"AKKERTJES" Oud-Haarlemsch Strafrecht. /Re de KOOI! Ze ddlpAH. KewzAf AGENDA. DTX ?PAG 27 DECEMBER 1938 HA'AELEM'S DAGBLAD 4 Haarlemsche beul fungeerde als strafrechter voor geheel Holland. IN Haarlem's Dagblad van 14 April 1937 hebben wij iets medegedeeld over een Haarlemschen beul, die in 1522 vermoord werd. Hier wil len wij iets nader ingaan op de vele rei zen. die door de beulen van Haarlem in den loop der tijden zijn gemaakt, om „executie te verrichten" in heel Hol land. Vele steden hadden immers geen beul en maakten gaarne gebruik van den Haarlemschen ambtenaar. De stad Haarlem had reeds vermoedelijk in 1291 een beul. In dat jaar bepaalde namelijk Floris V bij handvest, dat de rechtspleging van wege den graaf óf te Haarlem óf te Egmond zou plaats te vinden en dat de beul te Haarlem zou wonen. En sindsdien hebben vele honderden ja ren beulen in deze stad gewoond. Philips van Bourgondië benoemde in 1428 Adriaan Henricsz tot „scotken (doodslager) ende rechter mitten sweerde te wesen en over die misdadige overal in Hollant ende in Zeelandt. dair men synre behoeve ende te doen hebben sal". Trouwens Willem VI van Beieren en Jan van Beiei'en had den reeds in 1413 en 1421 eveneens scherprech ters benoemd. Het schijnt, dat deze oude aan stellingen, waarin steeds sprake was van Hol land en Zeeland, den beul uit Haarlem een ze ker privilege gaven om alom in het land te mo gen executeeren en iets bij te verdienen! Van Oosten de Bruyn, de bekende geschied schrijver, deelt in zijn werk onder het hoofd stuk „Van den Scherprechter" mede, dat deze te Haarlem moet wonen. Verder merkt hij op, dat de schrijvers Ampzing en Schrevelius daar uit afleiden, dat Haarlem het recht zou hebben eeh Scherprechter voor Holland aan te stellen. Schrevelius meent zelfs, dat dit gegeven zou zijn in 1345 door graaf Willem. Van Oosten de Bruyn merkt terecht op, dat dit een fabel is: de scherp rechter werd immers benoemd door de Hooge Overheid, maar moet betaald worden door den Rentmeester van Kennemerland of den Schout van Haarlem. Dit blijkt onder meer uit de in- structiën van 1620 en 1728. Dat de scherprech ter te Haarlem woont en betaald wordt, is slechts een oude gewoonte, voortkomende uit het feit dat hier de graven woonden, en dat in de stad Haarlem altijd het Hoofdgericht voor Ken nemerland gevestigd was. Maar dank zij die oude benoemingen trok de beul van Haarlem naar vele plaatsen. Zelfs in officieele instructiën vinden wij daaromtrent mededeelingen. Zoo komt in de Costumen van Rhijnland een omschrijving van voor van de verschillende functies die de beul te vervullen had. Wegens het vele werk is Holland in twee deelen gesplitst, omdat het ambt daar „beter gerijf" van zou hebben; de beulen moesten wo nen in Dordrecht en Haarlem, want wij lezen in de Costumen: .daar van de een tot Dor- dregt ten dienst van het Zuyder quartier ende den ander binnen Haarlem ten dienst van het Noorder quartier van Holland haare woonplaat sen hebben". Waar trok de beul nu, vergezeld van zijn knechten, zoo al heen? In de Thesauriersreke ning van 1474 vinden wij aangeteekend, dat aan den Procureur-Generaal van Holland 9 pon den en 12 schellingen werd betaald voor een reis, die de beul gedaan had inzake de pijniging van een Deen, dien de Baljuw van Kennemer land gevangen had genomen. Ook in Delft maak te men gebruik van den Haarlemschen meester, totdat in 1572 Schele Arie tot 's Heeren Dienaar werd benoemd, daar tijdens de troebelen in dat jaar „den scerprechter uyt andere stede nyet en te gekrijgen is". In Alkmaar werden de vonnis sen 's Zaterdags om 12 uur voltrokken, en den avond tevoren arriveerde dan de Haarlemsche beul aldaar. Hij nam zijn intrek in het ..Wapen van Munster", en naar het verhaal luidt kwa men er steeds personen in dat logement om den beul de hand te drukken! Zelfs naar Texel! In 1665 trok de scherprechter zelfs naar Texel. Een zestal scheepskapiteins