Offensief van Franco in Catalonië. Republikeinsch front op vier plaatsen doorbroken. GUITAARS W. ALPHENAAR Nieuwe Uitgaven Schip op de Westerschelde doorgebroken. ZATERDAG 24 DECEMBER' 1938 f~-\ UJCTO«<"-FRANK RIJK I V***" V1ELLA i 'BOLTANA J*SEODE puigcerda" HUESCA benabarr'e $tremp *^BARBASTRO i SEODE URGEl SAR SSA GERONAc tardive """f* A T A LONIÉ t'BALAGUER WAKjRESA i ®*LERIDA CERVERA «GUALADA FRAGA%»^ Blijkens berichten uit Burgos zijn de troepen van generaal Franco gisteren aan het front van de Segre plotseling tot den aanval overgegaan. Officieel wordt hierover uit Salaman ca medegedeeld, dat de Nationalisti sche troepen het vijandelijke front in Catalonië op vier verschillende plaatsen doorbroken hebben. Het aantal krijgs gevangenen zou meer dan tweeduizend bedragen. Ook zijn verscheidene volledige batterijen, be nevens tanks en groote hoeveelheden munitie buit gemaakt. Het slechte weer ten spijt zouden de troepen van Franco meer dan tien kilometer opgerukt zijn. Te Tarragona is men, naar United Press meldt, reeds druk bezig met de noodige voorbereiding om de stad tegen een aanval te verdedigen. Men heeft aan de grens den indruk dat het offensief in den Ebro-sector betere vorderingen maakt dan in het Noorden, waar de achterhoede veel te lijden heeft van den zwaren sneeuwval. „Geen succes" meldt j Barcelona. Volgens een door het Spaansche persagent- tchap uit Bareclona ontvangen bericht heeft het door de troepen van Franco ingezette offensief geen materieele winst opgeleverd. De aanvallen die door artillerie en luchtmacht waren voor bereid, werden in hoofdzaak ondernomen in de sectoren Tremp en Seros. Op alle punten, waar de rechtsche troepen aanvankelijk succes had den, werden ze later teruggedreven. De regee- ringstroepen zouden o.a. manschappen van een ïtaliaansche divisie gevangen genomen hebben. De aanvallers zouden ernstige verliezen geleden hebben. Voor de elfde maal. Sedert het begin van den burgeroorlog hebben de Nationalisten thans achtmaal een groot of fensief ontketend, de republikeinen driemaal. United Press geeft van het verloop daarvan de volgende samenvatting. lo. Het algemeen Nationalistische offensief van den zomer en den herfst 1936, dat vlak voor de poorten van Madrid vastliep. 2o. Aan de Fransche grens wordt Irun bezet, zoodat de Nationalisten een belangrijke ver binding met Frankrijk in handen krijgen. 3o. Begin 1937 bereiken de Nationalisten de kust van de Middellandsche Zee, waar zij Ma laga bezetten. 4o. Groote rechtsche aanval ten Noorden van Madrid. De grootendeels uit Italianen bestaan de afdeelingen worden echter door de interna tionale brigade onder leiding van generaal Miaja, op de vlucht gedreven. 5o. In Juni 1937 wordt Bilbao door de Natio nalisten bezet. 6o. Mislukt republikeinsch offensief op Bru- nete, dat ten doel had de tegenstanders uit de buitenwijken van Madrid te verdrijven. 7o. In Noord-Spanje veroveren de Nationalis ten de geheele kust van den Atlantischen Oceaan. 8o. Republikeinsch offensief leidt tot de her overing van Teruel, dat echter korten tijd la ter moet worden prijsgegeven. 