Haarlem s Dagblad SMIT's J. MUIJS liet belangrijikste Betere Vooruitzichten? Een zachte winter. MAGAZIJN „REX" Weet wat U eet! KERSTTAARTEN KERST TULBANDEN Kerst-inzameling voot de sti&te attaeu KERSTVERSIERINGEN KAARSEN. Ged. Oude Gracht 103 - Telef. 11723 (Adv. Ingez. Mea.j De opbrengst van de Kerst inzameling voor de Stille Armen stijgt snel. Hebt U al bijgedragen? Bedenk wat deze mede- menschen thans te lijden hebben l Het is ons aller plicht hen te helpen. Ook de kleine giften zijn zeer welkom. En hun waarde is groot HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. Pag. Het ijs in Haarlem en Omstreken. Enkele banen zijn berijdbaar, de Mooie Hel is zeer gevaarlijk. 1 Met 1 Februari 1939 moet een klein gedeelte der Duilschc dienstboden uit Nederland naar Duitschland terugkeeren. 2 De Duitsche vluchtelingen te Haarlem die zonder vergunning in ons land kwamen, zullen waarschijnlijk ook in een kamp on dergebracht worden. 2 Hoe de overlast van sneeuw voor het verkeer te Haarlem bestreden wordt. 2 v. H.: Noordpoolervaringen op het Spaarne. 9 BINNENLAND. Te Honsclcrsdijk zijn drie mensehen door gasverstikking om het leven gekomen. 2 De aanwijzing van Schiphol als centraal vliegveld vindt in de Tweede Kamer vele bestrijders. 3 Burgemeester de Vlugt gaat ultimo April 1939 heen. 3 De spaargelden der boerenleenbank te Ros winkel zijn veilig. 3 BUITENLAND. De vluehtelingencommissie te Londen heeft het plan van dr. Schacht besproken. 5 De Russisch-Japansche spanning blijft voort duren. 5 Te New York is burgemeester La Guardia gisteren aangevallen en neergeslagen. 5 ARTIKELEN enz. R. P.: Betere vooruitzichten. 1 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 K. de Jong: Chr. Zangvereenigiug „Soli Deo Gloria" te Bennebroek. J. B. Schuil over „Comedie om geld". Van onzen Boedaposter correspondent: Anti semietisme in Hongarije. 5 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op §6e Jaargang No. 17026 Uitgave Lonrens Colter, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij IN.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drnkkerij: Znider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- XToenscIag 21 December 1938 Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Abonnementen n«-r «-eb fO.25 p maand f 1.10 p«> .1 oiMMiuiei. H.25 franco per post f 3.55 low (inn.mere cent per ox. Adverlenliën 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Keclames f 0.60 per regel. Regelnbonnementsiarieveo op aanvraag. Vraag en oaubod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentje» zie rubriek. Er beginnen zich weer wat gunstiger ver schijnselen in de Europeesche verhoudingen voor te doen. Sinds München was alles weer mislukt en nam de spanning hand over hand toe, gestimuleerd door de ramp van de Joden^ pogrom in Duitschland en de door Italiaan- sche afgevaardigden en dagbladen-onder- staatstoezicht geuite eischen tegen Frankrijk. Nu zijn er weer gunstiger teekenen. Kennelijk is Duitschland bereid over de kwestie van het Joodsche bezit te onderhandelen. Schacht's reis duidt dat aan. Een bericht van de Finan cial News, het belangrijkste financiëede blad in Engeland, bevestigt het. Men wenscht in Berlijn blijkbaar toch tot handelsovereenkom sten te geraken en heeft daar wat voor over. En Mussolini zwijgt over Tunis, Corsica, Savoye. En Chamberlain heeft tijdens het zoo- veelste Lagerhuisdebat over de buitenlandsche politiek een beroep op Duitschland gedaan om nu eens de hand der toenadering uit te steken, dat vermoedelijk weloverwogen is en niet zonder voorkennis