ZIJ, DIE ONS IN 1938 DOOR DEN DOOD ONTVIELEN. Haarlem en Omstreken Binnenland. Buitenland. Nieuws in het kort. ZATïïrp >r HAARLEM'S DAGBLAD 2 In 1938 overleden uit Haarlem en omstre ken o.a.: In JANUARI: Jonkvr. Henriëtte de la Bassecour Caan, douairière Jhr. A. W. G. van Riemsdijk. II. Hogenbirk, wethouder te Bloemendaal. II. N. Hartgerink, oud-lid van den gemeente raad van Haarlemmerliede. Jacob de Graaf, altist en tweede slagwerker bij de H. O. V. P. C. Roodenburg, oud-hoofdcommies bij den Incassodienst te Haarlem. W. J. C. Wijsmuller, te Heemstede, oud-be stuurslid der Sociëteit Vereeniging te Haarlem. In FEBRUARI: W. Cnossen, inspecteur bij Openbare Werken te Haarlem. M. N. Beets, oud-secretaris te Haariem. J. C. Caderius van Veen, eigenaar van een be kende meubelzaak te Haarlem. P. J. M. Verschure, oud-lid van Ged. Staten van Noord-Holland. In MAART: Jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen, oud- vice-president van de Arrondissemenst-Recht- bank te Haarlem. Pastoor F. C. van Beukering te Haarlem. Mevrouw J. Maarschalk-Coppenaal, eehtge- noote van den oud-burgemeester van Haarlem. P. Kalbfleisch, oud-referendaris ten Stadhuize te Haarlem. Dr. K. Edel, huidarts te Haarlem. Hans de Bock, componist en pianist te Heem stede. E. ten Broeke, oud-hoofd eener school te Haarlem. In APRIL: Mr. Joh. Enschedé, lid der Grafische Inrich ting N.V. Joh. Enschedé en Zonen. J. W. van Santé, bouwkundige en aannemer te Haarlem. H. de Jong, oud-hoofdcornmies bij de Poste rijen te Haarlem. S. W. de Clercq, oud-voorzitter der H. O. V. In MEI: J. D. Franse, oud-hoofd eener school te Haarlem. P. Crama, bekend geheelonthouder en vegeta riër te Haarlem. G. van den Boogaard, ouderling bij de Ger. Kerk en bestuurslid van de Schoolvereeniging „Groen van Prinsterer" te Haarlem. Mr. W. F. C. C. Pijnacker Hordijk, oud-ge meente-secretaris van Haarlem. In JUNI: Mej. A. G. de Leeuw (Geertruida Carelsen), bekende schrijfster te Haarlem. C. Sluis, boekhouder-administrateur van het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem. K. Brants, oud-hoofdinspecteur van het Lager Onderwijs en oud-raadslid van Haarlem. H. G. Hcybrock, ridder in de Militaire Wil lemsorde te Haarlem. Mels Jurriaan Meyers, te Haarlem, oud-strij der in den Zuid-Afrikaanschen Boerenoorlog. In JULI: M. Jessurun, arts te Haarlem. E. W. Scholten, te Bloemendaal, bekend in dustrieel. Vrouwe Isabel le Backer, douairière Jhr. Mr. D. E. van Lennep, weduwe van den oud-burge meester van Heemstede. Mevrouw A. J. Schiril-Hol, bekend zangpae- dagoge te Haarlem. L. Schoorl Sr., directeur van de Nederlandsche Raffinaderij van Petroleumproducten aan den Spaarndammerweg en voorzitter van het man nenkoor „Die Spaerne Sanghers". In AUGUSTUS: G. Ivruyt, te Heemstede, oud-gezagvoerder der Stoomvaart Maatschappij „Nederland". Dr. F. den Haan, te Haarlem, oud-Landsarchi- varis te Batavia*. In SEPTEMBER: II. van Bockhooven, bestuurslid van het Doops gezind Zangkoor te Haarlem. In OCTOBER: G. J. Bouman, raadslid te Haarlem. D. Scheer, Kerkeraadslid Evang. Luth. Ge meente en voorzitter van het college van Diake nen te