9o. De rechtschen bezetten de Middellandsche Mylnik de nieuwe leider der Oekraïners in het buitenland. f Organisatie richt bureaux op te Weenen f en te Rome. In Oekraïnsche kringen te Londen volgt men met belangstelling de ontwikkeling van de organisatie der Oekraïners in het buiten land. Na een bezoek van den opvolger van Konovalec, die te Rotterdam is vermoord, ko lonel Andrzej Mylnik, aan Londen, Parijs en Berlijn, heeft de Oekraïnsche nationalistische organisatie O.U.N, twee bureaux opgericht, een te Weenen, belast met de vraagstukken welke vooral Oost-Galicië, de Karpatische Oekraïne en Roemenië betreffen en een te Rome, voor de vraagstukken op cultureel en politiek ge bied van meer algemeenen aard. De eerste daad van kolonel Andrzej Mylnik als leider van de O.U.N. was om alle aanhan gers van Konovalec te gelasten het gebied van de Karpathische Oekraïne te verlaten en te zelfder tijd verbood hij alle daden van ter reur. Verder is het vroegere „huis van de regee ring van Petljoera" te Berlijn in handen van de Duitsche regeering, nadat de vorige eige naar, een Poolsche Jood, was uitgewezen. De Duitsche autoriteiten hebben thans het gebouw weer de oude bestemming van centraal bureau voor inlichtingen voor de Oekraïners in Duitschland gegeven. Hier werden de vragen lijsten opgesteld, welke de Oekraïners in Duitschland moeten invullen Te Praag zijn alle Oekraïnsche partijen sa mengevoegd onder den naam „Sojusz Ukrain- cow Patriotow" (Unie van Oekraïnsche pa triotten). Van deze organisatie is Prokopo- witsj de leider. De hernieuwde activiteit heeft een niet ge ringen invloed uitgeoefend op de stroomingen onder de Oekraïners in Polen, die meer een heid wenschen, doch hier is de ontwikkeling langzamer. Zeekust tusschen Barcelona en Valencia, waar door het republikeinsche gebied in tweeën wordt gesneden. lOo. Door republikeinsche tegenaanvallen wordt rechtsch offensief aan het Ebrofront tot staan gebracht. Nationalistische stelling opgeblazen. Naar Havas uit Madrid verneemt hebben de republikeinen in de uni versiteitswij k van de hoofdstad een mijn laten ontploffen, waardoor een Nationalistische stelling in het Bor- cure park in ae lucht is geblazen. Een in aanbouw zijnde mijngang is daarbij ingestort en de gravers werden be dolven. De batterijen der regeerings- troepen openden het vuur op het puin. NAAR VERBREKING DER AMERIKAANSCH-DUITSCHE BETREKKINGEN? Te Washington hoopt mendat Duitschland het Amerikaansche antivoord ter harte zal nemen. VOORLOOPIG GEEN VERDERE ACTIE. In diplomatieke kringen te Washington houdt men volgens Reuter, rekening met de mogelijkheid van een verbreking van de diplomatieke betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland. Functionnarissen van het departement van buitenlandsche zaken hebben even wel gezegd, dat deze verwachting voor barig is. In regeeringskringen doet men echter geen poging om de zaak te ver kleinen. Men hoopt, dat Duitschland de woorden van Summer Welles ter harte zal nemen, welke, zoo vervolgt Reuter, duidelijker zijn dan de Vereenigde Sta ten in twintig jaar heeft gebruikt. Men neemt algemeen aan, dat president Roo sevelt op de hoogte was van de verkla ring, welke Welles zou geven. Naar ver luidt zal men thans niet verder gaan, tenzij men hiertoe wordt gedwongen. Bezorgdheid in de Duitsche pers. BERLIJN, 24 Dec. (DNB) Onder verwijzing naar de redevoering van den Amerikaanschen minister Ickes en uitlatingen van andere Ame rikaansche diplomaten vragen de Duitsche bla den zich af, waar de Amerikaansche politiek naar toe gaat. De bladen zijn algemeen van oor deel, dat de „oorlogsstokers in de Vereenigde Staten" naar een verbreking der diplomatieke betrekkingen tusschen Duitschland en de Ver eenigde Staten streven, hoewel, zoo voegen zij hieraan toe, er toch