Haarlem's Dagblad DUIVENBODEN IJSBAAN IJSBAAN Bedden-Reparatie SMIT's Het Engelsche Beleid. Slagwerk. Besluit van Mr. Oud heeft goedkeuring der regeering. Weet wat U eet! WEiHNACHTS STOLLEN KERSTKRANSEN BERICHT Het belangrijkste 56e Jaargang No. 17023 Uitg&ve Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37, Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zou- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 17 December 1938 aand per Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Abonnementen per week f 0.25. p t f 1.10 per 3 maanden f 3.25. trant post t 3.55 losse nummer* 6 cent per ex. Advertentiën 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.85 Heclame* f 0.60 per regeL HegelabonnenienLstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elk* regel meer f 0.15. Groentje» «ie rubriek. Onze Londensche correspondent heeft in den loop dezer week een uiteenzetting gege ven van het in Engeland groeiende verzet tegen Chamberlain's internationale politiek. Dat verzet komt, zooals bekend is, niet alleen in de oppositie-partijen tot uiting. In de Con servatieve partij zelf krijgt Chamberlain meer tegenstand. Niet alleen Winston Churchill, de thans in Amerika vertoevende Anthony Eden en de afgetreden minister van Marine Duff Cooper maar ook anderen zitten hem dwars. Bij eenige tusschentijdsche verkiezingen heeft zijn partij zetels verloren en er is nu weer groote belangstelling voor een dergelijke ver kiezing in het Schotsche district West Perthshire. Dat werd vertegenwoordigd in het Lagerhuis door de Duchess of Atholl. Zij kon zich niet langer met de politiek van Cham berlain vereenigen, trad uit de partij, legde haar lidmaatschap van het Lagerhuis neer en liet zich opnieuw in de vacature in haar eigen district candidaat stellen als „onafhankelij ke". De liberalen steunen haar candidatuur en hebben terwille van de hertogin hun eigen man teruggetrokken. Haar eenige tegenstan der is nu de conservatief Mc.Nair Snadden en de felle verkiezingscampagne in het Schotsche district is in den loop dezer week beïnvloed door een incident in Londen. Daar sprak im mers Neville Chamberlain voor de vereeniging van buitenlandsche journalisten, de Foreign Press Association, en in zijn rede, die tevoren aan een aantal genoodigden ter inzage was gegeven, liet hij eenige scherpe woorden aan het adres, der Duitsche pers hooren omdat deze zich veroorloofd had zijn partijgenoot en voorganger-als-premier Lord Baldwin uit te schelden. Er waren dergelijke termen gebe zigd dat het voor de hand lag dat Chamber lain ze niet zonder protest zou laten gaan. Hij schold overigens niet terug; hij zei alleen zijn meening. Dit bleek evenwel voor de Duit sche diplomaten en journalisten en voor een Duitschen ambtenaar, die juist voor deze bij eenkomst naar Londen was gekomen, al voldoende reden om weg te blijven van het diner van de Foreign Press Association. Deze houding trok natuurlijk sterk de aandacht en de Britsche gevolgtrekkingen waren niet malsch. In West Perthshire zei de hertogin van Atholl tot haar kiezers, dat nu bewezen was dat de Duitschers censuur uitoefenden op de uitingen van Britsche staatslieden in hun eigen land. Haar tegenstander Mc.Nair Snad den beproefde niet het geval goed te praten maar zweeg er maar liever over. Tijdens de rede van Chamberlain zelf was sterk opge vallen dat hetgeen hij zeide over de overeen komst van München en over zijn aanstaande reis naar Rome volstrekt geen applaus uit lokte, terwijl daarentegen zijn woorden over de innige samenwerking met de Fransche re geering tot stoi-machtigen bijval leidden. Ver scherping van de tegenstellingen in Europa vond op deze wijze weer eens uiting. Chamberlain heeft zijn beleid „a policy of