Haarlem. A. Heeroma, te Haarlem, oud-commissaris van politie te Amsterdam. E. W. Fucks, te Haarlem, ovenbouwer van het Crematorium op Westerveld. In NOVEMBER: Dr. Ch. F. Ilaje, leeraar Nederlandsche taai en letterkunde te Haarlem. H. P. Deinum, penningmeester van Haarlem's Bloei en oud-raadslid. Ds. W. Bijlcveld, predikant bij de Chr. Geref. Kerk te Haarlem. Mr. Otto ter Haar, te Heemstede, directeur der Twentsche Bank, bijkantoor te Haarlem. S. W. F. Hendrikse, te Heemstede, directeur der Ned. Stoomv. Maatschappij „Oceaan" N.V. J. P. Haanschoten, vroeger inspecteur der P. T. T. te Haarlem. J. Volker, oud-directeur der Maatschappij tot het uitvoeren van Openbare Werken te IJmuiden J. Koning, raadslid te Zandvoort. Ds. R. van Giffen, emeritus predikant bij de Ger. Kerk te Bloemendaal. In DECEMBER: Jan Visser, schilder te Santpoort. J. A. B. Fibbe, accountant te Haarlem. Mevrouw C. S. de Veer-Blok Wijbrandi, oud presidente afdeeling Haarlem der Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen. Jos. B. C. Slaghecke, directeur van het kantoor Haarlem der Incasso-Bank N.V. V. H. J. Troupin, directeur van een steenhou werij te Haarlem. S. Reitsma, oud-directeur van het Doopsge zind Weeshuis te Haarlem. Dr. A. B. Bijnen, te Heemstede, vroeger chi rurg te Breda. F. E. Nix, te Heemstede, oud-hoofdcommies ter Provinciale Griffie van Noord-Holland. JANUARI. Gerhard Jannink, textielfabrikant, En schedé. Dr. A. N. van Praag, Seer. Ned. Bond tot be strijding van de vivisectie. Zuster Betsy Barger, adjunct-directrice Binnen-Gasthuis Amsterdam. Paul Bodifée, schilder. Mgr. prof. dl'. J. K. F. H. Schrijnen, hoog leeraar te Nijmegen. FEBRUARI: Dr. J. W. C. Goedhart, oud-directeur Rijks Herbarium. Jan Cupido, bekend menschenredder. Anton Tierie, bekend musicus. B. Alberts, thee-makelaar. Prof. dr. A. Kluyver, oud-hoogleeraar. Prof. dr. E. C. van Leersum, oud-hoogleeraar B. Wilton, directeur Scheepswerf „Wilton". Alida TartaudKlem, tooneelspeelster. Mr. W. H. M. Werker, lid van den Radioraad. MAART: Mr. S. E. J. M. van Lier, advocaat-generaal bij den Hoogen Raad. H. P. Staalman, oud lid der Tweede Kamer. Gep. luit.-gen. Van der Harst. R. J. C. baron van Pallandt, voorzitter Ned. Hockeybond. APRIL: Willem Kloos, bekend dichter. Prof. dr. J. M Janse, hoogleeraar te Leiden. Dr. H. J. Lovink, oud-directeur-generaal van den landbouw. Sybrand Kuiper, bekende Heldersche redder Dr. C. J. Vinkesteyn, oud-inspecteur dei- Gymnasia. Mr. J. D. Verbroek, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland. MEI: Dr. S. Kuiper, oud-directeur Wilhelmina- Gasthuis, Amsterdam. Prof. dr. ph. Kleintjes, hoogleeraar te Am sterdam. C. J. Klaassen, oud-redder. JUNI: Mr. A. D. W. de Vries, oud-lid van den Raad van State. Prof. L. K. Wolff, hoogleeraar te Utrecht. P. W. Waller, voorzitter Ned. Postmuseum. Prof. Ir. G. Diehl, hoogleeraar in de archi tectuur te Delft. JULI: Prof. G. J. W. Koolemans Beynen, bijz. hoog leeraar in de tropische Geneeskunde. Esther de Boer van Rijk, zeer bekend actrice Alie van WijheSmeding, schrijfster. F. W. Scholten, industrieel. N. Jannink, textielfabrikant. Dr. L. Heijcrmans, oud-directeur