Felle vorst stagneert scheepvaartverkeer. Nieuws in het kort. KORFBAL MA ANP AG 19 DECEMBER 1938 HAARDE M'S D A G B E A D 12 IJselmeer vrijwel onbevaarbaar. DE felle vorst heeft zich aan de voorspellingen niet gestoord en ons nog in de Decembermaand een winter bezorgd, welke den schaatsliefhebbers een aangename verrassing is, doch die toch velen maar liever niet hadden zien verschijnen. Intusschen heeft de koude Oostenwind toch velen belet echte ijspret te smaken, want op de vlakte was het door den snerpende wind uiterst onaangenaam en in het ijs zelf waren nog vele wakken, zoodat men steeds, wanneer men zich op slooten of vaarten waag de. de uiterste voorzichtigheid moest betrachten vanwege de vele wakken. Zoover het oog reikt zijn het Buiten IJ en het IJselmeer bedekt met ijs, dat zich in den nacht van Zaterdag op Zondag gezet heeft. Toen het personeel van de Oranjesluizen te Schellingwoude Zondagmorgen om zes uur aan het werk toog, was hiervan nog niets te zien, doch korten tijd later kwam het grondijs reeds opzetten. Uit de binnengekomen berichten blijkt, dat de ijsvelden voornamelijk aan de Nooraholland- sche kust te vinden zijn. Door den zuidoosten wind worden zij hierheen gedreven en stapelen zich op elkander. Het scheepvaartverkeer ondervond, zooals begrijpelijk, groote stagnatie. Alle zeilverkeer ligt stil. De passagiersboot te Zwolle, die Zaterdag avond de Overijselsche hoofdstad verliet en gewoonlijk Zondagsmorgens om vier uur in de Oranjesluizen aankomt, arriveerde thans pas om over elf, dus liefst met zeven uur ver traging. De kapitein deelde mede. bij de Overijselsche kust te kampen te hebben gehad met zeer laag water en daarna met een papperige ijs massa, die groote moeilijkheden opleverde Ondanks alles voeren Zondagmorgen toch nog twee Lemmer-motorbooten en vier Stanfries-booten in convooi van zes schepen uit, die alle Lemmer als einddoel hebben. Om twaalf uur waren deze vaartuigen nog niet teruggekeerd, zoodat zij vermoedelijk door gezet hebben. Van heden af zal de dienst van de Holland- FrieslandGroningen-lijn over het Noord- hollandsch kanaal via Nieuwediep en Korn- werderzand worden onderhouden.* Veerdienst gestaakt. Met ingang van heden is de veerdienst Enk_ huizen—Stavoren in verband met den ijsgang stopgezet. Marken onbereikbaar. Het eiland Marken lag gisteren reeds geheel geïsoleerd, de Gouwzee is één groot ijsveld. De boot der N.Z.H.T.M. en de particuliere veer boot, die in normale omstandigheden de ver binding onderhouden met den vasten wal, zijn Zondag niet uitgevaren. Aangezien het ijs nog niet zoo sterk is. dat men er over kan loopen, is het dus op het oogenblik niet mogelijk het eiland te ver laten of te bereiken. Intussqhen moeten schaatsenliefhebbers zich geen- illusies maken. Het ijs grondijs is hier, evenals elders op het IJselmeer, abso luut onberijdbaar. Moeilijkheden op de wadden. De oostenwind, welke het water uit de Wad denzee heeft gestuwd, is oorzaak, dat ook Za terdag de postboot van Ameland niet naar de Friesche kust is kunnen oversteken. Daar door heeft zich een hoeveelheid post in twee dagen opgestapeld en zijn ook de personen, die zich op reis wilden begeven, gedwongen geweest op het eiland te blijven. Enkele zee lieden dreigen, wanneer de lage waterstand nog lang het varen onmogeliik maakt, hun betrekking als matroos te verliezen. Op 22 Januari uit Nederland. Toespraak van H. M. de Koningin. Naar wij uit New York vernemen zullen ze ventien landen deelnemen aan de radio-uitzen dingen. die van 1 Januari tot April 1939 ter ge legenheid van de wereldtentoonstelling te New York zullen worden gehouden en waaraan ver scheidene staatshoofden hun medewerking zul len verleen en. De Nederlnndsehe uitzending is vastgesteld op 22 Januari. H. M d Koningin zal een rede uitspreken en muzikale medewerking wordt verleend door het Rotterdamse?