Vermaat breidt weer uit. Weill Zoon WEERBERICHT Dames-Confectie ACENDA. Wat (keugé Uilsma ais Ketsivettassiu# (ftaale ReqwwwMkeuiy. Firma H. J. GEERLING D 0 X n E R D A G IS DECEMBER 193S HAARLEM'S DAGBLAD 2 Mevrouw C. S. tie Veer-BIok Wybrandi overleden. Woensdag is hier ter stede overleden Me vrouw C. S. de VeerBlok Wybrandi. die veel aan het openbare leven te Haarlem heeft deel genomen. Zij was met Mevrouw Thiel—Wehr- bein één der oprichtsters der afdeeling Haar lem van dc Neder landsche Vereeniging van Huisvrouwen, waarvan zij ongeveer drie jaar presidente is geweest: zij was ook lid der con tactcommissie en eerelid van deze vereeni ging. m Mevr. C. S. de VeerBlok Wybrandi. Toen de latere presidente Mevrouw Cohen TervaertKoch een reis naar Indië maakte, was Mevrouw De Veer weer onmiddellijk be reid, zolang het presidium waar te nemen, men. Voorts is Mevrouw De Veer vele jaren pre sidente geweest va nde afdeeling Haarlem der Vrouwengroep in de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond"; ook was zij lid van het hoofd- bestuur dezer groep. Ook was zij met Mevrouw Van DamCohen één der oprichtsters van de bekende Kinderbewaarplaats in Haarlem- Noord, waarvoor zij bijzonder veel geijverd heeft en waarvan zij presidente was. En tot aan haar dood toe is zij werkzaam geweest voor de instelling „Liefdadigheid naar Ver mogen". Tenslotte heeft zij ook veel bijgedragen tot de stichting van het kerkgebouw van den Ne- derlandschen Protestantenbond in de Ber kenstraat te Haarlem-Noord. Mevrouw De Veer, die de weduwe was van den Commissaris van Politie te Leeuwarden, was een hoogstaande en degelijke vrouw; die een warm hart had voor alle instellingen, waaraan zij haar krachten gaf. Zij stelde be lang in iedereen, die met haar in aanraking kwam. Voor velen was zij een zegen; zij zal dan ook zeer gemist worden. Zij was vooral begaan met het lot van kin deren, die overdag de moederlijke zorgen moeten missen. Dat bleek o.a. nog bij de ope ning van de Kinderbewaarplaats in Haar lem-Noord op 7 Maart 1935. Zij verklaarde toen, dat haar hart van vreugde, en dankbaar heid vervuld was, omdat zoovelen haar bij dit menschlievend werk gesteund hadden. „In Maart 1931", zei ze toen in haar ope ningsrede, ..kwamen eenige sociaal-voelende vrouwen bijeen om de mogelijkheid te bespre ken, in Haarlem-Noord een kinderbewaar plaats te stichten, want in dit gedeelte van onze stad wonen vele gezinnen met een groot aantal kinderen, die wegens de ongunstige tijdsomstandigheden niet de verzorging kun nen krijgen, die ze zoo noodig hebben. Er moesten vele moeilijkheden worden overwon nen, maar aan alle bezwaren hebben we het hoofd geboden; we hebben volgehouden en de Kinderbewaarplaats is er gekomen. We kun nen zeggen, dat er welhaast geen Haarlem mer meer is, die niet geofferd heeft op het altaar van deze liefdadigheid. En welk een prachtige daadwerkelijke hulp hebben we genoten van de bouwmeesters, de architecten Zwïers en Van Rijswijk. Er schieten mij woor den te kort om mijn dankbaarheid te uiten. Ik hoop. dat ze zelf de innerlijke voldoening zullen hebben met het bouwen van dit huis, dat veel zegen in tal van gezinnen in Haar lem-Noord zal brengen". Zoo sprak toen Mevrouw De Veer, die ook eere bracht aan wie die toekwam, namelijk aan Mevrouw VenemaVan Doorn, die vol gens haar bij dit alles de groote stuwkracht is geweest. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats hebben a.s. Zaterdagmid dag half twee op de Oude Begraafplaats aan de Spanjaardslaan te Leeuwarden. Heden: DONDERDAG 15 DECEMBER Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Charlotte Ko hier met „Marathondans", 8.15 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Astronomische avond, 8 uur. Lux or Sound Theater: „Kerels geven geen kamp", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Daar waar mijn Sarie woon!" 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Legions d'Honneur", 2.30 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Een modern huwe lijk" en „De rechtszaak dr. Deruga", 2 en 8.15 u Moviac Theater: „Het lied van geluk" (gepro longeerd) 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „Gebrandmerkt" en „Ons is niets te dol", 8 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 115 uur, behalve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur. Bennebroek: Vergadering van den ge meenteraad, 8 uur. VRIJDAG 16 DECEMBER Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Kamermuziek - avond Monique Haas voor de Mij. tot bevorde ring der Toonkunst, 8 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Ledenconcert H. O. V., 8.15 uur. Bioscoonvoorstellingen 's middags en 's avonds. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur Weer: Wind Ben Helder: lichte regen OZO matig Vlissingen: betrokken ZZO zwak De Bilt: zwaar bewolkt ZO matig Groningen: betrokken ZO matig Maastricht: zwaar bewolkt stil Tempera t. in gr. C.: Minimum hedennacht in gr. C.: Neersl. afgel. etmaal in m.M.: Den Helder: 4 Vlissingen: 8 De Bilt: 3 Groningen: 2 Maastricht 3 Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor het Westen van het land: Tot matig of krachtig toenemende Zuid- Oostelijke tot Zuidelijken wind. zwaar bewolkt of betrokken weer, met waar schijnlijk eenige regen. Weinig veran dering in temperatuur. Voor het Oosten van het land: Tot matig of krachtig toenemende Zuidoostelijke tot Zuidelijken wind, zwaar bewolkt of betrokken weer, geen regen van betee- kenis, weinig verandering in tempera tuur. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden 50 F. 44 F. 44 F. Het gebied van hoogen luchtdruk over het Noordoostelijke deel van het waarnemings gebied neemt nog steeds verder in beteekenis toe. In Midden-Rusland komen barometer standen van 1065 m.b. (bijna 800 m.m.) voor. Op den Oceaan ontwikkelde zich gisteren een nieuwe stormdepressie, welke hedenmorgen ten Westen van de Britsche eilanden lag en aldaar den luchtdruk snel deed dalen en op Ierland regen veroorzaakt. De wind waait er krachtig tot stormachtig uit het Zuiden. In Frankrijk, l)et Zuidwesten van ons land, Ierland, langs de Noorsche kust en in het Engelsche kustgebied is het weer nog zeer zacht, in het binnenland van Engeland werd hedenmorgen echter plaatselijk lichte vorst gemeld. Ook in Midden-Scandinavië nam de vorst toe, terwijl zeer koude luchtmassa's uit Rusland in het Oosten van het waarnemings gebied doordringen. Hedenmorgen was de temperatuur ten Oos ten van Berlijn overal onder het vriespunt, in Polen nam de vorst reeds tot matig toe. Ver der kwam ook in Zuid-Duitschland en Zwit serland hedenmorgen lichte vorst voor. Regen van eenige beteekenis werd in het afgeloopen etmaal alleen door Britsche en West-Fransche stations gemeld. BAROMETERSTAND Vorige stand 772 m.M. Stand van heden 773 m.M. Neiging; Vooruit. Opgave van: Fa. KUIPERS ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT Vrijdag v.m. 10.34 uur; n.m. 23.11 uur. Strand berijdbaar van 153021.00 uur. Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallen dienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Centrale Bond van Transport arbeiders. Een feest voor 500 kinderen. De groote zaal van het gebouw St. Bavo is Woensdag tWee maal gevuld geweest met een kinderschaar, die volop genoten heeft van het feest dat de Centrale Bond van Transport arbeiders den kinderen van de leden heeft aangeboden. Voor de kinderen van 4 tot 8 jaar werd o.a. vertoond de film van Roodkapje en de Wolf en „De kinderen van den Houthakker". Dat de kinderen bij de vertolking van de sprookjes van Grimm medeleefden is te be grijpen. Tijdens de pauze werd aan ieder een ver snapering uitgereikt. De heer Mars sprak een kort woord tot de kinderen en de begeleidende ouders. Om zes uur kwamen in dezelfde zaal de kin deren van 8 tot 14 jaar. De klucht van „Maak je niet dik" maakte de lachspieren los en dit bleef zoo tot aan de pauze. Ook nu richtte de heer Mars een kort woord tot de kinderen en tot de aanwezige ouders, waarin hij de aandacht er op vestigde dat de kinderen ook van den zomer een dag of een geheele week vanwege den Bond naar buiten waren geweest en dat het in 't voornemen ligt van het be stuur dit ook in den komenden zomer te herhalen; dank zij de toeneming van het ledental was men hiertoe financieel in staat. Na ronddiening der versnapering werd de hoofdfilm „Penrod en Sam" uit het leven van twee kranige jongens vertoond met welke film allen geheel medeleefden. Het was een dankbare schare kinderen die na het in ont vangst nemen van een verrassing, om half negen naar huis toog. Het bestuur dat dit feest organiseerde heeft voldoening van zijn werk. Herdenking Neêrlands Onaf hankelijkheid. Historische optocht door Scheveningen. Het middagprogramma van de viering van het 125-jarig bestaan van Neerlands onafhankelijk heid vermeldde een historische o'ptocht, welke vóór het hotel Promenade aan de Stadhouders laan te Scheveningen werd geformeerd. In dit hotel werd Prins Willem afgehaald en in een ca lèche met vier paarden bespannen reed de Prins in gezelschap van Lord Clancartv in dpn stoet mee. In de andere calèches reden verschillen de prominente figuren uit dien tijd mee, zooals Ragay, de Perponcher, Fagel, Hoppner, Graaf van Limburg Stirum, en generaal von Pfuhl. Voor den optocht, waaraan groote groepen Scheveningers deelnamen, was groote belang stelling. Bij de promenade stond het publiek rijen dik en vele agenten hadden handen vol werk om alles in goede orde te doen verloopen. Luide werden telkenmale de verschillende deelen •an den stoet toegejuicht. Vooral Prins Willem had vele ovaties in ontvangst te nemen, waarvoor hij minzaam en hartelijk dankte. GR. HOUTSTRAAT 159 TELEFOON 101S6 (Adv ingez. Med.) Dlllllli)lll!lllllilllIIIII1l>lli!ill0lllllli!liillllilllliilll IIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIililIM BARTELJORISSTR. 26-28 - HAARLEM BlilllillliillliSill lil 'vfeiwki (Adv. ingez. Med.) De Schoolvoeding te Haarlem. ONRUST IN ECUADOR Wordt niet onderbroken. Onze lezers weten, dat de regeering de ge meente Haarlem genoodzaakt heeft het sub sidie aan Kindervoeding te beperken. De heer Boes, wethouder van Onderwijs, deelde in de laatste raadsvergadering mede, dat het nog onzeker was, of het subsidie voor 1938 toege staan voldoende zou zijn om de schoolvoeding te doen duren tot 31 December. De rekening zou namelijk in het midden van December op gemaakt worden om te zien hoever men met het geld kon komen. Wij vernemen thans, dat gebleken is, dat de kas het toelaat de schoolvoe ding voort te zetten tot 21 December. Het