1 Twee Tooneelstukken HX A" RL" EM'S DAGBL'AD 14 UIT DE OMSTREKEN HEEMSTEDE Luchtbescherming. Plaatselijke afdeeling opgericht. Op uitnoodiging van den heer A. Berentsen, Inspecteur van politie en hoofd van den lucht beschermingsdienst te Heemstede werd Vrijdag avond in een der zalen van het R.-K. Vereeni- gingsgebouw een vergadering gehouden, om te komen tot de oprichting van een afdeeling van de Nederlandsche vereeniging voor luchtbe scherming. Aanwezig waren o.a. de burgemeester, jhr. J. P. W. van Doorn. mr. A. J. Backer, administra teur ter provinciale griffie, die zich bereid had verklaard voorloopig de leiding op zich te ne men en de heer A. Wijma, propagandist der Ned. Vereeniging. De heer A. Wijma schetste het karakter van een eventueelen toekomstigen oorlog, waarbij ook de burgerbevolking aan ontzettende lucht aanvallen zal bloot staan. Hiertegen bestaat een actieve en een passieve bescherming, de actieve bestaande in afweerge schut en vliegtuigen, de passieve door de bur gerij, die het licht moet dooven, zoodat de hui zen onzichtbaar worden. Het groote gevaar voor de burgers is volgens spreker de kleine brandbom. Daartegen is de maatregel: het begin van brand te blusschen, waarvoor men een kist zand en een schop op zolder heeft staan. Zeer uitvoerig behandelde spr. ook de geva ren van gasaanvallen, die nu niet zoo erg ge vaarlijk zijn als het wel lijkt. Uitvoerig schetste spr. de uitwerking daarvan. Na mededeelingen over het waarschuwen voor een luchtaanval door de overheid van de grens af, gaf spr. verschillende wenken hoe dit het best plaatselijk kan geschieden. Dan hoe de burgerij zich het best kan gedragen bij een aan val, door b.v. in een kleine ruimte, als kelder, kast of klein kamertje met zoo weinig mogelijk glas, den- aanval te laten passeeren. Vervolgens behandelde spr, het organiseeren van een geschoold corps van luisterposten, gas- verkenners, gasontsmetters, en van een bx-and- weer- en ongevallendienst, die een goede oplei ding noodig hebben en verdeeld moeten worden over verschillende wijken der gemeente. Na een korte pauze geeft spr. een aantal foto's op het Witte doek. betrekking hebbende op dit zoo belangrijke onderwerp, plaatjes van afweer geschut, luistertoestellen, zoeklichten, schuil plaatsen. ook en vooral bij groote fabrieken, maar ook primitieve die men zelf zou kunnen bouwen. Vervolgens deelde de heer Berentsen mede, dat het in de bedoeling lag om alle uitgenoodig- de organisaties, dus ook de nu niet aanwezigen, uit te noodigen een harer leden in het bestuur te doen vertegenwoordigen. Daar alle aanwezi gen zich als lid opgaven, werd besloten de af deeling Heemstede als opgericht te doen ver klaren. Voorloopig werd als voorzitter benoemd mr. A. J. Backer en als secr.-penningmeester de heer W. J. Saeys Heemsteedsche Dreef 35 aan welk adres men zich al als lid op kan geven. In den loop der volgende maand zal dan een groote propaganda-vergadering belegd worden. HEEMSTEEDSCHE POLOCLUB De adspiranten-kienavond van H. P. C. in het Heemsteedsche Sportpark restaurant is uitste kend geslaagd. Met veel enthousiasme werd ge kiend en daar er vele prijzen waren, gingen al len met een prijs naar huis. De heer Neve ver toonde een Johnny Weismuller-zwemfilm en een paar komische films, die veel bijval oogstten. Ook een film van het in de afgeloopen zomer gehou den internationaal zwemfeest van H. P. C. werd vertoond. Op tweeden Kerstdag zal een schaatstocht ge houden worden door HPC naar