K KERST- EN NIEUWJAARSTIJD AAN DE KAAP. DOL WE*EG BE RTS m m m m m m m Belevenissen op een farm in Montague. N mn in if mken Ledenconcert Zeemansvrouwen 't Geluk van de huiselijke haard DAMRUBRIEK m m m m m fl w 9 a m m m m m 9 ZATERDAG 24 DECEMBER 1938 H X X REE M'S DAGBEAD l'J ERSTMIS: een visioen van winter- sche guurheid, somberheid buiten en 't toppunt van knusheid binnen, allen om den warmen haard of open blokkenvuur verzameld met ergens in de kamer een stralend lichtende boom; sfeer en gezelligheid verweven met religieuze gevoe lens Mis, mis, hier aan de Kaap is het geheel anders, het Kerstvisioen voor kinderen, die hier geboren en getogen zijn, is een geheel ander. n.l. van zon en groote hitte, pret en uitgangetjes, sportgenoegens en heel veel pakjes. De stad is van te voren overvol, de kranten staan tjokvol advertenties en de men- schen verdringen elkaar bij de uitstallingen, zoodat de verkoopers handen te kort komen. Leveranciers komen met lijsten aan de deur om hun Kerstgave te incasseeren. Voor ons, met ingewortelde Hollandsche ideeën omtrent het punt van algemeene feest dagen, is het hier maar een armelijk surro gaat; misschien dat je in de afmattende In dische warmte nog meer beleeft dan hier in Zuid-Afrika, want in Indië probeert bijna ieder iets van de Hollandsche Kerststemming- te herscheppen, terwijl je hier uit den toon valt en maar het beste doet van de natuur te genieten en je van het steedsche feestvermaak weinig aan te trekken U, dat probeeren we dan ook en we trek- I ken er al gauw met ons drieën op uit. 't kleine pukje lekker in de reiswieg, te vreden geluidjes uits too tend. Het doel van onze reis is ditmaal Montague, ongeveer 145 mijl van de Kaap af en een tocht van onge veer 4 uur in flinke snelheid, 't Is broeiend heet, het water loopt ons over het gezicht en bijna hebben we spijt ons koele domein aan de zee te hebben verlaten: 't is of we eigen onderkang tegemoet tijden. We rijden langzaam maar zeker naar een kleine laagvlakte, aie eenvoudig niet te harden is, en passeeren de plaatsen Paarl en Welling ton. Na Wellington rijden we ongeveer 17 mijl door de z.g. Bainskloof. een schitterenden bergweg, 't is of je naar het midden van de aarde gaat, altijd maar verder de bergen in, met een grooten slingerweg. Warmer en war mer wordt het, de vangramen van de auto geven zelfs geen koeltje meer en amechtig zit ten we neer, nog net met één oog van het grootsche schouwspel genietend Grillige rots- vormen staan, of liever gezegd hangen over den weg, aan den rechterkant is een diep ravijn, waarin verleidelijk een koel stroompje murmelt, er vliegen, wondere vogels rond en we zien af en toe vreemdsoortige planten en struiken. Auto's suizen ons voorbij en rijden ons te gemoet, 't is altijd 'n buitengewoon druk ver keer met feestdagen en je wordt er weer eens aan herinnerd, dat het Kerstmis is. Op het hoogste punt staat een groot hotel en menige automobilist stapt uit om zich een koelen dronk te verschaffèn; maar wij rijden door, langzaam de laagten in en geleidelijk weer naar de vlakte. Na Worcester en Robin son krijgen we Montague en tegen den middag hebben we met eenig zoeken de farm gevon den, die hoog en droog, erg afgelegen ligt aan den grooten hobbelweg. 