WAAG UW VRIJDAG 16 DECEMBER 1938 H A A R L E M'S D A G B E A D 4 „T)E STRATEGISCHE POSITIE VAN NEDERLAND"'. „Ne/Ierland en België kunnen een oorlog in West-Europa onmogelijk maken." Voordracht van Luitenant-Generaal b. d, H. A. F. G. Ermel Scherer. Donderdagavond hield het Comité voor na tionale veiligheid voor Haarlem e. o. een bij eenkomst in het café-restaurant Brinkmann aan de Groote Markt. De voorzitter van het comité, de heer E. H. Kfelage heette de aan wezigen welkom. De zaal was zeer goed gevuld Luitenant-generaal b. d. H. A. F. G. Ermel Scherer sprak over het onderwerp: „De strategi sche positie van Nederland, zooals deze thans is en de gevolgen daarvan voor de Nederland- sche weermacht." De groote fout van 1918 was aldus spr. dat men meende de volkeren te kunnen regeeren met juridische regelingen, welke eigenlijk nog niet vastgesteld waren. Men meende dat men een geheel volk met economische sancties zou kunnen bedwingen. Men vergat dat een land op die manier tot een autarkie gevormd zou worden. Frankrijk begreep goed dat achter die sancties macht moest staan en zorgde ervoor dat officieren uit alle landen in Frankrijk school gingen, in de hoop dat alle legers zich naar het Fransche leger zouden modellecren. Dat plan is mislukt. Amerika weigerde zell's lid te wor den van den Volkenbond. Nederland deed uiter aard niet mee, want we hadden niet aan den oorlog deelgenomen en wenschten derhalve ook niet in de na-oorlogsche politiek betrokken te worden. De druk op Duitschland werd dus min der. Het land wist zich langzamerhand aan allerlei dingen te ontworstelen; men begon reeds voor het nationaalsocialisme met niet aan de herstelbetalingen te voldoen. Toen reeds ontstond in het buitenland een stemming om Versailles te veranderen. Reeds voor het natio naalsocialisme moedigde men de zweefvliegerij en dergelijke aan in de richting van bewape ning. We kregen in den loop van den tijd de volledige herbewapening van Duitschland, de Rijnlandbezetting, het vlootverdrag met Enge land, de vorming van een verdedigingslinie te gen Frankrijk, de Anschluss met Oostenrijk, en de aansluiting van het Sudeten Duitsche ge bied. T. a. v. van dit laatste gebeuren merkte spr. op dat het nog steeds de vraag is of het hiermee zoo geloopen is als men het in Duitsch land wenschte, want vroeger bestond er een innerlijk verdeeld Tsjecho-Slowakije, maar thans er er een innerlijk homogene staat ont staan. Spr. zag in verband met de bepa ling van de strategische positie van Nederland één groot gevaar, n.l. dat men de Duitsche macht gaat over schatten. Wij Nederlanders moeten de Duitsche macht niet onderschat ten, aldus spr., doch vooral niet over schatten. Duitschland zal in de eerste, tijden de blikken naar het Oosten richten. De weddenschappen bij Lloyds of Engeland in het komende jaar in een oorlog betrokken zal worden staan twee en dertig voor vrede tegen een voor oor log. Spr. achtte dit begrijpelijk. De politicus-strateeg moet zich echter afvra gen: wat gebeurt er in de 25 volgende jaren? De autoritaire staten moeten een dynamische politiek voeren. Er heerscht in die staten onop houdelijk een spanning onder het volk. Het hoeft niet, maar de mogelijkheid blijft bestaan dat een oorlog hoewel deze meestentijds om economische redenen werd gevoerd in de toekomst om prestigeredenen uitbreekt. Onmid dellijk oorlogsgevaar zag spr. niet. Bij een oorlog in West Europa zijn de grenzen der landen van beide kanten niet te over schrijden. Men is alleen aangewezen op de luchtmacht. Nederland zit op het sleutelpunt van West Europa. Engeland heeft de heele historie door ver hinderd dat zich in de Nederlanden een te groote macht zou vestigen. Floris V werd reeds tengevolge van Engelsche kuiperijen vermoord, omdat Holland toen te machtig werd. Wij willen neutraal zijn. Wij hebben geen belang bij oorlog. Dit is geen opgelegde neu