Zwerftocht door het winterduin. Wij bevelen U aan: H' H.D. AGENDA. V R T.T DAG 23 DECEMBER 1938 H'AAREEM'S DAGBCAD '6 Over alles lag een donzen kleed. Sporen en prenten in de sneeuw - ET SNEEUWT. Een wilde warreling van witte vlokken stuift langs mijn raam, waar de ijsbloemen langzaam weg vloeien, niet bestand tegen de warmte van den haard, die echter in den nacht was uitgegaan. Soms neemt de wind die vlokken op en jaagt ze voor zich uit. Dan stuiven ze holderdebol der achter elkaar aan. rollen en bui telen om en over, tot ze hun vaart verliezen en ergens in een luw hoekje naar de aarde zakken. Staag dwarre len de vlokken omlaag, alles bedek kend met een dikke, blanke bont- laag. Alles wordt mooier, en onwe zenlijker ook. In de buitenwijken, waar de sneeuw langer blijft liggen, klinken juichende stemmetjes van kinderen, die uitgelaten van dit nieuwe, wonderlijke speelgoed genieten. En buiten de stad. waar de weilanden nu eindeloos lijken, omdat aan den horizon lucht en land ineen vloeien, is het doodstil. Soms is er het vaag gerucht van sneeuw, die van een overbelasten boomtak glijdt, maar dan is het weer stil. doodstil. Maar in de binnenstad hebben voetgangers en voertuigen de blanke pracht in een vieze bruine modder doen veranderen: in een ijzige natte massa, die door de naden van het meest waterdichte schoeisel dringt, en alle vreugde vergalt. In de stad is het dan ook niets ge daan, en daarom keeren we haar den r,ug toe, om buiten, langs den duinrand, te genieten van de winterpracht, die o zoo spoedig weer verdwenen kan zijn. Want was het niet nog nauwelijks een week geleden zachter dan het in jaren in December geweest was?! Door het dennenbosch met zijn eentonige stammenrijen zetten we koers naar het duin, dat we weldra blank door de stammen zien schimmeren. Maar voor we dat bereiken, wordt de aandacht getrokken door heel hooge fijne geluidjes, van meezen en goudhaantjes. Forsche koolmeezen, met fluweelzwarte petjes en een zwarte stropdas over hun gele vest, pimpelmeesjes, die behendig als aapjes om de takken buitelen en wier lichtblauwe petjes mooi kleuren bij de zwavelgele buikjes, en een paar zwarte meezen. kenbaar aan de witte vlek'in den nek Als we met den kijker de takkendwarreling doorzoeken, dan ontdekken we ook nog een stuk of wat staartmeezen, waarvan naar ik meen wijlen E. Heimans eens gezegd heeft, dat het net „kluwentjes wol met een breipen erin" zijn. En daar heeft het inderdaad veel van weg. Want zoo'n peu ter is eigenlijk meer staart dan vogel. En vooral als ze naar een volgenden boom vlie gen, zien we, dat het eigenlijke lichaampje bijna kogelrond is. waar de staart dan zoo'n beetje achteraan komt. Welkome vreemdelingen. Doch die verschillende meezen kunnen we hier ook in den zomer ontmoeten, behalve dan de zwarte mees. die in het westen van ons land vrij zeldzaam broedt, zoodat we beter doen, eens op die peuters daar ginds te letten. Die zijn veel minder opzichtig gekleed dan de meezen. doch als we hen in den kijker nemen, dan blijken toch ook deze goudhaantjes, want. daar hebben we hier mee te maken, aller- sierlijkste diertjes te zijn. En de kleine kopjes zijn wel niet fel, maar toch heel mooi getee- kend. Over den kruin loopt een heldergeel streepje, afgezet met fluweelzwarte randjes, terwijl het donkere kraaloogje weer door lich tere veertjes