DEKENS N.V. WED. OOSTEN 8 ZOON BURGERLIJKE STAND. MAANDAG 19 DECEMBER 1938 HA ARC EM'S DAGBEAD" TI HEEMSTEDE Bloemistarbeiders in neven- bedrijven? In verband met de stichting van een zuiverings-instaliatie. De gemeenteraadsleden, de heeren W. A. de Tello en H. DL&selkoen hebben het volgende voorstel ingediend: „De Raad, van oordeel dat een onderzoek naar de mogelijkheid van omscholing van werklooze bloemistarbeiders wenschelijk is, noodigt B. en W. uit, een zoodanig onderzoek in te stellen, en besluit een crediet van 1000 (duizend gelden) tot dat doel ter beschikking van B. en W. te stellen". In de toelichting op dit voorstel zeggen de indieners ervan: „Reeds het vorig jaar heeft de S.D.-fractie er op aangedrongen, dat het vraagstuk van „omscholing" ter hand zou worden genomen. Sindsdien is van eenig verder initiatief of uitvoering van de zijde van het gemeentebe stuur niets bekend geworden. Het staat niettemin vast, dat een groot aan tal werklooze arbeiders speciaal in het bloe mistenvak zelfs bij een oplevende conjunc tuur geen plaatsing in hun vroeger beroep hier ter plaatse zullen krijgen. Een voortdurende financieele last blijft daardoor op de gemeente drukken aan werkloozenuitkeering en verdere steunmaatregelen. Over de komende jaren be rekend zijn hier beduidende bedragen mede gemoeid. Waar het echter bekend is, dat door uitvoe ring van andere werken, o.a. het maken eener zuiverings-inrichting, er mogelijkheden ge opend worden om nevenbedrijven in het leven te roepen, dient men reeds tijdig na te gaan, of door omscholing van bepaalde cate gorieën arbeiders de plaatsing bij deze neven- bedrijven verzekerd kan worden. Wij denken in dit verband aan de stichting van tuin- of bloemteeltbedrijven, waarbij het geproduceerde gas der zuiverings-inrichting voor verwarmingsdoeleinden kan worden ge bezigd. Daartoe is een veelzijdig onderzoek: tech nisch-economisch, noodig. Ten einde het ge meentebestuur in steaat te stellen dit onder zoek te doen en tevens de mogelijkheden van „omscholing" der arbeiders te kunnen beoor- deelen, is het gewenscht voorloopig een bedrag van 1000 daarvoor op de gemeen tebegrooting uit te trekken, opdat hetzij een speciale kracht, hetzij een andere vorm van onderzoek hieruit kan worden bekostigd. BRANDJE IN DE RIJNSTRAAT. Zondagmiddag om ruim 1 uur werd brand gemeld in perceel Rijnstraat 45. De bewoner kwam door een sterke brandlucht tot de ont dekking dat het branddde boven de centrale verwarming tusschen zolder en plafond. De brandweer, die in enkele minuten aan wezig was, ontdekte dat een houten balk in den schoorsteen, die niet voldoende door steen was beschermd, vuur had gevat en dit vuur zich nu verplaatste tusschen het plafond en den zolder. Met een tuinslang bluschte de brandweer het vuur, dat, dank zij het spoedig ontdekken en het vlug aanwezig zijn der brandweer, zich tot een minimum bepaalde. Er was alleen wat waterschade, terwijl de zolder voor een deel gesloopt moest worden om bij het vuur te kunnen komen. Behalve de staf der brandweer waren ook de burgemeester en de Inspecteur van politie aanwezig. VOOR DE ARMEN DER ST.-BAVO- PAROCHIE. De Zondag gehouden collecte ten behoeve der armen van de St.