H. VAN NIEL Hzn. Wijziging bezoldiging gemeente- personeel aangehouden. Autobusondernemers en Spoorwegen vinden elkaar. HORLOGES VRIJDAG 1(5 DECEMBER" '1938 HSSECE M'S DA'GBEAD 8 Raad Bloemendaal. Wordt een Chr. school aan den Korten Zijlweg gebouwd? Vergadering van den Raad der Gemeente op Donderdagmiddag, onder leiding van den burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex. Afwezig de heeren Enschedé en Cassée. Verkeer sverbetering. Naar aanleiding van een ingekomen adres inzake aanbrengen van een verkeersverbete- ring HeemstedeAerdenhout deelt de voor zitter mede, dat deze zaak reeds de volle aandacht heeft van B. en W. Ontheffing bebouwingsvoorschriften. Verzoeken om ontheffing van bepalingen der bebouwingsvoorschriften zijn ingekomen van; W. Schroder. Aerdenhout. voor het ver- grooten der garage bij perceel Dahlialaan 14; Dr Ir. W. Meester. Amsterdam, voor het bou wen van 16 woonhuizen met 2 garages en 14 bergplaatsen aan de Ign. Bispincklaan; Dr. H. A. Marcus, Lisse, voor het bouwen van een woonhuis aan den Oosterduinweg; B. en W. van Bloemendaal. voor het bouwen van een garage bij perceel Joan Mauritsplein 28. Wordt verleend. Voorts van de N.V. Kennemer Exploitatie Mij. van Onroerende Goederen te Bloemen daal, voor het verkavelen van het terrein op den hoek van den Parkweg en den Korte Parkweg voor het bouwen van vier woonhui zen. Wordt afwijzend beschikt, aangezien het terrein ten hoogste ruimte biedt voor drie enkele villa's en dan nog met verleening van ruime dispensatie. Tenslotte van M. L. Stadermann, Naarden, voor het bouwen van een dubbel woonhuis aan den Zandvoorterweg. Wordt afwijzend beschikt, aangezien een dubbel woonhuis op dit punt niet op zijn plaats is terwijl het terrein, met inachtneming van de voorgeschreven vrije ruimten, slechts plaats biedt voor een enkele villa. Overplaatsing onderwijzend personeel. Na een op verzoek van 'mevr. Romeyn ge houden geheime zitting deelt de voorzitter mede, dat er geen bezwaar is tegen de voor gestelde overplaatsing van mej. Paesi als on derwijzeres van de Graaf Florisschool naar de Julianaschool. Benoemingen. Tot onderwijzeres aan de Graaf Florisschool wordt met op één na algemeene stemmen be noemd mevr. J. Piersma. Tot onderwijzer aan de Julianaschool (vaca ture J. C. de Vries) wordt benoemd de heer R. L. Lagendaal te Rotterdam. Tot leden der Commissie van Toezicht op het L.O. worden herbenoemd de heeren J. M. B. van Vlijmen, J. Mulder, J. A. C. Blicher en D. Kuiper en benoemd mr. J. C. C. W, Hijszeler. Tot lid der Commissie van Toezicht op het M.O. wordt in plaats van mr. F. J. D. Theyse, die zich niet meer voor een herbenoeming be schikbaar heeft gesteld, mr. Th. Semeyns de Vries van Doesburgh benoemd. Bijzonder onderwijs. Besloten wordt met betrekking tot de aan schaffing van leerboeken voor de St. AdeLber- tusschool eerst nog nader overleg te plegen met den Inspecteur van het L.O., daar de heer Rohling (R.K.) meent dat de wethouder van een gedeelte van het advies van den In specteur een niet geheel juiste opvatting heeft. Wijziging bezoldiging gemeente- personeel. Aan de orde komt het voorstel van B. en W. in de verordening tot regeling van de bezol diging van personeel in dienst dezer gemeente de functie chef-monteur over te brengen van klasse VI (maximum bezoldiging f 1922 per jaar) naar klasse XIH (maximum bezoldiging f 2200 per jaar) en ten behoeve van den typist, belast met magazijnwerkzaamheden, thans vallende onder klasse vm (f 