omringd is. Tenminste, zoo ziet het gewone goudhaantje er uit. Maar zyn neefje, het wat zeldzamer vuurgoudhaantje, heeft een iets bonter signa lement. Wel heeft het ook een geelachtig streepje over den kop, doch dit zweemt toch meer naar het oranje-rood, terwijl op het zwarte randje daarlangs onmiddellijk een wit te wenkbrauwstreep volgt, waaronder dan weer een zwart streepje loopt, dat precies door het oogje gaat. Het goudhaantje broedt nog wel hier en daar in het oosten van ons land, doch dat doet het vuurgoudhaantje slechts bij hooge uit zondering. Maar in den wintertijd kunnen we beide soorten vrij geregeld in het naaldhout aantreffen. Dan komen ze bij duizenden uit het noorden en oosten naar ons land, zoodat we veilig mogen aannemen, dat de vogeltjes die daar boven onze hoofden van tak tot tak wippen. Zweden of Noren, Lappen of Finnen, ja wellicht zelfs Russen of Samojeden zijn. Misschien zullen ze nog verder naar het zui den trekken, als de vorst aan houdt, mis schien ook blijven ze hier. Doch in elk geval zullen ze ons in het voorjaar, op enkele uit zonderingen na, weer verlaten. Kramsvogels en koperwieken. Aan den rand van ons dennenbosch groeit wat kreupelhout en daaronder zijn zanglijs ters en merels aan het zoeken naar voedsel. Heele tunnels hebben ze gegraven, om bij het dorre blad te komen, in de hoop daar nog een slakje of wormpje te kunnen verschalken. Maar zijn het wel allemaal zanglijsters? Het wantrouwen blijkt gegrond te zijn, want een paar leden van dit gezelschap blijken, even als de goudhaantjes, „uitlanders" te zijn. Ze lijken wel wat op de gewone zanglijsters. Vooral de koperwieken, die echter een witte wenkbrauwstreep hebben en wat gele veer tjes in de oorstreek. Als er een opvliegt kun nen we ook de bruinroode vlekken op de flan ken en onder de vleugels zien, waaraan deze vogels hun naam danken. De kramsvogels zijn naar mijn smaak veel mooiere vogels. Ze zijn forsch gebouwd en houden kop en hals flink rechtop, zoodat ze een veel fierderen indruk maken, dan de ove- 1 rige lijstersoorten, die meestal maar zoo'n beetje in elkaar gedoken rondhippen. Uitge zonderd dan de groote of mistellijsters. Ook het blauwgrijs van kop, nek en stuit contras teert fraai met het warme roodbruin der vleu gels, den zwarten staart en de lichtgele, bruin- gespikkelde borst der kramsvogels. Maar eigenlijk is het niet verstandig, hier onzen tijd te verdoen bij vogels, die ge bij vorst en sneeuwval ook vlak bij de stad, ja vaak zelfs in den tuin te zien krijgt. De De cember dag is maar kort en we hebben nog meer op ons programma staan. Naar die lijs ters en meezen kunt ge dan beter eens een middagje in den Haarlemmerhout, het Bloe- mendaalsche bosch, of Groenendaal gaan kij ken Ge vindt ze daar bij honderdtallen. Hit. wijd en verlaten. Voor ons ligt het duin, wit, wijd en verla ten. De sneeuw heeft de vormen verzacht en pacht golvend liggen de heuvels naast en ach ter elkaar. Maar in de verte steken de con touren nauwelijks af tegen de grauwgrijze winterlucht. Vaag, pastelblauw staan de ver wrongen stuifdennen aan den horizon. Stil, zonder een woord te spreken, stappen wij naast elkaar door dit grootsche landschap, waar de stilte bijna hoorbaar, en toch niet beklemmend is. We zijn sprakeloos, en loopen met wijd-open oogen te genieten van dit prachtige schouwspel, waarin