Belangrijk concert DE VOGELS. URGERUJKE STAND. DONDERDAG 22 DECEMBER 1938 HAARDE M'S DAG BEAD 13 HAARLEMMERMEER Witte Kruisvergadering te Hoofddorp. Dinsdagavond hield de kring „Hoofddorp" van de N.-H. Vereeniging „Het Witte Kruis" in hotel De Beurs een vergadering onder presi dium van dr. Bult, die de aanwezige leden hartelijk welkom heette. De aftredende bestuursleden, de heeren Overbeek en Kooy worden daarna met bijna algemeene stemmen herkozen. Aftredend hoofdbestuurslid is de heer C. Kooy. Ook deze wordt met groote meerderheid herkozen. Verder werd medegedeeld, dat de wijkzuster, in verband met haar benoeming tot t.b.c.- enquêtrice op het eiland Aruba, Badhoevedorp met ingang van l Januari a.s. gaat verlaten. Op 3 Februari zal zij de reis naar net Westen aanvaarden. Door het hoofdbestuur is een tijdelijke wijkverpleegster gevraagd, waarvoor zich reeds een twintigtal sollicitanten opgaven. Dr. Bult sloot daarna de geanimeerde be sprekingen. NIEUW WIJKGEBOUW TE VIJFHUIZEN. Maandagavond werd het nieuwe Witte Kruisgebouw te Vijfhuizen officieel in ge bruik genomen. In de openbare school kwamen de genoo- digden eerst bijeen. Hieronder bevonden zich o.a. de burgemeester mr. A. Slob, het kring- bestuur van Vijfhuizen en Hoofddorp e.a. Do voorzitter, de heer J. C. Gehrels gaf in zijn openingsrede een historisch overzicht van Het Witte Kruis in dezen polder. De voorzitter van het hoofdbestuur, dr. Bult wenschte den kring Vijfhuizen veel ge luk met haar nieuwe gebouw en bood namens zijn bestuur een marmeren wandplaat met inscriptie aan. De burgemeester gaf nog een historisch overzicht over het ontstaan van het dorp Vijfhuizen en haar groei en noemde dit ge bouw een mooie aanwinst. Namens de vereeniging „Dorp Vijfhuizen" sprak nog de heer C. A. de Koning, die aan bood voor de beplanting te zullen zorg dragen. Hierna werd het nieuwe gebouw door den burgemeester geopend. GLADHEID OF ONOPLETTENDHEID? Eenige K. N. A. C.-borden, staande langs den Rijksweg Amsterdam—Den Haag, zijn ver nield. Het voorrangsbord nabij het viaduct over den Kruisweg en een wegwijzer nabij den Venne- perweg zijn afgeknapt. Dat deze borden stukge reden zijn is een raadsel, daar ze ver genoeg van den rijweg verwijderd staan. De politie stelt een onderzoek in. VALPARTIJEN. Tengevolge van de gladheid hadden op den provincialen Kruisweg ettelijke ongelukken plaats, die door de dikke sneeuwlaag goed zijn afgeloopen. Talrijke fietsers hadden te kampen met de gladheid en velen rolden door het slip pen in den sneeuw rond. Auto's moesten zeer voorzichtig rijden. VASTGELOOPEN. Een dertiental schepen, dat langs de Ring vaart de hoofdstad nog trachtte te bereiken en daartoe vooraf werd gegaan door een ijsbreker, is nabij Burgerveen in het ijs vastgeloopen en zal daar voorloopig eenigen tijd moeten verblijf houden. VERGADERING HOOFDINGELANDEN. Woensdagmorgen had in het Polderhuis te Hoofddorp een vergadering plaats van Hoofd ingelanden onder presidium van den heer Chr. M. ReindersFolmer. In verband met de wijziging in de Dienst plichtwet wordt volgens prae-advies besloten tot wijziging van het Ambtenarenreglement. Namens Ged. Staten is meegedeeld, dat de borgstellingspremie voor den penningmeester door den Polder betaald moet worden. De heer v. d. Marei bracht namens de finan- cieele commissie rapport uit over de begroo ting. Een verheugend feit is het dat de lasten niet verhoogd zijn en er zooveel voor de wegen verbetering geschiedt. Tot een kasgeldleening ad f 200.000 werd geadviseerd. De brug over de Fuikvaart zal door de provincie overgenomen moeten worden volgens advies van de fin. commissie. De heer Vrijland vroeg of het mogelijk is dat de wegen met dooiweer gesloten kunnen worden