\ioGt Jïuxe UetUuut CA RAGE RABO Roem en welvaart voor Nederland. Thermometers STIENS Polly Perkins. V R IT D A G 23 DECHMBER 1938 HA'ART; EM'S DAGBEAD 3 De Gemeentelijke Voedsel- vers trekking. Gistermiddag werd er 700 Liter gele kool verstrekt. Gistermiddag om 5 uur werd op vier plaatsen in de stad van gemeentewege de gelegenheid opengesteld om tegen de somma van 5 cents een flinke portie gelekool te verkrijgen. Wij namen een kijkje in het lokaal in de Zoe- testraat, waar gedienstige meisjes de borden vol met de warme stamppot schepten. Aan lange ta fels namen de gegadigden plaats en lieten zich het voedsel best smaken. De St. Vincentius spijskokerij had in totaal 850 Liter gelekool be reid. In het lokaal aan de Zoetestraat werden on geveer 60 porties verstrekt. Velen verorberden hun maal ter plaatse, doch er waren er ook, die hun portie in een pannetje mee huiswaarts na men. Ook in de andere lokalen bleek veel animo om voedsel mee te nemen instede van het ter plaatse tc consumeeren. In totaal werd 700 Li ter van het bereide voedsel verstrekt Wegens het bijzondere karakter zal op lenKerstdag geen verstrekking van warm voedsel plaats vinden. In plaats daar van zal op Zaterdag a.s. gelegenheid worden gegeven desgewenscht meer voedsel mee te nemen. Op tweeden Kerstdag vindt de voedsel vers trekking plaats om 12 uur (in Spaamdam om 1 uur). Heden luidt het menu: Aardappelen met spi nazie. Morgen: Rijst. De adressen zijn: gebouw Zoetestraat no. 1, het schoolgebouw Haarlemmerliedestraat no. 29 en het schoolgebouw Overtonstraat no. 42. Te Spaarndam in het dienstgebouw Ned. Herv. Gem., Westkolk 8. zonder Chauffeur alleen GASTHUIS VEST 11 - HAARLEM - TEL. 17266 Verzekerde Wagens (Adv. Ingez. Med.) Gedistingeerd: zoo'n gladdering van jan Fortgens Gr. Houtstraat 109 naast Cinema Palace (Adv. Ingez. Med.) Hagelsehade. Haarlemsche tuinders geholpen. In de eerste helft van Augustus werden een aantal tuinders in het Zuiden der gemeente Haarlem door ernstige hagelsehade getroffen, als gevolg waarvan verscheidene hunner in moeilijkheden dreigden te komen. Door het gemeentebestuur zijn pogingen aan gewend om deze moeilijkheden te voorkomen, welke pogingen met succes zijn bekroond. Van verschillende zijden werd een bedrag ad pl.m. f 2300 bijeengebracht, dat, hoewel van een vol ledige vergoeding uiteraard geen sprake kon zijn. niettemin in staat stelde een uitkeering te doen aan hen, die het sterkst waren getroffen en ook krachtens hun overige omstandigheden het meest in aanmerking kwamen. In genoemd bedrag participeerden behalve het gemeentebestuur; Het Landgoed „Elswout", het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden, het Comité tot Bestrijding der Gevolgen der Werk loosheid, het Papefonds, de Haarlemsche Vei- lingvereeniging en de Vereeniging „Tuinders- belang". Laatstgenoemde vereeniging zond het gemeen tebestuur een dankbetuiging voor het in deze aangelegenheid verrichte werk. „DE NIEUWE MELKWEG". Door het bestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders is besloten, het geschil met de directie van de Melkinrichting „De Nieuwe Melkweg" omtrent de naleving van het collec tief contract, ter beslissing aan een scheidsge recht voor te leggen. Dit geschil gaat over de loonregeling. De organisatie meent dat de nieu we loonregeling, die voor de meeste bezorgers een belangrijke loonsverlaging beteekent, in strijd is met de collectieve arbeidsovereenkomst die nog duurt tot 31 Juli 1939. JUBILEUM BIJ DE COÖPERATIE „DE EENDRACHT" U.A. Donderdag herdacht de heer J. A. A. v. Aken den dag waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de Coöperatie „De Eendracht" U.A. te Haar lem. De voorzitter complimenteerde den