-» Philharmoniscb Orkest en de Koninklijke Militaire Kapel. Alle programma's worden uitgezonden door het land, dat de uitzending verzorgt, en zijn koloniën. De drie Amerikaansche radio-maat schappijen N. B. C., C. B. S. en Mutual gever e.en heruitzending voor de Ver. Staten en daar buiten. De Canadian Broadcasting Corporation geeft speciale uitzendingen voor Canada. De Koningin heeft den heer F. J. Roeske, com ponist te Amsterdam, de zilveren eere-medaille voor Kunst en Wetenschap van de Huisorde van Oranje toegekend. De koorlieden- en marktkramershend Mer- curius" heeft Zondag te Amsterdam zijn 40-ja- rig bestaan feestelijk herdacht. Prof. Ch. Weizmann zal vermoedelijk Don derdag a.s. uit Londen in ons land aankomen voor het voeren van besprekingen met vooraan staande Joden over vraagstukken betreffende den opbouw van een Joodsch Nationaal Tehuis in Palestina. Een brand in de Phoenix-brouwerij te Amersfoort heeft vrij groote schade aangericht. Het bedrijf ondervindt geen stagnatie. In de kerk van de Ned. Herv. Gem. van West-Zaandam is ingebroken. Uit zes offerblok ken is een bedrag van circa f 120 gestolen. Het driejarig zoontje van den heer R. de Weerd te Beilen is in een pinda gestikt. In het gemeentemuseum in Den Haag is een tentoonstelling van schilderijen van Anton Mauve georganiseerd. Door ontploffing van een acetyleer.lasch apparaat is de 26-jarige Hiddo Zuiderweg te Elp gem. Westerbork (Dr.) op slag gedood. Twee rechercheurs te Rotterdam hebben twee jonge mannen aangehouden, die zes inbra ken in- één nacht hadden gepleegd en vermoe delijk schuldig zijn aan nog een serie andere in braken. Voor zoover het- oog in de Waddenzee reikt 5 alles ijs. De V.O.S. paraat. In verband met de ingetreden vorstperiode maakt de V.O.S., Vrijwillige Organisatie Sport vliegers, de burgemeesters der eilanden attent op de mogelijkheid, dat, bij isolatie der eilan den, de vliegers van d-e V.O.S. bereid zijn even- tueele hulp te verleenen om door middel van vliegtuigen te voorzien in de behoeften van levensmiddelen, medicamenten enz. Aanvra gen hiervoor kunnen geschieden bij genoemde organisatie, vliegveld Ypenburg, Den Haag. SCHIERMONNIKOOG GEÏSO LEERD. Veerboot in het ijs bekneld. 0^'r DE REDDINGBOOT INSULINDE ZIT VAST. SCHIERMONNIKOOG. 19 December. De veerdienst op Schiermonnikoog is heden ge staakt, zoodat het eiland thans geheel is ge ïsoleerd. De veerboot zit op Oost-Mahorn even als de reddingboot Insulinde in eht ijs bekneld. Een vrachtscheepje van Schiermonnikoog, schipper Smenek, zit tusschen Schiermonnikoog en Oost-Mahorn eveneens in het ijs bekneid. De schipper gaat af en toe over het ijs naar Schier monnikoog om levensmiddelen aan boord te ha len. Het scheepje, dat geladen is met beurtgoe deren, verkeert in een gevaarlijke positie. HAARLEM Maandag. Een slechte markt. De Maandagmark op de Botermarkt en Ged. Oude Gracht was heden door de koude vrij wel een mislukking. Wel waren alle kramen opgesteld, maar slechts een gedeelte van de kooplieden kwamen op. Sommigen waren let terlijk bij hun pakken gaan neerzitten om te overleggen of het nog zin had om uit te pak ken. Velen die zagen dat door de felle koude ook geen of zeer weinig koopers opkwamen, keerden daarop' weer naar hun huis en kachel terug. Eenige handelaars in Kerstartikelen stalden uit, want voor hen was het de laatste