Haarlem's Dagblad Oud en Nieuw. GELUKKIG 1939! Kaan, <ftH. CcOHiféstcaai 129 ALPHENAAR Vluchtelingen weer over de grens gezet Kerst-inzameling vaat de siitte amen „ALBA" Het belangrijkste 56e Jaargang No. 17034 Uitgave Ivurens Coster. Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleio 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Huiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15034 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 31 December 19.38 Abonnementen per «reek f0.25. p maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25 franco per post 13.55. losse nummer» 6 cent per ex. Advertentiën 1-5 regel» f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regel Kegelabonnementstarieven op aanvruug. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes de rubriek. Wij zullen vanavond afscheid nemen van een verward, een chaotisch jaar. Dat heeft Piet van der Hem met zijn plaat in dit num mer wel heel juist uitgebeeld. Gelukkig staat naast zijn uitgeputten, gebogen verkeersagent 1938 een kaarsrechte, stoere diender 1939, het geen bewijst dat de teekenaar het Nieuwe toch weer hoopvol tegemoetziet. Nu, ik ook. Het is altijd gevaarlijk te pogen te raden, wat de historieschrijver der toekomst van een bepaald tijdvak zal zeggen. Hij zal er immers een veel rustiger, onbevangener kijk op heb ben dan wij. Ons uitzicht wordt belemmerd door de wilde warreling der gebeurtenissen om ons heen, waarin vaak, geenerlei vaste lijn, laat staan een uitweg te bespeuren valt. Onze oude uitweg, versterking van den Volkenbond als kern van internationaal recht, is boven dien juist in dit jaar in den maalstroom ver zwolgen. Want politiek gesproken is de Vol kenbond dood. De gedachten, indertijd in hem belichaamd maar niet verwezenlijkt, leven evenwel nog steeds. Beter dan ik of eenig ander tijdgenoot zal de historieschrijver mettertijd kunnen vaststellen of dat nobele streven, dat de sa menwerking van alle volken behoeft, in het chaotische jaar 1938 vei-zwakt is. De eertijds door pacten, covenanten, accoorden zoo klaar afgebakende weg heeft te veel kuilen, teveel hindernissen geboden. Nooit wilden allen hem volgen. Degenen die hem heetten te volgen deden dat vaak slecht. Nu is zelfs zijn tracé in de wildernis vei-loren gegaan. Maar loopt nog niet ergens, door die wildernis heen, door alle volken heen, die weg en zijn er niet zeer vele vastberaden menschen, die voorgoed besloten zijn hem te blijven zoeken en volgen, gereed tot volharding, bereid tot wachten? Daar ben ik van ovei'tuigd. En wat doet het ertoe of hun weg in de toekomst Volkenbond zal hee- ten of een anderen naam dragen? „What is in a name?" vroeg Shakespeare. Ik zou een tweede poging willen doen om tot het hoogere inzicht van den toekomstigen geschiedschrijver te naderen. Ik meen name lijk dat hij zal erkennen, dat het jaar 1938 voor het eerst in de wereldgeschiedenis, en dat temidden van tot het uiterste toegespitste tegenstellingen, een algemeenen oorlogs- afkeer bij de volken toonde en bovendien een ontzaglijke spankracht. Wie zou, als hij te voren had kunnen weten welke crises 1938 zou opleveren, ooit hebben durven vermoe den dat zelfs in zulke omstandigheden de uit barsting nog zou worden voorkomen? Dit zijn alle overwegingen die hoop voor de toekomst geven. Ik geloof bovendien dat ten aanzien van sommige gebeurtenissen velen te weinig realiteitsbesef hebben getoond. Men kon niet tegelijkertijd erkennen dat het Ver drag van Versailles nog steeds onmogelijke toestanden had nagelaten en niettemin wenschen dat de status quo gehandhaafd bleef. Helaas heeft het lange uitstel der op lossingen tot nieuwe verkeerdheden geleid en hebben allerlei onschuldige menschen treu rige gevolgen van de Centraal-Europeesche ontwikkeling te verduren