voor zwaar verkeer. De voorzitter antwoordde dat Ged. Staten hierover beslissen, doch het is wel mogelijk om zware dorschmachines van den weg te houden. Z. h. st. werd hierop de begrooting goedge keurd. VEREENIGING TOT BEDRIJFS VOORLICHTING. Woensdagmiddag hield de afdeeling Haarlem mermeer van de Vereeniging tot Bedrijfsvoor lichting in hotel De Landbouw een bijeenkomst onder leiding van den heer P. Kistemaker. In plaats van den heer Van Haaster werd in het bestuur benoemd de heer N. Kockhoven. Ir. P. A. den Engelse, adviseur der vereeni ging, hield een bespreking over de groote be teeken is van de carteering van den bouwvoor. Bijna 800 a 900 grondmonsters zijn voor de le den onderzocht, ruim 2000 H.A. is gecarteerd. De vereeniging telt ongeveer 80 leden met 3000 H.A., zoodat de carteering in het volgende voorjaar klaar kan komen. Het monsteronder- zoek zal nog wel iets langer duren. Wat heeft dit onderzoek uitgewezen? Dat. al leen in den Haarlemmermeerpolder het klei- gehalte reeds varieert tusschen 2 pet. en 90 pet. De drainage is een brandende kwestie. Spre ker gaf als zijn meening te kennen, dat het water weggehaald moet worden nu de velden kaal staan. In den voorzomer moet men echter water laten toevloeien, daar de verdamping dan meestal grooter is dan de neerslag. De beteekenis van de carteering is, te weten te komen welke en hoeveel bemesting moet worden toegediend. Bij normaal humusgehalte is voor een goede tarweopbrengst noodig 2 3 balen Amonsal- peter; bij een lichtere grond zijn wel 5 a 6 balen noodig. VROUW AANGEREDEN. Omstreeks half vier wilde een automobilist, de heer Vr. uit Bennebroek, op den Hillegom- merdijk een vrouw passeeren, die met haar twee kinderen vermoedelijk te veel op het linker ge deelte van den weg liep. Door de gladheid gelukte het den bestuurder niet voldoende uit te wijken, waardoor de vrouw door den rechter richtingaanwijzer werd ge raakt. Door den schok viel zij, juist met het hoofd op den straatweg en bleef bewusteloos liggen De bestuurder die nog trachtte te stoppen gleed nog enkele meters door. De kinderen bleven ongedeerd. Geneeskundige hulp werd uit Hillegom inge roepen, waarna het slachtoffer met een zieken auto uit Hillegom naar een ziekenhuis te Haar lem werd vervoerd. De politie uit Hoofddorp stelde een onderzoek in. HEEMSTEDE Begrooting voor 1939. Raadszitting uitgesteld. De zitting van den gemeenteraad, waarin de begrooting voor 1939 zal worden behandeld, en die aanvankelijk zou worden uitgeschreven tegen 28 en 29 December, zal pas in de eerste helft van Januari plaats vinden. Een en ander is naar wij vernemen, een uitvloeisel van de indiening van een aantal ingrijpende voorstellen door de heeren Kromhout (C.D.U.), Disselkoen en De Tello (S.D.A.P.), welke voor stellen wij uitvoerig hebben vermeld. Het wordt n.l. wenschelijk geacht, dat Burgemees ter en Wethouders vooraf over deze voorstel len prae-advies uitbrengen en de betrokken commissies raadplegen. Ten einde dit mogelijk te maken was verschuiving van de begrootings- zitting van den gemeenteraad onvermijdelijk. ZANDVOORT KINDERVOEDING. Er is ernstig over gedacht de kindervoeding dit jaar reeds voor de Kerstvacantie te laten beginnen, doch de bezwaren waren zoo groot, dat men zich genoodzaakt zag tot begin Januari te wachten. Thans is de datum van aanvang bepaald op Woensdag 4 Januari. EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ. Donderdag, 22 December, spreekt ds. J. H. Mulder in Ons Huis over: Ons antwoord aan de Paters Dominicanen. JONGE HERVORMDEN. Donderdag 22 December houden de Jonge Hervormden den gebruikelijken Kertwijdings- avond te 8 uur in de nieuwe consistorie. GEZELLIGE AVOND VAN V.V.V. De Vereeniging voor