IHnd/Mfc ABDIJSIROOP Rubriek voor Vragen Die Hoest bedreigt jg H.D.-VertelHni H' iE WOENSDAG 28 DECEMBER 1938 HA" ARE EM'S DAGBEAD 4 Eeu nieuwe industrie te Haarlem. Een beitelfabriek. Ingevolge de Hinderwet is aan B. en W. van Haarlem vergunning gevraagd door de Metaal- beitelfabriek ..Sazo" te Haarlem, tot oprichting van een inrichting voor het vervaardigen van metaalbeitels in het perceel aan de Gonnet- straat no. 7, en het daarin plaatsen van 8 electromotoren met een gezamenlijk vermogen van 14,5 P.K. benevens 3 ontlaatovens en 4 hardingsovens, beide verwarmd door gas. als mede een autogenisch laschapparaat. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 27 December 1938. 1. Jacob Winkel, zonder beroep, wonende te Haarlem, Groote Houtstraat 11. Curatrice Mevr. Mr. J. H. G. SchutteStruick te Heem stede. 2. A. Plug, autohandelaar, wonende te Zwa nenburg, gem. Haarlemmermeer. Curator Mr. J. Lieuwen te Purmerend, 3. M. van Tol, handelaar in manufacturen, wonende te Abbenes, gem. Haarlemmermeer. Curator Mr. A. W. Hellema te Umuiden, gem. Velsen. 4. H. Sijsenaar. Senior, bloemistknecht, wo nende te Hillegom, Meerlaan 160. Curator Mr. J. H. Ekering te Haarlem. 5 J. C J. van Baren, bloemkweeker, wonende te Haarlem, Leidschevaart 348. Curator Mr. K. van Giffen te Haarlem. 6. J. F. Goebel, koopman, eenig beheerende der comm. vennootschap „Nefana", voorheen te Bloemendaal, Bloemendaalscheweg 155, thans te Hamburg. Curator Mr. J. H. J. Simons te Haarlem. 7. J. Backhuys, vroeger garagehouder, thans werkloos, wonende te Overveen, gem. Bloemen daal, Waldeck Pyrmontlaan 22. Curator Mr. A. Bruch te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillissemen ten Mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon te Haarlem, Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: H. Dil, filiaalhouder eener Stoomwasscherij en Ververij, wonende te Zaandam, Czarina- straat 1. Curator Mr. O. H. van Wijk te Heem stede. Door het verbindend worden der Uitdeelings- lijst zijn geëindigd de faillissementen van: I. de Handelsvennootschap onder de firma Sporthuis Visser, destijds gevestigd te Haar lem, Generaal Cronjéstraat 170, alsmede A. D. Visser, Senior, vroeger lid der firma Sporthuis Visser, destijds te Haarlem, Generaal Cronjé straat 170. thans wonende te Zandvoort, Hoo- geweg 69 rood. Curator Mr. L. V. Hoog te Haarlem. 2. F. H. G. L. de Wan, winkelier, wonende te Lisse. Curator Mr. F. J. Gerritsen te Haarlem. MAATREGELEN TEGEN FRAUDELEUZEN INVOER VAN BONTWERKEN, FOTOGRAFIE TOESTELLEN EN KIJKERS. Naar ons wordt medegedeeld, blijkt nog steeds, dat hier te lande wonende personen, die van een buitenlandsche reis terugkeeren, niet op de hoogte zijn van de maatregelen, welke zijn getroffen voor den invoer als reisbagage van dure bontwerken, dure fotografietoestellen en dure kijkers. De genoemde voorwerpen kunnen door hier te lande wonende personen, die van een bui tenlandsche reis terugkeeren, slechts zonder betaling van invoerrecht worden ingevoerd, indien zij daarvoor een geldig, voor den uit voer uit Nederland, door een ambtenaar der invoerrechten enIof accijnzen afgegeven, iden titeitsbewijs kunnen vertoonen. Omtrent de wijze waarop de identiteitsbe wijzen kunnen worden verkregen, worden desgevraagd door alle ambtenaren der invoer rechten en of accijnzen inlichtingen ver strekt. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantzooord. De vragen moeten worden geadresseerd, aan het bureau van dit blad, met duidelijke ver melding van naam en ivoonplaats. Vragen ■waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijnworden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN. VRAAGHoe bereid ik het vulsel vau saucij- zebroodjes? ANTWOORD: Benoodigd: 75 g. kalfsgehakt. EO gr. varkensgehakt, 25 g. oud brood, peper, zout en nootmuskaat. Maal het gehakt nog eens door den vleesch- molen, vermeng het met het geweekte brood en vrij veel peper, zout en nootmuskaat en maak er rolletjes van. Rol het deeg den laatsten keer tot een vrij dunne lap uit, snijd er stukken van ter breedte van 10 en ter lengte van 16 cm. Leg er een rolletje gehakt op, vouw het deeg er om heen en plak het opzij met water vast. VRAAG: Hoe verwijder ik vet uit een cocos- looper? Heet water en soda hebben niet gehol pen. ANTWOORD. Met perchlooraethyleen afwrij ven, daarna de plek bedekken met een laagje magnesia, dat na een paar uur weer verwijderd kan worden. PLANTEN. VRAAG: Wat is de beste tijd om een palm en een hulst te verplanten? ANTWOORD: April, hoewel ook de tweede helft van Maart en de eerste van Mei goede re sultaten kunnen geven. Voor hulst is het zelfs heel goed mogelijk in September. RECHTSZAKEN VRAAG: Wat zijn de verplichtingen van een dame tegenover haar dag- en nacht-dienstbode, ingeval van ziekte of ongeval, in of buiten haar betrekking? ANTWOORD: O.m. gedurende 6 weken voor geneeskundige behandeling en verpleging zorg te dragen. VRAAG: Heeft een meisje voor dag en nacht recht op kostgeld als haar mevrouw 10 dagen uitgaat? Hoeveel? ANTWOORD: Ja, op 1.per dag. VRAAG: Als men voor 1000 voor iemand borg is geweest en deze is in gebreke gebleven, is men dan verplicht ook nog rente van die 1000 te betalen? ANTWOORD: Als de hoofdschuld rentedragend was en men zijn borgtocht niet heeft gekwiteerd op maximaal 1000 is men tot betaling der ren ten gehouden. DE ZIEKENHUISVERZEKERING TE HAARLEM. 62 der bevolking is aangesloten PREMIE DEKT NOG NIET DE HELFT DER KOSTEN. Het aantal volwassenen dat aangesloten is bij de gemeentelijke ziekenhuisverzekering te Haarlem is thans gestegen tot 58.000. Er is een geregelde stijging waar te nemen, want op 1 Januari 1938 was het aantal 55.000. De kinderen beneden de 16 jaar zijn automa tisch medeverzekerd als de ouders ingeschre ven zijn. Het juiste aantal kinderen is niet bekend, maar genomen steekproeven heb ben aangetoond, dat op de 1000 verzekerde volwassenen 500 kinderen beneden 16 jaar zijn. Dit wil dus zeggen dat thans niet minder dan 87.000 inwoners van Haarlem (62 pet. van de bevol king van 137.000) aangesloten zijn bij de gemeentelijke ziekenhuisver zekering. Zooals men weet loopt deze ziekenhuisver zekering over de Haarlemsche Ziekenfondsen, zoodat alleen personen die minder dan f 3000 inkomen hebben daarbij aangesloten kunnen zijn. Daarbij komen dan nog ongeveer 6000 in woners die bij particuliere fondsen zijn inge schreven voor ziekenhuisverpleging. Bovendien zijn nog 4000 inwoners verzekerd bij de gemeentelijke middenstandsziekenhuis- verzekering. In totaal zijn dus niet minder dan 97.000 personen te Haarlem voor ziekenhuisverple ging verzekerd. 