jubilaris des middags in de bestuurskamer met dit feit namens het bestuur. Spreker memoreerde dat de heer van Aken reeds op 16-jarigen leeftijd in dienst was getreden en zich door ijver en plichts betrachting heeft opgewerkt tot winkelchef. Hem werd een enveloppe met inhoud overhandigd. Namens 't gcheele personeel werd het woord ge voerd door den voorzitter van het Jubileum fonds, die den jubilaris geluk wenschte en hem een enveloppe met inhoud overhandigde. Door de vele hartelijke woorden en geluk- wenschen, welke de jubilaris in ontvangst had te nemen, zal de dag voor hem steeds in aan gename herinnering blijven. DIEFSTAL EN HELING VAN BOEKEN. De rechtbank deed vandaag uitspraak in de strafzaak tegen de oud-employós van een groote uitgeversmaatschappij te Amsterdam, die zich schuldig hadden gemaakt aan diefstal en heling van boeken. Vier verdachten werden veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloo- pige hechtenis. Een vijfde werd veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf. De Officier van Justitie had tegen alle verdachten één jaar gerequireerd. PERSONALIA. Onze stadgenoot de heer Ir. J. Halm c.i. slaag de te Delft voor het ingenieurs-examen. Een Engelscli astroloog profeteert: Europeesche oorlog niet in de lijn der verwachting. Na M. Gabriel Trarieux d'Egmont, aan wiens prognose over 1939 wij een beschouwing hebben gewijd, is thans de Engelsche astroloog R. H. Naylor met zijn voorspellingen ten tooneele ver schenen. In het weekblad „Answers" trekt hij horoscoop van onze planeet en hierbij krijgen wij vooral ten aanzien van Europa eenige merk waardige dingen te hooren. Op een belangrijk punt stemt Mr. Naylor overeen met zijn Franschen collega: Een Europeesche oorlog schijnt niet in de lijn der verwachting te liggen! De heer Naylor herinnert zijn lezers er aan, dat hij sinds 1920 deze voorspelling elk jaar heeft herhaald en dit ondanks het feit, dat vrij wel alle andere „profeten" en schrijvers de we reld overstelpten met ongelukstijdingen pver de toekomst. Ten aanzien van Duitschland houdt de En- gelschman er een andere zienswijze op na als d'Egmont. Zooals men zich herinneren zal voor zag deze laatste in den volgenden winter een catastrofaal tijdstip voor Adolf Hitler. Naylor meent uit Hitler's horoscoop op te kunnen ma ken, dat het bewind van den Fiihrer op zijn minst nog tien jaar zal voortduren. Mogelijk ligt de grens zelfs bij 1954 of daarom trent. De jaartallen 1948 en 1954 geven naar ruwe schatting de kritieke perioden uit de loop baan van den Nazileider aan. Frankrijk gaat volgens Mr. Naylor een bewo gen jaar tegemoet. Het land staat aan den voor avond van een revolutie. Sommigen mijner le zers, zoo voegt de astroloog hieraan toe, zullen misschien opmerken, dat zoo'n voorspelling ge makkelijk te doen is, omdat de Fransche kabi netten nu eenmaal alle aan onstabiliteit mank gaan. Ditmaal zal het echter ernstiger toegaan. De revolutie, zoo leest de heer Naylor uit het betreffende sterrenbeeld, zal Frankrijk op zijn grondvesten doen schudden. Ook d'Egmont heeft groote politieke veranderingen voor Frankrijk voorspeld. Hij duidt 1939 echter niet als een catastrofaal jaar aan, maar verwacht een gelei delijken ommekeer naar de dictatuur, welke zich binnen vier jaar zou moeten voltrekken. De horoscoop voor Nederland, waarover d'Eg mont zich in vrij vage termen uitlaat, blijkt vol gens de beschrijving van Naylor uitermate gun stig te zijn. De astroloog vat zijn prognose als volgt samen: „Eeuwen geleden hebben de Hollanders met succes de geheele legermacht van Spanje weer staan. In den wereldoorlog van 1914'18 ge lukte het hun buiten den algemeenen chaos te blijven. Ik voorspel, dat Nederland