uit de lucht gegrepen. Toch voegden wij hieraan toe dat wij, niet tegenstaande deze ontkenning, den indruk uit andere door ons opgesomde feiten kregen, dat er toch wel iets hangende is. De Berlijnsche correspondent van het Alge meen Handelsblad deelt thans mede. dat ..de geruchten dat de Duitsche regeering besloten zou hebben alle Duitsche dienstboden het betreft hier ongeveer 25.000 die in Nederland in betrekking zijn, de eerstvolgende maanden terug te roepen, onjuist zijn. Uit nadere informaties in regeeringskringen blijkt, dat het slechts geldt 3000 Duitsche dienst boden, in hoofdzaak die welke in Joodsche ge zinnen dienen, die naar Duitschland moeten te- rugkeeren, omdat daar gebrek aan vrouwelijke arbeidskrachten is in het gezin en op het land. Zij zullen haar dienst zoo tijdig moeten opzeg gen, dat zij op 1 Februari naar Duitschland kun nen vertrekken." Als het terugroepen inderdaad beperkt wordt tot 3000 meisjes dan is de zaak van betrekkelijk geringe beteekenis. Zij, die zich met ingang van 1 Januari per kwartaal abonneeren, ontvangen de in December nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Vy/ gunt natuurlijk anderen graag het voordeel, behaald met een Groen tje in Haarlem's Dagblad. Maar waar om zoudt U ook zelf er niet van profiteer en? Het ls zoo eenvoudig: Plaats ook een Groentje. HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. pag. De Haarlemsche openbare scholen krijgen een naam. 4 BINNENLAND. Bij de Boerenleenbank te Roswinkel blijkt drie en een halve ton tekort te zün. 1 De Justitie heeft bij een commissonair in ef fecten te Amsterdam een inval gedaan. 1 De Tweede Kamer behandelt het landbouw beleid 3 BUITENLAND. In de Fransche Kamercommissie voor bui- tcnlandschc zaken heeft minister Bonnet verklaard, dat Frankrijk geen duimbreed grond zal afstaan. 5 De Litausche minister van buitenlandsche zaken heeft in een interview gezegd, dat Litauen zich tegen eventueele schending van zün territoriale recht zal verzetten. 5 Mevr. Skoblin is tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld. 5 SPORT. Scliaakrubriek. 11 ARTIKELEN enz. R. P.: Suezkanaai. 1 Van onzen Bcrlijnschen correspondent: Uit wisseling van arbeiders tusschen Nederland Duitschland. 1 Bijzondere correspondentie üit Londen: Brit sche ontevredenheid over Chamberlain's politiek. 5 Van onzen Zwitserschen correspondent: Zwitserland en de Joodsche vluchtelingen. 6 In het Engelsche Lagerhuis is verklaard: Geen onmiddellüke emigratie van 10.000 Joodsche kinderen naar Palestina. 6 W. M. Bckaar: Vreemde toestanden aan Hon- garüe's nieuwe grenzen. 7 G. J. Kalt over „Het vroolijke Weeuwtje". 7 K. de Jong: Concert van „De Stem des Volks" 7 Voor de vrouw 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 12

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1