traliteit, doch eene uit eigen verkiezing. Deze politiek beheerscht ons land. Aldus spr. Is die neutraliteit mogelijk? Ons land dekt het Roergebied. België dekt sedert de neutra liteit Duitschland ook. Duitschland legt langs onze grens derhalve geen verdedigingslinie aan. Ons land dekt ook Engeland. België en Nederland maken een oor log onmogelijk. Indien beide landen maar sterk bewapend zijn. Nederland is voor ieder land een ge vaar indien het in handen der tegen partij komt. Deze positie maakt ons land zoo belangrijk. We kunnen echter alleen een oorlog onmo gelijk maken wanneer we bij voorbaat niet door één der strijdende partijen genomen kun nen worden. Want in dat geval wordt de oorlog op ons gebied uitgevochten. Spr's conclusie was derhalve dat Nederland meer en beter bewapenen moet. Nadat het huidige herbewapeningsprogram van de regee ring uitgevoerd zal zijn moet er nog meer ge beuren. Nederland moet vooral bedacht zijn op de mogelijkheid van een onverwachten overval. In dit verband moet de waterlinie perfect func- tionneeren. De luchtafweer moet versterkt wor den. De economische deelen van het land dienen verdedigd te worden enz. Na de rede van luitenant-generaal Ermel Scherer bestond gelegenheid tot vragen stellen. Gezondheid niet ^LS DE NIEREN niet behoorlijk werken. kun« nen verschijnselen optrodon ale rucpljn. •pit, stijve en pijnlijke gewrichten, verstoorde nachtrust en verlies van kracht En wel. doordat het bloed dan niet gezuiverd wordt van de erin voorkomende onzuiverheden door deze bloedfll tree rende organen. Laat het zoo ver niet komenvoorkomen la beter dan genezen. Gebruik tijdig Foster's Rugpijn Nieren Pillen, sinds Jaren bekend als het dluretlsch middel bij uitnemendheid. Zorg. dat uw bloed steeds zuiver, krachtig en leveiv gevend blijft (Adv. Ingez. Med.) VEREENIGING „DE NATUUR". De Ver. tot bevordering der aquarium- en terrariumkunde ,.De Natuur" belegt Maandag avond 19 December een bijeenkomst ln Lunch room „De Sierkan" aan de Groote Markt. De bondssecretaris de heer J. A. Zeeuw van der Laan zal spreken over; „Het water in ons aquarium". Ged. Oude Gracht—Kleine Houtstraatvereeniging. Prijzen der St. Nicolaasactie uitgereikt. Door de besturen van de Ged. Oude Gracht en de Kleine Houtstraat Vereeniging was gisteravond bij de firma Gebr. Hart, Kleine Houtstraat 49 een bijeenkomst georganiseerd waar de prijzen van de door deze vereenigin- gen gevoerde St.-Nicolaasactie, werden uit gereikt. Er heerschte in het achterzaaltje van de firma Hart een zeer gezellige stemming toen de voorzitter der Kleine Houtstraat Vereeni ging, de heer J. J. A. van der Linden een kort openingswoord sprak Hij bedankte alle aanwe zigen voor de medewerking, die zij verleend hadden hij de St.-Nicolaas-actie, door in de winkels in de Kleine Houtstraat en de Ged. Oude Gracht hun inkoopen te doen. De mid denstandszaken maken op het oogenblik een zeer moeilijken tijd door. Dit komt niet in de eerste plaats door de crisis, maar door de con currentie der warenhuizen en filiaalbedrijven. Het welslagen van de actie is dan ook om meer dan een reden toe te juichen. Blijft ons ook in het vervolg steunen in onzen strijd, zoo besloot spreker. Vervolgens bood de heer Van der Linden den heer en mevrouw van der Hart een fraaie fruitmand aan als dank voor de vele werkzaamheden, die zij in verband met deze actie hebben verricht. De heer J. Roggeveen, de voorzitter der Ged. Oude Grachtvereeniging wees hierna nog eens op de gevaren, die de middenstanders van de zijde der groote concerns hebben te duchten. Hiertegen moeten maatregelen worden geno men, Wij staan thans aan den vooravond van een nieuwen tijd in het middenstandszaken leven. Voor de ruim 3000 Haarlemsche win kels staan groote belangen op het spel. Spr. besloot tenslotte met een opwekking tot de aanwezigen om de middenstandswinkels zoo veel mogelijk te steunen in den