llmoel Holland weer op de schaats! Tactiek in voetbal MXXNDAG 19 DECEMBER Ï938 HA'ARE EM'S ÖAGBE'A'tS Voor een zeer talrijk publiek zijnij Zondag in het sportpaleis te Brussel internationale wieler wedstrijden verreden. In den sprintwedstrijd om den ..Groolen prijs van Europa" behaalde de Franschman Gérar- din 'n verrassende zege vóór den wereldkampioen onzen landgenoot Van Vliet en den Belg Sche- rens. In den handicapwedstrijd werd Scherens eerste vóór Renaudin en Van Vliet. De uitslagen luiden: Sprint: 1. Gérardin 7 pnt., 2. Van Vliet 8 p., 3. Scherens, 9 pnt. 4. Loatti 10 pnt. 5. Richter lip. 6. Renaudin 12 pnt. Handicapwedstrijd over 850 meter: 1. Sche rens (20 meter) 2. Renaudin (50 meter), 3. Van Vliet (10 m.) 4. Loatti (30 meter), 5. Richter (40 meter). 6. Gérardin (scratch). Als u tóch iets moet verliezen En u hebt 't voor 't kiezen ij*l Offert liever dan een uur Dan uw verd'ren levensduur! lloe hard het Zondag: vroor: het water dat in het Noorder Buiten Spaarne te gen den walkant spoelde bevroor da delijk op het riet, wat een fantastisch schouwspel opleverde. Op de tennisbanen Eindenhout werd Zaterdagmiddag en Zondag druk schaatsen gereden. mv óle tennistxinen Zoo zijn nu de Hollanders, tenminste zij die van sport houden! Nauwelijks komt vorst „Thialf" in het land, of de schaatsen worden uit het vet gehaald en nagekeken en weldra zwie ren ze (de één natuurlijk mooier dan de ander) over de ijsvlakte. Dat hebben zij te danken aan den genialen inval van de eigenaren of pachters van de tennisbanen, om de banen onder water te zetten al§ ze veronderstellen dat de vorst in aantocht is. Zoo deden ze verleden jaar óók, maar toen wilde de temperatuur niet meewerken; na een nachtje matige vorst dooide het den volgenden dag weer, zoodat de banen eenzaam en verlaten lagen. Maar ditmaal was het dan toch heusch waar! De vorst hield aan en werd zelfs bijzonder stevig, zoodat Zaterdag al op de tennisbanen gereden kon worden. Er werd dan ook al een druk ge bruik van gemaakt. Dat beloofde wat voor Zondag! Onze telefoontoestellen rinkelden Zondagmor gen onophoudelijk. Velen wilden namelijk we ten of de banen van de IJsclub voor Haarlem en omstreken aan de Kleverlaan geopend zouden worden. Helaas bleek ons dit bij informatie nog niet mogelijk. Het ijs zou te veel beschadigd zijn als er een groote massa, die immers met den Zondag verwacht kon worden, op werd toegela ten. Zondagmorgen half tien konden we op onze nieuwsborden mededeelen, dat de banen aan de Kleverlaan Zondag gesloten bleven. Maar wat nood! De tennisparken waren er immers nog! En dan was er nog de groote ijs vlakte van St. Moritz aan de Amsterdamsche Vaart, die óók geopend was. Maar hier waren vele liefhebbers toch blijkbaar wel een beetje bevreesd voor den snijdenden Noord-Ooster, zoodat het bezoek hier nog niet zoo groot was. Toen trokken honderden naar het Tennispark „Eindenhout" aan den Wagenweg. die daar, dank zij de nabijheid van den Haarlemmer hout, zoo heerlijk beschut ligt. Het was een lust om daar te vertoeven, óók al omdat gramofoon- muziek, door een geluidversterker ten gehoore gebracht er dan ganschen dag een prettige stem ming in hield. En 's avonds, toen de lichten ontstoken wer den, was de gezelligheid zoo mogelijk nog groo- ter. Aan alles komt echter een eind. Dus ook aan die gezonde Hollandsche ijspret! Te elf uur des avonds werden de banen gesloten en toen moest nog aan eenige enthousiastelingen verzocht wor den. de schaatsen af te binden en de banen te verlaten. Ziet u, zoo zijn de Hollanders! DE BANEN AAN DE KLEVER LAAN GEOPEND. De banen van de IJsclub voor Haarlem en Omstreken aan de KWerlaan zijn heden voor de liefhebbers opengestc^.. Dit is ook het geval met de banen van St. Mo ritz aan de Amsterdamsche Vaart en van de tennisparken Eindenhout, Brederode en