I BURGERLIJKE STAND. DINSDAG 27 DECEMBER 1938 HA'ARKEM'S DAGBEAD 10 UIT DE OMSTREKEN HEEMSTEDE Bouw van arbeiderswoningen. Een groote verbetering voor de Molen werf slaan. Op den kapitaaldienst van de gemeentebegroo- ting voor 193D is door B. en W. een memorie- post uitgetrokken vqor de stichting van arbei derswoningen. De desbetreffende voorstellen zijn nog niet geheel uitgewerkt; ten deele moeten ze nog verschillende commissies passeeren en zul len ze dus pas in den loop van het volgende jaar bij den gemeenteraad kunnen worden ingediend. Voor een ander deel echter is de voorbereiding zoover gevorderd, dat de indiening er van zéér spoedig te verwachten is en de behandeling waarschijnlijk zal plaats vinden in de eerstvol gende zitting van den gemeenteraad. Deze laatstbedoelde voorstellen zijn drieledig. Het eerste heeft betrekking op de Molenwerfs- laan, waar nog heel wat zeer oude huisjes staan, waaraan groote bezwaren van hygiënischen en zedelijken aard kleven, op welke bezwaren voor al de Woningbouwvereniging „Beter Wonen" de aandacht heeft gevestigd. Een twaalftal van deze woningen zal nu worden gesloopt terwijl een kleiner aantal, dat bij ingrijpende verbeteringen nog wel goed bewoonbaar te maken is, grondig zal worden verbeterd. Terzelfder tijd zal een bedrag van achttienduizend gulden worden be steed aan wegverbetering e.d. waardoor de ge- heele omgeving die bij het binnenkomen van de gemeente uit de Haarlemmermeer thans een weinig fraaien aanblik biedt terdege zal wor den opgeknapt. Op de plaats, waar nu de twaalf huisjes staan, die gesloopt zullen worden, zal dan t.z.t. een bescheiden middenstandsbouw ver rijzen. De daartoe noodzakelijke herziening van het uitbreidingsplan i? het vorige jaar reeds tot stand gebracht. Door het afbreken van dit twaalftal wonin gen zou de voorraad huizen in de laagste huur- klassen nog weer verminderd worden en of schoon het gemeentebestuur géén voorstander is van een aanzienlijke vergrooting van het aan tal goedkoope woningen, acht het toch ook een vermindering er van zeer ongewenscht. Met over heidsgeld zal daarom de woningbouwvereeni- ging „Berkenrode" twaalf nieuwe huizen kunnen bouwen op een terrein in de naaste omgeving van de Kastanjelaan, dus in het centrum van het dorp. Teneinde terzelfdertijd te voorzien in de drin gende behoefte aan een goedkoope woning voor hen, die bij gebreke daarvan hun huwelijk reeds langen tijd hebben moeten uitstellen, zal een be perkt aantal nieuwe huizen aan den Glipperweg worden gebouwd, waarbij tevens een aantal zal worden gevoegd voor groote gezinnen. Tezamen zullen dit er zestien zijn, waarmede de woning voorraad in de lagere huurklassen dus zal wor den uitgebreid. Ten behoeve van de bewoners van de dure arbeiderswoningen in de Indische buurt, die de huren van zes gulden of méér feitelijk niet kun nen bekostigen, zullen door of met medewerking van de overheid géén nieuwe huizen worden ge bouwd. Althans voorloopig niet. Eerst zal wor den getracht op andere wijze aan de moeilijk heden van deze ingezetenen tegemoet te komen. Te dien opzichte jyordt overwogen aan hen, die reeds een zeker aantal jaren in Heemstede wo nen en hier hun werk hebben, een huurbijslag te verleenen. Aan dit systeem geeft het gemeen tebestuur de voorkeur boven het bouwen van goedkoope woningen omdat het niet kan leiden tot een vergrooting van het aantal arbeiders gezinnen in de gemeente. Zou men nieuwe en goedkoope woningen in groot aantal bouwen, dan vreest men dat de dure woningen slechts kor ten tijd zouden komen leeg te staan en weldra weer betrokken zouden worden door gezinnen uit Haarlem of Haarlemmermeer, voor