tusschen het Duitsche en het Amerikaansche volk geen vijandschap be staat. De „Berliner Börsenzeitung" noemt Ickes het prototype van de anti-Duitsche actie in de Ver eenigde Staten en zegt, dat hij de laatste jaren steeds meer in een zuiver marxistisch commu nistisch vaarwater is afgegleden. Hij is b.v. lid van de „Civil Liberty Union" welke een Joodsch- communistische propaganda ontvouwt, regelma tig de werkloozen tot agitatie aanspoort en het vuur van den bolsjewistisch en opstand legt in de negerwijken der groote steden. Ook de vroe gere Amerikaansche gezant in Berlijn,, Dodd. speelt in deze organisatie een groote rol. Met hun hulp moeten de Vereenigde Staten in steeds scherper verhouding tot Duitschland komen te staan. Het valt niet meer te betwisten, dat deze kringen bewust streven naar de verbreking der diplomatieke betrekkingen tusschen Washington en Berlijn, aldus het blad. De „Völkischer Beobachter" is tot de overtui ging gekomen, dat het verantwoordelijke Ame rika een openlijken wereldstrijd voert tegen Duitschland en dit niet wegens Amerikaansche belangen, doch wegens duistere belangen el ders. De grootste dezer drijfveren zoo wordt geconstateerd is het wereld-Jodendom, welks bijzondere macht in de Vereenigde Staten al gemeen bekend is. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft: Men dient aan den overkant van den Oceaan toch te bedenken, dat de Duitsche rijksminister van buitenlandsche zaken onlangs verklaard heeft, dat het Duitsche en Amerikaansche volle met elkander vreedzaam willen leven. Vertrek van Wang Tsjing Wei bevestigd. Gezondheidstoestand als reden genoemd. Uit Tsjoenking, 23 Dec. In officieele Chinee- sche kringen wordt toegegeven, dat Wang Tsjing Wei uit Tsjoenking is vertrokken. Medegedeeld wordt, dat zijn zwakke gezondheid zijn vefblijf te Tsjoenking niet langer toestond. Waar hij zich op het oogenblik bevindt wordt niet medege deeld, doch men laat vermoeden, dat hij in het buitenland medische hulp ontvangt. (ANP) BEWONERS VAN MONTEVIDEO SLAAGS MET ÏTALIAANSCHE MATROZEN. Politie moest de vreemdelingen beschermen. OPTREDEN DER MATROZEN LOKTE PROTESTEN UIT. MONTEVIDEO. 24 December. (Reu- ter-A.N.P.) De politie heeft schoten in de lucht gelost en den sabel ge trokken om een groep ïtaliaansche matrozen te beschermen, deel uit makende van de bemanning van den Italiaanschen kruiser „Eugenio de Savoia". die gisteravond bij ernstige ongeregelheden hier ter stede betrok ken is geweest. Naar gemeld wordt zijn eenige bur gers, die bij de onlusten aanwezig waren gekwetst. v. Dit incident is het ernstigste van de reeks welke zich tijdens het bezoek van de ïta liaansche matrozen sedert hun aankomst al hier heeft voorgedaan. Naar gemeld wordt, heerscht onder de plaatselijke bevolking groote opwinding. De moeilijkheden ontstonden toen de ma trozen in autobussen door de stad reden, daarbij veel kabaal maakten en den fascis- tengroet brachten. Ooggetuigen verhalen, dat hierop protes ten door de vorobij gangers werd geuit. Hier- ontstaken de Italianen blijkbaari n woede. Althans, zij stapten uit de autobussen en deden een aanval op een theewinkel, tevens café, waar zij de tafeltjes en stoelen omver wierpen en de ruiten ingooiden. Daarop trok ken zij weer weg achtervolgd door een me nigte menschen. Een groep Italianen, die de autobussen niet meer kon bereiken, werd door de politie in bescherming genomen. De „Eugenio de Savoia" is een der beide ïtaliaansche