Haarlem's Dagblad Vliegongeluk in Indië. De ex-Koning Alfonso. BERICHT Van rechtswege. Nieuwe directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Haarlem. Rijksontvanger fraudeerde. Glenn Martin-toestel neergestort en in brand gevlogen. Een doode en twee gewonden. Joden in Italië moeten hun onroerende goederen en ondernemingen afstaan Het belangrijkste 56e Jaargang No. 17022 Uitgave Leuren» Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spanrne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Adniin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 16 December 1938 Abonnementen per week f 0.25 p maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25 franco pe* post f 3.55. losse nummer» 6 cent per ex. Advertentiën i 1-5 regel» f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regeL Kegelabonnementstaneven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60. elk* regel meer f 0.15. Groentje» «ie rubriek. Op 15 April 1931, toen het bericht ons be reikt had dat Koning Alfonso XIII van Spanje afstand van den troon had gedaan en naar Frankrijk was uitgeweken, en dat de republiek was uitgeroepen met Alcala Zamora als hoofd van het voorloopig bewind, schreef ik op deze plaats dat het niet waarschijnlijk leek dat deze Koning zijn geheele verdere leven als „roi en exil" zou slijten. De rol van ambteloos burger leek mij op den duur voor Alfonso XIII niet aannemelijk. Hij was tenslotte, ondanks de vrij onmogelijke toestanden die al sinds lange tijden in zijn land heerschten, te zeer als de sterke man opgetreden zij het dan achter schijn-dictators als Primo de Rivera, Berenguer en Aznar om te kunnen ver wachten dat er van eenigerlei zijde nooit meer een beroep op hem gedaan zou worden Bovendien was hij toen 45-jarige nog te jong om zijn mogelijken terugkeer In de toe komst uit te schakelen. Deze passages moest ik mij wel herinneren, en ze weer naslaan, toen er vanmorgen merk waardige berichten uit Burgos, het hoofd kwartier van Franco's regeering, kwamen. Daaruit bleek immers dat deze regeering een decreet had uitgevaardigd, waarbij de ex- Koning Alfonso volledig in zijn burgerrechten wordt hersteld. Krachtens dit decreet moet den ex-Koning ook zijn particulier bezit, dat bij het uitroepen der Spaansche republiek in beslag is genomen, worden teruggegeven. Voorts wordt hem weer het verblijf in Spanje toegestaan. Natuurlijk kan dit decreet alleen dat ge deelte van Spanje betreffen, dat in de macht van generaal Franco en zijn bewind is. Dat wil dus zeggen dat het den ex-Koning slechts de teruggave van een deel van zijn particu liere bezittingen en den vrijen terugkeer tot een deel van Spanje waarborgt. Maar op zich zelf is dat al heel belangwekkend. Vanmorgen volgde wel het bericht uit Rome dat het decreet van Franco's regeering geen wijziging in de plannen van den ex-Koning had gebracht en dat hij ingevolge die plannen in den loop der inaand naar Zwitserland zou vertrekken.... maar ja, dat had „iemand uit zijn omgeving" verklaard en men is niet lichtgeloovig meer in deze wereld. Dat is „men" wel afgeleerd. Bovendien geeft het feit, dat Alfonso in Italië vertoeft, terwijl Burgos zulk een decreet uit vaardigt, ook het een en ander te denken. Het Is moeilijk aan te nemen dat Mussolini niet tevoren op de hoogte zou zijn geweest van Franco's voornemens. De beslechting van het Spaansche conflict is in den laatsten tijd ook waarschijnlijker geworden dan ooit tevoren, binnenkort zal Chamberlain naar Rome ver trekken om met den Duce te onderhandelen en dus rijst vanzelf de vraag of er wellicht meer regeeringen zijn dan alleen de Italiaan- sche, die het bericht uit Burgos zonder eenige verbazing ontvangen hebben. De partij van Franco heeft altijd een vrij sterken monarchistischen inslag gehad zelfs een tweevoudigen