appeasement" genoemd. De beste vertaling is: een politiek van kalmeering. Hij beproeft nog immer, al erkent hij dat de teleurstellingen na München groot zijn geweest en al heeft Engeland zijn tempo van bewapening ver sneld, de gemoederen zoo rustig mogelijk te houden en over alles te onderhandelen. Zijn tegenstanders wenschen dit beleid niet. Zij eischen een krachtiger houding, een openlijk verzet van Engelsche zijde tegen de vele am bities en eischen van de totalitaire staten. Huns inziens is het gevolg van Chamberlain's beleid dat zoowel Duitschland als Italië dit laatste vooral in zijn verregaande eischen jegens Frankrijk steeds'verder gaan. Daar tegenover is de Britsche premier van meening dat men zich wel voorbereid moet houden op alle mogelijkheden en zijn bewapening ver sterken, maar in de geladen sfeer van Europa alle gevaar yoor een noodlottige ontploffing tot het uiterste dient te vermijden. Hij en zijn medestanders zien in een verdere toe spitsing van de verhoudingen oorlogsgevaar en de oppositie wordt er hunnerzijds dan ook van beticht dat hun politiek dit zou aanwak keren. Harerzijds noemt de oppositie haar eigen inzichten „een actieve vredespolitiek", omdat zij van meening is dat Chamberlain's vredespolitiek, die zij passief acht, een toe stand zou kunnen scheppen waarin Engeland niet anders meer zou kunnen doen dan ten oorlog tijgen. Intusschen blijft de Fransche regeering Chamberlain's beleid volgen. Het is nu wel duidelijk geworden dat Daladier zelf invloed heeft doen gelden op de merkwaardig-kalme houding en de zelfbeheersching, die de Fran sche pers eigenlijk al sinds maanden aan den dag legt. In de Britsche tegenstellingen moeten wij, als behoorend tot een klein volk dat zelf op een zeer gevaarlijk punt in Europa woont en dat zich voor de prestige-kwesties van groote mogendheden niet warm behoeft te maken, wel beseffen, dat er ten allen tijde een groot verschil is tusschen de posities van de man nen die regeeren en degenen die hen aanval len. De eerstgenoemden dragen de verant woordelijkheid, de laatstgenoemden zijn daar geheel vrij van en kunnen zich dus gemakke lijk laten gaan. Het is vrijwel zeker dat de Britsche oppositie, als zij morgen aan het be wind kwam, zelf onmiddellijk de noodzaak zou voelen om te kalmeeren, alle onnoodige tegenstellingen te vermijden en tot het uiter ste te onderhandelen. Want de volken willen geen oorlog; de Engelschen zeer zeker even- (In Amerika is een vereeniging gevormd van orkestleden die de instrumenten van het slagwerk bedienen. Het doel is meer waar- deering op te wekken voor de mu zikale waarde van het slagwerk.) De slagwerkspecialisten zijn zich gaan organiseeren, Zij worden naar hun meening niet voldoende gewaardeerd, In beste slagorde gaan zij zich slag op slag verweren, Opdat hun slag (in dubblen zin) naar waarde wondt geëerd, 't Is vreemd dat zij dit moeten doen, nietwaar, want onder allen Zijn zij de menschen juist van 't krachtig roeren van de troon, Zij zitten echter in het hoekje, waar de slagen vallen, Al doen zij daar ook nog zoo wel, men ziet niet naai* hen om. Wanneer zij vol slagvaardigheid hun batterij bewerken, Besteedt men, muzikaal gezien, daar weinig aandacht aan, Het smart hen om bij het publiek een houding op te merken. Alsof zij niet veel anders doen, dan er een slag naar slaan. En, trommel-nog-an-toe zij slaan zich moeizaam door het leven, Het slagwerk eischt beduidend meer dan enkel maar een slag, Zij eischen dat de slagboom voor hen eens wordt opgeheven. De slagwerker wil ook uit zijn slagschaduw voor den dag. Zoo zal de werker aan den slag ook eens zijn recht verwerven, Bij 't leven dat hij leidt (en maakt) niet slechts geduld, doch meer. En als, zooals ook hij moet, de