ty&ti at't If aef LANGS ELF FRIESCHE STEDEN. ZATERDAG 24 DECEMBER 1938 H A" SRLE M'S DACBE'A'B S De strijd om de sterkste kaak Eskimo verslaat Amerikaan- schen studentYankee-voetbal in ParijsDe bal speelt slechts een ondergeschikte „rol" Nationaal kampioenschap eerste klasse klein biljartZandvoort als motor-centrum Geld maakt niet gelukkig Brentford en Sunderland hebben dit ervaren. In New York is onlangs een wedstrijd ge houden tusschen een team van de universi teit van Minnesota en een ploeg Eskimo's uit Alaska met het doel nu toch eens einde lijk het gewichtige probleem op te lossen, wie de sterkste kaak heeft. Wanneer men meent, dat deze kwestie door middel van bokshandschoenen werd beslist, slaat men de plank volkomen mis. De Eskimo immers heeft als pugilist geen reden van bestaan, want alvorens hy een vuist heeft kunnen maken, zijn zijn vingers al bevroren en in den strijd tegen de ijsberen zou hij met een „lin ker directe", noch met lijf aan lijf-werk succes oogsten. Neen, de match in New York was op een geheel ander en veel wetenschappelijker leest geschoeid, want niemand minder dan een professor in de tandheelkunde had de leiding. De geleerde wilde namelijk zijn pas voltooide „gynathodynamometer" aan de practijk toet sen. Het uitspreken van den naam van het instrument vereischt op zichzelf al sterke kaken, doch daarmee was de proef niet afge- loopen. Om kort te gaan, de Amerikaansche stu denten, allemaal groote kerels met- machtige schouders en kaken als dwarsliggers konden gemiddeld slechts 56.7 kilo bereiken tegen een moyenne van 134.108 der Eskimo's, die veel kleiner van postuur waren. In de top prestaties was zelfs nog meer verschil, want terwijl de kampioen uit het hooge Noorden 155.250 kilo kracht ontwikkelde, kreeg de Min- nesota-titelhouder al bij 81 kilo last van een loszittende verstandskies. Dat de Eskimo's zoó goed van zich af beten, is volgens deskundigen te danken aan het feit, dat ze veel minder zoete spijzen en snoepgoed nuttigen dan de Amerikanen. Men zij dus gewaarschuwd! Twee teams, de ,,A11 Stars" en de „New York Selection" zijn uit de Vereenigde Staten naar Frankrijk overgestoken om een aantal demon straties van Amerikaansch rugby te geven. In het Pare des Princes had de eerste wed strijd plaats, die een groot aantal nieuws gierigen trok. Het publiek was uiteraard niet op de hoogte met de finesses van het spel en het aanschouwde met stijgende verwondering de aaneenschakeling van worstelpartijen, zelfs tusschen tegenstanders, die meters verwij derd waren van den speler, die in het be zit van den bal was. Het bleek zeer moeilijk de hoofdzaken van het spel te volgen want de deelnemers trachtten elkaar te misleiden aangaande de plaats waar de bal zich bevond. Zoo trok herhaaldelijk een voorwaarts er tus schen uit, doende alsof hij den bal in den arm hield, maar dat was slechts een truc, om de aandacht af te leiden van den speler, die werkelijk in het bezit van het leder was, doch het achter zijn rug verstopte, terwijl hij met een omweg probeerde het doel van de tegen partij te benaderen. Over het algemeen is men in Parijsche sportkringen niet erg enthousiast over dit ruwe spel, dat een zeer sterk lichaam en een bijzondere mentaliteit vereischt, om het voor de beoefenaren aantrekkelijk te maken. Zooals men weet, worden de nationale biljartkampicenschappen in klassen verspeeld Onlangs werd in café „Bolwerk" hier ter stede om den titel in de derde klasse klein biljart gekampt en op 6, 7 en 8 Januari wordt wederom in café „Bolwerk" het eerste klasse kampioenschap beslist. Daaraan kunnen ook deelnemen die spelers, die vorige week te