Groe- nendaal. VOORZICHTIG MET HET IJS OP HET OPEN WATER! Men zij met nadruk gewaarschuwd om nog niet op het ijs van singels, grachten en slooten te gaan, want dat is niet betrouwbaar! SANTPOORT. Zoo gauw het in den tegenwoordigen tijd maar even vriest, biedt het tennispark „Brederode", dat dan herschapen is in een ideale ijsbaan, de gelegenheid, deze echt oud-Hollandsche sport te beoefenen. Geen wonder dan ook, dat na de ste vige vorst van den Vrijdag op Zaterdag de ijsbaan „Brederode" reeds Zaterdag 12 uur ge opend kon worden. En al evenmin verwonder lijk was het, dat al spoedig de eerste liefhebbers kwamen opdagen. Zondag was de baan den ge- heelen dag en 's avonds tot 11 uur geopend. De kwaliteit van het ijs was goed; het bezoek zou echter ongetwijfeld nog grooter zijn geweest, als er niet „zoo'n door-je-kleeren-snïjdende-wind" gewaaid had, die velen zal weerhouden hebben, hun neus buiten de deur te steken. De ijsbaan „Brederode" is echter nog al be schut, dat lijkt ons een groot voordeel. Was het om die reden niet, dat vroeger zooveel Sant- poortsche krabbelaars hun baantje kwamen rij den op de Zwemsloot, gelegen aan de Wüste- laan tusschen „Boschbeek" en de toenmalige bewaarschool? door Criticus. Tactiek is in voetbalwedstrijden van doorslag gevende beteekenis, wat ook blijkt uit de vele en wisselende systemen, die de laatste jaren door Engelsche League-clubs werden geprobeerd om tegen technisch gelijkwaardige tegenstanders succes te behalen. Er is over die systemen veel en niet zelden met een groote dosis fantasie geschreven, zoo dat tactische manoeuvres, die reeds lang geleden als een vanzelfsprekend iets werden toegepast, werden voorgesteld als een bijzondere vinding van den een of anderen manager, die zijn spe lers in de geheimen van een ingewikkeld stelsel had ingewijd. De zoogenaamde „switch" bijvoorbeeld, het onderling plaats wisselen van twee teamgenoo- ten, is zoo oud als het spel zelf en is een logisch gevolg van het zich in vrije positie willen op stellen, zooals dgt door snel reageerende spelers als Dé Kessler. Gupfert, de Natris, de Serrière en Jaap Bulder, om er slechts enkelen te noe men, reeds jaren geleden in ons land werd ge demonstreerd. Kort gezegd, is tactiek de gave om de ver standelijke, lichamelijke en technische kwalitei ten van de beschikbare spelers in een speelplan zoodanig samen te vatten, dat de ploeg als geheel het grootst mogelijke voordeel van de presta ties van elk hunner trekt. Waarmede tevens ge zegd wil zijn, dat een bepaalde tactiek, of. zoo men wil, een systeem, staat of valt met de be treffende geschiktheid der spelers, die het moe ten trachten uit te voeren. Voorafgaand overleg, technische vaardigheid, maar bovenal inzicht en een snel reactie-vermo gen spelen daarbij een overheerschende rol. Bepaalde systemen wil ik hier verder buiten beschouwing laten: ik wil slechts de aandacht vestigen op twee eenvoudige tactische manoeu vres, die in ons land vrijwel nimmer worden toegepast, maar die in Engelsch voetbal juist door hun eenvoud zoo doeltreffend blijken. De eerste manoeuvre heeft betrekking op het spel van de kanthalfbacks, die, hetzij al of niet met een verdedigenden spil in hun midden, door persoonlijk initiatief de aanvalskracht van hun ploeg kunnen vergrooten. Hoe dikwijls toch komt het niet voor, dat een kanthalf met den bal in zijn bezit, de gelegenheid krijgt om door een snelle rush, de vijandelijke verdedigers, die al hun aandacht noodig hebben om de voor- waartsen te dekker* te verrassen en uit gunstige positie dicht bij het doel, een goed gericht schot te lossen? In Nederlandsch voetbal is zoo iets een hooge uitzondering; in Engeland is elke kanthalf van klasse er op ingesteld, niet alleen sinds de in voering van de stopper-spil tactiek, die aanval lende kanthalfs noodzakelijk maakt, doch