Het voeten werk... DINS n A G 27 n E C E M EER 1938 H'AARLEM'S DAGBtAD 2 TRAM EN TREIN REDEN TIJDENS DE KERSTDAGEN VRIJWEL NORMAAL. Treinen hadden geringe vertraging. Vele Haarlemmers misten daardoor de laatste tram. Het treinverkeer is gedurende de beide Kerst dagen vrijwel normaal verloopen. Dank zij de vele voor- en volgtreinen kon men den toestand ook op den drukken tweeden Kerstdag volkomen meester blijven. De treinen reden over het al gemeen met een zeer geringe vertraging terwijl de wagons zeer behoorlijk verwarmd waren. Waren ditmaal de spoorwegen dus niet in ge breke gebleven, het publiek bleef dit soms wel. De regel: uitstappen over het voorbalcon, in stappen over het achterbalcon is nu toch wel al gemeen bekend. Waarom er dan steeds meer menschen over het achterbalcon trachten uit te stappen is ons een raadsel. Er ontstonden aan de stations zoodoende dikwijls ware vechtpartijen, waarbij de eene groep de andere weer de wa gens induwde. Het publiek dient op zulke dagen toch ook te beseffen dat alleen een regelmatig verloop kan worden gewaarborgd als iedereen meewerkt. Ook de tram heeft tijdens de beide Kerstdagen een druk vervoer gehad. Het was alleen te be treuren dat geen rekening is gehouden met de geringe vertraging der treinen die echter tot ge volg had, dat even over half een zeer vele reizi gers aan het station stonden en in de richting Heemstede niet meer konden worden vervoerd. Daar er bovendien ook bijna geen taxi's waren te krijgen was deze toestand verre van aange naam. Talloozen waren nu gedwongen loopend huiswaarts te gaan. Wij hebben ons nog eens tot de N. Z. H. T. M. om inlichtingen gewend en men deelde ons daar mede dat het zeer wel mo gelijk geweest was ook voor deze reizigers nog een tram te laten loopen. Het had echter op den weg der spoorwegen gelegen om de trammaatschappij van deze ver traging te verwittigen. Ongetwijfeld had dit ve len een onprettig einde der Kerstdagen be spaard. Bronchitis Wrijf deze aangename zalf op keel, bom er» rug. Zij werkt als pappleister en door de geneeskrachtige dampen, die U vele uren inademt. Verwijdert slijm en congestie en de ademhaling wordt rustig. (Adv. Ingez. Med.) EEN SCHERPE KIJKER, een prisma of andere goede kijker koopt U niet zooals U een pak lucifers koopt Zoo'n kijker koopt U immers om er jaren plezier van te hebben U wilt rustig vergelijken uit een groote collectie van de beste merken U wilt vakkundig voorgelicht worden. Dit kunt U doen bij KEIP, den vakopticus. Gr. Hout straat naast Luxor. Zijn sorteering is zeer groot, zijn vakkennis algemeen bekend. (Adv. Ingez. Med.) Concert H. O. V. van Woensdag. Soliste Ankie van Wickevoort Crommelin. De Nederlandsche kunstenares Ankie van Wickevoort Crommelin brengt op het concert van Woensdag de vijfdeelige Cantate van Bach „Noy sa che sia dolore", alsmede de driedeelige Aria van Beethoven „Primo amore, piacer del ciel". Marinus Adam omlijst deze werken met de inleidende Ouverture (genaamd Symphonie) voor het Oratorium „De heilige Helena op Cal- varië" van Leonard Leo (die ruim 200 jaar gele den leefde) alvorens met Bach te beginnen en daarna met een strijksuite van Bossi, die een herschepping van oude Italiaansche muziek be oogt. Als „tusschengerecht" spelen Louis van Maa- nen, Eduard Biele en H. H. Gepharthet „Re quiem" van Popper voor drie celli en het concert wordt geëindigd met het voorspel van „Die Meis- tersinger von Nürnberg" van Wagner. