Uit Haarlem's Gemeenteraad. P. HARTOG TELMACHINES! "TIJ] De levensles eens havenmeesters. DONDERDAG 29 DECEMBER 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 7 Eert scherpe discussie over een gunningsquaestie. Als de gemeente grond voor woonhuizen verkoopt moeten de perceelen die daarop gebouwd worden woonhuizen blijven. Bij scholen worden geen schuilkelders ingerichtde Regeering overweegt een andere oplossing. De nieuwe directeur van het Gasthuis mag alleen consultatieve praktijk uit oefenen. Woensdagmiddag, vergaderde de ge meenteraad van Haarlem. Voorzitter de burgemeester. Afwezig was wegens ongesteldheid de wet houder de heer van der Wall. Voorts was de heer Van Dam wegens verblijf in het buitenland afwezig. Mededeelingen en ingekomen stukken. R. J. P. Muller vroeg eervol ontslag als geneeskundige bij den gem. geneeskundigen en gezondheidsdienst. Werd verleend. W. Fehres vroeg eervol ontslag als ambte naar van den Burgerlijken Stand. Werd verleend met dankbetuiging voor langdurig bewezen diensten. De voorzitter stelde er prijs op in het openbaar uiting te geven aan de waardeering die het college steeds heeft gehad voor het werk van dezen verdienstelijken ambtenaar (applaus). Hamerstukken. Goedgekeurd werden o.a. de volgende voor stellen: Voorstel van B. en W. tot aanvaarding van voor straat bestemden grcind: a. Lorentzkade. b. Tesselschadestraat. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van vrijstelling van art. 33, lid 1 der Bouwver ordening voor den bouw van een woonhuis aan de Crayenesterlaan. Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond. a. Jan Luyckenstraat (N.V. „Vondelkwar tier"). b. Leeuwendalestraat (N.V. „Vondelkwar tier") c. Boogstraat (H. v. Beem). d. Gonnetstraat (N.V. Tech. Mij. v. Oeffel). Het voorstel van B. en W. tot grondverkoop aan de N.V. Polygoon werd op verzoek van de aanvragers van de agenda afgevoerd. Bij scholen geen schuilkelders. Voorstel van B. en W. tot beschikbaarstellen van gelden voor de stichting van een school gebouw in het Ramplaankwartier (Beatrix- school) De heer Peper (communist), vond het verkeerd, dat onder deze school geen schuil kelder wordt gemaakt. Bij elke nieuwe school moet voortaan een schuilkelder gemaakt wor den. De voorzitter zei, dat de regeering van haar eerste punt over het nut van schuil kelders gedeeltelijk teruggekomen is. Men wil de oplossing in een andere richting zoeken. Niet dat men van eiken schuilkelder wil af zien. maar bij scholen wil men die toch niet bouwen. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Voorstel van B. en W. tot verlaging van de rente van geldleeningen van enkele woning bouwverenigingen. De heer Noordhoff (s.d.a.p.) maakte aanmerkingen op de redactie van de veror dening. In het algemeen moet. dit werk wat nauwkeuriger gedaan worden. Hij gaf eenige veranderingen in overweging. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men nadat tot enkele redactiewijzigingen be sloten was. Het beheer van woningcomplexen. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de exploitatie van verschillende woningcom plexen. De heer van der Storm (neutraal) gaf in deze verordening ook een taalkundige wijziging De heer Bijvoet (r.k.) meende dat huur ders niet gedwongen zijn leden van het college van B. en W. in hun huis ter controle toe te laten. Dat kan alleen als het in de huurcontrac ten wordt opgenomen. De heer Rein a Ida (s. d. a. p.) wethouder, antwoordde den heer Bijvoet, dat dit inderdaad de bedoeling van B. en W. is. De redactiewijziging van den heer v. d. Storm ontraadde spreker. De raad vereenigde zich met het voorstel van B. en W. Voorwaarden bij verkoop van grond. Voorstel van B en W. tot vaststelling van algemeene voorwaarden voor verkoop van grond waarvoor nog geen verkoopsvoor- waarden zijn vastgesteld. De bedoeling van het voorstel is. vast te leg gen dat ook latere koopers van huizen die ge bouwd zijn op grond die van de gemeente ge kocht is, gebonden zijn aan de voorwaarden die bij den verkoop gesteld werden, o.a. dat in woonhuizen geen winkels gevestigd mogen worden. De heer Van Kessel (r.-k.) had dit voor stel van B. en W. met instemming begroet. De gemeente zal door dit voorstel op den goeden weg gaan. Maar dan zijn wij er nog niet. Er worden nu maatregelen getroffen voor gemeen tegronden, maar tot nu toe hebben wij niets te zeggen over particuliere gronden Herhaaldelijk ziet men dat op die gronden eerst huizen of win kels zijn gebouwd, die later, tegen den zin van B. en W. tot garages enz. worden verbouwd. Hebben B. en W. al eens onderzocht of men in andere gemeenten iets in die richting doet? De heer Klein Schiphorst (r. k.) vrees-, de dat enkele bepalingen moeilijkheden zullen opleveren. Is het niet noodig dat in de verorde ning vastgelegd wordt, dat van boeten ontheffing wordt verleend? De heer Peper (communist) vond het ver keerd door deze verordening het vestigen van bedrijven te bemoeilijken. Het aanzien van een buurt gaat er ook op achteruit als een huis lang leeg staat. Wat is er dan op tegen iemand een kans te geven uit den steun te blijven door een particulier huis te veranderen in een garage of fietsenherstelplaats? De heer Meyers (s. d. a. p.) had sympathie voor het voorstel van B. en W. Het straatbeeld zal er op den duur door verbeteren. Nu zijn sommige woonstraten in halve winkelstraten ver anderd. Menschen die in zoo'n straat een woon huis hebben gekocht worden er door gedupeerd. De eigenaars van huizen hebben recht op be scherming. Een boete van f 5000 bij overtreding is evenwel te hoog, tenzij dat er geheel of ge deeltelijk ontheffing verleend zou kunnen wor den als daarvoor redenen zijn. De heer Schaafsma (C.D.U.) vond die boetebepaling ook bezwaarlijk. De heer Wolzak (AH.) vond iets juists in de opmerking van den heer Peper. Soms kunnen garages die bij een woning gebouwd zijn niet als garages gebruikt worden. Wat is er dan op tegen B. en W. de machtiging te geven in zoo'n geval ontheffing te ver leenen? Er zijn in sommige woonwijken garages gebouwd die door de bewoners nooit gebruikt worden omdat zij geen auto heb ben. De boetebepaling moet ongewijzigd gehand haafd worden. B. en W. kunnen in bijzondere gevallen aan den raad voorstellen geheele of gedeeltelijke ontheffing te verleenen om de boete te betalen. (Bovenstaande is reeds in een deel der vorige oplage opgenomen.) De heer B ij v o e t (R.K.) wees erop, dat op de verkochte gronden een servituut wordt ge legd. Het zal noodig zijn ook bij de be stemmingsbepalingen de boete vast te leggen. De heer Re in a ld a (S.D.A.P.), wethou der, zei, dat het gaat over de vraag of de koo pers van gemeentegronden in het vervolg vol doende gewaarborgd zijn. De quaestie die de heer Van Kessel heeft aangeroerd staat hier buiten, die moet geregeld worden bij het vaststellen van voorwaarden waarop de ge meente grond