föc&ft'O' ALPHENAAR's Tante voor f 8.000 opgelicht. Ledenconcert. DONDERDAG 29 DECEMBER 193S H'AASEE M'S DAGBEAD 2 ARROND. RECHTBANK Neef verkeerde in financiëele moeilijkheden Eisch: 10 maanden. Op geraffineerde wijze had een. 44-jarige bouwkundige uit Rotterdam gedurende de jaren '36. '37 en '38 zijn iante te Vogelenzang voor aanzienlijke geldsbedragen opgelicht. Eerst had hij verteld dat hij een betrekking bij een Amsterdamsche firma kon krijgen en daar een behoorlijk salaris zou ontvangen. Daar hij echter een groot deel van zijn salaris moest afstaan omdat hij failliet was gegaan, vroeg hij een bedrag te leen. Op dit ver- verhaal kreeg hij 175 gulden. Vervolgens had hij gezegd dat zijn advocaat nog een vorde ring op hem had. Entante betaalde weer. Nu was het een bedrag van f 400. Vervolgens kwam er een huizenveiling in Zeist op de proppen waar de notaris voor betaald moest worden. Ook nu weer was tante vriendelijk genoeg nog eens f 300 te leenen. Vervolgens had de bouwkundige nog kans gezien .eenige formulieren te bemachtigen waar hij op naam van de tante gelden bij de Nutsspaarbank had opgenomen. De tante, die als getuige werd gehoord, bleek nog niet eens een echte, doch slechts een stieftante te zijn. Het totale bedrag, dat zij haar neef in den loop der jaren had ge leend, beliep ongeveer een bedrag van 8000 gulden. De vrouw van den verdachte, die als getuige a décharge werd gehoord, vertelde dat haar man dikwijls zaken met tante had gedaanBovendien had zij gehoord dat tante eens gezegd had: Jij behoeft nooit bang te zijn, Jacob, als je in moeilijkheden zit. dan zal tante je wel helpen. De officier zei in zijn requisitoir, dat het ten laste gelegde in de dagvaarding slechts hier en daar een greep is uit het web van leu gens. dat de verdachte gebruikte om geld in handen te krijgen. Zijn ongebreidelde fanta sie gaven hem telkens weer gelegenheid de goedgeloovige tante voor aanzienlijke bedra gen op te lichten. Hij is daarmee steeds door gegaan. Dit is een hoogst ernstig feit. Op dergelijke manier misbruik van vertrouwen maken is ergerlijk. Tien maanden luidde ten slotte de eisch. De verdediger mr. A. Beets, bracht naar voren dat „tante" niet uitsluitend uit liefda digheid de bedragen heeft geleend. Ze heeft er wel degelijk verschillende voordeelen van genoten. Het geld is nooit over de balk gesme ten maar altijd ten bate van het huisgezin ge bruikt. Nooit heeft hij van het geld goede sier gemaakt. Met klem drong pleiter daarom op een clemente straf aan. Uitspraken van de Rechtbank. Patroon benadeeld. Vier maanden eischte de Officier tegen een 20-,jarigen Haarlemschen slagersknecht, die in zijn betrekking van eind Juli tot 5 November gelden tot een bedrag van f 107 had verduis terd. Bij het innen der gelden had hij meerma len lagere bedragen afgedragen dan hij had ontvangen. Mr. A Bruch drong op een mildere straf aan. De rechtbank veroordeelde hem hedenmorgen tot een gevangenisstraf van 7 maanden waarvan 4 maanden voorwaardelijk. Schrijfmachine-affaire. Een rijwielhandelaar uit de Haarlemmermeer, die een schrijfmachine op afbetaling had ge kocht en deze, zonder dat alles afbetaald was, weer had beleend, hoorde f 25 boete tegen zich eischen. Door de Rechtbank werd verdachte ver oordeeld tot een geldboete van f 25 of 15 dagen. Geldschieter tot f 100 veroordeeld. Driehonderd gulden boete eischte de Officier tegen een 50-jarigen Haarlemschen assuradeur, die het bedrijf van geldschieter uitoefende en aan verschillende personen geld had geleend. De verdediger mr. F. v. d. Goot pleitte een clemente straf en deelde o.a. mede, dat de ver dachte door zijn bedrijf slechts.... nadeel