NET MEISJE IN DE SICARETTENFABRIEK GEVELPLAT! Het Sprookje der Rechtvaardigheid. DAMES!!' aank. Meisje meisjes en jongens nette jongen OVERAL A. Kuijpers DINSDAG 27 DECEMBER 1938 HAARLEM'S DAGBLAD IT HET TOONEFI Gezelschap Saalborn—Parser. Louis Saalborn heeft een gelukkige hand bij het kiezen van zijn stukken. Niet. dat deze artistiek op een zoo hoog peil staan, o neen, volstrekt niet, maar het zijn bijna altijd stuk ken met groote spelmogelij kheden en steeds met een rol, waarvan een sterk karakterspeler als Saalborn zeer veel kan maken. Dit is de oorzaak dat de stukken, door zijn gezelschap gespeeld, het bijna altijd „doen" en lang repertoire houden. Ik vermoed, dat dit ook weer het geval zal zijn met het door Maurits Parser vertaalde „Sprookje van Rechtvaardigheid", dat hij met deze Kerstdagen op zijn repertoire heeft geno men, want ook dit stuk geeft boeiend en kleurrijk tooneel en Saalborn heeft er al treedt hij dan ook maar in twee van de vijf bedrijven op een dankbare rol in. De Hongaarsche auteur Ladislaus Fodor neemt het evenals zijn meeste landgenoo- ten met de werkelijkheid niet zoo erg nauw en hij dekt zich bij voorbaat voor dit verwijt door zijn stuk „een sprookje" te noemen. Evenals bij Molnar wisselen realiteit en fan tasie elkander bij dezen schrijver geregeld af, wat aan zijn stuk een bonte levendigheid geeft. Met de eerste bedrijven zitten wij in de werkelijkheid. Want het is zeer wel mogelijk, dat een eerlijk, braaf meisje van de garderobe van een groot café-restaurant een gouden ci- garettenkoker van een graaf, die te veel ge dronken heeft, cadeau krijgt en daarna van diefstal wordt verdacht, wanneer zij dit kost bare stuk bij Oome Jan tracht te beleenen. Ook kunnen wij zelfs aannemen, dat de graaf om zich schoon te wasschen tegenover zijn verloofde het meisje beschuldigt de cigaret- tenkoker gestolen te hebben, hoe ploertig dit dan ook moge zijn. Maar met de verschijning van den vader van den jongen graaf. Georg van Geszty zeilen wij regelrecht het gebed der sprookjes bin nen. want wat er dan verder gebeurt heeft met de werkelijkheid al zeer weinig te maken. Dat de oude graaf onmiddellijk van de on schuld van Mizzi, het meisje van de garde robe, overtuigd en van de schuld van zijn zoon zeker isT a la bonne heur. maar dat hij in de rechtzaal den advocaat, die Mizzi verde digt, gaat vervangen en daarmee de tegen partij van zijn eigen zoon wordt ter wille van de rechtvaardigheid, dat mag men met recht een „sprookje der rechtvaardigheid" noemen. Trouwens, wat zich daar in de rechtzaal afspeelt is nog onwaarschijnlijker en fantas tischer dan in de rechtzalen van andere too- neelstukken en dat zegt wat! Want op het too neel spelen hoe kan het trouwens anders rechters, advocaten, getuigen en beklaag den zoo „op het publiek", dat er van de wer kelijkheid totaal niets over blijft. Als in het sprookje krijgt ook hier Mizzi haar prins in de gedaante van den advocaat en zal ze lang en gelukkig leven dank zij ook de gouden cigarettenkoker met robijnen, die ze natuur lijk mag behouden. Hoe onwaarschijnlijk dit stuk van Ladislaus Fodor in de laatste twee bedrijven ook is. het boeit door zijn kleurrijk tooneel. de zeer aardige types, welke er in voorkomen en het warme spel van Louis Saalborn. die natuurlijk de rol van den nobelen graaf-verdediger speelt. Zoo'n rol is precies wat voor-Saalborn. omdat hij er heel zijn vol en breed taient aan kan geven. Dank zij zijn menschelijk, warm bloedig spel vergeten wij, dat de sch"l^ hem feitelijk