DE ZUID AFRIKAANSCHE STUDENTEN Mysterie om een Erfenis Tengevolge van de werking van het ijs zijn de boeien in de Zeeuwsche stroomen losgeslagen. In het proef station te Scheveningen worden ze thans gedemon teerd en de lichten gecontroleerd De Zuid Afrikaansche studenten, die een studiereis door ons land maken, brachten Woensdag een bezoek aan het bureau der V.V.V. aan het Rokin te Amsterdam, waar het gezelschap op oliebollen onthaald werd Met militaire eer heeft te Parijs de uitvaart en begrafenis plaats gehad van generaal Féquant. Een overzicht van de plechtigheid voor de kerk van den H. Franciscus Xaverius De heer H. F. C. Holtz, res. eerste intreden der dooi komt er werking in het drijfijs op de groote rivieren, luitenant-vlieger en oud-instructeur bij de luchtvaartafdeeling, is benoemd tot Voor Arnhem heeft zich het ijs in den Rijn reeds vastgezet algemeen secretaris van de Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart De Fransche kruiser „Emile Bertin aan boord waarvan Ook in Berlijn hadden de reinigingsdiensten deze week Daladier zich op 2 Januari zal inschepen voor zijn reis naar Werk, om de straten en pleinen van het sneeuwdek te Corsica en Tunis bevrijden FEUILLETON Naar het Engelsch van DOUGLAS GARDINER. (Nadruk verboden.) 2) Waarachtig! Ik wil de grootste uitgevers zaak van de wereld hebben; voor elk wat wils, voor ieders smaak, voor alle klassen van de maatschappij en als het publiek niet weet wat het wil, zullen wij hun den weg wijzen. Een maandblad voor de betere standen Laten we er vooral ook een Zondagsblad bij geven, zei Brown, die gaan als koek! Een paar bladzijden geestige lectuur, en dan wat berichten die inslaan, een paar bloedige ver halen, niet al te veel in details, ontvoeringen met vliegmachines en klaar ben je! 't Lijkt wel of u er studie van gemaakt hebt, mijnheer Brown. Dat is helaas maar al te waai'. Ik heb zelf een weekblad opgericht en het heeft me de waarde van zes huizen gekost in even zoo veel maanden! En nu maak ik mijn ondervin ding te gelde. Ik kan u duizenden ponden be sparen. mijnheer Dennington, want in Pleet straat wemelt het van chevaliers d'industrie die op beginnelingen azen! Schandelijk! riep Sir Peter uit. Maar lieve hemel, het is bijna één uur en we lun chen om twee. Neen, Dennington, we kun nen niet blijven. Ze weten thuis niet eens dat we uitgegaan zijn. Goeden morgen Jack, goeden morgen, mijnheer Brown. We zullen elkaar vermoedelijk wel vaker zien. Ik geloof dat de zaak in razende vaart van sta pel zal loopen. En voor oplichters zal er geen kans zijn, als Grantley Dennington er als rechtsgeleerd adviseur aan verbonden is. Ze gaven elkaar de hand en Margaret fluisterde Jack wat in het oor, waarop hij lachend zei: Groot hoor, beste meid, heel groot. Nu dag, hoor, ik kom morgen denkelijk wel aan. Hij liet Sir Peter en Margaret uit en ging weer naar mijnheer Brown in de bilibioteek. Deze voelde zich klaarblijkelijk thuis en ge noot van zijn sigaar. Als ik het tiende deel, of zelfs het twin tigste van uw geld had, mijnheer Denning ton, dan zou ik volop van het leven willen ge nieten inplaats van me in te laten met een gewaagde onderneming, die voortdurend uw volle aandacht zal in beslag nemen, merkte hij nadenkend op. Jack stond met zijn rug naar het vuur op het haardkleed en antwoordde: Als u het geld had, mij heer Brown en u was jong en ondernemend, dan zou u pre cies doen wat ik van plan ben. O, ik heb er zoo'n zm in. En bovendien is het van zoo groot belanc voor mijn broer en de familie Tem pest, Grantley is een en al zakenman en hij heeft een buitengewonen aanleg om zooiets te organiseeren. Ik voor mij ben meer literair aangelegd. Grantley is bij mij vergeleken, arm, alles wat hij bezit is dit huis en dan heeft hij hetgeen hij verdient. Al wel vijf of zes jaar geleden heeft hij mij gezegd dat hij graag wii trouwer, maai juffrouw Tempest is van verarmde familie. De verdienste van een bekwaam advocaat zijn zelfs niet voldoende om Denningcour: aan te houden. U weet nu wat ik verlang. Wilt u me helpen? Vertel me eens wat van uzelf, dan kan ik er beter over oordeelen, welke taak u op u kimt nemen in de nieuwe onderneming. Iedere zakenman van Fleetstreet zal u vertellen dat Teddy Brown een groote mis lukkeling is, een plannenmaker, een nietsnut zei de man n:ef den grijzen baard. Ik ken ze allemaal, drukkers en uitgevers, papierfabri kanten en groot handelaren, journalisten en schrijvers, artisten en graveurs, allen zonder uitzondering en de meesten van hen hebben voorschotten van mijn bank gehad en ze haten mij er om. Twintig jaar geleden begon ik in Fleetstreet, met evenveel goede verwachtingen als u nu; maar ik bezat maar een paar dui zend pond. Ik gaf een weekblad uit. Wat hebben de woekeraars me niet afhandig ge maakt, totdat ik er eindelijk achter kwam! Valsche agenten met gekleede jassen en hooge hoeden, brachten me advertenties aan uit naam van de groote advertentiebureaux, waar van ze vijf en twintig procent opstreken. Al les bedrog! Toen kwam ik in achterstand bij mijn drukkers en mijn papierleveranciers die hun prijzen verdubbelden als