Marken. KOFFIE VOOR SNEEUWOPRUIMERS. Een dame te Heemstede was zoo vriendelijk, den sneeuwopruimers die eenige dagen hun „koud baantje" verrichten, een kop koffie te schenken. De verkleumde mannen toonden zich zeer dankbaar voor deze verrassing. Het was de eerste keer, dat zij op deze wijze be dacht wesden. Misschien vinden in de komen de dagen andere dorpsgenooten aanleiding het voorbeeld van de dame te volgen! BLOEMEN DAAL IJSFEEST PROVINCIAAL GESTICHT. De patiënten van het Provinciaal Zieken huis hebben Vrijdag hun hart kunnen opha len op het ijsfeest, dat door de directie geor ganiseerd werd op den grooten vijver in het park. De patiënten hadden met man en macht gewerkt om de baan sneeuwvrij te maken en het moet gezegd worden zij was in schitterende conditie om 2 uur begon de pret en kwam het verplegend personeel met de ge lukkigen, die in het bezit waren van schaat sen. ..Oefening Kweekt Kunst" zorgde voor vroo- lijke muziek en voor een klein bedrag kon men chocolademelk drinken of een koek koo- pen. Om vier uur, toen de pret uit was, keerden de patiënten dankbaar voor dezen mooien middag, weer naar het Gesticht terug. SNEEU YVOPRll IMEN. Er werd de laatste dagen nogal gemopperd over den toestand van de wegen in onze ge meente, omdat men niets deed aan het sneeuwopruimen. Vrijdag is men toch druk bezig geweest met de sneeuwploeg en zijn hier en daar de trottoirs sneeuwvrij gemaakt. Overigens ligt op de voetpaden zooveel sneeuw, dat het pu bliek wel genoodzaakt is op den rijweg te wandelen. De berijpte boomen trokken Vrijdag veel wandelaars, die vooral in bewondering waren voor d^n Midden Duin en Daalschenweg en het Bloemendaalsch eBosch. ONGELUKKEN BIJ HET „KOPJE". Vrijdagmiddag te 4 uur kwam de 15-jarige W. uit Aerdenhout bij het ..Kopje" met zijn slede met een ander in botsing. Hij kreeg een buil aan het hoofd en een schaafwond aan zijn been. Met een particuliere auto is hij naar zijn woning gebracht. Te half 10, Vrijdagavond kwam de 16- jarige E. uit Haarlem ook met een andere slede in botsing, waarbij hij snijwonden aan het hoofd kreeg welke dr Dreyber uit Bloe- mendaal verbond, waarna de dokter hem met zijn eigen auto naar zijn woning bracht. SPAARNDAM Moeilijk begaanbare wegen. Dokter bezoekt patiënten per arreslede. Door de groote massa sneeuw, die er gevallen is, is het zeer moeilijk ons dorp te bereiken. Het verkeer is dan ook zeer gering. Men ziet haast iedereen loopen. Vooral de buitenwegen naar den polder zijn zeer slecht begaanbaar. Onze dokter heeft een arreslee „gescharterd" en bezoekt met dit thans zeer practische voermiddel, zijn patiënten. De ijsbreker passeert dagelijks, doch heeft groote moeite de vaargeul open te houden. De wegen worden hier en daar glad door het stevig samenpersen van de sneeuw. In de boch ten en opritten van den dijk heeft men van ge meentewege de sneeuw weggeruimd en zand ge strooid, inderdaad een zeer nuttige maatregel. ZANDVOORT O. H.'s MANNENKOOR. Het bestuur van O. H.'s Mannenkoor heeft besloten deel te nemen aan het concours te Slik kerveer en wel in de le afdeeling mannenkoren. VERSTREKKING VAN WARM VOEDSEL Geheel los van de gemeentelijke kindervoe ding, die pas 4 Januari aanvangt, is men Vrij dagmorgen van gemeentewege begonnen met de verstrekking van warm voedsel tegen een zeer geringe vergoeding voor alle inwoners van Zandvoort. Natuurlijk wordt hierbij van de ver onderstelling uitgegaan, dat zij. die financieel in staat zijn behqorlijk voor hun eigen potje te