ZWANENBERG #SP£ FRANKEN Kou [De fogguwkopingifll vlcks Va-tro-nol VRIJDAG 23 DECEMBER 1938 HA A RE EM'S DA'GBEAD 4 „KERK E.N VREDE". Kerst-getuigenisavond. De vereeniging ..Kerk en Vrede" heeft in verscheidene plaatsen van ons land Kerst-ge tuigenisavonden georganiseerd onder het motto: „De vrede der wereld en de vrede van Christus". De afdeeling Haarlem belegde Don derdagavond in de Remonstrantsche Kerk eveneens zulk een bijeenkomst, die op de ge bruikelijke wijze door Ds. J. M. Leendertz, Doopsgezind predikant, geopend werd. Hij meende het aan de sneeuwstormen te mogen wijten, dat de opkomst van belangstellenden zoo gering was. Spreker wees er op, dat er ook in de natuur krachten en tegenkrachten moe ten zijn om het ware leven tot bloei te bren gen. Als de tegenkrachten zoo machtig zijn, dan komt er een gevoel van ontmoediging over den mensch en die maakt hem zwak. Sommige menschen klagen: het lijkt wel of God de menschenwereld verlaten heeft: een tweede zegt. lettende op wat in de wereld plaats heeft: ik kan niet meer in God gelooven en een derde klaagt: het helpt toch niet of men zich al in spant. Zoo klaagt ieder op zijn eigen wijze. Maar de Heer is een eeuwige God. Wij men schen zien slechts een moment, een klein stuk je van het geheel en daarover gaat onze be zorgdheid. Wij moeten echter vertrouwen op God, Die de gansche geschiedenis der mensch- heid overziet en Die niet moede en mat wordt, Hij is en wil zijn de kracht. Die de vermoeiden telkens weer bezielt en Die ons adelaarsvleu gels schenkt. Het eenige noodige in de wereld is om sterk en standvastig te zijn. We gaan nu weer het Kerst-, het Christusfeest tegemoet. Moge God in deze dagen tot ons spreken. Ds. Leendertz deelde mede, dat een wijzi ging in het programma plaats moest hebben, omdat de heer A. Elffers Azn. uit Zandvoort, lid van het hoofdbestuur, die een rede zou houden over het onderwerp: „Evangelie en Vrede", door ziekte verhinderd was te komen. Dr. M. van -der Voet. predikant bij de Ned. Herv. Gemeente in Haarlem-Noord en voor zitter van het hoofdbestuur, die zou spreken over het onderwerp: „Evangelie en oorlog", had zich echter bereid verklaard, beide onder werpen te behandelen, Dr van der Voet merkte op, dat Chris tus vooral in deze tijden door zoovelen gesmaad wordt en dat de afgoden en speciaal de afgod van het geweld zoo wordt aanbeden. We hopen, zei spreker, dat het de kracht van „Kerk en Vrede" mag blijven, om op het Woord Gods te blijven vertrouwen, het wapen, dat God haar heeft toevertrouwd. Het evangelie en de oor log en oorlogstoerusting zijn onvereenigbaar. De menschen moeten trouw blijven aan het wapen, dat God hun in handen heeft gegeven. De kerk wil midden in de wereld staan om te getuigen tegen de ongerechtigheid. Het sterk ste wapen is ons gebed, vooral in Kersttijd, die vredestijd is. ook al vertellen de puin- hoopen in China en Spanje van het ontzet-' tende ieed, dat daar geleden wordt. We moe ten waakzaam zijn, want we leven als in een wapenstilstand vol ontzettende dreiging; een armzalige wapenstilstand, die den glans van het Kerstfeest dreigt te verduisteren. Telkens wordt de wereld opnieuw verontrust door aan spraken, die de sterken en machtigen der we reld doen gelden. Het kraakt aan alle kanten; één vonk is voldoende om alles door elkaar te rammelen. Het nationalistisch gevoel wordt opgedreven. Deze armzalige wapenstilstand is dan ook verraderlijk. Overal klinkt het: „nog meer bewapening", tot het onzinnige toe. De vrede van thans is een schijnvertooning, een gevolg van het feit, dat vele menschen aan God den rug toekeeren en den tegenspeler Gods aanbidden. Ja, het is wel een ontzaglijke keuze, waarvoor het menschdom gesteld wordt: God of den afgod: een derde is niet