900f 1300 per jaar), in klasse IX (f 1140f 1710 per jaar) op te nemen de functie van magazijn klerk. Jhr. Quarles van Ufford (Lib.) wil geen besluit nemen in deze vrij onvoltallige vergadering. De heer Noorman (S.D.) begrijpt de nood zakelijkheid van uitstel niet, maar wil er zich bij neerleggen. De heer Schulz (S.D.) ziet in de afwezig heid van eenige raadsleden geen aanleiding tot uitstel. Jhr. Quarles van-Ufford (Lib.) vreest een verkeerde interpretatie van het gevoelen van den Raad, als de zaak nu behandeld wordt bij afwezigheid van enkele raadsleden. De heer Rohling (R K.) zou het niet ver keerd vinden, dat de zaak nog eens in het Georgan. Overleg wordt bekeken. Aldus wordt besloten. Bespreking dispensatie. Aan de orde wordt gesteld de bespreking van de verleende dispensatie voor den bouw eener school en 2 dubbele woonhuizen aan den Korte Zijlweg. De voorzitter zet uiteen dat gevreesd wordt door de Gewestelijke Commissie voor Uitbreidingsplannen en door Haarlem, dat het mooie uitzicht op de St. Bavo, dat de ge meente Haarlem juist door een bouwverbod heeft willen bewaren, door bedoelden bouw ernstig zal worden geschaad. B. en W. advi- seeren nu, de verleende dispensatie weer in te trekken. Intusschen heeft Bloemendaal gelden beschikbaar gesteld (en verwacht wordt dat Haarlem dit ook doen zal) ten einde door een onpartijdig architect een onderzoek te doen instellen. Mededeelingen betreffende den inhoud van het rapport van bedoelden architect zullen in de volgende vergadering worden gedaan. De heer van Riessen 'A.R.t meent dat door de eigen bebouwing van Haarlem het uitzicht op de St. Bavo toch ten zeerste zal lijden. Wanneer de dispensatie nu weer wordt in getrokken, zal de Vereen, voor Chr. Onderwijs haar school nog niet kunnen bouwen. Spr. vraagt, de Vereen, ter wille te zijn en haar nog in deze vergadering gelegenheid te geven, te gaan bouwen. Wethouder Prinsenberg (R.K.) raadt volgens het advies van B. en W. te handelen; hierdoor zullen tenslotte de belangen der te bouwen Chr. School het beste gediend worden. De heer Posthumus Meyjes (Lib.) meent dat het beste is, het schoolbestuur ge legenheid te geven een situatieteekening in te sturen en naar aanleiding daarvan te beoor- deelen of dispensatie kan verleend worden. De heer van Riessen (A.R.) voelt hier voor; er kan dan intusschen voortgewerkt worden. Spr. trekt zijn verzoek in en uit zijn waaraeering er voor, dat de Raad blijkbaar wil medewerken. Wethouder Ouwehand (C.H.) zegt, dat op het terrein in kwestie de bedoelde school wel komt, maar men weet nog niet op welke manier, b.v. op welke wijze de bebouwing aan de voorzijde zal geschieden. Men wachte af, wat Bloemendaal kan bereiken met de ge meente Haarlem. Jhr. Quarles van Ufford (Lib.) ad viseert de Vereen, voor Chr. Onderwijs, dade lijk contact te zoeken met de Gewestelijke Commissie. Nadat de voorzitter nog gezegd heeft, dat hij niet zoo ver zou willen gaan als de heer Ouwehand, toen deze zeide dat de school op het bedoelde terrein wel komt, besluit de Raad, het advies van B. en W. te aanvaarden. Kerstgave voor ondersteunden? De heer Bolle man (R.K.) vraagt ter ge legenheid van de naderende feestdagen aan de ondersteunden of werkloozen een extra- uitkeering van 25% van hun ondersteuning te geven. B. en W. zullen dit overwegen De motorbrandspuit. De heer Bouvy (R.K.) vraagt, de banden van de au to brandspuit te doen aderiseeren, om slipgevaar te voorkomen. De voorzitter zegt overweging in B. en