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bij: Bureau van Politie, Smedestraat bril in étui; twee boekjes; geld stuk; pakje met inhoud: damesschoen; kinder schoen; v. Cauweren, Marnixplein 2, belasting papier; Siebeling, Bastiaanstraat 68, bril in étui: Brouwer. Groote Houtstraat 157, jongensbroek; v. Looy, Binnenweg 188, Heemstede, Bijbel met kerkboekjes; Erdsieck, Nassaulaan 31, doos inh. handwarmers, Aars. ëagzaamstraat 21, Duim stok; v. Zomeren, Brouwersstraat 37, das: De Witte, Schoterweg 160 zw.. baret; Langeveld, De Genestetstraat 22, handschoen: Kolderie, v. Ma- rumstraat 20. handschoen; Nelis Spaarnrijk- straat 40, handschoen; Goosen, Kloosterstraat 40 rd.. een paar handschoenen, v. Schaik, Van Nes straat 53, armbandhorloge; Kuijken. Jac. Geel- straat 4, kinderhandschoen; Asyl, Ridderstraat 11, hond; Kooij, Reigerstraat 33, polshorloge: Huis, Kcnnemerplein 16 rd., regenmantel; De Groot, Schouwtjesplein 10, zakmes; v. d. Plas Timorstraat 129, drie manchetten: Treffers, Van Loostraat 13, portemonnaie met inhoud; v. Gurp, Jan van Bergenstraat 63, Heemstede, portemon naie met inhoud; Steffens, Koudenhorn 60, por temonnaie met inhoud; de Mare, Spaarnhoven straat 73, hondenpenning; Smal, Floresstraat 33, portemonnaie; De Köningh, Wagenweg 30 rd., rijwielbelastingplaatje; Fuhlhage, Vosmaer- straat 33, rijwiel: Savrijn, Schalkwijkerweg 85, sleutel; v. Looij, Reitzstraat 45, ring met sleu tels; Slebos, Atjehstraat 43, een paar schaatsen; Bakkenhoven, Vroomstraat 8, sleutel; Ran, Ban- tamstraat 74, een paar schoenen; Piete, Tette rodestraat 100, schaats; v. Honschoten, Sterre- boschstraat 75, een paar schaatsen; Jansen, Am- sterdamschevaart 8 a zw., een paar schaa.tsen; v. d. Zwet, Spaarnwouderstraat 124, tasch met in houd; Betz. Obistraat 69, boodschappentasch Brok, Dolfijnstraat 25, vulpenhouder; De Wolf, Acaciastraat 15, vulpenhouder; Zuster Bolt, St. Elisabethgasthuis, vulpotlood; Joosten, Dr. Schaepmanstraat 20, zweep. DOOR DE KOUDE BEVANGEN. Zaterdagmorgen om half elf werd een 28- jarige schilder in de Gen. Cronjéstraat door de koude bev angen. Hij geraakte buiten bewustzijn en werd in een winkel binnen gedragen. Na door O. D. behandeld te zijn werd hij met een taxi naar huis gebracht. Het Centraal Vervoer te Haarlem. Het raadslid de heer J. G. van Kessel, heeft voor de Raadsvergadering van Woens dag 28 December de volgende schriftelijke vragen aan B. en W. van Haarlem gesteld. lo. Is het B. en W. bekend, dat enkele weken geleden de aanbesteding heeft plaats gehad van het rijwerk enz., ten behoeve van den dienst van Centraal vervoer? 2o. Zoo ja, waarom hebben B. en W. dit rij werk voor het dienstjaar 1939 dan niet opge dragen aan de laagste inschrijfster, welke ook v'oor 1938 de laagste was en aan wie het dit jaar is opgedragen geweest? 3o. Zoo deze firma om de een of andere reden niet in aanmerking kwam, watt is dan de reden, dat het werk niet is opgedragen gen aan den eerst opvolgende in prijs, maar aan den vijfde in de ranglijst? 4o. Is het B. en W. bekend, dat door dit rijwerk niet aan de laagste inschrijfster op te dragen dit aan de gemeente 'n meerdere uitgaaf kost van pl.m. f 5000? 