wie geen werk in Heemstede zou zijn te vinden, zoodat ze al spoedig voor gemeentelijke ondersteuning in aanmerking zouden moeten komen. De verleening van huurbijslagen, niet aan werkloozen, maar aan z.g. valide werkende ar beiders, is iets, dat tot nu toe nog geen toepassing vond, althans niet in Heemstede. Het is ook niet zeker, dat hoogere bestuurslichamen er mede accoord zullen gaan, wanneer bedragen voor deze bestemming op de begrooting worden ge bracht. Wel is bereids van het voornemen ken nis gegeven aan Ged. Staten, maar het overleg duurt nog voort. PLECHTIGE EERSTE H. MIS PATER C. TUKKER. Op Tweeden Kerstdag deed de neomist C. Tukker, die op 17 December in Hastings (En geland) tot priester is gewijd, zijn plechtige eer ste H. Mis in zijn vroegere parochiekerk aan het Valkenburgerplein alhier. Zondag deed hij zijn intrede in Heemstede. Een feestcommissie uit de parochie met een 5- tal auto's met familie en leden der commissie haalde hem van het station Haarlem af, waar de stoet om 4 uur, onder het beieren der klok ken, het kerkgebouw bereikte, opgewacht door een groot aantal belangstellenden, terwijl de Verkenners met hun vlaggen en vaandels een eerewacht vormden en een groot aantal bruid jes in het kerkgebouw was opgesteld om hem naar het altaar te geleiden. Pastoor A. F. C. van Noort heette den neomist allereerst welkom en wenschte hem geluk met deze uitverkiezing, na zoovele jaren van zware studie. Vervolgens schetste spr. de moeilijke taak van den priester, die licht moet brengen aan de velen die daarin vooral in dezen tijd zoo zeer behoefte hebben. Bij de plechtige Vespers, die daarna volgden werd de neomist geassisteerd door de beide ka pelaans der parochie. Op Tweeden Kerstdag droeg de jonge priester zijn eerste plechtige misoffer op, daarbij geas sisteerd door de beide kapelaans, terwijl pastoor Van Noort fungeerde als Presbijter Assistens, en de student in de theologie, de heer P. v. Ba- kel, ook een parociaan, als ceremoniarius. Kapelaan C. M. Doeswijk, een vroegere kape laan der parochie, hield daarna de feestrede en sprak naar aanleiding van het Evangelie van !en Kerstdag uit Lucas: „Want zie, ik verkondig u een groote vreugde, die bestemd is voor heel het volk". Het zangkoor zong bij het binnentreden een meestemmige „Vcni Creator", de „Missa in Ho- norem", B. M. V. de Loreto, voor 4-stemmig ge mengd door van Goller en na de Mis de Pries tercantate van P. J. Jos. Vranken. Des middags was er ten huize van de ouders van den neomist een zeer druk bezochte recep tie. De feestdag werd besloten met een plechtig Lof, gecelebreerd door den neomist, geassisteerd door de kapelaans C. M. Doeswijk en A. Rikkers. ZANDVOORT CREDO CANTO. Zatei-dag. 24 December, werd in gebouw Brug straat 15 een wijdingsdienst gehouden, met me dewerking van de zangvereeniging Credo Canto, onder leiding van Felix de Nobel. Uitgevoerd werden: Susannine, een kleine Kerstcantate door Walther Hensel op woorden van Mathias Claudius. Aria van Joh. S. Bach, Weihnachtskantate door J. S. Beyer, Konzerto Grosso door A. Corelli en Das neugebor'ne Kin- delein door Buxtehude. „POST UW CORRESPONDENTIE ZOO SPOEDIG MOGELIJK". Wegens de Nieuwjaarsdrukte zal op 2, 3, 4 en 5 Januari a.s. de tweede briefpostbestelling ver vallen. Daar 1 Januari op Zondag valt wordt met nog grooter nadruk dan andere jaren ver zocht: „Post uw correspondentie zoo vroeg mo gelijk!" BENNEBROEK HET CHR. GEM. ZANGVER. „BENNEBROEK" JUBILEERT. Op Woensdag 28 December a.s. hoopt de Cm. Zangver. „Bennebroek" den dag te herdenken waarop zij voor 40 jaar werd opgericht. Het verloop van de successen dat de vereeni- ging in den loop der jaren behaalde blijkt uit het volgende lijstje: 1928 Lisse 4e afdeeling 2e prijs. 