oorlogsbodems, welke een tocht om de wereld maken en daarbij verschillende Zuid-Amerikaansche havens aandoen. in groote keuze KRUISWEG 49 - HAARLEM i Adv inqez Men Iersche republikeinen wilden regeering van Ulster omverwerpen Nog tal van arrestaties verricht. BELFAST, 23 Dec. Het complot, dat gisteren onder leiders en leden van het Iersche republikeinsche le ger is ontdekt, moet voornamelijk ge richt geweest zijn tegen den minis ter-president van Noord-Ierland, Viscount Craigavon en enkele andere leden van het kabinet. Naar United Press verneemt, lag het in de bedoeling de Noord-Iersche regeering omver te werpen. Het complot werd nog te elfder ure ontdekt tijdens een huiszoeking, waarbij de politie be langrijke documenten in handen kreeg. Nadat gistermorgen reeds 34 leiders van hun bed gelicht waren, zijn in den loop van den dag nog meer arrestaties verricht, zoodat reeds honderd man in de gevangenis van Belfast zijn opgesloten. Daar vele andere leden van het complot naar Zuid-Ierland trachten te ontsnappene heeft de politie alle wegen afge zet en houdt alle auto's aan. Bij de huis zoekingen zijn wederom belangrijke docu menten aan hel; daglicht gekomen. Als voor zorgsmaatregel heeft de politie de voornaam ste openbare gebouwen bezet. Ook de minis ters staan onder speciale bewaking. (Uni ted Press.) KERSTAMNESTIE IN OOSTEN RIJK. 900 Weensclte Joden vrijgelaten. SCHUSCHNIGG BLIJFT OPGESLOTEN. Blijkbaar als uitvloeisel van de aan gekondigde Kerstamnestie zijn 900 Weeftsche Joden, die na den moord op Vom Rath gearresteerd waren, uit het concentratiekamp Dachau ontslagen. Naar verluidt, zal de amnestie echter niet voor politieke gevangenen gelden. Schuschnigg zal de Kerstdagen alleen doorbrengen in zijn kamer in het hoofd kwartier der geheime staatspolitie. Noorsch schip zinkend aan de Amerikaansche kust. Opvarenden door Amerikaansch schip aan boord genomen. Reuter meldt uit New York, dat het Noor- sche schip „Smaragd" op 600 mijl ten Oosten nan New York, zinkende is aangetroffen. Twintig personen, waaronder de echtge- noote en de dochter van den kapitein, zijn door het Amerikaansche schip „Schodack" gered. Nog steeds woedt de storm, zoodat de red ding met greote moeilijkheden gepaard ging. De „Smaragd" was met een lading olie op weg naar Nederland. Ook een Engelsch schip in nood Te'Tokio zijn noodseinen opgevangen van het Britsche schip „Darcoila", dat mede deelde in een gevaarlijken toestand te ver- keeren tengevolge van een storm op den Stillen Oceaan. De positie werd opgegeven als vier mijl ten Zuiden van den vuurtoren Katsoera in de prefectuur Tsjiba. Engeland's „Witte Kerstmis" LONDEN 23 December 1938. (Van onzen correspondent). Een Witte Kerstmis! Jaar in, jaar uit, hopen de Engelschen vurig dat hun land er gedurende de Kerstdagen zal uitzien als de Kerstkaarten, die zij elkaar met ontembare geestdrift toezenden. Jaar in, jaar uit, hopen de Engelschen op een Witte Kerstmis, en in negen van de tien jaren worden zij teleurgesteld. Dat is erg genoeg Maar veel erger nog is het wanneer zij ééns in de tien jaren niet teleurgesteld worden. Zooals nu! Want wat Dickens vertelt omtrent die paar Witte Kerstmissen, die hij in het begin van zijn schrijversloopbaan en daarna nog maar zel den! meegemaakt heeft, is natuurlijk heel feestelijk èn aanlokkelijk, maar men kan het bij den haard zitten lezen zonder ijskoude voe ten en een rooden neus te krijgen. Toen de koets, waarin