5o. Waarom zijn B. en W. bij deze inschrij ving afgeweken van de in de laatste jaren ge volgde gewoonte, dat zoo eemgszins mogelijk het rijwerk twee achtereenvolgende jaren aan de zelfde firma wordt opgedragen? De weersomstandigheden en de Spoorwegen. IA de Centrale Werkplaats is met Kerstmis doorgewerkt. Daar het electrisch materieel der Ned. Spoor wegen voortdurend te lijden heeft van den weerstoestand, is ook met de Kerstdagen voort durend gewerkt in de Werkplaatsen der Spoor wegen in ons land. Ook in de Centrale Werkplaats alhier werd op beide Kerstdagen gewerkt, echter niet door het geheele personeel, maar in ploegen, meer in 't bijzonder natuurlijk die ploegen, die belast zijn met bovengenoemde herstelwerkzaamheden. OP HET IJS GEVALLEN. Zondagmiddag om 3 uur kwam een 26- jarige schaatsenrijdster op den Kloppersingel te vallen. Doordat zij met het achterhoofd tegen het ijs sloeg kreeg ze een lichte her senschudding. Na door O.D. behandeld te zijn werd ze per ziekenauto naar huis vervoerd. Op de Delft viel Zondagmiddag een 34- jarige heer zoo ongelukkig op het ijs, dat hij zijn linker pols brak. Hij werd door O. D. ter plaatse verbonden Maandagmiddag kreeg een 29-jarige dame tengevolge van een val op het ijs van het Zuider Buiten Spaarne een hersenschudding Het slachtoffer werd door O.D. behandeld en naar de Mariastichting vervoerd. PLAAT TER OPWEKKING VOOR STEUN AAN DE JOODSCHE VLUCHTELINGEN. Wij ontvingen een zeer suggestieve reclame plaat, welke dient ter opwekking van het ver- leenen van steun aan Joodsche vluchtelingen. De plaat is kosteloos ter beschikking gesteld door den reclame-teekenaar Jan Lavies in Den Haag, zij is kosteloos gedrukt door de N.V Lithogr. v.h. S. Lankhout Co., terwijl het pa pier kosteloos beschikbaar is gesteld door de N.V. Nederlandsche Papierhandel, Amsterdam en N.V. Bührmann's Papiergroothandel te Am sterdam; het -verpakkingsmateriaal voor distri bueering is kosteloos verstrekt door de N.V. Pa piergroothandel v.h. Gebr. Cats, Rotterdam. Aanvragen met opgave van het benoodigd aantal platen kunnen worden gericht tot het Comité voor Bijzondere Joodsche Belangen, Weesperplein 4, Kamers 23/25. Tel. 53908, Am sterdam, of tot den heer D. Vaarties Esschenweg 39, Rotterdam. Diefstal met geweldpleging. Om het geld van een verkochte auto in handen te krijgen. J. J. de V. te Groningen, die aan j. t. te Groningen een auto had verkocht, kon het grootste gedeelte van het geld niet loskrijgen, omdat T. niet tevreden was over de hoedanig heden van den wagen. De V. namfeijn kame raad, den caféhouder W. D., in den arm en het gelukte hun op een slinksche manier T in het café van D. te lokken, waarbij ook de hulp was ingeroepen van den chauffeur H. K Toen de kooper van de auto in het cafe kwam, werd hij plotseling bedreigd met een mes en de woorden: „Als je niet betaalt steken we je dood". Hierop v.erden hem de kleeren van het lijf gerukt en zijn horloge en porte monnaie ontrold. De aangevallene ging op de vlucht en stelde de recherche van een en ander in ken^iis. De daders,' de 25-jarige caféhouder W. D„ dc 48-jarige autohandelaar J. J. dé V., en de 38-jarlge chauffeur H. K., allen uit Groningen zijn later gearresteerd. Een foto van den brand in het beroemde Hotel des Invalides te Parijs, welk gebouw ge lukkig voor verwoesting gespaard kon blijven. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur. Weer: Wind: Den Helder: licht bewolkt NW matig Vlissingen: betrokken ZZW matig De Bilt: lichte motregen ZW matig Groningen: betrokken ZZW matig Maastricht: bevroren motregen ZW matig Temperat in gr. C.: Minimum hedennacht in gr. C.: Neersl. afgel. etmaal in m.M.: Den Helder: Vlissingen: De Bilt; Groningen Maastricht: —5 —6 —5 Verwachting geldig van hedenavond, tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor de kuststrook: Lichte tot matige dooi, wisselende bewolking, geen neer slag van beteekenis, matige, tijdelijk krachtige Noordwestelijke wind. Voor het binnenland: Des nachts tem peratuur om het vriespunt, overdag lichte tot matige dooi, wisselend bewolkt met plaatselijk nevel in den nacht en den ochtend, geen neerslag van beteeke nis, meest matige Noordwestelijke wind. Waar schuiving en voor het verkeer: Ge waarschuwd wordt tegen het gevaar van plaatselijk gladde wegen in tiet Zuid oosten des lands. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden 28 F. 34 F. 34 F. Het gebied van hoogen luchtdruk over Fin land neemt thans snel af, onder invloed van een depressie, waarvan het centrum voor de Noorsche kust ligt, en waarvan een uitlooper nog ver naar het Zuiden reikt. Aan den ach terkant van deze storing dringen warmere Westelijke winden West-Europa binnen, welke hedenmorgen de vorst uit onze omgeving ver dreven. Ook in Engeland steeg de temperatuur aan merkelijk. de vorst is daar ook geheel ver dwenen. In het Rhónedal, Zuid-Duitschland en plaatselijk in Spanje komt nog strenge vorst voor. BAROMETERSTAND Vorige stand 776 m.M. Stand van heden 777 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KUIPERS ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Woensdag v.m. 6.44 uur; n.m. 19.04 uur. Strand berijdbaar van 11.4517.00 uur. Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. vraagt evenals de kleding bij Uw verblijf in de wintersport-centra. Uw bizondere aandacht. En wij bieden U een sortering die vol komen aan de mode- en practische eisen beantwoordt. Kom zie en verbaas U over de grote keuze en de voordelige prijzen. JjxMAuii- HAARLEM /GROOTE HOUT5TR. 123 TELEF. 12215 (Adv. Ingez. Med.) Vertegenwoordiger verduisterde 8.000.-. Het eene gat met het andere gestopt. Als verdacht van oplichting en verduiste ring, in dienstbetrekking gepleegd, is te Rot terdam aangehouden en in bewaring gesteld de 41-jarige vertegenwoordiger G. B. aldaar Hij is vertegenwoordiger van een bier- handel te Hontenisse, voor Rotterdam, Schie dam en Den Haag. Hij is ook belast met het innen van kwitanties. Toen er in het afdragen van geld aan zijn firma stagnatie kwam. werd een onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat de administratie geheel in de war was. B. heeft gelden achter gehouden en het eene gat tel kens met het andere gestopt tot de zaak spaak liep. Vast kon worden gesteld, dat hij ln het laatste jaar acht duizend gulden heeft achtergehouden en verduisterd. De firma heeft aangifte gedaan bij de politie, die den vertegenwoordiger heeft aangehouden. K. L. M.-vliegtuigen hebben vertraging. Storm houdt „Ibis" bij Napels vast. Het slechte weer heeft ook bij de K. L. M storing in den dienst gebracht. Zoo kon Zater dag het Indië-vliegtuig „Oehoe" niet van Schip hol vertrekken. De start heeft toen Zondap plaats gehad. En de „Ibis" die, op thuisreis Zondag te Napels had moeten landen, kwam in een zoo feilen storm terecht, dat de bestuur der het raadzaam achtte een ander vliegveld op te zoeken. Hij keerde terug en vloog tot buiten de zone, waar de storm het hevigst woedde en landde 300 K.M. ten zuiden van Napels op het militaire vliegveld Novera Terinese. De passa giers zijn per trein naar Napels gegaan. De K. L M.