P. HARTOC 'AKKERTJE^ CONTINENTAL- SCHRIJFMACHINES Nieuwe Uitgaven EOMEDMf AGENDA. HAARLEM'S DAGBLAD 4 Koffermachines Standaardmachines Ceruischlooze „Silenta"-machines vanaf f 85. Schoterweg 122, Tel. 12681 Ja of Neen? Een documentatie over het verdcelingsplan in Palestina. Door den heer Alex D. van der Horst is een boek geschreven „Ja of Neen?", documentatie over het verdeelïngsplan van Palestina met eenige kritische aanmerkingen benevens een chronologisch overzicht der onlusten. Het doel van den schrijver is, zooals hij in zijn voorwoord verklaart, de niet-Joodsche wereld een waarach tig beeld van den gewraakten toestand te geven en haar zoodoende in de gelegenheid te stellen met volle kennis van zaken te oordeelen en ver der de Joodsche wereld te waarschuwen voor het geneesmiddel dat het Joodsche volk van ver schillende zijden wordt aanbevolen. In zijn eerste hoofdstuk behandelt de auteur de moderne Joodsche geschiedenis en het ont staan van het politiek Zionisme (1897) waarvan het programma luidde: Het Zionisme streeft naar het verkrijgen van een publiekrechtelijk ge waarborgde woonplaats voor het Joodsche volk in Palestina. Dit Zionisme ontstond uit een strooming onder het Joodsche volk die zooals de schrijver opmerkt begreep dat: lo. de emancipatie van de Joden, hoe goed ook bedoeld door de genereuse vrijheidshelden der Fransche Revolutie, te duur gekocht was met het verlies van het zelfrespect: 2o. dat de assimilatie van den Jood een dubbele onmogelijkheid is. Voor eerst is hij „anders" dan zijn omgeving, anders van aanleg, gemoedsleven, anders van reactie op gegeven toestanden, anders ook van levensop vatting. Zijn eeuwenlange afzondering, zijn in tellectualiteit, en al de noodzakelijke gevolgen van een vele generaties voortgezet eeuwig op z'n-qui-vive-zijn hebben onuitwischbare sporen in hem achtergelaten, die hem weliswaar niet beletten uiterlijk de manieren van zijn landge- nooten aan te nemen, doch die desniettemin een onoverbrugbare kloof vormen tusschen hem en zijn omgeving." Na de geschiedenis der Balfour verklaring uit voerig te hebben besproken komt de heer Alex v. d. Horst tot het volgend resumé ten aanzien van de fouten der Britsche regeering in Pa lestina. „Resumeerend constateeren wij, dat de fouten en tekortkomingen der mandaatregeering cul- mineeren in een algemeen gebrek van den wil het Joodsch Nationaal Tehuis te helpen verwe zenlijken. Verder, aan de Arabische bevolking de valsche hoop te hebben gelaten door laten ten of actieven tegenstand het mandaat te zien opgeheven en Palestina tot een Arabischen Staat te zien proclameeren: tekort te zijn geschoten in haar meest elementairen plicht leven en goed der bevolking te verdedigen tegen oproer en door haar eindelooze politiek van schipperen zoowel het Arabische als het Joodsche deel der bevol king te hebben verbitterd en tegen elkaar in het harnas gejaagd." Eenige bladzijden verder merkt de schrijver echter op: „Ontegenzeggelijk heeft de mandaatregeering zwaar tegen het Joodsche volk en tegen de eer van de Britsche natie zelve gezondigd. Maar dienen niet diezelfde vertegenwoordigers van het Joodsche volk vooral de hand in eigen boe zem te steken? Men verwijt de Mandaatmacht reeds voor de beslissing van den Volkenbond de maatregelen te nemen, waarmee zij in geval van weigering der deeling dreigde. Men ziet van hoe geringen invloed haar aanvaarding op de hou ding der regeering is geweest. Men verwijt de Mandaatmacht het beginsel van het mandaat en der Balfourdeclaratie geschonden te hebben. Alweer terecht: Maar hebben dan de z.g. ver tegenwoordigers van het Joodsche volk vergeten, dat zij zelve sinds 1922 niets anders gedaan hebben? VOOR DEN KANTONRECHTER Strenge straf voor roekeloos automobilist. Tot zes weken hechtenis en twee jaar ontzeg