dag om kans te hebben iets aan Haarlemsche marktbe- zoekers te verkoopen. Voorts waren de kramen waar speciale winterartikelen te koop werden aangeboden nog al in trek bij de weinige markt- bezoekers. Hier werden vprkocht wollen dekens, mutsen met oorwarmers, schaatsen, enz. Bevroren vuilnisbakken. Veel menschen hebben de gewoonte reeds 's avonds hun vuilnisemmers ij -bakken buiten moeten gaan als de vuilnisman komt. Het te zetten om er niet 's morgens vroeg uit te nadeel in een vorstperiode is evenwel, dat dan niet alleen de deksels vastvriezen maar ook dat het vuil erg hard wordt. De mannen der reini ging hebben daarvan veel last. Het is al een koud werkje om de bakken en emmers te ledi gen en als er dan nog dit ongemak extra bij komt, dan wordt het nog erger. Daarom worden de menschen aangeraden hun vuilnisemmers en bakken niet lang van te voren buiten te zet ten. Dit is trouwens in de verordening voor geschreven. De waterleiding. In ons nummer van Zaterdag namen wij reeds een reeks raadgevingen op tegen het be vriezen van de waterleiding, die ons waren ge zonden door den directeur der Haarlemsche wa terleiding. Nu vestigt de directeur van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland er de aandacht op dat het ten strengste verboden is om uit de tapkranen onnoodig water te laten wegvloeien. Het doen wegvloeien van water, zonder dai daarvan een nuttig gebruik wordt gemaakt, is een ernstige overtreding, omdat daardoor de regelmatige watervoorziening wordt bedreigd. Er zal door ambtenaren van het Waterleiding bedrijf zoowel bij dag als bij nacht ten strengste op worden gelet, dat aan het voor schrift de hand wordt gehouden, terwijl bij overtreding een boete zal worden opgelegd on verminderd de bevoegdheid de Directie om de gelegenheid tot waterafneming te verbreken. Tot dat zelfde doel is o.m. de hulp der plaat selijke politie ingeroepen. Het wordt niet ondienstig geacht er nog eens op te wijzen, dat bevriezing der binnenleidin gen alleen kan en moet worden voorkomen door hei sluiten van de hoofd- en stopkraan en het daarna laten leegloopen der leidingen door mid del van het bij die stopkraan zich bevindende leegloopkraantje. Om de leidingen geheel te la ten leegloopen dienen alle tapkranen in het perceel geopend te worden en moeten daarbij de leidingen worden doorgeblazen. Nadat de leidingen leeggeloopen zijn, moet men de tap kranen en ook het leegloopkraantje weer goed sluiten. Dislocatie der weermacht weer spiegelt onze zelfstandigheids- politiek. De Regeeringspersdienst meldt: Naar aanleiding van in de Duitsche pers ver schenen beschouwingen over de vraag of de dis locatie der Nederlandsclie strijdkrachten moet leiden tot de opvatting dat Nederland zijn zuid grens en met name zijn westgrens min of meer ngedokl laat, terwijl het een onevenredig groote roepenmacht aan de Oostgrens gereed zou hou den, wordt van bevoegde zijde het volgende medegedeeld: In dagen van internationale spanning worden langs onze kust opgesteld niet één bataljon (ge lijk in Duitsche bladen op gezag van een publi catie van een Nederlandsch oud-opperofficier was vermeld), doch verscheidene bataljons, nog afgezien van de kustartillcrie. In normale tij den zijn deze meer in het centrum des lands ge legen. Bovendien moet bij een beoordeeling dezer dislocatie er mede rekening worden gehouden dat onze westgrens een zeegrens is, en dus een natuurlijke belemmering vormt voor een aan valler. Vooral echter moet gelet worden op het feit, dat de kustverdediging niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats aan de bovenbe doelde troepen