zorgen, niet van deze goedkoope gelegenheid ge bruik zullen maken. Het voedsel wordt bereid in de keuken van het Oude Mannen- en Vrouwenhuis. ARME VOGELS Bij tientallen, neen bij duizenden komen de vogels om van honger en koude. Waar men ook komt, in het dorp of in duinen, overal ziet men vogels weggedoken op eenigszins beschutte plaatsen of wegfladderen als ze zich nog be wegen kunnen. Vele mensehen ontfermen zich over de arme hongerlijders en strooien korstjes brood. De musschen en meeuwen weten hun deel wel naar binnen te werken, doch de leeuwe rikken en spreeuwen kunnen met hun veel teer der snavels het bevroren brood niet verwerken. Als er spreeuwen op de voedselplaatsen neer strijken kan men deze helpen, door brood, ge- veekt in warm water of warme melk te strooien. Wei zullen ze even opschrikken en wegvliegen, doch "meestal komen ze wel terug voor het ge weekte brood door de koude hard is geworden. HAARLEMMERMEER WORDT ARMENZORG GEREORGANISEERD? Door den wethouder van Sociale Zaken in de Haarlemmermeer, de heer Koning, is een rap port samengesteld over den gang van zaken bij het Burgerlijk Armbestuur. Het Burg. Armbestuur zal, indien de Raad daartoe mocht besluiten, omgezet worden in een instelling van Maatschappelijk Hulpbetoon. Reeds tal van jaren is men hiermee bezig. In het rapport wordt aangetoond dat voldoende controle plaats vindt op de uitgaven. Op de we- kelijksche uitkeeringen bleekteen bedrag van f 8000 bezuinigd te kunnen worden! De uit gaven van het B. A. zijn van 1928 af regelmatig gestegen. Bevolkingsaanwas speelde hierbij een groote rol. met 25 pet. is deze in tien jaar toegenomen. Opgemerkt dient dan nog te worden dat in 1928 aan ziekenhuisposten f 8370 en in 1937 liefst f 15784 uitgegeven moest worden, tenge volge van vermindering van ziekenfondsverze kerden en het feit dat diaconieën en parochiale armbesturen bijna geen financieele tegemoetko ming geven. Van de netto-verpleegkosten in het vorige jaar kon f 2000 verhaald worden. De gemiddelde ver pleegkosten per inwoner bedroegen f 0.39, het aantal verpleegdagen voor 187 gevallen 5486. Aan geneeskundige hulp uit het gemeente fonds voor contributie Centraal Ziekenfonds en tegemoetkoming aan werkloozen met 1/3 van de premie werd f 11.437,41 uitgekeerd of per in woner ongeveer f 0.36. BURGERLIJKE STAND. Van 1622 December 1938. Geboren: Tngen Cornells, z. v. L. C. Baas en Joh. van der Luit. Stiintje, d. v. D. Luijk en M. Wijnhout. Antje Pieternella, d. van H. Roubos en J. Noorman. Leendert. z. v. M. Rits en L. Bakker. Engelina, d. van J. J. van Munster en C. van der Kamp. Cornells, z. van H. Spelt en L. A. van Dronkelaar. Adria- na, d. van L. M. Vreeken en W. A. M. Jonge- neel. Jannetje, d. van D. Thomas en H. C. van Arendonk. Catharina Johanna, d. van J. W. Middelkoop en W. Jansen. Hendrika Ma ria, d. van J. Markus en H. M. Jansen. Hen- nie, d. van P. J. Stroet en T. P. van der Werve. Catharina Maria Johanna, d. van W. Zeinstra P. M. Kooijmans. Cornelia Maria, d. van A. Nueteren en J. C. J. Thomas. Elisabeth Cornelia, d. van A. C. van Gammeren en E. Bostelaar. Ondertrouwd: Gerardus Leonavdus Jurrius. 32 i. en Joanna Margarotha de Vlieger 31 j. Zee- gert Aloiisius Rijs. 24 j. en Geertruida Jonge- neelen, 26 j. Gerrit Beers 37 j. cn Agnieta Koetsier, 34 j. Getrouwd: Hendrikus Johannes de Winkel, 24 j. en Roelofje Warring, 20 j. Jacobus van Splunter. 