mo gelijk. want God heeft gezegd: gij zult geen andere goden voor Mijn aangezicht hebben. Wij moeten vertrouwen hebben in Gods Woord; de keest moet boven het geweld ge steld worden. Tegen de vloedgolf van geweld moet een muur van verzet gesteld worden. Het moet nu eens uit wezen, dat de wereld kilo meter voor kilometer in de macht van de ge weldenaars komt. Ons gebed en onze trouw aan Gods Woord zullen ons daarbij helpen; de geest zal tenslotte zegevieren. Als we dat niet willen gelooven, zei spreker, dan kunnen we „Kerk en Vrede" wel opbergen. Maar het geloof zal ons gelukkig staande houden. Alleen door op Christus te vertrouwen en Hem aan te hangen, zullen we de overwinning behalen; dan komen we in het rijk, dat God ons bereid heeft. Hij baant ons een doortocht, ook in de donkere dagen vóór Kerstmis. Na gemeenschappelijk gezang eindigde Dr. Van der Voet den getuigenis-avond met gebed. Het zuur in Uw maag zou een gat in liet vloerkleed kunnen branden. Wanneer Uw spijsverte ring U pijn bezorgt, ligt de oorzaak hiervan meestal in een teveel aan zuur in Uw maag. Weet U, dat dit zuur zoo krachtig is, dat het een gat zou kunnen branden in een dik pluche vloer kleed? Dit is bewezen door scheikundigen. Zij drup pelden wat zoutzuur (wat dezelfde samenstelling heeft als maagzuur) op een kar pet en dit zuur brandde hierin inderdaad een gat Or.-ff,n«/e foto «m van 15 c.M. Indien dit reeds het geval is met een pluche vloerkleed, zult U zich kunnen voor stellen, welke uitwerking dit zuur heeft op Uw maag. Bevrijdt U zelf van dit zuur door na den maaltijd of steeds wanneer U pijn voelt een Digestif Rennie pastille in Uw mond te laten smelten. Rennie is een pastille, die gemakkelijk in den mond oplost, zich dan met het speeksel vermengt en daardoor een onmiddellijke uit werking heeft. Het bevat bestanddeelen, die het zuur absorbeeren en neutraliseeren en andere bestanddeelen die de spijsvertering krachtig bevorderen en zoodoende voorkomen, dat zich weder overtollig zuur vormt. Digestif Rennie pastilles zijn zeer smakelijk en dan ook bijzonder prettig te nemen. Indien Uw spijsvertering U pijn bezorgt of wanneer Uw maag is aangetast door over tollig zuur koop dan dadelijk een pak Di gestif Rennie Pastilles. Digestif Rennie Pas tilles zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a ƒ0.40 per pakje en ƒ1.25 per groot pak. (Adv. Ingez. Med.) TI12-DANSANT OP TWEEDEN KERSTDAG. De Handels-Avond-School-Vereeniging, zal, evenals andere jaren op tweeden Kerstdag een Thé dansant organiseeren, onder den naam „Mistletoe-Tea". in het gebouw van den Haarlemschen Kegcibond. De dansmuziek zal verzorgd worden door „The Rhythm Sellers". (Adv. Ingez. Med.) Gemeente-avond Ned. Herv. Kerk. De lieer XV. 3. Hemmes over „Diaconie en Gemeente". In de Nieuwe Kerk werd Donderdag een Ge meente-avond gehouden, die, waarschijnlijk door de weersomstandigheden, zeer matig be zocht was. Na inleidend orgelspel door den heer Hendrik Lasschuit werd gezongen Gezang 113 vers 1. De weleerw. heer A. J. Hovy ging hierna voor in gebed en las vervolgens een Kerst-Liturgie. De voorzitter van de Propaganda-Commissie, de heer A. J. van Houwelingen-Rijkhoek, sprak daarna een kort inleidend woord. Met moet, zeide spr., worden ingelicht over het werk der diaconieën, omdat de tijden zoo zeer veranderd zijn. Sedert den oorlog heeft de mo raliteit tusschen de staten onderling en in eiken staat afzonderlijk zeer geleden. De moraliteit moet op hooger peil worden gebracht. Hier mede in verband staat het streven naar geeste lijke herbewapening. Door het kerkelijk leven gaat ook zulk een stroom. En nu hoort men over het algemeen te weinig van de diaconie, die ook zoo geheel verschillend is van die van vóór den