had ondervonden. Tot honderd gulden boete werd hij door de Rechtbank veroordeeld. AANBESTEDINGEN. Hedenmorgen hadden door het Provinciaal besttur te Haarlem de volgende aanbeste dingen plaats: Onderhoud der provinciale wegen Diemen- "Weesp-'s Graveland-Hilversum, Hilversum- Baarn en Hilversum-Vreeland in de gemeen ten Diemen, Weesp. Weesperkarspel, Bussum, Hilversum, 's-Graveland en Kortenhoef, ge durende het jaar 1939. Laagste inschrijving: Gebr. Hogenbirk te Laren voor 27.793. Driejarig onderhoud voormalige zeewering te Muiderberg, van den voorm. Zeedijk tus- schen Muiderberg en Naarden en van de voorm. zeewering beoosten Naarden, geduren de de jaren 1939, 1940 en 1941. loopende van 1 Jan. 1939 tot en met 31 Dec. 1941. Laagste inschrijving: G. de Gooijer te Naar den, 550 voor 1939, 570 voor 1940 en 610 voor 1941. Onderhoud wegen en vaarten tusschen de zes Noordhollandsche steden, gedurende het jaar 1939, ln vier perceelen. Laagste inschrijving: perceel 1 firma Valen- tijn en Mol te Monnikendam voor 15.66; per ceel 2 A. K. Pik te Barsingerhorn voor 3316; perceel 3 J. Ooms Pzn. te Avenhorri voor 4974; perceel 4 A. K. Pik voornoemd voor j 25.334. Onderhoud der provinciale wegen Schagen- de Stolpen Schagen-Kolhorn, Niedorper-Ver- laat-Schagen, Niedorper-Verlaat-Aartswoud, Niedorper-Verlaat-Wognum, Koedijk-Noord- Scharwoude-Niedorper-Verlaat, Huigendijk- Ursem met zijtak naar Boterhuizen, Omval- Schermerhorn en Omval-Westgraftdijk, gedu rende het jaar 1939, in drie perceelen. Laagste inschrijving: perceel 1 A. K. Pik te Barsingerhorn voor f 16.284; perceel 2 N.V. Bi- tumenweg te Utrecht voor 15.470; perceel 3 A. K. Pik voor 12.964. „THE HARLEM RHYTHMIC CLUB" Hier ter stede is bovengenoemde vereeni- ging opgericht, die zich ten doel stelt gezel lige Thé-Dansants en soirées te organiseeren. Op Zondag 15 Januari a s. presenteert „The Harlem Rhythmic Club" in het gebouw van den H K. B. een tea-partij met ..The Rhythm Maniacs" o. 1. v. Pim Verdel, in hun nieuwe grootste bezetting. Prof. ir. H. T. Zwiers. Inaugureele rede op 12 Januari a.s. Naar wij vernemen zal prof. ir. H. T. Zwiers alhier, bij K. B. van 2 December j.l. benoemd tot gewoon hoogleeraar in de afdeeling der bouwkunde aan de Technische Hoogeschool te Delft, om onderwijs te geven in de architectuur, zijn inaugureele rede houden op 12 Januari a.s. Prof. Zwiers heeft intusschen zijn ambt reeds aanvaard en geeft al college te Delft. ALLE-DAG-KERK. Gedurende de eerste week van Januari wordt de Alle Dag Kerk niet gehouden, wegens de „Week der Gebeden". Van Maandag 9 Januari af worden de avond diensten weder dagelijks gehouden. Zij hebben plaats in de heerlijk verwarmde Kerkeraadska- mer van de Groote Kerk, ingang Oude Groen markt, naast de Kosterij. Het is voor velen een voorrecht te Haarlem een Alle-Dag-Kerk te hebben, waar zij eiken avond (behalve Zaterdag en Zondag) een oogen blikje gelegenheid vinden, om los van de dage- lijksche beslommeringen, God te kunnen ont moeten. De deur wordt geopend om 612 uur; de dienst vangt aan precies te 7 uur, en duurt niet langer dan een half urn-. Toegang en zitplaatsen vrij. SYNAGOGEDIENSTEN NED. ISRAEL. GEMEENTE. Sabbath: Vrijdagavonddienst te 3.45 uur. Ochtenddienst te 8.15 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 4.46 uur. Zondag 10 Tebeth: Ochtenddienst te 7.30 u. Middag- en avonddienst te 3.45 uur. Werkdagen: Ochtenddienst te 7 uur. Avond dienst te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Werk dagen 's avonds te 7.15 uur. De diensten op Sabbath en de diensten op 10 Tebeth vinden plaats ter Synagoge, Lange Begijnestraat 11. De overige diensten, als mede