7 VAN HET JAAR MIJLPAAL MENU VAN DE WEEK DONDERDAG 29 DECEMBER 1938 Over de donkere dagen vóór Kerstmis hebben wy het altijd, maar wij konden er, hoe juist die uitdrukking ook meestal is, gerust aan toevoe gen „en na", want vóór Januari is er van de zon newende nog niets te bemerken. Sterker nog, de donkere dagen tusschen Kerst en Nieuwjaar worden altyd gekenmerkt door een zeker laksch tempo in het leven, door een eenigszins vermoeide loomheid, die vóór het Kerstfeest nergens aan den dag treedt; vóór het feest ac tiviteit die vol verwachting is, erna de moeheid van het uitgevierde feest, die de dagen stil en donker, mat, bij het verslagene af, maakt. Dit zijn dan de laatste dagen van het jaar, de dagen, die ons door hun matte stilte als van zelf tot omzien dwingen, tot het opmaken van den balans over de twaalf maanden die bijna voltooid werden en die daarmee het 1938 uit luiden, dit jaar dat den meesten meer zorgen dan vroolijkheid geschonken heeft, en dat ons al len een najaar heeft doen beleven, dat ons over jaren en jaren nog zal doen huiveren. Nu is het Zaterdag de laatste dag van dit jaar, Zondag begint het nieuwe jaar, dat ons, hoe menschelijk uitgerekend deze eerste Januari ook is, en hoe totaal niets er in wezen verandert tus schen 31 December 1938 en 1 Januari 1939, toch het gevoel zal geven van een afgesloten periode eenerzij ds, van een frisch begin aan den an deren kant. Het is goed, dat wij menschen dit gevoel heb ben, ook al heeft het weinig werkelijke waarde, maar wij moeten zoo nu en dan eens overnieuw kunnen beginnen. Wie herinnert zich uit zijn schooltijd niet het opwindende van een nieuw schrift: dat zou nu nog eens keurig worden, daarop zouden wij nu eens extra ons best doen. Nu, dat hielden wij niet zoo erg lang vol, meestal was het met de eerste bladzijde bekeken, maar het heerlijke ge voel van opnieuw beginnen hadden we er toch van gehad. Op diezelfde wijze heeft elk begin het feeste lijke van het onbekende, van het onbezoedelde, van het nieuwe. Wie weet wat er nu zal gaan gebeuren? Daarom is ook 1 Januari een speciale datum, en al weten wij uit ervaring dat bij wijze van spreken alleen de eerste bladzijde keurig netjes wordt beschreven toch wekt het begin van het nieuwe jaar ons op tot nieuwe hoop, tot nieuwe energie, tot nieuwe vooruitzichten. Jonge menschen, die alles nog van het leven te verwachten hebben, leven vrijwel permanent in dien toestand van verwachting, dus voor hen heeft het nieuwe jaar weinig beteekenis, ook al omdat zij de afgeloopen jaren vervelend van on belangrijkheid vonden, voor hen moet alles im mers nog komen! -Voor de volwassenen kan het nieuwe jaar de vervulling van hun liefste wensehen geven, en hoe ouder wij worden, hoe meer die verwachting verschoven wordt naar de jongere generaties die aan de onze gebonden zijn. Oude menschen hebben op die manier precies zoo hun illusies van een nieuw jaar als zij die in de kracht van hun leven staan: wie ze niet "meer heeft, is óf volslagen eenzaam, óf volsla gen zelfzuchtig en dus in beide gevallen diep te beklagen. Deze stille, donkere dagen vóór Oudejaar voe ren ons daarom tot een soort jaaroverzicht van 1938: laten wij er echter niet te lang bij blijven stilstaan, en ook niet teveel jammeren over het vele goede dat voorbij is, of over het droevige dat ons deel is geworden: 1939 wacht en nie mand is ermee gebaat, ook wijzelf niet, wanneer wy de taak niet willen opvatten die het nieuwe jaar ons komt voorleggen, en die tóch door ons gedaan moet worden. Wie haar steentje tot het welzijn der wereld wil bijdragen, moet die taak willig op zich nemen en probeeren niet alleen de eerste bladzijde, maar zooveel mogelijk bla den goed te beschrijven van het schrift dat 1939 heet. E. E. J.