De kwestie der handelsconcurrentie. Regeling van den financiëelen kant van het vluchtelingen vraagstuk. Alfonso kan naar zijn land terugkeeren. Nieuws in het kort. VRIJDAG 16 DECEMBER "1938 HAA'REEM'S DAGBEXD 5 Tweeledig doel van Schacht's bezoek aan Londen: Dr. Schacht heeft gisteren zijn be sprekingen te Londen voortgezet. Er wordt een zeer groote reserve in acht genomen over zijn bewegingen. In officieele kringen doet men uitkomen, dat zijn bezoek van particulieren aard De algemeene indruk is, dat het bezoek van Schacht werd bevorderd door de waarschu wing van den Britschen minister van over- zeeschen handel Hudson, aan Duitschland, op November in het parlement uitgesproken, met betrekking tot de concurrentie op han delsgebied. De Duitsche methode groote hoe veelheden goederen te koopen, in hoofdzaak in Balkanlanden, tegen prijzen lager dan de wereld prijzen, waarbij wordt betaald door de markten der venkoopers te overstroomen met goederen, tegen prijzen, hoog of laag, al naar gelang van de concurrentie van andere landen, is, aldus Reuter, kostbaarder voor den Duit- schen belastingbetaler en leidt er toe de bin- nenlandsche economische moeilijkheden te verergeren, naar mate zulks langer duurt. Aan den anderen kant kunnen dergelijke metho den ook lastig zijn voor Engeland. Verklaard wordt, dat Schacht de basis voor een bestand in het feit ziet, dat er beroepen worden gedaan Duitsch-Joodsche vluchtelin gen te veroorloven eenig kapitaal mede het land uit te nemen. Duitschland zou, volgens dit plan, Joden toestaan met zekere bedragen het land te verlaten, mits overeen komstige bedragen in buitenlandsche muntwaarde zouden worden terugge nomen uit de handelsbalans met lan den, die vluchtelingen zouden op nemen. Duitschland zou, naar be- betoogd wordt, dan de economische beperkingen van den handel kunnen 'verzachten. Vernomen wordt, dat nog geen direct con tact is opgenomen tusschen Schacht en het ministerie van handel. Aan den anderen kant worden informeele beraadslagingen verwacht met het vluchte lingencomité. De Times schrijft, dat zoowel in de City als in Whitehall groot belang gehecht wordt aan 't hernieuwen van het persoonlijk contact met dr. Schacht, dat in het verleden bewezen heeft een nuttige factor te zijn bij alle onderhan- Duitschland te klein voor de Duitschers". delingen. Het is thans verscheidene jaren ge leden sinds hij voor het laatst in Londen was en het is geen geheim, dat gedurende deze periode de beide regeeringen een neiging ver toond hebben het contact met elkaar te ver liezen op het gebied van economische en fi- nancieele vraagstukken die voor beiden van belang zijn. Algemeen is men van meening dat de moeilijke besprekingen, welke op het programma staan, veel vergemakkelijkt zullen worden wanneer dr. Schacht zou kunnen op treden als onderhandelaar. Daarom wordt ge hoopt, dat hij behalve het leiden van de eerste informeele besprekingen over deze on derwerpen zijn invloed zal kunnen blijven uitoefenen, wanneer de onderhandelingen een meer formeel stadium bereiken. Goebbcls zinspeelt op Duitschland's behoefte aan koloniën. BERLIJN, 15 December. Op uitnoodiging der rijksregeering hebben de arbeiders aan de rijksautowegen, die gedurende drie dagen in Berlijn vertoeven, aan een gemeenschappe lijk middagmaal aangezeten. Dr. Goebbels hield daarbij een toespraak, waarin hij onder meer het volgende zeide: „In Duitschland leven bijna 140 menschen op een vierkanten kilometer. Niet de Duit schers hebben schuld aan die kleine levens ruimte. Hoewel het land grooter geworden is, is het niet toereikend voor de levensbehoef ten van het Duitsche volk. De buitenlandsche pers betwist