de détails hun waarde verliezen. Ik weet wel. dat er natuur liefhebbers zijn, wier dag niet goed is, als zij niet minstens een vijf-en-twintig vogelsoor ten hebben gezien en een paar honderd plan tensoorten hebben gevonden. En ik erken gaarne, dat het een bizondere voldoening geeft, als je een zeldzamen vogel in den kij ker krijgt, dien je nooit eerder zag, dan op een prentje ln een vogelboek. Maar toch gebeurt-het maar al te vaak, dat dit soort natuurliefhebbers het geheel uit het oog verliest. Dat ze ronddolen als een prikke- been, zonder onderbreken naar den grond turend, of door den kijker loerend, dan wel met een vlindernetje achter kleurige kapellen aandravend. Terwijl zij zich daarbij den tijd niet gunnen, om ook eens rond te zien, naar andere dingen. Zoodat ze ongevoelig zijn voor de bekoring, die van zoo'n sneeuwlandschap uitgaat, niet zien, hoe grappig die jonge den nen er uit zien, met dikke sneeuwmutsen op. De ware natuurliefhebber, die werkelijk ge nieten wil van het buiten-zijn, moet den gul den middenweg zoeken, en zoowel op de dé tails, als op het machtige geheel acht geven. Vooral bij de jongelui, die als ze aan natuur- sport doen. zich meenen te moeten speciali- seeren op planten, vogels, insecten, mossen, paddenstoelen en wat al meer, waarbij ze dan nauwelijks oog hebben voor het andere, ont breekt het helaas aan die algemeene natuur- waardeering maar al te zeer. Wat ongetwijfeld jammer is. Buizerden en kraaien. En terwijl we zoo loopen te genieten van net kostelijke gezicht van zoo'n besneeuwd duinlandschap, een beeld dat we lang niet elk jaar te zien krijgen, zijn het weldra toch weer détails, die onze aandacht vragen. Een troepje kraaien zweeft boven gindschen duintop, luid krassend en rumoerend, zoodat er onge twijfeld iets bizonders gaande moet. zijn. De kijker haalt het troepje naderbij en dan ont dekken we ook onmiddellijk de oorzaak van de opwinding onder de kraaien. Midden tus- schen de grijsrokken vliegt een grootere. brui ne vogel, met breede, ronde wieken. Een bui zerd. die waarschijnlijk een dood konijntje ontdekt had. doch nu door de bonte kraaien in zijn maaltijd gestoord wordt en zich sullig door die druktemakers laat verjagen. Dat zien we in dezen tijd van het jaar her haaldelijk boven het duin. Want hoewel de buizerds toch veel forscher en sterker zijn dan de kraaien, laten zij zich toch altijd weer door die schreeuwlelijkerds verdrijven, zon der zelfs maar een poging te doen, om zich te verweren. Een jaar of vijftig geleden zou men waarschijnlijk gezegd hebben, dat de „koninklijke" roofvogel het beneden zijn waardigheid acht, zich met de „minderwaar dige" kraaien te meten. Doch met alle respect voor mijn collega's uit dien tijd, is zooiets onzin. Want al zijn vogels dan geen automaten zonder meer, zooals men later, in een ander uiterste vervallend, wel eens heeft willen be weren. gevoelens van „trots" en „minach ting", zooals wij die kennen, zijn hun toch vreemd. Eerder moeten we aannemen, dat de buizerds de kraaien inderdaad niet aandur ven. Waarschijnlijk omdat er altijd zooveel op het lawaai afkomen, dat ze steeds in de meerderheid zijn. Vlaamsche gaaien vliegen krijschend weg uit het kreupelhout en ook een troepje eksters, die we hier 's zomers eigenlijk weinig zien, geeft nu acte de présence. Mooie, zwart-witte vogels zijn dat