1 TENTOONSTELLING HA'AKLEM'S DAGBLAD 23 UIT DE OMSTREKEN HALFWEG Zwanenburg in het duister. Welgeslaagde oefening van den Luchtbeschermingsdienst. Het vak Zwanenburg van den Luchtbescher mingsdienst der gemeente Haarlemmermeer heeft zijn eerste verduisteringsproef gehouden onder leiding van den vakleider, den heer H. v d. Ban, aan welke proef tevens was verbonden een praktische oefening voor de leden van de Afdeeling HalfwegZwanenburg van de Ne-, derlandsche Vereeniging „Eerste Hulp Bij On-i gelukken". Reeds geruimen tijd vóór den aanvang dei- oefening verzamelden de medewerkenden zich in Café „Zwanenburg" aan de Lindenlaan, waar bij ons bleek, dat Zwanenburg ten aanzien van de luchtbescherming over een groof aantal vrij willigers beschikt. Vooral de afdeeling „hulp politie" bleek zeer sterk bezet te zyn en tegen het uur van «aanvang der oefening trok een heel leger „politiemannen" de verschillende lanen van dit tuindorp in om de vereischte controle op de-verduistering en de afscherming der lich ten uit' te oefenen. "Hoeveel hier en daar nog wel op- en aanmer kingen te maken waren en waarschuwingen moesten worden uitgedeeld, kan ten aanzien van deze yerduisteringsproef in het algemeen ge zegd worden, dat zij goed geslaagd is en de be woners reeds thans op voldoende wijze medewer king hadden verleend. Intusschen waren ook de verschillende „red dingsploegen" van de E. H, B. O., voorzien van brancards, uitgerukt om de diverse „gewonden" op te zoeken, ter plaatse te verbinden en op de brancards te vervoeren naar het „noodlazaret" in Café „Zwanenburg". Inmiddels bleek dit voor deze reddingsploegen lang geen gemakkelijke taak te zijn, aangezien de duisternis en de kou de' het verbinden zeer bemoeilijkten. De waar de van deze praktische oefening werd hierdoor echter niet weinig verhoogd. Na verloop van tijd keerden de 7 ploegen met hun gewonden op de brancards echter allen terug in Café „Zwanenburg", waar intusschen ook de andere medewerkers waren gearriveerd, waarna het Hoofd van den Luchtbeschermings dienst in de gemeente Haarlemmermeer, de heer W. Slob, in een korte rede dank bracht aan de verschillende medewerkenden aan deze oefe ning en aan de bevolking voor hare medewer king tot het welslagen. FEESTAVOND VOETBALVEREENIGING In de zaal van café Cornelissen hield de Voet- balvereeniging „Halfweg" haar jaarlijkschen feestavond, die begonnen werd met eenige zang nummers van het Trio Clajejo. „De Vagebonden" opgevoerd door drie juniores van „Halfweg" werd goed gespeeld; het Hawaii Trio „Otto Dora zorgde voor een aardige afwisseling. Er volgde een gezellig bal tot des nachts drie uur. HAARLEMMERLIEDE BURGERLIJKE STAND Getrouwd: Jan Kos, 21 jaar, en Aleida E. Roe lof s, 21 jaar. Overleden: J. B. G. Krooman, oud 66 jaar, echtgenoot van J. Tuin er. ZANDVOORT O. s. s. Zondag 1 Januari komt de gymnastiekvereeni- gihg O. S. S. samen in de Loefhoeck. Te 8 uur wordt begonnen met de trekking van de verlo ting. Daarna zal de voorzitter mededeelingen doen over de viering van het a.s. jubileum. De avond zal verder op gezellige wijze worden door gebracht. LIEFDADIGHEIDS-VOETBALWEDSTRIJD. Onder auspiciën van de voetbalvereeniging „Zandvoort" en met medewerking van de voetbalvereeniging „Zeemeeuwen" wordt Zon dag 1 Januari op het Zandvoort-terrein een wedstrijd gespeeld tusschen Zandvoort I en Oud-Zandvoort I. De helft van de opbrengst wordt afgestaan aan „Onderling Hulpbetoon", de andere helft wordt door de vereenigingen Zandvoort en Zeemeeuwen gedeeld. Het oud-Zandvoortsche elftal zal waar schijnlijk als volgt zijn samengesteld: H. de Jong (doel); J. Water, J. Keur (achter), J. Schaap, A. Beekhuis, W. Molenaar (midden), H. Schut, W. Koper, S. Houtkamp, J. Kees man, G. Paap (voor). HEEMSTEDE RETRIBUTIEGELD VERORDENING In de Raadsvergadering van 22 September 1938 zoo schrijven B. en W. aan den Raad. werd een wijziging gebracht in de verordening op de hef fing van het Retributiegeld, zulks in verband met het arrest van den Hoogen Raad van 8 Juni 1938. Tegen de voorgêstelde wijziging bestaat bij het Departement van Binnenlandsche Zaken geen bezwaar: echter wel tegen eenige vroe ger goedgekeurde bepalingen, die naar het oordeel van het Departement thans ook getoetst moeten worden aan art. 37 der Middelbaar On derwijswet, omdat de retributiegeldverordening volgens dit arrest naar haar aard is een heffing van schoolgeld. De belangrijke punten, waarover het hier gaat. zijn de volgende- Volgens onze verordening is Voor eiken leer ling een minimum-schoolgeld verschuldigd van f 30.—. Art. 37 der M.O. wet eischt van een gemeen te, die een H. B. S. in stand houdt (wij hebben steeds ontkend, dat dit in Heemstede hét geval was) opneming in de verordening van een hoofdsom beneden welke geen schoolgeld is ver schuldigd, zoodat van de minst draagkrachtigen geen retributiegeld meer mag worden geheven. Het tarief is nu zoodanig ingericht, dat aan de wet wordt voldaan. Nu onze retributiegeld-regeling volledig moet worden beschouwd als 'n schoolgeldverordening, moet ook de bestaande korting op het schoolgeld voor het gelijktijdig schoolbezoek door leerlin gen uit één gezin worden aangepast aan de wet telijke bepalingen. Bij den vorm der korting, die hier is gekozen, moet thans ook rekening wor den gehouden met leerlingen van het lager-, nij verheids- en hooger onderwijs. De verordening is op dit punt eveneens aan de gestelde eischen aangepast. B. en W stellen voor het Raadsbesluit van 22 September 1938 in te trekken en de verorde ning op het Retributiegeld opnieuw vast te stellen. De Gemeeiite-Begrooling. Antwoord van B. en W. op het rapport van de Financiëele Commissie. B. en W. schrijven aan den raad: Naar aanleiding van het door de Financieele Commissie uitgebrachte advies over de ontwerp begrotingen voor het jaar 1939 declen B. en W. het volgende mede: Gasbedrijf. Bij nadere overweging is gebleken, dat de voor 1938 geraamde opbrengst te laag is ge steld. De ontvangst over dat jaar zal vermoe delijk f 2200 a f 2400 bedragen. Tegenover deze opbrengst kan de raming voor 1939 als juist worden aangenomen. Reinigingsdienst B. en W. zullen de aandacht van de ingezete nen speciaal vestigen op het bepaalde in art 154 der Alg. Politieverordening, handelende over de erontreiniging van openbare wegen, terwijl daarna op de naleving dezer bepaling nauw lettend zal worden toegezien. Zwemvijvers en badhuis. Bij de samenstelling van de begrooting voor de zwemvijvers werd rekening gehouden met de over 1938 bekend zijnde cijfers. De abonne mentsgelden geraamd op f 4650 bedroegen f3500 zoodat het bestuur geen hooger bedrag meende te mogen ramen. De weersomstandig heden voor het gebruik van een open bad inrichting waren in 1938 algemeen ongunstig terwijl ook meerdere bekendheid met het sport- fondsenbad op het bezoek ongetwijfeld van in vloed is. Hulpbehoevende kraamvrouwen. Bij de samenstelling van de begrooting heb ben wij ons in beginsel op het standpunt ge plaatst, dat verhooging van subsidies niet moest plaats hebben. Wij ontkennen niet dat de be moeiingen van het Fonds tot behartiging der belangen van hulpbehoevende kraamvrouwen toenemen, waardoor extra hulp noodig kan zijn. Tegen verhooging van het subsidie aan dit Fonds van f 1300 tot f 1500 zullen wij ons dan ook niet verzetten. Speeltuinen. B. en