-Bavo-parochie in de kerk van de Parochie der H. Bavo aan den Heerenweg heeft de niet onbelangrijke som van f 823,43 opgebracht. KERSTGAVE AAN R.K. WERKLOOZEN. Voor een kerstgave aan de R.K. georgani seerde werkloozen werd Zondag aan de R. K. kerk aan den Heerenweg en aan de kerk op het Valkenburgerplein gecollecteerd. Aan den Heerenweg werd f 121.40 en aan het Valkenburgerplein werd f 147.40 ontvangen; dit is gezamenlijk ruim f 50 meer dan het vo rige jaar. De Personeele Belasting. Verlaging voorgesteld voor arbeiders woningen. De soc. dem. raadsleden, de heeren Disselkoen en De Tello, hebben een voorstel ingediend om het aantal opcenten op de Personeele Belasting voor woningen met een huurwaarde van ten hoogste f 300 per jaar te verlagen tot 50, en voor woningen met een huurwaarde van f 301 tot f 400 per jaar te verlagen tot 80. Ter toelichting merken de voorstellers o.m. op: Het beleid van het gemeentebestuur is er bij voortduring op gericht geweest, de vestiging van arbeiders in Heemstede zooveel mogelijk te be perken. In de practijk heeft dit beleid er evenwel toe gevoerd, dat de gevolgen onevenredig zwaar kwamen te drukken op een deel der arbeiders bevolking, voor wie slechts woningen van een veel te hoogen huurprijs beschikbaar waren. Maar bovendien bleef de last voor deze arbeiders niet tot de hooge huur beperkt: juist tengevolge daarvan moeten zij ook méér aan personeele be lasting betalen dan tot hun draagkracht in een redelijke verhouding staat. Nog onbevredigender is het in dit opzicht ge steld met de bewoners van vereenigingswonin- gen. Deze woningen n.l. worden door de rijks belastinginspectie op grond van het tekort aan goedkoope huizen en het hooge huurpeil van de z.g. particuliere arbeiders-woningen voor de Pers. Bel. höoger aangeslagen dan den feite lijken huurprijs. Zoowel aan het rijk als aan de gemeente betalen ook de huurders van deze ver- eenigingswoningen dientengevolge méér dan met hun draagkracht in overeenstemming is. Dit bijkomend nadeel, dat voor de arbeiders bevolking uit de gemeentelijke woning-politiek vortvloeit, is ook dooi de voorstanders van die politiek niet bedoeld. Het komt den voorstellers voor, dat dit een reden te méér moet zijn om dit bijkomend nadeel weg te nemen, hetgeen eenigermate kan geschieden door het aantal ge meentelijke opcenten op de personeele belasting dat thans uniform op 120 is gesteld, te verlagen als hierboven is aangegeven. Door aanneming van dit voorstel zal de ex tra-last op de minst-draagkrachtigen met f 8000 (achtduizend gulden) worden verlicht, en zal dit bedrag over de geheele bevolking naar draag kracht worden omgeslagen. BLOEMENDAAL BLOEMENDAAL'S TOONEEL. Zaterdag gaf Bloemendaal's Tooneel haar tweede uitvoering van het seizoen in de groote zaal van Vreeburg. Opgevoerd werd „De leelijke man", tooneel- spel in drie bedrijven van G. Mossinkoff. Ge lukkig voor Bloemendaal's Tooneel was de opkomst heel wat beter dan bij de eerste op voering. De voorzitter, de heer M. L. Hessels, gaf in zijn openingswoord hierover zijn groo te blijdschap te kennen en sprak de hoop uit, dat deze bloei door krachtige propaganda nog meer zal toenemen. Het stuk doet in de karaktértypeering iet wat overdreven aan. Naast de al te blind liefhebbende moeder en den te verwenden zoon, den zeer braven kostheer Peters en den hulpvaardigen afge- vloeiden broer Johan. bij wien 't blinde meisje in haar hulpeloosheid en droomen als van zelf sympathie wekt, deed Corrie Govers de leerares, het natuurlijkst aan. Mevr. Schipper typeerde goed de egoïstische moeder en hospita; de zoon was inderdaad in