strijd om het bestaan. Vervolgens werden de fraaie prijzen uitgereikt. Tenslotte heeft de heer J. J. A. van der Lin den nog eens bijzonder den Commissaris van politie en verder allen die tot het welslagen der actie hadden bijgedragen, bedankt. Als een natte kat zoo miserabel voelt "U zich, als U door en door koud en grieperig thuis komt. Een genot om dan tusschen Rheumalana Lakens te krui pen! U bent dadelijk heerlijk warm, slaapt uitstekend en bent 's morgens weer heelemaal fit. In ons klimaat kunt U gewoon niet buiten Rheu malana. Geschoren flanel; ze zullen U uitslekend be vallen. I PA NJAARO - BORNE (Adv. Ingez. Med.) Driehonderd gulden boete geëischt tegen geldschieter. Bedrijf was weinig lucratief. Het waren meest geringe bedragen, die een 50-jarige Haarlemsche assuradeur aan ver schillende menschen leende. De totale samen gestelde rente, die hij echter berekende be droeg 40 tot 63 pCt.. Dit nam evenwel niet weg dat hij elk jaar toch nog geld verloor daar verschillende geleende bedragen niet verder terugbetaald. Eij 35-jarige bakker had op deze manier tweemaal een bedrag van 50 gulden geleend. Hij moest dan 53.60 terugbetalen. De assura deur berekende dus 7 pCt. rente, voorts een risico percentage en verder ging er dan voor onkosten nog een bedrag van den hoofdsom af. De terugbetaling geschiedde dan in termij nen met dien verstande, dat steeds over het volle bedrag rente werd betaald. Een huisvrouw, een grondwerker en nog een bakker hadden bedragen varieerend van 15 tot tot 110 gulden op dezelfde voorwaarden ge leend. Allen verklaarden, dat ze niet den in druk hadden gehad bij een woekeraar te zijn beland. Integendeel verschillende malen had den zij slechts met groote moeite geld gekre gen en nooit had de verdachte hen dit aange boden. „Er zijn onverstandige menschen". aldus de officier in zijn requisitoir, die als ze ziek zijn naar een kwakzalver gaan. De verstandi- gen zijn wel wijzer en gaan naar een dokter. Zoo is het ook hier. Verstandige lieden gaan wanneer ze geld willen leenen naar een bank, en onverstandigen komen bij menschen terecht als deze verdachte. Omdat het echter de eerste maal is dat verdachte voor de recht bank moet verschijnen zal ik nog geen ge vangenisstraf vragen doch een boete van f 300. Verdachte's raadsman, mr. F. v. d. Goot legde er den nadruk op, dat verdachte altijd zijn bedrijf met verlies heeft uitgeoefend. Hij leende de laatste jaren dan ook steeds minder. Men moet hem volstrekt niet als een „Scrooge" figuur beschouwen. Spr. drong ten_ slotte op de uiterste clementie aan. Zamenhof-herdenking Federatie van Arbeiders-Esperantisten. Dr. L. L. Zamenhof, de schepper van het peranto werd 15 December 1859 geboren. Op de zen datum wordt overal in de wereld de samen steller van deze wereldtaal herdacht. Het district Haarlem van de Federatie van Arbeiders-Esperantisten had daartoe voor Don derdagavond een bijeenkomst georganiseerd in de zaal Van der Moolen, Kleine Houtstraat. De avond werd door den voorzitter der afdee- ling, den heer M. Cohen, geopend. Hierna voerde de kindergroep, onder leiding van mevr. A. Schreyers-de Nooy, twee aardige, gecostumeerde dansnummers uit, die bij de toe schouwers veel succes hadden. De heer F. de Vries, hoofdbestuurslid van de Federatie van Arbeiders-Esperantisten hield een toespraak over het onderwerp: Moeten wij ont moedigd zijn? Wanneer wij op het oogenblik nu het Es enoodlgdhodcn ik Koopman»' Bakmeel, I. melk. een half pond roxl|- nen, .ocade en krenten, een eel- lepol zout, 2 eieren en «laol.e om te bakken. Doe het bakmeel in een kom. mook in het midden een kuiltje, breeK hierin de eieren, voeg het zout en een gedeelte der melk toe en roer het omringende meel bij de vloei stof. Vermeng daarna alles tot een qeliike massa. Roer dan de rest der melk en de gewasschen en gedroogde rozijnen, krenten en de sucade er door. Verworm in