omdat ook de z.g. legitimisten of Carlisten er van den aanvang af toe behoord hebben. Die waren geen voor standers van Alfonso's herstel op den troon, en een ander deel der opstandige macht, het grootste, scheen veeleer naar een militaire dictatuur van generaal Franco te streven. Maar als nu Franco's regeering besluit tot herstel van den ex-Koning in zijn burgerrech ten kan dat niet anders beteekenen dan dat men het over hem eens geworden is. En als men hem de gelegenheid opent tot terugkeer heeft dat natuurlijk een verder strekkende bedoeling dan hem uit te noodigen tot een ambteloos verblijf in Franco-Span je. Er loopen velerlei geruchten over aanstaan de bemiddeling in Spanje. Het lijkt moeilijk aan te nemen dat de x-epublikeinen zouden willen onderhandelen op den grondslag van een herstel van het koningschap, met name op dat van Alfonso XIII, tegen wiens persoon men indertijd juist scherp gekant was. Maar deze tijd is rijk aan zoo vreemde gebeurte nissen, dat de zonderlingste mogelijkheden niet uitgeschakeld kunnen worden. Vooral niet ten aanzien van een land als Spanje, dat nu al sinds 2Vs jaar door burgeroorlog ver scheurd en uitgeput wordt, dat een factor van belang is in den kamp der groote mogend heden om de macht over de Middellandsche Zee en dat dientengevolge steeds bruikbaarder is geworden voor onderhandelingen volgens het historisch-bekende recept„bij u, over u en zonder u". De ex-koning van Spanje is nu 52 jaar oud. Hij werd op 17 Mei 1886 geboren, eenige maan den na den dood van zijn vader Alfonso XII, stond onder voogdijschap van zijn moeder, de Koningin-Regentes Maria Christina, tot 1902 en werd toen meerderjarig verklaard en aanvaardde de regeering. Hij huwde in 1906 met een Engelsche prinses, Victoria Eugenia Christina van Battenberg, geboren in 1887. Zijn oudste zoon, de prins van Asturië, graaf van Cavadonga, was lijder aan haemophilie. Hij kwam kort geleden bij een auto-ongeluk om. Zijn jongere zoons zijn de doofstomme prins Jaime en de gezonde prins Juan. Zijn beide dochters zijn de prinsessen Beatrix en Maria Christina. R. P. Zij, die zich met ingang van 1 Januari per kwartaal abonneeren, ontvangen de in December nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. (Op initiatief van de Zweedsche Automobielclub wordt in Zweden een krachtige actie gevoerd om het linkshouden van het verkeer te veranderen in rechtshouden in verband met de vele ongelukken, vooral veroorzaakt door ongeivoon- te van buitenlandsche bezoekers). Men krijgt ook genoeg in Zweden, Van het linksch verkeersgedoe, En men wil, liefst gauw na heden, Naar een rechtspositie toe In het oog van rechtsgeleerden, Is den laatsten tijd geleerd, Is degeen die links verkeerde, Eigenlijk verkeerd verkeerd. Vreemden, met de linksche streken Naar ervaring niet bekend, Raken, zooals is gebleken, Daar zoo vlug niet aan gewend. En zoo krijgt men ongevallen, Die men liever toch vermijdt, Men ziet het belang van allen, In wat meer rechtsveLligheid. Wil men links links liggen laten, Daar een nieuw Zweedsch rechtsgevoel, Meent, dat dit het land zal baten, Met de veiligheid als doel. Het parool is daar dus heden, Hoeveel geldzorg het ook baart: Geef acht en rechts richt u. Zweden, Daar 't uw peau de suède spaart. P. GASUS. Goedkoop naar DEN HAAGf 0.75 retour ROTTERDAM ƒ1.25 retour Vertrek 8 9 10.15 12 2 4 6 8 u. Alléén GROOTE HOUTSTRAAT 48, TELEFOON 11006. (Adv. Ingez. Med.) De Staatscourant van hedenavond zal de benoeming bevatten van den heer J. C. Smid, thans sous chef van de 4e afdeeling aan het hoofdbestuur van de P. T. T. te 's Gravenhage, tot direc teur van het Post- en Telegraafkantoor te Haarlem, ter vervanging van den heer J. H. T. Pfaff, die met ingang van 1 Januari is gepensionneerd. Toen wij den heer Smid bezochten bleek ons. dat hij