Talmoed Torah, worden verricht in het Gemeentegebouw, Lange Wijngaardstraat 14. Den Helder: 0 0 1 Vlissingen: 2 12 De Bilt: —2 —3 0.2 Groningen: 1 1 Maastricht: 1 2 0.2 Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor de kuststrook: Natte sneeuw of regen, meest krachtige Zuidelijke tot Westelijken of Noordwestelijken wind, aanvankelijk stijging van temperatuur, later weer kouder. Voor het binnenland: Natte sneeuw of regen, matige tot krachtigen, Zuidelijken tot Westelijken of Noordwestelijken wind, aanvankelijk stijging van tempe ratuur, later weer kouder. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden (UN/T IS IlTIEKCN^j MUZIEK. Haarlemsche Orkest-Vereeniging Voorafgegaan door de Sinfonia van Leonardo Leo's Oratorium „Sant' Elena al Calvario" en besloten door het „Meistersinger"-Voorspel wer den Woensdagavond vier minder bekende wer ken, waarvan drie voor het eerst op een H. O. V.-concert, uitgevoerd. De medewerking van onze eminente sopraan zangeres Ankie v. Wickevoort Crommelin ver schafte ons de kennismaking met twee dier werken: Bach's wereldlijke Cantate „Non sa che sia dolore" en Beethoven's Aria „Primo amore piacer del Ciel". De Cantate begint met een zeer mooi orkestvoorspel, welks hoofdthema een merkwaardige overeenkomst bezit met dat van het eerste deel van het Concert voor 2 Violen en Strijkkwartet. Ook de vorm toont analogie. De twee door recitatieven ingeleide aria's, die op het voorspel volgen verschillen onderling in toongeslacht (e kl. t. en G. gr. t.) en dienover eenkomstig heeft de tweede een blijder karakter dan de eerste; beide laten echter ten volle Bach's eigen stijl herkennen. Een vertaling van den Italiaanschen tekst zou voor het beter begrip van den inhoud niet overbodig geweest zijn. Voor den tekst van Beethoven's Aria was wèl een vertaling afgedrukt. Deze deed zien, dat Beethoven in het eerste gedeelte vooral de scherts en de spot heeft willen weergeven; daarna slaat de stemming in een zeer patheti sche om. Deze Aria is afkomstig uit den tijd van B.'s studie bij Salieri, onder wiens leiding hij zich in den stijl der Italiaansche dramatische kunst zocht te bekwamen, dus uit de jaren om streeks 1795. Ook de veel meer bekende Aria „Ah perfido" is in dien tijd ontstaan. Beetho ven's geniale begaafdheid blijkt m.i. vooral uit de behandeling van het orkest. Voor de zang stem zijn beide Aria's doeltreffend en effectvol geschreven. Men kan hieruit zien dat zijn onprac- tische schrijfwijze voor de zangstemmen in de veel later gecomponeerde 9de Symphonie- en Missa Solemnis niet uit gebrek aan kennis der vocale eigenaardigheden en eischen voortkwam. De vertolking der sopraanpartij door A. v. W. Crommelin was, zooals haast van zelf spreekt, voortreffelijk. Het was weer een genot dit hel dere stemgeluid, deze prachtige techniek en deze zuivere intonaties te hooren. De „Ricreazoni di antiche musiche italiane" van Renzo Bossi zijn al eens eerder op een H. O. V.-concert uitgevoerd. In tegenstelling met den titel dezer suite, is althans het tweede on derdeel niet van Italiaanschen oorsprong, doch een oud-Vlaamsch lied. Grootendeels is deze melodie aan de soloviool toevertrouwd, tegen het slot in eenigszins anachronistisch schijnen de flageolettonen, die aan onzen concertmeester Gijs Beths geen moeilijkheden in den weg leg den. Afwisseling biedt Bossi's Suite genoeg. Het orkest kwinkeleert in het eerste deel als of het een impressie van Artis' vogelgalerij wil geven een stijve Menuet volgt op de Vlaamsche Aria; de „Elevazione" laat alle sonoriteit van het strijkorkest hoe mooi klonk dat van onze H O. V.! uitkomen en een zeer speelsche, opge wekte en