1928 Nijkerk 4e afdeeling le prijs. 1929 Noord-Scharwoude 3e afdeeling le prijs. 1930 Sliedrecht 2e afdeeling te prijs. 1931 Zandvoort le afdeeling le prijs. 1932 Zandvoort afd. Uitmuntendheid le prijs. 1933 Renlcum afd. Uitmuntendheid le prijs. 1934 Huis ter Heide, eere-afdeeling le prijs. 1935 Deventer eere-afdeeling le prijs. 1936 Bilthoven sup. afdeeling le pr. plus 2en eereprijs. 1937 Den Haag sup. afdeeling le prijs (wis- selprijs). 1938 Haarlem sup. afdeeling le prijs. Het koor ging met geweldige sprongen om hoog. In 1928, bij het 30-jarig bestaan werd het koor verrijkt met een vaandel. De dirigent kon in 1932 zijn eerste lustrum vieren. Dit werd her dacht met een openlucht-concert. Op ondubbel zinnige wijze heeft men toen uiting gegeven van dankbaarheid en sympathie. Bij deze gelegen heid werd den heer Arisz een schrijfbureau aangeboden. Het tweede lustrum vond plaats in 1937 en werd eveneens met een openlucht-con cert herdacht in de buitenplaats van Freule A. Willink. Hierbij werd medewerking verleend door de diverse koren en kwartetten, die onder leiding staan van den heer Arisz. Ook hier werd hem een stoffelijke hulde gebracht. Het bestuur, dat in die jaren vele malen wisselde, heeft steeds met vaste hand de be langen der vereeniging behartigd. Ook het hui dige bestuur, bestaande uit de volgende heeren: Joh. v. Dijk, voorzitter: J. Keijzer, secretaris; P. de Wit, penningmeester; S. de Jong, algem. adjunct; A. v. Honschoten, muziekcommissaris; P. Vittali en A. de Wit, commissarissen, kwijt zich op voorbeeldige wijze van haar taak. De voorzitter is wel de man geweest die, met zijn ruim 20-jarige ervaring op vereenigingsge- bied, het koor heeft geleid langs het vaak zoo glibberige pad. Hij was in vele gevallen de man die bij verschillen en moeilijkheden steeds den gulden middenweg wist te vinden. Geenszins willen wij echter hiermede afbreuk doen aan de andere bestuursleden. Ook deze hebben hun beste krachten gegeven en geven die nog steeds. Dit blijkt wel duidelijk, want reeds dezen zomer werden de eerste plannen ge maakt om het 40-jarig bestaan op waardige wijze te vieren. Daartoe was aan het bestuur een commissie uit de leden toegevoegd, die zich in hoofdzaak geplaatst zag yoor de organisatie om dit feit te herdenken. Wij willen besluiten met van deze plaats af bestuur, leden en dirigent van harte geluk te wenschen met dit jubileum, hopende dat de ver eeniging op den ingeslagen weg moge voort gaan. Dinsdag 27 December zal het koor een ju bileum-concert geven in de Ned. Herv. kerk al hier, des avonds om 8 uur. Hieraan zullen me dewerken het dubbelmannenkwartet „Harmo nie" uit Haarlem, Corry Bijster, sopraan en Al- bert de Klerk, orgel. Uitgevoerd zullen worden enkele gedeelten en Choralen uit 't Weichnachts- oratorium van J. S. Bach en enkele andere Kerstliederen. Hieraan voorafgaand zal receptie worden gehouden in gebouw „Rehoboth" aan de Schoollaan van 67.30 uur. Woensdagavond, 28 December a.s. zal een in tieme feestavond worden gehouden voor de le den in de zaal van café „Oud Berg en Dal", ter wijl in Januari of begin Februari het jaarfeest de feestelijkheden zal besluiten. HAARLEMMERMEER JUBILEUM HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. De afd. Haarlemmermeer van de Holl. Mij. van Landbouw zal Donderdag 29 December a.s. haar 80-jarig bestaan vieren in Hotel „De Beurs". De oprichtingsvergadering werd gehouden on der leiding van den eersten burgemeester van Haarlemmermeer, mr. M. S. Pabst. Onder de 42 aanwezigen was ook de bekende „rechtskundige