toch en het is jammer, dat het zulke felle nestroovers zijn, dat men niet kan dulden dat zij zich sterk uitbreiden. Een konijntje rent voor ons uit en in de sneeuw kunnen we nu prachtig zijn spoor zien. Twee kleine, ronde afdrukken van de voorpootjes en twee langwerpige van de ach- terloopers. Het haas heeft een ongeveer ge lijk spoor, doch de afdxmkken zijn grooter en ook de spi'ongen. De avond valt We zwerven verdei\ Overal vertoont het sneeuwdek de sporen en prenten van roover- tjes en knagertjes. Lang niet altijd slagen we er in. deze sporen te ontraadselen. Maar niet temin is het een genoegen, ze na te speuren. Het doet ons denken aan de avonturen "an Old Shatterhand en zijn rooden vriend Win- netou, die we vroeger verslonden de avon turen dan altijd en we vi-agen ons af, of het dezen meesters in het spoorzoeken zou gelukken deze „verhalen in de sneeuw" te ontraadselen. Doch de Decembermiddag is maar kort. De schemering sluipt naderbij. De lucht zit pot dicht en het sneeuwt nog steeds. Doch dat is hier, ver buiten de stad, waar het sneeuw kleed ongerept blijft, eigenlijk een genoegen Wonderlijk mooi is alles in dit vage licht, op de grens van dag en avoxxd. De dennen lijken groote kerstboomen. met plokken wat ten op hun takken. Bij eiken stap kraakt de bevroren sneeuw onder onze voeten. Boven de duinweide roept een steenuiltje, dat op muizenjacht gaat. Als we op de laatste dui nenrij staan, ligt voor ons de stad met haar duizenden lichtjes en erboven een rosse licht vlek tegen de laaghangende wolken. Er zit nog meer sneeuw in de lucht! KO ZWEERES. Omdat 't Winter is: Omdat 't Kerstmis is: RUM PUNCH, rood etiket 3.20 blauw etiket 2 60 CITROEN PUNCH rood etrket 3.20 blauw etiket 2.60 ARAK PUNCH rood etiket 3.20 blauw etiket 2.60 RUM SPECIAl3 65 COGNAC SPECIAl No t50 SPECIAl N. 33 05 Vitui 3-45 PElllSSON PtRE t CO- -4 15 BISSCHOPWIIN. wan Juiwtran. reodan w.|» 0.80 WHISKY „Vat 69-5 40 ZEER OUDE GENEVER PRIMA3.25 ADVOCAAT, allaan wan wancha luppana.eran an da baita brandtwqn. brum etiket t 50 blauw atikel 1.75 Voöris eene groote verscheidenheid exquise Wijnen en Gedistilleerd SHERRY MANZANIllA FINA raar droog M0NTILLA (Cordoba)2.25 i 1934 CHABLIS LES CLOS Ier Cru 1934 MEURSAULT1.90 1 1934 CHATEAU LANGOA BARTON. Ier Cru SI. lulien. Medoc b, 12 II. 24 II 1.65 1936 CHATEAU DES WUGfRES HAUT GRAVES, SEC 1,40 1936 CHATEAU SU0UIRAUT Ier Cru Saultmai II 1 90 bn 12 II. 1 75 1 1934 BEAUIOLAIS SUPÉRIEUR1351 b.| 24 II. 1.15(1 CHAMPAGNE PERRIER DEMI SEC 1929 CHAMPAGNE CUVÊE ROYALE .1928. BRUT 20 HOOFDDEPOTS IN NEDERLANDS (Adv. Ingez. Med.) MUZIEK Haarlemsche Polifie-Muziekvereeniging. De Haarlemsche Politie-Muziekvereeniging heeft Donderdagavond haar 18de jaarlijksche uitvoering gegeven. Evenals de vorige, is deze, mede door de niet hoog genoeg te waardeeren welwillendheid van den directeur van het Rembrandttheater, den heer J. Bakker, ge worden tot een avond, vol afwisseling dien men van begin tot eind met genoegen bij woonde. De muziekvereeniging had de eerste helft van het programma voor haar rekening misschien zouden we in dit geval kunnen zeggen: de politie was gedurende de eerste helft van den avond meester van de situatie. Toen de gordijnen opengeschoven waren, waren, zagen we op het tooneel wederom de muzikale keur onzer stoere stedelijke ordebe waarders zitten en bij hun