E* Rasonderzoek naar Zigeuners in Duitschland. Trekken in troepverband voortaan verboden. Wim Kan en de 7 Joffers. Pechdag voor het spoor. DINSDAG 20 DECEMBER 1938 HA'A RE EM'S DAGBEAD S BERLIJN, 15 December 1938 -Van onzen correspondent) EN MAAL bezig met het op lossen van rasproblemen, uil het Derde Rijk ook het Zi- geunervraagstuk met de spreekwoordelijk geworden kracht en voortvarendheid „ter hand nemen". Met de annexatie van Oostenrijk en 't Sudetengebied heeft het ook veel Zi geuners ingelijfd, die het nu wil or denen en registreeren om mettertijd alle vliegen in één klap te kunnen slaan. In Berlijn en omgeving kent men de echte Zigeuners al evenmin van dichtbij als in ons vaderland. Uit een vertelling van Dickens blijkt, dat er in zijn tijd en misschien ook nu nog wel in .splendid isolation" echte Zi geuners door enkele streken in Engeland rondtrokken. Wat wij aan „Zigeuners", te zien krijgen is een mengelmoes van Germaansche Nomaden met Zigeuner-allures, die graag af gedwaalde Zigeunerinnen in hun midden op nemen. Zoo'n echt romantisch-vuil, donker bruin mooi volkje in schilderachtige lompen hebben we gezien buiten bij een stadje in Pommeren. De menschen uit de stad trokken naar het Zigeunerkamp met de opwekkende verwachtingen, waarmee we naar een circus voorstelling gaan kijken. Ze genoten er van de snikkende strijkmuziek der Tziganen en de Zigeunerdansen, waaraan ze zelfs graag mee deden. Ze lieten zich voor één of vier of 52 weken de toekomst voorspellen de week a 10 pfennig, waarbij het volle jaar voor slechts 50 weken geldt. Er lieten zich ook wel enkelen het hoofd op hol brengen door smachtende blikken uit groote droefgeestige meisjesoogen. Daarover is onder de Duitsche bevolking wel eens geklaagd en gekibbeld, maar van klach ten zooals in sprookjes over gestolen kindertjes hadden ze er nooit gehoord. Overal in het Oosten van Duitschland waar de Zi geuners zich gedurende enkele dagen neer zetten, vinden zij vriendelijke belangstelling en gelegenheid wat te verdienen en soms ook welom wat te stelen. Het is een heel interessant volkje, die Zi geuners met hun Oostersch uiterlijk en hun welgevormd, slank en lenig lichaam. Vast en geregeld werk is hun een gruwel, daarom leggen ze zich voor het dagelijksch brood toe op allerhande goochel-kunststukjes, waarzeggen en bedelen. Toch zijn er in Hon garije en Zevenbergen nog wel enkele hon derden, die zich aan een vast beroep gewijd hebben dat natuurlijk niet veel inspanning kost. Onder hen zijn gerenommeerde paarden dokters en ketellappers, herbergiers en won derdokters. Anderen helpen daar als vaste arbeider den boer op het lan£ of trekken als bewust vakman met apen en beren door net land. Allen ketellappers, dokters, berenlei ders en zij, die zich zoete rust en droom gewijd hebben, zijn begaafd met talent voor instru mentale muziek, die ze op 't gehoor uitoefe nen. Tienjarige jongens bespelen vaardig een moeilijk instrument als de viool na weinig oefening, alsof dit instrument voor hen ge schapen is. Hun oorspronkelijke dansmuziek is vroolijk en gevoelvol. Hoe heerlijk geeft Sarasate hun oorspronkelijke melodieën weer in zijn beroemde compositie „Zigeunerweisen". Ze dansen als Carmen, rooken en pruimen als een polderjongen, eten 't liefst uien en knoflook en versmaden geenszins het vleesch van hun paarden, wanneer dezen een natuur lijken dood zijn gestorven. In Turkije zijn ze Mohammedaan, onder de Christenen nemen ze christelijke gebruiken aan. Overigens trou wen ze onder elkaar zonder „vorm van pro ces". Alleen in Hongarije