als vader en advocaat een aller onmogelijkste rol heeft toebedeeld. De bedrijven, waarin Saalborn met optreedt, zijn qua tooneel feitelijk de beste. Zeer levem dig en kleurrijk bijvoorbeeld is het cafe Turscany geschilderd en het tweede bedrijf, dat in een bank van leening speelt, geeft een wisselend, schrijnend en humoristisch beeld van groot stadsleven, dat met zijn verschil lende types ook voortreffelijk „tooneel' is. Het middelpunt van dit bedrijf is de man achter het loketje, de taxateur, prachtig rea listisch door Lou Ezerman tot leven gebracht. Carla de Raet is in dit „sprookje" Mizzi ran de garderobe en zij speelt de rol lief en onbe vangen, al blijft zij voor een stad als Buda pest dan ook wel een heel onwaarschijnlijke nu en dan zelfs wat stroopachtig-brave figuur. Ko van Dijk Jr. zoon van wijlen Ko van Dijk, den bekenden acteur speelt als graaf Nikolaus zijn eerste groote rol. Goede en zwakke momenten wisselen elkander af zeer goed bijvoorbeeld was hij in zijn dronkenschap in I en als geheel mogen wij van een belofte spreken. Van de zeer groote bezetting wil ik hier Bob van Leersum noemen als Mizzi's advo caat en Julia Cuypers in de rol van een nacht vlinder met een verleden. Hans Kaart toont ook nu weer een aardig typeertalent te be zitten hij imiteert soms niet onverdienste lijk zijn oom Johan maar hij moet oppas sen voor al te kluchtig chargeeren. Vooral in de rechtzaal maakte hij zich daaraan schul dig. Het zou rechtvaardig zijn, als dit Sprookje der Rechtvaardigheid een lange carrière be schoren was en wij gelooven daar ook wel in, wanneer het ijs tenminste niet alle verwach tingen van de directie den bodem inslaat. Want nog altijd blijft waar. wat de heer P. D. van Eysden mij eens zei: „Het ijs is de zwaar ste concurrent van het tooneel". J. B. SCHUIL. MUZIEK Haarlem's Gemengd Koor Weihnachtsoratorium. Getrouw aan zijn sinds vele jaren gevolgde gewoonte, waarvan alleen bij de vorige Kerst mis afgeweken werd, heeft H.G.K. dit jaar wederom op tweeden Kerstdag Bach's „Weih nachtsoratorium" uitgevoerd en daarmee de Kerstgedachte op treffende en in vele opzich ten schoone wijze tot uitdrukking gebracht. Belangrijke onderlinge verschillen hebben deze jaarlijks gegeven uitvoeringen, in zoo verre ze onder leiding van denzelfden dirigent Jan Booda en met medewerking van hetzelfde orkest en dezelfde solisten plaats hadden, be grijpelijkerwijze niet vertoond. De samenstel ling van het koor moge evenals die van elk ander koor. in den loop der jaren wijzigingen ondergaan hebben: een vaste kern is voorzeker gebleven en het toont zich nog door denzelf den geest gezield als voorheen. Ook nu weer bleken de verschillende stera- mengroepen in de gefigureerde koorgedeelten steeds paraat en tegen de moeilijkheden op gewassen te zijn. Wel kon men bij afzonder lijke inzetten meermalen opmerken dat de vrouwenstemmen het in welluidendheid won nen van de mannenstemmen; wel zou men hier en daar wat meer dynamische schakeering wenschen, maar men kan niet ontkennen dat de massale werking vaak grootsch was. En in de koralen verrasten dikwijls juist de rijke nuanceeringen en de sonoriteit van den geza- menlijken koorzang, Zeer mooi zong de kleine groep de enkele voor solosopraan geschreven gedeelten. Van de drie vocale solisten heeft de tenor de belangrijkste partij, waarin we vroeger vaak de zeggingskracht en de prachtige techniek van Jac. van Kempen bewonderd hebben. Dat Louis van Tuider haar eveneens in alle op zichten voortreffelijk vertolkte spreekt