Zevenduizend vluchtelingen mogen ons land binnenkomen PIA N O'S W. ALPHENAAR Noodlottig gebeuren in garage ZATERDAG 24 DECEMBER 1938 HAARDE M'S DAGBEAD 2 Minister Goseling verdedigt het werk van zijn departement. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Al- barda betreffende snellere afdoening van verzoeken om toelating van Duitsche vluch telingen hier te lande en het aantal toege laten vluchtelingen heeft de minister van justitie het volgende geantwoord: Verzoeken tot toelating van vluchtelingen welke blijkens de daarin vervatte gegevens voor een gunstige beslissing in aanmerking komen, plegen zeer spoedig te worden afge daan. In noodgevallen heeft de behandeling veelal telefonisch plaats. Wanneer in bepaal de gevallen een nader onderzoek noodig blijkt vordert de afdoening uiteraard eenigen tijd. De behandeling van verzoeken pleegt echter ernstig te worden bemoeilijkt door honderden telegrafische, telefonische, schriftelijke en mondelinge verzoeken om en aansporingen tot snelle behandeling, Vergeten wordt, dat al deze pogingen om de behandeling te versnel len, verwarrend werken op de zeer omvang rijke administratie en dat ook de behandeling van deze herhaalde verzoeken weer oneven redig veel tijd kost. Dank zij de toegepaste werkmethode is het mogelijk geweest op korten termijn groote aantallen vluchtelingenzaken te behandelen Voor verzoeken om opname van vluchte lingen in gezinnen wordt het systeem ge volgd. dat ondergeteekende, eventueel in over leg met de betrokken comités, beslist, of in beginsel toestemming kan worden verleend Bij een beslissing in gunstigen zin stelt het hoofd van de plaatselijke politie daarna, voor zoover noodig, nog een summier onderzoek in met name naar de betrouwbaarheid en be staansmiddelen van den aanvrager. Het percentage der gevallen, waarin de mi nister in verband met het politieonderzoek op zijn aanvankelijke beslissing moest terug komen, is gering. Voor wat hot-vPff. de opname van vluchtelingen van middelbaren leeftijd in kampementen en van kinderen in kolonie huizen blijft een nader onderzoek na de be slissing van den minister steeds achterwege Ongeacht eenige gevallen.die aanleiding geven tot een speciaal onderzoek, is het tem po. waarin door het departement ten deze is gewerkt, zeer hoog zulks in tegenstelling mei het - kennelijk buiten hun toedoen trage tempo, waarin de vluchtelingen, die toestem ming daartoe hebben verkregen, ons land plegen binnen te komen. Door het vorenstaande zal het zonder meer duidelijk zijn, dat het niet doenlijk is, per dag en datum op te geven hoeveel vluchtelingen metterdaad zijn toegelaten in den zin van „binnengekomen". Het aantal gevallen, waarin door den minis ter sinds 7 November 1938 toestemming is verleend tot toelating in ons land van vluch telingen voor opname in gezinnen, kampen en koloniehuizen, zal zeer binnenkort zijn ge stegen tot 7000. Op deze wijze is in de daar-, voor het meest in aanmerking komende ge vallen. binnen de grenzen van hetgeen voor ons land mogelijk is, hulp verleend geworden Verdere toelating van de groote aantallen vluchtelingen fvoor de toelating van kinde- bespeelde en nieuwe instrumenten KRUISWEG 49 - HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) Lijken van twee chauffeurs gevonden Door benzine- en oliedampen bedwelmd? Hedennacht zijn twee chauffeurs monteur, in dienst van de autogarage „Favoriet", eigenaar de heer Van Wijn bergen, gelegen in de Van Ostade- straat te Amsterdam, tijdens het ver richten van werkzaamheden aan een auto in die garage om het leven geko- Omtrent het