't Blijft heet en met enthousiasme bekijken we onze heerlijk koele kamer, die weliswaar naar Hollandsche begrippen monsterlijk is ingericht met een emaille schreeuwend gebloemd waschstel en ouderwetsche bedden: maar aan dit alles zijn we al gewoon en mooi meubilair is hier prac- tischonbekend. Na een uurtje rusten gaan we eens op ver kenning uit. We hebben al wel gezien, dat er veel gasten zijn, maar willen eerst de omgeving' eens bewonderen. De farm wordt bewoond door Afrikaners, die met hun taaltje toch heel wat van het Hoog-Hollandsch verschillen; en achter het logeergedeelte zijn de stallen, loo- pen de vette varkens rond en krioelt het van kippen en ander gedierte. De kaffervrouwen dragen water af en aan en staan voor enorme fornuizen eten te bereiden, 't Ruikt ook naar wijn, want zelfs dit wordt hier gemaakt uit de kleine druiven, die we zoo maar vrij mogen opeten. De boomgaard is hier heerlijk, een pracht moerbei staat met groote donkerroode vruchten te pralen, de vijgen zijn al voor het grootste deel verorberd door onze voorgangers en de peren zijn nog wat groen. Dus doen we een aanval op de druiven. Heerlijk zoete zijn er bij, met een muscaatsmaakje. Zooveel mogelijk wordt alles zelf bereid: brood, jams, divers vleesch en we beloven ons de middag tafel eer aan te doen. ■jrp EN buitengewone specialiteit en beroemd- J*-' heid van deze farm zijn de warme minirale bronnen, die ook nog verder in Montague en Caledon. een plaats meer in het Z. Oosten, te vinden zijn. Hier is een zwembad aangelegd en in nabijheid zijn drie huisjes met besloten baden, waarin je tot aan je hals in het ge neeskrachtige water kunt gaan zitten. Het water moet zelfs beter zijn dan te Baden- Baden bovendien krijg je het zoomaar gratis en zooveel als je wilt, als je op de farm logeert! Er zijn hier dan ook altijd rheumati- sche menschen en andere, die heil bij de bron nen zoeken, hoewel het overgroote deel nu uit pleziergasten bestaat, die allen welgemoed in het heete zwembad rondploeteren. Dat lijkt ons maar een matig genoegen, waar we willen het toch ook meemaken en dus wordt vlug het badgoed aangetrokken, 't Is in het begin een eigenaardig gevoel als je in het groote warme bad stapt en er in rondzwemt, maar na een tijdje wen je eraan en als je op den kant gaat zitten, ben je lekker afge koeld. Vlakbij is nog een watervalletje en daar kun je tenminste een frissche douche gaan nemen, want geloof niet, dat de bad kamer bij de farm opfrissching geeft: over de waterbuizen gaan de felle zonnestralen en het water is dus allesbehalve koel! Het eten is juist naar onzen Hollandschen smaak: heel veel groenten en weinig vleesch. overvloedig tomaten en fruit. Gelukkig niet het standaardmenu van alle Afrikaansche ho tels en „boardinghouses" n.l.: soep, visch- mootje, 1 aardappel, groente, bijna altijd uit boonen en erwten bestaande, verschillende soorten vleesch met dezelfde groenten, 2 soor ten dessert en thee of koffie. Neen: hier een aantal schalen met biet. tomatenragout. mar. row, spercieboonen of anderszins, we smullen werkelijk. Aan het ontbijt krijgen we overvloedig ei met spek en heerlijk gebakken wit en bruin brood, 't Is ook wel aan te bevelen goed te eten, want het baden schijnt je toch wel aan te pakken. De dagen vliegen voorbij. Kennissen heb je gauw. Ieder is er op uit het genoeglijk te hebben en 's avonds, nadat je je verzadigd hebt aan zwemmen, tennissen of