Mofie v. d. Waerden met groote meerderheid aangenomen. _PUROL STEGEMANS échte GEEDERSCHE Goudverschepingen om financiëel- technische redenen. Tariefmachtigingswet erdoor. BOVEN EEN KUDDE OLIFANTEN. N- i Bfi VRIJDAG 23 DECEMBER 1938 H'AAELEM'S DAGBLAD 3 TWEEDE KAMER DEN HAAG Donderdag. Zooals wel te verwachten viel, nam de Kamer met overgroote meerderheid de motie-v. d. Waerden (s.d.) in zake de vliegvelden aan: en wel met 7214. Prof. v. Gelderen (s.d.) had, met een achttal partijgenooten bezwaar tegen het voorstel van zijn fractiegenoot v. d. Waer den, omdat hij daarin slechts een negatieve uitspraak zag, n.l. tegen Schiphol als 't eenige centrale vliegveld; voorts stemden 4 anti-revo lutionairen en één Katholiek tegen. Bij de behandeling van de begrooting van het Departement van Koloniën viel er eigenlijk zoo weinig van belang voor, dat ik me meen te kun nen bepalen tot vermelding, dat de kwestie van de verdeeling tusschen Indië en het moederland van de vlootkosten, nog al wat tongen los maakte. Minister Weiter wees er op, dat Indië met z'n zeer uitgebreid maritiem gebied altijd tot de vlootuitgaven had bijgedragen. Ook sinds 't bestaan van den Volksraad hetgeen heugelijk is bleek de bereidheid hiertoe aan wezig te zijn. Nu bleek in 1934, tijdens de groote crisis moeilijkheden, voor Indië de regeling welke toen gold veel te bezwaarlijk. In verband met den nood, welke Indië toen doormaakte, kwam een tijdelijke regeling tot stand, waarbij 't Moeder land aan de Indische schatkist nader tegemoet kwam. Naar aanleiding van de later te behan delen motie van den heer Stokvis (s.d.), welke het grootste deel van de uitgaven voor de Indische maritieme verdediging ten laste van de Nederlandsche begrooting gebracht wilde zien (de Regeering zou dan door een in te stellen commissie naar een nieuwen grondslag voor de kostenverdeeling moeten laten zoeken), merkte de Minister op, dat het thans geldende stelsel hierop neerkomt, dat de kosten voor aanbouw door 't moederland, die voor het onderhoud van het in Indië aanwezige deel der vloot door de Indische schatkist worden betaald. Minister Weiter houdt vol, dat de nieuwe regeling billijk en ook beslist voordeeliger voor Indië is, dan de wijze der kostenverdeeling zooals die vroeger bestond. Mr. Jo ekes (v.d.) en generaal B a- jetto (R.K.) die zich voor de toekomst be zorgd hadden gemaakt, kregen te hooren, dat Indië niet bang behoeft te zijn, dat het bij de huidige regeling financieel aan den slech ten kant zou staan. De Minister erkent, dat in het z.g.n. correctief, dat het systeem ook bevat (over en weer zal 'n bijdrage mogelijk wezen) iets zit, dat een opportuun karakter kan heb ben. Als de heeren Stokvis (s.d.) en Roestam Ef fende (comm.) naar systemen van kostenver deeling t.a.v. de defensie elders hadden verwe zen, voerde Minister Weiter aan, dat wij ons eigen stelsel met onze eigen zedelijke normen moeten hebben. Het nu gekozen systeem dient een „fair trial" te krijgen; blijkt er gegronde reden het tenslotte te veranderen, dan zal men dat zeker niet nalaten, want het is geenszins als eeuwig bedoeld. Op het oogenblik moet in- tusschen vastgesteld, dat de nieuwe regeling, vergeleken bij vroeger, voor Indië millioenen en millioenen voordeel zal beteekenen. Dit nam niet weg, dat tegen het artikel van de begroo ting, waarin de kostenverdeeling opgesloten lag zoowel de sociaal-democraten stemden als de communisten. Met 4621 ging het er door, waar na de Kamer de begrooting van het Departe ment van Koloniën z. h. st. aannam. Hierop kon Mr. Rost v. Tonningen (nat soc.) zijn goud-interpellatie houden. Het aan houden van goudreserves voor de Nederlandsche Bank in 't buitenland acht spr. verkeerd. Hij vroeg den Premier of deze ook niet meent, dat ze in tijden van internationale spanning binnen het souvereine machtsbereik der Nederlandsche