onberispelijke uni formen pasten de glanzende instrumenten voortreffelijk. Den muzikalen hopman van dit vendel zagen we nog niet: op zijn plaats stond de voorzitter, die den aanwezigen, in t bijzonder den eere-voorzitter, commissaris E. H. Tenckinck, het welkom toerieip. Hij dankte allen, die het tot stand komen van deze uitvoering bevorderd hadden en diende den in de zaal aanwezigen dames een wel gemeende waarschuwing ter voorkoming van burengerucht en overlast toe. Voorkomen is beter dan genezen: het werd aanstonds stil en in deze stilte kon met de afwerking van van het programma een aanvang gemaakt worden. Dirigent B. D. Peters nam zijn plaats in. hief zijn stok en toen was het natuurlijk met de stilte gedaan, maar de klanken die we daarna hoerden waren van politiewege geoorloofd. Het behoeft geen betoog, dat de hoofdman weinig moeite had om onder zijn ordelieven de en aan gehoorzaamheid gewende onder geschikten de muzikale orde te bewaren. Deze manifesteerde zich allereerst in een manrsch, die den martialen of krijgshaftigen titel ,Dood of glorie" droeg maar desondanks een zeer vreedzaam verloop had. Wel kon ik niet goedkeuren, dat de dirigent deze en ook latere marschen met het Trio, dus in de toonsoort van den onderdominant liet eindigen, maar dat vormt toch nog geen casus belli. Dr Ouverture van Méhul's opera „Les deux aveugles" volgde en stelde de goede eigen schappen der insturmentallsten van meer dere zijden in het licht. In de Walsen van Joh. StrausS was o.a. het vlekkeloos over nemen van doorloopende tonenreeksen door verschillende instrumentengroepen op te merken, in „Doornroosje's Bruidvaart" de beschaafde klank en 't goede rhythme, in de Fantasie-Ouverture „Firenza" de uitvoering der echo-effecten. De „Finale" bleek een marsch te zijn, maar geen finale, want er volgde, als antwoord op de langdurige toejuichingen, nog een marsch, die dus de eigenlijke finale vormde. Er kwamen natuurlijk in de uitvoering dezer nummers wel eens onzuiverheden of oneffen heden voor. Doch wie begaat nimmer een fout? En als het nog kan gebeuren dat zelfs de juistheid van ministerieele of heet het volgens een meer en meer insluipend jargon, dat ons woorden als „politioneel" en „justi tioneel" opdischt, soms „ministerioneele" heeten? resoluties in twijfel getrokken wordt, is het niet noodig procesverbaal op te maken van eiken onzuiveren toon die een politieman op zijn instrument ongewild voort brengt. Van meer belang is het, te vermel den. dat er in de prestaties der Pol. Muz. Ver een gestadige vooruitgang waar te nemen is en dat dus haar belangen bij den directeur Peters in goede handen zijn. Na de pauze vergastte de heer Bakker de aanwezigen op filmvertooningen: Profilti- nieuws, een teekenfilm en een humoristische film met den komiek-acrobaat Joe Brown als hoofdpersoon. We hadden alle reden om den heer Bakker, die het Rembrandttheater weer belangeloos ter beschikking had ge steld, voor deze deels actueele, deels amu sante verpoozingen erkentelijk te zijn. Voor den heer Bakker is het eerelidmaat schap der Pol. Muz. Ver. blijkbaar meer dan een looze titel; hij toont zich dat eere- iidmaatschap dubbel en dwars waardig. K. DE JONG. De school in het Florapark. Gunning van den bouw. De directeur van Openbare Werken te Haar lem deelt ons mede, dat het bouwen van een school voor gewoon 