van zelf. Zoowel in de talrijke recitatieven als in de twee groote coloratuuraria's (nos. 15 en 41) was het een genot om naar zijn zang te luis teren Ans Stroink zong de altpartij. De veelzijdige begaafdheid en kunde dezer zangeres is uit vele vertolkingen van liederen en operafrag menten overtuigend gebleken. Voor een partij als die in het Weihnachtsoratorium schijnen haar stem en temperament zich niet in de zelfde mate te leenen. Vooral de beroemde aria „Schlafe, mein Liebster" mag een meer eenvoudige, rust gevende vertolking hebben dan we van haar hoorden. Behoudens enkele lichte afwijkingen der zuiverheid was tech nisch natuurlijk alles in orde, ook in de aria „Schliesse, mein Herze", waarin concertmeester Gijs Beths zeer goed de obligate vioolpartij speelde. Voordracht en stemgeluid van den bas Her mann Hülsmann herinnerden me veelszins aan die van wijlen Jac. Caro, wat gelijk staat met een lofprijzing. Het dynamisch contrast tusschen „Grosser Herr" en „Liebster Heiland" miste ik in zijn vertolking; overigens moet ik zeggen dat ze me zeer voldaan'heeft. Het strijkensemble der H.O.V. was evenals vorige jaren in aantal belangrijk versterkt. Of deze versterking de hechtheid bevordert mag betwijfeld worden. Soms, als b.v. in no. 41 („Ich will nur") was het ensemble zeer goed; andere malen was het samenspel minder dui delijk dan we van de H.O.V. alleen gewend zijn. Bij de blazers vervulde de trompettist De Vries zijn omvangrijke en zware taak hoogst verdienstelijk. De stemming der fluit was in de Aria no. 15 („Frohe Hirten") wat aan den hoogen kant. De andere blaasinstrumenten en het orgel gaven geen reden tot aanmerkingen. Wel de vleugel. Die was voor mij een doorloopende ergernis: de eenige bij deze uitvoering. Niet wegens de kwaliteiten van den Bechstein- concertvleugel: die zijn prachtig. Maar wegens het tegen alle argumenten van stijl en logica indruischende gebruik. Als men het noodig vindt om de traditie van Bach's tijd te volgen, dan gebruike men een clavecin. Ik heb daar vrede mee, al houd ik volstrekt niet van de voortdurende niesgeluiden van zoo'n meubel. Maar als er geen clavecin beschikbaar is, waar om gebruikt men dan niet een kleinen vleugel en dan nog alleen bij de recitatieven? Nu paukte die groote vleugel overal doorheen, zelfs door de sterkste tutti's en in aria's als die der alt („Bereite dich") verstikte hij de zangstem bijna geheel. De versterking van de sopranen door jon gensstemmen in de koralen bleek soms een goede werking te hebben. De dirigent Jan Booda leidde het werk met zekerheid die we van hem gewend zijn. Voor zijn goede voorbereiding der koren komt hem veel lof toe. Deze Kerstuivoering heeft weer een groot auditorium genot geschonken. K. DE JONG. OPNIEUW EEN GEVAL VAN GASVERGIFTIGING. Vijf personen vertoonden vergiftigingsverschijnselen. WONING NOG BIJTIJDS ONTROUID. LAREN, (N.-H.), 27 December. In de af- eloopen week werd de 81-jarige J. v. d. Veer. wonende te Laren (N.H.i onwel. Aanvankelijk dacht men met een lichte ongesteldheid te doen te hebben, doch de ziekte verergerde snel zoodat geneeskundige hulp werd ingeroepen. De behandelende geneesheer kon echter geen diagnose vaststellen, totdat hij Zaterdagmor gen bij een viertal familieleden van den 81- pjarigen zieke werd geroepen. Deze. die aan het ziekbed gewaakt hadden, waren allen min of meer bewusteloos en klaagden over zware hoofdpijn, hevige brakinge,n en hart kloppingen. Het was den geneesheer nu duidelijk dat hier sprake was van een ernstige