gekregen. Daarbij kwam later afschuwelijke Joden-pogrom in Duitschland. En er volgde een in zijn afme tingen volkomen onvoorziene onderneming van Italië tegen Frankrijk, die in haar uitingen zoo zonderling en verward is dat zij wel als een bijzondere vergrooting van den politieken chaos mag gelden. Onze financiëele medewei-ker heeft Vrijdag de economisch-financiëele ontwikkeling van het jaar 1938 uitvoei-ig geschetst. Het was geen opwekkend beeld dat hij gaf. Op de toenemen de autai'kie en de steeds stijgende last die de gx'oeiende bewapening op de ruggen der zuch tende naties legt, maakte eigenlijk alleen het Britsch-Amerikaansche handelsverdrag een eenzame uitzondering. De „geest van Oslo" vervloog, of vloog naar het geestenrijk om zich daar bij zijn collega-van-Locarno, ver van het aardsche gewemel, te voegen. In ons eigen land opende de Tariefmachtigingswet de ge legenheid tot pi'otectie als nooit tevoren. En in de geheele wereld werd het internationale handelsvei-keer belemmerd en werd de onder nemingsgeest gefnuikt door de vervloekte ach terdocht en het ellendige wantrouwen die wij voor internationale toenadering in de plaats hebben gekregen. Laten dat de menschen nu eens overdenken, die indertijd, toen de kan sen zooveel beter waren, door hun eeuwig scepticisme en hun goedkoopen spot zooveel tot mislukking hebben bijgedragen. Want de mislukking van zoovele conferenties was het gevolg van gebrek aan geloof, aan durf, aan wil in de volken zelf. De Volkenbond is nu uitgeschakeld. Zijn die menschen nu tevre den? Vinden zij de wereld nu beter? De politieke en economische internationale ontwrichting hebben het gevolg gehad dat in' den toestand der werkloozen in zoovele landen geen verbetering is ingetreden. Men had be tere verwachtingen toen 1938 begon. Het liet zich in politieken zoowel als economischen zin nogal hoopvol aanzien. Het baat niet te pogen te ontkennen, dat het diepe teleurstellingen heeft gebracht. In enkele landen waren er meevallers. De Duitsche regeering zal althans over het slagen van haar buitenlandsch politiek en diploma tiek beleid wel zeer tevreden zijn. De Italiaan- sche, die eigenlijk alleen maar veeren moest laten, daarentegen niet. Frankrijk beleefde een stormachtig jaar dat eindigde met een merkwaardig economisch herstel onder de leiding van Daladier, die zich bij zijn wonder lijke ervaringen af en toe wel moet afgevraagd hebben of hij waakte of droomde. De waarde- Nog maar enkle korte uren. Niet één duizendste van 't jaar, Zal nog achtendertig duren, Neegnendertig staat al klaar. Peinzend memoreeren w' even, Wat in 't oude is gebeurd, Nou. het deed ons veel beleven En het wordt niet erg betreurd We zijn weer geneigd te denken Ook al ligt nog in 't verschiet Wat het nieuwe ons zal schenken, Zóó erg wordt het zeker niet. En 't is goed te blijven hopen, Wij staan voor een nieuw begin, Kom, het zal zoo'n vaart niet loopen, Moedig samen 't nieuwe in. Zorgen sullen ons weer dreigen, Dat staat wel bij voorbaat vast, Maar: we zullen ze wel krijgen, Is een term, die dubbel past. Kom, de tanden op elkander, Samen naar een beter tijd, Niet slechts u, ook ieder ander, Kent zijn zwaren levensstrijd. 'k Zal, wanneer het tijdstip nadert En u, met of zonder wijn, In uw woning zijt vergaderd, In gedachten bij u zijn. 'k Zou u allen, beste menschen. Mondeling, als ik het kon, O zoo graag het beste wenschen, Zoodra 't nieuwe jaar begon. Nu dit echter niet kan wezen, Wensch ik allen met elkaar. Nuchter zwart op wit te lezen: Veel geluk in 't nieuwe jaar. P. GAS US. Ue.de.ncu/ond- tot 8 uue ^eoftend (Adv. Ingez. Med.) VOOR5.— PER JAAR STEMT F. MOLENAAR PIANO'S om de 3 mnd. op toon. Orgels repareeren. SCHALKBÜRGERGRACHT 38, H.