verloop van dit ernstig ongeval vernamen wij het volgende: Het zal omstreeks half één geweest zijn, toen een chauffeur van de „Favoriet" na een rit te rugkeerde. Het viel den man op, dat er in de garage on dat oe: en blik geen licht brandde. Hij opende daarop de deur en ging naar binnen, waar een zware lucht van benzinedampen en verbrande olie hem tegemoet kwarn. Midden in de garage stond een auto waarvan de koplichten brandden. Voor deze auto was een looplamp op standaard opgesteld, die evenwel niet brandde. De chauffeur probeerde het electrische licht in de garage te ontsteken, doch dit weigerde, ver moedelijk doordat de stoppen waren doorgesla gen. Hem wachtte evenwel een nog ernstiger ontdekking. Twee van zijn collega's de 32-jarige chauffeur-monteur K. J. en de 30-iarige chauf feur-monteur M. G.. die bezig geweest waren deze auto te repareeren, lagen bewusteloos en ga van geen teekenen van leven. hunner lag bij de looplamp vóór den wagen, de andere op een treeplank. De verschrikte chauffeur riep aanstonds om hulp en men bracht de slacht offers naar buiten, terwijl men onverwijld den geneeskundigen dienst opbelde. Spoedig ver scheen de auto met dr. Jacobs, die onmiddel lijk met: behulp van zuur^ofnonaraten trachtte de levensgeesten op te wekken, evenwel tever geefs. Tot op dit oogenblik is de juiste oorzaak van dit doodelijk ongeval nog Vermoe delijk zijn de slachtoffers door de benzine- en oliedampen bedwelmd geraakt is niet uitgesloten, dat ook de looplamp hier een rol heeft gespeeld en dat zij door den electrischen stroom om het leven ziin gekomen. Beide man nen waren gehuw ren bestaat nog eenige ruimte) acht de re geering niet verantwoord. Na afwikkeling van de nog in behandeling zijnde verzueken zal zij er tot haar leedwezen toe moeten over gaan, terug te keeren tot het stelsel, dat slechts in zeer bijzondere omstandigheden toe stemming tot binnenkomst hier te lande wordt gegeven. Daar na bovengenoemden datum eenige honderdtallen vreemdelingen (deze getallen zijn niet in het cijfer van 7000 begrepeni ons land zonder de vereischte toestemming heime lijk zijn weten binnen te komen, zijn nadere maatregelen tot het tegengaan van zoodanige verdere binnenkomst, genomen. Ijs- en sneeuwpret in Haarlem en Omstreken. Spannende wedstrijden op St. Moritz. Fraaie demonstratie kunstrijden. Op de ijsbaan St. Moritz aan de Amster- damsche Vaart waren gistermiddag wedstrij den in het hardrijden georganiseerd, die bij zonder goed geslaagd zijn. Ofschoon het pu bliek in niet al te grooten getale was opgeko men, heerschte er op de baan mede door de vroolijke gramofoonplatenmuziek een prettige stemming. Lustig wapperden de vlaggen in ge lukkig niet al te feilen wind, terwijl de baan door middel van een auto-baanveger schoon gemaakt werd en dan zoo goed als sneeuwvrij was. Menigen spannende rit werd verreden en de veertien deelnemers kregen ruimschoots gelegenheid te toonen wat zij waard waren. Met lange streken gleden zij over de baan en het was voor de jury dikwijls niet gemakkelijk uit te maken wie het eerst door de finish flitste. De wedstrijdbaan was niet lang zoodat een goede en vlugge start meestal besliste. De gebroeders Ooms, de bekende wielrijders toon den, dat zij zich ook op de gladde ijzers best thuis voelen. Te ongeveer twee uur was men met de wed strijden begonnen en te ongeveer 5 uur werd de uitslag bekend. Na eenige uitermate span nende ritten in de finale werd de uitslag ten slotte: 1. J. Willemse; 2. J. Ordeloo; 3. P. v. d. Hooft; 4. M. Bruins. 