laten zij zich ge woonlijk door een aanzienlijken Zigeuner In het huwelijk verbinden. De geleerde ethnografie vertelt ons zooveel tegenstrijdigs over de herkomst van dit volkje dat we er niet wijzer door worden. In het be gin der vijftiende eeuw verschenen zij in Europa en werden toen Tzengana en Zingaro genoemd, namen die afgeleid zijn van een legendarischen volksstam, die eens aan de monding van den Indus zou geleefd hebben. Omdat ze in oude geschriften ook wel Pha- ranoïten genoemd worden, is de ethnografi- sche wetenschap ook niet ongeneigd, Egypte als hun oorspronkelijk vaderland aan te re- men. De eene ethnoloog wijst met overtuiging Zeugintana in Tunis als hun bakermat aan de andere zegt. dat ze doodgewone Tscherkes- sen zijn en een Duitsche vorscher Wagen- seil houdt ze voor Duitsche Joden. Wagen- seil maakte 65 jaar geleden dit resultaat be kend van zijn grondige ethnologische en ar cheologische studies in den Kaukasus en aan den oostelijken oever van de Kaspische Zee, alwaar hij op gezag van andere geleerde hee- ren de wieg van het Zigeunervolk was gaan zoeken. In deze dagen hangt een zware wolk boven het hoofd der Zigeuners. In geen land ter we reld leven er zooveel als in het nieuwe Duitschland. Is Bohemen. dat nu met de Sudeten aan het Rijk kwam. niet zoo rijk ge zegend met Zigeuners, dat de Franschen hen „Bohémiens" noemen, een naam, die trouwen.' algemeen geworden is voor luidjes, die aan kunst doen en graag als Zigeuners leven, zij 't dan in het rumoer der groote steden. "lp R is een decreet uitgevaardigd, waarin ge- JL-' zegd wordt, dat het ondanks alle po gingen niet gelukt is de Zigeuners te brengen tot een geordend leven in gevestigd verbliif door de zucht tot trekken en zwerven der „Zigeuners van zuiver ras", en dat de zoc^ naamde kleurlingen onder hen de politie te veel last veroorzaakten. Op bevel van den chef der Duitsche politie moet nu van alle in het Rijk levende Zigeuners en van alle personen, die naar Zigeuneraard rondtrekken, worden vastgesteld tot welk ras zij behooren. Al deze heel- en half Zigeuners zullen worden ver plicht zich te onderwerpen aan een rasbiolo- gisch onderzoek door deskundigen, wien zij de noodige opgaven over hun afstamming moe ten verstrekken. Met alle dwangmiddelen der politie zal dit bevel worden uitgevoerd. De invoering van kaarten als identiteitsbewijs Is voorbehouden Zoo weinig mogelijk zal den Zigeuners verlof worden verleend tot publieke uitvoeringen. Het bezit van wapenen is hun streng verbo den. Zigeuners, die in troepen reizen of kam peeren moeten gescheiden worden. Zigeuners uit het buitenland mogen de grenzen niet overschrijden en vreemde Zigeuners worden uitgewezen. Onder streng toezicht der politie zullen de Zigeuners mogen blijven rondtrek ken en na verkregen verlof ook kampeeren buiten het gebied van steden en dorpen. Prac- tisch is er dus voorloopig weinig verandering gekomen voor het Zigeunerleven in „eer/aam heid". De Zigeuners zullen eenigen tijd in hun zoete rust gestoord worden. Zijn ze allen or delijk geregistreerd, dan kunnen zij hun leventje a la Bohémien voortzetten, totdat ze weer eens ter controle zullen worden opge roepen of er nieuwe bepalingen worden uitge vaardigd. H. L. D D D. Ii een heldere vloei- •lot. die diep ln de poriën doordringt en de ziekte kiemen doodt. Flacom 6 75 cl., i. 1.50 en f. 2.50. (Adv. Ingez. Med.) Ontevredenheid in Engeland over de coördinatie der defensie. Wijzigingen in het kabinet op komst? Reuter meldt uit Londen: Hoewel de reactie onder de regeeringsaanhangers op