opwekkende Fugzetta besluit het ge heel. Eenheid van stijl bezit deze Suite natuur lijk niet; onderhoudend is ze wel. In eerste uitvoering ging het „Requiem voor 3 Violoncelli en Orkest" van David Popper, een der grootste cellovirtuozen van zijn tijd. Het stuk heeft nogal wat Wagner-allures en geeft meer uiting aan pathetische klachten dan aan een bede voor zielerust. Drie violoncellisten van ons or kest: Louis van Maanen, Eduard Biele en J. H. Gebhart, droegen de solopartijen voor, waarvan de tweede en derde zich onderscheidden door de zuiverheid der intonaties. Het instrument van Gebhart bleek echter niet de gelijke in kwali teit van die zijner partners. De compositie leek niet vrij van gerektheid; van het timbre der in strumenten in deze curieuze combinatie heeft Popper echter goed gebruik gemaakt. In de pauze van dit ledenconcert had in klei nen kring de huldiging plaats van den heer J. van Brussel, die de H. O. V. gedurende 40 jaar als bureaulist gediend heeft. In tegenwoordig heid van het geheele bestuur sprak de voorzit ter Mr. A. Beets, den jubilaris toe en bood hem namens het bestuur een bloemenmand en een blijvend aandenken aan. De werkzaamheid van den heer A. van Brussel, die 40 jaar controleur was, doch nu in het ziekenhuis te Leiden ligt, werd eveneens gememoreerd. Hem was een mand met vruchten gezonden. Met een imposante vertolking van het „Meis- tersinger"-Voorspel heeft Marinus Adam zijn leiding der ledenconcerten voorloopig afgeslo ten. In Januari a.s. komen de gastdirigenten aan de beurt. K. DE JONG. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Weer: Wind: Den Helder: zwaar bewolkt ZZO matig Vlissingen: zwaar bewolkt ZZW zwak De Bilt: licht bewolkt ZZO zwak Groningen: betrokken Z zwak Maastricht: betrokken windstil Temperat. in gr. C.: Minimum hedennacht in gr. C.: Neersl. afgel. etmaal in m.M.: 39 F. 37 F. 38 F. De depressie, welke gistermorgen bij IJsland lag, trok in Oost-Zuidoostelijke richting naar de Noorsehe zee. Zij wordt nog snel dieper en breidt zich Zuidwaarts is. Over de Britsche eilanden worden thans warme luchtmassa's in Oostelijke richting naar het vasteland van Europa aangevoerd. In Ierland steeg de tem peratuur tot tien graden Celsius. Ten Noord westen van Schotland nadert echter een koudere luehtstrooming, welke morgen in den loop van den dag ons land zal bereiken en ook over de Britsche eilanden de temperatuur weer zal doen dalen. Daar deze luchtmassa's welke afkomstig zijn uit Groenland, echter een lange weg over zee afgelegd hebben, zijn zij bij aankomst in onze omgeving zoozeer aan- gewarmd, dat geen vorst van beteekenis kan voorkomen. Tijdelijk kwam in ons land en West-Duitschland lichte vorst voor onder in vloed van den aanvoer van wat koudere lucht uit het Oostzeegebied, aan de Noordzijde van de depressie over Midden-Duitschland. Dit gebied van lagen luchtdruk vult echter zeer snel op en is spoedig geheel verdwenen. Het maximum ten Zuidwesten van de Brit sche eilanden neemt steeds meer in beteekenis af, zoodat aanvankelijk de depressies de over hand krijgen en het weer een ongunstig karak ter krijgt. BAROMETERSTAND Vorige stand 768 m.M. Stand van heden 770 m.M. Neiging; Achteruit. Opgave van: Fa. KUIPERS ZN„ Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Vrijdag v.m. 8.14 uur; n.m. 20.41 uur. Strand berijdbaar van 13.1518.45 uur. Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Catz-Elixer! En niet alleen „klare" wint enorm door echt Catz-Elixer. U moet Vermouth met echte Catz eens proeven! En voor een goede Cocktail is echte Catz héélemaal onmisbaar! mmavrnmiiMtomim (Adv. Ingez. Med.) WISSELKOERSEN. Amsterdam, 10.15 uur. Londen 8.58 Berlijn 73.75 Parijs 4.85 Brussel 31. Zwitserland 41.51 New-York 1.83 15/16 Amsterdam, 12.uur. Londen 8.57 5/8 Berlijn 73.75 Parijs 4.84J4 Brussel 31.01 Zwitserland 41.51 Kopenhagen 38.25 Stockholm 44.12 Oslo 43.08 New-York 1.83 T5/16 Praag 6.30 Italië: vrije lire 9.72)4 reislire 8.75 bankpapier 6. STENOGRAFIE-EXAMENS Bij de te Amsterdam gehouden examens der Federatie voor Stenografie „Groote" zijn alle leerlingen van H. W. Fris te Haarlem geslaagd, te weten voor: Kantoorstenograaf Neder- landsch 130: de heer J. Rus; Kantoorsteno graaf Engelsch UK): mejuffrouw A. Kreulen. Machineschrijven: de dames B. J. Boeree, R. Goinga, E. C. v. Honschoten en de heeren P. J. Bakker. J. G. H, Hiddinga, W. Loos, C. Voogd en A. de Vries. HET NOORDERKOOR EN HET NOORDER KINDERKOOR. Deze koren geven op Vrijdagavond 30 Dec. een Kerstuitvoering voor leden en begunsti gers in het wijkhuis Molenaerstraat. Medewer king verleenen: mej. Dini van Dalen en de heer Jan Henzen, tenor. O.m. wordt uitge voerd het Weihnachtsoratorium van H. F. Muller. Kardinaal Innitzer geen probleem meer." Oostenrijksch Nazileider aan het woord. BERLIJN 28 December (Havas). In een in terview met de Rote Erde heeft de nationaal socialistische leider van het district Weenen. Adilon Globocnick verklaard: „Er zijn geen staatsvijanden meer in Oostenrijk. Kardinaal Innitzer is geen probleem meer voor ons. In kor ten tijd zijn 52.000 mannen en vrouwen uit de kerk getreden. Dat was het doeltreffendste ant woord en het beste protest. Wij hebben daar aan niets toe te voegen." Een halve eeuw geleden Verdwenen bankier terecht. Lebouvier keert vandaag naar Jeruzalem terug. JERUZALEM 29 December (Reuter-A. N. P.) Lebouvier, de Britsche bankdirecteur, die on langs door Arabieren werd ontvoerd, heeft tele fonisch aan de autoriteiten van de Ottomaan- sche bank te Jeruzalem uit Jericho doen weten, dat hij zich daar in gezelschap van militairen bevindt en ongedeerd is. Hij zal zich vanmor gen naar Jeruzalem begeven. Er is geen bevestiging van het bericht, dat een losgeld is betaald aleer Lebouvier in vrij heid werd gesteld. Engeland protesteert te Burgos. Tegen beslaglegging op Grieksch schip. LONDEN, 29 Dec. (Reuter-A.N.P.) De Britsche regeering heeft een protest gezonden aan Burgos met betrekking tot de vasthouding van het Grieksche stoomschip „Atlas" op Palma Majorca. Het schip behoort wel is waar niet toe aan een Britsche reederij, doch een deel van de lading, ter waarde van 10.000 pond is Britsch bezit, terwijl ook de verzekeringen voor een deel bij Engelsche maatschappijen zijn onderge bracht. Dit is het jongste geval van de in beslagne ming van een schip, waarbij Britsche belangen betrokken zijn. Er hebben zich den laatsten tijd 15 van dergelijke gevallen voorgedaan, waar van de belangrijkste tot oplossing zijn gebracht. Gandhi bij de Duitsche pers in ongenade. Mahatma wordt thans als verrader van het Hindoevolk gebrandmerkt. Gandhi, wiens strijd voor de onaf hankelijkheid van Indië tot dusverre steeds met sympathie beschouwd was in Duitschland, is thans het voorwerp van aanvallen in de Duitsche pers, aldus meldt Havas uit Berlijn. Men verwijt hem getroffen te zijn door het lot, dat men den Duitschen Joden bereidt en den Tsjechen te hebben aanbevolen passieven tegenstand tegen Duitschland toe te passen. De Duitsche pers ontdekt thans, dat de poli tieke carrière van den mahatma slechts een reeks van verraad is geweest jegens het Hindoevolk. De National Zeitung verklaart te vernemen, dat de mahatma besloten heeft zich te omringen met Joodsche medewerkers en wijst er op, dat Pandit Nehroe, de oud voorzitter van het