Regeering moeten liggen en tevens aan den Minister van Financiën of de Regeering wist waarom Mr. Trip stelselmatig goud naar den vreemde was gaan verplaatsen. Waarom is dat gebeurd? En waarom heeft de Regeering bij K. B. de verplichting van de Nederlandsche Bank opgeheven ten aanzien van publicatie van de hoeveelheid in den vreemde aanwezige goud reserves? Is 't juist dat de goudverschepingen in de laatste 5 maanden nagenoeg uitsluitend naar Londen en New York zijn verricht, waar van 't totaal ongeveer 'n half milliard goud zou bedragen? Heeft de Regeering waarborgen, dat ze altijd over die reserves vrijelijk zal kunnen beschikken? Maakt dit alles ons niet te zeer af hankelijk van Groot-Brittannië en Amerika? Past een en ander bij de zelfstandigheidspoli- tiek? Tenslotte, is de Minister-President bereid het noodige te doen om de reeds naar het bui tenland overgebrachte goudreserves der Neder landsche Bank ten spoedigste naar Nederland terug te doen brengen? Mr. de Wilde, de Minister van Financiën, wees er op, dat het niet meer publiceeren van de goudvoorraden in 't buitenland o.m. samen hangt met het Nederlandsch belang, n.l. om het speculanten nfet te makkelijk te maken iets te ondernemen wat dat belang zou schaden. Gron den van valuto-technischen aard, verband hou dende met 't egalisatie-fonds, hebben, in volle overeenstemming met de Regeering, tot de ver schepingen geleid. Aangezien de transacties van 't egalisatiefonds voornamelijk geschieden in pon den en dollars lag het voor de hand, dat de goudzendingen waarmee overigens al bij het loslaten van den gouden standaard en in ver band met de toen geschapen situatie, een aan vang werd gemaakt v.n.l. (zij het niet uit sluitend) naar Engeland en Amerika plaats vinden: zouden de operaties in roebels geschie den, dan zouden we het goud naar Moskou moe ten sturen! De Regeering heeft er voor gezorgd, dat ze de noodige waarborgen bezit, dat Nederland vrijelijk over die voorraden zal kunnen be schikken, maar natuurlijk kan geen nadere mededeeling omtrent het punt van de waarbor gen worden verstrekt: deze materie immers leent zich niet voor publieke bespreking. Minister Colijn noemde het nergens noodig, ja, alleen maar bedenkelijk zich te ver diepen gelijk de interpellant had gedaan in speculaties over de vraag met welke landen Nederland eventueel in oorlog zou kunnen ko men. Hij verklaarde, dat, indien al in abstrac- ten zin het ideaal zou wezen dat we al ons goud hier hadden, er sinds 't verlaten] van den gouden standaard overwegende redenen aanwezig zijn om een deel van onze goudvoorraden in 't bui tenland aan te houden. Dat geschiedt om rede nen, die het noodzakelijk doen zijn aldus te handelen, in verband met de operaties van het egalisatiefonds. Dit aanhouden in den vreemde van een deel onzer goudreserves, om financieel- technische redenen, is niet in strijd met onze zelfstandigheidspoütiek en dus is de Regeering. gezien bedoelde noodzaak, ook niet bereid de goudreserve weer ten spoedigste naar Nederland te doen terugkeeren. De interpellant ontkende, dat 't noodig was om valuta-technische redenen geheim te hou den, waar zich ons goud bevindt. En dus moe ten er z.i. andere redenen voor de verschepin gen zijn. Spr. constateert, dat de Regeering voor het geen gebeurd is blijkbaar verantwoordelijk is en niet steekhoudend noemt hij dat de zendin gen naar Engeland en Amerika zijn geschied omdat voornamelijk de operaties geschieden in ponden en dollars. Minister De Wilde wees er op, dat specu lanten afgaan op daling en stijging van goud zendingen naar den vreemde; daarom is het juist beter ze niet te publiceeren. De Minister-President betoogde, dat de goud zendingen alleen met de, te verwachten, opera ties van het egalisatiefonds en niets met onze zelfstandigheidspoütiek te maken hebben. Dit naar aanleiding van een in dezen door