gasvergiftiging. Oe toestand van den heer v. d. V. was echter dusdanig verergerd, dat hij voorzien werd van de laatste H.H. Sacramenten. Nadat de geneesheer, dr. Holtman, den aard der ziekte had kunnen vaststellen, heeft hij de woning laten ontruimen, terwijl de be jaarde zieken bij een zoon werd onderge bracht. Het resultaat was dat alle vijf vergif tigden van stonde af aan beter werden en alle gevaar geweken is. Men vermoedt, dat riool- of lichtgas zich ondera den hard bevroren grond, een weg ge baand heeft tot onder de woning van v. d. V. een uitgebreid onderzoek wordt ingesteld. Verdacht van brandstichting. Eigenaar van meubelfabriek te Rotterdam in arrest. Om ruim vijf uur Vrijdagmiddag is door tot nog toe niet vastgestelde oorzaak brand uitge broken in de meubelfabriek van de firma Van der Heym aan de Hudsonstraat te Rotterdam. Deze meubelfabriek is ondergebracht in vier dubbele panden, die aanvankelijk als woonhui zen waren ingericht, maar later tot fabriek zijn verbouwd. Tusschen de vier panden bevinden zich muren met deuren, die echter niet brand vrij zijn. De brand is begonnen op de eerste verdieping van pand 71. Toen de brandweer de deur be neden openhakte, sloeg er plotseling een steek vlam naar de tweede zolderverdieping van dat pand. Vandaar heeft het vuur zich over de zolderverdiepingen van de panden 73 en 75 ver spreid. Van die panden hebben de lager gelegen verdiepingen niet gebrand. Wel is de waterscha de daar groot. Beneden in de fabriek waren de werkplaat sen ondergebracht. Op de eerste verdieping la gen de montage-afdeeling en de zagerij, op den zolder waren de voorraden, voornamelijk tri plex, opgeslagen. Daar heeft het vuur gretige prooi gevonden en binnen enkele oogenblikken brandde ook het dak fel. De vlammen hebben even naar buiten geslagen, maar aangezien dc brandweer er gauw bij was, heeft men de vlam menzee vrij spoedig onder de knie gekregen. Nadat de directeur verhoord was, meende de politie reden le hebben hem in arrest testellen Arbeidsters bezig met het verdeelen van sigarettentabak over de exhaustors, die stof en aarde uit de tabak opzuigen. IJ de bezichtiging van een sigaretten- fabriek is het alsof men voortdurend met zijn neus boven een pas geopend doosje met sigaretten rondloopt, zoo gepeperd is daar de lucht. Allereerst worden de ontvangst- en opslag plaatsen der verschillende tabakssoorten be zocht. Na aankomst der balen wordt de in houd daarvan door experts gekeurd, en daar na opgeslagen. Alvorens de tabak tot sigaret ten wordt verwerkt dient zij belegen te zijn, d.w.z. minstens drie jaar oud. Van de opslagplaatsen gaat de tabak naar de mengafdeeling. Aan de fabriek is een ex pert voor het mengen der verschillende tabak ken verbonden. Deze man heeft een zeer ver antwoordelijke betrekking, want de rookers van een bepaald merk sigaretten zijn allesbe halve gediend van een anderen smaak, aroma, zwaarte of lichtheid van hun merk. In som mige sigaretten zijn veertig tot vijftig tabaks soorten verwerkt, ieder met een nauwkeurig vastgesteld gewicht! Een Kilogram tabak levert gemiddeld dui zend sigaretten op. Men maakt het volgende onderscheid: 1. Rook koel. zoet of pittig. 2. Smaak zacht, pittig of sterk. 3. Aroma discreet, delicaat of pittig. 