W. toe. Verwarming politiebureau. De heer Bouvy (R.K.) heeft een onderzoek ingesteld naar de kosten van verwarming van het politiebureau en deelt mede, dat het zijns inziens mogelijk is, mits steeds met de betere qualiteit kolen wordt gestookt en de reiniging van den ketel op tijd geschiedt, de kosten voor het kolenverbruik beneden f 1000 te houden. Grondaankoop voor wegverbrceding. Vervolgens ging de Raad in besloten zitting, ten einde mededeelingen aan te hooren over het resultaat der onderhandelingen over grondaankoop voor wegverbreeding bij het Stationsplein. Zonder hoofdelijke stemming werden in den loop der zitting nog aangenomen de in dit blad vermelde voorstellen betreffende uit breiding van den vreemdelingendienst met een agent-schrijver; het geven van den naam Nachtegaalplantsoen aan het plantsoen met vijver tusschen Pernambucolaan, Mauricialaan en Cearalaan en het geven van eenige wij zigingen aan de aanduiding van het Binnen pad; verleenen van vergunning tot het ex- ploiteeren van een radiodistributie te Vogelen zang; vaststelling verordening voor putruimen en de heffing van besmettelijke-ziektengeiden en credietaanvragen: voor den bouw van een garage bij perceel Joan Mauritsplein 28 en voor afwerking van het sportterrein bij de Julianaschool en ophooging terrein voor even tueel te bouwen school. PERSONALIA. Mej. B. de Wit alhier is benoemd tot onder wijzeres aan een der Nutsscholen te Eindhoven en mej. C. Hartog tot bezoldigd kweekelinge met acte aan de Cort van der Lindenschool te IJmuiden. Beide onderwijzeressen zijn tot heden toe als volontaire werkzaam geweest aan de school der Bloemendaalsche Schoolvereeniging, hoofd de heer S. A. Wilson. De barometer staat op regen. Het alarmsignaal voor rheumatiek heeft ge slagen. Neem Uw veiligheidsmaatregelen als duizenden anderen, die slechts één middel kennen, dat hen In het vochtige Hollandsche klimaat tegen rheumatiek beschermt. Zet Uw gezondheidsbarometer weer op „zonnig" en ge bruik Kruschen. Eiken morgen „de kleine, dagelijksche dosis" in Uw eersten kop thee of op een glas warm water en het kan regenen zooveel het wil. Rheumatiek behoeft bij U niet aan te kloppen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.40, f 0.75 en f 1.'60 (extra groot pak). (Adv. Ingez. Med.) Arbeiderswoningbouw le Bloemendaal. Bezoek van Raadsleden. Vóór het begin der zitting van den Bloemen- daalschen Raad, Donderdagmiddag, kregen de raadsleden gelegenheid tot gezamenlijke bezichtiging der nieuw gebouwde woningen aan het Joan Mauritsplein en de RecifeTaan. Zooals bekend zijn hier 26 gemeente-arbei derswoningen gebouwd, naar plannen van den heer J. A. van Asdonk. De raadsleden bewon derden de rustige architectuur der woningen, die zich zoo uitstekend aansluit bij die der middenstandswoningen aan het andere ge deelte van het plein en bezichtigde ook het inwendige der huizen met veel belangstelling. Gezegd mag worden dat Bloemendaal door dezen bouw een groote schrede vooruit heeft gedaan op den weg naar goede huisvesting der arbeiders, ook van arbeiders met grootere gezinnen. NED. PROTESTANTENBOND. In het kerkgebouw van den Ned. Protestan tenbond wordt Woensdagavond 21 Dec. te half acht het Kerstfeest voor leerlingen van de catechisatie en Zondagsschool, ouders en be langhebbenden, gevierd. „Vrije Mannen" Het hooglied op het individu. 