—P. Oud worden jong blijven. Eh- is geen avond in het jaar, waarop we zóóveel aan onszelf denken als op den Oude jaarsavond. Ja zélfs de zorgende huisvrouw, die van alles en nog wat aan haar hoofd heeft denkt nu een oogenblik „ik". Misschien kijkt ze in den spiegel en ontdekt een rimpeltje méérEn jonge menschen denken en zeg gen in alle toonaarden: „ikikik. Al wéér een jaartje, wanneer zouden m'n harte- wenschen vervuld worden? Wanneer?" Oudejaarsavond: romantisch, vroolijk, stra lend, als je jong bent. 't Heele leven ligt vóór je en je gelooft natuurlijk niet aan de oude menschen, die vermanen, dat 't niet mee zal vallen. Je weet positief, dat het leven mooi en groot en machtig interessant en de moeite waard is. Want als je dat niet meer gelooft, ben je geen jong menschenkind meerl Oudejaarsavond: een rijkdom voor allen, die van goeden wille zijn. Voor de zwaarbeproef- den, die misschien voor het eerst in d i t jaar in hun worsteling met het leven het Leven hebben geproefd. Voor de toegewijden die in hun zorg voor ande ren, alwéér een weinig van het eigen persoon lijke leed zagen versmelten. Voor de stillen in den lande, die ook dit jaar weer iets nader zijn gekomen tot het Le vensgeheim. dat niemand waardig is te ken nen, maar dat het pad van millioenen ver licht Deze allen kijken niet op een rimpeltje, want zij weten, dat ze eeuwig jong zijn. Hoe we van oud nieuw maken. .Geniaal idee om een „vervelend" jurkje op te frisschen. Ziehier nu eens een modelletje, dat zeer geschikt is, als de vorige garneering of sluiting ons verveelt en als de japon overigens nog zóó keurig is, dat het zonde zou zijn, ze niet meer te dragen. Het schouderstukje loopt van voren door tot in de taille dus doet meteen dienst als cein tuur, die ook van achteren doorloopt. Aan den hals knippen we de thans zoo mo derne puntjes aan. De japon wordt van voren gesloten met knoopjes. STELEN WIJ? Natuurlijk niet, maar Ik moet u even iets vertellen, dat u stellig niet zult gelooven: een kennis van me, die tandarts is, antwoordde me laatst op mijn vraag, waarom hij niet een paar aschbakjes in z'n wachtkamer neerzette, het volgende: „Dat kan niet, want binnen een paar weken zijn ze gestolen. En 't zelfde gebeurt met tijdschriften en boeken. Alles wat niet vastgespijkerd zit en onopvallend kan worden meegenomen, verdwijnt na korteren of lan- geren tijd". Gelooft u 't niet? Ik kon 't eerst ook niet gelooven, maar ik veranderde van opinie, toen een paar dagen later een dame, die ik niet eens zoo héél goed kende, me een heele collectie theelepeltjes liet zien, die ze, bij wijze van souvenir, uit verschillende hotels had.meegenomen". „Kon u die koopen?" De verbazing; over deze naïeve vraag was groot. „Natuurlijk niet, 'k' heb ze zóó meegeno men. Dat doet iedereen; daar wordt bij zulke groote ondernemingen op gerekend". Ja, zoo zijn we. We zullen er natuurlijk niet over denken, uit de portemonnaie van een huisgenoot, die we ergens zien liggen, geld weg te halen. We zouden dit lage dief stal vinden. En een ring of broché van waarde meenemen van een familielid of vriendinfoei, schande Maar met kleinigheden nemen we 