verheugd was over het feit, dat hem in de Spaarnestad een nieuwe werkkring wacht. Niet, dat het hem in den Haag niet goed be viel. Maar tenslotte is het dan toch een promo tie, dat Directeurschap. En al heeft de heer Smid tot dusverre in zijn loopbaan geen nauw contact met Haarlem gehad, hem was het be kend, dat het een terecht geliefde stand plaats is. Trouwens, 't directeurschap van het postkantoor van zulk een belangrijke gemeente biedt, naar hij opmerkte, uitzicht op een ar beidsveld, waar men veel voldoening kan vinden. J. C. Smid, thans sous-chef op de 4e afd. bij het hoofdbestuur. (Voor nadere bijzonderheden zie men pag 2, vierde kolom.) Tekort in kas te Elburg Op last van den burgemeester van Elburg is door de rijkspolitie gearres teerd de rijksontvanger der directe be lastingen te Elburg, de heer D. S., wo nende te Nunspeet, die er van verdacht wordt fraude te hebben gepleegd tot een bedrag van ongeveer twintigduizend gulden. Hij zal ter beschikking worden ge steld van den Officier van Justitie te Zwolle. Een overzicht van den gemeentelijken arbeiderswoningbouw te Bloemendaal aan het Joan Mauritsplein (Recifelaan), architect de heer J. A. van Asdonk. Voor het begin van de gemeenteraadszitting van Donderdagmiddag brachten de Bloemendaalsche raadsleden een bezoek aan deze woningen. BATAVIA, 16 September. (Aneta. A.N.P.), Uit Semarang wordt ge meld dat zoojuist een Glenn Martin toestel van de luchtvaartafdeeling verongelukt is. Het toestel stortte neer, Een dispensatiekwestie. In een vorige Raadsvergadering heeft de gemeenteraad van Bloemendaal dispensatie verleend voor den bouw van een school (door de Vereen, voor Chr. Onderwijs) en twee dub bele woonhuizen aan den Korten Zijlweg. In middels zijn moeilijkheden gerezen, doordat gevreesd wordt, dat het mooie uitzicht op de St.-Bavo, dat Haarlem juist door een bouw- verbod heeft willen behouden, door bedoel den bouw ernstig zal worden geschaad. Donderdagmiddag vereenigde de Bloemen daalsche Raad zich met het advies van B. en W., bedoelde dispensatie weer in te trekken. Inmiddels heeft óe gemeente Bloemendaal gelden beschikbaar gesteld (en verwacht wordt dat Haarlem dit ook zal doen) om een onpartijdig architect deze zaak te doen onder zoeken en een rapport uit te brengen, waar over m de eerstvolgende Raadsvergadering mededeelingen zullen worden gedaan. Het is dus nog niet zeker dat op het ter rein aan den Korten Zijlweg een Chr. School zal worden gebouwd. De wethouder van on derwijs, de heer Ouwehand, gaf intusschen als zijn meening te kennen dat de school er wel zou komen, al wist men dan nog niet op welke manier. Besluit van den ministerraad ROME. 16 December. (Stefani). De ministerraad is vanmorgen bijeengeko men onder voorzitterschap van Musso lini. Er werden belangrijke besluiten genomen, o.a. betreffende Italiaansche burgers van Joodschen bloede. De mi nisterraad besloot, dat deze burgers al hun onroerend bezit en de ondernemin gen. waarvan zü eigenaar zijn, moeten afstaan. Het deel der onroerende goederen, dat grooter is dan de voor Joden, jegens wie geen uitzonderingsbepalingen be staan, toegestane limiet, moet afge staan worden aan een instelling, die zonder verwijl in het leven zal worden geroepen en ten doel zal hebben de ge noemde onroerende goederen aan te koopen, te beheeren en geleidelijk te verkoopen. Den Joodschen eigenaars zullen in betaling voor de waarde der bezittin gen speciale effecten ontvangen, welke door de genoemde instelling zullen wor den uitgegeven en die 4 procent rente zullen dragen. Het beheer van onder nemingen die van belang zijn voor de de fensie van den staat of waar honderd of meer personen werkzaam zijn, zal worden uitgeoefend onder speciaal toe zicht. De ministerraad zal op 11 Maart op nieuw bijeenkomen, vooral ter bestu