W. stellen verder voor, een post subsidie aan speeltuinverenigingen in te stellen ad f 100 ten einde daaruit elk der beide speeltuin verenigingen een subsidie van f 50 te kunnen verstrekken, omdat deze blijkens de ingezonden begrootingen financieele hulp behoeven. Brug Adriaan Pauwlaan. De verzakkingen, welke zijn voorgekomen bij de brug in de Adriaan .Pauwlaan werden ver oorzaakt doordat zich in het riool bij deze brug een nooduitlaat bevond, waar bij noodweei-, zoo als dat een enkele maal is voorgekomen, het water met kracht over heen ging, hetwelk lot wegspoeling van zand en verzakking aanlei ding gaf. Na de vez-zakking in September 1937 is deze nooduitlaat dicht gemaakt, zoodat daar mede dus de oorzaak is weggenomen. Nadien is ook geen verzakking meer voorgekomen. Uitkeering aan Rijnland De geraamde uitkeering ad f 1200 aan het Hoogheemraadschap van Rijnland is, volgens een ontvangen vergunning, verschuldigd voor het loozen van verontreinigd rioolwater op Rijnland's boezem en voor het hebben van nood- uitlaten. Zij is bedoeld als bijdrage in de kosten, door Rijnland te maken voor het zuiver houden van het boezemwater. Arbeiderswoningbouw Een nadere toelichting bij den memoriepost op den kapitaaldienst terzake de stichting van ar beiderswoningen is achterwege gelaten, omdat bij den Raad de bedoeling daarvan voldoende bekend werd verondersteld. Saldo 1938. Op de vraag of wij meer dan een flauw idee hebben over het te verwachten batig saldo van 1938 zouden wij ontkennend willen antwoorden De dienst 1938 sluit eerst op 1 Juli 1939, zoodat het thans o.i.'te vróëg is daarover reeds een oordeel kenbaar te maken. Wel zullen enkele factoren, die in belangrijke mate hebben mede gewerkt aan het vormen van het batig saldo over 1937 zich dit jaar niet of in belangrijk mindere mate voordoen, zoodat wij een aanzien lijk lager batig saldo verwachten dan over 1937. MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON Volgens den rooster van aftreding zal de heer H. M. Fockens op 1 Januari 1939 periodiek af treden als lid van het bestuur van den gemeente lijken dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon. In verband hiermede hebben B. en W. voor de voorziening in bovenvermelde vacature de na volgende voordracht opgemaakt; 1. H. M. Fockens (aftredend); 2. G. H. Versluis. Electriciteitstarieven. B. en W. ontraden aanneming voorstel- Kromhout. B. en W. schrijven o.a. aan den Raad: Naar aanleiding van de door oiis ingediende ontwei-p-begrootingen voor 1939 heeft het lid van den Raad, de heer Piet Kromhout, een voor- stel gedaan om den prijs van electriciteit met gemiddeld 3 cent per kWh. te verlagen en om ter dekking" hiervan het aantal opcenten op de gemeentefondsbelasting met 10 te verhoogen en de eventueel daarboven benoodigde gelden te putten uit den post onvoorziene uitgaven De voorsteller ziet blijkbaar in belastingver- hooging, welke noodig zou zijn om tariefsverla- ging door te voeren, minder bezwaren dan wij en ook minder dan de meerderheid van den Raad, blijkens zijn uitspraak van 25 Januari 1938 over het toen behandelde voorstel. Daar wij die bezwaren nog aanwezig achten en meenen te mogen verwachten, dat bedoelde meerderheid dat standpunt nog deelt, meenen wij dus aanneming van het voorstel-Kromhout ernstig te moeten ontraden SIGARENMAGAZIJN Fa. J. H. MAARTENSE. Wij vernemen dat deze zaak, gevestigd Zandvoortschelaan 142, alhier, in andere handen is overgegaan. De zaak wordt onder deskundige leiding geheel gereorganiseerd en voortgezet, onder den naam sigarenmagazijn Opcentenheffing Personeele Belasting. B. en W. tegen het voorstel-Disselkoen De Tello. Het