-vlieger heeft Maandag gepoogd van Novera Terinese naar Napels te starten, doch heeft hel nagelaten, omdat de storm zich inmiddels naai het zuiden verplaatst had en er op het veld hevige zijwind stond. Vandaag, wanneer het weer beter is, wordt dt machine naar Napels overgevlogen en dan wordt vandaar met de passagiers de reis naar Amsterdam voortgezet OP STRAAT UITGEGLEDEN. Maandagmiddag om kwart voor 12 gleed een dame uit Den Haag in de Rozenstraat uit en kwam zoodanig te vallen dat ze de rechter enkel brak. Na door O. D. Behandeld te zijn werd ze per zeikenauto naar het Dia- conessenhuis vervoerd. IJMUIDEN BESOMMINGEN. Trawlers: Manden: 430 De Hoop IJM 46 f 1740 500 Bergen IJM 16 f 1970 85 Voorwaarts IJM 83 f 2360 85 Fram IJM 135 f 2080 430 Rotterdam IJM 112 f 2200 330 Cath. Duyvis IJM 60 f 2580 425 Walrus IJM 24 f 1900 110 Condor IJM 72 f 2390 100 Dolfijn IJM 103f 2470 70 Zeeleeuw IJM 29 f 1700 75 Maria Elisabeth IJM 114f 1660 Schepen met versche haring: SCH 72 f 80, SCH 97 f 90, SCH 81 f 30, SCH 89 f 60, SCH 103 f 30, SCH 66 f 270, VL 50 f 470 VL 3 f 460, VL 85 f 30 VL 207 f 90, VL 205 f 930, VL 217 f 50, VL 172 f 90, VL 211 f 240, VL 103 f 220, VL 199 f 310, VL 197 f 170, VL 97 f 25. PRIJZEN VISCH UIT DE WITTE ZEE. Groote schelvisch f3f 1.10 Middel schelvisch f 3,70f 2,30 Kleinmiddel schelvisch f 3,50f 1,80 Klein schelvisch f 2,90f 1,90 Groote gul f 2,50—f 1,70 Kleine gul f2—f 1,60 Schar f4,40—f 3,70 Baars f 4,20—f 4 Heilbot f 10 Alles per 50 K.G. Kabeljauw f 11,50f 8 per 125 K.G. IJmuiden 27 December 1938. Tarbot 155114 cent per K.G. Tong 162—105 cent per K.G. Heilbot 10074 cent per K.G. Griet f 36f 13 per 50 K.G. Groote schol f 16f 13 per 50 K.G. Middel schol f 17f 14 per 50 K.G. Zetschol f25f22 per 50 K.G. Kleinschol f 23—f 7 per 50 K.G. Schar f 10,50f 8 per 50 K.G. Tongschar f 37f 21 per 50 K.G. Poontjes f 5f 2 per 50 K.G. Middel schelvisch f 19f 17 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 18f 19 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 13f 7 per 50 K.G. Groote gul f 11—f4,20 per 50 K.G. Kleine gul f 4,30f 1,60 per 50 K.G. Wijting f 6—f 1,80 per 50 K.G. Makreel f 7,60—f 1,80 per 50 K.G. Versche haring f 3f 1,50 per 50 K.G. Kabeljauw f52—f22 per 125 K.G. Vleet f 2f 0,63 per stuk Leng f 0,70f 0,60 per stuk Koolvisch f 0,80f 0,07 per stuk Rog f 8,50f 9 per koop SANTPOORT Ds. Oldeman bedankt voor het beroep naar Deventer. Vreugde in de Ned. Herv. Gemeente. Aan een tot in de uiterste hoeken gevuld kerkgebouw velen moesten zich zelfs met een plaatsje op het koor tevreden stellen heeft Ds. Oldeman gisteren zijn besluit inzake het door het kiescollege van de Ned. Herv. Ge meente te Deventer op hem uitgebrachte be roep medegedeeld. Dit besluit, hetwelk tenslotte zoo gunstig voor de kerkelijke gemeente van Santpoort uitviel, motiveerde Ds. Oldeman als volgt „Nadat hier hoorders uit Deventer waren ge weest, verkeerden mijn vrouw en ik eenigen tijd in spanning, omdat wij eventueel voor een moeilijke keus zouden komen te staan. Langzamerhand echter