35 j. en Hendrika de Ron 31 j. Hen drik Rabbers, 21 j. en Helena Hain, 26 j. Frans Bleijenberg, 25 j. en Jitske Wiersma, 19 j. Tennis Tas, 26 j. en Alberta van Veen, 26 j. Klaas Millenaar, 27 j. en Jannetje Nagel, 26 j. Overleden: Maria Streefkerk, echt. v. Jac. Beider. 72 j. Johanna Jacoba van Ham. eehtg. van C. Eland, 57 j. Anna Geertruida Stork, eehtg. van E. M.J. van Leeuwen 27 j. (overl. te Haarlem). Willem Brus, 4 j„ z, van A. Brus en G. Terlouw (overl. te Haarlem). HILLECOM RIJWIELDIEFSTALLEN. Bij de St. Jozefkerk werd een zoo goed air nieuw heerenrijwiel ontvreemd, terwijl daar» voor in de plaats een damesrijwiel werd ach ter gelaten. Later bleek dat het laatstge noemde rijwiel bij een kerk te Bloemendaal gestolen was. OPBRENGST COLLECTE. De opbrengst der collecte voor een Kerst- gave. georganiseerd door de afdeleing Hillegom van het Nat, Chr. Vakverbond heeft f 248.50 opgebracht. DE WERKLOOSHEID. In de afgeloopen week steeg het aantal werkloozen van 500 op 540. waaronder 408 bloemistarbeiders. Verleden jaar bedroeg het totaal 618, zoodat niettegenstaande den strengen winter het verschil nog zeer gun stig is. BENNEBROEK GEVONDEN VOORWERPEN. Heerenhandschcen met kap, Bruin lederen heerenhandschoen, Schaats, Kinderpopje, Haarkam in étui. BRANDSTOFFEN AAN WERKLOOZEN. EN ONDERSTEUNDEN. Door de zorg van het Crisiscomité-Benne- broek is deze week aan alle werkloozen en ondersteunden een H.L. brandstof verstrekt. BRANDWEER. In verband met het gevaar voor brand in deze dagen is door den brandweercomman dant een slangenwagen met toebehoor en ge plaatst bij den heer K. Zwaag aan den Rijks straatweg. In geval van brand in den omtrek van het raadhuis of in het villapark „Bijweg" is er dus brandweermateriaal in de onmiddellijke nabijheid. Bevallen: 15 December 1938: J. A. Salomons geb. Bosman, zoon; 23 December 1938: E. Th. Hulsbosch, geb. Kokkelkoren. zoon. Gehuwd 22 December 1938: Wilhelmus Jo hannes Gerritsen en Maria Cornelia Smit. Overleden: 20 December 1938: Sjoukje Zelle. 90 j.; 21 December 1938: Anna Maria Kramer 90 j. (Is reeds ln een deel eener vorige oplaag opgenomen.) Daladier opnieuw in de meerderheid. Bij stemming over de totale begrooting. PARIJS, 23 Dec. (Havas-A.N.P.) Aan het einde van de Kamerzitting heeft de regeering de kwestie van vertrouwen gesteld over de totale begrooting, met 366 tegen 229 stem men bleef het kabinet hierbij in de meerderheid. Voordien was de regeering reeds in de meerderheid gebleven bij de behandeling van het artikel betreffende de buitengewone na tionale bijdrage van twee procent der loonen en salarissen. Voor stemden 322, tegen 265 afgevaardig den, terwijl drie en twintig zich van stemming onthielden. Japan's premier over de „nieuwe orde". „Japan verlangt geen economisch monopolie in China". In een gisteravond gepubliceerde verklaring van den Japanschen minister-president Konoje wordt het sluiten van een Chineesch Japansch anti-kominternverdrag en het plaatsen van de economische samenwerking tusschen China en Japan op voet van gelijkheid het leidend be ginsel voor de wederaanpassing van de be trekkingen tusschen Japen en het nieuwe China genoemd. Tezamen met de vooruitziende Chineezen, aldus de premier, zal gewerkt worden aan een nieuwe orde in Oost-Azië. Japan, het nieuwe China, en Mandsjoekwo, zullen tezamen strij den tegen het communisme en zij zullen op economisch gebied samenwerken. Onder de huidige omstandigheden verlangt Japan evenwel, dat Japansche troepen in China blijven als anti-communistische maat regel en dat Binnen-Mongolië zal worden aan gewezen