de rede van Chamberlain over het algemeen gunstig is, en men de rede als krachtig doch verzoenend be schouwt. blijft toch de wensch bestaan, dat de regeering spoed maakt met de herbewapening. Het is reeds eenigen tijd een open baar geheim, dat een deel der aan hangers, niet behoorend tot de Chur- cnill-groep; er niet van overtuigd is, dat a1 het mogenjke wordt gedaan tot coördinatie der defensie, voor welke taak Inskip verantwoordelijk is. Maandagavond werd bekend, dat in de af- geloopen week twee ministers, n.l. Hudson, secretaris voor den overzeeschen handel en markies Dufferin Andava. ondersecretaris voor koloniën, zich persoonlijk tot Chamberlain hebben gewend en hem hebben medegedeeld, dat naar hun meening op het gebied der de fensie niet alles ging. zooals het behoorde te gaan, en dat deze meening door een aantal regeeringsasn.E.v.-.gc-r:- werd gedeeld. Zij waren niet voornemens af te treden, doch wensch- ten slechts enkele zaken onder de oogen van den minister-pres,;-iTt te brengen en legden dezen speciale inlichtingen voor. Naar ver nomen woidt, was de ontvangst door den mi nister-president in ieder opzicht vriendschap pelijk en heeft het bezoek tot het beoogde coel geleid. Deze gebeurtenis heeft, aldus Reuter verder, aanleiding gegeven tot geruchten over ont slagaanvragen van niet met name genoemde ministers Dergelijke aanvragen werden even wel niet ingediend. Het feit. dat men ten on rechte meende, dat de onderstaatssecretaris van Hore Belisha eveneens tot de bezoekers van Chamberlain behoorde, was aanleiding tot de veronderstelling, dat er klachten waren ingediend tegen Hore Belisha. Dat er tijdens het Kerstreces veran deringen in de samenstelling zullen worden aangebracht blijft overigens tot de mogelijkheden behooren Een der veronderstellingen, waarover het meest wordt gesproken is wel de be noeming van Sir Thomas Inskip tot Lord Kanselier in het Hoogerhuis. Vluchtelingen naar kampen gebracht. Maandagmorgen stonden voor het hoofd bureau van politie te Amsterdam vijf auto bussen van de gemeentetram, waarin onder leiding en toezicht van de vreemdelingen politie vluchtelingen plaats namen, op wier reglementair komen of reglementair verblijf hier te lande iets valt aan te merken. De bussen vertrokken voor een gedeelte naar Hoek van Holland en voor een ander gedeelte naar Veenhuizen, waar kampen voor deze vluchtelingen zijn ingericht. De ijspret iu Haarlem en Omstreken. Het ziet er nog niet naar uit, dat de vorst spoedig zal verdwijnen, zoodat de liefhebbeis van schaatsenrijden nog volop kunnen genieten, vooral nu er een ruime keus van banen is. Die van de IJsclub voor Haarlem en Omstreken aan de Kleverlaan, van St. Moritz aan de Am- sterdamsche Vaart, van Nova Zembla te Spaarn- dam. van De Volharding te Heemstede en verder in alle tennisparken zijn heden natuurlijk weer geopend. Het bestuur van de IJsclub voor Haarlem en Omstreken zou vanmiddag overwegen, wanneer er eventueel wedstrijden in het hardrijden op de banen aan de Kleverlaan zullen plaats hebben. TE BLOEMEND AAL. We hebben Maandagmiddag eens rond geke ken op de plaatsen, waar gereden kon worden, maar de belangstelling voor het ijs was zeer ge ring. De felle wind hield de meeste menschen bin nenshuis, waarbij nog kwam, dat de Lagere Scholen geen vrij hadden. Het meertje van Caprera lag nog eenzaam en verlaten, hoewel het op dit mooie baantje an ders toch zoo druk kan zijn. Op de baan in Park Duin en Daal hadden de enkele rijders de baan voor zich alleen; het ijs is uitstekend. Hier was men al bezig, het „koek