verdween de span ning wat, tot plotseling het beroep uit de lucht kwam vallen, een beroep, zooals er weinig zijn Iemand, die de feiten wel zeer vooruitliep, zei tegen wij: „U zult het beroep zeker wel aannemen. Het is de kans van uw leven en aanneming beteekent een aanzienlijke verbe tering uwer maatschappelijke positie". Inderdaad, toen mijn vrouw en ik hierover lang en breed hadden gesproken, kwamen wij ook tot deze conclusie. Bovendien wachtten daar in Deventer 3000 jongeren om georgani seerd te worden. Maar er was ook een moreele kant aan dc zaak. Toen ik vóór 2 jaar hier kwam heb ik den kerkeraad uitvoerig mijn plannen mede gedeeld en gevraagd om steun. Niet alleen heb ik steun gekregen, ik kreeg meer: Ik kreeg vertrouwen en vriendschap, óók van de zijde van de kerkvoogdij. Toen ik met de jeugdbeweging begon, telde zij 7 jongelui, thans 130. Ook van velen on der hen geniet ik vriendschap en heb ik het vertrouwen. Toen ik kwam heb ik de boomen vóór de pastorie, die haar zoo aan het oog onttrok ken, weg laten kappen, daarmede bedoelen de: De deur van de pastorie staat altijd open Honderden zijn gekomen: Hun leed was mijn leed, hun vreugde de mijne. Sterke kerkelijke banden zijn daar gelegd. Veel medewerking heb ik, mijn hoorders ook van uw zijde ontvangen in den vorm van belangstelling voor de godsdienstoefeningen en voor de behoeftigen. 53 groote pakketten gingen deze week de pastorie uit. Dat geeft een gevoel van onuitsprekelijke dankbaarheid „Een gemeente, die zoo meeleeft, is een ge meente waar men trotsch op kan zijn. Zulk een gemeente moeten wij niet verlaten" hebben mijn vrouw en ik gezegd. Wij zijn dankbaar en blij, dat wij dit besluit hebben genomen. Onze taak is hier nog niet afgeloopen. Wij blijven en de pastorie zal voor u blijven open staan. Ik hoop van harte, dat dit besluit u zal verheugen en dat u het zult waardeeren. Als u mij een blijk wilt geven van uw waar deering, dan kunt gij dit doen, door de be hoeftige zusters en broeders te gedenken bij de collecte aan den uitgang. Zij liggen mijn vrouw en mij zeer na aan het hart. Moge dit dan een collecte worden, zooals de kerkelijke gemeente van Santpoort nog nooit heeft ge kend". KERSTVERGADERING S.D.A.P. Den eersten Kerstdag werd in „De Toorts" een kerstbijeenkomst gehouden met Mevr. B. Buising—van Besouw uit Heemstede als spreekster. Vermoedelijk tengevolge van het feit, dat dit maal bij uitzondering deze bijeenkomst op den eersten Kerstdag werd gehouden andere laren was dit steeds op den tweeden Kerstdag brengt hulp In gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere rooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. Sjgg (Adv. Ingez. Med.) was de belangstelling minder groot dan gewoonlijk. Mevr. Buisingvan Besouw besprak, nadat de bijeenkomst door den heer Kenter was ge opend, o.m. den hedendaagschen binnenland- schen toestand, waarbij zij de politiek van de R.K. Staatspartij en de Christelijke partijen aanviel. Ook de toestanden in verschillende andere landen passeerden de revue Spr. kwam tot de conclusie, dat uiteindelijk slechts het socialisme een goede oplossing kon brengen in den chaos van het oogenblik, De bijeenkomst werd opgeluisterd door piano- en vioolmuziek. KERSTSPEL. Zaterdagavond om half 12 voerde Ds. R. H. Oldeman met leden van den V.C.J.B. in de Ned. Herv. Kerk een kerstspel op. Ondanks het late uur was de belangstelling groot. De opvoering liet niet na diepen indruk op de aanwezigen te maken. HET NIEUWE JAAR TEGEMOET MET EEN SCHOONEN HOED. CHEMISCH REINIGEN APPRêTEEREN Qfl pt MODELEEEREN 3U lil. DE HOEDEN DOKTER GIERSTRAAT 25 TELEF. 