wereldoorlog. Spr. ga? daarom gaarne het woord aan den heer W. J. Hemmes, secretaris van de Federatie van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk, die zou spreken over „Diaconie en Gemeente, ideaal en werkelijkheid". Nadat eerst het Ensemble Hogenbirk „Largo" van Handel en „Berceuse" van Godard had ten gehoore gebracht, was het woord aan den heer Hemmes. Het is een schoone gedachte, aldus begon spr., op den vooravond van het Kerstfeest, te spre ken over den Dienst der Barmhartigheid in onze Kerk. Hulp verleenen aan onze broeders en zusters in den nood, dat is het ideaal der barmhartigheid. En hoe is de werkelijkheid? Eerst zij de vraag gesteld: Wat is de Diaconie? Men heeft er over het algemeen weinig idéé van. De diaconie ontvangt gelden en deelt die weer uit aan de gemeenteleden. Maar hierbij behoeft het hart niet betrokken te zijn. De diaconie is gelukkig heel wat meer. Zij verricht den geor- ganiseerden arbeid van het liefdebetoon in de Gemeente; zij oefent den dienst der barmhartig heid uit. In den tegenwoordigen tijd mag van een op leving van het diaconaat worden gesproken. Maar ook nu nog denkt men wel dat er in het broederlijk hulpbetoon iets vernederends is. Men spreekt nóg van „vervallen aan de diaconie". Be dacht moet worden dat de diaconie geen bedee- lingsinstituut is: er ligt aan ten grondslag de broederlijke hulpverleening. Wat doet de diaconie? Van ouds drie dingen: verzorging van ouden van dagen, weezenverple- ging en hulpverleening aan behoeftigen. Wat betreft de verzorging van ouden van dagen zijn geheel nieuwe ideeën ontstaan. Prachtige in richtingen zijn er aan gewijd. De hulpverleening aan behoeftigen geeft in dezen tijd veel zorg. Veel moeilijke vergaderin gen worden er over gehouden. De diaken is in vele gezinnen niet alleen de geldbrenger, maar ook de trouwe raadgever. Opheffing uit den toe stand van armoede moet het doel zijn, het zelf vertrouwen moet teruggegeven worden, menig gezin moet uit de declasseering gered worden. Zoo is het werk der diaconie waaldijk het lief dewerk der Kerk. Hierop volgde weer gemeentezang, waarna het Ensemble Hogenbirk uAve Verum" van Mo zart en „Panis Angelicus" van Ces. Franck speelde. In het tweede gedeelte van zijn rede behandel de spreker de vraag: Hoe bestaat de diaconie? Antwoord: door de gaven der gemeente. Maar ook doordat voorgeslachten sommen hebben na gelaten. van de rente waarvan de diaconie nu voor een groot deel haar arbeid verricht. Waren deze kapitalen er niet, het zou er thans met de armenverzorging door de diaconie treurig uit zien. Die kapitalen mogen niet worden opge bruikt, alleen de rente mag benut worden en verder is de steeds blijvende belangstelling van de tegenwoordige gemeenteleden noodig. Zij moeten hun roeping verstaan, elke week met vreugde iets afzonderen „voor de collecte van Zondag". Een gezond kerkelijk leven is ook een gezond diaconaal leven. Dan behoeven de diake nen hun arbeid niet klagende en zuchtende te doen. Men schenke hun arbeid belangstelling en liefde. Met een opwekkend en ernstig woord tot hen, die zich met den arbeid van het diaconaat bezig houden, eindigde spr. De aanwezigen zongen hierna Gezang 270 vers 1 en 5c, waarna de heer van Houwelingen-Rijk hoek een slotwoord sprak en een dankwoord tot den inleider en het Ensemble Hogenbirk. Tot slot bad de weleerw. heer Hovy het Onze Vader. Vlugeen paar van deze nieuwe druppels in ieder neusgat. De benauwdheid en prikkeling verdwijnen. Uw hoofd is weer helder en de verkoudheid is meestal in de kiem gesmoord. (Adv. Ingez. Med.) Strenge straffen geëischt tegen Zaandamsche inbrekers. Twee 34-jarige Zaandammers hadden op 22 November in een manufacturenzaak te Wor- mer ingebroken en daar een horloge met ket ting buitgemaakt. De