's Avonds werden de bezóekers van de ijsbaan St. Moritz vergast op prachtig ijsdansen van vier leden der Amsterdamsche Kunstijsbaan, twee dames en twee heeren. die op de maat van radiomuziek hun sierlijke dansen lieten zien. Zij hadden hiermee veel succes, evenals met een paar komische nummers. Een der heeren verscheen op een gegeven oogenblik verkleed als Josephine Baker, wat niet weinig op de lachspieren werkte. De mogelijkheid be staat, dat het gezelschap nog eens terugkomt. Als de vorst aanhoudt en daar twijfelt na tuurlijk niemand aan, dan kan men ook weer vandaag en met de Kerstdagen op de banen in de tennisparken Eindenhout, Brederode en Groenendaal weer prettig rijden, want ook hier zijn de banen van sneeuw gezuiverd. We herinneren er aan, dat op den eersten Kerstdag op de banen van de IJsclub voor Haarlem en Omstreken aan de Kleverlaan een ijshockey wedstrijd gespeeld zal worden. De belangstelling voor dit moedige en razend snelle spel zal wel groot zijn. Ijs wacht van den Ongevallen- dienst te Haarlem. De Haarlemsche Reddingsbrigade voor Dren kelingen, het Roode Kruis en Snelverband, te zamen vormende den Ongevallendienst, hebben een ijswacht georganiseerd. Het publiek wordt beleefd verzocht van deze organisatie kennis te nemen. Bij zooveel mogelijk singels en grachten, waarvan door de politie het ijs a^s betrouw baar wordt geacht, zijn posten gevestigd, welke bezet zijn door gediplomeerde leden van de drie bovengenoemde vereenigingen. Zoowel op de banen zelf als aan de posten zijn de dienstdoende leden te herkennen aan den officieelen Ongevallendienst-armband en het insigne hunner vereeniging. Het publiek wordt verzocht om bij ongevallen zich onverwijld tot één der Ongevallendienst- leden te wenden of, indien niet aanwezig, het allen welbekende O.D. telefoonnummer 14141 op te bellen en dan op te geven: de juiste plaats en zoo mogelijk den aard van het on geval. Voor Zaterdagmiddag van 1 tot 4 uur en de beide Kerstdagen zijn posten gevestigd: aan de Leidschevaart, in het gebouw van de Noord- Zuid-Holl. Tramw. Mij. Leidschevaart 396 en bij den Kloppersingel in de school (gymnas tieklokaal) aan het Zocherplein. Het ligt in de bedoeling, om bij doorgaand vriezend weer en openstelling der banen, nog 4 of 5 andere posten in te richten. Aan de posten is o.m. een brancard aan wezig. De gediplomeerde leden van de drie vereeni gingen, die dienst bij de ijswacht wenschen te doen, moeten in het bezit zijn van een O.D.- armband, die zij in ontvangst kunnen nemen voor de Haarl. Reddingsbrigade. KI. Hout straat 111 rd.. voor het Roode Kruis, bij den heer F. J. Rohlfs, Anegang 17 en voor Snel verband. bij den heer B. de Vries, Kamper singel 46. Voordat zij zich naar een post be geven, moeten zij zich melden KI. Houtstraat 111 rood; hier wordt hun dan medegedeeld, naar welken post zij kunnen gaan. TE ZANDVOORT. De oud-Zandvoorters kunnen hun hart op halen. De Strandweg is als van oüds in een glijbaan veranderd; achter elkaar in duize lingwekkende vaart schieten de lage sleetjes, die met de handen gestuurd worden, naar be neden tot op het strand. De jeugd vermaakt zich in hoofdzaak in de duinen en 's avonds glijden zij naar beneden van het Schuitegat- terduin. De Strandweg is voor de volwassenen; het is opvallend, hoeveel ouderen en zelfs oude menschen hier samenkomen om het oer-oude vermaak van Zandvoort te beoefenen. Onafge broken schieten de sleden naar beneden. Nu de wind niet meer zoo fel is, wordt de schaatsensport nog meer beoefend dan in de eerste dagen van deze vorstperiode. Het baan tje van Rinko blijft nog altijd trekken. Toch gaat men