Vreemdelingen Verkeer organiseert hedenavond in 't Groot-Badhuis een gezellige avond voor haar leden en intro- ducé's. Aan het begin zal de directeur, de heer Kruijt, een overzicht geven van het werk der vereeniging in het afgeloopen seizoen en de plannen ontvouwen voor het volgend jaar. BLOEMENDAAL BLOEMEND A ALSCHE REDDINGSBRIGADE. De Bloemendaalsche Reddingsbrigade kwam in algemeene vergadering bijeen in Hotel Roo- zendaal te Overveen, onder leiding van Dr. W. D. van Oldenborgh. Het voornaamste binnengekomen stuk was de mededeeling van het gemeentebestuur van Bloemendaal, dat aan de Brigade voor 1939 wederom een subsidie werd toegekend van f 300. Deze medewerking van Bloemendaal werd zeer gewaardeerd. De voorzitter deelde mee. dat geen schrif telijke bezwaren waren binnengekomen om Art. 4 van het Huish. Reglement eenige uit breiding te geven. De uitbreiding was wen schelijk gebleken daar het bestuur een lid van verdienste wilde benoemen, n.l. de afgetreden secretaresse, mejuffrouw A. E. Evers. Met al gemeene instemming werd deze onderscheiding met eenige vriendelijke woorden van den voor zitter aangeboden. Bijgevoegd werd een fraai uitgevoerd diploma, welwillend vervaardigd door mejuffrouw A. Smink, en een boekwerk van Dr. Th. van Schelven, „Weten, begrijpen, handelen". Op verzoek brengt de heer A. J. Meijerink als afgevaardigde van Bloemendaal, verslag uit van de algemeene vergadering van den Ned. Bond te Utrecht op 11 December. De spreker blijft, zoolang hem dit mogelijk zal zijn. de hoofdpropagandist van den Bond. Later wordt zijn taak door drie personen overgenomen. De voorzitter reikte het Bondsdiploma A. uit aan mevrouw M. Buddinghvan Vleuten: de heer I. de Jager verwierf kort geleden het zelfde diploma. Na de rondvraag bleven de leden nog eenigen tijd gezellig bijeen. SANTPOORT CULTUREELE FILM. Gisteravond draaide ten vijfde male een cultureele film in het Jeugd- en Vereenigings- rebouw der Ned. Herv. Gemeente. Door het minder gunstige weer viel de belangstelling tegen, wat te betreuren viel. want de hoofd film „Een vreemdeling kwammocht er zeker zijn. Vooral de vertolking van de hoofd rol door Conrad Veith was zeer mooi. Ter completeering van het programma wera een tweetal natuurfilmen gedraaid, waarvan vooral die van het Rijndal in den smaak viel IJMUIDEN Verwachte vischaanvoer. Thuisstoomende voor de Vrijdagmarkt: „Knikker", IJmuiden. Vangst 260 manden gul, 40 manden varia. Totaal 300 manden en 200 stuks stijve kabeljauw. Jacqueline Klasina, IJm. 10. Vangst: 260 manden diversen. „Gezellig Samenzijn G. S.St. Bavo vermoedelijk 119. Onder groote belangstelling vond Dinsdag avond in het St. Fidelisgebouw de belangrijke ontmoeting plaats tusschen de kampioens- candidaten G.S. en St. Bavo uit Heemstede. De gedetaileerde uitslag luidt: Gez. Samenzijn: St. Bavo, Heemstede: 1. G. MeijssenB. H. Stevens 20 2. P. v. BuurenJ. Drayer 20 3. C. BakkerJac. Warmerdam afgebr. 4. L. HaverJ v. d. Zwan 20 5. J. SpeetA. Masteling 02 6. P. BalmL. v. d. Voort 11 7. S. NanneJ. Weyers 20 8. J. JasperseC. Stljnman 0—2 9. P. v d. KloosterJ. Stevens 02 10. Th. de ReusJ. Veen 02 Voorloopig totaal fl—9 Kazerne voor 230 man. In een nota naar aanleiding van het verslag over een suppletoire defensie-begrooting voor 1938 zegt de minister, dat het kazernement voor de kustartillerie te IJmuiden bestemd zal worden voor 230 man, waaronder 30 onderoffi cieren; de bouwkosten hiervan zijn globaal geraamd op f 345.000. De extra-kosten voor den aanleg van toe gangswegen en aanlegsteigers, alsmede die voor de water- en electriciteitsvoorziening in verband met de ligging in de duinen, zijn zeer globaal geschat op f 100.000. MARKTBERICHT. (Versche viseh) Tarbot 180170 ct. per