als buitengewoon anti-communistisch ;ebied. Verder is Japan niet voornemens een eco nomisch monopolie in China uit te oefenen noch zal het China vragen de belangen van derde mogendheden te korten. Japan zoekt in China geen gebiedsuitbrei ding of vergoeding van de kosten der mili taire operaties, doch het verlangt slechts een minimum garantie, dat China de plichten van deelgenoot bij het instellen van de nieuwe orde zal nakomen. Het departement van buitenlandsche zaken van Mandsjoekwo heeft een aanvullende ver klaring uitgegeven, waarin Mandsjoekwo zich bereid verklaart diplomatieke betrekkingen met „een nieuw China" aan te knoopen, dat zich bevrijdt van communistische en anti- Japansche invloeden en daardoor een grond slag legt voor de samenwex-king der beide landen. Berlijn ernstig geseliokt door het Amerikaansche antwoord. De Amerikaansche onderstaatssecre taris van buitenlandsche zaken Sum ner Welles, heeft het Duitsche protest tegen de jongste rede van minister Ickes, waarin deze een feilen aanval op de autoritaire landen deed, in krachtige bewoordingen afgewezen. Uitvoerige bijzonderheden over het onder houd van Welles met den Dultschen zaak gelastigde Thomson vindt men op pag 5. Naar Havas uit Washington meldt, wordt in diplomatieke kringen aldaar dit antwoord be schouwd als het zwaarste échec, dat Duitsch- land in zijn betrekkingen met de Vereenigde Staten de laatste tien jaar heeft geleden. In dezelfde kringen merkt men teven- op, dat de Amerikaansche houding ten aanzien van de totalitaire landen zich steeds scherper af- teekent. Algemeen is men, aldus Havas, van oordeel, dat de Amerikaansche regeering niet de vlag voor de dictaturen zal strijken en dat de Vereenigde Staten meer en meer een lei dende positie innemen in de internationale politiek. Deze positie, zoo merkt men tevens op, brengt een verhoogde verantwoordng mede en noopt tot een herbewapening op nieuwe schaal. Britsche parlement tot 31 Januari naar huis. Toen Chamberlain gisteren in het Lagerhuis de resolutie indiende, dat het Huis na afloop der zitting van dien dag tot 31 Januari uiteen zal gaan, tenzij het openbaar belang vroegere bij eenkomst noodig zou maken, voegde hij hier glimlachend aan toe: „Het verheugt mij te bedenken, dat, wat de gevaren van dezen tijd ook mo gen zijn, er geen reden is om aan te ne men. dat wij van dezen voorzorgsmaat regel gebruik zullen moeten maken". Vroegere communisten uit Dachau ontslagen. NEURENBERG, 23 Dec. (Havas). Op ver zoek van gouwleider Julius Streicher zijn 18 vroegere communisten uit het concentratiekamp Dachau vrijgelaten. In hotel „Deutscher Hof" heeft Streicher, tijdens een feestelijke ontvangst elk der bevrijden een exemplaar overhandigd van het boek van Karl Albrecht „Het socialisme verraden. Tien jaren als ambtenaar in Sovjet- Rusland". Daarna drukte Streicher elk der be vrijden de hand. Hitier gaf garantie voor de Litausche grenzen. In een schriftelijk antwoord aan den libe ralen afgevaardigde Mander heeft Chamber lain medegedeeld: „Hitier heeft mij gezegd, niet te München doch te Berchtesgaden, dat hij gaarne het gebied van Memel in zijn hui- digen staat zou laten, zoolang de Litausche regeering zich aan het statuut houdt". China door nieuwe ramp getroffen SJANGHAI, 23 Dec. (Repter-A.N.P.) Sinds begin December heerscht hier een pokkenepidemie, welke de zwaar ste genoemd wordt sedert het jaar 1874, reeds zijn 354 menschen, waar onder 23 vreemdelingen, aan de ziekte gestorven. 