der landmacht is toevertrouwd, doch bovenal aan de koninklijke marine, die daarvoor de beschikking heeft over het noodï? arend materieel en doode weermiddelen al- iijnversperringen. Wat de zuidgrens betreft, zij er op gewezer. dat deze korter is dan de oostgrens. Voor de zooveelste maal moge uit het voor gaande blijken, dat het der regeering ernst met de toepassing harer zelfstandigheidspoli- tiek naar alle zijden. Duitsche dienstboden en de Haarlemsche huwelijksmarkt. De concurrentie vermindert nu voor de Nederlandsche meisjes. Veel Duitsche en Oostenrijksche dienstboden die hier ot in de omgeving gewerkt hebben, zijn in den loop der jaren tot een huwelijk gekomen met Nederlandsche jonge mannen. Jarenlang zijn zij daardoor op de huwelijksmarkt ernstige concurrenten geweest van de Nederlandsche schoonen. Op het bureau van den Burgerlijken Stand te Haarlem is daarvan een statistiek bij gehouden sinds 1931. Daaruit blijkt dat in 1932 te Haarlem 103 Duitsche en Oostenrijksche meisjes met Haarelmsche jonge mannen trouw den op een totaal van 897 huwelijken. In 1933 89 van de 935, 1934 97 van de 1011. 1935 84 van de 942. 1936 76 van de 956, 1937 68 van de 997 en van 1938 (II>4 maand) 47 van de 989. In 7j aar tijds traden te Haarlem dus niet minder dan 554 Duitsche en Oos tenrijksche meisjes met Haarlemsche jonge mannen in het huwelijk. Er is een tijd geweest, dat dit een percentage van 10 op het totaal aantal huwelijken was. In dc laatste jaren is dit percentage verminderd, ook al door het feit, dat er minder uitenlandsche meisjes waren. Nu in de naaste toekomst het aantal Duitsche meisjes, tengevolge van de maatregelen der Duitsche regeering sterk zal dalen, stijgen daar door de huwelijkskansen van de Nederlandsche meisjes. Wij hebben reeds gemeld, dat tengevolge van de berichten over den mogelijken gedwongen te rugkeer naar Duïtschland, voor de loketten voor huwelijkszaken aan het bureau van den Burger lijken Stand te Haarlem een gedrang gekomen is van Duitsche meisjes dat wil trouwen, om daardoor te ontkomen aan dezen terugkeer. Een deel hunner kwam alleen inl'ormeeren, maar 20 hunner hebben reeds toestemming aan de Duit sche autoriteiten voor hun huwelijk gevraagd. Het is niet bekend of de Duitsche atuoriteiten nu gewoon zullen voortgaan met het afgeven van hun toestemmingen. Als een Duitscher (of Duitsche) in Nederland wi ltrotnven met een Jood wordt de toestem ming geweigerd. Dit is ook teHaarlem eenige keeren gebleken. Er zijn verschillende rechtbanken in ons land die beslist hebben, dat de overlegde stukken toch voldoende zijn om tot een huwelijk te besluiten, ook al ontbreekt de bewilliging uit Duitschland. De Haarlemsche rechtbank heeft nog geen be slissing in dezen geest gegeven, omdat de per sonen die bij de bedoelde Haarlemsche gevallen geen beslissing van de rechtbank hebben ge vraagd. Het is evenwel nog mogelijk dat dit nu gebeuren zal door de nu gewijzigde omstandig heden. Als er een Duitschers of Duitsche toe stemming vraagt voor een huwelijk met een Ne derlandsche of Nederlander moet niet alleen de afstamming van de ouders, maar ook van de grootouders opgegeven worden. Van Duitsche zijde is er op attent gemaakt, dat Duitschers die in het buitenland trouwen zonder Duitsche be williging, moeilijkheden kunnen ondervinden als zij later (ook al zijn zij dan Nederlander) een pas willen hebben om in Duitschland te ver blijven. Manioe predikt verzet tegen de nieuwe Roemeensche partij. BOEKAREST 19 December. Julius Manioe. de vroegere premier en de leider van de boerenpartij, heeft een aanval gericht op de nieuwe