4. Variatie licht, medium of zwaar. Een sigaret kan pittig en daarbij licht zijn. Een sigaret kan van vlug tot langzaam op- rooken. Zoo zijn er ontelbare variaties. Keur en mengexperts hebben een moeilijke, veel omvattende taak. Zij dienen zin voor harmo nie en voor smaak te hebben, en voor kost prijsberekening Van de mengafdeeling gaan de verschillen de partijen gemengde tabak langs „den loo penden band" naar een lokaal, waar zooge naamde exhaustors staan opgesteld. In deze machines worden aarde en stof uit de tabak opgezogen. Aarde en stof verdwijnen als een nevel door dikke glazen buizen, terwijl de tabaksbla den door filters worden tegengehouden. Het is noodeloos te zeggen hoe nadeelig aarde en stof voor keel en longen zijn. Bovendien kun nen aarde en stof slechts den smaak der siga retten bederven. De aldus gereinigde partijen tabak worden naar andere exhaustors vervoerd. De lichte tabaksbladen worden als door een wervelwind in de glazen buizen omhoog getrokken, ter wijl steentjes, spijkers en andere vreemde sub stanties in de machine achterblijven. Zoo een exhaustor heeft een capaciteit om dertien honderd Kilogram tabak per uur te zuiveren; de tabak voor één millioen driehonderddui zend sigaretten! De geheel gereinigde partijen tabak worden door gedeeltelijk glazen buizen geperst of ge zogen naar de afdeeling, waar tabakssnijma chines stampend werken. Te kleine, korte stukjes tabak worden weg gezogen en vernietigd. Zij zouden het rookers- eenot bederven, omdat zij op de lippen of in den mond kunnen komen. De gesneden tabak wordt nu naar een op slagruimte geperst of gezogen. Op elke partij staat natuurlijk vermeld voor wik sigaretten merk zij later moet dienen. Komt een partü voor de eigenlilke sigaret- tenfabricage aan de beurt, dan wordt zij langs den gebruikeliiken weg vervoerd naar de be vochtigingsruimte. waar de tabak zoodanig word' bevochtigd, dat zii in het. sigaretten papier niet uit elkaar valt. In deze ruimte heerscht een beoaald vochtgehalte. Via pers- of zuigbuizen worden de verschil lende partijen tabak naar de afdeelingen ge transporteerd. waar ingenieuse sigaretten- machines werken. Links gaat de gesneden tabak in de ma chine en rechts daarvan hangt een groote rol sigarettenpapier. In een en dezelfde machine wordt de tabak tot een dun lint gevormd, wordt het papier tot een dun lint gesneden en op elke sigaretslengte met fabrieksnaam en merk bedrukt. De tabak komt op het papieren lint terecht; het lint draait zich om de tabak, wordt, door dezelfde machine dichtgenlakt en op elke si garetslengte afgesneden. Stuk voor stuk in een tempo van dertienhonderd sigaretten per minuut komen de sigaretten kant en klaar uit de machine in losse houten laden terecht. In een minimum van tijd wordt de eene na de andere lade met sigaretten gevuld. Zwe vend met den inhoud door de lucht gaan zij via „den loopenden band" naar de afdeeling. waar de sigaretten worden gedroogd. Na het drogen worden de sigaretten naar een ruimte vervoerd, waar .zij in pakjes, kar tonnen of blikken doosjes worden verpakt. De pakjes en de doosjes worden eveneens in de fabriek vervaardigd. Er staan machines voor het snijden, bedrukken, drogen en vormen van papier, carton en blik tot pakjes doosjes en blikjes In de meest uiteenloopende kleuren en met de meest uiteenloopende merken. Het opmerkelijke is. dat de cartonnen doos jes er geheel dichtgeplakt uitkomen. Voordat de sigaretten er later in komen te liggen, moe ten de doosjes weer machinaal worden ge opend Dit ter vermijding van stof in "de doosjes. De volgende gang is naar de afdeeling waar de sigaretten de doosjes ontmoeten. De doos jes worden machinaal aan drie kanten open gesneden en van het witte inlegpapier en het zilverpapier voorzien. De sigaretten-inpakmachines zorgen