Apeldoorn in het tweede klasse-tourncoi een algemeen gemiddelde van meer dan acht hebben gemaakt, wat, be halve aan den kampioen Pluygers 13.861. aan Lavertu (9.02) en Vos (S.64) gelukte. Het zal echter wel niet dikwijls voorkomen, dat een speler, die in het eind-klassement de zes de plaats uit acht deelnemers bezet, er in slaagt te promoveeren met een moyenne, dat op één na het hoogste is in het tournooi, zoo als thans door den heer Vos'werd geboekt. Ongetwijfeld zullen vele Haarlemsche bil jartliefhebbers naar de wedstrijden om het eerste klasse-kampioenschap klein biljart gaan kijken; de organisatie is opgedragen aan de bekende vereeniging D.E.S., zocdat men van een vlot verloop verzekerd kan zijn. Zandvoort schijnt plotseling een centrum van motorsport te zullen worden, want niet alleen wordt op het grondgebied van de bad plaats in den komenden zomer een belang rijke automobielrace gehouden, doch tevens zullen op 10 Juni de motorrijders elkaar de j zege betwisten. Laatstgenoemde wedstrijd wordt van zooveel belang geacht, dat de K. N. M. V., teneinde haar leden in staat te stellen, daarin uit te komen, waarschijnlijk van deelname aan den jaarlij kschen Dumon- ceau-bekerrit, die op denzelfden dag begint, zal afzien. Saboe, de olifantenjongen uit Britsch-Indiè is de held uit vele films, maar hij is ook een enthousiast voetballer en speelt in een En- gelsch amateurelftal een lustig partijtje mee. Geld brengt geen geluk, zegt het spreek* woord,, dat ontstaan is, voordat de transferr in Engelsch voetbal bekend waren, anders zou er aan zijn toegevoegd: en cok geen over winningen. Dat ondervond Brentford, de Londensche eerste klasser, die 7000 pond sterling aan Bury betaalde voor den achterspeler Gorman, doch ondanks deze versterking de thuismatch tegen Manchester United met 52 verloor, waarvan de Mancunians profiteerden om van de 21e tot de 17e plaats op te klimmen, terwijl de Londenaars thans de roode lan taarn dragen. Ook Sunderland, dat reeds van af het begin van het seizoen naar goede voorwaart- sen zoekt, had 7000 pond neergeteld om Thompson van Wolverhampton aan te koopen en hoewel deze speler als rechts binnen uitstekend werk deed, verloor zijn nieuwe club op eigen veld van Liverpool. Sunderland heeft van negen in dit seizoen gespeelde thuiswedstrijden er slechts één gewonnen, doch de roodwitten zegevierden daarentegen vijf keer op vreemd terrein. Goed werk van een half seizoen kan soms grootendeels door één nederlaag te niet wor den gedaan. Fulham, de buurclub van Chelsea, behoorde tot Zaterdag 1.1. voortdurend tot het leidende duo, maar een 21 thuisnederlaag tegen den concurrent voor promotie, Sheffield United, deed de Londenaars naar de vijfde plaats duikelen. Waarschijnlijk is dit het begin van de gebruikelijke inzinking, want vooral de spelers van een leidend team on dervinden de gevolgen van de voortdurende spanning in hun pogen om hun gunstige positie gedurende de geheele lange competitie te behouden. Daarom heeft een club. die in de tweede helft van het seizoen haar top vorm bereikt, in den regel meer kans- op pro motie. Een voetbal kans soms raar rollen, dat bleek in de match voor II Noord tusschen Darlington en Chester. Eerstgenoemde club had bij de rust een 30 voorsprong en Chester kwam na de pauze zonder haar ge blesseerden doelverdediger in het veld. Een der andere spelers ging toen onder de lat staan en hij speelde met zulk een bravour op de hem vreemde plaats, dat zijn negen teamgenooten er door werden geïnspireerd, zoodat het resultaat van de match een 33 gelijk spel werd. SCHAKEN. HAARL. SCHAAKCLUB. Te Alkmaar heeft voor de reserve le