partij, door den koning gesticht, de Unie van Nationale Wedergeboorte. De verklaring van Manioe is uiteraard niet gepubliceerd, doch zij ging al dadelijk van hand tot hand. Volgens zijn opvatting is het decreet, waarbij de partij is opgericht, ongrondwettig De Unie, aldus Manioe, zal een broeinest van corruptie en begunstiging worden. De lieden, die de Unie mede oprichtten, zijn volgens Ma nioe opportunisten of menschen, die in de val geloopen zijn. Manioe roept het volk en in het bijzonder de jeugd op, zich te vereenigen onder de vaandels der vrijheid. Manioe heeft ondanks dezen aanval zijn volle vrijheid van beweging. Zijn gangen worden echter wel door detectives nagegaan. (United Press). Goederen van Duitsche Katholieke organisatie verbeurd verklaard. Jongelledenbond als Staatsvijandig gebrandmerkt. Het Duitsche „Reichsgesetzblatt" pu bliceert een beschikking, waarbij de bezittingen van den Bond van Roomsch-Katholieke jongelieden in het bisdom Limburg, die onlangs ont bonden is, worden verbeurd verklaard ten gunste van den Pruisischen staat. De verbeurdverklaring heeft ook betrekking op onderafdeelingen van den bond en op de goederen van de Roomsch-Katholieke ver- eeniging „Neu-Deutschland", terwijl verder een terrein, toebehoorende aan de parochie Irmtraut in Limburg verbeurd verklaard is. Deze beschikking is genomen op grond van de wet van 14 Juni 1938, die voorziet in de confiscatie van goederen, toebehoorende aan vijanden van volk en staat. Belgisch passagiersschip kon de Britsche havens niet bereiken. Tenslotte geankerd voor de Franscbe kust. LONDEN, 19 December. Ook in Engeland heerscht felle koude. De zuid-ooster storm heeft de scheepvaartverbindingen lamgelegd. Den geheelen nacht van Zondag op Maandag waren 120 passagiers gedwongen aan boord van het Belgische stoomschip ...Josephine Charlotte' voor de Fransche kust te blijven. Het schip werd intusschen geheel met ijs bedekt. Het had Zon dagavond vroeg Oostende verlaten, maar kon door den storm de haven van Dover niet binnen- loopen, waarop het naar Folkestone koers zette. Hier bevond het zich evenwel in dezelfde si- "natie als te Dover, reden waarom het schip te- vgkeerde en voor de Fransche kust het anker 'ierp. Ook het Brit<che stoomschip „Canter- bury" kon Dover niet bereiken, doch twee uur later kon het Folkestone binnenloopen. De koude houdt nog steeds aan, terwijl op sommige plaatsen sneeuw gevallen is. Dc weer- experten beloven dat „als alles goed gaat" er Woensdag in geheel Engeland schaatsengereder kan worden. (United Press' Aulo rijdt 's nachts in berin van den weg. In den nacht van Zaterdag op Zondag, te half 4. reed een 22-jarig student uit Leiden met een auto in de Van Dortstraat; naast hem was een 22-jarig meisje gezeten. Toen hij een bocht moest maken reed hij door onbekend heid met den weg recht door en kwam in den berm terecht, waarbij de auto dwars over een sloot kwam te staan. De student raakte be klemd tusschen stuur en rugleuning. Ondanks het late uur waren eenige voorbijgangers aan wezig, die den student uit zijn benarde positie konden bevrijden. Hij had geen inwendig let sel, alleen een wondje aan het hoofd. Het meisje was er erger aan toe. Zij was met het hoofd tegen de voorruit geslagen en had een wond aan de kin en een kaakfrac- tuur. Na eerst door den Ongevallendienst behan deld te zijn, werd zij met een particuliere auto naar het Ziekenhuis St. Joannes de Deo ver voerd. Hier werd zij verder voorloopig ver bonden. waarna het meisje per ziekenauto naar het Diaconessenhuis werd gebracht. Hier wordt, zij thans verpleegd. Engelsche pers