-N., Tel. 13795 (Adv. Ingez. Med.) EEN VOORSPOEDIG NIEUWJAAR wenscht de N.V. CITY TAX ROZENSTRAAT 49 13500 Telefoon 16172 (Adv. ingez. Med.) Een nieuw geluid in hel nieuwe jaar mei een PIANO van Kruisweg 49 (Adv. Ingez. Med.) bepaling van dezen verrassenden minister president moet zeker geheel aan de toekomst worden overgelaten. Is hij een genie of heeft hij slechts tijdelijk een wonderbaarlijk-geluk- kige hand gehad in het manoeuvreeren met het scheepsroer van den Staat? In het algemeen schijnt de toestand in ons land in 1938 niet werkelijk verslechterd te zijn. Maar verbeterd is hij in materiëelen zin evenmin. Wel bracht dit jaar ons groote na tionale vreugde, bij de geboorte van prinses Beatrix en later bij het regeeringsjubileum van H.M. de Koningin, dat aanleiding gaf tot de uiting van groote, gerechtvaardigde dank baarheid. Tot die dankbaarheid heeft de groo te meerderheid van het Nederlandsche volk, die er in materiëelen en maatschappelijken ziix nog steeds beter aan toe is dan de bevol king van verreweg de meeste landen van Europa, ook in eigen kring alle reden. En als wij overdenken welke ontstellende schokken de wereld in 1938 ondervonden heeft, mogen wij ons allen wel verheugen dat dit kleine Nederland zichzelf heeft kunnen blijven en weer gespaard is gebleven. Niet alleen dit kleine land, maar ook de groote overzeesche gewesten die ertoe behooren. Er is dus veel reden tot dankbaarheid en erj is ook weer reden tot hoop. Laat u niet mis leiden door ï'edeneeringen van onheilsprofe ten. Niemand is in staat den loop der inter nationale zaken langs den weg der mensche- lijke logica, te voorspellen. Dat wordt jaar in, jaar uit telkens weer bewezen. Onlangs nog heb ik er uw aandacht op gevestigd dat het nieuws, de verwarrende veelheid der dagelijk- sche gebeurtenissen, slechts een vaag en vaak verwrongen beeld van de werkelijke ontwik keling kan geven en dat velerlei stroomingen ten goede werken, welker aanwezigheid wij niet steeds beseffen en welker kracht velen licht onderschatten. En daar is een Hoogere Macht die ons wel en wee beheerscht. Ik eindig met den wensch van den dag tot u te richten. Een zalig uiteinde, een gelukkig Nieuw Jaar! R. P. Begin Januari een transport uit Praag naar ons land Vrijdag zijn in twee bxissen van de Am- sterdamsche gemeentetram een aantal Jood- sche vluchtelingen, die ons land op illegale wijze waren binnengekomen, naar Duitsch land terug gebracht De vluchtelingen zijn in Emmerik op Dtfitschen bodem gezet. Drie vluchtelingen wilde men in Duitschland niet toelaten, daar zij niet over de vei*eischte pa pieren beschikten. Het waren twee statenlooze Joden en een Russische Jood, die weer mee teruggenomen zijn naar Amstredam. De bussen werden begeleid door Amster- damsche politie-agenten en inspecteurs. De Nederl. regeering heeft, op aanstich ting van het R.K. Vluchtelingencomité te Uti-echt onder leiding van prof. Schmutzer, volgens Het Volk, toestemming verleend tot het binnenkomen van 68 Duitsche emigran ten uit Tsjecho Slowakije van vei-sch lllende godsdiensten en politieke overtuigingen. Hun transport, waarvan de organisatie thans on middellijk zal worden begonnen, is reeds voor begin Januari voorzien. Duitsch persoffensief tegen Amerika ingezet. Duitsch initiatief tot verbreking der betrek kingen echter niet verwacht. (Zie ook pag. 5). BERLIJN, 31 December (Havas). De campagne in de Duitsche pers. ont ketend naar aanleiding van een me- dedeeling van het Duitsche Nieuws bureau. dat te Washington een Duitsch protest was ingediend wegens de ï-edevoering van Ickes, heeft een algemeen karakter aangenomen. Op deze wijze wordt met eenige dagen ver- tiaging ter kennis van het Duitsche publiek gebracht, dat de Duitsche zaakgelastigde te Washington heeft geprotesteerd, waarbij hij door de Amerikaansche regeering niet ont vankelijk werd