met Scandinavië een periode van roem en welvaart tegemoet gaat. Nederland door zijn unieke bronnen in de over- zeesche gewesten. Scandinavië door zijn geografische ligging. De opkomt Van Sovjet Rusland en de verdere uitbreiding van de luchtlijnen van dit land-zul len de betéekenis van Noorwegen. Denemarken, Zweden en Finland doen toenemen. De expan sie van Japan en de modernïseering van Zuid- Oost-Azië zullen een soortgelijken invloed uit oefenen op de Nederlandsche bezittingen in het Verre Oosten. Binnen tien of twintig jaar zal in den land- en tuinbouw een geheel nieuw systeem worden toegepast. Men zal het beleven, dat het rijpingsproces van graan, fruit en de meeste andere land en tuinbouwproducten zich in versneld tempo zal voltrekken. Nederland zal dit procédé het eerst in gebruik nemen. Aldus Mr. R. H. Naylor, wiens profetieën wij overigens, zooals duidelijk zal zijn, geheel voor zijn eigen rekening laten. Het sneeuwruimen in de Haarlemsche straten. Gemeentereiniging werkt op volle kracht. Ondanks de voortdurende sneeuwbuien is de Gemeente-reiniging Donderdag blijven doorwer ken om te pogen de binnenstad en de hoofdver keerswegen in de buitenwijken begaanbaar te maken. Behalve de reeds eerder medegedeelde maat regelen. zijn de motor-sneeuwploegen den ge- heelen dag in bedrijf geweest; in den namiddag zijn deze wegen, in verband met strenge vorst en nieuwen sneeuwval, opnieuw met zout be strooid. Aangezien het reinigingspersoneel ook den voorgaanden nacht had gewerkt, werd de arbeid des avonds te 7 uur gestaakt. Hedenmorgen 4 uur zijn opnieuw motor sneeuwploegen uitgerukt, terwijl pl.m. 200 losse werklieden in dienst zijn genomen om met handwagens de sneeuw uit de winkelstraten te verwijderen. Voor meer hulp hierbij zijn nog 16 paarden wagens gehuurd. Zoo mogelijk zullen den geheelen dag de mo tor-sneeuwploegen blijven rijden om ook de bui tenwijken meer begaanbaar te maken. Ook het vuilnisophalen ondervond vertraging door vorst en sneeuwval. Klacht van werkloozcn. Van de zijde der werkloozen ontvingen we de volgende klacht: „De werkloozen, van wie velen een sneeuw- kaart van de Arbeidsbeurs hebben ontvangen, moeten zich aan de meldingskantoren des mor gens 7 uur en half negen aanmelden. Heden morgen hebben zich niet minder dan eenige honderden aangemeld, doch lang niet allen kon den geplaatst worden. Velen bleven van 7 uur tot half negen wachten en toen later bleek dat zij toch niet konden worden aangenomen, kwam zeer sterk de ontstemming tot uiting. De vorige periode (aldus de werkloozen) werden zij, die zich niet hadden aangemeld, na verloop van een tweetal maanden gekort in hun steunbedrag, maar nu laat men de menschen eenige uren wachten en betaalt hun hier geen cent voor uit". Tot zoover deze klacht. Ten kantore van de Gemeente-reiniging werd ons medegedeeld, dat niet alle werkloozen, die zich aanmelden, kunnen worden aangenomen. De menschen, die niet aan het werk kunnen worden gezet, moeten hun sneeuwkaart afgeven aan een controleur (ambtenaar van den Werk- loosheïdsdienst), die op de kaart aangeeft, dat de houders zich aangemeld hebben. Dan worden zij niet in hun steunbedrag gekort. Het wachten is niet tc voorkomen; dat gebeurt ook bij de stempellokalen, vanaf 25 c\. GIERSTRAAT 27 - TEL. 16764 (Adv. Ingez. Med.) De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur Weer: Wind: Den Helder: Vlissingen: De Bilt: Groningen: Maastricht: betrokken mist zwaar bewolkt betrokken mist ZO zwak ONO zwak O zwak ZO zwak stil Temperat. in gr. C.: Minimum ïedennacht in gr. C.: Neersl. afgel. etmaal in m.M.: Den Helder: Vlissingen: De Bilt: Groningen: Maastricht: —12 —18 —16 —12 —19 —17 Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: Zwakke tot matigen Zuidoostelijken tot Oostelijken wind, nevelig tot gedeeltelijk bewolkt tijdelijk nog betrokken, weinig of geen sneeuw, strenge tot matige vorst. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 20 F. Laagste hedennacht 14 F. Hoogste heden 16 F. In den toestand komt weinig verandering. Het gebied van hoogen luchtdruk in Noord- Rusland breidt zich over het Oostzeegebied uit, wat aanleiding zal geven tot versterking der continentale luchtstrooming in onze om geving. De depressie, die hier de sneeuw ge bracht heeft, is naar Zuid-Frankrijk getrok ken. Ten Westen van Portugal kwam een be langrijk gebied van hoogen luchtdruk tot ont wikkeling, dat zich over het Westelijke Mid- dellandsche zeegebied begint uit te breiden. Ook op IJsland stijgt de luchtdruk. De Oceaan depressies blijven op grooten afstand. Aan den ingang van het Kanaal, in Bretagne en in de Golf van Biscaye stormt het uit Noord. Deze lucht stroomt uit het Noorden en verjoeg in het Westen van Schotland, in het Oosten van Engeland en in Bretagne de vorst. In Scandi navië nam de vorst af, in Centraal-Europa toe. Lichte vorst wordt alleen gevonden in het Westelijk Oostzeegebied, in Hongarije, in Zuid- Oost-Engeland en Ierland en in een smalle strook langs de kust van de Golf van Biscaye en langs de Pyreneeën en de Middellandsche zee-kust. Zeer strenge vorst heerscht in Zuid- Duitschland, Noord-Frankrijk en in België en verder in de Baltische staten. Als laagste mor- gentemperatuur wordt gemeld min 19 graden Celsius te Neurenberg en te Riga. Ook in het Westelijk deel van IJsland begon het te vrie zen. De Duitsche vliegtuigopstijgingen melden ongekend lage atmosfeertemperaturen. BAROMETERSTAND Vorige stand Stand van heden Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KUIPERS <Sz ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Zaterdag v.m. 4.20 uur; n.m. 16.32 uur. Strand berijdbaar van 9.0014.30 uur. Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst f Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. 767 m.M. 771 m.M. Van ingezonden stukkengeplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Vooj den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Voor de jeugd. Hoe helpen wij de vogels? In deze koude dagen, met strenge vorst, als de kachel het eenige plaatsje is, waar men zich behaaglijk voelt, moeten we ook eens aan onze gevederde vriendjes: de vogels denken. Voor hen is deze tijd een periode, waarin ze volko men op de menschen aangewezen zijn. Voedsel is er heel schaars of niet. want de grond is bevroren en keihard en de planten le veren om dezen tijd ook niets, omdat zaden en jonge loten ontbreken. Drinken, waar onze vogels ook behoefte aan hebben, is er ook niet, want al wat vocht was, is bevroren. Daarom dienen wij, als het eenigszins kan, de vogels te helpen. Ik zal hieronder een methode beschrijven, waardoor we onze gevederde vriendjes een grooten dienst kunnen bewijzen, die ze ons in den zomer met hun gezang weer ruimschoots zullen beloonen. Op een beschut plekje in onzen tuin, of als we geen tuin bezitten, op een beschut plekje op ons balcon of in de vensterbank strooien we wat fijn gemaakt brood met pinda's en misschien zijn er wel wat kaaskorstjes, kruimels enz. van de koffietafel overgebleven, die we dan ook nog bij het brood kunnen voegen. Misschien kan je een kleinigheidje missen om een vetbol dat is een stuk plantenvet met verschillende zaden, dat heel goedkoop te krijgen is te lcoopen, waar de meezen zich tegoed aan kunnen doen of een stuk spekzwoerd, waar ze ook dol op zijn. Als we deze vogellekkernijen aan een draadje tusschen pinda's rijgen, zul je zien hoe de mee zen er met hun