den in terpellant tusschen het een en het ander gelegde verband. Tenslotte zij nog vermeld, dat heden de hee ren Ti la n us (c.h.) en Prof. v. Gelderen (s.d.) de vrees te kennen gaven dit naar aan leiding van een suppletoire defensie-begrooting dat er te veel geld wordt uitgegeven voor den kazernebouw te IJ muiden en ook voor de oefeningterreinen te Zuid-Laren. Nadat de heer Duymaer v. Twist (a.r.) al had opge merkt, dat de kritiek met betrekking tot de ka zerne in IJmuiden overdreven is, aangezien er o.m. ook voor 'n badgelegenheid en 'n recrea tie-gelegenheid gezorgd wordt, verzekerde Mi nister v. D ij k, dat hem, na een onderzoek ter plaatse, gebleken was dat de, aanvankelijk ook in zijn oogen wel zeer hooge posten, strikt nood- zakeüjk waren, ze dienen niet alleen voor den bouw van de kazerne, maar tevens voor aller lei andere, daarmee samenhangende doeleinden Z. h. st. nam de Kamer hierna de suppletoire aan. EERSTE KAMER Maar: 22 tegenstemmers. Met 2622 won de Regeering het pleit. De lin kerzijde, de nationaal-socialisten en 2 christelijk- historischen (de heeren ter Haar en Mr. Polle- ma) stemden tegen. Prof. Woltjer (a.r.) ver klaarde, vlak voor de beslissing, wel niet geheel overtuigd te zijn van de juistheid van wat de Ministers voorstonden, maar hij wilde het ka binet toch geen onnoodige moeilijkheden in den weg leggen, verklaring, die eenige interrupties („omgevallen", zoo klonk het) ontlokten. 's Ochtends had eerst prof. de Savornin L ohm an (c. h.) een staatsrechtelijk college over 't amendement gegeven de Tweede Ka mer had het z.i. op juiste wijze gebruikt om vervolgens te betoogen, dat al mocht hij de vér gaande overdracht van bevoegdheid, die de wet IJsverm aak geeft ruwe huid r verzacht - geneest (Adv. Ingez. Med.) aan de Regeering schonk, niet fraai vinden, het ontwerp toch moest worden aangenomen. Deze spreker onderstreepte nog eens, dat de Staten- Generaal ten aanzien van al of niet bekrachtigen van verhoogde tarieven, volkomen vrijblijven. Mi-, v. Lanschot (r.k.) bestreed dat 't aan hangige ontwerp eerst nu een ombuiging onzer handelspoütiek bracht, noemde zichzelf vrijhan delaar. maar een die, geüjk de vrijz. democraat Schilthuis in de Tweede Kamer, inziet, dat we ons thans bij de gewijzigde omstandigheden moeten aanpassen. De nat. soc. Mr. v. Bönninghausen zou een volmacht, als dit ontwerp schenkt, wel aan een nat. soc. regeering, niet echter aan dit be wind willen geven. Nu wordt het, volgens spr., een scheermes in handen van 'n kind en 't Ne derlandsche volk zal er mee geschoren worden. Uit den aard der zaak viel er voor de Minis ters niet veel nieuws meer te vertellen. Uit wat Minister de Wilde te berde bracht, was mis schien wel 't belangrijkste, dat hij verklaarde ontdekt te hebben, dat het systeem van servitu ten in den vorm van buiten en boven den in houd zelf van een wet, uitgaande beloften, eigenlijk volkomen verkeerd is. Kamer en Regee- ring moeten daarom in de toekomst volkomen vrij blijven. In tweede instantie deed dit blijk baar den heer Ter Haar (c.h.) nog eens vra- gen of de beraamde tariefsverhoogingen nu straks niet boven de aangekondigde 20 pet. zul len gaan, waarop hij te hooren kreeg, dat de Re- geering op dit oogenblik niet verder wil gaan dan dat percentage. Maar in de toekomst Minister Steenberghe bestreed in 't bij zonder het betoog van Dr. Heldring en meende, dat het catastrophaal zou kunnen worden, als men deze wet niet zou hebben; met contingen- teeringen zou het bedrijfsleven minder goed ge diend wezen. Spr. ontkende, dat er kwestie was van aan tasting van de rechten van het Parlement. Wat het pas tot stand gekomen Engelsch-Amerikaan- sche handelsverdrag betreft, de Regeering kon het nog niet heelemaal overzien. Waarschijnlijk echter zal Nederland zoo goed als niet profitee- ren t.a.v. de tarief-reducties wegens de meest- begunstiging uit hoofde van dat verdrag, waarin de bewindsman beweerde in feite een verster king van het systeem van Ottawa te zien. De Premier ontkende, dat hij zou behooren tot de 7 onnoozele halzen in 't kabinet, die zich op handelspolitiek gebied door 4 krachtige col lega's (het bekende jeugdige R.