't zoo nauw niet, vooral, wanneer deze niet toebe- hooren aan één persoon, maar aan een zaak of maatschappij. De ervaring van den tand arts bewijst het in 't geval met de lepel tjes. En hoe grooter de maatschappij, waar aan de dingen toebehooren, is, hoe minder been we erin zien, ze eenvoudig in onzen zak te steken. Weet u, hoeveel penhouders er jaarlijks uit de postkantoren „wegraken" en hoeveel menschen altijd (niet alleen in geval van nood!) hun vulpen uit die inktpotjes vul len? Doet u nooit zooiets? Prachtig! En knipt u ook nooit een modeplaatje, dat u aanstaat, uit een tijdschrift, dat bij de naaister of in de leeszaal ligt? Brengt u de geleende boeken trouw terug en „vergeet" u nooit eens een geleend dubbeltje of kwartje te verrekenen? Laten we dus hierop eens goed bezinnen als we wensehen, dat onze kinderen „volkomen eerlijk" zijn. SCHOONHEIDSCEHEIMPJE. Eenvoudig middel om een zachte huid te krijgen. Dit keer leg ik u een heel eenvoudig ge heim voor. Een middel om met zeer weinig moeite en kosten een zachte, jeugdige huid te krijgen en te houden. We koopen een borsteltje, dat op een dik ijzerdraad is gemonteerd en dus geheel rond loopt. (U kent ze natuurlijk wel!) En nu gaan we gedurende een paar weken onze huid eens flink borstelen; er bestaat geen beter micTdërom óns heerlijk op te fris schen en er na een poosje tien jaar jonger uit te zien. Dit komt, omdat het borsteltje alle doode huidschilfers, die zelfs de mooiste en gezonaste nuid toch altijd aankleven, abso luut wegneemt. U maakt eerst uw gezicht nat en doopt dan het borsteltje in water op kamertemperatuur. Na 't borstelen wordt het borsteltje goed met water en zeep uitgewasschen en in een ge sloten kast bewaard, zoodat er geen stof bij kan komen. Hoe moet ik borstelen? Niets is eenvoudiger. Luister u maar: 1. Maak uw gezicht nat en doop den borstel in 't water. 2. Strijk luchtig met den borstel over het heele gezicht 3. Borstel de kin zeer krachtig. 4. Daarna neus, voorhoofd en benedenge deelte van de wangen (zeer krachtig). 5. Nu de oogen, die u natuurlijk zorgvuldig gesloten houdt. 6. Vergeet vooral uw ooren niet. Net zoolang borstelen tot ze gloeien. 7. Het borstelen van den hals geschiedt uit sluitend van boven naar beneden. 8. Borstel steeds in 't rond op elk plekje. 9. Veeg tenslotte degelijk uw gezicht af met een kurkdroogen. schoonen handdoek. 10. Leg een vette creme op en laat deze twintig minuten intrekken, Zondag: Tomatensoep Gekookte ham met andijvie Sinaasappelcompóte. Maandag: Schotel van groene kool met gehakt Rozijnen in bessen sap. Vla met vanillesaus. Dinsdag: Kalfslappen Gedroogde appelen Wentelteefjes Woensdag: Erwtensoep Brusselsch lof en branches met hard gekookte eieren en gesmolten boter. Donderdag: Restje erwtensoep Runderlappen met roode kool Vruchten Vrydag: Macaroni of spaghetti met tomatensaus en geraspte kaas Andijviesla Chocoladepudding met vanillesaus Zaterdag: Hutspot met klapstuk Appelpannekoek VEGETARISCHE MENU'S. 1. Kaaskoekjes 3. Aardappelschelpen Bloemkool met kaas Aardappelen Kastanjes met boter Tomaten jus Omelet Gort met rozijnen Sinaasappel 2. Witte boonen of flageolets met 4. Schijngehakt van zur£ saus bruine boonen Aardappelen 4 Zoete appelen Vanillevla met appel- Aardappelen moes Wentelteefjes. Als we op dien gezelligsten, huiselijksten van alle avonden onze huisgenooten en even tueel gasten eens een extra smakelijk hapje willen voorzetten, dat uitmunt door