pootjes aan gaan hangen en de zaden er met hun spitsche snaveltjes uithakken. Nu gaan we het drinken verzorgen. We nemen een bakje (niet te groot, anders denken de vo gels, dat het een badje is en gaan er in baden. Als ze dan weer ergens anders op een koude plaats gaan zitten, bevriezen ze en sterven dan en dat is onze bedoeling niet!) We doen in dat bakje een lepeltje suiker (dan bevriest het wa ter niet zoo gauw) en vullen dan het bakje met lauw (vooral niet te warm) water. Je zult zien hoe lekker de vogels dat vinden. Als we dit bakje nu ook nog bij het voer zetten, zul je zien hoe weldra de vogels meezen, musschen, vinken, lijsters, merels enz. van alle kanten te voorschijn komen, om zich tegoed te doen aan de lekkernijen, die voor hen zijn klaargezet. Als het voer op is en het water be vroren is, verversehen we het natuurlijk weer. We laten de vogels nooit zonder voedsel zitten! En dan zal je op 't laatst merken, dat er hoe langer hoe meer vogels (soms heeel mooie!) op bezoek komen. Dan nog één ding wou ik jullie nóg zeggen. Als er sneeuw ligt zet je het voedsel en drinken op een sneeuw-vrije en zooals ik al gezegd heb beschutte plaats. En nu maar aan den slag, om onze gevederde vriendjes, die op 't oogenblik aan voedselgebrek lijden, te verblijden! WIM BREEMER. Hoeveel schulden de gemeenten hebben. Gegevens over Haarlem en Omstreken. Wij wezen er eenige dagen geleden op, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek voor het eerst gegevens gepubliceerd heeft over de totale schulden der gemeenten. Tot heden wer den alleen de bedragen der schulden bekend gemaakt voor zoover die omgezet zijn in geld- leeningen. Wij gaven al een vergelijking tus schen de zeven gemeenten in ons land met meer dan 100.000 inwoners, waaruit bleek, dat Haarlem in vergelijking met Amsterdam en Rotterdam geen hoog bedrag aan schulden heeft. De vergelijking voor Haarlem en de gemeen ten in de omgeving is als volgt: per inwoner Haarlem f 57.035.076 f 427.86 Heemstede f 7.608.072 f 407.72 Bloemendaal f 5.253.388 f 330.40 Velsen f 12.120.767 f 264.21 Beverwijk f 4.236.110 f 210.33 Heemskerk f 448.898 f 94.31 Castricum f 703.101 f 102 31 Haarlemmerliede f 356.689 f 107.27 Haarlemmermeer f 2.081.553 f 66.73 Bennebroek f 403.708 f 152.62 Hillegom f 2.832.398 f 252.78 Zandvoort f 2.973.532 f 321.74 Uit deze cijfers blijkt, dat Heemstede in ver gelijking niet veel onder het bedrag van Haar lem blijft. In Bloemendaal is de schuld per inwoner omgeslagen belangrijk minder, wat natuurlijk verklaard wordt doordat Heemstede een eigen gasfabriek heeft en ook een grond bedrijf en Bloemendaal niet. Van de kleine gemeenten is de schuldenlast in Zandvoort betrekkelijk hoog. WIELRIJDSTER GESLIPT. Donderdagmorgen half twaalf had een negen jarige wielrijdster bij het maken van de bocht bij de Riviervischmarkt het ongeluk te slippen en te vallen. Zij brak haar rechter onderbeen. Door een juist passeerend lid van den Ongeval len dienst werd zij voorloopig verbonden, waar na zij per ziekenauto naar het Diaconessenhuis werd vervoerd. „Vrije Mannen" Halldor Laxness schept in dezen prachtigen roman den Viking- met het hart van een dich ter den pionier en tevensden tiran den mensch monumentaal ten voeten uit (Adv. Ingez. Med.) HET TOONEEL Amicitia Juncti. Wij ouderen mogen al spoedig klaar staan met onze kritiek op de tegenwoordige jeugd en luide dè meening verkondigen, dat wij „in onzen tijd" zooveel beter waren, een voorstel ling van Polly Perkins door Amicitia Juncti doet ons zooals de rector van het gymna sium. de heer Dr. C. Spoelder in zijn aardige, joviale speech aan het slot terecht opmerkte toch wel eenigszins anders oordeelen. Aller eerst door den beschaafden