verklaard. Het rijk schijnt aan de openbare meening in de wereld te wil len zeggen, niet voornemens te zijn het daarbij te laten. Toch gelooft, nen te Berlijn niet, dat het Rijk h initiatief neemt tot verbreking der diplomatieke beti'ek- kingen met de Vereenigde Staten. Alle perscommentai-en zijn sterk ge- inspireerd door het communiqué van het Duit sche nieuwsbureau, waarin wordt geconsta teerd dat een vei'betering van de betrekkin gen voorloopig niet te verwachten is. De aan vallen van Ickes worden voorgesteld als te zijn bewerkt door Joodsche invloeden. Amerika weigert <Ie „nieuwe orde" in Oost-Azië te erkennen. Weer een diplomatieke stap te Tokio. WASHINGTON. 31 December (Reu- ter-A.N.P.) Het departement van staat deelt mede, dat de ambassadeur der Vereenigde Staten te Tokio, Grew, een nieuwe nota aan de Japansche regeering heeft overhandigd. Het verluidt, dat zij een weigering inhoudt de Japansche pogingen een „nieuwe orde" in China te vestigen, er kennen. De nota is een antwoord op de Japansche nota van 18 November, waarbij Japan getracht heeft staande te houden, dat het beginsel van de open deur in China verouderd was met het oog op de gewijzigde omstandigheden. Het verluidt te Washington, dat de Vereenig de Staten de Japansche bewering, dat verplich tingen van verdragen, waarin de Vereenigde Staten partij zijn, eenzijdig zouden kunnen worden verbroken, van de hand heeft gewezen. Men verklaart slechts, dat de eenige manier, waardoor verdragen aan de toestanden van het oogenblik kunnen worden aangepast, door mid del van een internationale overeenkomst is. Deze nota volgt op herhaalde protesten, stap pen en nota's, welke sedert den aanvang der vijandelijkheden met betrekking tot de Ameri kaansche rechten, bezittingen en belangen tot Japan zijn gericht MOORDDADIGE BOMBARDE MENTEN DER JAPANNERS. Honderden dooden. KWEILIN GEDEELTELIJK VERWOEST. Naar het Chineesche persbureau meldt, heb ben vijftien Japansche vliegtuigen meer dan honderd bommen laten vallen op Kweilin, een politiek centrum in de provincie Kwangsi. Er zijn ontelbare slachtoffers gevallen O.a. is het Amerikaansche Baptistische ziekenhuis in de asch gelegd. De materieele schade is onschatbaar, daar de neergeworpen brandbommen vooral de zaken wijk getroffen hebben. Er braken felle branden uit. Tot dusvei-re zijn vijftienhonderd huizen en gebouwen vernield. Ruim 10.000 personen zijn dakloos geworden. Verder is Tsjangteh, in de provincie Hoenan, door Japansche vliegtuigen gebombardeerd. Meer dan tweehonderd personen werden ge dood of gewond. Tenslotte verneemt het Chi neesche Persbureau nog, dat op 17 dezer twee Japansche vliegtuigen in West Mongolië een bij eenkomst van Mongolen en Chineezen ter ge legenheid van een Mongoolsch feest met bom men en machinegeweervuur hebben bestookt Hierbij werden tweehonderd Mongolen en honderd Chineezen gedood. He> ig luchtgevecht aan het Catalaansche front. Verscheidene toestellen neergeschoten. LERIDA 31 December (Havas/A. N. P.) Gisterochtend werd boven Grandella een der hevigste luchtgevechten uit den burgeroorlog geleverd. Om half negen vlogen 70 toestellen der regeering boven de linies der opstandelin gen. Zij werden begunstigd door een lichten mist. Later maakten zij snel een duikvlucht om troepenconcentraties te bestoken. Twee esca drilles rechtsche vliegtuigen bopden direct een hevig gevecht aan. Volgens officieele inlich tingen is het heel zeker, dat acht Curtiss- en twee Ratavliegtuigen zijn omlaaggeschoten. Om negen uur kwam het opnieuw tot een gevecht, toen boven de stellingen der regeeringstroepen. Philippijnen door taifoen geteisterd. Vele slachtoffers op het eiland Panay. MANILLA 31 December (D. N. B.