wandelen, hok je gezellig op de waranda bijeen om een en ander te vertellen. Vlak in de buurt kun je nog aardig wandelen. Er zijn dan heel vaag op de rotsen teekeningen van Bosjesmannen te vinden, die je met wat water duidelijker zichtbaar kunt maken. De avond- en mor genstemmingen zijn hier prachtig, de farm ligt rondom in de bergen, die absoluut blauw- violet zijn met donkere schaduwen als van fluweel. Hier zie je de morgens komen en de avonden dalen, iedere minuut zijn de bergen anders van kleur en ook van lijn. Je kunt er niet genoeg naar kijken. We staan om 6 uur bij de morgenkoffie al op en genieten dan gauw van een zwemme- rijtje en een partijtje tennis, zoodat je om elf uur al een dagtaak achter den rug hebt! Meer dan voldaan keeren we terug. Gelukkig is het niet zoo heet en kunnen we echt genie ten van den prachtigen rit. Onze trouwe auto brengt ons weer veilig thuis. We vallen van de eene genieting in de andere, want altijd be koort de zee weer in z'n uitgestrektheid en wisseling van kleur. Zouden we wel weer ooit aan 't ijskoude water (de Atlantische Oceaan rondom Kaapstad heeft een gemiddelde tem peratuur van 52 F.) beneden ons wennen? We kunnen een duikje niet weerstaan en 't valt warempel mee. Op den duur is koud water tocht boven badwater te prefereeren beleven. Dan verzamelen zich verschil lende groepen kleurlingen op een groot gras veld, allen met de zonderlingste kleuren ge tooid en maken muziek en dansen, 't Lijkt wel of ze hun Kdfferbloed toch nog moeten uit leven. Je ziet de vreemdsoortigste kleedijen. felle ruiten van rood, blauw en geel. De ge zichten zijn geschminkt met dikke volle witte lippen en roode en witte petjes tooien het hoofd. De „artisten" maken allerlei grimassen en loopen in wonderlijke draaibewegingen maar ondertusschen zit er in hun muziek een prettig rhythme. Ieder groep is gelijk uitge- doscht en de beste handspelers mogen een concert ten beste geven, waarop ze geweldig trotsch zijn. Ze flaneeren over de groote pier en Jan van Riebeek ziet van z'n hoogte af verwonderd neer op dit gewriemel; hij kende alleen kaffers met strijduitrustingen. In de eerste dagen van het nieuwe jaar kun nen ze nog geen afstand doen van hun dier bare vermomming. Dikwijls trekken ze de wegen langs met hun instrumenten, als kleine cello, banjo en fluitjes, terwijl ze voor een paar pennies hun kunsten ten beste geven. Je voelt je dan weer op en top in Afrika: weg, vergelijking met Hollandsche feesten; hier is iets geheel anders, wat we in zijn eigen jedaante hebben te aanvaarden en waaraan wc naar ons beste weten moeten profiteeren en genieten! M. G. KÖPER—BOTJE. HOLLAND—AMERIKA LIJN Rotterdam, Rott. n. New-Orleans (v.m.) van Southampton. Statendam, 22 v. Rott. te New-York. Maasdam, New-Orleans n. Rott. via Londen 20, 230 mijl W. van Land's End. Beemsterdijk, Tampico n. Rott. 22 te Antw. HOLLAND AFRTKA LIJN Heemskerk 23 v. Hamburg te Amsterdam. Nijkerk (uitr.) 21 Dec. van Port Sudan. Boschfontein (uitr.) 23 v. Kaapstad. Randfontein (thuisr.) 20 van Durban. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Maaskerk thuisr.) 23 v. Antwerpen, ligt op Schelde geankerd wegens mist. Jaarstroom 29 v. W.-Afrika te Rott. verw. HOLLAND—OOST - <\ZIë LIJN Gaasterkerk (thuisr.) 23 (3 v.m.) te Antwer pen, vertrek 23 (av.) Meerkerk (thuisr.) 22 Dec. v. Penang. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Grootekerk 23 v. Rott. naar Brisbane. HALCYON LIJN Stad Maassluis 22 v. Rotterdam te Narvik, v. Rotterdam-Vlaardingen. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Baarn. Amst. n. Chili 20 van Callao. Amor 23 v. New-York n. Port au Prince. Achilles 22 Dec. van Genua naar Piraeus. Ajax 22 v. Kopenhagen naar Amsterdam. Ariadne 23 Dec. van Amst. te Hamburg. Irene, 23 Dec. van Harlingen te Genua. Juno, Venetië n. Amst. 22 50 m. N. v.Finisterre Odysseus, 22 Dec. v. Lissabon n. Amsterdam. Orpheus 22 v. Gothenburg n. Aarhuus. Rhea 22 Dec. van Genua n. Livorno. Socrates 23 v. Amst. te Barbados. Stella, 22 Dec. van Piraeus naar Volo. Triton 22 Dec. van Triest naar Fiume Vulcanus 22 Dec. van Yerakini te Piraeus. Douro 20 v. Puerto Barrios n. Cristobal. KON HOLLANDSCHE LLOYD Waterland (th.) 23 (5 n.) te IJmuiden verw. KONINKLIJKE SHELL. Agatha 20 v. Calcutta n. Soesoe. B. Papan. Agnita 23 te Rotterdam verwacht. Mirza 16 te Rotterdam voor dokken, 3 gereed. MEYER «t IOS -'I 'HFF.PVa 41 MIJ Glenap, Dairen n. Rott. 20 te Hongkong. Menestheus, 20 van Kobe naar Rotterdam. Antenor, Japan n. Rott. 22 te Londen. Polydorus. Amst. n. Batavia p. 22 Gibraltar Philoctetes. Japan n Rott p 23 Gibraltar Hector, Japan n. Rott. 23 te Penang. ROTTERDAMSCHE LLOYD Kedoe (uitr.) 23 Dec. van Port Said. STOOMVAAR! MIJ NEDERLAND. Moena (uitr.) 23 Dec. van Suez. WIJF- I-IN Beverwijk 20 v. Susak n. Dubrovnik. Randwijk, Philad. n. Hbg. 23 v. Vlissingen. mi 'Zn:* Haarlemsche Orkestvereeniging Tusschen twee symphonische werken var Franschen oorsprong stond Beethoven's Tripel concert als een middelpunt van solistische wer kingen; als een geïsoleerde berg, welks steile wanden het driemanschap der beklimmers voor menig lastig technisch probleem stellen: niet echter als een muzikaal hoogtepunt. Want het resultaat der bestijging is als het breiken van een min of meer golvend plateau, dat slechts hoog genoeg is, om een overtuigenden indruk van de veel grootere, alles domineerende hoog te der omringende toppen van hetzelfde ge bergte te verschaffen. Inderdaad: hoe veel min der verheft zich dat opus 56 dan de geweldige Eroïca op. 55, de Sonata Appassionata op. 57. het 4de Pianoconcert op. 58. de drie kolossale strijkkwartetten op. 59 en de 4de Symphonie op. 60! Beethoven componeerde het Tripelconcert voor den 16-jarigen aartshertog Rudolf, die, te oordeelen naar de technische eischen der kla vierpartij, reeds toen een zeer vaardig pianist geweest moet zijn. Maar van verheffende inspi ratie geeft het werk weinig blijk. Teekenend voor de waardeering, die de componist zelf er voor had, is wel, dat hij het ten slotte niet aan zijn hoogst begaafden leerling Rudolf, maar aan den muziekliefhebber vorst Lobkowitz opdroeg Daarentegen zijn het 4de' en het 5de Pianocon cert, de opera „Fidelio", de Pianosonates op 81 a (Les Adieux), op. 106 en op. 111, de Viool sonate op. 96, het Trio in Bes op. 97 en de Missa Solemnis aan aartshertog Rudolf gewijd. Alleen het allerbeste oordeelde Beethoven hem waar dig. In deze statige reeks behoorde het Tripel concert niet. Een paar jaar geleden werd dit werk in den Stadsschouwburg op een galaconcert der H. O. V. gespeeld met dezelfde solisten als nu Vrijdag avond. n.l. Jos de Clerck (viool), Joh. de Nobel (cello) en Felex de