geest, die er van uit ging. maar ook door de serieuze wijze van opvoering. Want men zag aan alles dat deze voorstelling ernstig was voorbereid en dat de verschillende rollen door alle executanten zeer goed werden aangevoeld. De woorden van lof van den heer Spoelder, waarin wij ook eenigen zeer begrijpelijken trots op zijn leer lingen meenden te hooren, waren dan ook vol komen verdiend. De jongelui, die Polly Perkins gisteren speel den, waren nog niet eens geboren misschien lag de oudste al in de wieg toen ik dit blij spel van Douglas Murray voor het eerst met Greet Lobo in de titelrol door Het Schouw- tooneel zag spelen. In mijn herinnering leeft nog altijd Greet Lobo voort, zooals zij daar neergehurkt zat aan de voeten van „oom Priestly" en hoor ik nog haar biecht van haar ongelukkig huwelijksleven. Tusschen alle vreugde viel toen opeens een stilte in de zaal Dat verhaal was om technische redenen gisteren tot twee zinnen gereduceerd. Wim Paauw heeft natuurlijk heel goed de grenzen voor zijn spelers gezien en het stuk aangepast naar hun capaciteiten. En dat was heel ver standig, want nu ging dit blijspel niet boven hun krachten en kregen wij er een aller aardigste, vlotte voorstelling van. Ja. vlot vooral. Deze jongelui gaven aan vele ouderen het voorbeeld van voortreffelijke rolkennis. Daardoor werd er aldoor in een levendig, vlug soms, wanneer men de „rusten" vergat, zelfs wel eens even te vlug tempo gespeeld. Dit deed prettig aan. En ook de distinctie, die over deze geheele voor stelling lag, niet alleen in de correcte, zuiver Hollandsche uitspraak, maar ook in het spel Zelfs was Ferges Wimbush de heer N Drost misschien wat te beschaafd voor deze rol en deed hij meer aan een student uit Cambridge dan aan een Canadeeschen eco noom tegenstelling immers van den def- tigen Engelsohman denken. Maar het was een genoegen een zoo vlot jongmensch met jeune premier-allures op de planken te zien. Alleraardig was ook de heer R. Wesstra in de rol van Robert Gilmour. Vooral in zijn zeggen toonde hij een natuurlijk komisch ta lent te bezitten, waardoor elke zin behoorlijk over het voetlicht kwam. Erna van Ravenswaay was een zoo char mante Polly Perkins, dat zij zich maar be hoof de te vertoonen, om niet alleen Ferges Wimbush, maar ook de zaal te veroveren. Wanneer ik iets over de mode te beslissen had. zou ik alle jonge meisjes in het kleed van ka menier steken. Elise Scharmhart zag nog wel in een dou blure er niet tegen op haar vrouwelijke, zachte eigenschappen te maskeeren. Vooral de boosaardige, scherpe Ruth typeerde zij heel goed. De voortdurende glimlach, die zich ondanks alles baan brak, was heb bes te bewijs, dat de rector gelijk had en de speelster van nature niets met een zure helle veeg gemeen had. Minnie vond een vroolijke, jonge vertolkster in Ada van der Pol, Martha een toegewijde in Tineke Boltjes. Als oom. Priestley zagen wij F. F. Posthumus Meyjes, die wel eenige moeite had zoo maar in eens 50 jaar in zijn leven over te slaan, al deed hij het niet onverdienstelijk. De heer Paauw toont al meer en meer de aangewezen regisseur voor jonge menschen te zijn. Wij zien dit telkens weer aan de ver zorgde opvoeringen onder zijn leiding met welk een smaak was bijvoorbeeld het tooneel aangekleed maar het blijkt ook uit de sym pathie, die hem van de spelers tegenstroomt. Er heerschte in de zaal heel den avond een prettige, opgewekte stemming en hoe kon het ook anders op deze feestvoorstelling, die tege lijk de vooravond was van een vacantie met sneeuw en ijs! Benijdenswaardige jeugd, wij groeten u met de herinnering aan den tijd, toen ook voor ons een ijsvacantie de zaligheid der zaligheden beteekende. J. B. SCHUIL. HEEMSTEDE