hoe langer hoe meer naar de baan van de IJsclub in Plan Noord. Deze schitterend gelegen baan, met een omtrek van meer dan 500 meter is vrijwel geheel van de sneeuw vracht ontdaan, zoodat de baan weer over de volle breedte, die op de breedste plaatsen on geveer 40 meter is, berijdbaar is. Als de baan 's avonds verlicht is, lijkt het haast een sprookje. Schaatswedstrijden te Zandvoort. Zoolang wij ons kunnen herinneren is het niet voorgekomen dat er te Zandvoort wed strijden op de schaats werden georganiseerd. Thans deelt het bestuur van de IJsclub Zand voort ons mede. dat as. Dinsdagmiddag wed strijden worden gehouden voor kinderen van 1015 jaar. Zoowel jongens als meisjes kun nen hieraan deelnemen. Vele fraaie prijzen worden hiervoor beschikbaar gesteld. De wed strijden worden gehouden op de prachtig be schutte baan van de IJsclub in Plan Noord. TE HILLEGOM. Vrijdagavond was het bezoek aan de verlich te IJsbaan te Hillegom groot. Voor den kop pelwedstrijd voor heeren over 10 ronden had den zich 20 koppels aangemeld; er werd hardnekkig gestreden om de vier beschikbaar gestelde geldprijzen. Op Eersten Kerstdag is er niets te doen; maar het ligt in de bedoeling op den avond van den tweeden Kerstdag een groot gecostu- meerd ijsfeest te organiseeren. Ook op de Nieuwe Haven werd zeer druk gereden. Een heer had het ongeluk. Vrijdag middag in een bijt terecht te komen. Geluk kig was hij er spoedig uit; hij kwam er met een nat pak af. De aan den Hillegommèrdijk gevestigde ijsclub „Prinses Juliana" organiseerde Vrijdagavond eveneens een goed bezocht ijsfeest op de Ring vaart. Hier zorgde een pierement voor muziek. KERKDIENST HAARLEMSCHE JEUGDKERK. Ook in Haarlem organiseert de Jeug'dkerk dit jaar een Kerstnachtdienst, hierbij het goede vorob.eeld volgend van Amsterdam en andere plaatsen, waar de nachtdiensten dui zenden jonge menschen trekken. Op veler verzoek is de dienst niet al te laat gesteld: het is een late avonddienst, heden om tien uur in de Bakenesserkerk, waar ds. G. W. van Deth zal spreken. De kerk is mooi versierd, de kerstboom brandt. DIRECTEUR ST. ELISABETHS GASTHUIS. B. en W. stellen den Raad voor, goedkeuring te hechten aan het voorstel van Regenten van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis, aan den Geneesheer-Directeur, per 1 Juli 1939 of later aan die instelling te verbinden: a. een bezoldiging toe te kennen ten bedra ge van 6.000— per jaar, welk salaris met- vijf twee-jaarlij ksche verhoogingen van 200 zal worden gebracht op 7000.— per jaar; b. toe te staan, naast vorenaangeduide functie consultatieve- en spreekuur-praktijk uit te oefenen EMJEÜJH^ DiM K Speciaal in JUBELEN. PRIMA ENG. BANKSTEL f 60.—. ENG. FAUTEU ILTJES en THEEMEUBELEN. BOEKEN KASTEN vanaf f8.50. PRACHT ENG. SLAAPKAMER ƒ105. 1908 MEUBELMAKERIJ 30 jaar. STOFFEERDERIJ 1938 (Adv. Ingez. Med.) Op dc ijsbaan St. Moritz aan de Amsterdamsche Vaart werden gistermiddag schaatswedstrijden gehouden. Tijdens den start van een der spannende ritten. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Wind: Den Helder: Vlissmgen: De Bilt: Groningen Maastricht: betrokken betrokken betrokken betrokken nevel ONO stormachtig ONO matig NO matig ONO krachtig NNO matig Temperat. in gr. C.: Minimum hedennacht in gr. C.: Neersl. afgel. etmaal in m.M.: Den Helder: 4 Vlissingen: 5 De Bilt: —6 Groningen; 4 Maastricht: 6 4 —10 —10 6 —10 De luchtdrukverdeeling is over het vasteland en over Scandinavië uiterst stabiel. Het ge bied van hoogen luchtdruk met maximum boven Noord-Rusland en Finland, vertoont een langgerekten uitlooper over