ging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen werd een 32-jarige boekhouder heden morgen veroordeeld wegens het besturen van een auto terwijl hij onder invloed van sterken drank verkeerde en hem bovendien zijn rijbe wijs reeds was ontnomen. De verdachte was niet verschenen. Uit het verhoor der getuigen bleek, dat hij bijna een aanrijding had veroorzaakt. De ambtenaar vond deze overtreding hoogst ernstig. Dergelijke rij ders hooren absoluut niet op den weg. Hij eisch- te tenslotte twee maanden hechtenis en twee jaar ontzegging. De Kantonrechter veroordeelde den boekhouder bij verstek tot de bovengemelde straf. „HET VADERLAND GETROUW" De Nederlandsche Vereeniging van Oud strijders voor Land- en Zeemacht uit Ned.- Indië „Het Vaderland Getrouw5' heeft in de Kerstweek weer haar jaarlijksche uitkeering aan haar Weduwen en Weezen kunnen doen. De Vereeniging is daartoe in staat gesteld door de opbrengst der collectes, welke twee maal per jaar hier ter stede worden gehou den. BARONESSE DE VOS VAN STEENWIJK— VAN ROYEN. Baronesse De Vos van Steenwijk—van Royen zal gaarne van Januari tot Paschen eiken Woensdagmiddag van 3.30 tot 5.30 uur bezoe ken ontvangen, behalve Woensdag 11 Ja nuari. Balfourdeclaratie en mandaat zijn im mers onafscheidelijk verbonden aan het principe, dat er een historisch verband bestaat tusschen het Joodsche Volk en Palestina. Neem dat historisch verband weg, en. de Arabieren hebben gelijk. Dit historisch verband en het daarmede onafscheidelijk verbonden historisch recht op geheel Palestina, en niet op een gedeelte van het land, is het eenige rechtsdocument, dat het Joodsche volk kan doen gelden. En wat hebben zijn vertegenwoordigers met dat recht ge daan'' Zij hebben een Nationaal Tehuis i n Palestina aanvaard inplaats van het geheele Tand op te eischen. Voor dat Joodsche volk is het een levehsnood- Zakelijkheid te bewijzen, dat het „Jewish Agen cy" onder haar tegenwoordige samenstelling niet zijn ware vertegenwoordiger is. Teneinde latere moeilijkheden te voorkomen, is het voor den Volkenbond gewenscht het Joodsche volk in staat te stellen op grond van algemeen en ge heim kiesrecht op zuiver democratische basis, zonder betaling en zonder dwang zijn ver tegenwoordigers te kiezen voor een wer kelijke nationale vergadering, die met Ge- nève, met Londen en met alle staten ter wereld in naam van het Joodsche volk kan on derhandelen over alle nationaal Joodsche vraag stukken met inbegrip van Palestina. Toont het Joodsche volk zich niet in staat een zoodanige vergadering bijeen te brengen, dan kan de Vol kenbond daaruit haar eigen conclusies trekken." Het boek bevat verder nog vele documenten over de Palestijnsche kwestie en vooral het hoofdstuk „De meening van een „neen" zegger" waarin mr. Abel J. Herzberg, de voorzitter van den Ned. Zion. Bond zijn meening uiteen zet, zal zeker met belangstelling worden gelezen. Het boek is uitgegeven door „Les Editions L. U. T. T. E." te Antwerpen. (Adv. Ingez. Med.) Een 9esc ,h'e jiib die zich dage lks fspeelt en die bewijst, dat een meestal reeds na 5 minuten tegen hoofdpijnen, migraines, zenuwpijnen, rheumatische pijnen, maar ook snel en zeker tegen gevatte kou, koorts en griep! Doos 2 stuks - 2 stuivers Koker 13 stuks 12 stuivers (Adv Ingez. Med.) GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Broche, v. Berk. Hodsonstraat 8: Armband horloge, Rosenberg, Rijksstraatweg 9, Hand schoen. v. d. Heiden. Herculesstraat 27, Radiatorhoes, Jansen, Orionweg 110; Hond, v. d. Los, Delftlaan 211, Een paar hand schoenen, Wanders, Krelagestraat 12; Hond, Zwerus, Rozenprieelstraat 16; Een paar hand schoenen, Wever, Anslijnstraat 28, (tus schen 121 uur)Kussen, Ekelschot. Recht huisstraat 13; Litermaat, Hulscher Haitsma Mulierstraat 50; Portemonnaie, Verbeek, Nas- saustraat 9 rood; Een paar regenpijpen, Bak