ook daarvoor. De vroegere Engelsche aanvoerder Grimsdell, linkshalf van Tottenham en Weaver, destijds linksmidden van Newcastle, hadden al tijd oog voor de mogelijkheid van een verras sende doorbraak. De tweede manoeuvre geldt de bescherming van het eigen doel volgens het eenvoudige prin cipe. dat, hoe verder de aanvallers der tegen partij van dat doel verwijderd zijn. des te kleiner de kans, dat het kan worden doorboord. Laat mij de bedoeling met een voorbeeld dui delijk maken. De tegenpartij heeft zoo juist een aanval on dernomen en de bal is rehter gegaan. Zoodra de keeper het leder heeft uitgetrapt, dat in het middenveld terecht komt, gaan de halfbacks en achterspelers naar voren, zoodat tusschen deze linies niet alleen voortdurend dezelfde afstand wordt bewaard, doch waardoor tevens de vijan delijke aanvallers gedwongen worden terug te trekken, willen zij zich niet in buitenspel-posi tie bevinden. Dit gelijk optrekken en gelijk terug komen, misschien het beste te vergelijken met de golven van de zee bij vloed en eb, bevordert tevens de eenheid in de ploeg en het onderling verband tusschen de linies, die volkomen op elkaar aan sluiten, waardoor een leegte voorkomen wordt en geen terreinstrook wordt prijsgegeven, die den tegenstanders de gelegenheid biedt, alle losse ballen, weggewerkt door de verdediging, maar onbereikbaar voor de voorwaartsen, in bezit te nemen en daarmede een herhaalden aanval op touw te zetten. Deze manoeuvre vereischt natuurlijk oplet tendheid en snel reageeren, maar deze eigen schappen zijn bij elk spel (en niet alleen in de sport) onontbeerlijk. Doch met het noodige zelf vertrouwen zal elke achterspeler in staat zijn. het eigen doel beter te beschermen dan door angstvallig in het penalty-gebied te blijven „posten" uit voorzichtigheid en vrees voor een vijandelijken aanval. Bij beide manoeuvres zij natuurlijk vooropge steld, dat de betrokken spelers zich snel weten te herstellen, want aanval moge dan de beste verdediging zijn, zonder verdedigende capacitei ten komt men er ook niet CRITICUS. WIELRUDEN. Gérardin wint (le sprint te Brussel. VAN VLIET TWEEDE CRICKET DE M. C. C. IN ZUID-AFRIKA. De eerste twee dagen van den wedstrijd Zuid- Transvaal tegen de M.C.C. hebben wel bewezen dat Walter Hammond en zijn mannen in de ko mende testmatches tegen Zuid-Afrika een zwa- ren strijd te voeren zullen hebben, temeer om dat Hutton Zaterdag waarschijnlijk niet zal kunnen spelen. De jonge Yorkshire-batsman kreeg Zatei-dag met Edrich de innings voor de M.C.C. openend, den derden bal van den fast- bowler Davies tegen zijn hoofd. Hutton viel be wusteloos neer en werd naar een ziekenhuis ge transporteerd, waar hij later op den avond bij kwam. Of Hutton Zaterdag voldoende hersteld zal zijn om te spelen valt zeer te betwijfeeln. Het sterke Transvaal scoorde op Wilkinson, Wright, Fames en Edrich niet minder dan 4288, op welk totaal Melville Zaterdag de in nings bij de lunchpauze sloot. Vooral Viljoen speelde een fraaie innings. Hij had nog slechts 3 runs voor zijn century noodig, toen Wilkinson zijn palen velde. Langton die ook 3 jaren gele den met het Zuid-Afrikaansche test-team ons land bezocht, scoorde een goed 58 (c. Hutton, b Fames). Wilkinson nam 4 wickets voor 78 runs. K. Farnes 493. Wright leverde voor de Zuid- Afrikaansche batsmen geene moeilijkheden op. De Kent-bowler kon zijn lengte niet vinden. De M.C.C. verloor de wickets van Edrich, Paynter en Hammond voor nog geen 50 runs. doch Ames redde de situatie en viel het meermalen gevaar lijke bowlen van Davies moedig aan. Hij bleef op den 2den dag met een meesterlijke 104 not out. uit een totaal van 2386. De Engelschen hebben nog 40 runs noodig om de follow-on te ontloopen. BEVERWIJK. Te Beverwijk waren de beide ijsbanen aan de Adrichemstraat nog niet officieel