had zich in een ge vecht met de Engelschen lafhartig gedragen, en als straf moest nu de beul hun degen breken, terwijl zij op het schatvöt stonden. In 1711 vinden wij den beul in Oosthuizen, want in dat jaar komt in de rekeningen van de Hooge Vrije Heerlijkheid Oosthuizen een beulsrekening voor van Meester Nanning, die in totaal 30 gulden ontving voor „diverse werkzaamheden". Het „tarief" dat door Nanning in rekening was ge bracht luidde als volgt: „Voor de torture (het brengen op de pijnbank) f 6; voor het hangen f 6; voor het dreigement en de pijniging samen f 6; voor het dreigen met de pijnbank f 1; en bovendien een daggeld van f 3 extra". Het uitleenen van den beul leidde in 1725 tot verwikkelingen, want de stad Haarlem wilde er vóór alles zeker van zijn, dat zij een beroep kon doen op haar ambtenaar. Andere plaatsen, die de weelde van een eigen scherprechter niet op zich wilden of konden nemen, moesten dan maar wachten! Het was namelijk een oude ge woonte dat zoo dikwijls de officieren van Justi tie uit andere plaatsen den beul noodig hadden, zij schreven aan den schout of hoofdofficier van de stad Haarlem. Dit hadden de officieren van Delft. Leiden, Woerden, Oudewater en de baljuw- van Delfland sinds lang verzuimd. Tusschen den laatstgenoemde en den officier van Haarlem rees daarover een geschil, dat in 1725 gebracht moest worden voor de heeren Commissarissen van den Edelen Hove voor Hol land. De heeren Slicker en Maris brachten, na dat de zaak aanhangig was gemaakt, rapport uit over de zaak tusschen Mr. W. Hoofd, baljuw- van Delfland, en C. van Valkenburch, hoofd officier van Haarlem. De vraag luidde, of het voldoende was „dat directelijk aan den Scherp rechter haare requisitie werde geadresseerd De officier van Haarlem had medegedeeld, dat het gevolg van dezen toestand was, dat er aller lei „disorder" zou kunnen ontstaan, daar het onzeker was waar de scherprechter zich bevond. Daarom juist was het gebruik ingevoerd, dat de scherprechter niet buiten de stad mocht ver- trekken, zonder kennis van dezen Hoofdofficier. 1 „Meester van den scherpen zwaarde". Het Hof oordeelde, dat het een zaak van goede orde is, aan te nemen, dat de beul niet maar zoo vertrekt. Daarom moeten de heeren officieren schrijven aan den officier van Haarlem, en aan den baljuw van Delfland werd dan ook bericht, dat het een zaak van een orde en nut is, den Haarlemschen officier te schrijven. Verder stel de het Hof meteen een concept missive op, die deze heeren officieren dan konden gebruiken. Deze missive heeft daarna als grondslag ge diend voor vele brieven. Zoo schreef de baljuw van Gooiland in 1790 een briefje aan den Hoofd officier van Haarlem en richtte zich tegelijker tijd tot den beul. dien hij aansprak met „Man- hafte onvertsaagde": als de schout van Amster dam zulk een brief schreef, werd gesproken van „gestrenge, manhafte, onversaagde meester van den scherpen zwaarde", of van „den gestrengen en onversaagden meester van den scherpen zwaarde in Holland cn West-Friesland residee- rende in Haarlem". Hoe druk deze onversaagde het had. moge blij ken uit het feit, dat de Amsterdamsche schout reeds 14 dagen van te voren een schriftelijk be richt moest sturen, dat hij den Haarlemschen beul noodig had en daaraan toevoegde „dat ghij u tegens dien tijd gereed houdt en bij niemand andern u versegt". Want wie weet zou hij nog een andere taak op zich nemen! Het is bekend, dat in het algemeen de beul zich in later eeuwen ook toelegde op het lede- zetten. en zelfs op de chirurgie in het algemeen De Haarlemsche beul was daarin zoozeer be dreven, dat zijn roem in omliggende plaatsen ook bekend was. En dus trok hij niet alleen met het beulszwaard maar ook met de instrumenten- tasch van chirurgijn in die dagen rond In 1721 ontving de toenmalige beul een smeekbrief van de moeder van een jongen, die in het Gasthuis te Amsterdam verpleegd werd wegens