een ijzeren pannetje de olie tot er een blauwe damp afkomt. Vorm tusschen 2 lepels kleine, ronde balletje! van het deeg, laat deze in het heete vet gh|den en bak ze hierin lichtbruin en gaar. ongeveer 5 minuten. Bestrooi ze met poedersuiker. (Adv. Ingez. Med.) Haiw De fturoper Copyright P 1.8. Boa 6 Cop.nl „De saus", zei Hans, „maakt U zich daarover maar geen zorgen. II laten zien." Fluks stak hij zijn handen in de zakken en toonde de Die heb ik meegebracht. Zelfs zoo veel, dat ik er U iets van kan dochter des konings een beetje modder, waarmede hij deze had gevuld. De prinses sloeg de handen van verbazing in elkaar. „Zoo mag ik het hooren", zei de dochter van den koning ten slotte, „jjj weet overal een antwoord op, en je toont verstand te hebben. Jjj zult mijn echtgenoot worden. Alleen moet ik je ver tellen, dat de krant alles zal weergeven, wat w\j nu gezegd hebben. Daarvoor zit men hier zoo ijverig te schrijven, onder leiding van een der hoogwaardigheidsbekleders. En die hoogwaardigheldsbekleeder is nog de ergste, want hij is stokdoof." Dit laatste was echter niet waar en de prinses zei het alleen maar om Hans bang te maken. Hans keek de schrijvers eens aan. Zy trokken allen een boos gezicht en wierpen een inkt mop op den vloer. Maar daar trok Hans de Stumper zich heel weinig van aan. (Slot volgt.) peranto ongeveer vijftig jaar oud is eens gaan zien welke resultaten die halve eeuw Esperanto heeft gehad, is het begrijpelijk dat men ontmoe digd is. Immers, het doel dat dr. Zamenhof voor oogen had toen hij zijn wereldtaal samenstelde was, dat de menschen elkaar zouden leeren be grijpen, zoowel van verschillend ras als van ver schillende nationaliteit. Als wij nu den strijd zien in Spanje en China, de Jodenvervolgingen in Duitschland, dan is er alle reden om ontgoo cheld te zijn. Zamenhof zelf werd voor een groot deel tot zijn streven gedwongen, doordat hij in zijn geboortestad in Polen de vreeselijke pro- groms tegen de Joden meemaakte, en steeds weer zag hoe de verschillende bevolkingsgroe pen elkaar zoo moeilijk konden verdragen, om dat zij elkaar slecht begrepen. De resultaten van vijftig jaar Esperanto zijn inderdaad zeer teleurstellend. Maar toch zoo vervolgde spr. moeten wij moed houden. Want er zijn ook lichtpunten. Men vergelijke slechts de houding der volken in de bange Sep temberdagen met 1914, toen de soldaten met bloemen op het geweer naar het front gingen. Er zijn zeker dingen ten goede veranderd. Wij moeten doorzetten om ons doel te berei ken. En het eenige wat ons daarbij kan helpen is een krachtige propaganda. Na de toespraak van den heer De Vries bracht het zangkoortje van het district, onder leiding van den heer P. Spoor, eenige liederen op Espe- ranto-tekst ten gehoore, nl. „Kanto de l'Ligo" van Mozart, „La Kanteto de la Bergenano" van Loots en „La Misvojo" van P. Spoor. Na de pauze voerden twee der leden, de heer en mevrouw Schreyers, een komisch tooneel- stukje op, getiteld „De vreemde zieke" (La stranga malsanulo). Tenslotte werd nog gezongen: „La Lorelejo" van J. N. Vink, „La Rozo Erikejo" van H. Wer ner en het bekende Esperantisten-lied „La Es- pero". De Winkelsluiting te Haarlem. Regeling voor de aanstaande feestdagen. Op de Zondagen 18 en 25 December geldt de gewone Zondagsche regeling. Op Zondag 1 Januari eveneens, behoudens de hierna ge noemde uitzonderingen. Op de werkdagen van 19 tot en 24 Decem ber mogen alle winkels tot 10 uur n.m. voor het publiek geopend zijn. Op Donderdag 22 December geen middag sluiting voor de kappers. Maandag 26 December (2e Kerstdag) geldt als werkdag. Op Vrijdag 30 December mogen winkels waar uitsluitend of in hoofdzaak bloemen en planten ten verkoop in voorraad zijn tot 10 uur n.m. voor het publiek geopend zijn, doch uitsluitend voor den verkoop dezer waren. Op Zondag 1 Januari 1939 mogen winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, ban