den Duitschers het recht kolo niën te bezitten. Zij beweert, dat Engelschen en Franschen, Nederlanders, Spanjaarden en Porbugeezen tot kolonisatie in staat zijn, slecht de Duitschers niet. Tengevolge van de geringe levensruimte heeft het Duitsche volk alle krachten moeten inspannen. Er bestaat een fundamenteel ver schil tusschen het volk van 1932 en dat van 1938. Bij het overnemen van de macht kwam het er voor de leiders van den Staat op aan de economische machinerie weer op gang te brengen. Het nationaal-socialistische bewind heeft door groote demonstratieve verrichtin gen moeten bewijzen, dat de ingeslagen weg juist was om de bezwaren van „Criticasters" en betweters te weerleggen. Een dergelijke groote demonstratieve verrichting is, aldus dr. Goebbels, ook de aanleg der rijksauto- Wegen". (D.N.B.) „Voedselvoorziening kan niet worden opgevoerd". Ook Hitier heeft het woord gevoerd. Hij zeide o.a. dat de auto het grootste middel van verkeer is geworden en dat is een groote factor in de ontwikkeling van de autowegen. Boven dien is door het aanleggen van autowegen de cement-industrie en de steenkool-industrie gestimuleerd, waarvan weer andere industrieën de vruchten plukken. 't Vraagstuk der werkloosheid is geen vraagstuk van geld, doch van productie. In andere lan den is men van andere meening en het gevolg is, dat het aantal werkloozen is toegenomen en het geld zijn waarde heeft verloren. Spreker zeide, dat alleen op het gebied der Voedselvoorziening de productie niet kon wor den opgevoerd. Het Duitsche volk haalt reeds meer uit zijn bodem dan een ander volk, doch er is een grens. Men moet met alle eventuali teiten rekening houden en hiertoe hoort op juiste waarde schatten van de omgeving. Het verbruik moet zoodanig worden geregeld, dat het door eigen productie wordt gedekt. Ten aanzien van het aanleggen van de ves tingwerken aan de westgrens zeide de Führer, dat dit door de buitenwereld aan Duitschland is opgedrongen. De vestingwerken zijn geen copie van andere werken, doch een zuiver Duitsche opvatting. Er is een tijd geweest, dat behalve de arbeidsdienst en militairen onge veer 400.000 arbeiders hieraan werkten. BRITSCHE HANDEL GAAT VOORUIT, ZEGT MINISTER STANLEY. Het Engelsche Lagerhuis heeft gisteren in tweede lezing de wet op de export-garanties eenstemmig aangenomen. De minister van Handel, Stanley, zeide, dat de Britsche handel de laatste maanden vooruit is gegaan, niettegenstaande de we reldhandel een achteruitgaande tendenz ver toonde. Stanley vervolgde: Engeland wenscht met niemand een handelsoorlog en heeft ook nie mand een dergelijken oorlog verklaard. De economische herbewapening, waaraan wordt ewerkt, is gelijk aan de andere herbewape ning. Engeland hoopt het nooit noodig te hebben, doch het wil er over kunnen beschik ken in geval van nood. Verder verklaarde minister Stanley, dat Engeland de overige mogendheden hun eer lijke kans in den wereldhandel gunt. Niemand in het Lagerhuis heeft eenig denkbeeld van een economische blokkade van Duitschland. Het heeft evenveel recht op handel als ieder ander. Ruim 10.000 Duitsche dienst meisjes uit Engeland teru ggeroepen. „Geen pressie, maar beroep op vaderlands liefde." LONDEN, 15 Dec. Ruim 10.000 Duitsche en Oostenrijksche dienstmeis jes worden, naar United Press verneemt, uit Engeland naar Duitschland terug geroepen, en wel om dezelfde reden, die ook voor de Duitsche meisjes in Neder land geldt, nl. het tekort aan Duitsche arbeidskrachten. Reeds eenigen tijd geleden is men met de te rugroeping van een aantal meisjes begonnen en men verwacht, dat het besluit reeds in Mei a.s. op het genoemde aantal Duitsche dienstboden in Engeland