Nobel (piano). Meerdere fac toren werkten samen om deze tweede uitvoe ring boven de eerste te doen stellen: de betere klankverhoudingen der Concertzaal, de supe rioriteit van den Bechtsteinvleugel boven den toen gebruikten Blüthner en de grootere beheer- sching der aanzienlijke intonatie-moeilijkheden, die uit de vertolking der principale viool- en cellopartijen bleek. Beide zijn door den com ponist rijkelijk bedacht; vooral de cellopartij beweegt zich vaak op gevaarlijke hoogten. Maai Jos. de Clerck en Joh. de Nobel toonden zich voor hun lastige taak volkomen berekend en Felix de Nobel speelde de notenrijke klavier partij helder, brillant en rythmisch-scherp. Wat het Concert pour petit orchestre op. 34 van Albert Roussel betreft: het is me ook ditmaal niet gelukt er een voortzetting en samen vloeiing van de uit César Franck en Claude Debussy ontsprongen muzikale.stroomen in waar te nemen. De mentaliteit die een werk als dit Concert deed ontstaan blijft me geheel vreemd en raadselachtig. Noch het drukke gesnater van het Allegro, noch de lijzige melodische van het Andante, noch de eentonige en vrij logge rythmen van de Finale, die zich meer als een saaie dissoneerende wals dan als een Presto beweegt, hebben me eenigen indruk van Fran schen geest en van werkelijk geïnspireerde mu ziek kunnen geven. Heel wat genialer van conceptie en uitwerking is de 3de Symphonie van St. Saëns. Ik behoef over dit monumentale werk niet meer in bijzon derheden te treden. Technisch is het tevoren wel eens accurater uitgevoerd dan Vrijdagavond ge schiedde, toen meerdere onjuiste inzetten en onzuiverheden op te merken waren. En het schijnt me ook toe, dat kleine vrijheden in het tempo aan de overgangen tusschen sommige periodes een verhoogd reliëf zouden kunnen ge ven. Maar ook zooals Marinus Adam en het orkest deze Symphonie uitvoerden werkt ze im poneerend, niet in de laatste plaats door de pracht die de orgelklank er aan toevoegt. De weersomstandigheden in aanmerking ne mende kon men het bezoek aan dit concert zeer bevredigend noemen: het overtrof zelfs veler verwachtingen. En het auditorium heeft zich zeer erkentelijk jegens de uitvoerenden ge loond. De solisten werden een paar malen terug geroepen. K. DE JONG HET TOONEEL Liefdadigheidsvoorstelling Onze oudste Haarlemsche dilettanten-too- neelvereeniging heeft gisteravond een voor stelling gegeven ten bate van de „Stille armen". Nu D.I.U. voor een zoo sympahiek doel speelde, had onze Stadsschouwburg stampvol behooren te zijn. Maar niet daarom alleenOok om de opvoering van Zeemansvrouwen. Want in dit volksstuk, dat in het derde bedrijf een dramatische hoogte bereikt van Heyermans' beste stukken, heeft Bouber zich zelf als auteur overtroffen. Ook in de andere bedrijven onder scheidt zich dit stuk door levendige milieu schildering, rake typeering en voortreffelijke, kernachtige dialoog. In Zeemansvrouwen lééft de Jordaan en daarom is het een zuiver Hollandsch stuk, zelfs in het wat sentimen- teele slot. Maar ook om de opvoering had D.IU. een uitverkochten Schouwburg verdiend. Geen Haarlemsche vereeniging zou D.I.U. in dit werk kunnen evenaren, ja, ik twijfel er zelfs aan, of één dilettanten-club in ons land in staat zou zijn dit realistische spel te overtreffen. Bij dit spel vergeet men herhaaldelijk tegenover dilettanten te staan. Welk