KG. Tong 190120 ct. per KG. Heilbot 115—100 ct. per KG. Griet 36—17 per 50 KG. Groote schol 18 per KG. Middelschol 17 idem. Zetschol 20 idem. Kleinschol 17.50—8.60 idem. Bot 98 idem. Poontjes 5.703.70 idem. Middel schelvisch 3217 idem. Kleinmiddel schelvisch 1813 idem Kleine schelvisch 11.507 idem. Groote gul 138.50 idem. Kleine gul 72.10 idem. Wijting 5.903 idem. Makreel 8—3 idem. Versche haring 1.750.90 idem. Kabeljauw 58—34 per 125 KG. Leng 1.150.70 per stuk. Koolvisch 0.75—0.10 per stuk. Rog 8 per koop. BESOMMINGEN. Trawlers: Manden 300 Petten IJM 49 f 1180 220 Amstelstroom IJM 91 f 1450 255 Gloria IJM 37 f 1300 365 Evvald IJM 48 f 1330 65 Zeehond IJM 74 f 1050 295 Antje RO 15 f 1450 Loggers: KW 59 520, KW 28 f 390, KW 162 f 340, KW 138 f 25, KW 23 f 530. Nagekomen besommingen: CL 79 f 670, KW 14 f 400. AUTOBOTSING. Gistermiddag heeft op den hoek van de Ca- sembrootstraat en de Trompstraat een botsing plaats gehad tusschen twee auto's doordat een der bestuurders geen voorrang verleende. Het chassis van een der atuo's werd ernstig bescha digd. SCHOORSTEENBRANDJE. De hulp van de brandweer werd hedenmorgen ingeroepen voor een schoorsteenbrandje in het perceel Bloemstraat 111. De brandweer wist er ger te voorkomen. DE HORN RIF LEK. De bemanning van de Hom Rif IJM 155 had er over geklaagd „dat de trawler zoo lek was als een mandje". Het onderzoek van de scheepvaart- inpsectie heeft uitgewezen, dat de klacht juist was. zoodat de trawler eerst in het dok moet, alvorens weer naar zee te kunnen vertrekken. Afscheid van den heer J. A. Gouweleeuw. Vrijdag 23 December zal de heer J. A. Gou weleeuw afscheid nemen van de Comité- School, waaraan hij 32 jaar als onderwijzer verbonden is geweest. Vele van zijn leerlingen heeft hij zien groeien tot menschen, die hun taak in de maatschappij vervullen. Ongetwij feld zal men dan ook van de gelegenheid ge bruik willen maken om persoonlijk afscheid van den heer Gouweleeuw te nemen, waartoe de gelegenheid bestaat Vrijdagmiddag om 5 uur in de achterzaal der Bethlehemkerk in de James Wattstraat. BEVERWIJK in de Doopsgezinde kerk. Het Doopsgezind Gemengd Zangkoor zal op het Kerstconcert, dat hedenavond in het kerkgebouw van de Doopsgezinde Gemeente aan de Meerstraat zal plaats vinden, het ora torium „De Messias" van G. F. Handel ten gehoore brengen Ongetwijfeld stelt het koor hiermede een zeer belangrijke daad, een moe dige daad ook, want het uitvoeren van een dergelijk opus eischt niet alleen een langdurige en intensieve voorbereiding, maar ook belang rijke financieele offers. Het bestuur heeft zich daardoor niet laten afschrikken en het plan doorgezet, Het engageerde voor de vervulling van de zeer belangrijke solo-partijen in „De Messias" solisten van naam. De sopraanpartij wordt gezongen door mevr. SuyckSchik, lid van het koor. Daarnaast zijn voor dit concert ge ëngageerd mej. Annie Hermes, alt te Heem stede en de heeren Lucien Louman, bas te Haarlem en Kees Smulders, tenor te Amster dam. De heer Riphagen, pianist te Driehuis zal de pianobegeleiding verzorgen, terwijl de alge- heele leiding van de uitvoering berust bij den heer H. van Dijk, dirigent van het koor. Jeugdige menschenredder gehuldigd. Op 24 Augustus heeft de 13-jarige Gerrit van der Winden, wonende in de Havenstraat 33, alhier, op kranige wijze een 5-jarig jonge tje uit de haven bij het P.E.N.