door de leden van den Raad, de heeren H. J. W. Disselkoen en W. A. de Tello inge zonden voorstel om het aantal opcenten op de personeele belasting te verlagen: voor woningen met een huurwaarde van ten hoogste f 300 per jaar tot 50; voor woningen met een huurwaarde van f 301 tot f 400 per jaar tot 80, geeft B. en W. aanleiding o.a. het volgende op te merken. De vereischte geleidelijke stijging van het aantal opcenten ontbreekt o.i. geheel in het voorstel. Indien dit zou worden aangenomen, zou het hierop neerkomen, dat het aantal op centen werd bepaald op 50 en dat het zeer ongeleidelijk steeg tot 120. Wij zijn overtuigd, dat dit de koninklijke goedkeuring niet zal verkrijgen. Ook al zou aan dit technische bezwaar wor den tegemoetgekomen. meenen wij toch den Raad met klem te moeten ontraden in te gaan op voorstellen tot het invoeren van progessieve opcenten, omdat in het wettelijk tarief reeds een zeer belangrijke progressie is opgenomen. In de klasse waarin onze gemeente is ge rangschikt zijn perceelen met een huurwaarde van f 175 en daar beneden onbelast. Voor alle overige perceelen wordt een bedrag van f 170 onbelast gelaten. Juist dit onbelast laten tot hetzelfde bedrag heeft tengevolge, dat lage huren procentsge- wijze zeer laag worden belast, welke verla ging nog verder wordt doorgevoerd door de progressie bij den kinderaftrek. Bij aanneming van het voorstel wordt het belasting-verlies door ons geschat op f 9.800. Indien dit verlies zou moeten worden gevon den door verhooging der opcenten voor de xerceelen van f 400 en hooger, wordt de ver- ïouding voor laatstgenoemde perceelen nóg ongunstiger. B. en W. adviseeren tot verwerping van het voorstel. „Omscholing" van bloemist- arbeiders. B. en W. willen geen afzonderlijk crediet. Naar aanleiding van het door de heeren W. A. de Tello en H. J. W. B. Disselkoen inge zonden voorstel: ,De Raad, van oordeel dat een onderzoek naar de mogelijkheid van Omscholing van werklooze bloemistarbeiders wenschelijk is, noodigt B. en W. uit, een zoodanig onderzoek in'te stellen, en besluit een crediet van f 1.000 (Duizend gulden) tot dat doel ter beschikking van B en W. te stellen", schrijven B. en W. o.a. aan den Raad: Bij ons college is dit punt meermalen in be spreking geweest. In den winter van 1937/1938 werd een cursus geopend in autogeen lasschen, omdat in dit vak aan geschoolde arbeiders, hoewel niet hier, maar elders, behoefte bleek te bestaan. Het aantal deelnemers aan dezen cursus was groot, doch resultaat met „omscholing" kon niet worden bereikt, omdat de deelnemers be hoorden tot de categorie van personen, die op grond van hun leeftijd niet meer in aanmer king konden komen om als leerling-lasscher elders werk te aanvaarden. Nader gevoerde besprekingen hebben geen resultaat opgeleverd. B. en W. besteden dus aan het in het voorstel omschreven onderwerp aandacht. Aangezien thans niet is te bepalen, welke uitgaven een nieuw onderzoek zal vorde ren. meenen wij, dat de eventueeie kosten, welke toch worden gedaan ten behoeve van de werkloozen. zouden kunnen worden bestre den uit den post „steun aan werkloozen" en achten wij het niet noodzakelijk daarvoor een afzonderlijk crediet als door de voorstellers wordt gedaan te verleenen. Afschaffing van meterbuur. B. en W. zien er geen aanleiding voor. B. en W. schrijven o.a. aan den Raad: De leden van den Raad, de heeren W. A. de Tello en H. Disselkoen, hebben een voorstel gedaan om te besluiten tot geleidelijke af schaffing van de meterhuren voor gas, water en electriciteit. De voorstellers gaan daarbij blijkbaar van de verkeerde gedachte uit, dat het woord meterhuur letterlijk moet worden