opengesteld. Dit zou heden, Maandag geschieden. Als gevolg van den feilen wind is het ijs over het algemeen niet mooi. In het polderland vonden de liefhebbers, die den snijdenden Noord-Ooster durfden trotsee- ren, gelegenheid op slooten en tochten een baan tje te rijden. Het ijs van Ringvaart en fortgrachten is niet betrouwbaar. ZANDVOORT „De Rinko-baan gaat steeds vooraan", zouden we haast durven beweren, want reeds Zaterdag morgen was deze baan berijdbaar. Toen de jeugd Zaterdagmiddag de school ver liet, verbreidde zich het nieuws, dat de Rinko- baan al berijdbaar was, als een loopend vuurtje door het dorp. Het duurde dan ook niet lang of van alle kanten kwamen de liefhebbers met de schaatsen in hun hand aan draven. Het leek wel of ieder de eer wilde hebben, het eerst op de schaatsen te hebben gestaan. Weldra krioelde groot en klein maar voor het meerendeel toch klein door elkaar over de ijsvlakte. Het spreekt vanzelf, dat ook weldra een talrijk pu bliek stond aan de zijde van de Oranjestraat, waar men een prachtig overzicht over de diep liggende baan heeft, 't Aardige gescharrel van de soms zeer kleine peuters boeit toch altijd weer. Ook Zondag werd deze baan druk bereden, zelfs 's avonds bij kunstlicht. In tegenstelling met 's middags waren het 's avonds bijna uit sluitend volwassenen, die met meer of minder succes hun vaardigheid vertoonden. Van de koude schenen zij weinig last te heb ben, wat wel begrijpelijk is. daar de omringen de gebouwen maken dat de baan geheel beschut is voor den Noord-Oosten wind. Het zal nog wel eenige dagen duren voor de baan in plan Noord door de IJsclub Zandvoort geopend kan worden. Hoewel ook deze baan vrij goed beschut ligt door de omringende duinen, lagen er Zondagmiddag nog verschillende groote wakken in. HEEMSTEDE. Reeds Zaterdag had de Commissie van de Heemsteedsehe Sportparken haar maatregelen genomen en met succes, want des avonds kon de baan in Groenendaal in gebruik genomen wor den. Ook al was het Zondag bijzonder koud, de ware liefhebsters en liefhebbers lieten zich niet afschrikken.Vooral niet omdat ook deze baan tusschen het hooge geboomte ligt, waar men heel weinig last van den wind heeft. Daar is nu een oppervlakte van 80 bij 35 M. En met een verlichting van ruim 3000 kaars is het ook in den avond een prettig baantje. Enkele waaghalzen probeerden het ijs al op den Waterleliënviiver. doch de politie verbood dit spoedig daar het levensgevaarlijk was. Hoewel het ijs op de baan van de IJsvereeni- ging „De Volharding" over het algemeen wel sterk genoeg was. lag er nog een wak in, als gevolg van den sterken wind. Het bestuur heeft daarom besloten, de baan nog niet opera te stellen. SPAARNDAM. Wij vernemen, dat de banen van de IJsclub „Nova Zembla" te Spaarndam hedenmiddag ge opend zouden worden. Als de verlichting op tijd gereed komt zijn de banen ook vanavond open. ZWEMMEN Mej. Van Feffsrelen verbetert hel record 200 M. rugslag. Op schitterende wijze is de TJ-zwemster Mej. Van Feggelen er Zondagmiddag in het Sport - fondsenbad te Amsterdam in geslaagd het we reldrecord over 200 meter rugslag. dat met een tijd van 2 min. 40,6 sec., (gevestigd op 26 Oc tober 1.1. te Düsseldorf) in haar bezit is. te ver beteren. Niet minder dan 1,6 sec. haalde zii van dezen tijd af, zoodat het wereldrecord, natuur lijk tevens Europeesch en Nederlandsch record, op 2 min. 39 sec. kwam te staan. De Waterratten. De jaarlijksche kienavond van de H. Z. en P C. „De Waterratten" zal gehouden worden op Donderdag 22 December in het gebouw van den H. K. B. Na afloop is er een bal. dat onder lei ding zal staan van den heer Schroder. De muziek zal verzorgd worden door „The Moonlight Sere- naders". De testmatches Zuid-Afrika— Engeland. Zaterdag begint te Johannesburg de eerste van de 5 vier-daagsche testmatches welke de M.C.C. op