een ern stige beenziekte; de Amsterdamsche chirurgijns hadden tevergeefs getracht den jongen te gene zen, en nu wendde de moeder zich tot den Haarlemschen „heelmeester". Deze antwoordde, dat hij gaarne zou komen, indien hem een be drag van f 200 werd uitbetaald.. De vrouw was niet bij machte dit, voor dien tijd enorme, be drag te betalen, en verzocht nu aan de overheid daarvoor een collecte te mogen houden. Dit punt werd „met vele deliberatiën" besproken door Gasthuisregenten, gasthuisdoktoren en de offi cieele Amsterdamsche chirurgijns. Hun eind oordeel was afwijzend: als de doktoren in Am sterdam het niet wisten, dan zou zeker een beul er niets van weten! Men ziet hoe de beul van Haarlem niet al leen voor zijn gruwelijk ambacht, maar ook voor een zeer menschlievend werk in Holland rondreisde! Alleen was het niet zoo menschlie vend, een prijs te vragen, welke bijna niet te betalen was! Mr. J. M. FUCHS. VERKOOP VAN GROND B. en W. van Haarlem stellen voor 2120 M2. grond aan Polygoon to verkoopen tegen 15.50 per M2. NAAMKAARTJES (VISITEKAARTJES. ANEGANG 14 TEl.11963 (Adv. ingez. Med.) Hoofdpijn, kiespijn of andere onge makken ga ik mei een "AKKERTJE" ie lijf. Niels dal zoo vlug en goed helpt. Moei U ook eens probeeren. IS sluki 12 stuivers - 2 stuks 2 stuivers Let op het AKKER-merk 1 (Adv. Ingez. Med.) KAMPEEREN. Dezer dagen hield de Alg. Kamp. Ver. „Licht en Vrijheid" en „Hygea" in het gebouw „Roxy" te Haarlem een ledenvergadering, die was ingesteld, om de veelbesproken en langge- wenschte fusie te voltrekken. Met algemeene stemmen werd besloten, zoowel te Haarlem als Amsterdam, een nieuwe kampeervereeni- ging te stichten, die den naam zal voeren ..Helios" (vertaald Zonnegod). In het be stuur werden gekozen de heeren: N. J. Vos, voorz., P. J. Smink, secr., H. Kloos, penn., drie Commissarissen te Amsterdam en drie Com missarissen te Haarlem. Voor deze nieuwe vereeniging zal getracht worden de Konink lijke goedkeuring te verkrijgen. Nu deze fusie voltrokken is, ligt er een ruim arbeidsveld aan het Noordzeestrand voor deae vereeniging open. GEEN DISTRIBUTIE VAN GEBAKKEN VISCH. Naar ons namens Maatschappelijke Hulpbe toon wordt medegedeeld is er morgen. Woens dag, 'geen distributie van gebakken visch voor werkloozen. Het sporthaventje in Haarlem-Oost Aanbesteding op 16 Januari. Op 16 Januari zal door het gemeentebestuur van Haarlem worden aanbesteed het graven van een sporthaventje met het bouwen van aanlegsteigers en een betonbrug aan den Schalkwijkerweg, alsook het aanleggen van een Sportterrein en een kinderspeelplaats op gronden aan het Zuider Buiten Spaarne. Het sporthaventje is in het bijzonder be stemd voor kano's. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 28 DECEMBER 1938. Programma I: Hilversum I. Programma IIo Hilversum II. Programma III: 8.00 Keulen. 9.20 Parijs Ra dio. 10.40 Radio PTT. 11.20 Keulen. 12.20 N.Brus sel. 2.20 London Regional. 3.20 Keulen. 4.20 Ra dio P.T.T. Nord 4 45 Pauze. 4.50 London Re gional 5.20 Ned. Brussel. 6.35 Keulen. 9.20 Ned Brussel. 10.50 Keulen (Breslau). 11.20 Wee- nen. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Di versen of Gramofoonmuziek. 10.35 London Regional. 2.20 Droitwich. 8.05 London Regio nal. 8.35 Droitwich. Programma V: 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Klassieke muziek. 1. Praludium en Allegro van Kreisler, Edith Lorand. 2. Ideale van Tosti, Odeon Trio. 3. Cavatine van Raff, Paul Godwin. 4. Aufforderung zum Tanz, Alois Melichar. 5. Slavische dansen 1 en 2, Staatsop. orkest van Berlijn. 6. Bolero, Harold Ramsay. 7. Hongaarsche dansen 5en 6, St-aatskapel van Berlijn 8. Extase van Ganne, Odeon Trio. 9. Tambourin Chinois, Edith Lorand. 10. Berceuse de Jocelyn, Paul Godwin. 