-K. vierspan) lieten voortstuwen. Zelf had hij altijd geijverd voor een zoo vrij mogelijken internationalen goederenruil. Helaas zonder succes. Nog had hij de hoop niet opgegeven, maar hij moest toch erkennen, dat er op 't oogenblik niets van een dusdanig vrij ruilverkeer te bespeuren viel; het was volkomen ingestort. En daarom moest nu ook Nederland van koers veranderen; trou wens, al in 1935 was zulks in den Ministerraad overwogen. Bij de kabinetsformatie van 1937 had hij zelf het initiatief genomen tot opneming in het Regeeringsprogramma van een punt. waarvan de aangekondigde wijziging der tarief politiek het uitvloeisel was. Vrij lang werd er nog gerepüceerd. Ja. men rekte de replieken, want het wachten was op een bruiloftsgast, Prof. Kranenburg (v.-d.), wiens zoon he den trouwde. Toen de gelukkige vader eindelijk verscheen, duurde 't niet lang meer of de stem ming vond plaats, met den reeds boven ver melden uitslag. E. v. R. I Met de Reigernaar Zuid-Afriha. I Fuiven bij het passeeren van den equator. „Pascha's' tijgervel. met pantoffels van (Van onzen specialen verslaggever). Aan boord van de „Reiger", 9 December. Honderden kilometers verslindend snelt onze trouwe „Reiger" over de onmetelijke woestijn Vanmorgen vroeg uit Khartoem vertrokken, zijn wij thans ingespannen naar „groot wild" aan het speuren. In de kajuit heerscht een zeer gemoedelijke stemming. Eenige reisgenooten stappen als pascha's rond op gisteravond in de inboorlin- genwijk gekochte pantoffels van tijgervel. Uren lang turen wij intusschen of in het eenzame landschap niet iets van Afrika's fauna te zien is. Voorloopig vormen echter eenige groote prai- riebranden of uitgestrekte moerassen de eenige afwisseling. Wij beginnen reeds onze eerste pleisterplaats Juba te naderen, zoodat wij al bijna beginnen te mopperen omdat wij de offi cieren van de „Royal Air Force" op het laatste vliegveld, die ons een zekere ontmoeting met nog vele losloopende aanstaande Hagenbeek- medewerkers voorspelden, hebben geloofd. Plotseling giert de claxon uit de stuurkamer. „Wild in zicht!" De passagiers buitelen haast over elkaar om toch vooral niets van deze sen satie te missen. Met arendsblikken tuurt een ieder in de rimboe. Scholte maakt het ons ge makkelijk. Hij brengt onze machine scherp op de linkerzijde en wij spiralen naar beneden tot vlak boven een kudde olifanten. Zij flapperen met de groote ooren, slaan met de slurven en steken de slagtanden dreigend omhoog; doch zij wijken geen stap van hun plaats. Angstig vliegt de groote zwerm witte vogels, die steeds dergelijke kudden begeleidt, omhoog. Deze vo gels zorgen er voor dat de huid van de olifanten insectenvrij blijft. Zouden de dikhuiden de Hol- landsche „Reiger" ook als zoo'n nuttigen vogel beschouwen? Voort gaat het weer op jacht naar ander wild Het is hier in deze moerassige streek bij Bor een dorado van dieren. Nog geen twee minuten la ter opnieuw alarm; weer een groote troep oli fanten en daarna nog een en weer een! Ook Drinkt bij Uw KERSTDI Echt NATUURLIJK BRONWATER GEZOND i OPWEKKEND (Adv. Ingez. Med.) ONS LOODJE IS WAT ZOO'N LOODJE MOET ZIJN: EEN WAARMERK VOOR KWALITEIT DE ROOKWORST MET DE FIJNE ZACHTE ROOKSMAAK (Adv. Ingez. Med.) Geestelijken voor de rechtbank. Wegens voltrekking van een kerkelijk huwelijk zonder burgerlijk huwelijk. Het is ingevolge art. 449 van het wetboek van strafrecht, verboden eenige godsdienstige plechtigheid met betrekking tot het kerkelijk huwelijk te verrichten, alvorens aan den bedie naar is gebleken, dat het huwelijk ten over