40.000 ingezetenen vallen buiten de verze kering. Daaronder zijn evenwel zeer velen die niet hun eigen verpleegkosten in de zieken huizen kunnen betalen. In 1937 werden geheel of gedeeltelijk voor rekening der gemeente in de ziekenhuizen, sanatoria en herstellingsoorden opgenomen 5136 personen, waarvan er 1251 niet verzekerd waren. Op die 1251 is aan verpleegkosten f 26.346 verhaald. De gemeente ontving aan premie voor de ziekenhuisverzekering via de ziekenhuisfondsen in dat jaar f 209.684. Het aantal aanvragen voor opneming ge heel of gedeeltelijk voor gemeente-rekening was in 1936 5345 en in 1937 5435. In 1936 werden 172 aanvragen afgewezen, omdat naar het oordeel van den Geneeskundigen dienst de ziekte opnemig niet noodzakelijk maakte en in 1937 299. Het aantal weigeringen was dus in het laatste jaar belangrijk grooter. In 1936 vroegen 85 vrouwen opneming in een ziekenhuis om daar haar bevalling af te wachten. 17 aanvragen werden afgewezen en 61 toegestaan. In 1937 deden slechts 24 vrou wen aanvraag, waarvan er 9 werden gewei gerd en 15 toegestaan. De gemeentelijke ziekenhuisverzekering voor de aangeslotenen bij de ziekenfondsen is zoo als men weet geen verzekering die recht geeft Neem dan slechts 's Werelds beste Hoestsiroop Zoo noemt men de bekende AKKER's Abdijsiroop, die reeds zoovele ma len de hevigste hoestbuien overwon, verlichting bracht en de benauwdhe den als 't ware wegtooverde bij haar jonge gebruikers. Daarom als Uw kind hoest geeft het dan evenals vele anderen doen een lepel Abdijsiroop voor het naar schoolgaan Het is een schild voor hun borst. Abdijsiroop verwijdert de met ziektekiemen be zaaide slijm, zuivert en geneest de ontstoken slijmvliezen en verdrijft de ziekten der ademhalingsorganen. Terecht zegt men thans dan ook .,'s-Werelds beste Hoestsiroop" is: AKKER'S vebst&ikte tegen hoest, griep, bronchitis, asthma. Flacon 90 ct„ f 1.50, f 2.40. f 4.20. Alom verkrijgbaar. (Adv. Ingez. Med.) op ziekenhuis, alleen is de verzekerde er tegen gevrijwaard, dat de gemeente op hem, als hij opgenomen wordt in een ziekenhuis, de kosten van die verpleging niet geheel of gedeeltelijk verhaald. Vandaar dat de opbrengst der ver zekering slechts een deel der kosten dekt. De gemeente had aan premie, verhaal enz. slechts een ontvangst van f 276.653, terwijl niet min der dan f 630.515 aan de verpleging werd uit gegeven. De rekening is ook aldus op te zetten: Van de 5136 patiënten die in 1937 werden opge nomen waren er 3640 aangesloten bij de ge meentelijke ziekenhuisverzekering. Die ver pleging kostte dus het 3640/5136ste deel van f 630.515 of f 446.843, terwijl de gemeente aan premie ontving f 209.684. De premie dekt dus nog niet de helft der kosten. Men moet daarbij evenwel bedenken, dat als de gemeente het alleen van het verhaal moest hebben, die f 209.684 zeker niet ten volle zouden binnen komen. EXAMENS. Staatsinrichting M. O. Geslaagd de heer H. Mantje, te Velsen. De sléchte Verpleegster door QüIEN SABE. ET was al tien minuten over zeven, toen hij eindelijk het gerucht hoorde, waar hij al een half uur met gespitste ooren op lag te wachten, het geluid van snelle, zachte schreden in de gang. De zuster ging rond met de post. Nu ging zij kamer tien binnen, daar lag een dame met een heesche stem hij kende haar geluid van de keeren, dat toeval lig zijn deur en de hare tegelijk open gingen