er te vens voor. dat de sigaretten steeds met het merk naar boven in ae doosjes komen te lig gen. Zij zijn voor dit doel van „het electrische oog" voorzien, dat er als een onschuldig ver grootglas uitziet. Alvorens de sigaretten in de doosjes komen, moeten zij „het electrische oog" passeeren. Liggen sigaretten daarbij met het merk naar beneden, respectievelijk an ders dan naar boven, dan wordt ..het electri sche oog" daardoor gevoelig getroffen. Het oog schakelt dan even een installatie in. die de sigaret met het merk naar boven brengt. De lichtstraal, welke door het oog gaat. is ingesteld op het „zien" der merken op de si garetten. Vermelding verdient nog de afdeeling. waar sigaretten in blikken worden verpakt. De blikken worden na vulling daarvan machinaal gesloten met een deksel, dat op het blik wordt vast gesoldeerd. Een klein rond gaatje blijft echter, opdat even later de lucht uit de blik ken kan worden gezogen. Het kleine ronde gaatje wordt vervolgens dicht gesoldeerd, waarna het buitendeksel op het blik wordt ge plaatst. De gevulde doosjes en blikken worden nu aan „den loopenden band" naar de export- af deeling vervoerd, waar zij in kisten wor den verpakt. Tot slot volgt een bezoek aan het fabrieks- laboratorium. waar de qualiteit der tabakken en van het sigarettenpapier geregeld wordt onderzocht. MISDRIJVEN' TEGEN DE ZEDEN TE BATAVIA. BATAVIA, Maandag. Op last van den officier van Justitie zijn Zaterdag in preventieve hechtenis gesteld wegens zedenmisdrijf een waarnemend re dacteur bij het decentralisatiekantoor, een ambtenaar ter beschikking van den thesau rier-generaal, een particulier, een ambtenaar voor muntonderzoek en een referendaris tweede klasse aan het departement van Justitie. Gedurende den Kerstnacht en heden, zette de Bataviasche politie 't onderzoek in de be treffende zaak voort. Preventief werden in den loop der Kerstdagen gesteld: dr. E. H. van H., oor- neus- en keelarts. J. A. B., douane-ambtenaar 4e klasse, L. F. K„ hulp marktmeester, M. H. E. van R„ vroeger empployé van de K.P.M., L. F. E. jhr. de S., handelsemployé, F. W. van G. commissionair in onroerende goederen, dr. J. F. H. K„ ambte naar bij het consulaat der Vereenigde Staten, G. H. M., en N. G. de B. zonder beroep. Een onderwijzer, die er van verdacht werd bij deze affaire betrokken te zijn, plegede te Bandoeng zelfmoord. TE KOOP Gevraagd meubelen en net gedr. kleeding OVERBEEK Jansweg 59 Telefoon 1325li LAMSVLEES Lappen met been p. p0.25 Coteletten p. p0.30 Coteletten mager en Gehakt 0.35 Lappen z. b0.40 3 pond Geh., half om 0.90 D.SCHOUTSEN SCHAGCHELSTRAAT 4 5 p. gemalen vet1-25 „DE RONDE DOOR NEDERLAND" OPLOSSINGDe plaatsnamen zijn achtereenvolgens: Kaatsheuvel Ilpendam Nieuw-Dord recht D Ui vend recht Edérveen Ruinerwold Zwaagwesteinde Einighausen Groenekan Enumatil Loenersloot Soerendonk Het te vormen woord is: KINDERZEGELS. Geen grijs haar meeril Laat U ze behandelen! door Specialiste "TpG.I Voll. behandeling 3.50« Bijwerken vanaf 1.50.1 Gezichts haren wordenl door ons blijvend ver-T wijderd. Mevr. J. v. d. WERFF Kenaupark 25, Tel. 14084 Officieele (crisis) bekendmaking STEUN VERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouw- centrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor erwten van den oogst 1938, gedenatu reerd in het tijdvak van 19 tot en met 24 December 1938, zal bedragen 1.35 per 100 kg. voor groene erwten, welke door han delaren zijn gedenatureerd en voldoen aan het standaard monster van kwaliteitsklasse C. en 0.85 per 100 kg. voor voe dererwten, welke zijn gedenatu reerd door telers, die deze erw ten zelf hebben geteeld. De steunvergoeding voor veld- boonen van den oogst 1938. wel ke voldoen aan de kwaliteits- eischen en in genoemd tijdvak door telers of handelaren zijn gedenatureerd, zal 2.60 per 100 kg. bedragen. 