1100 patiënten,waaronder 85 vreemdelingen liggen wegens pok ken op het ziekbed. GIFT VAN DE KONINGIN VOOR DE IJSBANEN IN FRIESLAND. Nu de tewerkstelling van werkloozen van overheidswege op de ijsbaxien voorshands moeilijkheden oplevert, heeft Hare Majesteit de Koningin ter aanmoediging van het parti culiere initiatief om de totstandkoming van ijsbanen in Friesland te bevorderene uit Hare particuliere middelen daaxwoor een bedrag van vijf tot hoogstens tienduizend gulden beschik baar gesteld. EERVOLLE ONDERSCHEIDING VOOR DEN HEER LOUIS PIERLÖT. Naar wij vernemen is onze stadgenoot de heer Louis Pierlot door den Amerikaanschen Kappersbond uitgenoodigd als buitenlandsch jury-lid op tetreden op het Int. Kapconcours dat te New York zal worden gehouden. A. B. C. CABARET. Het A. B. C. Cabaret zal op Donderdag 29 December a.s. in den Haarlemschen Stads schouwburg een herhaling komen geven van de cabaret-revue „Wim Kan met zijn zeven Jof fers". Auteurs: Martie Verdenius, Wim Kan. A. Viruly en Kurt Bry, medewerkenden Corry Vonk, Tilly PérinBouwmeester, Martie Ver denius, Lizzy Valesco, Irene Getrey, An Sten, Wim Kan, Han Beuker, Wouter Denijs en, als gast, de bekende voordrachtenkunstenares Dora Gedson. De muziek is gecomponeerd door Han Beuker. Roofoverval te Parijs. PARIJS, 23 Dec. (Havas). Autobandieten hebben vanmorgen in een der buitenwijken van Parijs een ovei'val gepleegd op eenige bankloopei-s. Een der bankloopers werd ge wond. De dieven ontkwamen met een buit van 1.500.000 francs. Tegen de gladheid. De politie vex*zoekt ons. de ingezetenen te herinneren aan het bepaalde in art. 56 van De Haarlemsche Politieverordening, waarbij zij verplicht worden, bij gladheid op de trot toirs voor hun perceelen over een breedte vaix twee meter zand, asch of tui*fmolm te strooien. Overtreding van dit artikel wordt gestraft met hoogstens f 25 boete of zes dagen hechtenis. Dit geldt speciaal voor hen, die weliswaar de sneeuw op de trottoirs voor hun perceelen laten vei'wijderen, maar dan verzuimen er zand of asch over te strooien, want juist deze trottoirs zijn heel glad. Eenige winkeliers hebben, natuurlijk met een goede bedoeling, de ijzeren kelderluiken vooruhn perceelen die bij deze weersomstan digheden ontzettend glad kunnen zijn, met houten planken bedekt. Maar daardoor is een nieuw gevaar ontstaan. Die planken steken namelijk eenige centimeters boven het pla veisel uit, zoodat de voorbijgangers, vooral wanneer het verkeer druk is, er gemakkelijk over kunnen struikelen. Bovendien worden die planken op hun beurt óók weer glad. Het beste is dus. te doen wat art. 56 van de Po litieverordening voorschrijft. SCHAATSENRIJDEN. PRINS BERNHARD ONTVANGT HET GOUDEN K. N. S. B.-INSIGNE. HAARLEM Vrijdag. De Amsterdamsche IJsclub heeft voor heden wedstrijden georganiseerd. Te 11 uur was de stax-t van den eersten rit bepaald. Maar vóór het zoover was, had er eersl een kleine plechtigheid in het clubhuis der A [J. C. plaats. De beschermheer van den K. N. S B., Prins Bemhard, had den wensch te kennen gegeven, deze wedstrijden bij te wonen. Een kwartier vóór het begin arriveerde hij uit Soestdijk. In de bestuurkamer werd de Prins toegespro ken door den voorzitter van den K. N S B„ Mr. C. P. Eecen Gzn., die gewag maakte van de groote belangstelling, welke de Prins voor de nationale ijssport aan den dag legt. Spreker overhandigde den Prins in diens functie van beschermheer van den bond het gouden insigne van den K. N. S. B. Daarna ging de Prins naai de