en zijn fantasie had een gelaat geschapen, dat hoor de bij die stem. De zuster zou daar een minuut of vijf een praatje blijven maken, hij wist het uit ondervinding. Terwijl zijn hart met langzame, zware slagen sloeg, zoodat hij wat hijgde, keek hij strak naar den barst in het plafond. Dat deed hij altijd, als hij wachten moest, uit de grillige lijnen doemde een vreemdsoortig, voorwereldlijk monster op, als hij er maar lang genoeg naar keek, en de beschouwing er van kortte de minuten, die nu uren schenen, doch anders door de gelijkvor migheid aller dagen voorbij vloden als secon den. Deze vijf minuten waren eiken avond het eenige oogenblik van spanning, dat zijn zieken huisleven met zich mede bracht, een oogenblik, dat voor hem langer duurde dan de gansche dag, met zijn stage onderbrekingen: de rondgang van den dokter, die altijd met luide en vroolijke stem wist te voorkomen, dat hij bange vragen zou stellen, de waschbeurt, het herhaalde tem peraturen en de maaltijden, goed bereid, maar hygiënisch-eentonig van smaak, in de kleine schaaltjes op het blad van gebarsten, bruin pa pier maché. Na het avondmaal kwam de courant, die be waarde hij, tot dat de zuster de post rond bracht. Eerder kon hij tóch niet rustig lezen. Nadat hij haar brief had gelezen en herlezen, kwam hij pas tot rust. Dan schikte hij zich be- hagelijk in de kussens en las of schreef wat tot tien uur, waarna de stille nacht kwam, met het groene licht onder de tafel aan het voeteneind van zijn ledikant en af en toe het ritselen van de katoenen kleeren van de nachtzuster, die zijn deur voorbij ging, naar een patiënt, die om haar har gebeld. Sinds twee dagen nu al had hij haar dagelijk- schen brief niet ontvangen. De eerste avond had hij zich er al spoedig in geschikt, de post zou wel verlaat zijn, morgen ochtend zou de brief wel komen. Maar toen de morgen geen uitkomst bracht, was hij ongerust geworden. De dolste fantasieën joegen hem het bloed naar het hoofd en de dok ter had met een bedenkelijk gezicht de tempe- ratuurlijst bekeken. In hevige spanning had hij op den avond ge wacht er was wéér geen bericht van haar. Nu wist hij het eigenlijk wel zeker, er was een ander neen, zij was ziek, ernstig ziek. en de hospita had vergeten het bericht te verzenden of misschien was het wel zóó erg, dat zij de juffrouw niet eens meer kon vragen hem in te lichten. Misschien was ze wel dood, en had de dokter besloten, dat hij het nu nog niet mocht Copyright P. I. 8. Box 6 Copenhagen „Wat is er. Karei, wat heb je zoo opeens?" vroeg Gerda, toen II zijn hoofd in haar handen en keek hem in de oogen. Ze hoopte te zij zag dat haar vriendje hevig met zijn oogen knipperde. Ze nam kunnen zien, wat er ingevlogen was. Maar hoe ze ook tuurde, zij zag niets. „Ik geloof dat hel er al uit is", zei de jongen. Maai- dat had hij mis. De pijn was weg, ja, doch de splinter, afkomstig van den tooverspiegel, bleef in zijn oog zitten. Voortaan zou hij alleen nog maar het booze en het slechte kunnen zienDat was immers de geheimzinnige kracht van den tooverspiegel, waarvan elke splinter dezelfde eigenschap bezat! Een andere splinter was in zijn hart terecht gekomen. Dat zou nu spoedig in een klompje ijs veranderen. Gerda schreide van blijdschap, toen zij hoorde dat alles weer goed was. „Waarom huil je?" vroeg Karei. „Hè, wat