-bedrijf van een wissen dood gered. Toen het knaapje, dat met een vriendje aan het vlsschen was, van den steiger te water viel, is Gerrit den kleinen drenkeling nagesprongen en slaagde erin hem te grijpen, voor de knaap wellicht voor goed in de diepte verdween. Zijn moedige daad is niet onopgemerkt ge bleven. Gistermiddag werd de jeugdige men schenredder op het Raadhuis te Velsen ont boden, waar hij door burgemeester Kwint werd ontvangen. De burgemeester heeft Gerrit hulde gebracht voor zijn dapper optreden, hij prees hem als 'n flïriken Hollandschen jongen en hij hoopte, dat hij zijn heele leven lang zoo flink zou blijven. Gerrit kreeg toen een mooi zilveren horloge met inscriptie en ketting, dat hem was aan geboden door het Carnegie-fonds. Het spreekt vanzelf dat Gerrit overgelukkig naar huis te rugkeerde. (Ls reeds in een -deel -eener- vorige oplaag opgenomen.) PROVINCIALE STATEN. Wijlen het Statenlid Dr. L. Heijermans had met eenige andere leden in de vergadering van 8 December om prae-advies in handen van Ged. Staten gesteld een voorstel om de bijdrage in de jaarlijksche kosten van het ge neeskundig onderwijs te Amsterdam met 16.000 te verhoogen en te brengen op f 25.000. De heeren Asscher c.s. stelden in diezelfde vergadering voor. de bijdrage op f 50.000 te stellen. Naar aanleiding van deze voorstellen stellen Ged. Staten nu voor, de bijdrage met ingang van 1939 tot wederopzegging tot 25.000 te verhoogen. Wordt goedgekeurd Ged. Staten stellen voor. de volgende geld leningen aan te gaan: 82.000 voor het Pro vinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort: 1.115.000 voor uitbreiding van het Provin ciaal Waterleidingbedrijf; 333.000 voor de uitvoering van het West-Friesche Kanalen- plan en de verbetering van den vaarweg over het Alkmaardermeer: 12.800 voor den bouw van een woning voor den bedrijfsleider van het demonstratiebedrijf voor fruitteelt te Hoofddorp, met bedrijfsgebouw en kleine bergplaats. De Staten gaan hiermee accoord. Hiermee is de agenda afgehandeld. Afscheidswoord van den Voorzitter. De Voorzitter zegt. dat het sluiten van deze winterzitting voor vele leden geen af scheid beteekent. Dit is wel het geval met de leden, die zich niet meer voor het lidmaat schap beschikbaar stellen, of die in den aan staanden politieken strijd bij de Statenver kiezingen het onderspit zullen delven. Spreker brengt aan de leden, die niet meer terug ko men, een woord van dank voor wat zij in het belang van de provincie hebben verricht. Hij is van oordeel, dat de afgeloopen vier jaar een tijdperk van vruchtbaren arbeid is geweest en dat de Staten met voldoening op hun werk kunnen terugzien. Persoonlijk dankt de Com missaris de Staten voor de vriendelijke en welwillende wijze, waarop ze zijn taak als voorzitter hebben vergemakkelijkt. Met een hartelijk vaarwel voor de vertrekkenden en een „tot weerziens" tot hen, die weer in het college terugkeeren, sluit de Voorzitter de zitting. DOOR DE KOUDE BEVANGEN. In het steunlokaal aan de Bakenessergracht werd een 28-jarige man onwel. Na door O.D te zijn behandeld kon hij weer huiswaarts kee- ren. Dinsdagmiddag kreeg een 17-jarige slagers jongen het op den Rijksstraatweg met de koude te kwaad. Hij viel van zijn fiets en werd door omstanders in een woning binnengebracht. Na dat O. D. ook dezen jongeman verzorgd had kon hij per taxi naar huis worden gebracht. EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ. Men schrijft ons: De Evangelische Maatschappij heeft zich tot taak gesteld, na de conferenties, die van Ka tholieke zijde „voor andersdenkenden" gehou den worden, bijeenkomsten te organiseeren als antwoord op bedoelde conferenties. Daartoe zal te Zandvoort Donderdagavond in „Ons Huis" optreden ds. J. H. Mulder van Rot terdam. DE VERSTREKKING VAN DE KERST TOESLAGEN. In ons nummer van Dinsdagavond, waar wij schreven over de toename der werkloosheid, hebben wij tevens aangegeven op welke wijze de verstrekking van den Kersttoeslag op voor schrift der ministerieele aanwijzingen zal ge schieden. Teneinde misverstand te voorkomen moet er echter