de zorg, die eraan is besteed, dan mogen we heusch wel nu dadelijk met nadenken beginnen. Vindt u ook niet? Juist op Oudejaarsavond is, na de gewone tractatie van chocolademelk, vanillemelk of slemp met 't een of ander gebak, een klein soupertje zoo bizonder genoegelijk. Wat zullen we opdienen? Huzarensla is 't meest gewone gerecht, maar menige huisvrouw waagt zich tegenwoordig aan het zelf maken van een hors d'oeuvre. Lastig? Weineen, ik geloof, dat met behulp van onderstaande recepten de schotels op onze afbeelding met niet al te veel moeite, kunnen worden klaargemaakt. Heeft men een hors d'oeuvre-schotel, dan legt men in elk vakje een ander gerecht. Anders neemt men zooveel glazen schaaltjes als men gerechten maken wil, en zet deze op een blad, bedekt met een gevouwen servet, of kleedje. Bij elke hors d'oeuvre wordt geroosterd brood en boter gegeven, desgewenscht geeft men nog een schaaltje mayonnaise er bij. Kijkt u nu de foto eens goed aan. Op de losse schaaltjes, die op het blad zijn gerangschikt, ziet u (bovenste rijtje): 1. Eiersla. Hiervoor worden de eieren 10 mi nuten gekookt, gepeld en in plakken gesne den. Als ze afgekoeld zijn met wat mayonnaise op den schotel gelegd en gegarneerd met wat sla of peterselie en een paar vierdepartjes tomaat. 2. Ansjovisbroodjes. Ronde of vierkante stukjes brood roosteren en deze met boter smeren. De schoongemaakte, geweekte en goed uitgelekte ansjovis er op leggen, kruis lings of opgerold, en garneeren met wat fijn gemaakt ei, vermengd met wat mayonnaise. Versieren met een paar takjes peterselie. Op het tweede rijtje: 1. Rolletjes tong met hard gekookt ei gevuld. De eieren worden ge kookt. fijngemaakt en gemengd met mayon naise. Op elk plakje tong legt men wat van dit mengsel en rolt het voorzichtig op. 2. Appelenbiet. De geschilde appel in kleine stukjes hakken en deze mengen door fijnge hakte, gaargekookte biet. Mayonnaise erdoor mengen. 3. Tomaten, overgoten met kokend water, geschild en in plakken gesneden. Met wat peper en zout bestrooid en overgoten met wat olie en azijn, legt men ze op den schptel en garneert het vakje met wat peterselie. Op het derde rijtje: 1. Haring. Meestal neemt men hiervoor gemarineerde haring. De graat wordt er uitgehaald en de haring wordt in nette schuine mootjes gesneden. Van nieuwe haring neemt men de graat eruit en legt de haring zoo op een schaaltje. Garneeren met peterselie. 2. Boter om de geroosterde broodjes te sme ren. De gasten doen dit zelf, daar de boter anders zou smelten. 3. Geroosterd brood, dat erbij wordt geser veerd. 4. Mayonnaise In de vakjes van den hors d'oeuvreschotel (voorgrond rechts) ziet u: 1. Gevulde eieren, gegarneerd met heel fijn gesneden krulandijvie, aangemengd met wat mayonnaise. 2. Groentesla van wortelen en knolselderij. Hiervoor worden de wortelen en de knolselderij in dunne stukjes gesneden en 5 minuten ge kookt in water met zout. Na bekoeling ver mengen met wat mayonnaise. 3. Broodjes met gerookte zalm. Kleine stuk jes brood roosteren, met boter besmeren en een passend stukje zalm er op leggen. Een klein beetje mayonnaise in het midden er op spuiten. 