11. Polonaise in A-dur van Chopin, Staatskapel van Berlijn 12. Serenade v. Moscowsky. Dajos Bela. 13. Menuet van Paderewsky, Dajos Bela. 8.0012.00 Diversen. NEDERLANDSCHE BOND VAN PARTICULIERE CHAUFFEURS. Op Donderdag 2 Februari 1939 zal de Bond van Particuliere Chauffeurs het feit her denken dat deze voor 25 jaar werd opgericht. Dit jubileum zal op feestelijke wijze worden herdacht, terwijl bovendien het hoofdbestuur heeft besloten een verrassing als feestgave aan te bieden. Dit jubileum heeft vooral bcteekenis omdat er gedurende den laatsten tijd besprekingen loopen met het bestuur van de Nederlandsche Unie, aangesloten bij den Centralen Bond van Transportarbeiders, omtrent aansluiting van den Nederlandschen Bond van Particuliere Chauffeurs bij de Nederl. Unie. Copyright P. I. B. Box 6 Cop«nho( De zwaluwen keerden weer terug, gingen ijverig hun nestjes bouwen. De ramen van de huizen konden weer opengezet worden, ook die van Karei en Gerda. De kinderen zaten nu weer in hun tuintje, in de dakgoot, onder de rozen. Zg speelden als vanouds hun eigen spelletjes, zittend op hun bankjes. Ze voelden zich echt ge lukkig, dat zij hier, hoog in de lucht, mochten zitten. De rozen bloeiden als nooit tevoren. Het meisje had een psalm op school geleerd, waarin ook iets over rozen stond. Telkens als zij dien zong, dacht zij aan haar eigen rozen. Karei leerde de regels ook, zij zongen ze samen: „Rozen groeien in het dal Christuskindje komen zal". Dan hielden de kinderen eikaars handjes vast. Zij keken naar de rozen en spraken tegen de zonnestralen. O, het waren heerlijke zomerdagen, het was goed buiten te zijn, hij de rozenstruiken, die altijd maar door bloeiden, alsof zij nimmer zouden ophouden. Eens zaten zij samen in een prentenboek, vol met dieren en vogels, te kijken, toen er iets vreemds gebeurde. De torenklok sloeg juist 5 uur, toen Karei het prentenboek op den grond liet vallen, zijn hand op het -hart legde en daarna één van zijn oogec uitwreef. „Er heeft me iets gestoken en er is iets in mijn oog ge vlogen", zei hij tegen Gerda, die verschrikt naar hem zat te kijken (Wordt vervolgd). KERSTYERGADERING S. D. A. P. Ds. Banning spreekt de Kerst rede uit. De gebruikelijke Kerstvergadering van de S.D.A.P. werd Tweeden Kerstdag, des morgens gehouden in de groote Gemeentelijke Con certzaal, onder leiding van den heer S. P, Doek, die in zijn inleidend woord de aandacht re op vestigde, dat de Regeering thans op dracht gegeven heeft tot samenstelling van 'n plan ter bestrijding der werkloosheid. Moge deze opdracht resultaat hebben en mogen de tallooze werkloozen dan aan het werk kun nen gaan. Nadat Annie Hermes met begeleiding van Anton Krelage eenige Kerstliederen had ge zongen was het woord aan ds. W. Banning voor het houden van de Kerstrede. De groote politieke vraagstukken van dezen tijd wilde spr. behandelen, gezien van zijn persoonlijke overtuiging uit en besprak ach tereenvolgens drie zaken: wat is het begin sel, dat de tegenwoordige wereld drijft?; wat is de positie van het socialisme in die wereld? en wat beteekent dit alles op een Kerstmor gen, speciaal ten opzichte van de S.D.A.P? De maatschappij is in een snel tempo aan het veranderen, de tijd van het ongebreidelde kapitalisme en van het liberalisme is voorbij. Maatregelen tot ordening worden genomen, industrieën worden beschermd:Staat en maat schappij dringen steeds dieper in elkaar door. Dit beteekent voor vele groepen veel lede, dat is altijd zoo geweest met groote, snelle veranderingen. En spreker betreurt het dat het leed van de werkloozen niet meer zoo al gemeen wordt gevoeld: men „went" er helaas aan. En de wensch, aan het on recht der werkloosheid een eind te maken, wordt nog maar weinig geuit. In Nederland dreigt het gevaar van het fascisme en het nat-socialisme. Dit vraagstuk overheerscht alle andere en is ook 't vraag stuk van oorlog of vrede, van vernietiging der beschaving op opbouw. Het Duitsche nat.