van zaken gedaan. Ook omdat Hitiers adjudant kapitein Wiede mann op komst is in Londen. Chamberlain heeft daar een erkenning van door anderen tegenover Duitschland begane fouten aan vastgeknoopt, een waardeering van de Duit sche kracht en vitaliteit en een verzekering dat het geenszins Engelands bedoeling is, Duitschland's welvaart en natuurlijken voor uitgang te verhinderen, die alle wel indruk in Berlijn moeten hebben gemaakt. Tevens heeft hij krachtiger dan ooit tevoren gezegd: wij staan op onze rechten, en daarmee de oppositie in eigen land bevredigd. Al toont die zich nog huiverig ten aanzien van de reis, die Lord Halifax en hem in Januari naar Rome zal voeren. Dit alles geeft hoop. Er schijnt alle kans dat Kerstmis en Oudejaarsavond in optimistischer stemming gevierd zullen worden, dan een week geleden mogelijk scheen. Zoo wisselen de kansen weer; nog steeds verkeert Europa in een wonderlijk tijdperk van „ups and downs" en we mogen al blij zijn als de feest dagen die tot overdenking, tot terugblik en tot vorming van schoone voornemens en tot uiting van wenschen nopen, een gunstige sfeer bieden. Die aan menschenwerk te danken schijnt allang overmoed. Het zal een glimlach van de Voorzienigheid zijn. Van werkelijke goede verstandhouding in Europa is nog niets te merken. Men kan slechts waarnemen dat een gezond verstand, dat materiëele welvaart tracht te verwezen lijken, en zich bewust is dat de volken geen oorlog-willen, zich opnieuw doet gelden. Het is niet genoeg, er is meer noodig om beter toestanden te scheppen. Maar het geeft weer een verlichting. En misschien opent de nood, die in dit barre weer in zoovele landen de armsten treft, de oogen van velen voor het lot van den medemensch. Misschien zijn er nu onder de lieden, wier voornaamste bezig heid het jongleeren met belangen, staats- prestiges, machtsverhoudingen is, die achter dit alles weer eens den mensch zien, den medemensch die geen invloed op dit alles kan doen gelden en die verkommert in armoede en werkloosheid tengevolge van de Europeesche machteloosheid in het scheppen van samen werking en eenheid. Want zulke invloeden, „gewone" menschelijke invloeden die uit het hart en niet uit harde machts- of geldbere- kening voortkomen, doen zich ook gelden op dat vreemde, wisselvallige, vaak zoo weerzin- wekkende begrip dat men met den vagen term „politiek" pleegt aan te duiden. Blijkbaar staat Chamberlain's bewind nog sterk. Er is onrust in zijn kabinet: jongere ministers zooals de markies van Dufferin and Ava en minister Hudson willen er ouderen, Lord Runciman, Lord Winterton en den veel- besproken minister van oorlog Hore Belisha, uitwippen. Maar tegelijk blijkt dat die jongere Consex-vatieven niet tegen Chamberlain's be leid zijn gekant. Zij vinden de bewuste oudere collega's niet energiek genoeg in hun maat regelen tot verhooging van de weerbaarheid des lands. Hore Belisha deelt mede dat hij 60.000 recruten voor het leger noodig heeft en er tot dusver maar 40.000 kan krijgen, ondanks de uiterst voordeelige voorwaarden die den Engelschen beroepssoldaat worden geboden en ondanks de groote werkloosheid die nog steeds ook in Engeland bestaat. Het geeft weer te denken Chamberlain blijft intusschen onderhande len met het buitenland, bereidheid toonen compromissen zoeken en voorstellen. Het moge niet bevredigend zijn voor opposanten die dit niet roemvol voor Engeland vinden, die ont steld zijn dat het oude prestige minder belangrijk wordt geacht dan het behoud van den vrede en die overigens hetzelfde zouden moeten doen als zij