4. Garnalen met mayonnaise, gegarneerd met een randje fijngehakte peterselie. Midden: Haring in tomatensaus (zeer goed koop in blikjes te verkrijgen), versierd met een plakje ei en wat gehakte peterselie. Gevulde eieren: Het recept voor gevulde eieren laten we hier nog even volgen: Benoodigd: 4 eieren, 50 gr. boter, peper, zout, noot. Bereiding: De eieren 10 minuten koken, doorsnijden, de dooiers er uit nemen, door de zeef wrijven en vermengen met de tot room geroerde boter. Peper, noot en zout toevoegen en de witten weer vullen, met behulp van een spuitzakje, of door den bovenkant met een in warm water gehouden mes, netjes bol en glad af te werken. Huzarensla Wil men geen uitgebreide hors d'oeuvre geven, dan maakt men een grooten schotel huzarensla, waarvan het recept hieronder volkt en die links vooraan op de foto te zien is. Benoodigd voor plm. 4 personen: 150 gr. koud vleesch (kalfsvleesch, roastbeef), 2 gekookte bieten, 1 goudreinet, 8 koude aardappelen, uitjes en augurken uit het zuur, mayonnaise. Bereiding: Vleesch, bieten, aardappelen, uitjes en augurken fijnhakken en met mayon naise of olie, azijn, peper en zout vermengen tot een goed smakende, samenhangende massa. Deze op een schotel leggen en bedekken met mayonnaise. De huzarensla versieren met plakjes biet. ei, augurk en een randje kropsla of andijviesla. Mayonnaise Wil men zelf mayonnaise maken, dan volgt hieronder het recept: Benoodigdheden1 eidooier. 2 d.L. slaolie. 1 a iy2 leper azijn, zout, peper, mosterd poeder. Bereiding: De eidooier met zout. peper, mosterd en Vz lepel azijn dooreenkloppen. De olie, die vooral niet koud mag zijn, er druppels gewijs, later wat vlugger, bijschenken. Wordt de mayonnaise ie dik. dan als ze niet te zuur is, de rest van den azijn toevoegen, anders wat heet water er druppelsgewijs door mengen. En nu we toch aan 't praten zijn over Oude jaarsavondrecepten. vindt u 't misschien wel prettig, tevens nogeens te hooren, hoe we sneeuwballen en warme wijn gereedmaken. Een glazen schoteltje met sneeuwballen, de Oudejaarsavondtractatie, ziet u op de foto midden voorgrond. Sneeuwballen Benoodigdheden: 20 a 24 stuks: 3 d.L. water, 2 ons zelfrijzend bakmeel, 75 gr. boter, 5 groote eieren, zout, frituurvet (slaolie). Bereiding: Het water met de boter en het zout aan de kook brengen, alle bloem tegelijk er bijdoen en flink roeren tot het deeg loslaat van de pan, en een bal vormt. Het deeg wat af laten koelen en één voor één de eieren er door roeren. Het deeg moet zoo dik zijn, dat het als een balletje van de lepel valt. Het fri tuurvet goed warm laten worden (niet dam pend) en het deeg in balletjes van gelijke grootte er in laten vallen. Ze langzaam laten rijzen en gaar en lichtbruin bakken, (plm. 8 minuten). De ballen laten uitlekken op grijs papier en met poedersuiker bestrooien. Men kan plm. 75 gr. krenten, rozijnen en gesnipperde sucade door het deeg roeren. De sneeuwballen kunnen ook als ze afge koeld zijn. open geknipt worden, en gevuld met room, die met wat suiker stijf geslagen is. Warme ivijn: Benoodigdheden: 1 flesch roode wijn, 10 kruidnagelen, stukje pijpkaneel, plm. 75 gr. suiker, 1 sinaasappel of citroen. Bereiding: De wijn met 1 flesch water ver dunnen. De kruidnagelen in de citroen of sinaasappel steken en deze met de pijpkaneel eenige uren laten trekken, maar niet laten koken. De kruiden uit den wijn nemen en af maken met suiker. SPORTTRUI. Nog eens een aardige mannentrui. dit keer zonder den vaak hinderlijken hoogen boord. Deze trui, onmisbaar voor schaatsen, skiën of zeilen, is gebreid van z.g. Trockenwolle, water en sneeuw tegenhoudend. Noodig zijn 750 gr. wol en pennen no. 4. Voorpand We zetten op 108 st, en breien den boord 1 r. verdraaid, 1 a. De boord is 18 toeren hoog. Daarna beginnen we met het patroon. De z.g. kabel bestaat uit een slinger van rechten en een slinger van gerstekorrel, dit is 1 r., 1 a., verspringen. Tusschen de slingers zitten 18 st. averecht. Na den boord breien we dus 8 pennen als volgt: 18 st. a„ 6 gerstekorrel. 