Hindoesche congres, vier Joden heeft doen benoemen tot deskundigen bij de regeering te Bihar. „Voor dit sentimenteele socialisme" aldus schrijft het blad, „dat niets heeft uit te staan met de vrijheid van Indië, zal de Hindoesche belastingbetaler het salaris moeten betalen van vier deskundigen". Drie invloedrijke Mohammedanen naar de Ronde Tafelconferentie. Uit Haarlem's Dagblad van 1888. Komt Emir Feisal met een bemiddelings voorstel? JERUZALEM, 29 December (Havas) Het is waarschijnlijk, dat Noeri Pasja Said (Irak), Toefic Pasja Aboelhoa (Transjordanië) en Emir Feisal (Saoe- dië-Arabië) aan de Ronde Tafelconfe rentie, welke binnenkort te Londen zal worden gehouden, zullen deelnemen. De gematigde Arabieren hebben zich bereid verklaard aan den wensch der Britsche regeering tegemoet te komen. Alleen de Joodsche en Zionistische organisa ties hebben tot nu toe eenige neiging getoond niet aan de besprekingen deel te nemen. (In ver band met de bezwaren, door de Britsche regee ring ingebracht tegen de toelating van 10.000 Joodsche kinderen uit Duitschland in Palestina) Toch schijnt het, dat de Joden nog geen defi nitief besluit hebben genomen. Belanghebbende groepen in Palestina hopen dat alle partijen aan de Ronde Tafel zullen plaats nemen. Aan Feisal wordt het voornemen toegeschre ven voorstellen van bemiddelenden en verzoe nenden aard te verdedigen. Irak en Egypte zou den hem daarbij steunen, terwijl ook de Groot- Moefti de voorstellen zou goedkeuren in het be lang van de goede verstandhouding tusschen de Mohammedaansche volken. Volgens welingelichte leringen zou de formule, welke de instemming der meerderheid van de gedelegeerden zou kunnen verwerven, berusten op de gedachte van nauwer samenwerking der Fransche en Engelsche politiek in alle man- daatsgebieden in den Levant. SERUM TEGEN MOND- EN KLAUWZEER. De heer Weitkamp heeft de volgende vragen gericht aan den minister van Economische Zaken: 1. Is het den minister bekend, dat het dus genaamde reconvalescentserum, zoowel hier te lande als in België gebruikt en aanbevolen, als voorbehoedmiddel tegen mond- en klauw zeer onder de koeien, in ons land f 8, in België echter slechts f 0.60 per liter kost? 2. Zoo ja, is dan de minister bereid, te zor gen, dat dit groote prijsverschil tot de juiste proporties wordt teruggebracht? KIND DOOR HET IJS GEZAKT Woensdagmorgen kwart voor tien zag een buiten dienst zijnde politie-agent, dat het achtjarig jongetje E. K. tegenover de Acacia straat door het ijs van de Delft zakte en tot twee maal toe kopje onder ging. De agent be gaf zich op het ijs en wist het kind door hand reiking op het droge te trekken. Hij bracht den jeugdigen drenkeling naar de ouderlijke woning in de Acaciastraat, waar de moeder haar zoontje onmiddellijk in bed stopte. 29 December: Den 22sten December 1888 heeft te Konstantinopel de uitwisseling plaats gehad der akten van bekrachtiging van de op 29 October d. t. v. gesloten inter nationale overeenkomst .strekkende om ten allen tijde en aan alle staten het vrije gebruik van het Suez-kanaal te verzekeren. VOORBEURS TE AMSTERDAM. 29 December 1938. In den toestand op de Amsterdamsche wissel markt was heden hoegenaamd geen verandering gekomen, in zooverre de handel van zeer kleine afmetingen bleef. De Nederlandsche gulden was internationaal vast gestemd, tenminste werden de toonaangevende buitenlandsche deviezen meerendeels tegen iets lager prijs verhandeld. Bijzondere oorzaken behoeven hiervoor niet te worden nagespeurd. De kleine variaties, welke de laatste dagen vielen waar te nemen, hielden voor een gedeelte verband met het afwikkelen van loopende posities en de daaruit