de aandacht op gevestigd wor den dat degenen, die deze week voor het eerst werkloos zijn geworden, na een periode van werk (in den regel is dit meer dan zes weken) in een wachtperiode vervallen, zoodat deze aan het eind der week nog niet voor uitkeering in aanmerking kunnen komen. Hoewel de beide diensten, welke in onze ge meente met de ondersteuning zijn belast, m deze koude periode zoo soepel mogelijk de voor schriften toepassen, kunnen zij niet de rege lingen, welke door het Rfjk zijn voorgeschreven op zijde zetten, en zal dus aan de wachttijdbe rekening de hand dienen te worden gehouden aanbesteding. HAARLEM, Woensdag. De architect, de heer J. P. Kloos te Haar lem, heeft Dinsdagmc-rgen in de Groote Oude Deyl te Wassenaar aanbesteed den hoofdbouw van een schoolgebouw met gymnastiekzaal, conciërgewoning enz., met bijbehoorende werkzaamheden op een terrein aan de Backershagelaan te Wassenaar namens er. voor rekening van de Stichting „Het Rijn- landsch Lyceum" te Wassenaar. De vijf laagste inschrijvers waren: G. van Eek te Oegstgeest voor f 80.300. H. H. Brunk te Leeuwarden voor f 80.691. G. J. Evers te Bloemendaal voor f 81.241 M. van der Bent en Zoon te Wassenaar voor f 83.800. J. en P. van Wijk te Alphen a. d. Rijn voor f 85.000. Militaire stukken in Britschen postzak gesmokkeld. In gezaghebbende kringen te Londen wordt vernomen, dat een pakket, met verdachten in houd, door Spaansche grensautoriteiten te Irun is gevonden in een consulairen postzak, die verzonden was door het Britsche vice-con- sulaat in San Sebastian aan de Britsche am bassade te St. Jean de Luz. Een volledig onder zoek is ingesteld door de rechtsche autoritei ten in samenwerking met en bijgestaan dooi de Britsche autoriteiten ter plaatse. Of schoon de Britsche vice-consul te San Sebas tian, Harold Goodman, zelf per auto den zak vervoerde, waarin het bewuste pakket zat, is van geen enkelen kant opgeworpen, dat hij op eenigerlei wijze persoonlijk bij het incident zou zijn betrokken. Nader wordt vernomen, dat in verband met het gebeurde le San Sebastian en Burgos ver schillende arrestaties zijn verricht. Ö.a. zijn verscheidene officieren van Franco's leger aangehouden. Men zegt dat eenigen hunner leden van den generalen staf zijn. Zy zijn ge arresteerd op last van het ministerie van bui- tenlandsche zaken te Burgos, nadat de zak was onderzocht Naar verluidt, bestaan de docu menten in kwestie uit kaarten, die gebruikt worden door den generalen staf. Da; het plannen voor een offensief zouden zijn, wordt tegengesproken. De winter heeft plotseling zijn intrede ge daan en regeert met forsche hand. Hij veroor zaakt ons menschen in huis en op straat onge rief, hetwelk echter grootendeels te dragen valt door wat warmere kleeding, wat extra brand stof en een voldoende gevulde maak. Voor de vogels is het echter thans een zeer kwaden tijd en zonder extra hulp moeten vele van hen bezwijken. In de tuinen en in de par ken ziet men ze in de koude en veelal in een snerpenden wind op hun gebruikelijke wijze naar voedsel zoeken. De grond is echter hard bevroren, waardoor wormen en insecten niet te verschalken zijn. Ook de planten verschaffen thans vrijwel geen voedsel door het ontbreken van zaadjes en jonge spruitjes. De veeren der vogels staan dan ook uit als teeken. dat het hen niet goed gaat; vele vogels zitten moedeloos tijden lang op den grond. Wie oogen voor onze gevleugelde vrienden heeft ziel hen verarmen en met rassche schreden onder gaan. Het verstrekken van eenig voedsel is thans voor de vogels een levensbelang. Geef het hen, en door zang en door het eten van larven en lastige insecten in het a.s. voorjaar zullen zij het u vergoeden. Strooi zoo mogelijk ook wat voeder op de