winkelier was des nachts ontwaakt door dat hij eenig gestommel meende te hooren. IJlings ging hij naar beneden en vond daar een raam openstaan. Uit een vest, dat over een stoel hing was een horloge met ketting weg' gehaald, doch overigens werd niets vermist. Een gemeente-veldwachter van Wormer had moddersporen op het kleed gezien. Later had men in een pakhuis te Zaandam het horloge en eenige inbrekersgereedschappen gezien. Een der verdachten had bovendien in den vloer een breekijzer verstopt. Dit is niet zoo maar 'n onbeteekenend dief stalletje, zoo zeide de Officier in zijn requisi toir, doch een weloverwogen, goed opgezette inbraak van beroepsmisdadigers. Dat zij slechts een horloge te pakken konden krijgen was hun schuld niet. Zij beschikten over be hoorlijk materiaal en zijn geen vreemden op het terrein van brandkasten lichten. Spr. vroeg tenslotte vernietiging van de inbrekerswerk tuigen en eischte tegen een der verdachten 3 jaar en tegen den ander 2 jaar gevangenis straf. Mej. mr. Deknatel en mej. mr. Gouda ver zochten beiden indien mogelijk een gecombi neerde straf op te willen leggen waarbij mej. Gouda nog eens de moeilijkheden naar voren bracht waarmede de hoofddader steeds te kampen heeft gehad. Uitspraak over 14 dagen. SYNAGOGEDIENSTEN. Nederl. Israel. Gemeente. SABBATH: Vrijdagavonddienst te 3.45 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 4.40 uur. CHANOEKOH: Zondag: Ochtenddienst te 7.30 uur. Avonddienst te 7.45 uur. WERKDAGEN: Ochtenddienst te 7 uur. Avonddienst te 7.45 uur. TALMOED TOR AH: Werkdagen 's avonds te 7.15 uur. De diensten op Sabbath en de Middag- en Avonddienst op Zondag, vinden plaats ter Sy nagoge, Lange Begijnestraat 11. De overige diensten, alsmede Talmoed Torah, worden verricht in het Gemeentegebouw, Lange Wijngaardstraat 14. Copyrlflhl P I. B. Box 6 Cop«nhoge« Toen op een keer de sneeuwvlokken buiten neerdwarrelden, ver telde de grootmoeder van Gerda, dat dit witte bijen waren, die rondzwierven. „Is daar ook een koningin bij?" vroeg de kleine jongen, want hij wist al, dat de gewone bijen een koningin hadden. „Natuurlijk is er een koningin bij", zei grootmoeder. Zij is de Sneeuwkoningin en zij vliegt altijd waar de zwerm het dichtst is. En zij is de grootste van allemaal. Ze blijft ook nooit stil op den grond liggen. Neen, dan vliegt ze weer omhoog, naar de lucht In vele winternachten vliegt ze door de straten van de stad. Dan kijkt ze doSr de ruiten in de huizen. En 's morgens kunnen de menschen allen zien, of zij geweest is. Want dan zijn de ruiten zoo wonderlijk bevroren, precies of er bloemen aan den binnenkant groeien. Ijsbloemen, die erg koud zijn en niet tegen de warmte kunnen." Personeele Belasting op plezier vaartuigen De „Unie an Watertoerisme" vraagt afschaffing. De Vereen. „De Unie van Watertoerisme", gevestigd te Utrecht, die zich ten doel stelt het propageeren van het watertoerisme en het bevorderen van de belangen van dezen tak van watersport, heeft zich tot den Raad der gemeente Haarlem gewend met een adres, waarin adressante met den meesten aandrang verzoekt tot afschaffing van de Personeele Belasting' op pleziervaartuigen in Haarlem te willen overgaan en te bevorderen, dat deze belasting reeds met ingang van 1 Januari 1939 zal vervallen. In de toelichting wordt o.a. gezegd, dat de bedoelde afschaffing slechte een zeer gering offer van de gemeente zal vergen. Bovendien zullen bij afschaffing verschillende baten uit anderen hoofde in de gemeentekas kunnen vloeien, die het te brengen offer verre zullen overtreffen. Het gebruik toch van plezier vaartuigen zal toenemen en er zal een groote vraag naar ontstaan; de nieuwe vaartuigen zullen nagenoeg uitsluitend bij Nederlandsche en waarschijnlijk voor een