dezen toer tegen Zuid-Afrika speelt. In de sinds 1888'89 gespeelde wedstrijden tusschen beide landen werden de volgende resultaten ver kregen: gew. d. Eng. gew. d. Z.A. draw totaal In Zuid-Afrika 19 11 8 38 In Engeland 9 1 11 21 28 12 19 59 Hammond heeft veel goed te maken want in 1930'31 scoorden de Zuid-Afrikanen te Kaap stad. dank zij een openingstand van L. J. Siedle en Bruce Mitchell van 260 runs, niet minder dan 5138 en Engeland verloor de match met 28 runs, ondanks het feit dat Chapman over een sterk elftal (o.a. Hammond, Hendren, R. E. S. Wyatt Tate. Leyland) beschikte. Waar de vier overige wedstrijden in een draw eindigden won Zuid-Afrika voor de eerste maal den rubber. 1935 was een gloriejaar voor het Zuid-Afrikaan sche cricket toen Engeland de tweede testmatch op Lord's met 157 runs verloor. In de overige 4 wedstrijden bleken drie dagen niet genoeg om de Zuid-Afrikanen tweemaal aan den kant te zetten en captain Wade won voor de tweede achtereenvolgende maal den rubber voor Zuid- Afrika. Thans zal, gelijk bekend. Allen Melville, die in Engeland voor Qxfoi'd en Sussex speelde. Ziud- Afrika aanvoeren. De ervaringen die Melville tijdens zijne studiejaren tot voor kort in Enge land op deed. zullen voor het Zuid-Afrikaansche team van groote waarde blijken te zijn. Met hun captain hezitten de Sprin fbokken in Nourse Jr., Bruce Mitchell, Dalton, Rowan, Brown. Viljoen Curnow. Briscoe o.a. zeer sterke batsmen en als het er od aankomt ware meesters in verdedi gend spel. De aanval is minder sterk alhoewel bowlers als Langton. Brown. Davies en Balaskas prima werk met den bal kunnen leveren. Walter Hammond heeft _de keuze uit Edrich, Hutton, Paynter. N. W. D. Yardley, B. H. Valen tine, H. C. Bartlett, als batsmen en zijn aanval kan hij uit K. Farnes, Goddard (fastbowlers) Wright, Wilkinson, Verity en Perks formeeren. Ames is een waardevolle kracht omdat hij niet alleen een prima wicketkeeoer doch ook een eer- ste klasse batsman is. P. A. Gibb, de reserve keeper, is uit hetzelfde hout gesneden. Het hoogste totaal in de serie testmatches En gelandZuid-Afrika werd door Engeland in 1935 op den Oval gemaakt nl. 534—6, Zuid- Afrika bracht het in 1930'31 te Kaapstad tot 5138. Jack Hobbs scoorde in 1924 op Lord's 211. H. W. Taylor voor Zuid-Afrika in '22'23 te Johannesburg 176. S. F. Barnes (E.) nam in 1913'14 in 4 testmatches 49 wickets (gem. 10.92) en te Johannesburg 17 wickets voor 159 runs. Dit record staat op zichzelf. A. E. Fogler, de beroemde Zuid-Afrikaansche googlïe-bowler nam in 1909'10 in één serie 36 wickets (gem. 21.75). Tenslotte laten wij nog enkele recordsscores volgen: lste wicket 268: HobbsSutcliffe (E) Lord's 1924. 2de wicket 230 SutcliffeE. Tyldesley (E) Johannesburg 1927'28. 3de wicket 245 WoolleyR. E. S. Wyatt (E) Manchester 1929. 4de wicket 214 H. W. TaylorH. G. Deane (Z.A.) Oval 1929. 5de wicket 179 LeylandAmes (E) Oval 1935 6e wicket 156 Mead—F. T. Mann (E). Durban 1922—'23. 7de wicket 123 H. G. DeaneE. P. Nupen (Z.A.) Durban (2de inn.) 1927'28. 8ste wicket 154 H. R. Bromley Davenport C. W. Wrieht. CE) Johannesburg 1895'96. 9de wicket 137 E. L. DaltonA. B. C. Langton (Z.A.) Oval 1935. 10de wicket 103 H. G. Owen SmithA. J. Bell (Z.A.) Leeds 1929. Door Eneelsche batsmen werden 43 centuries gescoord CH. Sutcliffe 6). door de Zuid-Afri kaansche 23 (H. W. Taylor 7). Don Bradman's tweede achtereen volgende century. De Sheffield Shield-matches om het kampioen schap van Australië zijn begonnen. Te Adelaide scoorde Bradman 143 runs en Badcock die na zijn falen in Engeland weer sterk speelt. 130 not out voor Zuid-Australië (353—3) tegen Nieuw- Zuid-Wales. Te Melbourne deed Queensland door 180 te maken weinig op Fleetwoord Smith die 6 wickets voor 58 runs veroverde. Victoria 811,

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9