landbouwer" mr. J. P. Amers- foordt, die voorzitter werd. De vereeniging stelde zich tot doel: „het be hartigen van algemeene en bijzondere belangen", bevorderde den bloei der paardenfokkeiyj, be raamde middelen om de oogste nte vergrooten en hield zich ook bezig met de beplanting van we gen en de verkrijging van beter drinkwater. Ploeg- en maaiwedstrijden werden georgani seerd en leidden tot grootere vakbekwaamheid. De vereeniging is intusschen gemoderniseerd en stelt thans vooral veel belang in cursussen in paardenkennis en de kennis van tractoren. SNEEUWJACHT. Tengevolge van den heftigen wind was Zaterdagavond de Vijfhuizerdijk van het dorp Vijfhuizen tot de brug nabij Haarlem zoo hoog onder sneeuw geloopen, dat op den eer sten Kerstdag verschillende auto's op den weg bleven staat omdat zij in de sneeuw waren vastgereden. Ook op den Rijksweg no. 4 en den Schip holdijk was de sneeuw tot zoo'n hoogte op gewaaid, dat het voor de auto's onmogelijk bleek te passeeren. De twee laatste autobus diensten van de firma Maarse en Kroon werden dientengevolge langs een andere route omgelegd. Door het vrij goede weer. waren den twee den Kerstdag vrij veel fietsers op den weg. De meesten hadden evenwel hun karretje niet onder maar naast zich. Die dit niet deden, werden ettelijke malen genoodzaakt, af te stappen. DE WATERLEIDING-MISèRE. De waterleiding-misère tengevolge van de vorst is groot, niet alleen in het buizennet binnenshuis, doch ook daarbuiten. Het ge- heele- personeel van het P.W.N. is dagelijks tot middernacht aan het werk. Tot Maandag was nog iederen dag een hoofdleidingsbuis gesprongen, waardoor het personeel zelfs een drukken Kerstdag had. De loodgieters komen handen te kort om met hun ontdooi-apparaten were den water toevoer tot de woningen in werking te bren gen. AFSCHEID DR. PRINS. Het Consultatie-bureau zoor Zuigelingen zal den cc-nsulteerenden genesehere dr. Prins moeten missen. Enkele moeders uit Aalsmeer derdijk hebben een comité gevormd dat hedenmiddag in het W. K.-gebouw gelegen heid geeft van den dokter afscheid te ne men IJMUIDEN Kerstvergadering der S. D. A. P. Spreker de heer B. C. Franke. De heer B. C. Franke, van Amsterdam, sprak op den morgen van den Tweeden Kerstdag voor de afdeeling IJmuiden der S. D. A. P. Deze traditioneele Kerstvergadering werd in „Ons Huis" gehouden, dat voor deze gele genheid met rood vlaggedoek, dennegroen en tulpen versierd was. De bijeenkomst, die zeer goed bezocht was en opgeluisterd werd door koorzang van de IJ muider volksstem, werd gepresideerd door den heer N. W. van Niftrick, voorzitter der afdeeling. 7 Nadat de Stem onder leiding van den heer J. Post enkele nummers gezongen had en ge zamenlijk met het publiek met „Morgen rood" een keurig staaltje gemeenschappelijk gezang ten beste gegeven had, nam de heer Franke het woord. De donkere dagen om streeks Kerstmis zijn zulk een juiste afspie geling van de donkerheid waarin wij leven, zegt spr. Doch wie de teekenen der tijden verstaat, zal ook moeten beseffen, dat deze duisternis toch eenmaal zal moeten wijken voor Het Licht. Alleendie tijd lijkt nog zoo oneindig ver van ons verwijderd. Spr. liet de gebeurtenissen van Juli 1914 Sept. 1938 in enkele grepen de revue passee ren. En hoever is het thans op Kerstmis 1938 met het Vrede op Aarde gekomen? Feitelijk is overal het woord „oorlog" practisch gereali seerd. De heer Franke behandelt daarna de bin- nenlandsche politiek, waarbij hij de R.K. on derwijspolitiek. het plan-Westhoff (dat frap pante overeenkomst bezit met de theorieën uit het Plan van den Arbeid) de aanpassings politiek van den huidigen regeeringsleider onder den loupe