voor openbaren weg van parti culieren overneemt. B. en W. hebben een open oog voor afwijkin gen die gerechtvaardigd zijn. Niet alle gara ges zijn ongeschikt om er een bedrijfje in te vestigen. Maar men moet voorkomen, dat par ticulieren de bevoegdheid hebben om hun ga rage te gebruiken of te verhuren voor fiet senbergplaats, groentehal, petroleum-winkel, enz. Door die veranderingen wordt de wel stand in een kwartier soms in het gevaar ge bracht. B. en W. kunnen natuurlijk de reeds gesloten koopcontracten niet aanvullen, want dat zou onredelijk zijn. De nieuwe bepalingen zullen dus alleen gelden voor nieuwe grondverkoo- pen. De boetebepaling van f 5000 moet gehand haafd blijven. Het is trouwens een reeds lang bestaande regeling. Het gaat hier over het ver anderen van een woonhuis in een winkelhuis, hoewel de gemeente den grond voor woonhuis had verkocht. De boete moet ook betaald worden als iemand grond koopt en niet binnen twee jaar is gaan bouwen. Als de gemeente die boete niet handhaaft komt er handel in gemeente grond en dat is niet in het belang der ge meente. Ingevolge de wenk van den heer Bijvoet werd besloten het desbetreffende artikel iets anders te redigeeren. B. en W. zullen daarom nog een nader voorstel aan den raad doen. Directeur van het Gasthuis. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het salaris van den directeur van het St. Elisabeth's Gasthuis. De heer Van Kessel (R.K.) vond het be ter thans een geneesheer-directeur te benoe men die zich uitsluitend aan het gasthuis wijdt en den nieuw te benoemen directeur dus geen vergunning te geven voor het uitoefenen van consultatieve en spreekuur-praktijk. Als dan het salaris gewijzigd moet worden is daar tegen geen bezwaar. De heer Peper (communist) meende dat het goed zal zijn alleen toestemming te ge ven voor het verleenen van consulten. Als men Diverse merken in vele modellen,hand en electrisch Prijzen: Nieuw vanaf f 150. Schoterweg 122, Tel. 12681 (Adv. Ingez. Med.) evenwel ook spreekuurpraktijk vrijlaat dan moet hij te veel tijd daaraan geven. De heer Rein al da (S.D.A.P,) zei, dat dit ook de bedoeling is, het betreft hier geen spreekuur van een dokter, maar alleen het consulteeren van een specialist op zijn spreek uur en bij den zieke thuLê. De nieuwe genees heer-directeur zal geen huisartsenpractijk mogen uitvoeren. Het voorstel van B. en W. werd daarop aan genomen. Afschaffing waarborgsommen. Voorstel van B. en W. tot afschaffing van de waarborgsom voor gebruikers van gas en 3lectriciteit. De heer van der Storm neutraal •ond dit een goed voorstel. Het is verkeerd geweest, dat de gemeente over die waarborg sommen nooit rente heeft betaald. De ge bruiker van gas en electriciteit krijgen dus 'n Genoegelijk' rOud en Nieuw! Verzekert Uzelf en Uw gasten een prettige Oudejaarsavond. Veel hangt daarbij af, van wat ge Uw gasten schenkt. Laat ons U eens van advies dienen. De waardeering van Uw gasten is dan bij voor baat verzekerd. Eenige mogelijkheden uit onze zoo gevarieerde voorraden r»0 Champagne Jos. Perner demi sec 1929 2.75 Magnums inh. 2 H. 5.25 Cuvée Royale 1928, brut 3. Magnums inh. 2 fl. 5.75 1934 Chateau Langoa Bar- ton, Ier Cru St. Julien, I Médocbij 12 fl. 1.75 bij 24 fl. 1.65 1934 Chablis les Clos Ier Cru Supérieur1.80 1936 Chateau des Fou- gères Haut Graves, sec een prachtwijn p. fl. 1.40 bij 12 fl. 1.25 1936 Chateau Suduiraut Ier Cru Sauternes p. fl. 1.90 bij 12 fl. 1.75 