een sfeer en spanning bijvoorbeeld was er in de opvoering van het derde bedrijf! De scène tusschen mevrouw de VosJacobs en de heeren Mourik en Van Dam was van sterke dramatische kracht. Hierbij vergat men soms, dat het „tooneel" was. Alle drie gaven hier precies, wat deze toch waarlijk niet gemak kelijke scène verlangt. En ook in de vele bijrollen is dit stuk uit stekend bezet. Hoe leeft die trouwhartige volksvrouw Mie bijvoorbeeld, zooals deze ge speeld wordt dcor mevrouw de Mon-Lugtig! Elke zin krijgt het Juiste accent en gaat daardoor over het voetlicht. En niet minder in het spel van Tini Smit in de red van de sluwe Saar. De ruzie tusschen deze twee vrouwen in I is een brok volkstooneel, zooals men maar heel zelden van liefhebbers zal te zien krij gen. En ook de mannenrollen krijgen allen het hun toekomend deel. Uitstekend bijvoor beeld dronken Lodewijk van den heer Ruig- rok. zeer knap en zuiver van typeering. Daantje door Klaas Schoon, levendig en geestig de opgeschoten Nelis van den heer Daaf de Hoop. Zelfs de heel kleine rollen zooals Roede Bart en de Luie, kwamen geheel tot hun recht. Hoe goed bijvoorbeeld de was niet volkomen, zonder een Gouwenaar met geurige Oud Hollandsche Pijptabak. Die heerlijke melange uit de gouden eeuw kunt U nu ook nog genieten, als U Schout ol Coopvaert neemt van Douwe Egberts. SCHOUT 15 ct. K 62 (Adv Inaez nfed.) Alle correspondentie deze rubriek be treffende te zenden aan den damredacteui J. W. van Dartelen. Koediefslaan 42, Heem stede Overneming zonder bronvermelding ver- ooden. Voor onze probleemvrienden. Hieronder geven wij ter oplossing een nieuwe compositie van M. C. Deurloo te Oud-Vosse- meer (Z.). Eerste Publicatie. Zwart Mi wk - m ,0. n S>S m JJJ Hf nn y///. UB ©SS -s a s iS Hü ÉI m B |§J fff, Hf m Wit; Stand in cijfers: Zwart 9 schijven op: 7 8 12 16 17 19 21 25 28 en dam op 15. Wit 11 schijven op: 26 29 30 31 34 39 41 44 45 48 en 49. Wit speelt en wnt. Oplossingen van probleem No. 2581 worden gaarne ingewacht tot uiterlijk veertien dagen na de verschijning dezer rubriek. Probleem No. 2568 (auteur G. Zonneveld te Heemskerk) werd correct opgelost door de volgende heeren: G. A. Lobbes te Haarlem. J. Piek te Heemstede en J. Ferwerda te Am sterdam. Miniaturen. No. 1. W. B. Monsma, Groningen. Wit: 22 27 28 41 43. Zwart: 8 11 13 18 36. Oplossing: 43—38 (36:47) 28—23! (47:17) 23:3 en wint. No. 2. G. Zonneveld, Heemskerk. Zwart: 9 11 12 17 21 26 40. Wit 28 32 36 37 39 48 49. Oplossing: 49—44 (40:49) 28—23! (49:27) 37—31 (26:37) 48—42 (37:48) 36—31! (48:18) 31:4 en wint. No. 3. Verneirt, Merxem. Zwart: 7 14 17 18 25 26 40. Wit: 28 35 36 38 43 44 47. Oplossing: 43—39 (40:49) 28—23! (49:19) 36—31 (26:37) 47—42 (37:48) 39—34 (48:30) 35:2 en wint. No. 4 K. Bordon. Borgerhout. Zwart: 10 11 21 22 32 33 38. Wit: 20 30 42 43 44 47 49. Oplossing: 20—14 (10:19) 44—39 (33:44; 49:40 (38:49 42—38! (49:42) 47:7. Eindstand: Zwart 19 en 22. Wit 7. Op (19—24) 7—2 24—29 2—7 29—33) 716! en wint. Op (19—23) 7—1 (23—28) 1—6 en wint. Op (22—27 7—2 (19—23 2—7 23—28; 7—11 (28—32) 11—16 en-wint. Op (22—28) 7—2 (19—23) 2—7 of 2—24 (28 -32 24—20 en fint. No. 5. C. Moureau, Vervier. Zwart: 13 14 17 22 23 24 35. Wit: 16 32 33 34 43 47 49. Oplossing: 16—11 (17:6) 32—23 (23:32) 33 —29 (24:33 34—30 (35:24) 43—38 (ad libitum) slaat met 47 of 49 en