van den G.G.D. te Amsterdam. AUGUSTUS: A. P. Smit, bekend redder op Terschelling. Pastoor L. II. Perquin, voorzitter van den K. R. O. Mr. dr. M. Polak, oud-raadsheer in den Hoo gen Raad. Ds. J. L. Bleeker, bekend theoloog. Mr. C. Ridder van Rappard, Ned. Gezant te Berlijn. E. G. Gaarlandt, burgemeester van Gouda. SEPTEMBER: Mr. dr. I. A. van Royen, oud-burgemeester van Zwolle. Mr. P. Droogleever Fortuyn, burgemeester van Rotterdam. Ds. Bart de Ligt, bekend pacifist. Ir. A. Heldring, directeur Alg. Handelsblad. OCTOBER: Prof. dr. J. Haverschmidt, hoogleeraar te Utrecht. Clemens Brenninkmeijer, stichter van C, en A. H. C. Reliback, bekende figuur in handels kringen. NOVEMBER: Mr. L. C. A. Besier, pud-procureur-generaal bij den Hoogen Raad. J. P. Schuttevaer, uitvinder van een onzink- bare reddingboot. Dr. C. W. G. Mieremet, bestuurslid van den Ned. Roeibond. Co Breman, bekend schilder. I. Gans, directeur van „De Joodsche Inva lide". August Kiehl, bekend acteur. Prof. mr. D. van Blom, hoogleeraar te Lei den. DECEMBER: Dr. A. van Raalte, oud-directeur van den Keuringsdienst voor waren te Amsterdam. Paula de Waart, tooneellspeelster. Dina Appeldoorn, componiste. Prof. dr. A. H. de Hartog, bekend theoloog, predikant en hoogleeraar, oprichter van „De Middaghoogte". Dr. J. J. van Laar, oud-lector aan de Univer siteit van Amsterdam. J. C. Schroder, bekend journalist. JANUARI: Julius Barmat, Duitsch financier. Bernd Rosemeyer, Duitsch autorenner. FEBRUARI: Prins Nicolaas van Griekenland. Maurits Sabbe, Vlaamsch letterkundige. Eduard Anseele, oud Belgisch minister. Letroquer, oud Fransch minister. Parker Gilbert, Amerikaansch financier. Nicolai Wayda, Russisch concertzanger. MAART: Gabriele d' Annunzio, Italiaansch dichter en militair. Wladyslaw Grabski, oud Poolsch premier. Ludwig Wüllner, Duitsch voordrachtskunste naar. De maliaradja van Patiala. Johan Dcmaegt, Vlaamsch letterkundige. Miclialakopoelos, oud Grieksch premier. Emil Fey, ex Oostenrijksch vice-kanselier. Jagoda, gewezen chef van de Gpoe in Rusland. Rykof, ex Russisch volkscommissaris. Boecharin, oud-president van de Derde Inter nationale. Krestinski, ex Russisch volkscommissaris. APRIL: Fedor Sjaljapin, Russisch zanger. MEI: Octavian Goga, ex-premier van Roemenië. Carl von Ossietzky, Duitsch pacifistisch pu blicist. Generaal Cabanellas, Spaansch legeraan voerder (Nat.) Anton Lang, vertolker van de Christusrol te Oberammergau. JUNI: F. W. Vandcrbilt, Amerikaansch financier. JULI: Suzanne Lenglen, oud Fransch tenniskam pioene. Otto Bauer, uitgeweken Oostenrijksch diplo maat. Koningin Maria van Roemenië. Vorst Franz von Liechtenstein. AUGUSTUS: Dr. Held, gewezen minister-president van Beieren. Konstantin Stanislafski, Russisch tooneel- regisseur. Prof. Leo Frobenius, Duitsch Afrika-reiziger. Mgr. Andreus Hlinka, leider der Slowaaksche autonomisten, SEPTEMBER: Dr. Fritz von Opel, Duitsch industrieel. Graaf van Cavadonga, - ex-kroonprins van Spanje. Prins Arthur of Connaught, neef van koning George VI. OCTOBER: Grootvorst Cyrilus van Rusland. Jushny, Russisch cabaretleider (Der