en zoopie" op te zetten. Ook op het ijs van de polderslooten werd maar weinig gereden. Blijkbaar moet eerst de felle wind gaan lig gen, voor de rijders op de vlakte komen. TE ZANDVOORT. Heden morgen 10 uur werd de mooie ijsbaan in Plan Noord officieel geopend. Het ijs is van uitstekende kwaliteit en sterk genoeg. Voor de beginnelingen is er een prachtig „krabbelbaantje", terwijl de meer gevorderden rondom het ovale eiland een breede baan van ongeveer 500 meter lengte tot hun beschikking hebben. Daar de baan grootendeels achter de met dennen beplante duinen beschut ligt, is het hier zelfs voor koudkleumen best uit te houden. Voor de IJsclub Zandvoort is het wel te hopen dat de vorst liefst eenigszins getemperd nog wat aanhoudt. SPAARNDAM. Reeds gisteren werd er hier en daar op sloo- ten in Spaarndam gereden. Maandagmiddag heeft de IJsclub „Nova Zembla" haar banen ge opend. De ijskoude wind weerhoudt echter ve len. Een enkele enthousiaste rijder waagt zich op de vlakte, maar de liefhebbers zijn te tellen. Ook het Spaarne ligt grootendeels dicht. Men wage zich echter nog niet op dit gevaarlijke ijs. De wind, die nog krachtig giert, heeft hier en daar gevaarlijke wakken doen ontstaan. Voor zichtigheid is dus een eerste eisch. TE HAARLEMMERMEER. In Zwanenburg, Bennebroekerweg (West), Hoofddorp en Nieuw-Vennep zijn de ijsbanen geopend. Het zijn alle onder water gezette lan derijen, die in ijsbanen zijn omgezet. Vooral Hoofddorp kan zich beroemen op een schitteren de ijsbaan, die mede door haar ligging tot één der mooiste van ons land kan gelden. Door de atciviteit van de IJsclub „Hoofddorp" is deze baan aangelegd volgens de reglementen van den K.N.S.B. Oud en jong vermaakten zich evenwel ook op het ijs van de slooten. Geen ,,neen"-stemmers in den Slowaakscheu Landdag. Stemmenverhouding was 1.263.000 tegen 20,000 De eerste Slowaaksche wetgevende vergade ring zal bestaan uit 63 afgevaardigden, geko zen door 1.263 000 kiezers, aldus meldt Havas uit Bratislawa. Zooals men weet is er een af gevaardigde voor 20.000 uitgebrachte stemmen. Zij, die „neen" gestemd hebben zullen ,in den Siowankschen Landdag niet vertegenwoordigd worden. De Siowaaksche ministerraad heeft besloten den president der republiek voor te stellen, de eerste vergadering van den Landdag tegen 18 Januari bijeen te roepen. TE LONDEN NIETS BEKEND VAN EEN BEZOEK VAN GOERING AAN ROME. Reuter bericht, dat in officieele kringen te Londen niets bekend is van een voornemen van Goering naar Rome te gaan om minister president Chamberlain te ontmoeten tijdens diens bezoek aan Mussolini. Evenmin is iets bekend van een voornemen van Chamberlain om een bezoek te brengen aan Hitier op zijn terugreis van Rome. (Adv. Ingez. Med.) Als speelgoed werden de wagons van de Missouri Pacific door elkaar gegooid, toen deze trein bij Austin in den Amerikaanschen staat Texas ontspoorde. Wonder boven wonder liepen slechts vier personen bij dit ongeluk verwondingen op. (IIN/T IN HÏÏIREh MUZIEK. Bloemendaalsch Chr. Gem. Koor. Bloemendaalsch Chr. Gem. Koor is weinig talrijk: het vulde bij de uitvoering van Maandagavond ter nauwernood de helft van het heusch niet door kolossale afmetingen gekenmerkte podium van de groote zaal in Hotel Vreeburg. Maar het is door den diri gent Piet Halsema tot een ensemble ge vormd, dat in de zachte tinten een mooien evenwichtigen klank kan ontwikkelen. De vertolking van Ingegneri's „Tenebrae factae sunt" heeft dat duidelijk bewezen; het drie stemmige vrouwenkoor bij „Deus meus", etc. was zelfs uitmuntend te noemen. In het