op de stoelen van Nevi. j en zijn medewerkers zaten.... maar laat ons dankbaar zijn voor dit rustige, zich van zijn verantwoordelijkheid bewuste beleid. De huidige verschijnselen toonen, dat het oogen kan openen voor de werkelijkheid. Geduld, bedaardheid, overleg zijn beter dan wild ge schreeuw en vage leuzen. De levensbelangen der volken staan op het spel. En laten we ook begrijpen dat dit niet alleen de politiek is van Chamberlain, Halifax, Daladier, Bonnet, maar niet in het minst ook van de ervaren perma nente krachten zooals Vansittart en Léger, die op de ministeries van Buitenlandsche Zaken achter hen staan en te allen tijde een zeer grooten invloed op den gang van zaken hebben. R. P. (De hoofddirecteur van het K.M.I. te de Bilt heeft verklaard, dat on danks de hevige koude van het oogenblik de seizoensverioachting een zachte winter" gehandhaafd blijft, omdat deze geldt voor het gemiddelde van de geheele periode 21 Dec.21 Maart.) Vandaag, als ik het zeggen mag, Vandaag is het een groote dag, Een nieuwe tijd begint er; Ik zeg het u maar, want misschien Had u het over 't hoofd gezien, Vandaag begint de winter. De winter, zegt het handboek mij, Dat is het koude jaargetij, U kunt ook wel verhalen. Van vroeger, toen het heftig vroor Zoowat den heelen winter door, En steeds het kwik bleef dalen. 't Kan zijn dat u hier zegt: wat nou, Is er dan nu misschien geen kou, Moet het nog goed beginnen? Zie, dan begrijpt u mij niet goed, Vandaag gaan wij vol goeden moed. Een zachten winter binnen. De Bilt voorspelde nog voor kort, Wat voor soort winter dit wel wordt, Dat hebt u toch gelezen; Nu zegt het: wat toen is voorspeld, Is iets, dat ook nog heden geldt, Het zal een zachte wezen. U schudt het wijze hoofd en lacht, U denkt: wat praten ze van zacht, Bij zulk een felle koude; Ze zijn wel heel erg van de kook. Het heet van dezen vorst toch ook, Dat hij nog aan zal houden. 't Is waar, wij vallen inderdaad, Zoo gauw niet van den koudegraad, Waarmee we nu nog zitten; Maar juist omdat u nu nog rilt, Gaan wij dus later (zie de Bilt), Naar ware winterhitte P. GASUS Gierstraat 42 - Telefoon 17768 RADIO - KERSTVERLICHTING (Adv. Ingez. Med.) UITSLUITEND MET ROOMBOTER BEREID LUXE-BAKKERIJEN TELEFOON 10876 13714-11643-12193 (Adv. Ingez. Med.) HET IJS. DE MOOIE HEL IS ZEER GEVAARLIJK. Van den IJsbond Hollandsch Noorderkwartier ontvingen wij het volgende bericht: „Delft en Jan Gijzenvaart goed. Amsterdam- sche Vaart berijdbaar. Leidsche Vaart ook onder Heemstede berijdbaar. Mooie Hel zeer gevaar lijk. Onze banen worden morgen op Schoter- en Kloppersingel uitgezet. IJs goed". Hoe warm hel is KAïRO, 21 December. Terwijl ge heel Europa door strenge vorst bezocht wordt schijnt Egypte de warmste Kerst mis sinds 50 jaar tegemoet te gaan. Er heerscht hier een temperatuur van 70 gr. Fahrenheit. (United Press). Daar waar geen kachel brandt.... De verwarming in het huis is nu het gesprek van den dag. De een klaagt dat zijn centrale verwarming blijkbaar niet berekend is voor zóó'n felle koude, want het kwik in den thermo meter komt niet boven de 55 gr. Een ander, die nog de ouderwetsche kachel of haard brandt, troost hem met de gedachte, dat het bij hem niet veel beter is, want al blijft men gedurig brandstof ingooien, in de hoeken der kamer is het niet om uit te houden, zoodat men dicht om de kachel of haard moet kruipen. Een derde komt er dan bij om met een stralend gezicht te verkondigen, dat het bij hem in de kamer ver over de 60 gr. is. Maar er zijn ook nog anderen. Nog zeer velen zelfs. Dat zijn de Stille