neemt. Dr. Colijn heeft kort geleden onomwonden moeten erkennen, dat deze politiek gefaald heeft. Een lichtpunt is, dat in 1939 wederom verkiezingen gehou den zullen worden en zoodoende de arbeiders hun invloed op den gang van zaken in het land zullen kunnen laten gelden. Met een op wekkend woord, de democratie in dezen te ver dedigen en ze te versterken, opdat het vol gende Feest des Lichts inderdaad een licht punt zal worden, besloot de heer Franke zijn rede, in het slot waarvan hij wees op de be tere wereldconjunctuur; alom zag hij den economischen toestand zich herstellen. Vrij heid, Vrede en Welvaart zij de leus. De vergadering werd besloten met het ge zamenlijke zingen van de Internationale. Kerstpremie voor arbeiders der Hoogovens. Evenals reeds eerder is geschied hebben ook nu weer de arbeiders van de Hoogovens, vaste zoowel als losse, een Kerstpremie ontvangen, waarvan de grootte afhankelijk is van den diensttijd. Voor de meesten bedroeg de toe lage ongeveer 20.—. Ontslagen bij Van Leer's Wals- bedrijven. Naar wij vernemen is bij Van Leer's Walsbe- drijven, in verband met een reorganisatie, een groot aantal meest jonge arbeiders ont slagen. Verwachte vischaanvoer. Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt: En Avant IJm. 8. Vangst: 700 manden waar van 350 m. makreel. Protinus IJm. 480. Vangst: 18 m. tong, 22 m. tarbot, 40 m. grove schol, 50 m. kleine schol, 35 m. wijting; totaal 165 m., benevens 50 stuks stijve kabeljauw. Maria IJm. 95. Vangst: 23 kisten tong, 22 kisten tarbot, 55 kisten grove schol, 75 kisten kleine schol. 32 kisten wijting, 10 kisten varia totaal 217 kisten, benevens 50 stuks stijve ka beljauw. Delft IJm. 17. Vangst: 100 m. schelvisch. 160 m. braadschelvisch, 700 m. koolvischr, 250 m. wijting, 300 m. makreel, 60 m. gul en kabel jauw, 80 m. rog en poon, 60 m. radio, 160 m. varia, totaal 1870 m., benevens 370 stuks heele en halve stijve kabeljauw. Martha IJm. 65. Vangst 40 manden zwart- visch, 20 m. grove schol, 20 m. kleine schol 25 m. wijting,; totaal 105 manden. Betje R.O. 16. Vangst; 25 manden tong 20 m. tarbot, 30 m. grove schol, 25 m. kleine schol, 60 m. wijting, schar en gul; totaal 160 manden. Dirkje R.O. 53. Vaigst 360 manden gul. 40 m. schelvisch en wijting; totaal 400 manden, benevens 800 heele en halve stijve kabeljauw (Is reeds ln een deel eener vorige opgenomen.) AMERIKAANSCH BOMBARDE- MENTSVLIEGTUIG VERONGELUKT. Zeven dooden. AAN BOORD ZOU ZICH EEN ONTPLOFFING HEBBEN VOORGEDAAN. NEW YORK, 24 Dec. (Reuter-ANP) Een groote Amerikaansche bommenwer per, welke een vlucht ondernam van San Francisco naar New York, is te Union- Town, op ongeveer 150 kilometer van Birmingham in Alabama gisteravond brandend neergestort. Naar verluidt, heeft aan boord van het vliegtuig, toen het zich nog in de lucht bevond een ont ploffing plaats gehad. Het ongeluk ge schiedde tijdens een zwaren storm en regen. De zeven inzittenden zijn om het leven gekomen. Afzonderlijke registratie der Joodsche vluchtelingen. Geen opneming in het bevolkingsregister. 's GRAVENHAGE, 24 December. De mi nister van binnenlandsche zaken heeft aan de gemeentebesturen een rondschrijven ge richt, waarin hij, overwegende, dat het wen- schelijk is een algemeen geldende regeling te treffen met betrekking tot een nauwkeurige en centrale registratie van alle na 1 Maart 1938 in Nederland gekomen en hier te lande verblijvende Joodsche en andere zoogenaamde „niet-arische" vluchtelingen, bepaalt, dat de opneming in de bevolkingsregisters van Ne derland van alle, na 1 Maart 1938 hier te lande binnengekomen, of binnenkomende en verblijvende Joodsche en andere zoogenaam de „niet-arische" vluchtelingen, achterwege blijft voor den duur van hun verblijf, al thans voor den tijd voorloopig van vijf jaren, te rekenen van het tijdstip van hun aankomst hier te lande af. Voer zoover de bovenbe doelde personen, reeds in het bevolkings register zijn opgenomen, moeten zij daarvan worden afgevoerd. Gedurende een tijdvak van voorloopig vijf jaren, te rekenen van 1 Maart 1938 af, zullen bedeelde personen worden ingeschreven in een verblijfregister. TRAGISCH EINDE VAN BEKEND HONGAARSCH GELEERDE. BOEDAPEST, 23 December (Havas) Men verneemt, dat prof. dr. Liebermann, een oog heelkundige van wereldvermaardheid, hoog leeraar aan de universiteit van Boedapest, zich van het leven heeft beroofd. Zijn vrouw vond hem aan zijn bureau: hij had zich een kogel door het hoofd geschoten. Voor hem lag de tekst van het ontwerp der nieuwe Joden wet- ten. Liebermann was 55 jaar. Zijn vader heeft den grondslag gelegd voor de gezondheidszorg in Hongarije. Moderne bovenbouw op het Utrechtscke station. Plan bij de Spoorwegen in overweging. UTRECHT, 24 December. Naar wij ver nemen overweegt de directie van de Neder- landsche Spoorwegen den herbouw van de bovenverdieping van het Centraal Station te Utrecht, in aanpassing aan den gemoderni- seerden onderbouw. GEMEENTERAAD. Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Haarlem gehouden op Woensdag 28 December 1938, des namiddags ten 1.30 ure, zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure in de Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Eervol ontslag R. J. P. Muller als geneeskun dige bij den gemeentelijken geneeskundigen en gezondheidsdienst. Eervol ontslag W Fehres als ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 2. Wijziging besluit tot het aangaan eener geldleening. 3. Instandhouding Beatrixschool in het Ramplaankwartier. 4. Beschikbaarstelling gelden stichting van een schoolgebouw (Beatrixschool). 5. Verlaging rente geldleening enkele wo ningbouwverenigingen. 6. Wijze van exploitatie verschillende wo ningcomplexen. 7. Begrooting woningbouwverenigingen voor 1939. 8. Balans 1937 enz. woningstichting „Ons Huis". 9. Aanvaarding van voor straat bestemden grond: a. Lorentzkade e.o.; b. Tesselschade- straat e. o. 10. Verleenen vrijstelling art. 38,1 der Bouw verordening bouw woonhuis Crayenesterlaan. 11. Vaststelling algemeene voorwaarden voor verkoop van grond waarvoor nog geen ver- koopsvoorwaarden zijn vastgesteld. 12. Verkoop grond: a. Jan Luyckenstraat (N.V. Vondelkwartier), b. Leeuwendalerstraat <N.V. Vondelkwartier), c. Boogstraat (H. van Beem), d. Gonnetstraat (N.V. Technische Mij van Oeffel), e. Parklaan (N.V. Polygoon). 13. Goedkeuring salaris nieuwe functie Di recteur St. Elisabeth's of Groote Gasthuis. 14. Afschaffing waarborgsom voor gebrui kers gas en electrischen stroom. Benoeming: a. Curator Gymnasium, b. Tij delijk leeraar Gymnasium. WIJZIGING UITBREIDINGSPLAN „NOORD". B. en W. van Haarlem brengen ter open bare kennis, dat een commissie uit Ged. Sta ten van Noordholland in verband met de in gediende bezwaarschriften tegen het besluit van den Raad der gemeente Haarlem van 27 April 1938 inzake vaststelling van een uit breidingsplan voor het gedeelte der gemeente gelegen ten Oosten van den Vondelweg. ten Zuiden van de Heksloot, ten Westen van het Noorder Buiten Spaarne en ten Noorden van dei Jan Gijzenvaart. op Dinsdag 27 Decem ber 1938, des voormiddags 11 uur. een onder zoek ter plaatse zal instellen, na afloop waar van een openbare zitting zal worden gehou den in het gebouw der Provinciale Griffie Dreef 3, alhier. In deze zitting zal aan belanghebbenden gelegenheid worden gegeven hun