4ftet prachtige, zoojuist verschenen Cultuur- serie-boek (Adv. Ingez. Med.) Biggenmerkeii vervals cht. Landbouwer uit Kootwïjkerbroek aangehouden Na langdurige samenwerking tusschen de gemeentepolitie, rijksveldwacht en crisis-opsporingsdienst is in Kootwijker broek de landbouwer A. L. gearresteerd op vermoeden van vervalsching van varkensoormerken. Reeds geruimen tijd bestonden er aanwijzingen, dat op dit deel der Veluwe, op groote schaal val- sche oormerken in omloop warenge bracht. Na dagenlang zoeken, waarbij vooral de rijksveldwachter Hofman uit Lunteren zich verdienstelijk heeft ge maakt, kreeg men zooveel aanwijzingen tegen L., dat men hem in arrest stelde. Na een langdurig verhoor, dat door de politie van Barneveld afgenomen werd, waarbij de man bleef ontkennen, con fronteerde de politie hem met eenige personen in Ede. Hij is daarna voorloo- pig op vrije voeten gesteld. Het tekort bij de Boerenleenbank te Roswinkel. Naar den omvang van het tekort moet nog gegist worden. Omtrent het onderzoek inzake het tekort bij de Boerenleenbank te Roswinkel vernemen wij nader, dat elk bedrag, dat tot dusverre genoemd is op een gissing berust, daar de acocuntants er nog altijd niet in geslaagd zijn de verwarde ad ministratie in orde te brengen. Het zal nog wel enkele dagen duren alvorens dit het geval zal zijn en men bij benadering eenig idee zal hebben van het tekort. Intusschen heeft de president van de recht bank te Assen het voorloopig arrest van den kas sier G. met dertig dagen verlengd. Hij blijft tot nu toe in zijn stilzwijgen volharden. Hoe het tekort zou zijn ontstaan, weet men nog steeds niet. Er gaan weliswaar de laatste da gen geruchten over speculaties in kunstmest stoffen en koren, waarmede G. zich in den loop van omstreeks tien jaren zou hebben bezig ge houden, maar ook op dat punt kan door de zwijgzaamheid van het bestuur der Boerenleen bank en justitie niets definitiefs worden ge zegd. Dat de administratie in geen enkel opzicht aan de eischen beantwoordt en het beheer dus danig geschiedde, dat men zich daar over thans verbazen moet, blijkt wel uit het feit, dat geen der leden schijnt te beschikken over staten en huishoudeliike reglementen, zoodat ook niemand weet hoe het staat met de financieele aanspra kelijkheid. De spaarders weten niet in hoeverre hun gelden veilig zijn. Dengenen, die gelden op genomen hebben bij de bank, is niet eens bekend of zij daarmede tevens lid der coöperatie zijn en dus eventueel mede aansprakelijk zijn gewor den voor een tekort. Het bedrag der belegde spaargelden beliep op 1 Januari 1938 f 1.027.700 Het eindcijfer der laatste balans was f 1.065.300, terwijl bij de afsluiting van het laatste boekjaar aan voorschotten bij de bank was opgenomen een bedrag van f 600.000. Deze cijfers werpen eenig licht op den om vang van de bankinstelling. De in beslag geno men eigendommen der familie G. worden ge taxeerd op een waarde van f 175.000. Te London is een f>nancieele commissie uit Tsjerbo-SlowakMe aangekomen ter bespreking van de Britsche leening aan dit land. Twee leden der commissie in gesprek met het lid der missie-Runciman, Stopford (rechts). Uit het proces tegen mevr. Skoblin te Parijs: de verdediger van de verdachte, Ribet, houdt zijn pleidooi. Abonnementshouders kunnen goedkoop met bussen reizen. Eén cent per autobuskilometer. Op 15 Januari a.s. zal voor dc al gemeen-abonnementhouders der Nederlandsche Spoorwegen, op vertoon van hun abonnement, de gele genheid worden opengesteld tegen een tarief van 1 cent per K.M. gebruik te maken van ruim honderd autobusdien sten in den lande, aangesloten bij den Nederlandschen