opgevat. De meterhuur moet echter niet uitsluitend worden beschouwd als een vergoe.ding voor de onkos ten verbonden aan het gebruik van den meter. De exploitatiekosten van den meter vormen slechts een klein gedeelte van de vaste lasten, die elke gebruiker aan het bedrijf veroorzaakt. Wij wijzen hierbij op de kosten van meter opname, administratie, incasso en aanslui ting. Verder komen hier nog by de vaste las ten van het buizennet en van de productie- installatie. Het is practisch niet uitvoerbaar om het ge- heele bedrag der vaste lasten op de verbrui kers te verhalen in den vorm van een vast recht, omdat dan de kleine verbruikers veel meer zouden betalen. Naar onze meening moet de meterhuur wor den beschouwd als een vergoeding zij het dan slechts een kleine in de vaste bedrijfs lasten. Als zoodanig is dan ook de bijdrage, die van de verbruikers gevraagd wordt, billijk en bestaat o.i. voor afschaffing geen enkele aanleiding. BENNEBROEK Groentewagen reed zonder licht. Aanrijding het gevolg. Een groentewagen, bespannen met een paard, reed op den Rijksstraatweg te Bennebroek, zon der voorzien te zijn van de vereischte verlich ting. Nabij de Bagatellebrug werd de groente wagen door een uit de richting Haarlem komen de vrachtauto "ingehaald, cn omdat béide wa gens niet" behoorlijk verlicht waren, werd de groentewagen niet tijdig door den bestuurder van de vrachtauto opgemerkt. Een aanrijding was het gevolg, waarbij de groentewagen groo- tendeels werd vernield. De groente lag over den weg verspreid en een zich op de kar bevindende aardappelschilmachine werd volkomen vernield. Ook de vrachtauto kreeg schade, doch de bei de bestuurders kwamen er met zeer lichte ver wondingen af. Door de politie werd tegen beiden proces-ver baal opgemaakt. HAARLEMMERMEER OP HEETERDAAD IN 'T KIPPENHOK BETRAPT. Door de politie te Nieuw-Vennep is zekere S„ wonende te Abbenes. aangehouden en naar Hoofddorp overgebracht. Hij werd n.l. door den landbouwer v. W. te Abbenes op heeter- daad in het kippenhok betrapt bij het stelen van kippen. Van W. hoorde in den nacht een hevig ge kakel en ging eens op onderzoek uit, maar nam daartoe zijn geweer mee. Bij het kippern hok gekomen trof hij daarin S. aan, die reeds één kip bemachtigd had. Den laatsten tijd vermiste v. W, geregeld één a 2 kippen tot hij ten slotte liefst een dertigtal vermiste. Vandaar zijn gewapend optreden. Hij hield den kippendief in bedwang en waarschuwde intusschen de politie. HET WAS MAAR VOOR AFWISSELING. Gisteren is door den landbouwer R. te Nieuw-Vennep aangifte gedaan bij de politie, dat in den nacht een pink, die met nog enkele dieren op de mestvaalt huisde, verdwenen was. .Daar vermoed werd, dat het dier gestolen was, begaf de politie zich onmiddellijk naar de weekmarkt te Leiden, waar van het beest echter geen spoor was te vinden. Eenmaal weer thuisgekomen, bleek dat het dier blijkbaar genoeg had gekregen van de mestvaalt en op zoek gegaan was naar een 'risschere omgeving die het bii een anderen andbouwer vond. De eigenaar heeft zijn beestje spoedig terug gehaald enweer op de mestvaalt gebracht RAADSVERGADERING De Raad dezer gemeente vergaderde ten raadhuize onder presidium van Mr. A. Slob. Alle leden waren aanwezig. Installatie. Begonnen wordt met de beëediging en in stallatie van den heer A. Bax, nieuw s.d. raadslid in de vacature-Troost. De fractieleider P. Joore leidt den nieuwe ling binnen, waar hij na de beëediging door den burgemeester wordt toegesproken. Benoemingen. Tot onderwijzer aan de Openbare Ulo-school te Hoofddorp wordt no. 1 van de voordracht de heer E. J. v. d. Zee uit Rotterdam met al- gemeene stemmen gekozen. In