wint. Ontleend aan „Le Grognard". Een verrassende lokzet. Onderstaande stelling is voorgekomen in den wedstrijd AmsterdamGroningen, waarin A. K. W. Damme met Wit zijn tegenstander een bijzonder verrassende valstrik spande. Partij-fragment no. 2582. Zwart SS ,;©i 'té ÜI a m AS u B Hü HP SU SI g wit: Stand in cijfers: Zwart 8 schijven op: 5 7 8 9 12 13 20 en 27. Wit 8 schijven op: 15 16 23 24 29 34 37 en 44. Wit speelde in dezen stand als lokzet 2319!, waarop Zwart antwoordde met (2732) 37:28 (7—11) 16.18 (13:33) 29:38 (20:49). doch nu volgde Wit 19—14!! (49:10) 15:2! en won. Een prachtig staaltje van doorzicht! Ontleend aan het Orgaon van den Prov. Gron. Dambond. Een interessant partij-fragment. Onderstaande stelling is uit een partij tus schen de Fransche spelers Husson met Wit en Albert Lecocq met Zwart. Partij-fragment No. 2583. Zwart: gp sa iÜ im 8 ffgg HH SI In s Pf 8 e n§ f-i s B Wit: Stand in cijfers: Zwart 13 schijven op: 6 8 9 11/13 16/19 23 24 en 26. Wit 13 schijven op: 25 30 32 ,34/37 40 41 45 46 48 en 49. Deze partij verliep als volgt: Wit: 32—28! (23:32 37:28 (18—23?) 28—22 (17:28 25—20 24:15) 34—29 23:25 36—31 (26:37) 41:3 en Wit won. Ontleend aan „Le Jeu de Dames". korte verschijning van de Luie aan het slot van I! Werkelijk, dat is een voorstelling, waarmee D.I.U. voor het groote publiek met eere voor den dag kon komen en daarom hadden wij haar juist op dezen avond zoo gaarne een stampvolle zaal toegewenscht. Maar het weer heeft dit keer niet meegewerkt en wij zullen het daaraan maar wijten, dat er betrekkelijk zoo weinig menschen waren gekomen. Het succes van D.I.U. was er echter niet minder om. Vooral na het voortreffelijk gespeelde derde bedrijf was er lang en zeer warm ap plaus. Wij hebben de werkende leden van D.I.U dankbaar te zijn voor de geste om zich be schikbaar te stellen voor een zoo sympathiek liefdadig doel. En zij, die aan de oproep van deze vereeniging gevolg hebben gegeven zul len zich over den avond van gisteren zeker niet hebben beklaagd. Zij zijn getuige geweest van een uitstekende opvoering van een zee: knap volksstuk. J. B. SCHUIL. ZWEMMEN ZWEMDIPLOMA VAN DEN K.N.Z.B. Donderdagavond had in Stoop's Bad het zwemmen plaats voor het Vaardigheidsdiplo ma A" van den K.N.Z.B. Het programma be stond uit: 15 minuten onafgebroken te zwemmen en hierin minstens af te leggen 100 meter school slag, 50 meter samengestelde rugslag of rug- crawl en 50 meter vrije slag; een ongekleeden drenkeling 10 meter in kopgreep te vervoeren; ln één duik van den bassinwand minstens 4 van de 10 bordjes opduiken, welke ongeveer een meter van elkaar aflagen. (De mooiste prestaties van dit nummer waren 9 bordjes door de dames Smits. Deekens. Blok en de heeren Bosch en Vleghert); 25 meter school- borstslag demonstreeren; van de 1 meter springplank, zonder aanloop 'n duiksprong en een sluitsprong met aangesloten armen ma ken. Het examen werd afgenomen door den K.N.Z.B.-official, mevrouw A. E. Knuytvan Laar en door den heer M. Prandt. Na afloop van het zwemmen hield mevrouw Knuyt een korte toespraak, waarna het uit reiken der diploma's plaats had. Alle deelneemsters en deelnemers zijn ge laagd: het waren de dames N. Smits, F. A. Deekens, A. Kampen, W. Perukel en C. H. Blok en de heeren J. Bosch en W. Vleghert

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7