zal zijn toegepast. In de laatste twee maanden zijn er 2000 meisjes naar haar vader land teruggekeerd. Het aantal Oostenrijksche meisjes is aanmerkelijk grooter dan dat der Duitsche meisjes, (een verhouding ongeveer van zeven tot een) en wel als gevolg van de beper kende bepalingen, die sinds eenigen tijd in Duitschland voor het vertrek naar het buiten land gelden. Daar evenwel alle voormalige Oos tenrijksche onderdanen zich van nieuwe pas poorten moeten voorzien, tracht men tegelijker tijd de Oostenrijksche meisjes te overtuigen, dat zij naar het vaderland dienen terug te keeren. Naar United Press van de Duitsche ambassade te Londen verneemt, wordt er op de meisjes geen pressie uitgeoefend, doch doet men een be roep op haar vaderlandsliefde. (United Press). Spionnage-complot in liet republikeinsche Spanje. Talrijke doodvonnissen. Reuter meldt uit Barcelona, dat een groot aan tal spionnen, die deel uitmaakten van een wijd vertakte spionnenorganisatie, ter dood veroor deeld zijn. De spionnen werkte vooral in Cata- lonië. Meer dan tweehonderd personen werden veroordeeld tot gevangenisstraffen, langer dan twintig jaar. De vertakkingen waren binnengedrongen in de regeering, het leger en politieke afdeelingen. Naar verluidt was de leider een majoor van den generalen staf van het regeeringsleger, ter wijl twee luitenants-kolonel onder zijn onmid dellijke medewerkers waren. Amerikaansche minister van handel afgetreden. Roper wenscht zich uit het openbare leven terug: te trekken. De Amerikaansche minister van handel, Daniel Roper, is uit de regee ring getreden. Hij is de tweede mi nister die aftreedt, sinds de algemeene verkiezingen van 8 November. Roper treedt af om persoonlijke redenen, daar hij zich uit het ..openbare leven wenscht terug te trekken. In welingelichte kringen wordt Harry L. Hopkins als zijn- opvolger genoemd. Het aftreden van minister Roper zal op 23 December van kracht worden. President Roo sevelt heeft Roper een brief gezonden, waar in hij zegt de persoonlijke redenen, welke hebben geleid tot 's ministers aftreden, te bil lijken en het aftreden met oprecht leedwezen te aanvaarden. Britsche hulpbronnen voorname factor in oorlogstijd. Van invloed voor het behoud van den wereld vrede, constateert Chamberalin. De Engelsche minister-president Chamber lain heeft gistermiddag een redevoering uit gesproken tijdens een noenmaal, dat werd aangeboden ter eere van Lord Bicester, den vroegeren bankier Hugh Smith die zitting heeft gekregen deer zijn verheffing in den adelstand in het Hoogerhuis. Chamberlain zeide in zijn redevoering o.a.: „Wij mogen aannemen, dat, wan neer de Duitsche staatslieden ik wil niet zeggen het Duitsche volk na denken over de mogelijke consequen ties van een conflict, wanneer er ooit een conflict mocht ontstaan tusschen onze beide landen, zij niet alleen den ken aan onze bewapeningen, maar ook aan onze groote financieele hulp bronnen, die in een oorlog van lan gen duur wel eens een beslissende factor zouden kunnen blijken te zijn". Chamberlain voegde hieraan toe: „Dit besef is altijd bij ons aanwezig en ik ben er zeker van, dat het zelf een zeer belangrijken invloed vormt tot behoud van den wereldvrede". Zijn redevoering besluitende, zeide de pre mier, dat de City van Londen een der groot ste invloeden en der grootste hulpbronnen des lands vormt, welke hun gewicht ook in het buitenland doen gevoelen. Nieuwe Canadeesclie gezant bij het Nederlandsclie Hof. Naar verluidt zal de heer Jeanbesy, kanselier van de Canadeesche legatie te Parijs worden benoemd tot gezant van Canada bij het Belgi sche en Nederlandsche Hof. EDEN TE ANNAPOLIS. Anthony Eden heeft gisteren een