zie je er dan leelijk uit! Er mankeert my niets." Toen keek hg naar de rozen. „Ajakkes, er zit een groote rups op één van de rozen En die daar is heelemaal scheef Wat zijn die rozen leelijk Net zoo leelijh als de bakken, waarin ze staan!" Meteen schopte hij tegen één der bakken en rukte de twee rozen af, waarvan hg er één wegschopte... (Wordt vervolgd). weten. Hoewel, deze onzekerheid was óók slecht voor hem, dat zou de dokter wel hebben ge merkt. Den heelen dag had zijn brein koortsachtig al deze gedachten vermaald en nóg eens vermaald en nu was er natuurlijk wéér geen bericht, want de zuster had vast wel gemerkt, dat hij op dien brief van eiken avond lag te wachten, twee avonden en twee dagen nu, maar hij had haar niets gezegd, want zij had zoo'n vreemd gezicht een strakken mond, helle blauwe oogen met spotlichtjes achter blinkende brilleglazen. Hij vreesde een beroepsmatig opwekkend woord, zoo als de dokter ze zoo gemakkelijk om zich heen strooide. En daarom had hij gezwegen. Daar kwam zij uit kamer tien, snel plooide hij zijn dekens en het laken wat netter, hij strekte zijn armen voor zich uil, bedacht zich en sloeg ze ijlings over elkaar. En terwijl hij trachtte te kijken alsof hij slechts leefde in welwillende af wachting, staarde hij naar de deur, de witte deur, die hem afsloot van de menschen, die vrij zijn te gaan waar zij willen. Zonder kloppen kwam de zuster binnen, het slordige stapeltje post in haar hand en behoed zaam sloot zij de deur achter zich. Vreemd was dat, de beide vorige avonden had zij alleen maar om de deur gekeken en gezegd: „Voor u niets dit keer! Morgen beter, hè?" Nu stond zij daar, hij likte langs zijn droge lippen, als zij een brief had gehad, zou hij hem nu al in zijn vingers hebben gehad en hem dan kend naast zich op het kastje hebben gezet, te gen het glas water of tegen het vaasje bloemen want hij wachtte altijd met de enveloppe open te ritsen tot de zuster verder was gegaan, zij hoefde zijn felle verlangen niet te zien. „Zuster?", vroeg hij. Zijn stem klonk hóóg van spanning, hij voelde tranen branden achter zijn oogen. „Het spijt me, maar ik heb wéér niets voor u!" zei de zuster. Vorschend keek zij hem aan, het begrip, de vraag in haar oogen braken opeens zijn weer stand, hij stak een bevende hand uit, die de zuster vatte, terwijl hij dringend vroeg: „Zuster, wat dénkt u, ze schrijft me nu al drie maanden eiken avond, zou er wat érgs zijn, ver bergen ze hier wat voor me?" „Dat mag u niet denken!" zei de zuster ver ontwaardigd. „En u in de ongerustheid laten zit ten? En wat is het eigenlijk nóg, ze kan wel wat griep hebben, of over moeten werken is ze op kantoor?" Hij verwonderde zich er niet eens meer over, dat de zuster veel wist, terwijl hij haar niets had verteld. Opeens ontsnapten de tranen heet aan zijn brandende oogen, hij probeerde ze niet eens te verbergen. Wat hulpeloos schudde de zuster hard zijn hand, als om hem wakker te maken: „Luister", zei ze, „u maakt u weer ziek op die manier en het gaat juist veel beter, de dokter zei het zelf, maar u mag het niet weten, omdat u dan weer overmoedig wordt, net als laatst, nee, nu moet u luisteren! En ik heb uw meisje gezien toen ze u laatst bezocht, het is heelemaal geen type om u in den steek te laten, zoo'n lief, open gezicht! Er is natuurlijk iets heel gewoons, morgen