belangrijk deel bij Haarlemsche werven worden besteld, Veel werklooze arbeiders zullen dus weer werk vinden, niet alleen bij de werven maar ook bij aanverwante bedrijven. WAAR HET HEERLIJK WARM IS. Men schrijft ons: Er zijn nog plaatsen waar het heerlijk warm. is. Wanneer men een kaart koopt voor de" Wel- dadigheidsvocrsteiling ten bate van de Stille Armen hedenavond in den Stadsschouwburg, kan men verzekerd zijn geen kou te lijden. Men ziet dan een zeer gunstig gerecenseerde opvoering- men ontvangst een gratis lot in de Veidoting met meer dan zestig prijzen; men spaart het entreegeld uit op de brandstof; en last not- least helpt men mee in een aantal ge zinnen den ergsten nood wat te lenigen.De prij zen zijn f 2.50, f 1.50 en f 0.60, alle rechten inbegrepen. Vanavond naar den Schouwburg. FRAN KEN'S KERSTBROOD. Een reeds 40 jaar beroemd ROOMBOTER- GEBAK (Adv. Ingez. Med.) STADS-BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare Leeszaal en Bibliotheek). AANWINSTEN. SOCIALE WETENSCHAPPEN. CHILDREN, young people and unemployment. COHEN. Hoofdlijnen der staathuishoudkunde. 17. dr. SENTRY. Hakenkruis en sovjetster. VLIET, VAN DE en WESTERVELD. Statistiek voor de H.B.S. A. ZWIJNDREGT, VAN. Beknopt leer- en lees boek der economie. GENEESKUNDE: SPORT. NEUBERG. De maag, de normale functie en de meest voorkomende stoornissen. VELDKAMP. Hoe leer ik zwemmen? BEDRIJFSORGANISATIE. TRAAST. Verkoopkunde voor de midden stand. KUNST. ALDERS. Zelf aan de camera. BUSINK. De toren van Babel; zijn vorm en zijn beteekenis. JONG, DE. Weef- en borduurkunst. NEDERL. en i. h. NEDERL VERT. ROMANS. HURST. Millioenen. KUYPER-VAN OORDT. De wrok van Diede- rik Spijkerboer. PAUWELS. De madonna van Juan-les-Pins. ENGELSCHE ROMANS. BRIDGE. The Ginger Griffin. BUCK. The first wife and other stories. GRAVES. „Antigua, penny, price". SAYERS. Gaudy night SILONE. Fontamara. „Ja, dat hebben we al eens gezien", riepen de kinderen uit, blij, dat ze nu wisten hoe die bloemen ontstonden. „Kan de Sneeuw koningin ook binnen komen?" vroeg het meisje. „Laat ze maar gerust komen", zei de jongen. „Dan pak ik haar beet en zet haar op de warme kachel, waar ze smelt" Glimlachend streek de grootmoeder over zijn hoofd en begon toen e«n ander verhaaltje %Wordt vervolgd) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 24 DECEMBER 1938. Progr. I. Hilversum I. Progr. II. Hilversum II. Progr. III. Keulen 8,00. Parijs Radio 9.20. Ra dio P. T. T. Nord 9.30. Pauze 9.5010.00. Parijs Radio 10.00. Radio P. T. T. Nord 10.20. Ned. Brussel 12.20. Keulen 1.30. Pauze 2.502.55. Fransch Brussel 2.55. Ned. Brussel 3.10. Fransch Brussel 3.35. Keulen 5.20. Weenen 7.40. Leip zig 8.20. Stuttgart 9.20. Ned. Brussel 10.20. Fransch Brussel 10.30. Straatsburg 11.05. Voor Rotterdam 10.30—11.00. Progr .IV. Ned. Brussel 8.00. Diversen 9.20 10.35. London Regional 10.35. Droitwich 12.20. London Regional 3.20. Droitwich 5.20. London Regional 9.45. Droitwich 10.00. London Regional 11.05. Droitwich 11.25. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplateneoncert. Gewijde- en Kerst- muziek. 1. Stille Nacht, Heilige Nacht. Dajos Bela; 2. Weihnachtslied, Jo Vincent; 3. Sonate nr. 42 in A Major, Y. en H. Menuhin; 4. Das Wiegenlied der Hirten, J. Vincent en T. Ver steeg; 5. Avondzang der bloemen, J. Vincent en T. Versteeg; 6. Toccata en Fuga van Bach, A. Sittard; 7. O du Fröhliche O du Selige, Dajos Bela; 8. Adagio, viool en piano. 9. Gloria in excelsis Deo, Jo Vincent; 10. O Tannenbaum, koor, orgel en orkest; 11. Wiegenlied, P. Palla; 12. The holy City, H. Perry: 13. Dochtren Zious! A. Musica; 14. Largo van Handel, E. Caruso; 15. The star of Bethlehem, H. Peewy; 8.0012.00 Diversen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6