bezoek ge bracht aan Annapolis, de hoofdstad van Mary land. waarvan zijn voorvader Sir Robert Eden, de laatste Britsche koloniale gouverneur is ge weest. Eden en zijn echtgenoote werden door een commissie van vooraanstaande burgers ontvan gen. Zij brachten een bezoek aan het graf van Sir Robert en aan de zeevaartschool. Gisteravond heeft Eden een rede gehouden voor den raad van buitenlandsche betrekkingen, een niet officieel lichaam. Deze rede is niet voor publicatie bestemd. Bij zijn bezoek aan Washington heeft Eden volgens Reuter vrijuit kunnen spreken met pre sident Roosevelt, Sumner Welles, Senator Pitt- man en anderen. Moord uit 1934 berecht. Oostenrijker terechtgesteld. WELS, (Oostenrijk), 15 Dec. De rechtbank heeft een zekeren Josef Fischer, die beschuldigd wordt tijdens de ongeregeldheden in Juli 1934, welke volgden op den moord op Dollfuss, een Oostenrijksch S.A.-rhan te hebben gedood, ter dood veroordeeld. Een aantal leden van de vroe gere Heimwehr werd tot gevangenisstraffen veroordeeld. (Havas). Roemenië heeft voortaan slechts één politieke partij. „Front tot hernieuwing van Roemenië" onder leiding van den koning. Te Boekarest is naar Havas meldt het „Front tot hernieuwing van Roeme nië" opgericht, dat onder leiding van den koning de eenige politieke partij zal vormen. Men verwacht een proclamatie, welke onder teekend zal zijn door vijf leiders van de be staande partijen, waarin zij hun volgelingen aansporen zonder voorbehoud de nieuwe onder neming van den koning te volgen. Deze beweging heeft ten doel een nauwer con tact tot stand te brengen tusschen de regeering en de openbare meening. Ex-koning herkrijgt burgerrechten in het Nationalistische Spanje. Reuter meldt uit Burgos: De ministerraad, die Donderdag avond onder voorzitterschap van generaal Franco bijeen is gekomen, heeft een decreet uitgevaardigd, waar bij ex-koning Alfonso volledig in zijn burgerrechten wordt hersteld. Ex-koning Alfonso. Krachtens dit decreet moet den ko ning ook zijn particulier bezit, dat bij het uitroepen van de Spaansche republiek in beslag is genomen, wor den teruggegeven. Voorts wordt den koning weer het verblijf in Spanje toegestaan. K. L. M. en Schiphol in het Engelsche Lagerhuis besproken. LONDEN, IS' December. (Retuer). Balfour, de onderstaatssecretaris van luchtvaart, heeft in het Lagerhuis, nadat hij bevestigd had, dat de British Airways voor den dienst op Kopenha gen en Stockholm niet langer Schiphol zal aan doen, gezegd, dat verwacht wordt, dat Amster dam zal worden opgenomen als tusschenstation voor den voorgenomen dienst van Londen op Oslo. (Wij herinneren er aan, dat Schiphol op boven genoemde Engelsche luchtlijn reeds sinds een jaar niet meer wordt aangedaan. Het vliegveld te Oslo zal in het a.s. voorjaar gereed komen). DE DIENST OP SINGAPORE. In antwoord op een vraag, waarbij uiteenge zet werd, dat de passagiersdienst der K.L.M. in zes dagen 9feapore bereikt, terwijl de Imperial Airways d^Relfden afstand in zeven dagen af legt, zeide Balfour, dat de Imperial zwaarder la dingen vervoert en meer tusschenlandingen maakt dan de K.L.M. Kingsley Wood was echter niet bereid dit verschil voor altijd te accepteeren en daarom waren stappen ondernomen om den Britschen dienst te versnellen. JAN MASARYK BRACHT ZIJN AFSCHEIDS BEZOEK AAN LORD HALIFAX. De Tsjecho-Slowaaksche ambassadeur te Lon den, Jan Masaryk heeft gisteren een bezoek ge bracht aan den Britschen minister van Buiten landsche Zaken, Lord Halifax, om afscheid te nemen bij het neerleggen van zijn functie van gezant van Tsjecho-Slowakije te Londen. „Artis" kan weer gedurende twee maanden huishouden. Dank zij hulp van de gemeente