-A. N. P.) Een taifoen, wttke het tot de Philippijnen be- hoox-ende eiland Panay heeft geteisterd, heeft door overstroomingen en aardverschuivingen een dijkbreuk doen ontstaan, welke tot gevolg had, dat een bergmeer ontstond. Een gi'oote hoe veelheid water heeft zich ontlast boven het door 15.000 menschen bewoonde Calibo en omliggen de dorpen. Tal van huizen werden vernield en vele personen door den stroom meegesleurd. Alle verbindingen met het gebied der over stroomingen zijn verbroken. Nieuwjaarsboodschap van Hitier. Führer hoopt bij te kunnen dragen tot de pacificatie der wereld. Ter gelegenheid van de jaarwisseling heeft rijkskanselier Hitier een boodschap gepubli ceerd, waarin hij o.a. zegt. dat 1938 een jaar is geweest, dat sedert vele eeuwen het rijkst aan gebeurtenissen voor het Duitsche volk was. Terwijl de arbeid van nationaal-socialistische beweging en partij in de eerste vijf jaar over wegend betrekking had op de bestrijding van binnenlandschen politieken, socialen en econo mischen nood van het volk, zijn wij, aldus Hit- Ier, er in de afgeloopen twaalf maanden in ge slaagd het grootste vraagstuk der buitenlandsche politiek op te lossen. De nationaal-socialisti sche beweging heeft dit wonder volbracht. De eerste taak, zegt Hitier vervolgens o.a. is en blijft de opvoeding van het Duitsche volle voor de nationaal-socialistische gemeenschap. Tweede taak is de uitbreiding en versterking onzer weei'macht. De derde zien wij in de ten uitvoerlegging van het viei'jarenplan, in de op lossing van het gebrek aan arbeidskrachten en vooral in de economische aanhechting der nieu we rijksgebieden. Op het gebied der buitenland sche politiek staat de plaats van Duitschland vast. De verplichtingen, die voortvloeien uit de vriendschap oor het fascistische Italië, zijn voor ons duidelijk en onverbrekelijk. Ons begrip voor de historische rol, die Mussolini heeft ge speeld in den arbeid tot behoud van den vrede, dringt ons tot diepe dankbaarheid. Wij danken echter ook de andere staatsmannen, die in dit jaar met ons er naar gestreefd hebben den weg naar een vreedzame oplossing der vraagstukken, die geen uitstel gedoogden, te vinden. In de wereld wordt onze politieke houding bepaald door het anti-kominternverdrag; overi gens echter koesteren wij als altijd slechts dezen eenen wensch, dat wij ook in het komende jaar er in zullen mogen slagen, bij te dragen tot de algemeene pacificatie der wereld. Moge de ge nade Gods daarbij het Duitsche volk op zijn weg vergezellen. De missie van Wang Tsjing Wei. Een proefballon? (Zie ook pag. 5). SJANGHAI, 31 December (Havas). De verklaring van Wang Tsjing Wei heeft in Chineesche en buitenlandsche kringen groote opwinding veroorzaakt. Men onderstelt: 1. Dat de verklaring Wang voorstelt als lei der van de oppositie in de Kwomintang met een anti-communistisch program, dat met na me inhoudt, dat vrede met Japan moet worden gesloten en dat de Chineesche politiek zich moet richten naar de totalitaire landen. 2. Zekei'e kringen, met name Japansche, zijn van meening, dat Wang en Tsjang Kai Sjek het eens zijn en dat de verklaring een proef ballon is voor vredesonderhandelingen. Tal van Chineezen spreken deze veronder stelling echter tegen. Zij wijzen op de vastbe radenheid der op 26 December door Tsjang Kai Sjek afgelegde verklaring. Volgens de „Sjoen Pau" heeft Wang zich achter de nationale gemeenschap verscholen. Sommige bladen gelooven dat Wang even tueel de leiding der Chineesche regeering op zich zou kunnen nemen. Amnestie in Hongarije. Voor alle Tsjecho-Slowaaksche onderdanen. BOEDAPEST, 31 December. (Havas) Het Hongaarsche telegraafagentschap deelt mede, dat Tsjecho-Slowaaksche onderdanen, van alle rassen, die voor militaire of burgerrechtbanken wegens politieke overtredingen, desertie, spion- nage, enz. konden worden veroordeeld, een me- dedeeling van den regent ontvangen, eigenhandig