woorden, daden en houding een slappeling. De heer Hessels was een goede oom en een recalcitrante broeder, Joke speelde haar blindenrol goed. Hierboven uit staken de heer Klerk als de effectenhandelaar die in sommige gedeelten zeer ^oed speelde en mej, de Mon als leerares, die in haar spel wel het natuurlijkst aandeed en het ongedwongenst was. Het publiek bleek met de voorstelling zeer ingenomen te zijn en toonde dat door een hartelijk applaus. Enkelen moeten nog lee- ren, om bij tragische gedeelten niet te lachen. Aan mej. de Bon, die als gast medespeelde, werden bloemen aangeboden. De muziek werd verzorgd door de Jolly Jo kers, die ook de leiding had bij het geani meerde bal. In de pauze werd een kleine verloting ge houden om fraaie prijzen. PORTEMONNAIE ONTVREEMD Door de echtgenoote van W. B. wonende te Bloemendaal werd bij de politie aangifte gedaan van diefstal van haar portemonnaie. inhoudende f 32, uit een tasch op haar rijwiel, die voor een winkel te Bloemendaal had gestaan. BRUTAAL! Uit een schuur op een tuin aan den „Omval" werden drie konijnen ontvreemd, terwijl de eige naar op 40 meter afstand werkzaam was. OVERVEEN KERSTWIJDINGSAVOND IN DE NED. HERV. KERK. Op Donderdag 22 December zal voor de leden van het Herv. Jeugdwerk te Overveen en be langstellenden een Kerstwijdingsavond gehou den worden in de Herv. Kerk aan de Ramplaan. Op dezen avond zal een groote hoeveelheid bloe men, door belangstellenden in de gemeente sa mengebracht, de kerk feestelijk versieren. Na afloop van de samenkomst zullen de bloemen, voorzien van een Kerstgroet, door jongeren worden rondgebracht bij behoeftigen. zieken en ook bij de gevangenen. ONTVREEMD RIJWIEL TERUGGEVONDEN. Het rijwiel, dat Zondagmorgen bij de R.K. Kerk werd ontvreemd, is te Hillegom terugge vonden. Het rijwielbelastingmerk en een tasch waren er van verdwenen. ONTROUWE DIENSTBODEN Mevr. P., wonende te Overveen, heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van siera den. Zij verdacht hiervan haar dienstbode, die kort te voren naar Duitschland was vertrok ken. Door de Bloemendaalsche recherche werd in Duitschland in de ouderlijke woning van het meisje een onderzoek ingesteld, waarbij de ver miste voorwerpen werden gevonden. Deze wer den in beslag genomen en de dienstbode werd mede naar Overveen teruggebracht en in arrest gesteld. Bij haar verhoor bleek dat het tweede meisje dat bij mevr. P. in betrekking was, even eens aan diefstal schuldig was. Beiden hebben bekend en worden heden voor den officier van Justitie te Haarlem geleid. ZANDVOORT Tooneelvereenigin!* Phoenix. Geslaagde opvoering van „En Jacob diende". Zaterdagavond gaf de tooneelvereeniging Phoenix haar tweede uitvoering van dit seizoen in de zaal van Groot-Badhuis. Opgevoerd werd' „En Jacob diende", blijspel in drie bedrijven van Christien van BommelKouw en Henk Bakker. De rol van „Jacob" (Frits van Arkel) werd gespeeld door den heer J. C. Roukens Jr., die vooral als chauffeur-huisknecht zeer goed spel te zien gaf. De rol van zijn vriend, Mr. Ernst van Heero- mas werd vertolkt door den heer H. Wallig, die deze rol op kostelijke en vlotte wijze speelde, zelfs bij zijn stille spel, meermalen zaten de aanwezigen te schateren. Mevrouw A. BleesingSevenstern speelde de rol van de oude tante Cornelia van Risswick van de Pavest uitstekend. Mejuffrouw L. Rou kens speelde de rol van de pleegdochter Amalia Hilbrink. Zoowel