Amsterdam. Het bestuur van „Artis" deelt het volgende mede: Op de vergadering van obligatiehouders van „Arits" van 30 November j.l. is door het bestuur te kennen gegeven, dat bij verwerping van het voorstel binnen zeer korten tijd de middelen zouden ontbreken om de exploitatie voort te zetten. Dat geval deed zich inderdaad aan het einde van de vorige week voor. Het bestuur heeft echter na de evrgaderïng alle denkbare pogingen in het werk gesteld om geld ter beschikking te krijgen, daar het voor de groote .moeilijkheid staat, dat moet worden voorzien in voeding en verzorging der dieren, hoe ook in de allernaaste toekomst de kwestie van het behoud van „Artis" zich zal ontwikkelen. Bovendien is het bestuur er in geslaagd van de gemeente Amsterdam een bedrag te ontvan gen, dat het genootschap in staat stelt de xploi- tatie weder ongeveer twee maanden voort te zetten. Het betreft hier een vordering van het genootschap wegens een reeds vroeger aan de gemeente verkochte collectie, welke vergoeding was verwerkt in het bekende aanbod van de gemeente. Nu dit aanbod vervallen is, heeft het bestuur de gemeente befeid gevonden, dit bedrag aan het genootschap uit te betalen. Het bestuur maakt voorts met dankbaarheid melding van een aantal giften van het publiek met het doel de voortzetting der exploitatie mo gelijk te maken en houdt zich voor verdere giften ten zeerste aanbevolen. De pogingen om het noodige geld voor de ver dere exploitatie bijeen te krijgen zullen worden voortgezet in de hoop, dat inmiddels nog mo gelijk zal blijken „Artis" te behouden. Het 78 H.A. groote weiland „De Mheen" te Elburg zal worden verkaveld. Te Amsterdam is Donderdag de bedrijfs- raad voor het steen- kunststeen- en houtgraniet- bedrijf geïnstalleerd. Voorzitter van het bestuur is de heer H. Nimis te Haarlem. De klerk H. B. is wegens onregelmatighe den bij Maatschappelijk Hulpbetoon te Zwolle tot twee maanden voorwaardelijke en twee maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld. Prof. dr. Willem Mengelberg is Donderdag avond, na afloop van de uitvoering van „Die Jahreszeiten", te Amsterdam gehuldigd ter ge legenheid van zijn 40-jarig jubileum als direc teur van het Toonkunstkoor. Naar wij vernemen geven de Nederland sche Spoorwegen aan hen. die den Oudejaars avond laat in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam of Dordrecht dooi-brengen, ook thans weder ge legenheid, per extra-nachttrein terug te keeren. Hiervoor zijn op het baanvak AmsterdamDor drecht in den nacht van 31 December op 1 Jan. ars. een aantal extra-treinen ingelegd. Bij Kon. besl. is ingesteld een bedrijfsraad voor het loodgieters- en fittersbedrijf. Het aantal leden en plaatsvervangende leden van den be drijfsraad zal 10 bedragen. Tegen den 26-jarigen E. P. M. gemeente raadslid van Groningen is wegens ronselarij één maand gevangenisstraf geëischt, evenals tegen den 34-jarigen J. S. A. uit Groningen. Tegen den 23-jarigen A. J. D. werd een maand gevangenis straf geëischt wegens het treffen van voorbe reidingen om naar Spanje te trekken. Tot directeur van de Gooische Tramweg Mij. is als opvolger van den heer F. M. Augustijn, aan wien op de meest eervolle wijze ontslag is verleend, benoemd de heer G. van Meurs. te Utrecht. De 51-jarige gemeentewegwerker P. Hui- zinga is te Ezinge onder een aanhangwagen te recht gekomen en op slag gedood. Tegen een makelaar uit Zevenhoven is we gens bedriegelijke bankbreuk anderhalf jaar ge vangenisstraf geëischt. De Ned. R.-K. Middenstandsbond heeft den minister van Economische Zaken maatregelen verzocht, dat Bata hier in ons land geen honderd manufacturenwinkels zal kunnen stichten. Laagste inschrijfster voor den bouw van het nieuwe Kl.M.