de plaatselijke Gezondheidscommissie werd een nieuw lid gekozen. Voorgesteld werd het zittende lid Dr. Schreuder uit Nieuw- Vennep te herbenoemen, hetgeen geschiedt. Wijzigingen. Op voorstel van Ged. Staten wordt een raadsbesluit inzake opnemen van kasgelden voor den dienst 1939 gewijzigd. Nieuwe Ziekenauto. Voorgesteld werd een nieuwe ziekenauto aan te schaffen en de oude voor speciale ge vallen te behouden. De heeren Bos en v. d Ban willen in die auto verwarming zien aangebracht. Financieele regelingen daartoe worden ge troffen. Landarbeiderswei. Voor Th. Noorloos, G. v. Stam. J. Vissers. J. v. Limpt, wordt een voorschot krachtens de Landarbeiderswet verleend. Behandeling der begrooting. Voor de behandeling van de begrooting voor het dienstjaar 1939 geeft de voorzitter gelegenheid voor algemeene beschouwingen. De heer Van Wijk (a.r.), Ransdorp (c.h.), mevr. On os (s.d.a.p.), v. d. Ban llib.i, v. Delden (comm.) maken hiervan gebruik. Weth. O u w e r k e r k merkt op dat tevre denheid blijkt uit de beschouwingen en de verlanglijstjes nu klein dienen te blijven, daar de begrooting anders niet zou kloppen. Weth. Koning dankt den raad daar vrij wel geen critiek werd uitgesproken over zijn beleid over de sociale zaken. Weth. de Zeeuw is zelfs verheugd over de klanken geuit over zijn afdeeling Open bare Werken. De diensten als vuilnisberging woningtoestanden e.a. laat spreker de revue passeeren. De voorzitter brengt dank aan de raadsleden, wethouders, mr. Jansonius en an dere medewerkenden en hoopt voor Oude jaarsavond de begrooting te kunnen vaststel len. De fractieleiders maken nog enkele opmer kingen waarna artikelsgewijs tot behande ling van de begrooting wordt overgegaan. De heer Joore (s.d.) wil meer raadsver gaderingen houden; de heer Otte zag de presentiegelden voor de verkiezingen waarne met de helft verhoogd. Met de eerste vraag, aldus de voorzitter kan rekening gehouden worden, het tweede zullen Ged. Staten niet goedkeuren. De heer Bos: In de begrooting wordt ge sproken over 2 nieuwe politie-agenten, terwijl dit aantal 5 blijkt te zijn. I-Iij hoopt dat mel de wenschen der R.K. rekening wordt ge houden. Voorts wenscht hij een regeling met het P.E.N. en ten goede van ons gasbe drijf, gas-straatverlichting. De voorzitter: Inderdaad zijn er bij de 2 agenten nog 3 bijgevoegd. Het College had gedacht met 2 te kunnen volstaan, de inspecteur vónd dat er beslist 5 noodig wa> ren' voor een juiste arbeicüverdeeling. Als de raad accoord gaat er eerst voorloopig 3 aan te stellen, zal de voorzitter ervoor zorg dra - gen, dat in overleg met den inspecteur één daarvan RH. is. Inzake de straatverlichting moet eerst overlegd worden met het P.E.N De heer Joore (s.d.) Met het woonwagen kamp is het allertreurigst gesteld het tart iedere beschrijving. De voorzitter antwoordt dat naar een ander terrein wordt uitgezien Nogmaals bepleit de here Joore de ver lichting van den Bennebroekerweg, daar deze weg dicht bebouwd is. De heer Ransdorp (r.k.) wil het met gas eens probeeren. Deze proef is in Zwanenburg reeds gehouden en voldeed uitstekend De heer Bos merkt op dat het zwembassin in Zwanenburg op Zondag open is! Zijn er ook gemengde zonnebaden? Daarin schuilt groot gevaar. De voorzitter zal dit onderzoeken. De Zweminrichting „De Blauwe Bengel" verzocht subsidie voor school-zwemonder wijs. hetgeen instemming vindt. De heer Ransdorp is tegen de toelage ad f 150 voor den heer Gevers, opzichter. Als zijn salaris te laag is dan verhoogen, maar niet telkens een toelage. Ook de her Joore is die meening toegedaan. Met de idee van de heer Joore een opzichter aan te stellen voor de mooie beplantingen, zou weth. de Zeeuw gaarne mee willen gaan. Bij de mee ning van den heer Ransdorp omtrent de toe lage sluit zich ook de heer v. d. Helder (r.k.