1934 Beaujolais Supérieur p. fl. 1.35 bij 24 fl. 1.15 Whisky „Vat 69", een voortreffelijke Whisky 5.40 Cognac per flesch 2.50, 3.05, 3.45, 4.15, 5.50 7.00 Punch, Rum, Citroen of Arak3.20 Advocaat van versche kippeneieren en de beste brandewijn bruin etiket 1.50 blauw etiket 1.75 20 HOOFDDEPOTS IN NEDERLAND (Adv. Ingez. Med.) nu een rijksdaalder terug. Dit geld zal voor menigeen in dezen tijd welkom zijn. Maar de menschen betalen ook nog steeds f 3.60 waarborgsom voor de waterleiding. Het is billijk als de gemeente daarvoor in het ver volg rente zal betalen. Anders is het een leening aan de gemeente voor het geheele leven. De voorzitter antwoordde dat het wei nig zin heeft rente elk jaar te betalen. Het zouden eenige centen per jaar zijn. De gebrui kers hebben evenwel, als ik het juist heb, over de 5 jaar recht op rente. De raad aanvaardde het voorstel van B. en W. Centraal Vervoer. De heer Van Kessel (RX.) had de vol gende schriftelijke vragen ingezonden: lo. Is het B. en W. bekend dat enkele weken geleden de aanbesteding heeft plaats gehad van het rijwerk enz., ten behoeve van den dienst van Centraal Vervoer? 2o. Zoo ja, waarom hebben B. en W. dit rijwerk voor het dienstjaar 1939 dan niet op gedragen aan de laagste inschrijfster, welke ook voor 1938 de laagste was en aan wie het dit jaar is opgedragen geweest? 3o. Zoo deze firma om de een of andere reden niet in aanmerking kwam, wat is dan de reden, dat het werk niet is opgedragen aan den eerst opvolgende in prijs, maar aan de vijfde in de ranglijst? 4o. Is het B. en W. bekend, dat door dit rijwelk niet aan de laagste inschrijfster op te dragen dit aan de gemeente een meerdere uitgaaf kost van pl.m. f 5000? 5o. Waarom zijn B. en W. bij deze inschrij ving afgeweken van de in de laatste jaren gevolgde gewoonte, dat zoo eenigszins moge lijk het rijwerk twee achtereenvolgende jaren aan de zelfde firma wordt opgedragen? De heer Van Liemt (r.k.), wethouder, antwoordde op de eerste vraag bevestigend. B. en W. hebben na nauwgezette overweging beslist, dat het werk gegund moest worden aan No. 5 van de ranglijst van onderen af, omdat daardoor het gemeentebelang gediend was. De heer Van Kessel vond dit antwoord erg kort. Hij heeft de vragen alleen gesteld om te voorkomen dat er een legende zou wor den gevormd dat er bij aanbestedingen voor keur zou bestaan. Is het niet mogelijk voor gunningen de commissie voor Openbare Wer ken of de bedrijven in te schakelen? De heer Klein Schiphorst (r.k.) zei dat een lagere inschrijver alleen gepasseerd mag worden als er zeer bijzondere omstandig heden zijn. Hier zijn er vier gepasseerd. Er was dus alle reden voor B. en W. om niet alleen af te gaan op advies van een hoofd ambtenaar, maar ook een advies te vragen aan de betrokken raadscommissie. De heer Peper (communist) wees er op. dat de firma die het laagst ingeschreven had nu gepasseerd is, hoewel zij het vorige jaar het werk heeft uitgevoerd. De raad weet niets van slechte ervaringen met die firma. Spreker vroeg nadere schriftelijke voorlichting aan B. en W. De voorzitter deed, nu B. en W. over deze gunningskwestie aangevallen zijn, voor lezing van het rapport van den betrokken directeur, waaruit bleek dat de firma die het laagst had ingeschreven niet in aanmerking kon komen voor de gunning in het aanstaande jaar. Ook de drie volgende personen werden mgewenscht geacht. Daarom is nummer 5 gekozen. De heer Van Liemt, wethouder, zei