Armen, waaronder er verscheidenen gevonden worden die zelfs in deze dagen van striemende koude geen verwarming in huis hebben. Als men de brieven leest die aan het Comité gezonden worden waarin ge vraagd wordt in aanmerking te mogen komen voor de Kerstgave dan staat er in menig schrij ven de verzuchting: „Wij hebben zelfs geen brandstof voor de kachel. Dat schrijven soms vaders en moeders die met kinderen thuis zitten te verkleumen. Daar vriest het dus in het geheele huis. Daar is dus leed, nameloos leed. Geen wonder dat de giften op de Kerstinza meling blijven vloeien. Wie onzer die wat kan offeren zal met een gerust geweten met de Kerstdagen in een verwarmde kamer durven zitten om gezellig feest te vieren, als hij niet persoonlijk heeft meegewerkt om te bewerken, dat ook de Stille Armen gevrijwaard zijn voor honger en koude? Vijftiende verantwoording van bij ons blad binnengekomen giften. Jhr. V. S. f 10; M. t. S. t. O. f 10; Dames P. B. f3; W. J. W. f2,50; Moortje f 1; v. d. Z. f 1 J. H. f 0,50; S. R. f5: Mevr. de Wed. A. f 1,50: E. H. v. d< T. f 1; H. O. f 0,50; fam. W. W. f 5,50* G. P. v. V. fl; J. K. W. fl; N. N. f0,50; C. B M. f25; N. N. f 1,25; v. H. f 0,50; J. V. f25; D R. P. fl; A. B. C. fl; Anoniem fl; W. de J. Het woord is aan Ralph Waldo Trine: Naarmate tolf liefhebben zal men ons liefhebben, leant elke gedachte keert tot ons terug met het resultaat dat zij uitwerkte en waarvan zij de oorzaak was. f2,50; V. E. E. f5; J. L. P. fl: T.—J. f2.50; Bridgeclub X f10; de V. fl; Pietje fl; N. N. f 1; W. en S. f 1; N. N. f2,50; N. N f 2,50; d. R. f 3; J. v. G. f 0,25; Dames R. en K. f 1: Mevr. O. f 1; N. N. fl; G. B. f 1; M. C. W. f2.50 F de B. f 0,50; N. N. f 0,25; Mevr. A. M. f3; N. N. fl; M. v. S f 1; van allemaal wat f 3,07: G. L. Zn. f2,50; G. M. S. f2; K. K. K. f2,50; fam. E. G. fl; Mevr. S. fl; N. N. f 0,50; fam. L. fl; D. f 0,50; P. E. K. Jr. f 2; A. J. f 1; Mr. J. B. de H. f50; Mevr. H. J. v. B.—H. f25; F. A. P. v. A. f 15; J. P. v. d. M. f 10; Ir. M. H. M. f 10; Ir. A. G. de K. f 10; G. H. f 10; Jhr. B. C. v S. f 10; fam. L. f 6,50; J. R. de J. f5; Mevr. G. W. N.— S. f5; M. A. D. M.—A. f5; Mevr. J. R. V. en A. M. J. f5; J. R. d. R. f5; W. L. A. W. f5; Ir. H. v. d. H. R. f5; M. B. H. (2de bijdrage) f5; Jack E 5; E. de B. f5; Uit bridgepot f5; F. H. J. te H. f5; Mr. M. A. S. f5; S. f5; E. S. f0.20; A. v. G. f 0,20; fam. P. F. C. f4; A. J. K. f3: Wed. P. W. f 3; A. B. f 3; Mej. E. B. f 2,50; N. N. f 2.50; C. A. K. f2.50; A. A. H. f2,50; A. G. G. f2,50; Drs. S. E. f2,50; Mevr. N. H. R. f2,50; Mevr. de Wed. W. H.—R. f2,50: Mej. I. v. S. f2.50: Wed. J. v. S. f2,50; N. N. f2,50; Wed. J. C. B.—K. f2; J. B. te S. f 1,25; Mej. J. T. f 1: W. J v. T. f 1; .F. en E. f 1; J. B. f 1; A. H. f 1; A. S. f 0.50; fam. M. f 6; N. N. f 1; D. B. J. H. f2; H. V. 11; fam. P. H. f2,50; Mevr. K f 1; H. N. f 1; van 3 Dames f 0,55; L. S. f2: Mevr. K. f2; van fam. S. f2,50; Dames d. B. f2; Ali en Ben f 1; C. K. f 1; J. O. B. f2; L. G. f2,50; P. B. f2; Mevr. C. W. f5; G. E. f2,50; J. U. f 0,50; R. H. f5; N. N. f0.25; Haarlem's Dagblad (2e gift) f 100; N. N. f 100. S. M. R. f 1. Het vorige totaal bedroeg f 5074,79. Thans zijn in het geheel bij ons blad binnengekomen 1242 giften tot èen bedrag van f 5748,56. Giften kun nen worden afgegeven aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of overge schreven worden op onze postgirorekening no. 38810 onder vermelding „Voor de stille armen". Drie foto's van het Prinselijk Gezin. (Foto F. Ziegler, Den Haag.)

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1