is dus onnoodig die gedurende de Kerstvacantie te onderbreken. Uitspraken van de Rechtbank. Ronselaars veroordeeld. Wegens ronselarij eischte de Officier drie maanden tegen een 34-jarigen Haarlemschen varensgezel. De Rechtbank veroordeelde hem heden morgen tot een gevangenisstraf van 1 maand. Een 29-jarige kantoorbediende had een rijksdaalder aan een jongeman gegeven met het doel dienstneming in Spanje te bevorde ren. Drie weken luidde de eisch, de rechtbank veroordeelde hem tot 1 week gevangenisstraf. Pasvervalsching. Een 20-jarige bloemenkoopman had van zijn vriend een geboortebewijs weggepakt, doch dit later weer teruggegeven. Op dit be wijs had hij een Bewijs"v'an Nedèflanderssehap verkregen. De Officier requireerde een maand, mr. W. de Rijke pleitte vrijspraak. De verdachte werd door de Rechtbank hedenmorgen vrijgespro ken. Belasting-ontduiking. Tegen een 52-jarige inwoner van Heemstede eischte de Officier 3000 boete wegens belas tingontduiking. Mr.. L. G. van Dam pleitte1 clementie. De verdachte werd tot 1000 boete veroordeeld. Met een mes gestoken. Een rustend schipper werd bij een van zijn kennissen met een mes gestoken tijdens een rumoerig feestavond je. Acht maanden was de eisch van den Offi cier; de rechtbank deed er twee maanden af en veroordeelde den kennis dus tot 6 maan den gevangenisstraf. Diefstallen in het Spcrtfondsenbad. Drie maanden voorwaardelijk en drie maan den onvoorwaardelijk hoorde een 20-jarige jongeman tegen zich eischen die uit de kleed hokjes in het Sportfondseribad een armband horloge en een portefeuille had weggenomen. De verdachte werd tot 1 jaar veroordeeld door te brengen in de bijzondere strafgevan genis voor jongelieden. Acht maanden wegens meineed. Tegen een 45-Jarige landbouwersknecht was docr den Officier acht maanden geëischt wegens meineed. Hij zou namelijk niet gezien hebben dat zijn baas een paard met een stuk hout in den Haarlemmermeer op het hoofd had geslagen. Mr. F. van der Goot had tot vrijspraak ge concludeerd. De Rechtbank veroordeelde hem tot een gevangenisstraf voor den tijd van acht maan den. Verduisteringen. Een voormalige procuratiehouder van de Haarlemsche veiling in liquidatie werd tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens verduisteringen meermalen gepleegd Parlement ontbonden SPANNING VERHOOGD DOOR DREIGENDE HOUDING VAN REGIMENT. Havas meldt uit Quito, dat president Mavaez, die tevens leider van de libe rale partij is, de wetgevende vergade ring van Ecuador ontbonden heeft, omdat de linksche oppositie generaal Larrea tot leider heeft gekozen. Ma vaez heeft medegedeeld, dat hij over eenkomstig de grondwet zal regeeren zonder een dictatuur in te stellen. Bij een tweede decreet wordt het kiescollege uitgenoodigd in 1939 een senaat en een Kamer te kiezen. De verkiezingen zullen den tweeden Zondag in Mei Worden gehouden en de kamers zullen 10 Augustus bijeenkomen. Verscheidene leden van de wetgevende ver gadering moesten gearresteerd worden, omdat zij geen gevolg wenschten te geven aan 't ont bindingsdecreet. in politieke kringen te Quito is men van oordeel, dat het krachtig optreden van de regeering een poging van links om zich meester te maken van de macht, heeft verijdeld. United Press verneemt nader uit Quito: De spanning is nog verhoogd, door dat het Yaguachi-regiment positie op de Ichimbialheuvelen heeft gekozen. Deze heuvels domineeren de stad en van daaruit hebben de militairen van het Yaguachi-regiment geëischt dat het parlement weer bijeengeroepen zal worden. Het zakenleven