nog eens. dat het geheele college van B. en W. de betrokken aangelegenheid nauwgezet heeft overwogen. Het verschil is geen f 5000. maar f 2600. De heer Klein Schiphorst maakte verontschuldiging dat hij mede aanleiding kan hebben gegeven tot deze onaangename gang van zaken. Alles zou evenwel voor komen zijn geweest als B. en W. het rapport van den directeur v den Raad ter Inzage hadden gelegd. De heer Castricum (r.k.) was het m°» 'aze laatste opmerking eens. De heer Van Kessel (r.k.) speet het dat 't rapport in den openbaren raad is voorgelezen. Ik heb evenwel niet de aanleiding daartoe ge geven (protesten). Juist is de opmerking dat B. en W. het rapport aan den raad had den moeten zenden. Spreker hield vol dat het verschil f 5000 zal zijn. De heer Bijvoet (r.k.) zc.u het beter ge vonden hebben als de betrokken raadsleden eerst inlichtingen aan den betrokken wethou der hadden gevraagd. Het is verkeerd als men nu B. en W. gaat verwijten, dat zij het rapport niet voor den raad ter inzage heb ben gelegd. De heer Noordhoff (s.d.a.p.) zei, dat men altijd voorzichtig moet zijn met het interpel- leeren. De heer van Kessel moet nu niet zeg gen, dat hij geen aanleiding heeft gegeven dat het rapport is voorgelezen. De voorzitter verwees naar het ant woord van de heeren Bijvoet en Noordhoff. die reeds de begripsverwarring van enkele andere raadsleden hebben rechtgezet. Er was voor B. en W. geen aanleiding om het bedoelde rapport aan den raad over te leggen. De heer van Kessel had het korte antwoord van den wethouder moeten begrijpen en verder moe ten zwijgen. Nu heeft hij het belang der be trokken personen niet gediend. Laten de raadsleden als zij over iets verbaasd zijn, zich rechtstreeks tot een der leden van het college van B. en W. wenden om inlichtin gen. Als die inlichtingen niet voldoende zijn kan het betrokken raadslid alsnog een inter pellatie aanvragen. De heer Castricum handhaafde zijn meening dat het interpellatierecht van de raadsleden ongeschonden moet blijven. B. en W. hadden zelfstandig het rapport aan den raad moeten zenden. De heer Rein aid a (s.d.a.p.) zei, dat het bij Openbare Werken ook meermalen voor komt dat een laagste inschrijver wordt ge passeerd. Soms waren er dan ook wel raads leden die het daarmee niet eens waren, maal ais die inlichtingen vroegen waren hun bezwa ren ondervangen. Nu heeft de heer Van Kes sel evenwel anders gehandeld. Het college van B. en W. heeft de vragen Dinsdagmiddag voor het eerst onder oogen gekregen, terwijl op hetzelfde oogenblik die vragen in de pers wer den gepubliceerd. Dat is niet de juiste manier om B en W. aan te vallen. De heer van Kessel vond dat betoog on juist. Hij heeft den gewonen weg bewandeld, vragen aan B. en W. gezonden en die ook naar de pers gezonden. B. en W. zijn er niet alleen om besluiten uit te voeren, maar ook om den raad in te lichten. In deze quaestie is het college van B. en W. te kort geschoten. De heer Noordhoff; Als wij het zuiver formeel stellen, is het hier een quaestie die alleen tot de bevoegdheid van B. en W. be hoort. B. en W. zouden zich op het standpunt kunnen stellen dat over het beleid van het college alleen gesproken kan worden bij de gemeentebegrooting. De voorzitter: Zoo formeel zien wij het niet! Benoemingen. Benoemd werden tot curator van het Gym- HAARLEM. Tel 10070 HEEMSTEDE, Tel 29280 (Adv. Ingez. MedJ nasium Mr. F. A Bijvoet en tot tijdelijk ieeraar aan het Gymnasium A. de Vries De heer Bijvoet nam deze benoeming aan. Tegen de verontreiniging der straten. De voorzitter deelde mede. dat in de laatste maand niet minder dan 31 processen- verbaal zijn opgemaakt voor het wegwerpen van papieren. In het geheele jaar waren het er slechts 54. De actie tegen de verontreiniging der straten heeft reeds een goed resultaat ge had. Tenslotte sloot de voorzitter de vergadering met alle leden een goed uiteinde van het jaar te wenschen. 