's-Gravenhage, 23 December '38. SCHETSING KALVEREN NA 1 JANUARI. De Nederlandsche Veehouderij- centrale maakt bekend, dat de veehouders die wegens het heer- schende mond- en klauwzeer niet in staat zijn, de in hun be zit zijnde kalveren vóór 1 Ja nuari 1939 te laten schetsen op de hun resteerende toewijzing 1938, hiertoe ook na dien datum gelegenheid krijgen, mits deze dieren vóór genoemd tijdstip ter schetsing zijn opgegeven. Voor de ossentoewijzing geldt een zelfde regeling. 's-Gravenhage, 23 December '38. De ruggegraat van I elk reclameplan J Courantenreclame Engelsch Convers, uitspr. gramm. Billijke condities. W. C. DREES, Verspronckweg J Gevraagd een voor den mangel. W. A, v. d. BRINK, Scheepmakersdijk 21, na 6 uur Harmenjansweg 5 R. S. J. DE GOEDE vraagt ter opleiding in de diverse afdeelingen. ZIJLSTRAAT b. d. Brug. Gevraagd flinke Werkster drie keer per week 9—3. Aerden- hout, Distellaan 21. Voor direct gevraagd flinke Binnenweg 82. Heemstede. Jongeman, 20 j„ P.G., vr. voor direct een beslist net kosthuis in Hrl.Nrd. Br. onder letter D Aalsmeer's Boekhuis. Aalsmeer. BIJ ELK WEER. OP IEDER l O. wordt er gedanst Dansen moest eigenlijk op 't lesrooster van iedere school staan Wie één maal correct heeft eeren dansen, die voelt zich léter in ieder ge zelschap thuis Neem deel aan een cursus van 't dans-instituut H. Kwekkeboom aan de Nieuwe Gracht. De nieuwe clublessen beginnen half Januari. Laat U vanavond nog even inschrijven Dansinstituut H. Kwekkeboom NIEUWE GRACHT 98 HAARLEM - TELEFOON 15525 bekende Noodhulp gevr. tot einde Maart, in kl. gezin, zy die op de hoogte zijn met baby verzorging genieten de voorkeur Goed loon. Iepenlaan 23. Bloe- mendaal Telef. 22493. Net dienstmeisje gevr. of werkster voor 3 x in de week bij KOK. Kruisweg 33. Bij groote Maatschappij is plaats voor DRIE VERKOOPERS. Voor Heeren met goede referenties is thans prima bestaans mogelijkheid aanwezig. Vakkennis niet vereischt. De algeheele opleiding wordt gegeven. Persoonl. aanm. Woensdagavond van 4—6.30 uur bij onzen chef, Maasstraat 12, Heemstede. EEN NETTE DAGDIENSTBODE GEVRAAGD in klein gezin, zelfstandig kunnende werken en eenvoudig koken. Loon 8.per week. Zondags vrij. C. FORTGENS, Groote Houtstraat 6. BEKWAME MEISJES GEVRAAGD. Wasscherij HOEK EN VAART, Santpoort. Met 1 JANUARI gevraagd leeftijd 16 17 jaar, in nette doch drukke zaak. Op WERKLUST wordt meer gelet dan op diploma's. - Brieven onder nr. 640 aan het Bureau van dit Blad. TERSTOND GEVRAAGD: PRIMA MACHINESTIKSTERS voor Damesmantelconf.-atelier. Geen bandsyst. Vast werk. „ECOBE" SCHOTERWEG 1. WIE BENADEELT ZICH? Die NIET zijn huis ter verhuur of verkoop opgeeft aan Heemstede's Won.bureau CORNS. L. KWAK, HEEMSTEEDSCHE DREEF 276 - HEEMSTEDE. BUREAU „ARGUS". ADVIES in ALLE Rechtszaken, Huur, Huwelijksaangelegenheden, Successie, Contracten, enz., innen achterst, en dubieuse vorderin gen. Advies 1.—. Spreekuren 10—12, 2—5, Maand, en Donderd. 7—9 uur 's avonds. Kleverparkwcg 225, Telef. 11310, Haarlem. I uitgevoerd in zwart of wit marmerglas met goud-inscriptie of kleuren, in elke afm. en teekening. GLAS-INDUSTRIE ESSENSTRAAT nos. 25—55 HAARLEM TELEF 15460

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 3