forte mag de koorklank nog ernstig gecultiveerd worden. In het hoofdnummer van den avond, Rom berg's „Das Lied von der Glocke" had men ook alle solopartijen behalve die van den bas door medewerkenden van het koor bezet en het bleek dat deze dilettanten als solisten lang geen slecht figuur sloegen, al konden hun prestaties die van goede beroepsvocalisten natuurlijk niet evenaren. Het verschil zat voornamelijk in de expressieve kracht der declamatie: die was hier niet groot. Men zong de noten behoorlijk, maar daar bleef het bij. Eigenlijk deed het. koor ook niet veel meer En nu heeft zoo'n tam, gezapig werkje als dat van Romberg wel wat aandikking in de voordracht noodig om er de noodige tegen stellingen in te brengen en het voor onze ooren nog genietbaar te maken. Want Rom berg's muzikale taal is al heel slap en onoor spronkelijk. Men kent het spreekwoord „aan de vruchten herkent men den boom", maar in het geval van Romberg's „Glocke" zou men kunnen zeggen: „aan de jam herkent men de vruchten", zelfs als die jam maar van huishoudkwaliteit is. Zoo proeft men uit Rom berg's jam, merk „Glocke" zonder moeite Mo zart's „Figaro" en Haydn's „Jahreszeiten" en Beethoven's „Adelaide" en nog veel meer dat hoofdzakelijk aan Haydn herinnert en slechts een paar bewegelijke gedeelten geven even een rinschen pitjessmaak; de rest is allemaa: flauwzoet. Deze vrij slappe kost werd nu ook tameliik slap opgediend. Te prijzen was alleen de zui verheid, die slechts een enkel ooeenblik on voldoende bleek. Ook niet juist was de on derlinge krachtsverhouding van solostem- uien en koor bij „Süsse Eintracht" etc.' hier hadden de solostemmen op den achtergrond moeten blijven. Als solisten traden op de koor leden K. Kuperus t'sopraan>. A Bruins (alt) en G. var. Gasteren (tenor) en voorts de heer Jac. Laga.-; (bas). Dat allen hun partij «r. waarvar. die der sopraan vrij omvangrijk was, verdienstelijk vervulden, heb ik reeds opgemerkt. In den bas herkenden we natuur lijk den meer geroutineerden en geschoolde:, r'-.r.ger Echter liggen Brahms' „Vier ernste Gesange" nog boven zijn uifcdrukkings macht De prachtige tegenstellingen in deze heerlijke toongedichten gingen vrijwel spoor loos voorbij. Voor de begeleiding bezat oe piano ook niet voldoende toonkwaiiteïten zoodat Piet Halsema hier geen dankbare taak had. Als intermezzo in de eerste afdeeïlng var den avond speelden Piet Halsema en me; Charl. Hulshoff Schubert's Sonate in Bes voor vier handen. Mej Hulshoff speelde ook de be geleiding in Romberg's werk en deed dat vrij correct, doch niet altijd kernachtig genoeg. Ook had ze wat minder pedaal kunnen aan wenden. Een betrekkelijk groot aantal belangstel lenden had de kou getrotseerd om deze uit voering bij te wonen. De dames-solisten en de pianiste werden met bloemen gehuldigd K. DE JONG. HET TOONEEL Wim Kan is 'n held. Eén vrouw kan een man soms reeds de baas zijn, maar 7 vrouwen. Wim Kan moet wel een Uebermensch zijn om het er mee uit te houden. Maar het schijnt bes* tc gaan, want hij is nog even fleurig ondanks zijn harem als twee maanden geleden, toen hij den sprong met deze 7 joffers waagde. Ook hier heeft dit nieuwe programma van het A. B C.