1. o. aan het Florapark 14. waarvan de aanbesteding heeft plaats gehad op 9 December j.l., is gegund aan A. Castricum te Beverwijk voor f 68.988. M istletoe-idylle. door JAAP STIGTER. BELANGRIJKER, dan een fraai-opge- tuigde boom bij het Kerstfeest is de mistletoe, waaraan men zoo'n mys tieke kracht toekent. Tenminstevoor sommige menschen. Zij wooixden vlak tegenover elkaar in de breede straat met de moderne huizen. Hij: een sportieve verschijning, meestal ge kleed in een geruit fantasie-costuum in zo merdagen uit een ebonieten sigarettenpijpje rookend; 's winters uit een lange pijp. Zij: een charmant wezentje met lichtblonde krullen, waarop altijd een nietig koket hoedje stond, veel gelijkend op een half struisvogelei. 's Ochtends keek hij altijd uit het raam, om te ontdekken, hoe het met het weer stond en dan ging Annie de plantjes op haar venster bank met water begieten. Drie cacteeën heeft zij onlangs weg moeten doen, omdat deze erg leelijk geworden waren deze woestijnplanten kunnen slechts wei nig water verdragen. Herman werkte op een groot kantoor, waar hij den heelen dag brieven typte, ongeveer van den volgenden inhoud: „Mijne heeren. Naar aanleiding van uw factuur d.d. deelen wij u mede Hij was een accuraat werker, die wegens zijn serieuze plichtsbetrachting zeer bij zijn superieuren in de gunst stond en wel een kans maakte op promotie. Kort voor Kerstmis maakte Herman echter allerlei fouten. Hij ging een opmerkelijke ner vositeit toonen.brieven, die bijna af wa ren, ging hij weer verscheuren En de chef, van een en ander getuige rim pelde ontstemd het hooge voorhoofd en gromde: „Hmhm Gelukkig bleef het hierbij. In het koffieuur herhaalde zich steeds het zelfde: dan opende hij stiekum een doosje en keek met een onwezenlijke glimlach naar den inhoud. Een takje mistletoe. Meer niet. Als een kostbaar kleinood nam hij het voor zichtig tusschen de vingers en beschouwde het van alle Kanten HERMAN sliep 's nachts erg slecht. Want steeds kwelde hem het groote proo- bleem in zijn brein: „Hoe leg ik het aan. Hij dacht dit, hij dacht dat maar niets scheen hem bijzonder geslaagd. Een vriend van hem, die eenigen tijd in Engeland ge weest was, had hem verteld, dat men daar de mistletoe aan de paraplu bevestigde en zoo de straat opging. Maar daarvoor waren twee din gen noodig: je moest haar toevallig op straat tegenkomen en bovendien moest het re genen of sneeuwen anders kan een degelijk jongmensch niet met een paraplu verschijnen. Maar wat danIndien hij nu haar ouders kende en met een hoogst schijnheilig gezicht op bezoek kon komendan kon men altijd nog eens verder zien. Maar ook dat al niet. En toch: Kerstfeest en mistletoe daarin zat een schitterende mogelijkheid. Dat was zijn kans nu moest hij de stoute schoe nen aantrekken. Hak den knoop door en spreek haar eenvou dig op straat aan, had een vriend tegen hem Maar dat vond hij ook een afschuwelijk idee. Ook bestond dan de mogelijkheid dat hij voor goed zijn kansen bedierf. Maar wat dan Hf s ERMAN vond de oplossing. Op Kerstavond sloop hij stilletjes de straat over en be vestigde het takje met een punaise boven de buitendeur van haar huis. Al spoedig stond hij achter het raampje van de eigen huisdeur te wachten, de oogen strak naar den overkant gericht. Als zij naar buiten kwam zou zij hals over kop de straat oversteken en Er