18 jaren zwaaide de heer W. N. v. d. Poll, van den Amsterdamschen Schreierstoren uit, den scepter over het IJ. lets over Haarlem's havenplannen. Er zijn vele meesters op deze wereld. Er zijn gewone meesters en bovenmeesters, beste mees ters en beste bovenmeesters, bovenstebeste meesters en bovenstebeste bovenmeesters, er zijn schaakmeesters, er zijn ook meesters-die- schaken en geen schaakmeesters zijn, er zijn meesters in de rechten en ook rechte en kromme meesters, enfin het is geen doen om al die meesters meester te zijn. Het zijn in ieder geval altijd belangrijke menschen, die iets te vertellen hebben. Zoo heeft ook de heer W. v. d. Poll achttien jaren lang als meester de scepter (of moeten we zeggen: de lat) gezwaaid. Zijn klas was de haven van Amsterdam, zijn leerlingen waren de schepen en zijn lessenaar werd ge vormd door den Schreierstoren, waar hij zetelde. De heer v. d. Poll was 18 jaren Amsterdam's Havenm e e s t e r. Hij onderwees in onze hoofd stad 18 jaren in woord en daad het vak: scheep vaartgeschiedenis. En nu deze meester 65 jaar is geworden en derhalve zijn lessenaar: den Schreierstoren vaarwel zegt en zich terug trekt uit het openbare leven hebben we hem, die 18 jaar meester was en steeds zorgde dat er orde en vooruitgang in de Amsterdams.che haven was, voor één keer voor de „klas der openbare mee ning" geroepen om hem zijn levensles te laten „opzeggen". En we moeten onmiddellijk toege ven de meester was voor dezen eenen keer een gewillig „leerling" „Ik zou alles weer precies zoo doen." „Als ik terug zie op mijn leven dan vind ik dat ik het graag nog eens over zou willen doen. En dan zou ik alles precies zoo doen als ik het nu gedaan heb. Er zijn natuurlijk veel moeilijk den geweest, er was strijd, maar ja, dat moet er zijn. Ik heb er geen oogenblik spijt van dat ik een strenge opvoeding kreeg. Ik wilde al vroeg naar zee. Als jongen van ongeveer 16 jaar ging ik als scheepsjongen op een boot het zee gat uit. Twee jaar voer ik met zeilschepen. Daar na op stoomschepen. De tegenwoordige jongelui weten vaak niet wat ze willen. Zelfs in de 5de klas van de H.B.S. hebben ze soms nog geen idee wat ze gaan wor den. Dat was vroeger anders .Dan wist je vroeg al waar je hart naar uit ging. De één wilde in zaken wat bereiken, de ander zette zich in an der opzicht een bepaald doel in het hoofd; en ik bijv. had het op de zee begrepen Veel van de tegenwoordige jongens, die in de zeevaart gaan, is 't om het mooie pakje te doen. Ze steken de handen niet uit de mouwen. Maar ik wil de goede niet te na spreken, want ik ken gevallen van ongelooflijk jeugdig doorzettings vermogen. Maar dat zijn de uitzonderingen. Een droom, die niet verwezenlijkt werd. Op 1 December 1920 werd ik havenmeester van Amsterdam. Ik moest toen dadelijk een rapport opstellen over een brugverbinding over het IJ. Ik adviseerde tegen, want door een der gelijke verbinding zou de geheele de Ruyter- kade bedorven worden en daarmee