voortsprui tende transacties, die overigens slechts weinig te beteekenen hadden. Het Britsche pond zakte ten opzichte van gisteren een kleinigheid in en nadat aanvankelijk een prijs was vernomen van 8.58, werd later in den ochtend gehandeld tegen 8.57 3/8 a 8.57 7/8. De Amerikaansche dollars kwamen eveneens een kleinigheid lager te lig gen en werden voornamelijk afgedaan om streeks 1.83 15/16. Ook de Fransche francs zakten een kleinig heid af en bewogen zich tusschen 4.84 1/4 a 4.84 3/4. De verklaringen van den Franschen minister van financiën, Paul Reynaud, hebben ten opzichte van het Fransche devies internatio naal niet veel invloed uitgeoefend, waarbij ech ter in overweging moet worden genomen, dat de gunstige verwachtingen omtrent de ontwik keling van den financieel-economischen toestand in Frankrijk reeds door de wisselmarkt waren verdisconteerd. Het disagio voor Fransche francs bedroeg hedenmorgen circa 1 cents voor 1 maand en 4i/2 cents voor 3 maanden. Belga's waren 30.99 a 31.03, met een disagio voor termijnbelga's van 7 cents voor 1 maand en 22 cents voor 3 maanden. Zwitsersche francs golden 41.50 a 41.54, Duitsche marken 73.73 a 73.77. De affaire op de niet-officieele ochtendbeurs was hedenmorgen van kleine proporties. De locale fondsen waren prijshoudend, maar weinig veranderd. Amerikaansche waarden werden in navolging van Wallstreet tegen iets hoogere prijzen dan gisteren afgedaan. bespeelde en nieuwe instrumenten Studie-piano's vanaf 75. Steeds de nieuwste modellen. Uiterste prijzen. Pianohandel - KRUISWEG 49 (Adv. Ingez. Medj Japansche eischen onaanvaard baar voor China. Tsjang Kai Sjek noemt inwilliging gelijk aan overgave. Blijkens een Reuterbericht uit Tsjoengking heeft Tsjang Kai Sjek verkaard, dat de vredesvoorwaarden van Prins Konoje, zooals deze uiteen gezet zijn in de verklaring van 22 December t geheel onaanvaarbaar zijn. Hij voegde hieraan toe, dat dit een volledige overgave van China zou be teekenen. Tsjang Kai Sjek zeide, dat de voorwaarden van Konoje strenger waren dan die, welke China voor het uitbreken der vijandelijk heden waren voorgelegd en hij voegde hier aan toe: als de vroegere voorwaarden reeds voor China onaanvaardbaar waren, hoe kan het land dan na achttien maanden van vechten en lijden de thans gestelde eischen inwilligen? Waarvoor hebben wij gestreden? Te Tsjoengking vestigt men er nog de aan dacht op, dat China geen voorwaarden kan aanvaarden, die een schending beteekenen van zijn territoriale of administratieve in tegriteit, noch die welke in strijd zijn met het Volkenbondspact of het negenmogend- hedenverdrag. Sedert het begin der vijandelijkheden zijn naar medegedeeld wordt. 300.000 Chineezen gedood en 550.000 gewond. Het totaal der dooden en gewonden aan Japansche zijde wordt op 650.00 geschat. Dreigement aan de buitenlandsche concessies. De voorzitter van de Executieve Joean van Nanking, Liang Hoeng Tsji, heeft voor het eerst openlijk gedreigd met het opheffen van de buitenland sche nederzettingen en het afschaf fen van de exterritoriale rechten van vreemdelingen in China, voor zoover dit door de Japansche troepen ls bezet. In een commentaar op de verklaring van prins Konoje, heeft hij gezegd: „Wat Konoje van China verwacht, is een overeenkomst tegen de komintern en een economische over eenkomst. Ook verlangt hij bevordering van de vriendschappelijke betrekkingen alsmede afschaffing van de rechten van exterritoriali teit en teruggave van de buitenlandsche neder zettingen aan China. De nieuwe Chineesche regeering wil medewerken om het door Konoje opgestelde programma uit te voeren. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2