in het eerste bedrijf, waar zij bij haar pleegmoeder een „kloosterleven" leid de, als in de twee laatste bedrijven, waar zij gemetamorphoseerd was in een hypermodern meisje, was haar spel zeer goed. Van de leiding, die bij den heer H. L. Dhooge berustte, valt niets dan goeds te vermelden. Aan het slot werd nog de heer Weyers ge huldigd, die als penningmeester de vereeniging vele goede diensten bewees, doch die wegens verhuizing naar Utrecht, zijn functie moest neer leggen. De heer Weyers werd benoemd tot eere lid van Phoenix en ontving van de werken de leden bovendien een blijvend aandenken Mevrouw Weyers ontving bloemen. Tijdens het zeer geanimeerde bal demonstreer den de amateur-danskampioen van Nederland op algemeen verzoek een Tango, een Quick Step en een nieuwe gezelschapsdans de Yam. VOGELS IN DEN WINTER. De plotseling invallende koude heeft vele vo gels blijkbaar verrast. Zoolang er geen sneeuw ligt, redden de zaadetende vogels zich meestal nog wel, doch de insecten-etenden hebben het onmiddellijk zeer hard te verduren. Ook al le ven deze laatste gedurende den winter niet uit sluitend van dierlijk voedsel, toch kunnen zi; er moeilijk geheel buiten. Bij deze felle koude hebben zij er zelfs meer behoefte aan dan anders. Dierenvrienden, kennen dus hun plicht! HAARLEMMERMEER KERK EN VREDE. Er wordt een openbare getuigenissamenkomst van Kerk en Vrede gehouden op Dinsdagavond 20 December in „De Landbouw" Ds. M. Hin- lopen, Geref. (H.V.) predikant te Amsterdam Zuid zal spreken over „Christus Kerk tegen den oorlog". Muzikale medewerking verleenen A. Kunet, piano en J. Bosdriesz, viool. BAKKERSCURSUS. De bakkerspatroonsvereeniging Haarlemmer meer vangt op Woensdag 4 Januari a.s. haar officieele erkende vak-cursus, ter verkrijging van het diploma, vakkennis aan. AANBESTEDING. In hotel de Beurs werd het bouwen van een blok van 3 woningen met bijbehoorende werk zaamheden aanbesteed. De uitslag luidde voor de af deeling grond-, beton- en metselwerk: Hoog ster inschrijver H. P. Bakker, Nieuw Vennep f 4537, laagste Gebr. Eikelenboom, Aarl.veen f 3190. Voor het timmer- en ijzerwerk. Hoogste Gebr. v. d. Laarse f 3838; laagste W. Pijlman, Hoofddorp f3093. Lood- en zinkwerken. Hoog ste J. Huizing, Badhoevedorp f810. laagste C. Heyer, Hillegom f 625. Schilder-, glas- en be- hangwerk. Hoogste J. Hoogstraten f 699, laagste Fa. Mens, Noordwijkerhout f 445. In massa werd P. Appelman uit Nieuw Ven nep met f 9400 de hoogste, de Gebr. Akerboom uit Rijpwetering met f 6990 de laagste. De gun ning is in beraad gehouden. VEERTIG JAREN BRIEVENBESTELLER. Te Nieuw-Vennep herdacht de heer Donker het feit, dat hij 40 jaar als brievenbesteller is werkzaam geweest. Namens het hoofdbestuur der P. T. T. werd de jubilaris toegesproken door den heer Honing, directeur der posterijen te Hoofddorp. Spreker bracht dank voor de trouwe plichtsvervulling en de nauwgezetheid van den sympathieken besteller. Namens den Centralen Bond van Post-, Te legraaf- en Telefoonpersoneel sprak de heer A. Arensman den jubilaris toe. BEGROOTING VAN DEN POLDER. De door den Dijkgraaf en Heemraden van Haarlemmermeerpolder ingediende begrooting ter goedkeuring van Hoofdingelanden van den polder sluit in ontvangsten en uitgaven op een bedrag van f 892.032,94. Het jaar werd aangevangen met een batig saldo ad f33.255,55. In de memorie van toelichting worden ont vangsten en uitgaven als volgt