> aan. Als de voorzitter antwoordt dat in de gemeentewet staat dat B. en W. dit mogen doen. antwoordt- hij dat de post dan niet in de begrooting thuishoort. Weth. Ouwerkerk zegt dan dat voor de schoolbibliotheek niet f 50 maar f 250 is uit getrokken. Ondersteuning De voorzitter zegt dat B. en W. begin 1938 dachten tot belastingverlaging. Burg. Armbestuur kwam echter om nieuwe subsidie Moet hierin een reorganisatie komen? De heer Van Wijk: Het blijvend helpen der armen komt neer op op de gemeente. De huidige toestand bevredigt niet geheel. Besloten wordt dan een Commissie met B en W. en een vertegenwoordiger uit elke raadsfractie te benoemen. Zonder hoofdelijke stemming wordt hierna de begrooting vastgesteld. BESOMMINGEN. Treilers: Manden 150 Brulnvisch IJM S7 I 2940 Loggers: KW 169 f 110, KW 78 f 1700, KW 74 f 2050. Loggers niet versche haring: SCH 180 f 310. SCH 89 f 330, SCII 72 f 300, SCH 81 f 180, SCH 46 f 210, VL 103 f 120, VL 97 f 680, VL 114 f 40. VI, 190 f 520, VL 195 f 750 VL 197 f 400. VL 199 f 570 Alleen IJM Crt. VERWACHTE VI SCII A AN VOER. Thuisstoomcnde voor de Maandagmarkt: Caroline IJm. 26, 20 m. schelvisch, 130 m. gestripte braadschelvisch, 180 m. dichte braadschelvisch. 500 m. koolvisch, 80 m. gul en kabeljauw, 120 m. wijting. 10 m. varia Totaal 1040 manden benevens 300 stuks stijve ka beljauw. Hercules, IJM. 196. Vangst: 500 m. koolvisch, 100 m. wijting en radio, 135 m. gul en kabel jauw, 50 m. braadschelvisch, 5 m. schelvisch. Totaal 790 manden benevens 75 stuks stijve kabel j auw. Flamingo IJM. 24. Vangst: 800 m. koolvisch. 120 m. wijting. 120 m. gul, 200 m. braadschel visch, 40 m. schelvisch. 50 m. radio, 5 m. stock a bit, 5 m. makreel. Totaal 1340 manden benevens 120 stuks kabeljauw. Witte Zee, LJrn. 147. Vangst: 80 m. schel visch, 125 m. braadschelvisch, 40 m. gul en kabeljauw, 90 m. radio, 35 m. wijting, 5 m. varia. Totaal 375 mandeix benevens 110 stuks stijve kabeljauw. DRIEHUIS Het crematorium in 1938. In 1938 hebben in het crematorium op Wes- terveld 870 crematies plaats gehad, tegen 890 in 1937. 791 in 1936 en 747 in 1935. Het hoogste aantal per maand in 1938 was Maart met 82; Dec. 1937 leverde met 97 cre maties het grootste aantal op. dat ooit in één maand werd bereikt. IJMUIDEN IJMUIDER MARKTBERICHT. (Versche visch.) Tarbot 125—100 ct. per K.G. Tong 11094 ct. per K.G. Heilbot 95 ct. per K.G. Griet f 29—16.50 per 50 K.G. Groote schol f 17.50—15.50 per 50 K.G. Middel schol f 21.00—15.50 per 50 K.G Zetschol 35—22 per 50 K.G. Kleinschol f 30.00—7.50 per 50 K.G. Schar f 116 per 50 K.G. Groote gul f 8.00—7.50 per 50 K.G. Wijting f 2.60—0.85 per 50 K G. Versche haring f 3.50 -2.70 per 50 K.G. Kleine gul f 7 50- 4.50 per 59 K.G. Kabeljauw f 60 —42 per 125 K.G. Rog f 148.50 per koop. (Is reeds ln een deel eener vorige oplaag oogenomen.) Re Europeesche roeikampioen- schappen. Naar het A.N.P. verneemt is het vrijwel zeker, dat de Europeesche roeikampioenschappen in 1939 wederom op de Boschbaan te Amsterdam worden gehouden. Als data worden genoemd Vrijdag 1, Zaterdag 2 en Zondag 3 September. van werken van Aart van Dobbenburgh- (Kunsfzaal Leffelaar.) Twee maanden geleden hebben wij in ons blad den lithograaf Van Dobbenburgh een feuilleton gewijd, dat toen samenviel met zijn expositie bij Van Lier te Amsterdam. Het werk wordt nu, onder auspiciën der Haarlemsche afdeeling van het Kunstverbond, ook te Haar lem getoond. Onze waardeering voor wat Van Dobbenburgh als graficus presteert, mogen we dus bekend veronderstellen. Vele