paden in de parken; in den Haar lemmerhout bijvoorbeeld zijn thans honderden vogels den hongerdood nabij. Zij hebben geen huis om zich te beschutten, geen dikker pakje of brandstof om zich te verwarmen. Indien wij menschen niet helpen, blijft hun maag leeg en is het einde voor velen van hen zeer spoedig ge komen. Daarom geef aan onze gevleugelde vrienden wat voedsel, geef niet alleen vlak bij het eigen huis. maar ook in parken en in de plantsoenen. Strooi niet uitsluitend in de voe derhuisjes. want vele vogelsoorten komen er van nature niet toe deze huisjes binnen te vliegen. Strooi het voedsel niet op een hoopje maar zeer verspreid, anders eten de grootere vogels alles op. Strooi zoo mogelijk wat verschillend voedsel, ieder vindt dan wat van zijn gading. Geef wat Lijstervoer voor hen, die dierlijk voedsel noodig hebben. Gedenk de vogels. G. H. E. Hongaarsch-Slowaaksch bijgelegd. incident Naar Havas uit Praag verneemt is het Hongaarsch-Slowaaksche grensinci dent, dat zich bij Nagy Szallane heeft voorgedaan, bijgelegd. De onderhandelingen over de grens- afbakening zijn hervat. Zeescheepvaart naar Amsterdam ondervindt geen belemmering. AMSTERDAM, 21 December. Terwijl tengevolge van de strenge vorst de geheele binnenscheepvaart naar en door Amsterdam gestremd is, ondervindt de zeescheepvaart in geen enkel opzicht eenige belemmering- van de vorst en kunnen de in IJmuiden binnenkomende schepen ongehinderd naar Amsterdam opstoomen en daar in elk gedeelte van de Amsterdam- sche haven ligging nemen. Duitschland toeschietelijker ten opzichte van het Joodsche kapitaal? LONDEN, 21 December. (Reuter). De Financial News verneemt, dat de laatste twee dagen een zeer belangrijke wijziging is gekomen in de houding der Duftsche reegering ten aanzien van de kwestie der overbrenging van Jood sche activa. De Duitsche regeering zou bereid zijn groote concessies op het oorspronkelijke plan te doen teneinde in dit stadium een volkomen misluk king der onderhandelingen ingevolge het vraagstuk van Joodsche kapitaal te voorkomen en tevens te verhinderen, dat een slechte geest ontstaat voor de algemeene handelsbesprekingen welke thans overwogen worden. Minister Funk binnenkort naar Londen? Bespreking ter verm an den handelsoorlot, LONDEN 21 December (Havas). De „Daily Express" bericht, dat vermoedelijk de Duitsche minister van handel, Funk, binnenkort naar Londen zal komen. Funk zou een handelsoorlog tusschen Duitschland en Engeland in Zuid Oost Europa willen voorkomen en de Britsche regee ring zou te verstaan hebben gegeven, dat zij be reid is een tweezijdig verdrag te sluiten tot ver deeling der markten in Europa. DRAISItlA-vaN-VALKENBüRq'STl Ie A .-LEV '7ACHT WW SMAAK-PRUSTOcl -I tAdv. Ingez. Med.) HAARLEM, 21 December. Ondertrouwd 21 December: E. F. Heere mans en G. M. Schoorl; T. G. Veis en H. B. Brings; J. J. v. d. Werf en H. J. Hofsté; H. J. v. d. Pol en A. H. Neeven; J. F. de Geus en E. Gijsberts; L. Broekman en H. H. Buchmeler; H. H. Tork en M. W. Serné; M. Meerveld en./. A. Kensen; J. Ootes en W. C. C. v. Lunterea» B. Jansen en J. Windig: M. Monasch en S. H. v. d. Eijkhof. Getrouwd 21 December: C. J. Veldkamp en L. G. van Doorn; C. J. de Jong en J. C. M. Wassenaar; J. Tinga en C. M. v. d. Aar; H. A. Spoor en C. M. Albers; E. W. Poelman en P. Pöppinghaus; M. P. M. Linders en P. a. M. v. WalJenburg; H. Zomerdijk en A. Vermeeren; C. de Graaf en J. C. Pouwels. Bevallen 18 December: J. W. Daemen—van Doorne, z.; 20 December: H. C. Kroonsberg— Stern, d.: A. ZandstraHoekstra, d.; A. H. MutsaersSchreuder z.; 21 December: J. G. ter MetzBoshuijer. d. Overleden 19 December: H. Kion—v. Norden, 76 j., Brouwersstraat

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7