staan van den ambtenaar van den burgerlijken stand is voltrokken. Wegens overtreding van dit artikel heeft op 25 October 1.1. voor den kantonrechter te Til burg terecht gestaan een kapelaan te Tilburg, terwijl de pastoor van de parochie Wassenaar laan te Tilburg terecht stond omdat hij aan de zen kapelaan last en opdracht heeft verstrekt 1 tot het plegen van deze overtreding en deze overtreding door misbruik van gezag heeft uit gelokt. De kantonrechter te Tilburg heeft den kape laan van alle rechtsvervolging ontslagen en den pastoor van het ten laste gelegde vrijge sproken. De ambtenaar van het openbaar ministerie heeft echter tegen beide uitspraken hooger be roep aangeteekend, zoodat deze zaak Donderdag voor de Bredasche rechtbank werd behandeld De feiten, welke in de dagvaarding ten laste zijn gelegd, zijn de volgende: Op 25 Augustus 1937 is bedoelde kapelaan in zijn kwaliteit van bedienaar van den Roomsch Katholieken godsdienst, te Tilburg, gekomen in eèn perceel aan de Oerlesche straat no. 80, al waar dit kerkelijk huwelijk zou worden vol trokken, met een man en een vrouw in tegen woordigheid van een tweetal getuigen, terwijl de kapelaan wist, dat beide personen voorne mens waren met elkander een kerkelijk huwe lijk aan te gaan. In genoemde kwaliteit heeft de kapelaan aan beide personen een briefje ter hand gesteld, waarop vermeld stond, dat zij verklaarden el kander als echtgenooten aan te nemen, zulks met de mededeeling, of bedoeling, dat zij die ver klaringen (n.l. ieder de zijne) in tegenwoor digheid van hem (kapelaan) en genoemde ge tuigen hardop moesten voorlezen, hetgeen ge schiedde. De kapelaan heeft toen deze briefjes, nadat zij door partijen waren geteekend. weder om teruggenomen en hierna aan partijen te kennen gegeven (door hen geluk te wenschen) dat door de genoemde handelingen welke door hem, kapelaan, als bedienaar van den gods dienst en in zijn tegenwoordigheid en onder zijn leiding, door partijen en getuigen waren ver richt, het kerkelijk huwelijk tusschen par tijen was tot stand gekomen, welke handelingen onder de genoemde omstandigheden vormden een godsdienstige plechtigheid in den zin van art. 449 van het W. van S. De officier requireerde tot vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en veroor deeling, van den pastoor en den kapelaan, ieder tot f 10 boete, subs, tien dagen hechtenis. De gasverslikking te Nijmegen. Buis door verzakking afgeknapt. Van officieele zijde vernamen wij Donderdag middag nog, dat de gasontsnapping, welke de weduwe Mastenbroek en haar zoon, wonende in de Bottelstraat het leven heeft gekost, ver oorzaakt is door het afknappen van een gasbuis Deze buis lag in de Kloosterstraat op oude fun damenten en is büjkbaar bij het verzakken van een muurtje doorgebroken. Het uitstroomende gas is terecht gekomen in een gewelf van een vroeger pand en daardoor naar de woning van de weduwe Mastenbroek geleid. Het gas drong de slaapkamer binnen, zoodat beide slachtoffers bedwelmd werden en zijn overleden. Tengevolge van de koude overleden. Woensdagmiddag is de 60-jarige van W.. die in een pension in de Atelierstraat te Tilburg reeds eenige dagen op een zolderkamertje ziek te bed lag. door den G.G.D. naar het Sint Eli- sabethziekenhuis aldaar vervoerd, aangezien hij door de koude bevangen bleek te zijn. Donderdag is hij ovei'leden. Luchtverkeer heeft ook last van de sneeuw. De sneeuw is oorzaak geweest, dat Donder dag de luehtdiensten van Schiphol naar Lon den, Kopenhagen en Berlijn niet zijn door gegaan. Alleen de Deutsche Lufthansa vloog door naar Londen en Berlijn. Op Parijs zijn de diensten wel onderhouden. Torpedoboot naar Ameland. Omdat het via de Waddenzee onmogelijk is de eilanden te bereiken, heeft Hr. Ms. tor- peloboot Z 5 onder commando van den lui tenant ter zee eerste klasse J. Visser, heden een poging gedaan via