ket, suikerwerk of Chocolade, en die, waarin uitsluitend of in hoofdzaak bloemen en plan ten ten verkoop in voorraad zijn. van 8 uur v.m. tot 8 uur n.m. voor het publiek geopend zijn. doch uitsluitend voor den verkoop dezer waren. Op de werkdagen van 19 tot en met 24 De cember mag gevent worden tot 10 uur n.m.; op de beide Kerstdagen en den Nieuwjaarsdag, welke in dit opzicht met den Zondag worden gelijkgesteld, uitsluitend met geringe eetwaren. De regeling is dus als volgt: Zondag 18 Dec.: gewone Zondagsche regeling. Maandag 19: alle winkels 10 uur. Dinsdag 20: alle winkels 10 uur. Woensdag 21: alle winkels 10 uur. Donderdag 22: alle winkels 10 uur geen middagsluiting kappers). Vrijdag 23: alle winkels 10 uur. Zaterdag 24: alle winkels 10 uur (kappers- en barbierszaken 11 uur, doch uitsluitend voor kappers- of barbierswerkzaamheden). Zondag 25: gewone Zondagsche regeling. Maandag 26: alle winkels 8 uur. Dinsdag 27: alle winkels 8 uur. Woensdag 28: alle winkels 8 uur. Donderdag 29: alle winkels 8 uur (wel mid dagsluiting kappers). Vrijdag 30: bloemen en plantenwinkels 10 uur. overige winkels 8 uur. Zaterdag 31: alle winkels 10 uur (kappers- en barbierszaken 11 uur. doch uitsluitend voor kappers- of barbierswerkzaamheden). Zondag 1 Jan.: brood-, banket-, suikerwerk en choooladewinkels van: 88 uur; bloemen en plantenwinkels van: 8^8 uur; overige win kels Zondagsche regeling. ARROND. RECHTBANK. Patroon benadeeld Vier maanden eischte de Officier tegen een 20-jarigen Haarlemschen slagersknecht, die in zijn betrekking van eind Juli tot 5 November gelden tot een bedrag van f 107 had verduis- erd. Bij het innen der gelden had hij meer malen lagere bedragen afgedragen dan hij had ontvangen. De benadeelde patroon deelde mede, dat de jongeman altijd erg oppassend was. Hij ver diende acht gulden en had de kost vrij. De Officier wees er in zijn requisitoir op, dat dit geval niet alleen stond. Ook in andere plaatsen heeft de verd. reeds gelden verduis terd o.a. ook te Hoofddorp. In Rotterdam is hij tot drie maanden voorwaardelijk veroor deeld. In verband hiermede wilde spr. een niet al te hooge straf vragen en requireerde tenslotte vier maanden gevangenisstraf. Mr. A. Bruch vond de eisch die dan toch op zeven -maanden gevangenisstraf neerkomt, wel zwaar. De verdachte is niet lui, maar hij kan geen comptabele verantwoording dragen. Spr. drong dan ook op een mildere straf aan. Schrijfmachine-affaire. Als men een schrijfmachine op afbetaling koopt en men heeft nog niet alles afbetaald, dan mag men de machine niet gaan verkoopen of gaan beleenen. Dit is een eenvoudige waar heid en toch trekken vele menschen er zich- maar bitter weinig van aan. Zoo kon het ook gebeuren dat een 26-jarige rijwielhandelaar uit Haarlemmerliede en Spaarnwoude een schrijfmachine op afbetaling had gekocht en aan zijn zwager in onderpand had gegeven zonder dat de machine schuldvrij was. De rijwielhandelaar ontkende dat hij de machine in onderpand had gegeven. Alleen omdat er den Iaatsten tijd zooveel bij hem ge stolen was. wilde hij geen risico loopen. Daarom had hij het zekere voor het onzekere genomen en de machine bij zijn zwager neergezet. Deze had hem wel f 25 geleend, maar dat was ge beurd in het geval er eens iets beschadigd zou worden. Ter staving van zijn bewering legde de verdachte een door zijn zwager ge- teekend briefje over. De getuigen verklaarden echter dat de machine wel in onderpand was >egeven. En ook de zwager gaf toe, dat hij iet zoo begrepen had. Een ongewoon feit deed zich verder nog voor toen de deurwaarder een deel van de zitting niet mocht bijwonen, daar hij getuige was. Hij vertelde o.m. dat de verdachte bij de con fiscatie en bij zijn verklaringen zeer weinig meegaand was geweest. Vijf en twintig gulden eischte de Officier. Uitspraak over 14 dagen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6