gespecificeerd. Met het oog op de zoo noodige werkloosheids bestrijding is een flink bedrag van f 35.400 uit getrokken voor de objecten tochtverdieping en kroozen. Voorts is het College van D. en H voornemens den Venneperweg aanmerkelijk te verbeteren. Hiervoor is een bedrag van f 22.000 uitgetrokken. Dan is het College van plan den eersten stoot te geven aan een groote verbete ring, waarop reeds lang is gewacht, n.l. de over brugging van de Ringvaart nabij Halfweg. Voor deze werkzaamheden wordt een begrootingspost van f 10.000 voorgesteld. Als voornaamste bron van inkomen geldt de hoofdelijke omslag, waaraan jaarlijks f 297.86f," binnenkomt. Verder opstalrechten, groot f 67.600 en recognitiegelden die tezamen met de bijdragen van het rijk en de gemeente f61.550 bedragen. BURGERLIJKE STANELi Geboren: Roelof, z. v. P. Oosterhof en J. Hogenkamp. Arie Hillebrand, z. v. A. H. Kool haas en A. Dol. Cornells Jacobus, z. v. A. M. Kauffmann en P. Persoon. Anthonius Wilhel mus, z. v. W. de Rooij en C. W. Mommers. Labina, d. v. K. Ippel en C. Biesheuvel. Cor nells Antonius, z. v. G. C. van Egmond en C. A. van den Broek Wilhelmus Gerardus Jaco bus. z. v. W. C. J. Pennings en M. Compeer. Jacob, z. v. G. J. van der Wiel en J. Heijstek Cornelis, z. v. P. J. van Iperen en T. Half. Theodorus Johannes, z. v. J. A. Bos en H. J. Pieters. Godefridus Antonius Maria, z. v. G. J. van Steen en A J Lieverse. Ondertrouwd: Klaas Millenaar, 27 jr. en Jannetje Nagel, 26 jr. Dirk Snijder, 32 jr. en Gerritje Maarsse, 27 jr. Anthonius Johannes de Groot. 25 jr. en Anna Maria Cornelia Fran ken. 23 jr. Getrouwd: Willem den Dekker. 23 jr. en Elisabeth Heida, 17 jr. Hendrik Gijsbertus Jan Wolterbeek, 25 jr. en Pieternella Maria Lin deman, 23 jr. Arie van Helden, 28 jr. en Aagje van der Mooren, 22 jr. Overleden: Arie van der Sijde, 26 jr., echtg. v. M. D. C. van Gulik. Cornelius Menne Schreij. 31 jr., echtg. v. E. P. Baarda. Karl Leo Hans Jaedicke, 23 jr., ongehuwd. Anton Albert Gar- rit Bekkinig, 31 jr.. ongehuwd. Johanna Visser, 56 jr., ongehuwd Johanna Sofia Maria Smit, 4 jr., d. v. C. Smit en J. M. Smit. Tjitske Oost, 63 jr., wed. v. J. van den Assem, overl te Aals meer. HALFWEG „KIJK UIT". Het eerste tiental van de schaakvereeniging „Kijk Uit" te Halfweg speelde in de zaal van den heer Cornelissen te Halfweg een competitie wedstrijd tegen P.E.N.. De uitslag was: Kijk Uit P.E.N.: L. TroostDu Moulin 10 P. VerhoogKampman 10 T. TroostP. van der Een 10 A. HerfstH. B. A. Zoon 0—1 M. KamperJ. J. van der Vossen 10 B. BaxF. G. Bottie 01 H. C. Kemp—W. C. P. de Vries 1—0 H. A. de GraaffB. P. Maat y2!4 L. van BroekA. van der Werff 10 C. VerhoogN. N. 10 1V2-2lA BRIDGE DRIVE. De brigcclub „Halfweg" speelde in de zaal van den heer Cornelissen te Halfweg een bridge drive met het volgende resultaat: Noord-Zuid: 1 heer en mevr. Biederman, 2iy2 punt, 2 heer Van Doesburg-Potgieter 22'< 3 mevr. Laimbockmevr. Van Leerdam, 24 pnt. Oost-West: 1 mevr. Rijke-Van Alewijk, 20 pnt. 2 heer en mevr. Levie, 24 pnt., 3 mej. Van der Meer-De Graaff, 28^ pnt. KERSTFEESTVIERING De meisjesclub en de Zondagsschool van de Gereformeerde Kerk te Halfweg vieren hun kerstfeest op Dinsdagavond 27 December a.s., in de bijgebouwen van genoemde Kerk. BENNEBROEK UITVOERING „ATHALÏA". Dinsdagavond 20 December a.s. zal de Chr Zangv. „Soli Deo Gloria" te Bennebroek in de Ned. Herv. Kerk alhier een jubileumuitvoering geven onder leiding van haar dirigent, den heer S. P. Visser en dan uitvoeren het oratorium „Athalia" van Mendelssohn Bartholdy. Medewerking verleenen: mevr. Dora Schra- ma, Haarlem, sopraan; mevr. Rie Best, Amster dam, sopraan; mevr. Mies Oremus Plooster v. d. Roest, Haarlem, alt en den heer D. Lekker- kerker, declamatie, Bennebroek. De orkestbegeleiding is toevertrouwd aan het Haarlemsch Muziekinstituut. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: een schaats, een bruin lederen heerenhandschoen, een heerenhandschoen met kap. Verloren: een kinderpop, een rood kinder wantje, een bruin nappa heerenhandschoen, een donkerblauwe ceintuur van een japon, een blauw kinderwantje. COMITé WINTERLEZINGEN. Donderdagavond 22 December zal in het ge bouw „Rehoboth" de tweede avond gehouden worden in de serie winterlezingen uitgaande van een comité, dat op initiatief van de Chr. Jong. Vereeniging Het Mosterdzaad, de Chr. Meisjesvereen. ..Eben Haezer" en het jongeren actie-comité alhier, werd gevormd. Op dezen avond zullen sprekers hun gehoor vex-tellen, wat de Oxfordgroep en moreele her bewapening voor hen beteekenen, hoe zij de mogelijkheid zien, onder Gods leiding, een an dere wereld op te bouwen, welke gebaseerd is op „liefde, eerlijkheid, vertrouwen en onzelf zuchtigheid". SANTPOORT 1ZV2-JARIG JUBILEUM B. BUS. In den regel verwisselen bakkers- en sla gersknechts nog al eens van patroon, zoo dat in deze vakken van jubilea niet zoo vaak sprake is. Op dezen regel maakt de heer B. Bus een uitzondering. Heden herdenkt hij n.l. den dag, waarop hij voor 12V2 jaar als slagers knecht bij den heer C. Butter in dienst trad Feitelijk is hij reeds 15 jaar bij de heer Butter in betrekking, doch „slechts" de laat ste 12^2 jaar aan één stuk. IJMUIDEN BESOMMINGEN. Manden. Trawlers. 80 Geziena Catharlna IJm. 50 f 1370. 175 Oostzee IJm. 147 f 1390. 285 Uiver IJm. 384 f 2250. 460 Caroline IJm. 26 f 2760. 380 Hercules IJm. 196 f 3230. 180 Emma IJm. 177 f 1860. 120 Bruinvlsch IJm. 97 f 1830. 450 Flamingo IJm. 25 f 2490. 760 Claesje R.O. 46 f 830. 76 Motor logger K.W. 76 f 1680. Schepen met versche haring: VI. 39 f 230, VI. 3 f 50, VI. 50 f 390, VI. 53 f 500, Sch. 261 f 490, Sch. 399 f 630, Sch. 130 f 950, Sch. 39 f 190, KW. 134 f 410. MARKTBERICHT. (Versche visch). Tarbot 110—80 ct. per KG. Tong 11696 ct. per KG. Heilbot 134—108 ct. per KG. Griet 32—14 p. 50 KG. Groote schol 15.50—14 Idem. Middel schol 19—16 idem. Zetschol 25—20.50 idem. Kleinschol 216.30 idem. Schar 12.50—7.50 idem. Tongschar 44 idem. Poontjes 5.503.50 idem. Groote schelvisch 23—13.50 idem. Middel schelvisch 21—16 idem. Kleinmiddel schelvisch 2112 idem. Kleine schelvisch 139.50 idem. Groote gul 1914.50 idem. Kleine gul 155 idem. Wijting 6—5 idem. Makreel 94.60 idem. Versche haring 2.15—0.85 idem. Kabeljauw 62--36 per 125 KG. Vleet 72.40 per stuk. Leng 1.600.85 per stuk. Koolvisch 0.900.15 per stuk. Rog 17 per koop. Verwachte Vischaanvoeren. Thuisstoomende voor de Dinsdagmarkt: Maria van Hattem IJM. 1, vangst 20 man den schelvisch, 35 manden braadschelvisch, 60 manden wijting, 110 manden makreel, 65 manden koolvisch, 20 manden stock'abit en poon, benevens een partijtje haaien, totale vangst 310 manden. (Is reeds lm een deel eener vorige oplaag opgenomen.) KON. NEDERL. MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE Dinsdag 20 December houdt de Kon. Ned. Mij voor tuinbouw en