de Noordzee, die ijsvrij is, communicatie met Ameland te krijgen. De Z. 5 vertrok hedenochtend om 7 uur met levensmiddelen, post en andere voor Ameland bestemde goederen aan boord, uit den Helder Ter hoogte van het strand bij Hollum zou getracht worden verbinding met de eilandbe woners te krijgen, eventueel met ijsvlets Slaagt deze poging, dan zullen de meegenomen levensmiddelen, post en andere goederen wor den overgebracht en zullen poststukken o.a weer mee worden teruggenomen. Rangeerder-machiuist door D-trein aangereden. Man zeer ernstig gewond. Donderdagmiddag omstreeks één uur is op het rangeerterrein van het stationsemplacement te Apeldoorn een ongeluk gebeurd, waarbij de 44- jarige rangeerder-machinist W. Stegeman ern stig is gewond. De man heeft, vermoedelijk door den dichten sneeuwval verblind, bij het verlaten der loco- motievenloods den D-trein uit Amersfoort, welke met ruim één uur vertraging binnenkwam, niet opgemerkt. S. werd door de locomotief gegrepen en bleef zwaar gewond langs de spoorlijn liggen. Alleen de machinist van den trein had het ongeluk zien gebeuren, hij stelde den stationschef van het ongeval in kennis, maar het duurde ruim een kwartier, voor men het ernstig gewonde slacht offer gevonden had. Dokter Pot uit Apeldoorn verleende de eerste hulp. S. is in hoogst zorg- wekkenden toestand naar het Julianazieken- huis te Apeldoorn overgebracht. Het slachtoffer is gehuwd en vader van zeven kinderen. NEDERLANDSCHE TUINBOUWRAAD. In de dezer dagen onder leiding van den heer Jac. Smits gehouden vergadering van het centraal bestuur van den Nederland- schen Tuinbouwraad werden de heeren T Kralt en H. J. Arentshorst geïnstalleerd, die de plaatsen innamen van de heeren J. v. d. Meer en A. Verduyn Jr. Besloten werd om na eerst kennis geno men te hebben van een door de algemeene vereeniging van BloemboUencultuur te ver zenden adres zoo mogelijk adhaesie te be tuigen aan een daarin vervat verzoek om bij executorialen verkoop van gronden tegen te gaan, dat de opstand ook wordt verkocht. Verzoek van flen lieer De Marchant afgewezen. De heer De Marchant et d'Ansembourg heeft op het telegram door hem en eenige andere heeren gericht aan den minister van Alge meene Zaken en dien van Binnenlandsche Zaken, houdende een verzoek om medewerking bij een nationale collecte „Zorg voor eigen volk", namens minister Colijn een schrijven ontvangen, waarin wordt medegedeeld dat de ministers geen aanleiding hebben gevonden om aan het drieledig verzoek te voldoen. andere viervoeters krijgen wij in het vizier. Twee nijlpaarden over een smal zandweggetje achter elkaar waggelend naar hun morgenbad. Enkele onzer waren zoo gelukkig een eenzamen leeuw te zien, of een aantal antüopen. Thans kunnen wij dus voorloopig tevreden zijn, vooral zij die uit ons overnachtingsoord Nairobi er 's avonds nog eens met een autotje op uitgaan om daar in de onmiddellijke omgeving o.m. giraffen en zebra's in het licht der koplampen te krijgen. Na een lunch in het gloeiendheete Juba het was er ruim 90 graden in de schaduw! star ten wij zonder spijt van dit woestijnveld. Eigenaardig genoeg verandert na eenige uren het klimaat belangrijk. Wij zien dit aan de bo dembedekking; er komen oerbosschen en einde- looze sisal- en koffieplantages met de keurige emplacementen en woningen der Europeanen. Het is ongeveer hier, dat wij precies om 12 minuten over 4 uur den equator kruisen. De commandant, die anders nooit zijn stuurstoel verlaat, maakt een uitzondering, teneinde ons een alleraardigste verrassing te bezorgen. In diep geheim heeft hij vanmiddag in het gloeien de Juba den Salzburger kastelein in vertrou wen genomen en een flesch champage in ijs mee naar onze pantry gesmokkeld. Een buitenge woon origineele attentie van Scholte om het passeeren van den evenaar tijdens deze bijzon dere vlucht op deze bijzondere