verwacht Britsch crediet aan China. Antwoord op beroep van Tsjang Kai Sjek. LONDEN, 19 Dec. (Reuter). De meeste bla den steunen de voorspelling, dat Engeland aan China een crediet zal verleenen, hetwelk dit land in staat zal stellen zijn handelsweg naar het westen via Burma te herstellen en sommige bladen melden, dat de eerste termijn wellicht 500.000 pond sterling zal bedragen. De diplomatieke correspondent van de Times schrijft hierover: Dit bedrag, waarop later wel licht andere bedragen zullen volgen, wordt ver moedelijk betaald uit een fonds, dat gesticht wordt krachtens de wet op de exportcredieten, welke voorziet in discrete betalingen op politieke en economisceh gronden. Het zou het eerste tee- ken van antwoord zijn op het onlangs door Tsjang Kai Sjek gedane beroep, toen hij den Britschen ambassadeur ontmoette. De Daily Express schrijft tezelfder tijd, dat de Japanners China's voordeur voor den Britschen handel sluiten, willen zij onze markt in de kroonkoloniën door de voordeur betreden. De juiste gang van zaken voor ons is niet, de ach terdeur in China voor onze goederen open te stellen, doch de voordeur in de koloniën voor de Japansche goederen te sluiten. Wij heben het recht en de macht om dat te doen. Sluiten wij die deur, dan zullen de Japanners wel spoe dig de voordeur in China voor ons weer open maken. Amerikaansche aanval op het totalitarisme. De Amerikaansche minister van Bin- nenlandsche zaken, Ickes, heeft Zon dag voor de Zionistische vereeniging te Cleveland een rede gehouden, die wordt beschouwd als een der felste aanvallen, ooit door een minister der Vereenigde Staten op het fascisme ge daan. Ickes zeide, volgens Reuter, dat het een be lediging voor de Middeleeuwen is. wanneer men het moderne totalitarisme vergelijkt met de omstandigheden van dien tijd. ..Om een goede vergelijking te vinden". aldus zeide hij „moeten wij teruggaan tot den tijd dat de mensch onbeschaafd, onwetend en dierlijk was. Zekere deelen van Europa maken het te genwoordig den anthropologen mogelijk den primitieven mensch te bestudeeren zonder reconstructie van de sociale orde uit een men sehelijk kakebeen of eenige lang geleden ge bruikte gereedschappen: Het verstand en de beschaving van een menschelijk volk zijn spoorloos verzonken in de dichte duisternis van voorhistorische tijden. Ickes verweet Henry Ford en kolonel Lind bergh dat zij decoraties van Hitier hebben aangenomen. ,Hoe kan een Amerikaan", aldus Ickes. „die zich Christen noemt, een decoratie aannemen uit de handen van een ruwen dic tator, die met dezelfde handen duizenden van zijn medemensehen kwellingen aandoet? Mis schien willen Ford en Lindbergh daarop ant woorden". Tenslotte zeide Ickes. dat het fascisme een steeds bestaande bedreiging tegen de Ver eenigde Staten is, zooals het dat ook is tegen Frankrijk en Engeland, „de moeder der de mocratie". Berlijn acht rede niet zeer belangrijk. In politieke kringen te Berlijn heeft men naar aanleiding van Ickes' rede, tegenover Reuter verklaard: ..Ickes behoorde orde in zijn eigen huis te scheppen, alvorens hij zich be zig ging houden met de aangelegenheden van andere volken. Wij hebben geen bijzonder groote achting voor de toestanden en de be schaving in Amerika, doch tot dusverre heb ben we daarover geen openbare redevoeringen gehouden. Wij lezen altijd van lynchpartijen kinderontvoeringen en gangsters. Waarom be steedt Ickes zijn tijd niet met het vernietigen van die elementen? Als men in Amerika zoo veel medelijden met de Joden heeft, waarom neemt men dan de Duitsche Joden niet over? Men kan ze krijgen, wanneer men wil