-gebouw in Den Haag was N.V. Ingenieursbureau voor bouwnijverheid te Oegstgeest voor f 258.400. Tot directeur van de S. M. „Nederland" is met ingang van 1 Jan. a.s. benoemd Jhr. mr. H. L. A. Kretschmar van Veen. Het mijnenlegger-instructievaartuig „Wil lem van der Zaan" is Donderdag te water ge laten. Zaterdag 24 December zal er te Amsterdam beursvacantie zijn. De inventaris van den Plantage-schouwburg is Donderdag verkocht. Een 20-jarige stoffeerdersknecht, die in een rustbank een kistje met sieraden vond en deze zelf hield, is tot 9 maanden gevangenis straf veroordeeld. In hoogër beroep is tegen den 58-jarigen landbouwer M B. te Kootwijk, die mr. Blaupot ten Cate had mishandeld, zes maanden gevan genisstraf geëischt. DUITSCHE VLUCHTELINGEN TERUGGEZONDEN. Eén hunner verwondde zichzelf TRAGEDIE OP SCHIPHOL. Gisterochtend heeft zich op Schiphol wederom een treurspel afgespeeld. Drie Duitsche vluchtelingen stonden daar. Hun papieren waren niet in orde bevonden en dus het bericht kwam van hoogerhand te rug. Maar dat was nog niet zoo gemakkelijk. Twee der Duitschers waren bereid zich in het noodlot te schikken en in het klaarstaande vlieg tuig in te stappen, doch de derde had daar min der zin in en verzette zich. Hij moest naar het vliegtuig gesleept worden. Onderweg trachtte hij zich te bevrijden en verwondde zich zelf met een mes. De dokter van de K. L. M. moest er aan te pas komen. De bestuurder van het vliegtuig vond het on verantwoordelijk de heeren mee te nemen. Ook de politie van Haarlemmermeer achtte het be ter de Duitschers niet per vliegtuig te transpor teeren. Derhalve werden ze met een auto naar de grens vervoerd en weer in het land van her komst vrijgelaten. Den Helder zag kans de schuld met één millioen te verminderen. Den Helder vormt een uitzondering onder de Nederlandsche gemeenten. Sinds 1936 is men er in geslaagd de gemeentelijke schuld van f 9.280.000 tot f 8.196.116 terug te brengen. Als gevolg daarvan en van het lagere rentepercen tage, wordt 20.000 gulden minder aan aflossing en 120.00 gulden minder aan rente betaald. Gemeente Sliedreclit zou met werkloozensteun hebben geknoeid In de gemeente Sliedrecht zou volgens de Tel. met de werkloozenadministratie zijn geknoeid en wel niet in dien zin, dat een ambtenaar op eenigerlei wijze zou hebben getracht zich te bevoordeelen, doch de gemeente zelf. i.e. het ge meentebestuur, zou zich aan fraude hebben schuldig gemaakt. De afrekeningen, welke pe riodiek aan het rijk worden opgezonden, zouden van den werkelijken toestand in deze gemeente een onjuist beeld hebben gegeven. PPEERAMMA ZATERDAG 17 DECEMBER 1938. HILVERSUM 1. 1875 en 415.5 M. KRO-Uitzending. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Be richten). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Gods dienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO- Orkest. (1.001.20 Gramofoonmuziek). 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.302.40 Gramofoon muziek. 2.45 Kinderuurtje. 4.00 Berichten gra mofoonmuziek. 4.15 De KRO-Melodisten, m.m.v. solist. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Vervolg con cert. 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramo foonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Berichten, gramofoonmuziek. 7.00 Berich ten. 7.15 Causerie over Jaques Maritain. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten A. N. P.; mededeelingen. 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 De KRO-Melodisten, m.m.v. solist. 9.30 Causerie „Cadeaumaand". 