21208 (Adv. Ingez. Med.) JWen. moet fiet Ijzer smeden als ket keet ts. "^at Is een algemeen bekend en dlhnljls toegepast beginsel. ö£oo zou. men kannen zeggenmen moet "Dralsma oan Valkenburg's leoertraan gebruiken als ket koud Ls. (Adv. Ingez. Med.) HEEMSTEDE WOONSCHIP GEHEEL UITGEBRAND. Hedenmorgen om 9 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in een woonschip, bewoond door den eigenaar den heer v. d. Zwaag en zijn gezin, liggende in de woonschepenhaven aan den Cruquiusweg. De brand ontstond bij het aanmaken der ka chel, waarbij de vlammen uit de kachel sloegen. Spoedig stond de geheele woonruimte vol rook, zoodat het eerste werk van de bewoners (het gezin bestaat uit man, vrouw en twee kinderen van 4 en 1^ jaar) was zichzelf en de kinderen in veiligheid te stellen. Daarna trachtte de be woner het vt^ur aan de zoldering te blusschen, doch aangezien er door de vorst geen voldoende water aanwezig was, nam de brand in een om mezien zóó in omvang toe, dat men de brand weer alarmeerde, wat ook al niet zoo vlug kon geschieden, daar men eenige minuten ver was van een telefoon. Toen de brandweer, die na het alarm spoedig ter plaatse was arriveerde, brandde de geheele bovenbouw als een fakkel. Eerst werd een slang op de waterleiding aangekoppeld, maar daar de qfstand van de Bankastraat (de dichtstbijzijnde brandkraan) te ver af was, was de druk te zwak en bepaalde men er zich allereerst toe een op enkele meters afstand gelegen woonschuit van de fam. Van B te beschermen tegen het over slaan van het vuur. Toen er een gat in het ijs was gehakt en de motor in werking gesteld kon het vuur spoedig geheel bedwongen worden, en om half 10 was men het reeds meester. De bovenbouw is geheel weggebrand en er is nog alleen over de ijzeren romp van de 50 ton metende schuit. En in die romp ligt het ver koolde overschot van de meubelen. Niets is gered kunnen worden. En niets is ver zekerd, daar woonschepen niet in de verzeke ring kunnen worden opgenomen. Een ramp voor den man die werkloos is. Het gezin werd tijdelijk liefderijk opgenomen in de woonschuit der fam. v. B. Voor zoover nagegaan kon worden, zal de ijzeren romp der schuit nog wel intact gebleven zijn. KLEINE ÏJSONGEVALLEN. Hoewel geen ernstige ongelukken zijn ge beurd tijdens de belde drukke Kerstdagen, zijn er toch nog enkele kleine ongevallen te vermelden. Maandag was de 8-jarige Willy K. op de Glippervaart aan het glijden en viel daarbij zoo, dat zij bewusteloos bleef liggen. Dr. van Aalst, die spoedig ter plaatse was, constateerde een hersenschudding. Zij werd naar haar woning vervoerd. Jongen brak zijn pols. De 15-jarige Dirk van K., wonende Talmastraat, viel bij het schaatsen rijden zoo, dat hij zijn pols brak. Hij werd naar de Mariastichting te Haarlem overge- bacht. De 19-jarige mej. C. M. viel bij het schaat senrijden op de Van Merlenvaart. Zij geraakte buiten kennis. E.H.B.O. behandelde haar eerst waarna, zij naar haar woning werd vervoerd. Later in den avond bleek dat het nog goed met haar was afgeloopen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2