en Amerika is groot genoeg om hun plaats te geven. In ieder geval beschouwen wij de op merkingen van Ickes niet als zeer belangrijk en we weten genoeg van de Amerikaansche methoden om aan zijn oordeel te twijfelen" Mussolini op Sardinië. Mussolini heeft Zondag de nieuwe stad Carbonia in het stoonkoolgebied van Bacuabis, nabij Cagliari, op Sar dinië ingewijd. Hij was des morgens met den kruiser Bolzano in Cagliari aangekomen, waar hij luide werd toe gejuicht. Deze dag viel samen met den verjaardag van den „dag van het vertrouwen", die drie jaar ge leden in Italië is gehouden, waarbij trouwrin gen aan den staat werden geschonken als teeken van verzet tegen de sancties en om de regee ring de Abessynische expeditie verder mogelijk te maken. Er bestond een nauw verband tus schen de plechtigheid van Zondag en de be tooging van drie jaar geleden. De exploitatie van het steenkolenbekken van Bacuabis, die men had laten varen, werd eerst in 1937 weer ter hand genomen ter betuiging van den Italiaan- schen wil tot verzekering der economische onafhankelijkheid der natie. Men raamt den steenkoollaag op een half milliard ton inhoud Mussolini heeft in zijn rede de buitenland- sche politiek niet ter sprake gebracht. Hij ver heerlijkte den onbuigbaren wil van het fascisme, uitte zijn lof over de deugden van het Sardijn- sche volk en zeide, dat een volk, dat in staat is zoo groote offers te brengen met vasten blik wie het ook zij en in welke richting ook kan aan zien. Na zijn rede vertrok Mussolini naar Cag liari, vanwaar hij met de Bolzano naar Rome terugkeerde. Graaf Ciano te Boedapest. Besprekingen met graaf usaky verwaent. BOEDAPEST, 19 December. Graaf Ciano, de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, is vanochtend aangekomen voor een particulier be zoek aan Hongarije. De correspondent van het Poolsche blad Gazeta Polska te Rome meldt, dat volgens Hongaarsche kringen te Rome de besprekin gen tusschen graaf Ciano en den Hongaar se hen minister van buitenlandsche zaken, graaf Csaky, zullen gaan over den toestand, die ontstaan is door de arbitrage van Weenen, in het bijzonder over het Subkarpathische probleem en de vooruitzichten van een volks stemming in dat gebied met een herziening na een zekeren tijd van de Weensche beslis singen. Voorts zou gesproken worden over de politieke houding van Hongarije jegens Duitschland, aangezien kort geleden zekere wrijvingen opgemerkt konden worden in de Duitsch-Hongaarsche betrekkingen. Verder zou de houding van Hongarije jegens Frank rijk tijdens de besprekingen ter tafel kunnen worden gebracht, evenals de mogelijkheid van een uittreden van Hongarije uit den Volkenbond, welke geen voldeening heeft ge geven aan Boedapest, terwijl de methode van optreden buiten den Volkenbond Hongarije in staat gesteld heeft in groote mate zijn eischn ten aanzien van Tsjecho-Slowakije te verwerkelijken. Tenslotte zou tie houding van Hongarije jegens het anti-Kominternpact kunnen wor den besproken. PAARDENSPORT. EERSTE LUSTRUM VAN DE PARKMANEGE. Het vijfjarig bestaan van de Parkmanege te Velsen is op 17 en 18 December gevierd met twee feestavonden die een groot succes zijn geworden voor de eigenaars der manege, de heeren Van Gameren, en ook voor de Ruifcer- club Velserbeek. Het was de voorzitter der Ruiterclub, de heer K. F. H. Maas Sr., die Za terdagavond de feestrede hield, die door beide heeren Van Gameren met dank werd beant woord. Die dank gold ook een geschenk, hun door de leden aangeboden. Daarna werd een levendig, afwisselend programma uitgevoerd, dat uitstekend slaagde. Hoogtepunten waren natuurlijk