6 r18 a., 6 gerstekorrel, 6 r., 18 a., 6 gerstekorrel. 6 r., 18 a. De oneven toeren zijn natuurlijk het om gekeerde van de even. Na deze 8 pennen draaien we de rechten over de gerstekorrel heen door ze eerst even op een derde pen te nemen. In het vervolg draaien we telkens om de 12 pennen. Als we 8 slingers hebben be ginnen we met het armsgat; hier voor kanten we aan weerszijden 9 st. af (3-3-2-1). Nu breien we door tot we 12 slingers hebben en beginnen aan den hals. We verdeelen het werk in tweeën en laten in het midden eerst 6 st. staan, daarna telkens 2 st. tot er nog 30 st. voor den schouder overblijven. Deze breien we 4x op en kanten af. De andere helft breien we tegenover gesteld. Rug: Den rug breien we als het voorpand, maar er wordt niet afgerond voor den hals. We breien dus tot schouderhoogte en kanten dan aan weerszijden 30 st. af voor den schou der en laten de rest staan voor den hals. Mouw We beginnen aan den kop en zetten 30 st. op: 9 a„ 6 gerstekorrel, 6 r., 9 a. We meerderen nu om de pen voor en achter een steek, tot er 20 st. aan weerskanten van den slinger zijn (we draaien weer op de manier als boven). Nu zetten we er in één keer voor en achter 15 st. bij op en breien door. De mouw heeft alleen maar een slinger in het midden. De mouw schuinen we af door om de 4 pennen voor en achter twee steken te zamen te breien. Dit doen we tot er nog 25 st. aan weerszijden van den slinger zijn en breien dan door tot 10 slingers. Nu minderen we elke 8ste pen voor en achter tot er in het geheel nog 52 st. op de pen zijn. Als de mouw 13 slingers heeft, breien we een boordje met 16 toeren. Boordje Voor het boordje nemen we de steken voor en achter op pennen no. 3, zonder knopjes en nemen bij de schouders en bij de openingen er zooveel steken bij op, tot we 94 st. op de drie pennen hebben. We breien nu een boordje van 1 r. verdraaid, la. Het boordje is 7 toeren hoog. We stikken de trui op de machine in elkaar en strijken haar onder een vochtigen doek. SP.—TH. PRACTISCH BONTCARNITUUR VAN OUD JASJE. Als we een ouderwetschen bontjas bezitten, die nog goed is, laten we hiervan natuurlijk zoo'n pittig, modern jasje maken als tegenwoor dig algemeen wordt gedragen. Wanneer ons jasje echter reeds in dit tweede stadium oud geworden is, zoodat het werkelijk niet fatsoenlijk meer te gebruiken is, kunnen we er nog zeer geschikt de goede stukken uit knippen en verwerken tot de aardige moftasch die u hier ziet en die zeer in de mode is. De tasch is uiterst practisch en gemakkelijk te maken. U hebt noodig: tweemaal de lengte van de tasch van zijde, éénmaal de lengte van kleer makerslinnen en wat watten. U werkt als volgt: Op de eerste laag zijde wordt het linnen gelegd en daarop de watten verdeeld op vlak 1 en 2 (zie teekening I) en daarover de laatste laag zy gespreid. Op deze laatste laag moeten eerst de zakjes zijn aan gebracht (zie teekening II) aan den bovenkant De voor- en achterkant worden overtrokken met bont of als we erg weinig bont hebben al leen de overslag, maar dit is lang zoo aardig niet De leuke sjaal, die hierbij hoort, is zeer een* voudig te maken.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 13