finish, waar hij met veel belangstelling de ritten over den korten afstand gadesloeg. Bij de wedstrijden over de 500 M. wei-den de rijders aan Prins Bernhard voorgesteld. Na den laatsten rit verliet de Prins de baan en begaf zich weer per auto naar het paleis Soestdijk. Langendijk heeft den besten tijd gemaakt op den korten afstand, n.l. 48 4/5 sec. De uitslagen waren op de 500 M.: 1. J. Lan gendijk 48 5/5: 2. L. Dijkstra 49; 3. H. Buyen 49 en 4. R. Koops 49 4/5 sec. HET TOONEEL „Westerman en Zoon" - „En Jacob diende", van Christien van BommelKouw en Henk Bakker. (Uitg. J. Heynis, Zaandijk). Het moet voor Hollandsche auteurs toch wel ontmoedigend zijn, dat de tooneeldirecties voor hun repertoire voornamelijk naar het buitenland kijken. Henk Bakker, die reeds ver scheidene van zijn stukken in België en Duitschland geplaatst kreeg, klopte voor zijn beste werk tevergeefs aan de deuren van de Nederlandsche tooneeldirecteuren. Zijn gees tige blijspel „Als zij wistenhad reeds lang verdiend door een goed beroepsgezel schap met een actrice als bijv. Fientje de la Mar in de hoofdrol in ons land gespeeld te worden. En ook zijn .Westerman en Zoon", dat hij in collaboratie met Christien van BommelKouw schreef, is toch werkelijk veel te goed om enkel door dilettanten te worden opgevoerd. Het Tooneelgezelschap van den Koninklij ken Vlaamschen Schouwburg te Brussel heeft dit zeer goed ingezien en het stuk van onze twee stadgenooten dan ook op zijn repertoire genomen. Onze eigen gezelschappen zien de uitstekende kwaliteiten van Westerman en Zoon over het hoofd en prefereeren buiten landsche producten boven dit nationale werk. Westerman en Zoon is het beste stuk. dat Henk Bakker en Cristien van BommelKouw tot nu toe samen hebben geschreven. De hoofdpersoon Martha Westex-man is een ka rakterrol van formaat en het zou voor een actrice als Rika Hopper of Carolien van Dom melen zeker de moeite loonen deze prachtige rol te spelen. Het lijkt mij niet twijfelachtig, of zij zouden er groot succes mee hebben. Martha Westerman is een vrouw van bij de 70 jaar, die aan het hoofd van het Warenhuis „Westerman en Zoon" staat.Zij heeft zich met al haar energie en vitaliteit aan de zaak ge geven en deze gx-oot gemaakt en voor haar be staat op de wereld daxx ook eigexxlijk xxiet an ders dan „Westerman en zoon". Daar offert zij alles voor op, tot zelfs het geluk van haar zoon toe. Want ook haar zoon mag volgens haar slechts één levensdoel hebben en dat is: de groei en bloei van „Westerman en Zoon". Dat zijn huwelijk daardoor ongelukkig wordt, hin dert haar weinig of niet. Zij stapt over alle bezwaren heen, wanneer het de „zaak" be treft. Dc-ze zakenvx-ouw is in haar onvex-zettelijk- heid, hardheid, eer- en heex-schzucht tot in de kleinste details door de twee auteurs krachtig geteekend. Die vrouw is misschien een uitzon dering maar zij leeft van haar voetzolen tot haar haarwortels. Zij zegt geen woord te veel of te weinig, want ook haar taal is zoo effi ciënt als wij enkel van zxxlk een zakenvrouw kunxxen verwachten. Sympathiek is deze Martha Westerman niet, maar zij wordt in onze oogen een andere fi guur, zoodra wij weten, waarom zij haar levexi offert voor „Westerman en Zoon". Want als zij op het punt staat haar zoon te verliezen, biecht zij hem, waarom zij dag en nacht werkt voor de zaak. Het is om de belofte te vervul len, die zij haar man op zijn sterfbed heeft gedaan, Westerman en Zoon groot te maken; Deze belofte beheerscht haar leven en zij