deering van de hervorming der Italiaan sche scholen. brak en vloog tenslotte in brand. Een der inzittenden kwam om het leven, twee anderen werden gewond. Het toestel is op geringe hoogte door onvoldoende snelheid afgegleden en vlak bij het vliegveld Simongan neer gestort. Het verongelukte vliegtuig maakte deel uit van een escadrille, welke een oefenvlucht maakte met leerlingen van de luchtvaartechool. De groep, die uit vier vliegtuigen be stond, vloog onder leiding van luite nant Boot, die vergezeld was door den commandant, der luchtvaartafdeeling, luitenant-kolonel van Oyen. Van de inzittenden is sergeant Kos- sen gedood, terwijl de monteur Tu- tuarima en sergeant Thoonsen licht gewond werden. BATAVIA. 16 December (Aneta-A.N.P.) Omtrent het vliegtuigongeluk wordt officieel de volgende verklaring gegeven: Bij de uitvoering van een lesvlucht veronge lukte, tengevolge van een foutieve landings manoeuvre. hedenochtend te ongeveer 10 uur nabij het vliegveld Simongan te Semarang. de Glenn Martin genummerd 512, waarbij de be stuurder, sergeant-vlieger K. S. Kossen, werd gedood. De overige leden van de bemanning van het vliegtuig, sergeant-majoor-monteur Thoonsen en de burger-helper Tutuarima, werden licht gewond. Bij de aanraking met den grond, brak het toestel in tweeën en verbrandde. Morgenochtend te half acht zal van het militaire vliegveld Andir de begrafenis plaats hebben. De gewonden zijn in de C. B. Z. te Sema rang opgenomen. Op moeilijk begaanbaar terrein terechtgekomen. Uit Semarang meldt men nog, dat perso neel van de K.N.I.L.M. alsmede de beman ning van de andere Glenn Martins, terstond bij de plaats des onheils aanwezig waren. De felle vuurgloed maakte het echter onmogelijk het toestel te naderen. Het toestel maakte deel uit van een eskader van vier Glenn Mar tins. onder commando van luitenant Boot. Het toestel viel in de heuvels neer in de buurt van Semarang en op moeilijk begaanbaar terrein, ruim een uur loopen van het station Si mongan. Van de drie inzittenden zijn er twee gered, als een min of meer gelukkig gevolg van de wijze waarop het toestel brak. Deze beiden De Glenn Martins waren hedenochtend van werden slechts licht gewond. Andir vertrokken voor een gewone vlucht over Java, voor leerlingen van de luchtvaartschool. De vliegtuigen zouden reeds hedenmiddag op het vliegveld Andir bij Bandoeng terugkee- ren. Aanvankelijk werd gemeld dat ook de com mandant van de luchtvaartafdeeling, luite- 1 nant-kolonel Van Oyen, zich In een van de toestellen bevond, doch dit bleek later niet het geval te zijn. Het woord is aan Henri Bordeaux: Dc zonen leeren pas later het geduld van hun vaders begrijpen, en dat alleen in de leerschool van het vader schap. DE STILLE ARMEN. Eens zongen ze een heerlijk lied Van welvaart lang geleden Nu knaagt aan hen een stom verdriet Om 't harde, kille heden. Nog houden z' öp den schoonen schijn Van welstand, lang geleden.... Met in hun hart de stage pijn Om d' armoe van het heden. Weer nadert ons de Heil'ge stond' Van Kerst', lijk lang geleden Geeft, toovert om hun droeven mond Den glimlach weer, nu heden. M. C. VAN H. Elfde verantwoording van bij ons blad bin nengekomen giften. Mr. J. B. E. f 10, P. V. f 2.50, P. J. f 0.50, C. J. v. D. f 1. „Voor eigen volk" f 1. Mevr. M. f 1, N. N. f 1.50. Ter navolging Wed. K. Spaarndam f 1.50, K. A. f 0.50, J. C. T. f 1, D. G. f 2.50, E. H. f 1. F. v. L. f 2.50. Oom Jan f 1, M. B. f 5, v. d. J. f 1, „Ons bridge- potje" f 5, N. N. f 1, N. N. f 0.25. N.N. f 0.50, H. f 1. 2e bijdr. v. J. d. V. f 5, fam. N. f 1, Dames M. f 1.25, F. W. f 1, C. v. d. H. f 10, Mevr. S. f 0.50. van Ouden van Dagen f 1.10, N. N. f 1, N. N. f 2.50, N. N. f 1, fam. L. f 0.75, H. H. M. f l, S. T.—B. f 1, Caféhouder f 5, J. de V. f 1, R. D. f 0.50, J. C. K. Overveen f 1.80, Dames Gr. f 2.50, v. d. W. f 1. A. B.