de prestaties van den heer H. van Gameren, dit zijn zelf-gedresseeaxle paard Eamona voorreed, en van den algemeen be kenden amateur den heer Henri Lysen, die hetzelfde deed met Red Cherry, eveneens door hemzelf afgericht. Dat waren buitenge wone prestaties en het publiek, dat ondanks de koude alle plaatsen bezette al een week tevoren was men „uitverkocht" en dat vrijwel geheel uit beoefenaars van de paar densport bestond, genoot ervan. Dat in de Parkmanege uitstekende lessen worden gegeven werd evenwel ook tènvoïle bewezen "door de prestaties die jongere en oudere leerlingen van den heer H. van Game ren in het Junioresnummer, in een Fantaisie- nummer, in de Hongaarsche Post, een Galop manoeuvre en een Guirlandemanoeuvre te zien gaven. Er bleek ook uit dat alles tot in de puntjes was ingestudeerd en voorbereid en de dames zoowel als de heeren lieten zich van hun besten kant kennen zoodat hun in structeur alle reden tot tevredenheid had. Natuurlijk was ook bij deze gelegenheid weer bijzondere aandacht aan de costumes ge schonken, vooral in historischen zin en op nieuw voelde men zich geneigd het te betreu ren dat er zoovele schoone modecreaties in het verleden zijn geweest die blijkbaar nim mer zullen weerkeeren. Het Paard, edel en schoon en van alle tijden, zorgt ervoor dat zij niet tot musea beperkt blijven en dat wij ze af en toe weer eens gedragen kunnen zien zooals ze gedragen werden en behooren te worden. Die hulde geldt natuurlijk vooral de dames. Na afloop van het ruiterprogramma werd een film vertoond en werd er gedanst in de Theeschenkerij Velserbeek. Het was een mooie avond. VOETBAL. EEN AMSTERDAMSCH ELFTAL TEGEN DE ZWALUWEN. In het Ajax-stadion wordt op 26 December a.s. een wedstrijd gespeeld tusschen een Am- sterdamsch elftal en de Zwaluwen. Het elftal uit de hoofdstad is als vólgt samengesteld: Doel: Ferwerda (Blauw Wit). Achter: Caldenhove (D.W.S.) en Been (Ajas). Midden: Looys (Ajax), Anderiessen (Ajax) en Berger (D.W.V.). Voorhoede: Drager (D.W.S.)Hazewijer (A. F.C.), Bijl (Ajax), Sluijk (Blauw Wit) en Ooms (D.W.V.). Reserves: Gerrits (A.F.C.), Blomvliet (Ajax), Stijeger (Blauw Wit), Boon (D.W.V.) en Montelban (D.W.V.) Animo—Ready. Secretaris: J. P. Kruger, Twijnderslaan 27. Wedstrijdsecretaris: D. ter Haak, Barendse- straat 29. Alle te spelen wedstrijden vonden geen door gang. Te spelen: 24 December: Oosterkwartier c— Animo-Ready b om 2.30 uur. Voorgesteld als lid: mej. T. Brugman, Scho- terweg 41 rd. en als adspirantlid: Suze Gose- wehr, van Marumstraat 6. CHRISTELIJKE KORFBALBOND „Onder Ons". Wedstrijdsecretaris: C. van Huis. Van Raep- horststraat no. 35. Overveen. De feestavond van Woensdag 14 December is ten volle geslaagd, ten eerste door de goede op komst der leden en ten tweede door het goede humeur, dat allen meebrachten. De grabbelton was voor de kinderen en zelfs voor grooteren een groot vermaak; menigeen wist er een aardigen prijs uit te grabbelen. Ook de oliebollen vielen in den smaak. Men vond ze zelfs zóó lekker dat de laatste 15 stuks per opbod verkocht moesten worden: velen wa ren er. die voor één oliebol graag 30 cent offerden. De voordrachten waren ook heel aardig; de leden, die hun tijd daaraan besteed hebben had den dan ook dank in ontvangst te nemen. De leden worden nu opgewekt, de trainings middagen óók trouw te bezoeken. Trainen. Adspiranten. 's Woensdags- en Za terdagsmiddags om half 3. Grooteren, Zaterdagsmiddags half 3 tusschen de duinen aan de Zanderijvaart te Overveen. Ook ingang aan den Zeeweg even voorbij den Watertoren.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 8