standpunt voor genoemde commissie toe te lichten. TIJDELIJK LEERAAR GYMNASIUM. B. en W. stellen den Raad voor, aan het Gym nasium alhier te benoemen tot tijdelijk leeraar in het Hebreeuwsch voor den cursus 1938 1939: den heer A. de Vries te Haarlem, met in gang van 1 Sept. 1938. WAARBORGSOMMEN. De verbruikers van duinwater hebben inge volge art. 4bis van de Verordening, regelende de voorwaarden voor de levering van duinwa ter door de gemeente Haarlem, een waarborg som gestort van f 3.60. Bovendien hebben de verbruikers van gas en electrischen stroom over den muntmeter twee waarborgsommen van f 2.50 gestort, onderscheidenlijk ingevolge art. 20 van de Verordening, regelende de voorwaar den voor de levering van gas en de „Bepalingen betreffende muntinstallaties" aan te leggen door het gemeente-electriciteitsbedrijf. De ervaring heeft geleerd, dat met het stor ten van één waarborgsom kan worden volstaan. In verband hiermede stellen B. en W. den Raad voor, laatstbedoeldè waarborgsommen te laten vervallen en te bepalen, dat de waarborg som ad f 3.60 tevens zal dienen voor inhouding van eventueel verschuldigde gelden voor gas- en/of electriciteitsverbruik. De Beatrixschool. B. en W. vragen een bedrag van 119.029. In de vergadering van 25 Mei j.l. besloot de Raad tot stichting van de Beatrixschool aan de Gilles Schoolmeesterlaan. B. en W. bieden den Raad thans ter goedkeuring aan het ont- werp-bestek en voorwaarden met teekeningen en begrooting betreffende dezen bouw. Zij ver zoeken hiervoor beschikbaar te stellen een be drag van 119.029.— (w.o. de kosten voor aan schaffing'meubilair en voor den grond ad 20.000.—). Voorloopig zullen op een beschikbaar ge deelte van het terrein 4 lokalen worden ge bouwd, welke l September 1939 gereed kun nen zijn. Zoodra het geheele terrein vrij van huur is, zal de bouw kunnen worden voltooid. Voorts schrijven B. en W. aan den Raad over het aantal leerlingen aan de Beatrixschool: Het gemiddeld aantal leerlingen, berekend naar den maatstaf van artikel 27. 7e lid der Lager-onderwijswet 1920, bedraagt 6914. zoo dat niet voldaan wordt aan de voorwaarde gesteld in art. 22bis, le lid dezer wet, dat voor de instandhouding van een school voor ge woon lager onderwijs in deze gemeente een minimum aantal van 125 eischt. Volgens de bestaande voorschriften zou deze school met ingang van 1 September 1939 opgeheven moeten worden. Zooals wij reeds in ons voorstel hebben me degedeeld, betreft het hier een school in een zich nog uitbreidend stadsgedeelte, welke door het elk jaar opnemen van een klasse nieuwe leerlingen spoedig boven het vereischte aantal zal uitgroeien. Naar onze meening kan in dit geval worden toegepast het 6e lid van art. 22bis der Lager- onderwijswet 1920, omdat hier aanwezig is een bijzonder geval, waarin de Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen kan ver klaren, dat de school tot wederopzegging mag worden instandgehouden of althans de toe stemming wordt gegeven voor zoolang de school nog in wording is. Wij vertrouwen dat de Minister daartoe bereid zal zijn. te meer omdat ten aanzien van openbare scholen voor gewoon lager onderwijs, waarvan nog niet alle klassen, volgens het leerplan, in werking zijn, in de lager-onderwijswet een uitzonde ringsbepaling ontbreekt, welke wel voor de bij zondere scholen in het 2e lid van art. 96 is opgenomen. Evenals indertijd bij de school in v.m. Spaarndam zal het 6e lid van art. 22bis in het onderhavige geval eerst toepassing kun nen vinden, nadat het bepaalde in het 2e lid van dat artikel is nageleefd, t.w. dat de Raad vóór l Februari a.s. moet verklaren, dat de instandhouding der school