-Cabaret in de door het abonnements- publiek dicht bezette zaal veel succes gehad. De programma's waarop de duffe Hollandsche familie van Jan Jansen altijd weei een plaats inneemt al heet ze dan ook soms voor de va riatie Ter Linden zijn steeds van een zelfde karakter, maar ze hebben een eigen cachet door hun lichte spot, ironie en distinctie. Het begin is ditmaal niet zoo orgineel ais vorige malen. De telkens terugkeerende aan kondigingen dooi den loudspeaker en vooral het herhaaldelijk in het donker zetten van de zaal zijn niet bepaald geschikt om stemming te ma ken bij het publiek. En „stemming" is voor een cabaret nog altijd een eerste vereischte. Voor een cabaret was het begin dan ook vrij saai. Overigens hebben wij weer veel kunnen waar- deeren in dit programma. Het grootste succes was ook hier voor Corry Vonk, die aan dit cabaret wel het meest een specifiek Hollandsch karakter geeft. Als het straatschoffie Jan was zij in het begin van een heerlijke vroolijke uitbundigheid en later van een ontroerende gevoeligheid. Het is wel een bewijs van haar uitzonderlijk groot talent, dat zij den lach in de zaal onmiddellijk doet versterven bij Jan's verdriet om het zoek raken van het kind. De reacties van de zaal g; parallel met de emoties van Jan, van een scha terenden lach naar een heimelijk weggepinkte traan. Men moet wel een werkelijke artiste zijn om dit met een zoo sterke zekerheid te be reiken. Wanneer Annie van Ees ooit mocht be sluiten Boefje los te laten, dan zal Corry Vonk een voortreffelijke opvolgster zijn. En hoe raak van typeering is ook de „weldadige dame" van Corry Vonk! Tilly Perin is in dit cabaret eveneens op haar plaats. Ook zij is een ras-artiste, zooals blijki uit de zekerheid van al haar typeeringen. En Wim Kan voelt zich in het cabaret als 'n visch in het water. Hoe zou hij het anders met zijn 7 joffers uithouden? Zijn beste nummer is zijn achtste joffer, de pianojuf, geestig van uitbeel ding en spel. Lizzy Valesco trof ons vooral in haar zeer gevoelig gezongen liedje van het meisje van het reisbureau. Het Hollandsche karakter van dit cabarei wordt een oogenblik wel sterk onderbroken door Dora Gerson. Ik schreef het reeds na de première, dat er een gevaar schuilt in het plaatsen van een voordrachtkunstenaar van groot en internationaal formaat op een zoo uit gesproken nationaal programma. Haar chansons zijn als een £el-uitschietende vlam boven een smeulend vuur. Met haar fel temperament, haar sterk uitbeeldingsvermogen en groote zeggings kracht vermag zij een enkel lied tot een klein levend drama te maken. Een diseuse, aan wie wij met dankbaarheid gastvrijheid verleenen, nu Duitschland haar heeft „uitgewezen". Beuker en Denys steunen Wim Kan in deze omgeving van vrouwen en verzorgen het muzi kale gedeelte weer op voortreffelijke wijze. Ik geloof niet, dat de abbonés zich beklagen over deze afwisseling in het abonnement. Het applaus was herhaaldelijk zeer hartelijk en gul. Wim Kan en zijn 7 Joffers komen naar ik vernam op Donderdag 29 December in Haar lem terug. J. B. SCHUIL. KAARTEN en WENSEN voor KERSTMIS en NIEUWJAAR. de'Öc CQOIJ ANEGANG14 7EL11963 (Adv. Ingez. Med.) Storingen in den stroomtoevoer en een ontsporing. Het is Maandag een echte -pechdag voor de Spoorwegen geweest. Behalve het ongeluk nabij Zutphen, ivaarbij een leerling-machinist om het leven is ge komen, is bij Bergambacht een loco motief ontspoord, terwijl bij Breuke- len, Overveen en Woerden storingen in het bovennet voorkwamen. De ontsporing bij Bergambacht geschiedde met de locomotief van den om 8.33 uur van Schoonhoven vertrokken personentrein, bij het binnenrijden van het. station Bergambacht. Er ligt daar een zelfwerkende wissel, waar van na het passeeren van een vorigen trein door nog niet bekende oorzaak een der ton gen niet voldoende was teruggeslagen. De rechter- en linkerwielen van de locomotief volgden hierdoor elk een andere rail, waar door de