geschreven, waarin hun amnestie wordt ver leend. Dit besluit is genomen in toepassing van de amnestie overeenkomst van 23 December tus- schen Hongarije en Tsjecho-Slowakije. Het woord is aan Henriëtte Roland Holst: Morgen wordt heden geschreven; Gij levenden bouwt wordend leven. Gij werkt voor der komenden lot. Totaalopbrengst ruim f12.750 Hierbij betuigen wij onzen hartelijken dank aan allen, die hebben medegewerkt tot het welslagen van onze inzameling voor de Stille Armen. In de eerste plaats brengen wij onzen dank aan de Plaatselijke Pers, die ons in deze zoo krachtig heeft gesteund. Verder danken wij alleix, die door hun milde gaven ons in staat hebben gesteld aan vele gezinnen blijde Kerstdagen te bereiden. Wij ontvingen o.m. het volgende schrijven: „Het is mij een behoefte des harten u mijn diepgevoelden dank te betuigen voor de groote en welkome verrassing welke Uw Comité mij en mijn gezin met de Kerstgave bereid heeft, 't Was meer dan noodig omdat ik in zeer zorgvolle omstandigheden verkeer. Eén ding is mij echter niet duidelijk. n.m, hoe Uw Comité aan mijn adres gekomen is; liever had ik honger en kou geleden dan te vragen, want ik heb altijd voor mijn gezin het brood kunnen verdienen. De meer dan slechte tijdsomstandigheden hebben ook mij niet gespaard, maar ik meende toch dat er altijd nog menschen waren, die het nog slechter hadden. En daar ik mij niet opgegeven had om, zoo eenigszins mogelijk voor een kerstgave in aan merking te mogen komen, kunt U zich mijn verrassing en blijdschap voorstellen toen mij een enveloppe met inhoud werd ovei'handlgd. 't Was of er een zon in mijn huis kwam". De opbrengst heeft de verwachtingen van ons allen overtroffen. Nog nooit werd een dergelijk bedrag ontvangen. In totaal is tot heden ruim 12.750— ontvangen. Het Comité voor de „Stille Ai-men" Mr. Dr. W. P. VIS, Voorzitter. Mr. P. E. BARBAS, Secretaris. OEDE raad is goud waard. En zulk een goede raad is Plaats een Groentje in Haarlems Dagblad. PHILIPS - SPLENDOR - OSRAM GLOEILAMPEN in alle kaarssterkten. PHILIPS - TUNGSRAM RADIOLAMPEN. 158 GROOTE HOUTSTRAAT 158 TELEFOON 1-5-4-2-6. (Adv. Ingez. Med.) HET AMERIKAANSCHE HUIS Barteljorisstraat 24 wenscht zijn geachte Cliëntêle A. HAPPY NEW-YEAR lack Morris rAdv. ingez. Meaj HEDEN: 28 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. MISLUKTE RECORDPOGING VAN MARYSE HILSZ. PORT ETIENNE, 30 December (Havas) De aviatrice Maryse Hilsz, die gisteren van het vliegveld Istres is opgestegen om een po ging te doen het record te verbeteren voor een afstandvlucht met een klein éénpersoon- vliegtuig was vanochtend te half acht ge dwongen te Port Etienne te dalen. Zij heeft het record niet verbeterd. Drie stukken uit het Frans Halsmuseum naar San Francisco. Bioscopen. 17 BINNENLAND. De Hilvcrsumsche Kantonrechter neemt een belangrijke beslissing inzake emigranten. 3 BUITENLAND. Als gevolg van den Duitschen wensch de duikbootvloot uit te breiden zijn te Londen besprekingen begonnen. 5 Berlijn verwacht voorloopig geen verbete ring in de betrekkingen met Amerika. 5 De Spaanschc republikeinen zijn een tegen aanval begonnen aan het Catalaansche front. SPORT. Landau staat In het schaaktournooi te Has tings gelijk met Szabo aan den kop. 13 ARTIKELEN enz. R. P.: Oud en Nieuw. 1 Zij, die ons in 1938 door den dood ontvielen. 2 P. v. d. Hem: De wereldverkeerschaos. 3 Nieuwjaarszangen. 4 H. D. Vertelling: Weerzien op Oudejaar. 4 Van onzen Berlijnsehen correspondent: Kerst impressies uit Duitschland. 5 Van onzen Berlünsehen correspondent: Goe- ring's advies: Opvoering der productie. 9 v. H.: Wat doet U in uw vrijen tijd? 15 Wat In 1938 de aandacht trok. 19. 20. 21 en 22 De Burgerlijke Stand van Haarlem Is opge nomen op 23

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1