bladen, toen door ons genoemd, kan men hier. in uit stekende afdrukken terugvinden en voor de in ons land zoo uitzonderlijke technische door kneedheid van den kunstenaar onze bewonde ring dcelen. De tharmeerende kleine compo sities met herfstastertjes, die andere met viooltjes, beide als uit een achttlende-eeuwsch sentiment, ontsproten, zijn ook hier en vormen met de even aantrekkelijke kleine crocussen een trio. waaruit men zien kan hoe de nei gingen van den teekenaar vaak naar een zekére ..Niedlichkeit", lieftalligheid, kunnen uitgaan. Er is een schroomvallig respect voor de fijnheid der natuur in den kunstenaar, die zich ook uit als hij de werkhanden van zijn drukker teekent. waarvan de aderen op de polsen fijn-doorzichtig zich laten raden in het zilverig zwart- en wit. zonder de forschheid der vingertoppen, die het werk immers ver richten, schade of afbreuk te doen. En weer anders geeft hij de als nerveus zich kartelende aren van een irisblad op de bloedvol-rijpe dracht van druiventrossen. Er is in dit alles nooit overdrijving, de kenmerkende hoedanig heden worden in dit werk rustig en zonder opdringerigheid naar voren gebracht Er is in de genegenheid die Van Dobbenburgh koes tert voor de dingen, die hij teekent. altijd iets van den schroomvollen afstand, dien hij er tegenover bewaart. Professor Huizinga's spel element in de beeldende kunst waarover wij het gister in dit blad hadden lijkt hier onvindbaar; een ietsje speelsche humor zou men slechts spaarzaam in de arabesken van het bijwerk rondom de bloemstukken bij voorbeeld kunnen aanwijzen. Om te ver duidelijken wat ik bedoel, zou ik naast de door Van Dobbenburgh zoozeer en terecht bewonderde klassieke lithografen als Re- don en de romantici der vorige eeuw, een nog levend artist als Charles Guérin, in ons land veel te weinig bekend, willen leggen. Wat deze aan lichte muziek aan den zwaren llthografi- schen steen weet te ontlokken zou ook onzen Hollandschen kunstenaar bekoren, vermoed ik. Waar bij ons de origineele litho bijna nim mer als boekillustratie benut werd, bleven de opmerkelijke resultaten dier artistieke com binatie vrijwel onopgemerkt. Men gaf, in de gunstigste gevallen de voorkeur aan de hout snede en bleef kopschuw voor de lithografische boekverluchting door de burgerlijke dingetjes die men in het midden der vorige eeuw hier fabriekte (met enkele uitzonderingen) en door de heerschappij der rechtzinnige ideeën over boekverluchting van William Morris en zijn school. Maartout ca passé. En er komt wellicht wel weer een tijd dat men ook het lithografisch talent van een Van Dobbenburgh voor het boek annexeert. Voor het affiche heeft hij reeds meermalen getoond dingen van schoonheid te kunnen maken die tegelijkertijd aan hun roeping, de aandacht te trekken, beantwoordden. Die voor het Reclasseerlngswerk zijn prachtbladen in hun soort geworden. En op deze expositie kan men dan in het voorbijgaan nog zien, hoezeer een handdruk van een machinale oplaagdruk in kleur, in warmte, in muzikaliteit verschilt. J. H. DE BOIS. bURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 30 December. Bevallen 27 December: G. T. Duijn—Frenafj, z.; 29 December: M. P. van der Berg—Mole naar, z.; J. A. M. v. d. Kerkhof—Jansen, z.; 30 December: C. M. Hoogewoonink—Nijssen. d. Overleden 29 December: E. M. Cramer Daudeij, 78 j.. Regentesselaan; A. W. Wisse, 80 j.. Kamperlaan; J. Monnikendam. 71 j.. Ged. Raamgracht: A. D van Velzen—Hemker. 75 j., (Brouwersstraat; J. Balkenende, 18 j.. Hazepa- terslaan; S. Reitsma, 72 j., Rustenburgerlaan; F. E. Nix, 67 j., Bilderdijkstraat.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 27