Mr. Pickwick en diens vrienden zich naar de groote Kerstpartij in het landhuis van Mr. Wardle begaven op den besneeuwden weg een wiel verloor, was dit (voor de lezers) een allerkoddigst avontuur, maar wanneer hun eigen auto. op weg naar een Kerstpartij, in de sneeuw blijft vastzitten, gebeurt het zelden dat zijn den humor van het geval op prijs stellen en in onbedaarlijk gelach uitbarsten. Bovendien zijn Londen en heel het zuiden van Engeland noch op strenge koude, noch op sneeuw, ingericht. Bijna steeds zijn de winters zeer zacht, zoodat-de meeste menschen niet in het bezit zijn van zware winterjassen, om van pelsjassen, die hier zoo goed als niet gedragen worden, niet te spreken. Het open haardvuur, ofschoon zeer romantisch, is op hevige koude niet berekend. Middelen tot het weren van tocht zijn zoowel in woonhuizen als in openbare ge bouwen nagenoeg onbekend, en daar zoo hoogst zelden de temperatuur verder dan weinige gra den onder het vriespunt daalt, zijn hier ook zeei onvoldoende voorzorgsmaatregelen genomen te gen het barsten van waterpijpen en andere ge noegens van een „echt ouderwetschen winter" De winkeliers, die de Kerstkaarten met sneeuwgezichten verkoopen en bovendien alle andere winkeliers, hadden eveneens liever gehad dat de sneeuw maar rustig in het Rijk der Romantiek gebleven was, want de onaange name waarheid is, dat sinds tegen het eind der vorige week het bezoek aan de magazijnen, an ders overweldigend druk in de laatste dagen vóór Kerstmis, plotseling bedenkelijk afgeno men is. De handel vreest dat eenige millioenen ponden minder uitgegeven zullen worden dan in voorgaande jaren. Het verkeer op de wegen ligt bijna stil. Een zeer groot, en jaarlijks toenemend aantal Engel schen brengt Kerstmis buiten door, vooral in do badplaatsen van de Zuidkust, waar de meeste hotels een bloeiend Kerstseizoen van ongeveer drie weken hebben. In vele badplaatsen aan de zuidkust, vooral in Devonshire, kan het in dezer tijd van het jaar even mild zijn als in ons land in Mei, maar ook de veel koudere badplaatsen aan de oost- en westkust hebben met Kerst mis een druk bezoek. Voor een zeer groot deel is dit te danken aan de sterke ontwikkeling van het automobilisme.' In duizendtallen rijden de Londenaars in de week vóór Kerstmis naar de kust en naar binnenlandsche ontspanningsplaat sen, maar nu, voor het eerst sinds elf jaren, dc wegen bijna onbegaanbaar zijn, zullen de bad plaatsen een zeer groot deel van het bezoek waarop zij gerekend hadden, missen. Dit komt hotels en restaurants te Londen en andere groote steden ten goede. Dat zooveel Londenaars, die zich dit financieel veroorlooven kunnen, Kerstmis bij voorkeur buitenshuis vie ren vindt zijn oorzaak hierin dat het. gemak kelijker is. Aan een Engelsch Kerstfeest worder zeer hooge eischen gesteld. Er is een eeuwenoud Italiaansch spreekwoord. „Het druk hebben als Engelsche fornuizen op Kerstmis". De Engelschen zijn een vrij matig volk, maar met Kerstmis halen zij de schade van het heele jaar ruim schoots in. De meeste restaurants zijn op den Kerstavond gesloten en de stad is bijzonder stil. Het zijn vooral de grootere restaurants, duurdere zoowei als goedkoopere, die open zijn, maar uitsluitend voor diegenen, die tafels besproken, en voorui- betaald hebben. De prijzen zijn meestal vx-ij hoog, maar behalve de maaltijd, die bijna steeds voortreffelijk en vaak overdadig is, zijn ook ai de „pretjes" erbij inbegrepen papieren mut