Bond van Autobus dienst-ondernemers. In een Donderdagmiddag te Utrecht gehou den persconferentie georganiseerd door het da- gelijksch bestuur van den Nederlandschen bond van autobusdïenst-ondernemers, is dit besluit nader toegelicht. De heer Wortman, vooi*zitter van den Bond. wees erop, dat in Januari werden vervoerd 5.705.003 reizigers, in Februari was dit aantal 5.283.771 en in Maart 5.159.662. Het aantal rei zigers, dat maandelijks in de autobussen plaats neemt, bedraagt ruim 5 millioen, derhalve jaar lijks ruim 60 millioen. Het aantal K.M. afgelegd door bovengenoem de geconcessioneerde autobusdiensten bedroeg in Januari 7.875.444, in Februari 7.202.097 en in Maart 7.885.483. Dat is in 3 maanden 22.963.042 K.M. of jaarlijks bijna 92 millioen K.M. Het initiatief tot de samenwerking van spoor wegen en autobusdienst-ondernenjers is uitge gaan van den inspecteur-generaal van de rijks- verkeers-inspectie, den heer Ir. van Marie, die den grooten stoot tot betere verhoudingen en samenwerking heeft gegeven. De getroffen regeling komt hierop neer: dat aan de algemeene-abonnementshouders der Ne derlandsche spoorwegen op de autobuslijnen, welker ondernemers zich bereid hebben ver klaard tot de overeenkomst toe te treden, een tarief zal worden toegestaan, dat ongeveer de helft bedraagt van de normaal geldende tarieven. De algemeene-abonnementshouders der spoorwe gen zullen, op vertoon van hun abonnement, na melijk kunnen reizen tegen een tarief van één cent per kilometer, met een minimum van 10 cents per afgelegd traject. Daartoe zullen op de tweehonderd voornaamste stations der spoor wegen kilometerzegelboekjes verkrijgbaar wor den gesteld, inhoudende tweehonderd zegels, elk ter waarde van 5 k.m. Deze kilometerzegels worden op vertoon der algemeene abonnementskaarten op de buslijnen der a-ingesloten ondernemers in betaling aan genomen. De heer Wortman verklaarde verder, dat de bond deze overeenkomst ter toetreding aan zijn leden heeft voorgelegd en dat een zeer groot BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM De Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot rector te Noordwijkerhout (St.-Maria- gesticht) den weleerw. heer Th. Lampe, thans kapelaan te Overveen; tot districtsdirecteur van de Katholieke Jongens Centrale in het district Beverwijk: R. D. H. J. M. Heynen, Regent aan de Bis schoppelijke kweekschool te Beverwijk. DE NIEUWE EMANUELKERK. Van de torenspits van de aan de Van Eg- mondstraat nabij den Rijksstraatweg in aan bouw zijnde Ned. Hervormde Emanuelkerk, heeft de vlag gewapperd ten teeken dat het exterieur van dit nieuwe gebouw wat het metselwerk en de bekapping betreft zijn voltooiing nadert. Zonder tegenslag is het te verwachten, dat de Emanuelkerk in het a.s. voorjaar omstreeks April in gebruik zal kunnen worden geno men aantal ondernemers zich dadelijk tot toetreding heeft bereid verklaard. De heer Wortman was er dan ook van over tuigd, dat weldra alle autobusdienst-ondernemers bereid zouden blijken hieraan hun medewerking te verleenen, zoodat binnen zeer afzienbaren tijd te verwachten is, dat deze regeling, die 15 Ja nuari 1939 in werking treedt, algemeene gelding hebben zal op het geheele Nederlandsche auto- busnet. merk „BUREN". Een wonder van accuratesse. Antimagnetisch. Ook verkrijgbaar in stalen kast, schokvrij, stofdicht en waterdicht. Allenverkoop voor Haarlem en Omstreken GROOTE HOUTSTRAAT 86 - Telef. 