ging een uur voorbij. Herman's vader riep herhaaldelijk uit de huiskamer, wanneer hij nu eens binnenkwam om bij den kerstboom te zitten waarvan de kaarsen reeds ontstoken wa ren. Maar zijn zoon reageerde niet. Hij staarde alsmaar onafgebroken door het raampje staarde en staarde nog eensZijn plan scheen te mislukken. Er kwam niemand naar buiten. Naarmate de tijd verder voortschreed, voel de hij zich ongelukkiger worden. Eindelijk be sloot hij maar, het takje weg te gaan halen. wie weet, kwam morgen zijn kans nog. Nauwelijks had hij een been op straat ge zet, of een meisjesstem jubelde: „Eindelijk..." Uit een nabij portiekje kwam een slank we zentje, dat zich daar kennelijk verborgen had gehouden, naar hem toeschieten. Hij zag ineens, dat boven zijn deur ook een takje mistletoe hing „Domme jongen", zei zij zacht en sloeg haar armen om zijn nek, „waarom hang je zoo iets aan mijn deurmijn pa hoeft toch niet zoo direct op alles gezicht te hebben? Ik vind dezen kant van de straat veel beter Hij antwoordde niets, maar zijn lippen pre velden alleen maar: „Eindelijk (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbe houden). RESTAURANT LI O IS D'OR tel. 10281—14585 Voor Uwe KERST- en NIEUWJAARD11SERS in de versierde zalen met kaarsverlichting. Salonstrijkje Intieme sfeer Surprices (Adv. Ingez. Med.) Urk nog zonder vleesch. Het bestuur van de vereeniging „Hulp en Steun" op Urk heeft er Woensdag in toege stemd een ijsvlet te verhuren, teneinde vleesch van de postboot naar Urk te brengen. Volgens gebruik heeft deze vereeniging de mannen voor den zwaren tocht zelf uitgekozen. De vis- schers echter wilden een vergoeding van f 12.50 per persoon hebben, welk bedrag de sla gers, die de kosten zouden moeten betalen, te hoog achtten. Als gevolg hiervan is de tocht naar de postboot niet doox*gegaan en zit Urk thans nog steeds zonder vleesch. Eén slager echter heeft zich Donderdagmiddag naar de boot begeven. De bewoners hebben Donderdag tevergeefs uitgekeken naar de vliegmachine, die Urk uit zijn isolement zou kunnen verlossen. Enkele visschers hebben zich met een sleede naar Schokland en Kampen begeven om daar de meest noodzakelijke etenswaren te koopen. Aan de lus, doornat geregend, koud en rillerig van 't wachten op overvolle trams. Wie is Uw mede passagier? RHEUMATIEK Onzichtbaar, nü nog voor U, doch binnenkort zult U hem voe len. En hoe Hij bezorgt U de vreeselijkste pijnen, ondermijnt Uw gezondheid en berooft U van Uw levensvreugde. Geef hem geen kans! Verban hem met het eenig juiste middel Kruschen Salts. Eiken morgen „de kleine, dagelijksche dosis" en hij heeft op U geen vat. Kruschen Salts, uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.40, f 0.75 en ƒ1.60 (extra groot pak). (Adv. Ingez. MedJ Bebakening en wegwijzers langs de wegen. Voordracht van Ir. Van Wisselingh voor „Het Nederlandsche Wegencongres". 