sen en ander tooisel, benevens imitatie muziek instrumenten gedurende, en een „dance" na den maaltijd. E? EN niet gering deel van de bezoekers der restaurants bestaat uit provinciebewoners die de Kerstdagen bij duizenden te Londen door brengen, maar die, nu eindelijk ons vurig ver langen naar een „Witte Kertsmis" bevredigd is. voor dezelfde moeilijkheden staan als de Lon denaars, die per auto de stad hadden willen uit vluchten. Het is te verwachten, dat ditmaal een groot deel dergenen, die gewoon zijn erop uit te trekken, thuis moeten blijven. Fransche oorlogsschepen onder hielden geen contact met de José Luis Diez. Averij door particuliere onderneming hersteld. Eenige Fransche bladen melden, dat de hertog van Alva. de agent van Burgee te Londen bij de Britsche regeering een protest zou hebben ingediend naar aanleiding van hulpverleening door Fransche oorlogssche pen aan de Jose Luis Diez, den torpedobcot- jager der regeering te Barcelona. Uit van Gibraltar ontvangen berichten blijkt, vol gens Havas, dat de Spaansche bodem geen oogenblik met een Fransche eenheid in con tact heeft gestaan. De averij aan het Spaan sche schip is hersteld door een particuliere onderneming, die twee sleepbooten ter be schikking van het Spaansche consulaat heeft gesteld met goedkeuring van de Britsche autoriteiten, welke zich er van vergewist had den, dat zich geen oorlogsmateriaal aan boord der sleeipbooten bevond. Harold French: Bloed over Europa Harold French, achter welks pseudoniem de naam van een Nederlandsch journalist schuil gaat, behandelt in dit boek den invloed van het communisme in Europa en daar buiten. Achtereenvolgens bespreekt de schrij ver de politiek van Stalin en de rol van het communisme in den Spaanschen burgeroorloc in Tsjecho-Slowakije. Engeland. Australië Amerika. China en Nederland. Het boek is van een groot aantal afbeeldingen voorzien. Het verscheen bij de N.V. Het Nederlandsche Boekhuis te Tilburg. Nadat het omhoog was gevaren. Het ïtaliaansche vrachtschip „At- lantide" dat van Antwerpen kwam, is Vrijdagavond op de Westerschelde ter hoogte van het Nauw van Bath om hoog gevaren, waarna het schip ge broken is. De .Atlantide", welke vroeger onder den naam „Sommelsdijk" tot de Nederlandsche koopvaardijvloot behoorde, is het eigendom van de reederij „Atlantide" te Genua. Het schip is in 1909 gebouwd en heeft een inhoud van bruto 6300 en netto 3966 ton. De Belgische sleepboot „Max" heeft de be manning aan boord genomen en naar Antwer pen overgebracht. Met het lossen van de lading van het gebroken schip zal spoedig een aan vang worden gemaakt. Later is ook het Deensche stoomschip „Gunhild" in de onmiddellijke nabijheid van de „Atlantide" omhoog gevaren. Kort daarop is ook het van Liverpool komende Engelsche s.s. „Nyroca" boven Terneuzen, bij de St. Mar_ garetapolder omhoog gevaren. Dit schip is met sleepboothulp vlotgekomen en heeft de reis naar Antwerpen voortgezet. De „Gunhild" metende 1142 ton, is in 1918 gebouwd en behoort aan de reederij A.Schmie- gelow te Kopenhagen. De „Nyroca" meet 786 ton en is eveneens in 1918 gebouwd. Reederij is de British and Continental S.S. Cy. te Liverpool. De suikeropbrengst in Haarlemmermeer. Ruim 12'/! millioen K.G. Nu in den Haarlemmermeerr^'^er de bieten campagne haar beslag heeft gekregen, kunnen we omtrent de bekend geworden uitkomsten van dit gewas de volgende belangrijke cijfers die begrijpelijkerwijs op een globale schatting be