- soc. „is de groote duivelsche kracht van dezen tijd", de groote bedreiging van alle geestelijke cultuur. Na München heeft men men gezegd, dat nu het geweld was terug gedrongen. maar München was een ontzag lijk groote leugen, want het oorlogsgevaar is dichter bij dan ooit. Het is niet onmogelijk dat het vredestractaat van München ernsti ger gevolgen zal hebben dan het vredesver drag van Versailles. De verleugening blijkt hieruit, dat men „groote leuzen" toepast, zoo als men wil. In naam van het zelfbeschik kingsrecht heeft Hitier, gesteund door Mus solini, Tsjecho-Slowakije uit elkaar gescheurd maar Mussolini denkt er niet aan het zelf beschikkingsrecht toe te kennen aan de in Italië wonende Duitschers cn Hitier denkt er niet aan, dat recht te geven aan de Joden! Voor wat is Duitschland in den laatsten tijd met de Joden is gebeurd kan spr. geen woorden vinden: het is niet beestachtig, het is véél erger: een onuitsprekelijke marteling van lichamen en zielen van weerloozen. Wan neer zulke dingen in een land gebeuren, dan „kraakt er iets"; die dingen schijnen een uiting van kracht maar zij beteekenen zwak heid. Het zijn weer de Joden, die het wereld geweten hebben wakker gemaakt. Het lot van de Joden "heeft het lot van alle menschen geopend voor het vergiftigende van het fas cisme en het nat- socialisme. En wat beteekent nu in deze wereld het socialisme? Wij leven tegenwoordig niet meer onder één groot bezielend idée. Maar het socialisme kan deze groote idée geven, want het wil gerechtigheid, menschheid en vrijheid dienen. De beteekenis van dit alles op den Kerst' morgen is. dat er geestelijke wetten zijn, die zich niet laten overwinnen: dat de liefde sterker is dan de haat. dat wie slechts voor zichzelf leeft, verloren is. dat als een menschenleven vrucht wil dragen het zich wijden moet aan een groote idée en dat daarvoor zelfs dat leven moet worden ge offerd. Wat waarachtig uit God is. kan niet worden gedood. De krachten die uit God zijn en die in het socialisme ook werken, zul len de wereld overwinnen. Dit staat onwrik baar vast. Als die krachten de wereld over- stroomen, zal het uur der dictatoren geslagen zijn. Dit zal beteekenen: de triomf der lief de! Na deze rede klonk luid applaus. Met zang; van Annie Hermes werd deze Kerstbijeenkomst besloten. Alle betalende abonnés van Haarlem's Dagblad zijn GRATIS TEGEN ONGEVALLEN VERZEKERD, op voorwaarden welke koste loos bij de administratie verkrijgbaar zijn en welke op geregelde tijden in ons blad worden gepubliceerd De uitkeeringen zijn bij levenslange ongeschiktheid f 2000, overlijden 400, verlies van een hand, voet of oog 200; beide leden van een duim f 100; één lid van een duim ƒ50. alle leden van een wijsvinger f 60, één of twee leden van een wijsvinger 25 aile leden van een anderen vinger 15. één of twee leden van een anderen vinger f 5, arm of beenbreuk 30; enkel breuk f 15. polsbreuk 15 Alles indien hei gevolg van een ongeval Voor de abonnés op het Geïllustreerde Zondags blad oestaat nog een afzonderlijke ver zekering De voorwaarden daarvan zijn eveneens bij de administratie verkrijgbaar DINSDAG 27 DECEMBER Luxor Sound Theater: Joe E. Brown in „The Gladiator", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Deanne Durbin in „De Bakvisch", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Alexander's Ragtime Band, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: Shirley Temple in „Little Miss Broadway" en „Zigeunerbende" 2 en 8.15 uur. Spaarne Theater: „Ten Westen van Shanghai" en „De pionier van Kentucky", 8 uur. Moviac Theater: Grün ist die Heide. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 115 uur, behalve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van —5 en 79 uur. WOENSDAG 28 DECEMBER Statenzaal, Prinsenhof: Raadsvergadering, 1.30 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds Palestina Diorama's. Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. Heemstede: Raadsvergadering, v.m. 10 uur.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6