ingevolge art. 19 van genoemde wet wordt gevorderd. Zoodra hierop de goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten is verkregen kan het verzoek aan den Mi nister worden gedaan. Mitsdien stellen wij U voor tot een en ander te besluiten. COLLEGE VAN CURATOREN GYMNASIUM. Curatoren van het Stedelijk Gymnasium te Haarlem hebben den Raad ter voorziening in de vacature, welke in hun college op 1 Januari 1939 zal ontstaan door de periodieke aftreding van den heer M. A. Reinalda, de navolgende aan beveling doen toekomen: 1. Mr. Dr. F. A. Bijvoet, advocaat en procu reur te Haarlem. 2. de heer Th. Th. Koot, geneesheer te Haar lem. 1 LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOSTVERZEN DING 26 DEC. 1938—1 JAN. 1939. Nederlandsch Indië, zeepost via Amsterdam per m.s. Joh. van Oldenbarnevelt 28 Dec. ge wone stukken 3.25; mail via Genua per m.s. Poe- lau Bras 28 Dec. gew. st. 22.30; luchtpost Am sterdamBandoeng 27, 29, 31 Dec. gew. st. 2.15. Suriname, mail via Southampton 25 Dec. gew. st. 22.30; luchtpost DuitschlandZuid Amerika 28 Dec. gew. st. 10.40; FrankrijkZuid Amerika 31 Dec. gew. st. 10.40. Aruba, Bonaire, Curasao, mail en zeepost via Amsterdam 30 Dec. gew. st. 3.25; mail via Southampton 28 Dec. gew. st. 17.30. Luchtpost als Suriname. Amerika (Ver. St.) via Southampton 28 Dec. gew. st. 16.45; via Liverpool 30 Dec. gew. st. 2.15; via Rotterdam 30 Dec. gew. st. 19.10. Canada, via Liverpool 30 Dec. gew. st. 2.15; via Rotterdam 30 Dec. gew. st. 19.10. Mexico, Cuba, Ecuador, via Southampton 28 Dec. gew. st. 16.45; via Liverpool 30 Dec. gew. st. 2.15. Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay, via Ge nua 27 Dec. gew. st. 13.15; via Lissabon 31 Dec. gew. st. 22.30. Rio de Janeiro, Santos, via Amsterdam 29 Dec. gew. st. 3.25. Luchtpost als Suriname. China, Japan en Hongkong, via Sibrië 27, 30 Dec. gew. st. 8.30; luchtpost voor China, Hong kong via AmsterdamBangkokHongkong 29, 31 Dec. gew. st. 2.15. Philippijnsche Eil. en Mantsjoerije, via Siberië 30 Dec. gew. st. 8.30; luchtpost als China 29 Dec. gew. st. 2.15. Irak (Mesopotamië) via IstanbulDamascus 26, 29 Dec. gew. st. 22.30. Luchtpost als Ned. Indië. Palestina, via IstanbulAleppo 26 Dec. gew. st. 22.30; via Genua 28 Dec. gew. st. 22.30; via IstanbulAleppo 29. 31 Dec. gew. st. 22.30. Luchtpost als Ned. Indië. Britsch Indië en Birma, via Marseille 29 Dec. gew. st. 10. Luchtpost als Ned. Indië. Ceylon, via Marseille 29 Dec. gew. st. 12.30. Luchtpost als Ned. Indië. Siam, Malaya (Penang, Singapore) via Genua 28 Dec. gew. st. 22.30. Luchtpost als Ned. Indië. Egypte, via IstanbulAleppo 26 Dec. gew. st. 22.30; via Genua 28 Dec. gew. st. 22.30; via Pireus 30, 31 Dec. gew. st. 22.30. Luchtpost als Ned. Indië. Oost Afrika, via Marseillé 28 Dec. gew. st. 2.15; via Marseille/Aden 29 Dec. gew. st. 10. luchtpost EngelandZuid Afrika 27, 30 Dec. gew. st. 7. Zuid Afrika, via Southampton 28 Dec. gew. st. 16.45; via Dover 30 Dec. gew. st. 2.15. Luchtpost als Oost Afrika. Australië, via Marseille 29 Dec. gew, st. 10. luchtpost AmsterdamBandoengSydney 27, 29 Dec. gew. st. 2.15. Nieuw Zeeland, via Marseille 29 Dec. gew. st. 10.—. Luchtpost als Australië. HAARLEM, 24 December 1938. Bevallen: 22 Dec.: A. H. ClaassenPeek, z., 23 Dec.: J. A. v. MeursNoteboom, d. Overleden: 22 Dec.: M. BladKroes, 72 j., KI. Houtstraat; 23 Dec.: P. J. B. Wijers, 45 j., Z. B. Spaarne; E. G. Eschauzier, 79 j„ Prinsen Bol werk; W. Doeven, 73 j., Kampei-laan; C. J. P. Engel, 65 j., Kamperlaan; G. A. M„ 9 dg., z. v. G. J. v. Steen, Kamperlaan, 24 Dec.: C. W. Roo- zen, 19 j., Kamperlaan

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 8