klasse de wedstrijd. V.V.V. 2 tegen Haarl. Schaak- Club 2 plaats gehad; de uitslag is geworden 64 in het voordeel van laatstgenoemde. De wedstrijd had een spannend verloop, Alkmaar, die zeer sterk was verschenen, trachtte den Haarlemmers die dit jaar zoo uitstekend begonnen waren, de punten te ontnemen. Langen tijd was er van het resul taat niets te zeggen; eerst in de laatste minuten slaagde H S.C. 2 er in, een overwicht te verkrijgen, twee afgebroken partijen wer den na analyse door Alkmaar direct gewon nen gegeven. De uitslag luidt als volgt: V. V. Y. 2—II. S. C. 2 A. M. HaksteenJ. J. H. Bauer 01 W. PijningJ- A. A. Houben 10 J. de GrootR Nurnberger 01 J. GroenewoudH. I. v. Es 10 A. VaderJ. Schippers 01 D. AppelP. A. v. Driel 10 H. Vlug—F. A. Fortgens 10 H. BooyJ. H. Kruyt 0—1 Ir. v. RossumN. H. v. Lingen 01 P. C. v. Haren—C. Maaskant 01 4—6 In het clubgebouw van de Haarl. Schaak club werd gespeeld H.S.C. 4—VA.S. 5 uit Amsterdam. De uitslag werd voorloopig 54 voor H8.C. 4: de afgebroken partij zal vermoedelijk in remise eindigen zoodat een kleine overwin ning der Haarlemmers het resultaat zal zijn. (Adv. Ingez. Med.) (Adv Ingez. Med.) SCHAATSENRIJDEN. DE INVTTATIEWEDSTRIJDEN TE AMSTERDAM. Langendijk winnaar. Vrijdagmiddag werd te Amsterdam begonner met de ritten over 1500 Meter. De Amsterdam mer Buyen bleek in goeden vorm te zijn Koop- verloor van hem, waarbij Buyen een tijr maakte van 2 min. 35 4/5 sec. tegen Koops min. 37 2/5 sec. Jan Langendijk startte tegen Dr L. Dijkstra in den zevenden rit. Het was toer reeds aanmerkelijk kouder geworden, terwijl df wind was opgekomen: deze was hinderlijk. On getwijfeld werd de tijd van Langendijk daardoo- ongunstig beïnvloed; nog meer was dat het ge val bij Simon Heiden, die als laatste op dezei afstand startte. Het rijden van Heiden schonk, evenals op df 500 Meter, nog weinig bevrediging De uitsla gen waren als volgt: 1500 Meter: 1. Buyen 2 min. 35 4/5 sec.; 2 Langendijk 2 min. 37 sec.; 3. Koops 2 min 37 2/5 sec.; 4. Dr. Dijkstra 2 min. 41 4/5 sec.; 5 Zwanenburg 2 min. 42 2/5 sec.; 6. K^emer 2 min. 44 sec.; 7. Ekelschot 2 min. 45 sec.; 8. en 9 Van der Heiden en Schenk, beiden 2 min. 45 1/5 sec. Gonne Donker het eenige meisje, dat aan deze wedstrijden deelnam, maakte over 500 Metei een tijd van 53 sec. en over 1500 Meter 3 min 2/5 sec. Z- startte niet op de 5000 Meter 5000 Meter: 1. Langendijk 9 min. 25 sec.; 2 Koops 9 min. 34 3/5 sec.; 3. Zwanenburg 9 min 41 sec.; 4. Buyen 9 min. 42 1/5 sec.; 5. Van dei Heiden 10 min. 3 4/5 sec.; 6. Kremer 10 min. i- sec.; 7. S. Heiden 10 min. 20 1/5 sec.; 8. Dr. Dijk stra 10 min. 20 3/5 sec. Eindklassement' 1. Langendijk 1657.63 pnt 2. Buyen 159,15 pnt.; 3. Koops 159,71 pnt.; 4 Zwanenburg 152,23 pnt.; 5. Dr. Dijkstra 164,79 punten. HET PROGRAMMA. Onder auspiciën van den K. N. S. B. zuller de volgende wedstrijden gehouden worden: Op Maandag 26 December organiseert de ijs- club „Volharding" te Oudkarspel national! proefwedstrijden voor amateurs in het hard rijden. De Koninklijke Vereeniging „De IJsclub" t< Leeuwarden heeft de organisatie in handen var het provinciaal kampioenschap van Frieslano in het hardrijden voor amateurs over 500, 150' en 5000 Meter, dat op Dinsdag 27 December a.s zal worden gehouden. Het provinciaal kampioenschap van Over ïjsel in het hardrijden voor amateurs over 500 1500 en 5000 Meter zal op Maandag 26 Decern Der a.s. worden verreden op de baan van d< Hengelosche IJsclub te Hengelo. De Vereeniging „lJs- en Volksvermaak" ti Nieuwe Niedorp organiseert op Zondag 25 De .