een nog grooter ruimte tekort komen voor het aanleg gen van kleine schepen. Wat er allemaal in de afgeloopen 18 jaren gebeurd is? Ach, dat weet ik allemaal niet meer precies. Het gewone werk gaat eiken dag zijn gang. Voor nieuwe dingen - strijd je. Zijn ze er eenmaal, dan vergeet je ze en strijdt weer voor andere dingen. De wet op de veerbooten bijv. is in mijn tijd gekomen. Vroeger moesten die veerbooten voor alle vaar tuigen uitwijken. Dat was natuurlijk geen doen. Maar er was een wet voor noodig om dien toe stand te veranderen. Nu moeten de veerbooten alleen nog maar uitwijken voor zeevaartuigen en slepen Ja, het ontstaan van ve.el dingen, die nu van zelf spreken, heeft oorspronkelijk veel moei te gekost. Er zijn veel plannen geweest, waar tijden lang voor vergaderd werd, de verbreeding van de P. H. kade bijv., en waar niets van kwam. Toen ik als havenmeester in Amster dam begon had ik één droom: Al het Amster- damsche water onder één meester. Maar die droom is niet bewaarheid. Alleen het water be noorden den ouden dijk, de afscheiding van den vroegeren zeestand met den stand van het bin nenwater, ressorteerde onder mijn bevoegdheid. „De Haarlemsche havenaspiraties? Daar zit veel in Wat ik denk over de Haarlemsche aspiraties om havenstad te worden? Daar zit veel in. Na tuurlijk niet in concurrentie met Amsterdam, want dan zouden we ons hier moeten afvragen: Wat verbeelden ze zich in Haarlem wel? Maar in die aspiraties zitten wel veel mogelijkheden als het er om te doen is industrieën aan het Spaarne te vestigen; en die industrieën moeten grondstoffen noodig hebben, die niet ver weg ge haald moeten worden, en producten voortbren gen, welke niet ver gebracht moeten worden. Want als er groote schepen noodig zijn worden de kosten voor den vaarweg enorm. Het bedrijf der kustvaarders is zich trouwens steeds aan het uitbreiden: in Nederland hebben we thans ongeveer 440 kustvaarders. En wat Haarlem in dit opzicht betreft geldt natuurlijk het voordeel: hoe dichter bij de zee hoe beter. Vlaardingen is toch ook een groote havenstad geworden, ter wijl het toch vlak bij Rotterdam ligt. Optimistisch over de toekomst. De toekomst van Amsterdam als havenstad zie ik optimistisch Het verkeer dat „via" Am sterdam werd geleid hoofdzakelijk groote schepen is weliswaar afgenomen. Doch daar tegenover staat een toename van het kleinere scheepsverkeer. En als straks het Merwede- kanaal klaar is kan Amsterdam wellicht een graantje meepikken van het vervoer naar Duitschland. Of het me moeilijk valt thans afscheid te moe ten nemen van mijn post? Ach, ik begrijp dat het mijn tijd is. Ik heb juist de platen en de schilderijen, die ik aan den wand van mijn ka mer had hangen, allemaal ingepakt en ben 4»u nijn bureau aan het schoonmaken. Ik laat hier natuurlijk een stuk van mijn leven achter Havenmeester v. d. Poll is uitverteld. 18 jaren Amsterdamsche havengeschiedenis zijn voorbij gegaan. Hij zou nog veel meer kunnen zeggen, veel meer. En steeds weer zou diezelfde sterke uitspraak naar voren komen: „Als ik het over mocht doen zou ik het precies zoo doen als ik het nu gedaan heb". Dat is het motto dat boven de levensles van dezen Amsterdamschen ha venmeesters staat. Het is een levensmotto om met een term eens havenmeesters te schrijven met „diepgang". v. H. EXAMENS. Boekhouden M.O. Geslaagd voor boekhouden M.O. J. v. Eist te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11