bloedzuigers! Ik zou volkomen ten onder zijn gegaan als ik mijn bank niet had gehad. De beheerder was op de hoogte van mijn toestand en bezorgde me een positie bij zijn instelling. Ik ben van a tot z op de hoogte met den financieelen toe stand in Fleetstreet en als zoodanig heb ik mijn verdiensten 'als financieel raadsman. Daar hebt u Teddy Brown, mijnheer! Brown was gaan staan en keek Dennington recht in 't gezicht. Ik weet nu genoeg, zei de jonge man. U hebt een kans om een goede zaak te doen. Trek uw jas uit en blijf bij mij lunchen. Laat uw bank schieten, die hebben we niet noodig. Kijk eens uit naar een leegstaand gebouw, dat ge schikt is voor onze zaak; koop vast de nieuw ste en beste drukpersen en zetmachines en maak u vooral niet ongerust over uw com missieloon. In geen geval omkoopingen, dat zou den naam van de firma, waarvan u nu een goed betaald lid wordt, schaden. Maar mijnheer Dennington! Brown steunde tegen de tafel, zijn lippen trilden en zijn stem beefde toen hij zei: 't Lijkt alles te mooi om waar te zijn. Wat een uitkomst na jaren van kwellende zorgen met den ouden dag in 't vooruitzicht. Wat bent u grootmoedig! Geen kwestie van; u werkt er toch voor. En nu gaan we lunchen; er is nog heel wat te bespreken. Graag; maar ik wilde het even aan mijn vrouw telegrafeeren. Heel goed, ik zal het even naar het tele graafkantoor laten brengen, zei Jack en nam een formulier uit een lade. Hoofdstuk II. JACK DENNINGTON'S INSPIRATIE. Naar den naam te oordeelen zou men Den nington Court voor een deftig heerenhuis ge houden hebben, omringd door mooie gazons, tuinen en parken, maar zooals het wel meer voorkomt, behoorde die mooi klinkende naam aan een gewoon landhuis. Het was gebouwd door George Dennington, eenvoudig koopman uit Londen, die op vijf-en-zestigjarigen leef tijd een fortuintje van twintig duizend pond opgespaard had en doordat een hevige aan val van influenza zijn lichamelijke en gees telijke gezondheid sterk geschokt had, ver langde om de rest van zijn dagen in een rus tige, landelijke omgeving door te brengen. Het meest bekoorde hem Eastlea, een dorpje in Surrey, dat den indruk maakte alsof het van de Schepping af daar steeds zoo mooi en rustig gelegen had. Op een afstand van nog geen twee mijlen van het dorp, kocht hij wat boschgrond, in het midden waarvan hij zijn landhuis liet zetten. Een steenen gebouwtje stond tegenover den hoogen weg, met aan weerskanten een paar hooge ijzeren poorten, die toegang gaven tot een breede laan van prachtige boomen. Toen het huis kant en klaar en ingericht was, kwam Mr. Denning ton tot het besef, dat hij een groot deel van zijn vermogen in klinkers en kalk had omge zet. Als hij met een kinderlijke genegenheid door zijn prachtige omgeving rondwandelde, voelde hij zich rustig en tevreden. En waarom ook niet? Zijn vrouw had hij allang verloren en zijn beide zoons hadden een goede posi tie. De oudste, Grantley was advocaat, en de jongste, Jack, een geluksvogel, had een rente van tweeduizend pond 's jaars en was erfge naam van het onmetelijke fortuin van zijn oom Silas uit Nevada! Grantley was zeven- of acht-en-dertig jaar oud en Jack ongeveer tien jaar jonger. Grant ley werkte hard, maar Jack verdroomde de gouden uren. Beiden waren forsch en lang, maar Grantley was donker en met een matte tint, terwijl Jack blauwe oogen en blond haar had. Hieraan had hij de vooiiiefde van zijn oom te danken. Toen Silas Dennington eens over was, herkende hij zichzelf in Jack. Dade lijk had Jack zijn volle genegenheid en van Grantley nam hij nauwelijks notitie. Hij zorg de voor Jack's opvoeding en gaf hem een rui me toelage en toen Jack de schooljaren ach ter den rug had, ging hij naar zijn oom in Nevada. Van toen af had hij 'n heerlijk vrij le ven, vol afwisseling. Op grasvelden en vlak ten, in bergen en bosschen, bij rivieren en wa tervallen, altijd was hij in de heerlijke, vrije natuur! Door zijn omgang van cowboy's en Roodhuiden werd hij een moedig ruiter en een geweldig jager. Maar hij hield volop tijd over om uitvoerige brieven naar zijn vader te zenden en aanteekeningeen te maken voor boeken, die hij later wilde schrijven. En wat deden de brieven uit Engeland hem goed! Met trots las hij over het succes van Grantley en alles wat hij over hem in de kranten stond knipte hij uit om het in een boek te plakken. Toen hoorden ze van het bouwen van Dennington Court en niet lang daarna vatten zijn oom en hij het plan op om voor langen tijd, naar Engeland te gaan. Si- las Dennington deed alles van de hand, maar kort voor zijn vertrek viel hij van zijn paard en was dadelijk dood. En zoo kwam Jack eenige weken later zeer onder den indruk van den plotselingen dood van zijn oom, alleen naar Enge.land. Grantley haalde hem in Southampton van de boot en toen de trein hen huiswaarts voerde, uitte de oudste broer zijn verwondering: Wat ben jij een reus van een kerel, Jack; je lijkt wel een viking van brons! (Wordt vervolgd!, minder dan 23 tientallen namen Woensdag deel aan de school-schaakwed- strijden te Amsterdam. De spelers in actie

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 14