-ember a.s. een nationalen wedstrijd in het hard rijden voor dames over 500 en 1000 Meter Twe< Jagen later, dus op Dinsdag 27 December, zal e. op dezelfde baan een nationale wedstrijd in De hardrijden voor amateurs worden verreden ove >00 en 5000 Meter. WEDSTRIJDEN VOOR WERKLOOZEN. Door het P.A.S. te Haarlem is voor heden middag 2 uur een schaatswedstrijd georgani- Schaatsen rijden. Voor de zesde maal de beroemde tocht. Het Kerstmannetje komt in Europa moeizaam per slede door de sneeuw. Califomiè krijgt zijn bezoek op luchtiger wijze, „surfriding" achter een motorboot, zijn baard fladderend in den zoelen zomerwind ZIJ DIE DE EERSTE VIJF WONNEN. 2 Januari 1909: M. Hoekstra, te Warga, 13 uur 50 min. 7 Februari 1912: C. C. J. de Koning te Arnhem, 11 uur 40 min. 27 Januari 1917: Dezelfde. 9 uur 54 min. 12 Februari 1929: Karst Leemburg te Leeuwarden, 11 uur 9 min. 16 December 1933*. De Friezen Castelein Een De Vries, 9 uur 2 min. Wanneer het flink vriest en de Friesche wa teren met een stevige ijskorst bedekt liggen, overweegt het Centraal Bestuur van de Friesche Elfsteden Vereeniging direct, of het ook moge lijk is den zoo traditioneel geworden Frieschen Elfstedentocht per schaats te organiseeren. De laatste jaren is dat niet het geval geweest, doch dezen winter heeft het bestuur dan toch het besluit kunnen nemen weer een tocht te doen houden en wel op Donderdag 29 December; de start zal des morgens half vijf plaats hebben. „IJs en weder dienende" zal dus Donderdag voor het eerst sedert 16 December 1933 deze be roemde rit weer plaats hebben. Beroemde rit, inderdaad. Want ook in het buitenland heeft hij bekendheid verworven, hetgeen moge blijken uit het feit, dat personen van buiten de grenzen, die in 1933 hebben meegedaan, ook nu weer hebben ingeschreven. Ongetwijfeld zal het door gaan door tal van schaatsenrijders(sters) met vreugde zijn vernomen. Speciaal in Friesland is deze Elfstedentocht hèt schaats-evenement, omdat men daar beter dan ergens anders weet, wat deze tocht betee- kent en omdat welhaast in geen provincie de schaatssport zoo algemeen door jong en oud wordt beoefend als juist daar. Hoe de eerste vijf ritten verliepen. De eerste tocht had plaats op 2 Januari 1909, onder ongunstige weersomstandigheden, mede waardoor slechts 22 van de 48 aangegeven rij ders aan den start verschenen. Winnaar werd de heer M. Hoekstra te Warga, later predikant te Scherpenzeel. die den toebt in 121 uur had vol bracht. Eerst 7 Februari 1912 kon de rit voor den tweeden keer worden gehouden en ook toen wa ren de weersomstandigheden van dien aard, dat van de 200 ingeschrevenen 135 absent bleven; van de resteerende 65 bereikten slechts 24 de finish. Ditmaal was de heer C. C. J. de Koning uit Arnhem de winnaar. Heel wat beter trof het de derde tocht op 27 Januari 1917; een groot aantal deelnemers startte toen; 38 wedstrijdrijders en 83 tochtgenooten volbrachten den rit en wederom was de heer De Koning voornoemd de eerste. Daarna Volgde in Februari 1929 de vierde, waarvoor de deelneming was gestegen tot niet minder dan 121 wedstrijd- en 200 tochtrijders. Het ijs was toen echter niet al te best eft boven dien kwam een felle gure Oostenwind het den rijders lastig maken. Het gevolg was dan ook, dat het voor velen een verschrikkelijke rit is ge weest, met tal van bevroren vingers en teenen. 