Schotland en Ierland, die op den Oceaan tot aan de Azoren reikt. Een uitgestrekte Oceaan-depressie ligt ver in het Westen. De Middellandsche zee depressies bewegen zich Oostwaarts. Voor de kust van Portugal ligt een vlak minimum, dat vermoedelijk over Spanje zal trekken en ver volgens het gebied van lagen luchtdruk in het Zuiden versterken. Op IJsland is de barometer na een tijdelijke stijging hedenmorgen weer zwak dalende. Al- lerwege is de lucht bedekt en in het Oostzee gebied en in het Zuidelijke deel der Noordzee is de wind krachtig. Deze factoren deden de vorst in onze omge ving tot matig afnemen. In het Dostzeegebied en in Zuidoost-Europa is de vorst niet meer dan licht. Engeland en de kuststrook van Bre- tagne waren hedenmorgen vorstvrij. Strenge vorst heerscht alleen in het Rhönedal. In de Alpen is het zeer koud. Het station op de Saentis (2500 M.) meldt een licht bewolkte lucht en een temperatuur van min elf graden Celsius. In het binnenland van Centraal Europa en van Scandinavië, om de Noordzee en op de Britsche eilanden viel geen neerslag van beteekenis. Gedurende de Kerstdagen is op aanhouden der vorst te rekenen, zij het met minder strengheid dan in de afgeloopen week. BAROMETERSTAND Vorige stand 771 m.M. Stand van heden 776 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KUIPERS ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Zondag v.m. 4.56 uur; n m. 17.08 uur. Strand berijdbaar van 10.0015.00 uur. Maandag v.m. 5.30 uur; n.m. 17.43 uur. Strand berijdbaar van 10.3015.30 uur. Dinsdag v.m. 6.05 uur; n.m. 18.21 uur. Strand berijdbaar van 11.0016.00 uur. Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Het Provinciaal Waterleiding bedrijf. Waterverbruik neemt iets af. Eenige dagen geleden deelde de directeur van het Provinciaal Waterleidingbedrijf in Noord- Holland mee, dat er stagnatie in de watervoor ziening dreigde, doordat zeer vele aangeslotenen hun kranen lieten loopen om bevriezing te voor komen. Wij vernemen thans dat dit gevaar niet meer zoo nijpend is. Over het algemeen is aan de waarschuwing wel gevolg gegeven, en het waterverbruik is dientengevolge weer aan het afnemen. Dit houdt natuurlijk mede verband met de iets hoogere temperaturen van de laatste dagen, terwijl men zich ook meer aan de koude heeft aangepast. Men verzoekt ons er echter op te wijzen, dat verschillende menschen boete hebben gekregen wegens het noodeloos verspillen van water. Men zij dus gewaarschuwd. Garage Van Wijk. Modern geoutilleerd servicestation aan den Bloemendaalscheweg. Aan den Bloemendaalschenweg op den hoek van den Zijlweg is een nieuw, modern ge outilleerd service-station van de garage van Wijk verrezen. Automobilisten kunnen hier al les verkrijgen wat zij maar wenschen. In de door een centrale verwarming op tempera tuur gehouden groote ruimte kunnen een 40- tal auto's gestald worden. De auto's kunnen er gerepareerd en gewasschen worden. Kort om er is een modern geoutilleerd service-sta tion. In de etalageruimte zijn nog vijf aparte garages ingebouwd, waar men auto's kan on derbrengen volgens de wijze waarop men kostbaarheden in een safe-loket deponeert. In de garage zoowel als daarbuiten staan benzinepompen gereed en kan voor olietoevoer gezorgd worden. Achter in de garage is een z.g.n. werkkuil, waar de auto van onderen gedemonteerd, ge repareerd en schoongemaakt kan worden. Voor deze werkzaamheden staat ook een hy draulische dommekracht ter beschikking. Hedenmiddag wordt in de ruimte, gelegen naast de „commandobrug" het kantoor, van waaruit het bedrijf geregeld wordt een expositie