plantkunde een vergadering in Hotel Lion d'Or. De heer C. Sipkes houdt een lezing met lichtbeelden over „Botaniseertochten door den Balkan". VRAGEN VAN MR. VAN VESSEM. Het Eerste Kamerlid Van Vessem heeft aan den minister van staat, minister van algemeene zaken, voorzitter van den raad van ministers en aan de ministers van buitenlandsche zaken en van economische zaken de volgende vragen gesteld: 1. Hebben de ministers kennis genomen van het bericht, volgens hetwelk de burgemeestei en schepenen van Antwerpen, de Belgische minister van economische zaken en de Belgi sche minister van verkeer met verscheidene hooge ambtenaren van hun departementen op 9 December j.l. te Keulen als gasten dier stad zijn aangekomen tot het voeren van besprekin gen, waaraan mede deelnamen de Duitsche minister van verkeer, het Keulsche stadsbe stuur, de Belgische ambassadeur te Berlijn en de Duitsche ambassadeur te Brussel? 2. Hebben de ministers voorts kennis geno men van een interview, verleend door den heer Baelde, schepen van Antwerpen, weergegeven in de Maasbode van 14 December J.l., avond blad, volgens hetwelk de heer Baelde heeft verklaard: a. Dat de onderhandelingen te Keulen liggen in de lijn van het initiatief der verantwoorde lijke Antwerpsehe havenleiders om te streven naar samenwerking met de havens van het ach terland. b. Dat de Duitsche scheepvaartleiders van Rijn-, en Roergebied meer en meer tot de over tuiging komen t hun handel op de Antwerp sehe haven is aangewezen. c. Dat ondanks de deviezen kwestie de Belgi sche onderhandelaars van Duitsche zijde de bevestiging hebben gekregen, dat Antwerpen zijn bijzonder belang heeft bij den West-Duit- schen handel. BARTELJORISSTRAAT 1Ï—17. WOLLEN - GESTIKTE - DONZEN in groote sorteering voorradig. Concurreerende prijzen. (Adv. Ingez. MedJ d. Dat bijzondere gunstiger maatregelen voor de Antwerpsehe haven te verwachten zijn? 3. Zijn de ministers niet van meening, dat tegenover de Belgische activiteit tot bevorde ring der belangen van de Antwerpsehe haven door versterking, door middel van een samen werking der Belgische en Duitsche regeerings- instanties, van de banden met de havens van Rijn- en Roergebied, een krachtige activiteit der Nederlandsche instanties van rijk en ge meente behoort te worden gesteld om het aan deel van Rotterdam in het verkeer met zijn natuurlijk achterland te behouden? Geen Britsche leening: voor Tsjecho-Slowakije? Het Britsche ministerie van financiën deelt, volgens Reuter, mede, dat de Tsjecho-Slowaak- sche gedelegeerden, die te Londen waren ge komen om het vraagstuk van financieele hulp door de regceringen van Engeland en Frankrijk aan Tsjecho-Slowakije te bespreken, naar Praag zijn teruggekeerd om hun regeering ten aanzien van zekere punten te raadplegen. Binnenkort zullen de besprekingen hervat worden. De Daily Express verheugt er zich over, dat de Tsjechische iinancieele missie „met leege handen" is vertrokken en herin nert er aan, dat Engeland niet de rol van Kerstmannetje voor de nieuwe do minions van Hitier behoeft te spelen. Er zijn, schrijft het blad, bij ons ook klompjes te vullen Een deel van het geld, dat twee maan den geleden zoo klakkeloos aan de Tsjechen is beloofd, kan thans wellicht dienen om de nood lijdende industrieën in ons land te steunen. DE VOORGESTELDE COLLFCTE „ZORG VOOR EIGEN VOLK". 