155 deelnemers volbrachten den tocht, doch de laatste kwam eerst 's nachts half twee te Leeu warden aan. Winneer werd Karst Leemburg uit Leeuwarden, na hevigen strijd met den beken den rijder Jongert uit Ilpendam, Deze tocht is wel de zwaarste tot dusver geweest. Althans die van 16 December 1933 is onder heel wat prettiger omstandigheden verreden: schitterend winterweer, prachtig ijs, en eenige graden vorst. Is het wonder, dat toen niet min der dan 192 wedstrijd- en 399 tochtrijders aan den start verschenen? Inderdaad een bijzonder aantal. Des morgens vóór vijf uur heerschte er dan ook bij het vertrek punt een geweldige drukte. Gereden werd over Sneek. IJlst, Sloten, Stavoren. Hindeloopen, Borkum, Bolsward, Har- lingen, Franeker via Barthlehiem naar Dokkum en vandaar langs de Ee naar Leeuwarden. On der daverend enthousiasme der Friezen gingen twee provinciegenooten met den eerepalm weg, namelijk De Vries en Castelein, die het oude record van De Koning verbeterden. Van de da mes kwamen als eersten bmnen mej. De Nek- lcer en mevrouw Van dor Sluis van Sijbrandij- buren. Herinneringen uit lang vervlogen tijden. De Friezen hebben steeds groote voorliefde getoond voor lange tochten. De gelegenheid daar toe was ook steeds groot. Immers, wanneer in overoude tijden dc geweldige Novemberstormen opstaken, vergezeld van hoogen vloed, werd de gansche Friesche landouwe bijkans overdekt met het zilte nat waarboven dan troosteloos de be woonde hooggelegen terpen oprezen. En als dan de wind in het Oosten post vatte en verstijvend blies over de opgestuwde wateren, waren deze in enkele dagen in boeien gekluisterd en dan strekte zich een groote, schier onafzienbare ijs vlakte uit. Is het te verwonderen, dat reeds de oudste bewoners der Friesche gewesten naar middelen hebben uitgezien om zich over die ijsvlakte voort te bewegen? Zoo dateert de kunst van schaat senrijden, zij het dan ook in primitieven vorm, reeds uit overoude tijden. Van oudsher heeft de Fries den onweerstaanbaren invloed ondervon den van den vreugdebrengenden wintertijd. Het is begrijpelijk, dat er steeds Friezen zijn ge weest, die in het schaatsen bijzonder wilden uit blinken. Oude kronieken zullen daarvan zeker kunnen verhalen. Zoo wordt vermeld, als een bewijs van enorme snelheid gepaard met be wonderenswaardig uithoudingsvermogen het feit, dat Wijbren Koopsmans. burgemeester van Bolsward. in den strengen winter van 1763'64 een brief van Stadhouder Willem V te Den Haag bracht naar diens moeder, de bekende „Marijke-Moei" te Leeuwarden In één dag, over de Zuiderzee heen, legde hij dezen afstand af. En zoo zijn er meer van die geweldige nr->.-tatiec waarvoor steeds liefhebberij is geweest, en welke waarschijnlijk ook tot den Elfstedentoch' zullen hebben geleid. Omtrent een van hen, die een geslaagden rit hebben ondernomen, zekeren Pier, vermeldt de rijm-kroniek het volgende: 't baasje, dat gelijk een zwaluw [door de lucht, kan vliegen over 't ijs. 't Is Pier, [die elf steden Van Friesland op één dag heeft in [het rond gereden, En nog zijn maal met vrede at in [d'Oliekoek, Te Bolsward in de stad, bij [Vetlap van der Hoek" Eerst in latere iaren heeft men dezen beroem den elfstedentocht meer uit een oogpunt van sport georganiseerd, waarbij de leiding en con trole berustten bij een officieel lichaam, b.v. den Ned. Schaatsenrijdersbond. Men vertrekt steeds in het stikdonker, waar door de tocht naar Dokkum een min of meer ro mantisch effect maakt, omdat velen zich wape nen met zaklantaarns, teneinde de baan te kun nen onderscheiden. En voort gaat het dan langs het bekende traject, o.m. over de uitgestrekte Friesche meren. Morra, Fluessen, Heegermeer enz. geweldige ijsvlakten waar de banen moeilijk te onderscheiden zijn, waardoor vooral de laat komers daar een zware opgave vinden. We herinneren aan dit laatste om te doen uit komen, dal de Friesche elfstedentocht vooral geerr sinecure is. En zoo zijn we in spannende afwachting van wat de dag van Donderdag zal brengen. Voor de BILJETTEN en BORDEN bij MISSET ZN. Reclame atelier. KORTE WOLSTRAAT - TELEF. 