staat stil. Winkels en thea ters zijn gesloten, de radiostations staan onder controle van de autoriteiten. De regeering heeft aan het Yaguachi regiment een ultimatum ge zonden en indien dit zich niet overgeeft zullen onmiddellijk troepen en vliegtuigen orders krij gen om tot den aanval over te gaan. Uit officieele bronnen wordt vernomen dat de kanonnen der regeeringstroepen reeds in de richting van de heuvels zijn opgesteld, terwijl ae minister van oorlog bevel heeft gegeven dat de vliegtuigen zich gereed moeten houden voor den aanval. De carabineros zijn bezig wapenen en munitie onder de regeeringsbataljons te verdeelen en den aanval voor te bereiden, terwijl de cavalerie door de straten van Quito patrouilleert, waar zij zoo nu en dan groepen van linksche demon stranten uiteendrijft. Volgens de berichten zou de vroegere presi dent generaal Enriquez contact hebben gezocht met Larealba, den bevelhebber van het Ya guachi-regiment. van wien hij onlangs ver vreemd was geraakt, en hij zou hem verzocht hebben om de harmonie tusschen hem en de linksche oppositie te herstellen. Britsche financiëeïe steun voor China LONDEN, 15 Dec. (Havas-A.N.P.) De Financial Times geeft van ochtend te kennen, dat de Britsche regeering „op het oogenblik de mogelijkheid van financieel en steun aan China overweegt ten einde de door Japan ge nomen maatregelen, die in strijd zijn met de door het negenmogendhedenverdrag be krachtigde politiek van de open deur, te doen mislukken". AANBESTEDING. Hedenmorgen werd namens het ministerie van Defensie te Haarlem aanbesteed het ma ken van een gebouw in gewapend beton te Den Helder. Minste inschrijver was A. Ander- wijk te Huizum (Fr.) voor f 5907. PERSONALIA. Ir. J. Kater, ingenieur le kl. te Utrecht aan het tractiebureau der Ned. Spoorwegen zal met ingang van 1 Januari 1939 worden overge plaatst naar de Centrale Werkplaats te Haarlem. Russische spionnen te Los Angeles gearresteerd. O.a. de leider van het reisbureau „Intourist". LOS ANGELES, 14 Dec. De politie is een Sowjet-organisatie op het spoor gekomen en heeft twee sensationeele arrestaties verricht. 1-Iet betreft hier den leider van het Russische reisbureau „Intourist" Mikhail Gorin en een zekeren Hafios Salich, een genaturaliseerden Amerikaan, die blijkbaar vroeger bij den ge heimen dienst van de Amerikaansche marine was en Gorin thans van geheime informaties betreffende de Amerikaansche vloot voorzien zou hebben. Gorin heeft van de gevangenis uit reeds driemaal met den Sovjet-Russischen ambassadeur te Washington, Ounansky, ge telefoneerd. (United Press). Voedselgebrek dreigt in Fransche concessie te Hankau. Japanners verhinderen den aanvoer van levensmiddelen en den toevoer van drinkwater HANKAU, 15 December (Reuter-A.N.P.) In de Fransche concessie alhier ontstaat een ernstige toestand, daar de Japanners den aan voer van levensmiddelen beletten en den watertoevoer hebben afgesloten. De voedsel voorraden in de overbevolkte concessie zouden snel verminderen en het water uit de putten is onvoldoende voor de sanitaire behoeften. Ter plaatse worden onderhandelingen gevoerd, doch de Fransche autoriteiten houden Parijs op de hoogte zoodat de regeering in kan grij pen als de onderhandelingen mislukken. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatstwordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Door duisternis tot licht. Dit is wel de troostgevende gedachte in de Adventsdagen. De donkere dagen van nu worden gevolgd door het komende Kerstlieht. Is het niet, of in deze dagen wij menschen nader tot elkander komen? Meer dan ooit voelen wij, dat wij minder be deelden moeten helpen, meer dan anders voelen wij dat het „Vrede op aarde" een heilige roeping is. Wij gaan Kerstmis tegemoet. Hebben wij ge noeg geestkracht om in deze donkere tijden te blijven gelooven in het „Vrede op aarde"? Wij pacifisten, wij willen daarvoor blijvenstrijden, denkend aan de woorden van Thorbecke: „Het ideaal heeft niemand in de hand, maar waar heen gaat hij, die het niet in de oogen heeft?" De Haarl. Vredesraad wil in de Kerstweek uit spraken van bekende strijders voor den Vrede onder Uw aandacht brengen. Zij kan dat doen door welwillende medewerking van winkeliers, die een vredesspreuk in de étalage willen op hangen. De Vi-edesraad zal hieraan een wedstrijd verbinden, met prijzen voor het grootst aantal verzamelde spreuken. Wij hopen dat allen in de komende Kerst week hun aandacht eens bij deze vredesspreu- ken willen bepalen. Moge de beteekenis ervan diep tot U doordringen! Misschien zal dan ook na Kerstmis het „Vrede op aarde" U blijven vasthouden en U doen aansluiten bij hen, die ernst maken met het Woord van Hem, Wiens ge boortefeest wij met Kerstmis herdenken! „Zalig zijn de Vredestichters, want zij zullen Gods kinderen genaamd worden." Namens den Vredesraad: HET KERST-ACTIE-COMITé. Veiligheid in geval van nood. Voor kunstschatten maar toch ook voor menschen? M. de R., In uw blad van Zaterdag j.l. lees ik dat er plannen worden beraamd om onze Haar lemsche kunstschatten, ingeval van nood, veilig te kunnen bergen. Een ieder (ook ik) zal dat waardeeren. Mij moet echter een opmerking uit de pen, n.l. deze: „Waar moeten wij levenden, onze kinderen en ons zelf bergen, in geval van ncod? Met huivering denk ik nog aan de Septem berdagen, om maar niet van de toekomst te spreken. Zou het niet mogelijk zijn, om onverwijld eenige daarvoor geschikte ploegen werkloozen aan het werk te zetten? Mij dunkt daar zijn we allen nu, zoowel als in de mogelijke toekoms, mede gebaat. Voorts zou ik willen voorstellen, om de aan maak van gasmaskers op te voeren in sen tempo als noodig is. Zoo mogelijk eveneens door daarvoor geschikte werkloozen. Overigens zou het wellicht nuttig kunnen zijn, bekend te worden gemaakt met de wijze waarop men deze apparaten kan ver krijgen". Haarlem, 12 Dec. 1938. EEN PESSIMIST. De commandant van de Haarlemsche Bur gerwacht Luit. Kol. tot. b. d. O. I. L. C. L. Becking is gaarne bereid inlichtingen te ver strekken over de aanschaffing van gasmas kers. Red. GROOTER FABRIEK MEER AUTO'S En waardoor? Omdat VERMAAT door zijn economisch ingericht bedrijf kan leveren tegen lage prijzen en toch met „matige" winst. Alléén door moderne economie groeit VERMAAT VERMAAT heeft cliëntèle die tevreden is, gezien de nood zakelijke uitbreiding VERMAAT heeft personeel dat hem uitbundig met bloe men enz. huldigde bij zijn 2-jarig jubileum. VERMAAT'S BEST MELKBROOD kost afgehaald aan de brood-auto 15 ct. afgehaald aan de bakkerij 14 VERMAAT'S Moderne Bakkerijen N.V., PAUL KRUGERKADE 51 TELEFOON 11496 Er zijn in WILDE KONIJNEN hoofdzakelijk twee soorten de BEVROREN AUSTRALISCHE, die WEL ZWAAR, maar NIET LEKKER en de ECHTE. VERSCHE. WILDE HOLLANDSCHE DUINKONIJNEN, die héél erg lekker zijn. Voor fijne, versehe HOLLANDSCHE DUINKONIJNEN alléén de 7 WARMOESSTRAAT Telef. 10296 (opgericht 1864). De prijzen zijn 0.40, 0.50 en de GROOTSTEN 60 CENT PER STUK. Koopt WILD bi] een vertrouwd adres. Koopt bij GEERLING.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2