's-GRAVENHAGE, 22 December. Voor de vereeniging „Het Nederlandsche Wegencon gres" heeft heden in een der zalen van den Dierentuin ir. Th. van Wisselingh, hoofdinge nieur van den dienst der wegen en bruggen van den rijkswaterstaat, een voordracht ge houden over de bebakening der wegen. Spreker zeide o.a., dat bij een goede bebakening de gegeven aanwijzigingen niet alleen duidelijk zichtbaar, doch tevens zoodanig moet zijn, dat de bedoeling ervan onmiddellijk door den weggebruiker wordt begrepen. Spr. behandelde achtereenvolgens de maat regelen, welke in ons land en in het buiten land zijn toegepast ter aanduiding van de rij baan-begrenzing, de verdeeling in verkeers- stroken, de aanduiding en beveiliging van ge vaarlijke punten en de aanduiding van de ver schillende verbodsbepalingen en aan het ver keer te geven aanwijzingen. Hij eindigde met den wensch, dat het ver keer van een goede en meer uniforme beba kening een zoodanig gebruik zal maken, dat hierdoor een vermindering van het aantal ver keersongelukken zal worden bereikt. KAARTEN en WENSEN voor KERSTMIS en NIEUWJAAR. d/Rooij ANE.GANG 14 TEU1963 (Adv. Ingez. Med.) /CIJEEP/ LTjJMNCENf HOLLAND- AMERIKA LIJN. Breedijk 21 van Rotterdam te Baltimore. Drechtdijk, Vancouver n. Rott. 21 v. Liverp. Dinteldijk. Rott. n. Vancr. 21 te S. Franc. Bilderdijk Rott. n. Tampico, 22 v. Antw. Beemsterdijk, Tampico n. Rott. 21 (n.m.) v. Londen. Veendam 21 v. Rott. te New-York. Rotterdam 22 van Rotterdam te New-Orl. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Heemskerk 21 van Hamburg n. Amsterdam. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Maaskerk (thuisr.) 22 te Antwerpen. HOLLAND—BRITSCH-INDlë LIJN. Streefkerk 22 van Bremen te Hamburg, ver trekt 24 n. Rotterdam. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Gaasterkerk (thuisr.) 22 (v.m,) te Vlissin- gen, 22 (4 nam.) te Antwerpen verwacht. Tjlkembang 21 v Antw. en Hamburg. Meerkerk (thuisr.) 22 te Penang. HALCYON LIJN. Stad Dordrecht 21 v. Morphoubaai n. Rott. Flensburg 22 v. Narvik te Vlaardingen. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Waterland (thuisr.) 23 (12 midd.) te IJm. verwacht. STOOMVAART-MIJ NEDERLAND. Saleier (uitr.) 22 van Suez. Moena (uitr.) 22 van Port Said. WIJK LIJN Randwijk, Philadelphia naar Hamburg 22 te Vlissingen. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Agamemnon, Jaffa n. Rott. p. 22 Gibraltar. Ariadne 21 v. Amst. naar Hamburg. Bennekom 22 v. Amst. te Hamburg. Berenice 21 v. Rott. te Lissabon. Ceres Chili n. Amsterdam 20 te Valparaiso. Iris 22 v. Rott. te Amsterdam. Nereus 21 van Rotterdam te Pasajes. Oberon 21 van Izmir naar Gibraltar. Vulcanus 21 van Yerakini n. Piraeus. MEYER CO'S SCHEEPVAART MU. Antilochus 20 v. Rott. te Osaka. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Blitar (thuisr.) 21 van Djeddah. Tapanoeli (uitr.) 22 te Antwerpen. Kota Agoeng (thuisr.) 22 te Londen. Baloeran 22 v. Rott. te Batavia. Kota Tjandi. 22 van Rott. te Batavia. Garoet 22 van Batavia te Rotterdam. Heden: VRIJDAG 23 DECEMBER Stadsschouwburg: Zeemansvrouwen, voorstel ling ten bate der Stille Armen, 8.15 uur. Gem. Concertzaal: Concert H. O. V. 8.15 uur. Luxor Sound Theater: Joe E. Brown in „The Gladiator", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Deanne Durbin in „De Bakvisch", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Alexander's Ragtime Band. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: Shirley Temple in „Little Miss Broadway" en „Zigeunerbende" 2 en 8.15 uur. Spaame Theater: „Ten Westen van Shanghai" en „De pionier van Kentucky". Moviac Theater: GrUn ist die Heide. ZATERDAG 24 DECEMBER Stadsschouwburg: Juffrouw Snip en Juffrouw Snap, 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 115 uur, behalve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10