slagwerker eens zal sterven, Dan zij 't in welverdienden roem op het slagveld van eer. P. GASUS. BREDERODE GEOPEND. Toegangsprijs werkdagen 30 cent. werkdagen 's avonds 40 cent, Zondags 40 cent. Kinderen beneden 14 jaar 20 cent. Rijwielstalling gratis. Telefoon Brederode, Santpoort 340. Inlichtingen SPORTHUIS HAARLEM, Telefoon 12215. (Adv. lngez. Med.) CENTRALE RADIO-ONTVANGST In Uw kamer komt de tcereld Als U daarop bent gesteld Bij Uw Kerstfeest en Oudejaarsavond Wanneer U thans de Centrale belt. HAARLEM - TELEFOON 10010. (Adv. Ingez. Med.) min als de andere volken. En die verantwoor delijkheid zou zich onmiddellijk zwaar doen geldenHet valt trouwens op dat de Fran sche oppositie dit beter schijnt te voelen dan de Engelscheongerekend dan de Fransche communisten. Chamberlain wil tijd winnen door onder handelen. Ik geloof dat Europa hem daar nog steeds dankbaar voor mag zijn. Ik geloof ook dat vele menschen al te zeer vastzitten in prestige-begrippen van een vroegeren tijd, dat velen niet inzien dat het vermijden van den Europeeschen oorlog het geweldigste aller be langen is en dat men wèl moet begrijpen dat voorzoover de aanhangige zaken erkende fouten uit het Verdrag van Versailles betref fen toegeven inderdaad de eenige methode is om een beteren toestand te scheppen. Na tuurlijk geldt dat niet de Italiaansche „eischen" voor Tunis, Savoye en Corsica. Maar de vraag is nog of die ooit serieus zullen wor den. De vraag is nog of verstandig beleid het niet wint. R. P. EINDENHOUT GEOPEND. Toegangsprijs werkdagen 40 cent, werkdagen 's avonds 50 cent, Zondags 50 cent. Kinderen beneden 14 jaar 25 cent. Rijwielstalling gratis. TELEFOON EINDENHOUT 17997. InlichtingenSPORTHUIS HAARLEM, Telefoon 12215. (Adv. Ingez. Med.) en Uw VEEREN BED driedeelig maken. Alles in één dag retour. HET VERTROUWENSADRES GED. OUDE GRACHT 108—110 TEL. 17165 (Adv. Ingez. Med.) MODERNE WONINGEN. TE HUUR over de nieuwe brug aan de Delftlaan, onmiddellijk naast Siat. Bloe- mendaal, bevatt. 7 kam., koelkast, vanaf ƒ38.grootere typen met centr. verw. ƒ55.p. mnd. U kunt nu reeds kiezen en huren voor het komende voorjaar. Bevr.: S. VELDKAMP, Van Dortstraat 90, Telefoon 16373. (Adv. Ingez. Med.) Dc schulden der gemeente Haarlem Zijn niet hoog in vergelijking met de andere groote gemeenten. Tot heden werden door de verschillende ge meentebesturen alleen de schulden gepubli ceerd waarvoor geldleeningen gesloten zijn. Maar dat is niet alles, er zijn ook nog andere schulden waarvoor kasgeldleeningen zijn aan gegaan of waarvoor op andere wijze geld ver kregen is. Thans heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek een opgaaf gegeven van alle schul den der gemeenten. Het blijkt daaruit dat die belangrijk grooter zijn. Haarlem staat in het lijstje met een schuld op 1 Januari 1937 van f 57.035.076, terwijl de geconsolideerde schuld op dat moment f 46.680.000 bedroeg. Daarom is het interesstant de volledige schulden der groote gemeenten met elkaar te vergelijken. Deze waren: schuld Amsterdam Rotterdam Den Haag Utrecht Haarlem Groningen Eindhoven f 550.485.218 f 423.710.133 f 256.694.342 f 71.215.207 f 57 035.076 f 52.991.802 f 45.932.691 Deze zeven gemeenten hadden bij elkaar 2.281.000 inwoners. Per inwoner berekend was de schuld f 619.19. Als wij Haarlem nu afzonderlijk nemen, blijkt de toestand, in vergelijking met de an dere groote gemeenten, niet slecht te zijn. Haarlem had op 1 Jan. 1937 133.305 inwoners, per hoofd was de schuld dus f 427.87. Dit steekt in het bijzonder gunstig af bij Amsterdam en Rotterdam, want daar was de schuld per hoofd respectievelijk f 715 en f 709. De gemeenten met 50.000100.000 inwoners hadden gemiddeld en schuld van f 385.83 per hoofd. Haarlem komt daar dus niet