—de VI. f 2.50, fam. J. W. J. v. d. S. f 2. J. Soh. f 5, G. M. f 1, A. D. v. S. f 1, P. H. de L. f 1.50, van Willy f 1.45, S. f 5, van Do f 1, Van de tweeling f 0.77, d. P. f 2.50. D. B. f 2.50. Mevr. W. F. D—B. f 5, Ph. R. f 10, S. J. f 5, G. M. f 5, N. N. f 0.25, Mej. M f 0.50, W. D. f 1, Mej. C. K. f 2.50, T. V. H'st. f 1.50, R. V. H'st. f 1, N. M. V. f 0.48, A. K v O f 1, de Mokkus club f 4, Jhr. F. W. v. S. f 25, C. B. M. f 10. W. J. f 10, S. J.de J. f 10, Mr. J. N. J. E. H. T. f 10, Dames H. f 10, J. G. f 10, G. M. f 5, Mej. G. v. L. f 5, Dr. C. B. f 5, Dr. L. C. K. f 5, W. B. f 5, A. L.—de M. f 5. J. M. C. f 5, M. v. d. W. f 4, Mevr. J. B.—v. Z. f 2.50, Mevr. Wed. J. H. f 2.50, Wed. H S.—M. f 2.50, J. G. W. f 2.50, Wed. E. L. H—v. H. f 2.50, Mevr. A. M. B f 2.50, Van een oud man f 2.50. Wed. M. S. W. f 2.50, J. L. f 2, K. L. E. Sr. f 1.50. Mevr G. J. A. M.—K. f 1.50. J. A. v. d. «V.R. f l.'Mej. A. H. f 0.50, M. R. f 1. M. de G. f 1. van Sieta f 1, J. K. f 1, E. de K. f 0.25, N. N. f 1.50. H.R. f 1. E. K. f 0.35, C. J M. V. Haarlem-Noord f 2.50. fam. B. K. f 3 50. W. V. f 2.50. N. N. f 0.50. N. D. f 1. Ir E. W. Over veen f 5. Dl'. W M. W. f 5. Dr A. Ae S. 3. f 10. P. Y. R. f 1. N. N. f 050, H. V. f 0.50, A. O. f 1. R.S. f 1, N. N. f5. Het vorige totaal bedroeg f 3380.20. Thans zijn in het geheel bij ons blad binnenvekomen 817 giften tot een bedrag van f 3720.49 Giften kunnen worden afgegeven aan onzei oureaux Groote Houstraat 93 en Soendaplein 37 of overgeschreven worden op onze postgiroreke ning No. 38810 onder vermelding „Voor de stille armen" Ten behoeve van het. Comité voor de ..Stille Armen" werd bij de Twentsche Bank ge stort: In opdracht van: J. K. f 5; J P. v. O.—W. f 2.50; C. L. S. Cr. f 5; C. J. G. v. O. f 2; Jkvr. A. J. M. S.. Bloemendaal f 5; A. B. Overveen f 10: mevr. A. v. L.—S. f 10; S. J.. Aerdenhout f 5; mevr. wed dr. H. J. f 5: mej. G. J. S. f 10; C. en A. f 10. mevr. T. f 2.50; jhr. F. T. v. B„ Aerdenh. f 25; mej. A. L. J. J. B. f 2.50; S. L. M. f 2.50. HRPEN16 PAGTNA'S De Rijksinkomstonbolasting te Haarlem. De opbrengst over de laatste 3 jaren. De opbrengst van de rijksinkomstenbelasting te Haarlem (de opcenten niet meegerekend) heeft over de laatste drie belastingjaren be dragen: 1935—1936 f 996.846 1936—1937 f 919.432 1937—1938 f 941.864 Daaruit blijkt dat de opbrengst die in de cri sisjaren geregeld achteruitgang voor het eerst over 19371938 weer naar boven gegaan is. HAARLEM EN OMGEVING. pag. De heer J. Smid is tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Haarlem be noemd. 1 De opbrengst van dc rüksinkomstenbelasting te Haarlem. 1 De instelling van het Werkloosheidssubsidie- fonds beteekende voor de jaren 1935, 1936 en 1937 een nadeel. 3 Dr. G. H. Kurtz: De geschiedenis van de Armenzorg in onze stad. 6 Het 25-jarig bestaan van den Armenraad te Haarlem is herdacht. 6 BINNENLAND. In Indië is een militair vliegtuig neergestort 1 De Tweede Kamer keurt de begrooting van het Landbouwcrisisfonds goed. 3 Autobus-ondernemers en spoorwegen vinden elkaar. 8 De rijksontvanger te Elburg wordt van fraude verdacht. 8 BUITENLAND. Dc Joden in Italië moeten hun onroerend bezit en ondernemingen afstaan. De besprekingen van dr. Schacht te Londen. 5 Dc ministerraad der Spaansche Nationalis tische regeering heeft ex-koning Alfonso de burgerrechten teruggegeven. 5 Daniel Roper is afgetreden als Amerikaansch minister van handel. 5 SPORT. Het sportgesprek van de week: M. Gatsoni- des weer in de Rallye de Monte Carlo 11 Damrubriek. n ARTIKELEN enz. R. P.: De ex-koning Alfonso. l J. H. dc Bois: Een zeer bijzondere kunstvei ling. 2 Mr. E. Elias: De automatische eter. 3 Dc Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op £3

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1