13S16. (Adv. Ingez. Med.) seerd voor werkloozen op den Kloppersingel.De prijzen worden door Haarlemsche winkeliers disponibel gesteld; ze bestaan uit levensmid delen voor de a.s. feestdagen. WIELRIJDEN. EXCELSIOR. Bovengenoemde vereeniging houdt op eersten Kerstdag schaatswedstrijden voor haar leden en donateurs. Gezamenlijk vertrek 9 uur van het clubge bouw. Op tweeden Kerstdag wildwedstrijd op home trainers in het clubgebouw te half tien. ACHILLES. Op tweeden Kerstdag organiseert Achilles haar jaarlij kschen wildrit. Aan dezen wed strijd kan worden deelgenomen door de leden, donateurs, en eventueel, bij voldoende deel neming, door de donatrices. Men vertrekt te 10 uur van het clublokaal aan de Koning straat. VOETBAL. CLUBBLAD VAN „STORMVOGELS". Het clubblad „De Stormvogels" van de IJmuider voetbalvereeniging is na langen tijd weer verschenen. „SPAARNESTAD". Ook dit jaar houdt bovengenoemde vereeni ging haar kienavond in het clubgebouw aan de Kleine Houtstraat op eersten Kerstdag. En zijn meer dan 100 prijzen, waaronder zes konijnen. De avond wordt opgeluisterd door den heer Pallard met zijn accordeon-ensemble. Na afloop van het kienen is er gelegenheid tot dansen. HAARL. VOETBALBOND. Alle voor tweeden Kerstdag vastgestelde wedstrijden van den Haarl. Voetbalbond zijn uitgesteld. DAMMEN. D.C.H. II—STABIEL I. Voor de eerste klasse-competitie speelde het tweede tiental van de Damclub Haarlem tegen het eerste tiental van de Damcluib Sta biel, Santpoort; de wedstrijd eindigde in een groote overwinning voor Stabiel: De volledige uitslag is: Damcl. Haarlem Stabiel C. DikkeboomH. W. Zitman 02 J. HartelF. W. Schmidt 02 P. Mollema Jr.E. Zuiderduijn 02 H. A. van AbsA. Buijck 02 B. GabriëlG. Visser 02 A. RussN. N. 20 L. P. HugesW. Dinkgreve 02 J. H. BurghoutJ. H. Bakhuijs 11 R. GroosP. Klaasen 20 F. H. VerpoortenA. Kreule o2 Totaal 5—15 CLUBKAMPIOENSCIIAPPEN HAARL. DAMCLUB. J. B. Sluiter Jr. hoofdklasse clubkampiloen. De wedstrijd op het hoofdklasse clubkam pioenschap der Haarlemsche Damclub is thans op enkele partijen na geheel geëindigd. De beslissing inzake het f clubkampioenschap is inmiddeis gevallen. De titelhouder J. B. Sluiter Jr. prolongeerde zijn kampioenschap op overtuigende wijze. Er resteeren thans nog twee partijen, na melijk Amelung—Olij en AmelungBerghuis, die beide nog van belang zijn in verband met de degradatie. Olij heeft aan remise voldoende om 'zich in de hoofdklasse te handhaven, ter wijl Berghuis beslist moet winnen. Clubavond Haarlemsche Damclub. In verband met het Kerstfeest wordt de clubavond der Haarlemsche Damclub volgende week gehouden op Dinsdagavond. SCHAKEN. HET SCHAAKTOURNOOI L\ RUSLAND. Uit Leningrad: Op den tweeden dag in 1939 zal te Leningrad een sterk bezet schaak- Lournooi beginnen., dat tot eind Januari zal duren. De eerste helft van het tournooi zal te Leningrad worden gespeeld, de andere helft te Moskou. Aan dit tournooi zullen deelnemen, Keres, uitdager van den wereldkampioen Al- jechin, Reshevski. Flohr, Liliënthal, de Rus sische kampioen „Loewwenfisch en voorts nog eenige Russische schakers. De deelneming van Botwinnik staat nog niet vast. In tegenspraak met vroegere berich ten schijnt Capablanca niet in dit tournooi uit te komen. Zijn naam komt althans op de deelnemerslijst niet voor. KERSTWEDSTRIJD H. S. G. Op tweeden Kerstdag wordt in het ge- oouw der Chr Jongemannenvereeniging de jaarlijksche nationale wedstrijd gehouden van het Haarlemsch Schaakgezelschap. Ge speeld wordt van 10—1, 2—5 en 7—10 uur.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10