machine tusscnen de sporen kwam te staan. Een volgend personenrijtuig ontspoor de met de vooras. De trein had slechts geringe snelheid, zoo dat de ongeveer veertig passagiers er onge deerd afkwamen. Het treinverkeer op dit en- kelsporige baanvak ondervond groote vertra ging. Stroomdraad bij Woerden gebroken. Omstreeks tien uur brak nabij het station Woerden tengevolge van de vorst een draad van de bovenleiding, waardoor op het afgaand spoor WoerdenGouda geen treinen konden passeeren. Na anderhalf uur was met behulp van eg», uit Gouda komenden montagewagen het defect hersteld waarna öe dienst geleide lijk weer normaai werd. Het verkeer over het opgaand spcor, Gouda—Woerden, ondervond geen vertraging. Storing nabij Breukelen en Overveen. Tengevolge van een storing in het electrisch bovennet der spoorwegen nabij Breukelen heeft het treinverkeer tusschen Amsterdam en Utrecht omstreeks tien uur een vertraging van ca. 25 minuten gehad. Uit Utrecht zijn, oodat de stagnatie zoo gering mogelijk zou blijven, een aantal treinen naar Amsterdam over Hilversum geleid, terwijl ook de D-trein, die 's morgens te tien uur precies van het Centraal Station te Amsterdam in de richting Utrecht vertrok, over Hilversum geleid werd. Tegen elf uur was de storing bij Breukelen opgeheven. Omstreeks hetzelfde tijdstip trad een sto ring op in de electrische bovenleiding van het baanvak Haarlem—Zandvoort. Aangezien het hier een korte zijlijn betrof, ondervond het overige treinverkeer hiervan geen vertraging, terwijl ook hier in korten tijd de stroomtoevoer hersteld kon worden. School door brand verwoest. Maandagavond omstreeks half acht is brand uitgebroken in de Sint Plechelmusschool te Oldenzaal. De brandweer verscheen binnen den kortst mogelijken tijd ter plaatse. Aanvankelijk kon zij evenwel geen water geven, omdat de brandkranen bevroren waren. Na ongeveer tien minuten was dit euvel ver holpen en kon de blussching een aanvang nemen. Met zes stralen werd water gegeven. Van het naast het gebouw liggende school gebouw „St. Radbout" brandde een oogenblik de kap. doch het vuur kon snel worden be dwongen. Ondanks de felle koude en den snerpenden wind traden de brandweerlieden zeer actief op, waaraan het ook te danken is, dat deze school kon worden gespaard. De St. Plechelmusschool ging evenwel geheel in vlammen op. Slechts de geblakerde muren bleven overeind staan. Op de bovenste étage bevonden zich behalve de filmzaal en de bibliotheek, de archie ven van verscheidene katholieke vereenigin- gen. Niets van dit alles kon worden gered. De schade loopt in de duizenden guldens en wordt door verzekering gedekt In het ge bouw was ook een timmermanswerkplaats on. dergebracht. Vermoed wordt, dat daar de brand is ontstaan. Een sportieve burgemeester. Diemen bezit in jhr. J. E de Geer van Oude gein een sportieven burgervader. Had deze drager van het gezag zich in de zomermaanden reeds als een geducht zwemmer ontpopt door op de Diemerplas den zwemwedstrijd van een der notabelen van het dorp te winnen, terwijl bij kort daarop eenzelfde succes boekte in een grasbaanwedstrijd op de fiets, thans heeft burgemeester de Geer de gelegenheid aange grepen om te toonen. wat hij op de gladde ijzers waard is. Daartoe daagde hij den voor zitter van de Diemer IJsclub, den heer J. Ha- vekotte, voor een race op de korte baan en een wedstrijd in het schoonrijden uit. Donderdagmiddag a.s. zal het pleit tusschen beiden op de Diemer ijsbaan worden beslecht, na afloop van de ringrijderij.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10