's-GRAVENHAGE, 17 December. Het on derstaande telegram werd heden door den heer d'Ansembourg en eenige andere heeren gezonden aan de ministers van Algemeene Zaken en Bin- nenlnndsche Zaken: „Daar uit het antwoord van den minister-pre sident d.d. 15 December op de vragen van den eersten ondergeteekende blijkt, dat de regeering niet bereid is, om een nationale collecte „Zorg voor eigen volk" zelf te organiseeren en verwijst naar particulier initiatief, hebben ondergetee- kenden de eer, Uwe Excellenties mede te deelen, dat zij bereid zijn, dit particulier initiatief tot het organiseeren van bedoelde collecte te nemen en wel op een der eerstvolgende Zaterdagen. Zij verzoeken hiertoe dezelfde moreele cn daadwerkelijke medewerking van Uwe Excel lenties als die welke verleend werd bij de col lecte van 3 December jl„ in het bijzonder: 1. Een aanbeveling over de radio door den mi nister-president op den vooravond van bedoelde collecte. 2. Een aanschrijving van den minister van Binnenlandsche Zaken aan alle burgeme«sters om hunne volle medewerking te willen verlee nen. 3. De beschikbaarstelling van eenige uren zendtijd op achtereenvolgende dagen voor de le den van het comité om de collecte aan te be velen. Gezien den nijpenden nood in ons volk ver zoeken zij een zoo spoedig mogelijk antwoord te ontvangen". Huiszoeking; hij buitenlander. De Haagsche justitie heeft, in samenwerking met de Amsterdamsche, een inval gedaan in de woning van een groot-industrieel te Am sterdam. den Oekraïner M. Holzmann, aan het Albert Hahnplantsoen en in zijn kantoorlo kaal aan de Nieuwe Doelenstraat. Deze huiszoekingen zijn geschied in verband met een verklaring, die door H. in een belang rijke civiele zaak in Den Haag, betreffende een kwestie over levering van vliegtuigen ,Ls afge legd. Het betreft hier een vermoeden van meineed. Bij de huiszoekingen is naar con tracten gezocht. In beide perceelen zijn vele paperassen en boeken in beslag genomen. H. deed zeer groote zaken op interna tinaal handelsgebied. Hij is, na op het hoofdbureau te zijn verhoord, door de Haagsche justitie meegenomen naar de residentie, waar de zaak nader zal worden afgewikkeld. Joseph Schmidt mocht geen Duitsche liederen zingen. Verwikkelingen op een persbal te Brussel. Op het bal der buitenlandsche pers, dat te Brussel Ls gehouden, heeft men met eenige moeilijkheden te kampen gehad. Tot de artis- ten. die hun medewerking verleenden be hoorden de Joodsche tenor Joseph Schmidt. De Duitsche diplomaten en journalisten, die het bal zouden bijwonen, lieten op het laatste oogenbllk weten, dat zij niet zouden verc schijnen, indien Schmidt in het Duitsch rou zingen Om een Incident te vermijden heeft het perscomité Schmidt daarop verzocht geen Duitsche liederen te zingen. Schmidt trad op met, veel succes, doch de Duitschers onthielden zich van applaus, welk voorbeeld door verscheidene Italianen werd gevolgd. De Itailaansche ambassadeur had er ook op aangedrongen, dat Schmidt niet in het Italiaansch zou zingen, doch hierop was men niet Ingegaan. HAARLEM, 17 December. Bevallen. 16 DecemberM. Schulte—Pape- meijer, z. L. Meyer—De Rooij, z. M. C. C. Henneman—Veldt, z. 17 December: J. M. Leg ger—v. Dis. d. Overleden 15 December: P. H. Brinkman, 62 jaar, Waldeck Pyrmontstraat. J. W. van Biiderbeek, 80 jaar, Ripperdapark. 16 Decem ber: J. B. C. Schlaghecke, 56 jaar. Kenaustraat. V. H. J. Troupin, 71 jaar, Zijlweg. 4

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7