ker, Ramplaan 106; Kinderpistool, Bureau van Politie. Smedestraat; Portemonnaie met inhoud, Roos. Iordensstraat 30; Kinderpor- temonnaie met inhoud, Houwniet, Corn. Schoonstraat 4; Damesschoen, Bureau van Politie. Smedestraat; Een paar schaatsen, Bakker. Spicnkopstraat 69; Zakschaartje, Weill. Eindenhoutstraat 45: Schaats, v. Eden, Saenredamstraat- 80; Meisjesschoen. Busch. Jan Haringstraat 68: Schep. v. Berkum, Jan van Walréstraat 39: Kinderschoen, Waning. Amsterdamschevaart 100 rood; Kindertaschje Bureau van Politie, Smedestraat; Vulpotlood, v. d. Sluis. Burg. Sandbergstraat 7. NAAMKAARTJES (VISITEKAARTJES.) ANEGANG14 TEL.11963 (Adv. ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 30 DEC. Progr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.Keulen 9.20 Parijs Radio 9.30 Radio P. T. T. Nord 12.20 Ner. Brussel 2.20 Keu len, 4.20 Boedapest of Diversen, 4.50 Droitwich. 5.20 Fransch Brussel 5.50 Ned. Brussel, 6.35 Keu len 7.50 Straatsburg 8.20 Fransch Brussel 9.20 Boedapest of diversen 9.50 Straatsburg 10.50 Weenen, 11.20 Parijs Radio. Progr. 4: 8.Ned. Brussel 9.20 Diversen 10.35 London Regional 12.35 Droitwich 1.20 London Regional 5.20 Droitwich 6.40 Fransch Brussel, 7.50 London Regional 8.20 Droitwich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Bonte Avond. 1. Oua Oua, Kanui en Lula. 2. Trip it Lightly, Selma Mouth Organ Band 3. Pagan Moon, Billy Reid 4. The lonesome road, Boswell Sisters. 5. Piano Medley nr. 17, Ch. Kunz. 6. Amorettentanz, Blue Hungarian Band. 7. I'm falling in love with someone, James Melton. 8. Hoch Habsburg, Groot Muziekkorps. 9. Teddy Bars Picknick, Elite Orkest 10. Mountain Melodies, George van Dusen. 11. Tomi tomi, Kanui en Lula 12. Ah sweet mystery of live, James Melton. 13. To have and to hold you in my arms, Billy Reid. 14. The Bandmaster polka, Selma Mouth Or gan Band. 15. Casino Dances, Blue Hungarian Band. 16. Going home, Boswell Sisters. 17. Der Pfeifer und sein Hund, Elite Orkest 18. Kaiser Friedrich Marsch, Groot Muziek corps. 8.0012.00 Diversen, Bij den Uitgever J. Philip Kruseman fce 's-Gravenhage zijn verschenen: „Liefde in de branding" door Faith Baldwin (vertaling van Jeanne de Kruyff), „Tante Erica's erfgename" door Denise Robins (ver taling van G. J. Werumeus BuningEnsink) „Het paperclip-mysterie" door Phoebe Atwood Taylor (vertaling Frans v. Overvoorde). „Drie mannen en een meisj?" door Jennifer Ames (vertaling van Joanne Janzen) en „Wedstrijd met den dood" door Frank C. Robertson (ver taling L. T. Franx). Bij de uitgeverij Ruijgrok en Co. te Haar lem verscheen van den heer S. Wijnberg: „Ik ken u uit uw handschrift", een populaire gra. fologische studie. De Nederlandsche Uitgeverij te Baarn heeft van Jacob Wassermann „Olivia" in de ver taling van Felix van Zyll uitgegeven. Bij de uitgeverij Scheltens en Giltay te Am sterdam zag het „Geneeskundig handboek voor iedereen" het licht, geschreven door prof. dr. R. S. Copeland, hoogleeraar i.d. medicijnen, Deken van de Medische faculteit der Universi teit en leider van den gezondheidsdienst der stad New-York, en voor Nederland bewerkt door dr. J. Westerouen van Meeteren en drs. F. Konnig. De Uitgevers Mij. Holland te Amsterdam heeft in de „Déjavu"-serie laten verschijnen „Vrouwen soldaten en andere Christenen!" door „Erasmus van Rotterdam", en „Een reis met de diligence door het tijdperk der tanks, auto's en vliegmachines. (Op de bok. J. Amos Comenius) De titel „Déjavu" is naar we in de in leiding lezen ontleend aan Déja-vu, hetgeen men 't onverklaarbare gevoel noemt, dat van Sap van de tomaat, geeft gezondheid Mij. in het kwadraat „DE BETUWE" TIEL. (Adv. Ingez. Med.) tijd tot tijd over ons allen komt: dat wij iets wat net gebeurt, al eens eerder hebben ge droomd of beleefd. De Déjavu-serie bevat de déja-vu-beleve- nissen, die groote mannen