rusten mededeelen. Gerekend wordt dat er in dezen polder on geveer 1970 H.A. met bieten werden beteeld; de gemiddelde opbrengst bedroeg 38000 K.G. per H.A., dus in het geheel ongeveer 74.860.000 K G.; het suikergehalte bedroeg gemiddeld 17 pet., zoodat dit jaar in Haarlemmermeer aan suiker werd opgebracht 12.726.200 K G. Vierde Kerstsalon van den Kennemer Fotokring. Tentoonstelling in de Tijdingzaal van Haarlem's Dagblad. Gisteravond omstreeks half negen werd in de Tijdingzaal van Haarlem's Dagblad door den voorzitter van den Kennemer Fotokring, den heer J. C. Uhlenbroek. de z.g.n. vierde Kerstsalon van deze vereeniging. een foto expositie. geopend. De voorzitter zeide in zijn openingswoord dat er tegenwoordig moed toe behoort om een fototentoonstelling te organi- seeren, want de amateur fotograf ie maakt moeilijke tijden door. Nochtans was spr. van meening dat de kwaliteit niet onderdoet voor die van vorig jaar. Spr. uitte zijn dank jegens de inzenders. De heer B. Schaap, voorzitter van de Haarlemsche Amateurfotografenvereeniging wenschte den Kennemer Fotokring succes met de tentoonstelling. Daarop werd de expositie in de Tijdingzaal in oogenschouw genomen. Het aantal der geëxposeerde foto's is niet groot, dat der inzenders evenmin. Het is daarom gelukkig, dat de beelden vrijwel zon der uitzondering van zeer goede kwaliteit zijn. Mevr. HooijerDubois maakte een serie broomverfdrukken en broomverfoverdrukken die laat zien, dat dit moeilijke procédé niet verdient in onbruik te geraken. Uitstekende fototechniek, gepaard aan goeden kunstzin deden hier foto's ontstaan, die stuk voor stuk zeer gewenschte wandversieringen zijn ge worden. De heer J. Stoelman leverde een aantal bromides, die zco gaaf van afwerking zijn en zoo mooi van toon. dat iederen amateur fotograaf zal wenschen zoo iets te kunnen bereiken. Men moet die wolkenstapels eens zien, die lichtcontrasten op het oude trapje of dat portret van een ouden man. Ze zijn werkelijk èf. De heer H. J. Nijland Visser zond, behalve goede bloemenfoto's en portretten, een kerk interieur in, dat treft door correcte afwer king. Laten wij verder volstaan met de vermel ding van een mooi Delftsch bruggetje van H. de Groot, dierenstudie en „Driekusman" van J. C. Uhlenbroek, plus eenige Haarlem sche stadsgezichten van den heer E. Lams. „Driekusman" is een voorbeeld van een goede genrefoto, die een volksdans uit het Oosten van ons land afbeeldt. Het juiste mo ment is hier uitstekend getroffen. De Kennemer Fotokring mag trotsch zijn op leden, die in staat zijn tot zulke prestaties. Men koope op Oudejaarsavond vroegtijdig Aangezien Oudejaarsavond dit jaar op een Zaterdagavond valt, mogen de winkels tot 10 uur geopend blijven. Vanzelfsprekend zouden zoowel winkeliers als winkelpersoneel het zeer op prijs stellen, indien zij dezen voor het ge zinsleven belangrijken avond, zoo eenigszins mogelijk, in den familiekring zouden kunnen doorbrengen. De Koninklijke Nederlandsche Midden standsbond dringt er dan ook in verband hiermede bij het publiek op aan de inkoopen zooveel mogelijk overdag te doen, opdat de winkeliers, voorzoover de bedrijfsomstandig heden zulks toelaten, hun personeel vroeger naar huis kunnen laten gaan en ook eerder kunnen sluiten. Ook den winkeliers wordt verzocht in deze hun medewerking te willen verleenen, door zoover zulks mogelijk is, zoo vroegtijdig mo gelijk te sluiten.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9