plaats en op deze origineele wijze voor alle opvarenden tot een onvergetelijk oogenblik te maken.... Precies volgens schema landen wij in Nairobi, een vriendelijk 1600 meter hoog gelegen stadje, dat opvalt door een ruimen aanleg van mooie huizen en tuinen met heerüjke bloemen. De Hollandsche kolonie (waar is deze niet op de wereld)?, bestaande uit ongeveer 20 perso nen, is „au grand complet" aanwezig. Dagen lang heeft men zich verheugd dit stukje van het vaderland in hun midden te zien neerdalen en nu is het werkelijkheid. De „Reiger" heeft de etappe naar de hoofdstad van Kenya in Oost- Afrika volbracht. Gretig neemt men de slechts drie dagen oude Hollandsche kranten van óns aan. On noodig te zeggen, dat wij een groote gastvrijheid genieten. 10 December. Het is roeds vroeg dag voor ons, want het is nog maar nauwelijks zeven uur, wanneer wij de bijna 6000 meter hooge Kiümandzjaro aan den horizon moeten zien opdoemen. Helaas maken de vele wolkenpartijen het onmogelijk daarvan te genieten. Wel zien wij, boven een der meren, groote zwermen flamingo's. Overigens is deze dag slechts een voortrazen over eindelooze oer bosschen en langs hooge gebergten. Een korte lunch in Mtbeya geeft een welkome afwisseling. Dan weer voort, steeds verder Zuidwaarts over allerlei landen, van Kenya over Tangajika, over Noord-Rodesia en een hoek van de Belgische Congo naar Broken Hill. Het weer is slecht van middag. De lucht is onrustig en wij burnpen sterk; de Douglas „dweilt" eenige uren achter elkaar door de lucht, zoodat wij, hoewel wij blijkbaar sterke magen bezitten, er lang niet rouwig om zijn, wanneer in Broken Hill de lan ding is volbracht. Met auto's naar het zéér primitieve hotel; maar moeten wij niet reeds tevreden zijn met een bed in deze rimboe? Het is broeierig warm in dit kleine mijndorp, zoodat ik mijn brief maar weer beëindig. Morgen komt de clou van onze reis: „De aankomst in Pretoria en Johannes burg", dus hierover in een volgenden brief! (Nadruk verboden). Noodlottige brand te Hoorn. Meisje in den rook gestikt. Donderdagmiddag omstreeks drie uur heeft in het woonhuis, staande aan de Kerkstraat 20 te Hoorn een noodlottige brand gewoed, welke een vierjarig meisje het leven heeft gekost. Het huis wordt bewoond door den heer Brand, weduwnaar met negen kinderen, van wie de meesten naar school waren. Om drie uur wa ren twee der oudste meisjes thuis met de jong ste van het gezin, een achterlijk meisje van vier jaar. Zij werd door de oudste dochter op een der boven gelegen slaapkamers geholpen. Het andere meisje was in de huiskamer aan het werk. Plotseling zag zij, dat het plafond en het behang in brand stonden, waarop zij dadelijk haar zuster riep. Deze wilde, met het jongste meisje in haar armen, de trap afsnellen, maar de toegang was door het vuur reeds versperd. Radeloos holde zij weer terug, met in haar ar men haar zusje, dat reeds bewusteloos was ge worden door den rook, die naar boven steeg. Ten einde raad legde zij haar zusje neer en sprong van groote hoogte uit het raam. Wonder boven wonder kreeg zij daarbij geen verwon dingen. De brandweer, die spoedig ter plaatse was gaf met vier stralen water. Een der brand weerlieden poogde nog, voorzien van een gas masker. naar binnen te gaan, maar dit bleek on mogelijk. Het meisje was reeds in den rook ge stikt. Het huis brandde geheel uit. Men vermoedt, dat de brand door kortsluiting is ontstaan. De schade wordt door verzekering gedekt. UW KLANTEN UW VRIENDEN Uw klanten zijn Uw vrienden en daarom past het, hun met Nieuwjaar een welgeineenden „handdruk per advertentie" te zenden. Zoo schept U een sfeer van wederzijdsche gene genheid waarin het goed is zaken te doen. Geef nog heden een aardigen tekst op voor Uw Nieuwjaarsan nonce. Prijs der Nieuwjaars wenschen in Haarlem's Dagblad 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5