uit het verleden zouden hebben als ze plotseling in onzen tijd terug kwamen. De Amsterdamsehe vrouwenarts Rosalie M. Wijnberg bespreekt in een boekje „Hygiëne der vrouw" de verschillende levenstijdperken, waarbij zij voor velen een raadgeefster is. De uitgave is van Van Holkema en Waren- dorf N.V. te Amsterdam. „O, Karei, wat doe je nu?" riep zijn vriendinnetje verschrikt II Ja, zelfs rukte hij nog een roos af, om daarna weg te loopen. uit. Maar hij zag alleen het leelijke en om haar verdriet lachte hij. Hij klom door het raam van zijn kamertje en liet Gerda in de dakgoot staan, bij de vernielde rozen. P. I. B. Box 6 CopenKo DE AANKOOP VAN GRONDEN DOOR ..POLYGOON". Naar wij vernemen beteekent het uitstel van het koopen van gronden aan de Parklaan door de filmfabriek Polygoon van de gemeente geen afstel. In de volgende raadsvergadering zal dit voorstel opnieuw ter tafel worden ge bracht. Zooals men weet is „Polygoon" voor nemens op dit terrein een belangrijk gebou wencomplex te stichten, waarin studio's, labo ratoria en kantoren zullen worden onderge bracht. Het voorstel is in de zitting van Woensdag alleen aangehouden, omdat nog enkele punten geregeld moeten worden. OPMERKINGEN VAN LEZERS. VERONTREINIGING VAN VOETPADEN. Een onzer lezers vraagt of het geen tijd wordt dat er een verordening komt tegen het laten verontreinigen van voetpaden door hon den. In Velsen. Hillegom en andere plaatsen, schrijft deze lezer, is het verboden, honden los te laten loopen en moet men zijn hond op de rijwegen uitlaten en hij is verder van oordeel, dat honden in huis onhygiënisch zijn (vooral bij kinderen, omdat zij op straat met allerlei vuil in aanraking komen en vaak zeer hinderlijk voor buren Inzender hoopt dat er in 1939 een verordening komt, die een einde zal maken aan den overlast dien men in het algemeen van honden ondervindt. Heden: DONDERDAG 29 DECEMBER stadsschouwburg: A. B. C.-Cabaret: „Wim Kan met zijn 7 Joffers", 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: Wiener Sangerknaben: Kerstvoorstelling, 8.15 uur. Soc. Vereeniging: Ned. Vereen, van Spiritis ten „Harmonia". Psychometrische Séance. 8.15 u. Luxor Sound Theater' Joe E. Brown in „The Gladiator", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Deanne Durbin in „De Bakvisch", 2.30, 7'en 9.15 uur. Rembrandt Theater' Alexander's Ragtime Band, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema' Shirley Temple in .Little Miss Broadway" en „Zigeunerbende" 2 en 8.15 uur. Spaarne Theater: „Ten Westen van Shanghai" en „De pionier van Kentucky", 8 uur. Moviac Theater: Grün ist die Heide. Teyler Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 115 uur, behalve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge pend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 5 ei 7—9 uur. VRIJDAG 30 DECEMBER Bioscopen nieuw programma. Een poosje later kwam zij met het mooie prentenboek naar hem toe. Daarvan wilde hij al evenmin iets weten, d^t was misschien voor heele kleine kinderen mooi, maar voor hem was dat niets. Ook van de verhaaltjes van Gerda's grootmoeder wilde hij niets meer weten. Ja, als hij het kon doen, ging hij, met een bril op zijn neus, vlak achter haar loopen en bootste haar stem en manier van doen na. Hij deed dat zóó goed, dat de groote menschen er om moesten lachen! Al heel gauw kon hg alle menschen in de straat nadoen, vooral wanneer zij leelijke eigenschappen hadden. Door den splinter van den tooverspiegel zag hg deze leelijke eigenschappen wel tien keer makkertje, die haar nu ook erg erger dan zg in werkelijkheid waren. De groote menschen prezen hem om zijn knapheid, en zij voorspelden, dat hij het vast en zeker ver zou brengen. Alleen Gerda vond het erg naar, dat haar speel- plaagde, zoo veranderd was. ^Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6