veel boven uit. J^T A Hans de Stumper, die zijn beide geleerde broers zoo mooi de loef afstak, vervolgen wij Maandag onze serie geïllustreerde A n d e r s e n-sprookjes met „DE SNEEUWKONINGIN". De ministers Colijn, Patijr. en Van Boeijen hebben het Eerste Kamerlid mr. Van Vessem van antwoord gediend op zijn vragen over een publicatie in de „Times" volgens welke de Duitsche regeering zich in Den Haag beklaagd zou hebben over de onvriendelijke houding van de Nederlandsche pers, en volgens welke dr Colijn in een persconferentie met vertegenwoor digers van Nederlandsche bladen daarop gead viseerd zou hebben deze campagne te staken. Tevens had de heer Van Vessem bij deze vra gen den verboden voetbalwedstrijd Nederland Duitschland ter sprake gebracht. Van het bericht in de „Times" van 9 Decem ber j.l. over een inderdaad op 3 December te voren plaats gevonden hebbende vertrouwelijke conferentie tusschen den voorzitter van den Raad van Ministers en vertegenwoordigers van een aantal Nederlandsche dagbladen, hebben de ministers aldus antwoorden zij kennis genomen. Zij schrijven dat de regeeringspers- dienst in verband met de verbazingwekkende onjuistheid van het „Times"-bericht in op dracht van den voorzitter van den Raad van Ministers een communiqué aan de Nederland sche dagbladpers verstrekte, dat in de bladen is opgenomen. Elke band tusschen de op 3 De cember plaats gehad hebbende vertrouwelijke conferentie tusschen den voorzitter van den Raad van ministers en vertegenwoordigers van een aantal Nederlandsche bladen en de uit vaardiging van het verbod van den voetbalwed strijd NederlandDuitschland, ontbreekt, aan gezien tot de persconferentie reeds begin November was besloten. Op de vraag van den heer Van Vessem of dc ministers niet van meening zijn dat 's lands belang een openlijke afkeuring door de regee ring eischt van de geste van den burgemeester van Rotterdam, antwoordde de minister dat het tegendeel het geval is. Het besluit van den bur gemeester van Rotterdam tot verbod van den voetbalwedstrijd NederlandDuitschland heeft de volledige goedkeuring der regeering. Veel kouder opeens Dat befeekent: behoefte aan meerbrandstof,ook voor de Stille Armen. Helpt mede, voor hen 't Kerstfeest te verwar men. Stort uw gift aan onze loketten of zendt haar op Postgiro 38810 van Haarlem's Dagblad Het bestuur der afdeeling Haarlem van den Prot. Christ. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel hield Vrijdagmiddag in Hotel „Lion d'Or" ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan dezer afdeeling een receptie. De directeur der N. Z. H. T. M., ir. W. J. Burgersdijk, wenscht den voorzitter, den heer L. Silvis, geluk. Twaalfde verantwoording van bij ons blad binnengekomen giften. Mevr. H. A. T.—V. f 2.50, Dames H. f 1.50. N. N. f 10, van Riekje f 0.50, J. J. S. f 2.50, fam Sch. f 1, W. F. f 1. M. V. f 1, Mevr. B. f 1. M. K. f 1. B. N. f 2 50. Dames L. f 5, V- f 100. S. A. D. G. f 2, Mevr. N. f 1, C. V. f 2. Z. B. f 1. An tiquair f 1. N. N. f 0.50. N. N. f 5, G. B. f 0 75. L. W.. Bl'daal f 1. H. M. f 2.50, L. v. d. V. te O'veen f 2.50, Mevr. T. 't H. f 2.50. Jan f 0.50. Mej. N.'N. f 1, S. R. f 1, v. N. v. M. f 5. Mej C. H. f 2.50. N. N. f 0.50, C D. f 1, A. D. f 2.50. J. H. M. f 1. E. M. f 1. N. N. f 1, P. v. d. W. f 5. Dames B. M. J. f 3, van Hans f 0.30, Mevr. C S. f 5. C. C. f 1, W. v. R. f 1.50. N. B. f 1. N. R. Aerd. f 2.50. Mevr. A. F. f 1. Mej. M v. O. f 1, van Stucadoor f 1. H. E. f 5, v. d. M. f 2.50, J. C. H. R. f 2.50, B V. f 1, P. H. F. f 2.50, A. N. f 1.20. C. A. f 0.05, Dames V. f 2.50. F. K. f 2.50, Zusters v. d. C. f 2. J. D. H. f 2.50. G. H. f 0.50. d. H. f 1. T. f 1, Uit de spaarpot van Freddie en Nettie f 0.50, N. N. f 1, In enveloppe f 0.25. N. N. f 2.50. J. W. G. f 1. De SIJ.V. club f 1. G. d. G. f 20, N. V. J. A. B. f 25. Mevr. R. W J. f 1. Mevr M. C. K.