lacht u om u zelf, vast Hij glimlachte wat dwaas en schudde zijn hoofd „Heusch", zei de zuster nog. „Vertrouw maar op mijn woord! En er liggen er nog meer op brieven te wachten! Zacht maakte zij haar hand los, even later was zij weg. De kamer was leeg en wit en hij huilde voluit en overspannen, zijn hoofd in het zachte, bolle kussen. Een half uur later, tofen hij apatisch naar het plafond lag te staren, schrok hij plotseling op. Er kwam iemand haastig zijn kamer binnen i open, de vinger op de lippen. Het was de zuster. Hij schoot overeind, hopend ondanks zichzelf. „Sssst!" zei ze vermanend. „Ik mag hier nu niet zijn, ik heb mijn vrijen avond! Ik heb uw meisje opgebeld, alles is in orde! „Hoe weet u wie ze is?", vroeg hij achter dochtig, nadat de eerste heete vreugde weer was weggegleden uit zijn verhitten kop. De zuster bloosde. „Ik heb haar naam en adres achter op de en veloppen gezien, ik ben zoo vreeselijk nieuws gierig en toen heb ik het adres opgezocht in het adresboek en het pension opgebeld, ze hebben op kantoor een nieuwe loopjongen en die heeft de brieven in zijn zak gehouden, want ze heeft gewóón geschreven en morgen komt ze op het middagbezoek.Ze deed de hartelijke groe ten „Zuster Henny!" „Ik kom, directrice....", zei de zuster be daard. In de deuropening stond de directrice, met ge fronste wenkbrauwen. En nog vóór de deur gesloten was, hoorde hij haar booze opmerking: „Meneer Vroom heeft al drie dagen weer tem- peratuurverhooging en in plaats van hent rust te gunnen gaat u hem 's avonds vermoeien met kletspraatjes! U bent een sléchte verpleegster. De rust van den patiënt gaat vóór allesu De stem stierf weg, de stilte keerde weer in de gang. Gelukkig glimlachend lag hij achterover, de pijn in zijn zij was opééns verdwenen. (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehou den). PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DONDERDAG 29 DECEMBER. Progr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.00 Keulen. 9.20 Parijs Radio. 10.20 Radio PTT Nord. 11.20 Parijs Radio. 12.30 Ned. Brussel. 2.20 London Regional. 3.20 Keu len. 4.20 London Regional. 5.20 Fr. Brussel. 5.50 Ned. Brussel. 6.05 Lyon. 6.50 Straatsburg. 7.20 Praag of diversen. 8.20 Fr. Brussel. 9.05 Keu len. 11.20 Danmarks Radio of diversen. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel. 9.20Diversen. 10.35 London Regional. 11.20 Droitwich. 6.40 Fr. Brussel. 7.20 Droitwich. 7.50 London Regio nal. 8.20 Droitwich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Bioscooporgel en Zang. 1. Dixon Hits, Reg. Dixon. 2. Broadway Melody, Reg. Foort. 3. Song of the Island, Eddy Dunstedter. 4. Schlösser die im Monde liegen, Tauber. 5. Through Southern Climes, Reg. Dixon. 6. Hotter than ever. S. Torch. 7. Ich bin heut' so froh, Martha Eggerth. 8. Blackpool Songmixture no. 9, Reg. Dixon. 9. Colleen Filmselectie, H. Croudson. 10. Aloha Oe, E. Dunstedter. 11. Te dis pourquoi je t'aime, Cora Madou. 11. New Blackpool Songmixture, Reg. Dixon. 13. Sweet Adeline, Reg. Dixon. 14. The Great Ziegfield, H. Creudson. 8.0012.00 Diversen. aEN Groentje in Haarlem's Dagblad heeft succes. Dat is in een lange reeks van jaren, waarin er per jaar meer dan 40.000 werden geplaatst, bewezen. Profiteer er bij gelegenheid ook van.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6