9.40 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten A. N. P. 10.5512.00 Gramofoonmu ziek en declamatie. HILVERSUM II. 301,5 M VARA-Uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30 —8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.16 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Uitzending voor Ar beiders in de Continubedrijven. 12.00 Gramofoon muziek. (Om 12.15 Berichten). 1.00 Orgelspel en gramofoonmuziek 2.00 Filmpraatje. 2.15 Piano voordracht. 2.453.00 Gramofoonmuziek. 3.05 Reportage. 3.30 Residentie-orkest. (Opn 4.30 Causerie „Geestelijke en gewapende ge weldenarij". 4.50 Residentie-orkest, m.m.v. so listen. (Opn.). 5.30 Filmland. 6.00 OrgelspeL 6.28 Berichten, 6.30 Uit de Roode Jeugdbewe ging. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Gramofoon muziek. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.30 Bijbel vertellingen. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten A. N. P., VARA-Varia. 8.15 Voor schakers. 8.16 VARA-Orkest, m.m.v. soliste. 9.00 Causerie „De VARA opnieuw vooruit!"; hierna gramofoonmuziek. 9.15 „En nuOké". 10.30 Berichten A. N. P. 10.35 Communitysinging (Opn.). 11.00 De Ramblers. 11.3012.00 Gramo foonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Het BBC-Northern-Ireland Orkest. 12.20 Zang aan den vleugel. 12.40 Gramofoonmuziek. 1.20 Sportreportage. 1.30 Het Aston Hippodrome orkest. 2.20 Declamatie. 2.45 Het BBC-Harmonie- orkest, m.m.v. soliste. 3 35 Michaeloff en zijn orkest. 4.20 Het BBC-Orkest, m.m.v. soliste. 5.20 Jack Jackson en zijn Band. 6.20 Berichten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Radiotooneel. 7.50 Ac tueele uitzending. 8.20 Music-hall-programma. 9.20 Berichten. 9.45 Nieuws uit de Vereenigde Staten. 10.00 Het BBC-Theaterorkest, m.m.v. solist. 11.05 Declamatie. 11.20 Jack Harris en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (Gr.pl.) RADIO PARIS. 1648 M. 9.00 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.05 Con servatorium-orkest, m.m.v. soliste. 12.05 Gra mofoonmuziek. 12.30 Zang. 1.00 Gramofoonmu ziek. 1.05 Jane Evrard's orkest. 2.50 Zang. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.35 Zang. 3.50 en 5.00 Pia novoordracht. 6.55 Gramofoonmuziek. 7.20 Visciano-orkest. 8.35 Pianovoordracht. 8.50 Radiotooneel. 9.30 Variété-programma. 10.25 Symphonieconcert, m.m.v. het vocaal ensemble Guy Soudieux. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 12.50 J. Bouillon's orkest. KEULEN, 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.30 Waldemar Hass' orkest. 7.50 Schupo-orkest. 12.20 en 12.35 N.S.- toonkunstenaars-orkest. 1.30 Gramofoonmuziek. 3.20 Omroepkleinorkest en solisten. 6.10 Gra mofoonmuziek. 6.30 Concert. 7.30 Gevarieerd concert. 11.201.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Het Omroeporkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.25 Mu zikale causerie met gramofoonmuziek. 3.20 Orgelspel. 4.05 Gramofoonmuziek. 4.35 Het Trio Casella. 5.20 Gramofoonmuziek. 6.20 Het Om roeporkest, m.m.v. soliste. 8.20 Het Ortambert- kwartet. 9.05 Cabaretprogramma. 10.30 Popu lair concert. 11.2012.20 Dansmuziek (Gr.pl.) BRUSSEL. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.00 en 1.30 Het Om roepkleinorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.55 Omroepsalonorkest. 3.10 Vervolg concert. 4.20 Gramofoonmuziek. 5.35 Het Belgisch Saxofoon kwartet. 6.10. 6.35 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Het Omroepkleinorkest. 9.35 Vervolg con cert. 10.30 Het Omroepkleinorkest. 11.20 12.20 Dansmuziek (Gr.pl.) DEUTSCHLANDSENDER. 1571 RL 7.30 Radiotooneel met muziek. 9.20 Berichten. 9.50 Trioconcert. 10.05 Berichten. 10.2011.2Q Barnabas von Geczy en zijn orkest.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9