—J. f 15, Mr. M. A. v, E. f 10. E. de W. f 10, R. R. f 10, J. C. A. S. f 7.50, B. F.— W. f 6, Mevr. v. T. v. H. f 5.10, A C. F. f 5, Dr. C. J. f 5. R. A. K. f 5, M.—T. f 5, K. D. S. f 5. H. B. f 5, W. A. f 5, Mevr. J. H. C. B.—B. f 5, Z. de R. f 3.50, L. T. v. Z. f 3, Ir. Ch. F. v. H. f 3, Dr. J. J. P. v. R. f 2.50, Ir. K. W. H. L, f 2.50, A. J. L f 2.50, J. J. P. f 2.50, C. K. B. f 2.50. J. K. f 2.50, d. K. f 2.50, A. G. M. f 2.50, C. K. T. f 2.50, J. V. f 2.50. Mevr. A. B.—van C. f 2.50, T. B.—H. f 2.50, A. H. f 2, W P. f 1. G. R. f 1, G. G. f 1, M. f 1, C. H. V. f 1, L. S. f 1, fam. H. f 1, J. A. S. f 1. Het vorige totaal bedroeg f 3720.40. Thans zijn in het geheel bij ons blad binnengekomen 927 giften tot een bedrag van f 4144.05. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Groote Houstraat 93 en Soendaplein 37 of overgeschreven worden op onze postgiroreke ning no. 38810 onder vermelding „Voor de sti'.le armen". Door het Comité is ontvangenals opbrengst collecte Korps Motordienst f 24.82. Een firma hier ter stede stelde 10 duinkonijnen ter be schikking. Ten behoeve van het Comité wend bij de Twentsehe Bank gestort: J A. F f 25. w. D f 2. Mej. A. de G. f 10. Mw. J. J. M f 1.50. J. J. B. f 10, Th. M. J. D. f 5, P. L. v. B„ Bl'daal f 20. Het woo rd is aan Shotwell: De wereld moet weten dat indien zij vrede toil zij hard daarvoor zal hebben te wer ken. Ned. Herv. Kerk. Ds. I. P. van der Waal komt niet naar Haarlem. Ds. I. P. van der Waal, predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Hengelo, die in de vaca ture van Ds. K. H. Miskotte naar de Ned. Herv. Kerk te Haarlem beroepen was, deelde ons hedenmorgen mede, dat hij voor dit be roep bedankt heeft. (Adv. Ingez. Med.) UITSLUITEND MET ROOMBOTER BEREID LUXE-BAKKERIJEN TELEFOON 10876 13714-11643-12193 (Adv. Ingez. Med.) IETS FIJNS VOOR DE KERSTDAGEN!!! Chocolade Kerstkransen gevuld met de be roemde Room Nougat van WILLEM STUVé. Ook Gelukshoeven. gevuld met zeer fijne Bonbons. GROOTE HOUTSTRAAT 179, bij de Houtbrug. (Adv. Ingez. Med.) PHILIPS - SPLENDOR - OSRAM GLOEILAMPEN in alle kaarssterkten. PHILIPS - TUNGSRAM RADIOLAMPEN. „ALBA" 158 GROOTE HOUTSTRAAT 158 TELEFOON 1-5-4-2-6. (Adv. Ingez. Med.) Zij, die lich met ingang van 1 Januari per kwartaal abonneeren, ontvangen de in December nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. HEDEN16 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. De schulden der gemeente zijn betrekkelijk laag vergeleken bij enkele andere groote gemeenten des lands. 1 BINNENLAND. Het noodwetje inzake de autobussen is inge diend. 3 Minister Rommc overweegt inzake den ar beid der gehuwde vrouw. 3 Vrijdag heeft een ernstige stagnatie het verkeer op de spoorlijn Amsterdamden Haag getroffen. 3 BUITENLAND. Bij een vliegramp in Italië zijn zeven per sonen om het leven gekomen. 5 Koning Alfonso is nog niet officieel in ken nis gesteld met het besluit van Burgos. 5 ARTIKELEN enz. R. P.: Het Engelsche beleid. 1 P. v. d. Hem: Afzwaaien? 3 Van een spccialen verslaggever: Met de Reiger" naar Zuid-Afrika. 5 K. de Jong over den derden Kamermuziek avond van Toonkunst. 6 G. J. Kalt: Concert der H. O. V. 6 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen 7 Gabriel Smit: Boeken uit het buitenland. 7 H. St.: Kerstgang. 7 K. de Jong: Concert Oosterkerkkoor. 8 Financieel Economisch Weekoverzicht: Vrij gunstige economische berichten uit Ame rika. F.ngeland en Frankrijk. 9 Gelukkig dank zij nuttig besteden vrijen tijd. j| Voor dc Jeugd. 13 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 2

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1