JAARVERGADERING TUINLIEDEN. Woensdagavond hield de onderlinge tuinlie- denvereeniging „Aerdenhout en Omstreken" haar 28ste jaarvergadering. In zijn openingswoord herdacht de voorzit ter, de heer H. v. Gurp, het overlijden van den heer C. v. Iperen, een der oprichters der ver eeniging en vele jaren penningmeester. Uit 't jaarverslag van den 2en secretaris, den heer G. Boting, bleek dat het ledental van 33 tot 39 steeg. Veel succes oogstte de vereeniging met da huisbroei, de tuinkeuringen, de prijsvragen, de inzendingen ter keuring en de causerieën en lezingen. Het verslag van den penningmeester sloot met 'n batig saldo van f 2,50. Bij de opgave tot deelneming aan de in dit jaar weer te houden tuinkeuring bleek de animo weer voldoende te zijn. De gelegenheid tot deelneming werd nog een maand verlengd. Als voorzitter werd met vrijwel algemeene stemmen herkozen de heer H. v. Gurp. Ook de heer K. Goudzwaard werd met overgroote meerderheid als bestuurslid herkozen. De heer Goudzwaard zal voortaan de functie van secre taris-penningmeester vervullen. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer C.-v. Iperen werd gekozen de heer W. Schuijlenburg. De heer W. A. v. Zadel gaf verschillende in lichtingen over de behandeling van bloembol len voor de op 15 Februari a.s. te houden ten toonstelling huisbroei. De heer K. Goudzwaard hield een causerie over een door hem ingezon den collectie Cactussen en Vetplanten. Voor de BILJETTEN en BORDEN, bij MISSET ZN., Reclame atelier. KORTE WOLSTRAAT - TELEF. 15515 (Adv. Ingez. Med.) IJMUIDEN BESOMMINGEN. Manden TRAWLERS: 265 Jacq. Clasina IJM 10 f 1090 300 Knikker IJM 4 f 1310 Schepen met versche haring: Vlaardingen 84 f 417, KW 161 f 920, KW 45 f 660. MARKTBERICHT IJMUIDEN. (Versche visch). IJmuiden, 23 Dec. 1938 (A.N.P.) Tarbot 170—150 ct. per kg. Tong 220130 ct. per kg. Heilbot 94 ct. per kg. Griet f 32—f 13 per 50 kg. Poontjes f 4.50 idem. Middel schelvisch f 17 idem. Kleinmiddel schelvisch f 13f 10 idem. Kleine schelvisch f 7.50f 5.60 idem. Groote gul f 7.60f 6 idem. Kleine gul f 3.50f 1.65 idem. Wijting f 5.40—f 5 idem. Versche haring f 3f 1.60 idem. Vleet f 1.15 per stuk. Rog f 14 per koop. Ir. J. A. Verhoef bij auto-ongeval gewond. Ir J. A. Verhoef, directeur van Openbare Werken, is gistermiddag in Den Haag met zijn auto aangereden door een autobus tengevolge van de gladheid. De heer Verhoef kreeg het stuur tegen de borst, waardoor vermoedelijk eenige ribben zijn gebroken. Hij is opgenomen in het ziekenhuis Bronovo. De auto werd ernstig beschadigd. EGMONDSCHE VISSCHERMAN VAN DUIT- SCHEN TRAWLER OVERBOORD GESLAGEN Gemeld wordt, dat een der werklooze vis- schers, een inwoner van Egmond aan Zee, die voorheen op IJmuidensche trawlers en thans op den Duitschen stoomtrawler Dirk Stüwe voer, over boord geslagen en verdronken is. VELSEN Uitbreiding directie Hoogovens. Raad van Commissarissen stelt dr. M. W. Holtrop voor. In de op 21 dezer gehouden Vergadering van den Raad van Commissarissen van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. is besloten de benoeming tot lid der Directie van den heer dr. M. W. Holtrop door een binnenkort te houden al gemeene vergadering van aandeelhouders te bevorderen. De heer Holtrop was vroeger reeds in dienst van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens werkzaam en vertrok in 1936 naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika om bij de Shell Chemical te San Francisco de functie van vice-president te aanvaarden, in welke functie hij nog werkzaam is. Het ligt in de bedoeling, dat de heer Holtrop omstreeks Juni van het volgend jaar zijn nieuwe betrekking zal aanvaarden.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2