van Horch en Wanderer-automo- bielen geopend, die van 24 December tot 2 Januari duren zal. De garage van Wijk heeft namelijk het agentschap van deze merken. Ook fietsen kunnen in deze garage gekocht en gerepareerd worden. Deze nieuwe, groote en modern geoutilleerde garage heeft veelomvattende werkzaamhe den. Gemeentelijke Waterleiding; werkt onder hoogspanning. Men wordt den toestand weer meester. Niet minder dan 1600 aanvragen om hulp zijn thans bij de Gemeentelijke Waterlei ding binnengekomen. Ongeveer 850 waterlei ding slachtoffers konden worden geholpen maar wat van nog meer belang is: er werd gisteren geen achterstand geboekt. En het ziet er naar uit, dat er vandaag zelfs winst zal worden gemaakt, zoodat de achterstand ge leidelijk kan worden ingeloopen. Op Eersten Kerstdag zullen alleen de spoedgevallen wor den behandeld terwijl op Tweeden Kerstdag een meer uitgebreide dienst zal worden in- ife I Sneeuw ligt over de stad. En elk hoekje krijgt een eigen poëtische bekoring ook het Hofje van Noblet. Het Goudsmïtspleïntje in wïntertoof. gesteld. Niet minder den elf auto's zijn op het oogenblik in gebruik zoodat alles wordt ge daan om aan de waterleiding-misère zoo spoe dige mogelijk een einde te maken. Ofschoon de vorst dikwijls weer roet in het eten gooit. Maar daar kan de gemeentelijke Waterleiding niets aan doen. De dienst van openbare werken heeft verder nog de rijdende compressor ter beschikking gesteld, waarmede het mogelijk is de straat open te hakken voor de grootere gevallen. HEEMSTEDE SCHAATSWEDSTRIJDEN CLUBKAMPIOEN SCHAP „DE VOLHARDING". Op tweeden Kerstdag, 's middags één uur, organiseert de Heemsteedsche IJsvereeniging „De Volharding" op haar banen wedstrijden in het hardrijden om het clubkampioenschap op de korte baan volgens afvalsysteem om een wisselbeker, die thans in het bezit is van den heer D. Kleen. Deze hoopt den beker te ver dedigen. IJMUIDEN Verwachte vischaanvoer. Thuisstoomende voor do Dinsdagmarkt: Walrus, IJM. 24. Vangst: 75 m. makreel, 40 m. schelvisch, 120 m. braadschelvisch, 65 wijting, 70 m. koolvisch, 40 gul, 15 m. varia, totaal 425 m., benevens 280 stuks stijve kabeljauw. Rotterdam, IJM. 112. Vangst: 30 m. schelvisch, 120 m. braadschelvisch, 40 m. radio, 60 m. dichte radio, 60 m. gul en blanke koolvisch," 70 m. poon, 10 m. rog, 10 m. tarbot, 10 m. platvisch, totaal 410 m. Vermoedelijk komen nog eenige booten van de V. E. M. met een paar honderd manden elk. BESOMMINGEN. Manden Trawlers: 630 Gerberdina Johanna, IJM. 38 f 2590 90 Reiger, IJM. 106 f 1860 Loggers: KW 114 f 430, KW 51 f 1850 KW 62 RO 9 f 950. Schepen met versehe haring: SCH 263 f 450, SCH 133 f 94 SCH 5 f 560, KW 65 f 270, KW 49 f 270, KW 3 f 370 (Versehe visch.) IJmuiden, 24 Dec. 1938 (A.N.P.) Tarbot 150—130 ct. per K.G. Tong 220—116 ct. per K.G. Heilbot 9480 ct. per K.G. Griet f 28—11 per 50 K.G. Groote schol f 1412.50 per K.G. Middelschol f 15.50—14 per 50 K.G. Zetschol f 17.50—17 per 50 K.G. Kleinsehol f 16—9 per 50 K.G. Schar f 3.60 per 50 K.G. Poontjes f 5 per 50 K.G. Groote schelvisch f 21 per 50 K.G. Middel schelvisch f 18 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 75 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 7—5 per 50 K.G. Groote gul f 7.10—6.50 ptr 50 K.G. Kleine gul f 3,60—1.60 per 50 K.G. Wijting f 4—1.20 per 50 K.G. Makreel f 7—2 per 50 K.G. Versehe haring f 2.65—1.05 per 50 K.G. Kabeljauw f 37—21 per 125 K.G. Vleet f 1.601.10 per stuk. Leng f 65 per stuk. Koolvisch 7525 ct. per stuk Rog f 1615.50 per koon.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2