brengt er alle offers aan, zelfs dat van het opgeven van haar levenswex-k, wjtfxxxeer zij tot de ontdekking komt, dat zij te óud is gewor den om de zaak nog in haar geheel te leiden. Dan treedt zij vrijwillig af en dat offer maakt haar aan het slot tot een werkelijk tragische figuur. Want zij is zoo samengegroeid met het warenhuis, dat zij haar leven breekt met deze abdicatie voor haar zoon ter wille van de zaak. Henk Bakker en Christien van Bommel Kouw hebben dit gegeven prachtig uitgewerkt. Niet alleen in de teekening vaix Martha Wes- termaix, die voluit voor ons staat als het vrou welijk zakengenie, maar ook in de schildering van het milieu van het Wareixhxxis en het hu welijksleed van de jonge mevrouw Wester man zijn de auteurs zeer gelukkig geweest. En (jaarbij is dit stuk voortreffelijk en boeiend tooneel. Hoe goed bijvoorbeeld weten zij tel kens de drie bedrijven af te sluiten. Men voelt ook hierin de geroutineerde tooneelschrij- vers. Waarlijk, het is te hopen, dat „Wester man en Zoon" zijn weg naar het beroepstoo- neel, niet alleen in Duitschland en België, maar ook in ons land zal vinden. Het blijspelletje „En Jacob diende" is van heel ander gehalte en blijkbaar uitsluitend be stemd voor het dilettanten-tooneel. Het is vlot en luchtig geschreven, maar is toch niet meer dan maakwerk. Het heeft enkel de bedoeling een niet veeleischend publiek een avond aan genaam bezig te houden en dat zal bij een goede opvoering ook wel gelukken. Het gegeven een jonge, rijke man, die oixi een meisje te veroveren, door een gril van zijn tante gedwongen wordt eexx betrekking te kie zen en daardoor als chauffeur-huisknecht in dienst treedt bij een familie, waar hij natuur- 'ijk verschillende bekendexx het meisje in cluis ontmoet, is niet bepaald erg oorspron kelijk, maar de auteurs weten voor de noodige verrassingen te zorgen, zoodat het in de uitwerking toch wel vermakelijk is. Voor het dilettanten-tooneel zijn er wel mindere stukken geschreven en ik vermoed dan ook, dat wij het wel ettelijke malen te zien zullen krijgen. Natuurlijk eindigt ook dit blijspelletje met twee verloofde paren, maar de verdeelixxg is eenigszins anders dan wij in het begin ver moeden en dat is al weer een aardige vondst van de auteurs. Wij hebben ook wel eenige bezwaren zoo vinden wij „Boy", die als gast van een oude dame het saloxx betreedt iix eexx badmantel en min of meer gewaagde grapjes tegen dames maakt over dit 'costuum, niet bepaald een „heer" maar over het algemeen is het toch een niet onaardig blijspel voor het liefhebberij- tooneel. Wij hopen echter, dat de collaboratie Bakker en Christien van BommelKouw in de teekomst ons vooral stukken als Westerman en Zoon zal brengen, waarbij wij in het ge heel niet meer aan het dilettanten-tooneel be hoeven te denken. J. B. SCHUIL. uURGERLUKE STAND. HAARLEM, 23 December. Bevallen 20 December: W. C. Schippersv. d. Heuvel, d.; A. M. Postma—v. Burgh, z.; J. H. Kuijper—Sti-ating, z.; 21 Deceixxber: E. ZonneveldPauk, z.; P. v. d. SlootRoep- man, z.; 22 December: M. A. van VeenLem mers, z.; L. JonkerLeemburg, z.; F. Hofstee— v, d. Werf, z.; 23 December: J. HerwigSteen bakker, d. Overleden: 21 December: J. F. Webbev. d. Puttexx, 31 j., Kamperlaan; C. de Veer, 80 J., Baan: 22 December: K. J. de Lijster. 60 j., Rijksstraatweg: P. J. M. van Stock. 76 j., Rijks straatweg; M. KoelemijSilkens, 87 j., Hage- straat; T. Fennema—Koopmans, 72 j., Rozen straat.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 8