10571 (Adv. Ingez. Med.) /CHEEP/ TJllMTNl STRAATVERONTREINIGING. In verband met de vele klachten, die van verschillende zijden werden geuit over de straatverontrelniging in deze stad en de ge nomen uitgebreide politiemaatregelen verne men we, dat het op de naleving van 't terzake uitgevaardigde verbod aanmerkelijk ver scherpt politietoezicht reeds in niet geringe mate tot het gewenschte resultaat heeft ge leid. Vooral ook in Noord, waar de Rijksstraat weg op vele plaatsen vrijwel dagelijks met achteloos weggeworpen papieren enz. bezaaid lag, is nu reeds een goede verbetering ingetre den, die door velen op prijs wordt gesteld. VERBOND VAN HAARLEMSCHE SPEEL TUIN VEREENIGINGEN. Het bestuur van bovengenoemd verbond deelt mede, dat op Zaterdag 17 Dec. in samen werking met de bij haar aangesloten ver- eenigingen des namiddags van 24 uur en des avonds van 710 uur een algemeene lo- tenverkoop zal worden gehouden. De trekking is bepaald op Woensdag 28 Decem^r. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Volendam, 14 v. Rott. te New-York. Binnendijk, 14 v. Rott. te New-Orleans. Edam, Baltimore n. Rott. 14 te Norfolk. Lochmonar, Vancouver n. Rotterdam 14 r. Londen. Statendam, Rott. n. N.-York 15 (v.) v. South ampton. Lochkatrine, Rott. n. Vancouver p. 14 Bea- chy Head. Bilderdijk, 15 v. Baltimore te Rott. HALCYON LIJN. Maasburg, Pepel n. Rott. p. 13 Ouessant. Stad Dordrecht, 14 v. Alexandrië n. Mor- phoubaai en Rott./Vlaard. Stad Haarlem, 14 v. Vlaardingen en Rott. Stad Arnhem, 14 v. Immingham n. Alexan drië. "/Uasburg, 17 (v.m.) v. Pepel te Rott. verw. Stad Maassluis, 15 van Narvik te Rott. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Heemskerk (thuisr.) 15 te Antwerpen. Ulysses, 15 van Hamburg te Amst. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Gaasterkerk (thuisr.) 15 v. Genua. Meerkerk (thuisr.) 14 v. Manilla. HOLLA ND— WEST-AFRIK A LIJN. Meliskerk (thuisr. 14 van Mombassa. KON. NEDERL. STOOMBOOT MIJ. Trajanus, 15 van Amst. n. Genua. Berenice, 15 v. Amst. n. Rott. Bennekom. Chili n. Amst. 15 te Antwerpen. Simon Bolivar, 14 v. Curacao n. Santa Marta. Iris. 15 van Vigo n. Amst. Triton, 15 van Savona n. Venetië. Crijnssen, Amst. n. Barbados p. 14 Dung. Odysseus, Amst. n. Lissabon p. 13 Dung. Aurora, Malaga n. Amst. p. 15 (6.25 v.m.) Lydd. Barneveld, 15 v. Chili te Amst. Breda, 13 van Paita n. Salinas. Hercules, 14 van Stamboul te Bourgas. Mars, 14 van Lissabon naar Amst. Oberon, 14 van Gocek n. Izmir. Vesta, 14 van Catania n. Messina. Vulcanus, 14 van Tripoli te Lefkandi. Hebe, Hamburg n. Amst. p. 15 Cuxhaven. Orestes, 16 v. Amst. te Rott. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Amstelland, 15 v. Amst. n. Hamburg. Zaanland (thuisr.) 13 te Santos. Westland (uitr.) 15 te Montevideo. MEYER CO'S SCHEEPVAART MIJ. Melampus, Batavia n. Amst. via Londen. 25 mijl. O v. Niton. z Hector, Japan n. Rott. 14 van Hongkong. Glenaffaric, Japan n. Amst. 14 van Singa pore. City of Newcastle, Dairen n. Rott. 14 te Hongkong. ROTTER DAMSCHE LLOYD. Kota Agoeng (thuisr.) 15 v. Genua. Kedoe (uitr.) p. 15 Sagres. Sibajak, uitr.) 15 te Southampton. Dempo (thuisr.) 15 v. Gibraltar. STOOMVAART-MIJ NEDERLAND. Saleier (uitr.) p. 13 Gibraltar. Tarakan (uitr.) 15 te Sabang. Enggano (uitr.) 15 te Sabang. Soemba, 15 van Amst. n. Hamburg. Marnix, (uitr.) 14 v. Singapore. WIJK LIJN. Zonnewijk, Antwerpen n. Boston (Mass.) p. 14 Kaap Race. Naaldwijk. Vlissingen p. 14 Dungeness. Winterswijk, Salta Caballo n. Bremen p. 13 Beachy Head.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 14