Blaue Vogel). Karei Kautsky, gewezen Oostenrijksch staats man en econoom. Ramon Franco, Spaansch vlieger (Nat.) Lord Stanley, Britsch minister van Dominions. NOVEMBER: Kemal Ataturk, president van Turkije. George Bouton, Fransch automobielfabrikant. Von Rath, Duitsche gezantschapsraad te Parijs. Koningin Maud van Noorwegen. Leopold Godowskjv Poolsch componist en pianist. DECEMBER: Cornelioe Codreanoe, leider der Roemeensche IJzeren Garde. Karei Capek, Tsjechisch roman- en tooneel- schrijver. Emile Vandervelde, voorzitter der Belgische Socialistische partij en oud-minister. Kardinaal Kakowski,, aartsbisschop van Warschau. Ingewikkelde inbraak. Brutale dieven aan den slag. Op zeer brutale wijze zijn inbrekers gis ternacht binnengedrongen in een filiaal van de firma Weinthal aan het Piet-Heinplein te 's-Gravenhage. Allereerst verschaften zij zich toegang tot het perceel in de Piet-Heinstraat, waarin het tandheelkundig instituut A.H.I.T. is bevestigd. De mogelijkheid is evenwel niet uitgesloten dat zij reeds binnen waren toen het personeel Donderdagavond het instituut verliet. Daarna doorzochten zij de verschillende ver trekken van het instituut, doch hoewel zij ook een brandkast, die op de tweede etage stond, openscheurden, vonden zij niets van hun gading. Toen zaagden zij een trede uit de trap en kwamen zoo in een leegstaand winkelperceel. Hier vergrootten zij een W.C.-raampje en vervolgden toen hun weg naar den naastgele gen sigarenwinkel. Ook hier haalden zij alles overhoop. Zij stalen f 80 in contanten en een aantal sigaren en sigaretten ter waarde van ongeveer f 300. De vluchtelingenkampen. Andere maatregelen gevraagd. Het werkcomité uit het comité voor asyl- recht bestaande uit de heeren: mr. F. M. baron van As'oeck, mr. E. H. von Baumhauer, mr. M. H. de Boer, G. Bolkestein, prof. dr. P. Geyl, mr. P. J. de Kanter, prof. dr. C. H. Ariens Kappers, prof. mr. P. Scholten, mr. G. PI. Slotemaker de Bruine en mej. mr. M. A. Teilegen, heeft aan den minister van Justitie een telegram gezonden-, waarin wordt mede gedeeld dat het comité, reeds teleurgesteld over de opneming van ill^aal binnengekomen vluchtelingen in kampen en'over de scheiding van hun gêpin, juist1 voor het Kerstfeest, dat ook voor den niet-arischen Duitscher een hoogtij is in het. familieleven, met bijzonder leedwezen de instructie verneemt tot terug zending van verder binnengekomenen.De on- dgrteekenaars dringen aan op voorafgaande notificatie Van de Duitsche regeering en ruime publicatie in de Duitsche pers, dat terugzen ding nadien te wachten is en inmiddels op een generaal pardon voor de recente illegalen, zooals voor de sinds lang heimelijk hier ver- blij venden, met alle onrust daaraan verbon den. Gevraagd wordt tenslotte bij de opne ming in kampen zich te beperken tot gevaar lijke elementen en tot hen in wier onderdak en onderhoud niet anders wordt voorzien. KINDER COMITé HAARLEM. Ter aanvulling van het dezer dagen ver schenen bericht over de oprichting van een Comité voor hulp aan buitenlandsche kinde ren te Haarlem, deelen wij nog mede, dat dit „Plaatselijk Comité voor Haarlem en Omstre ken" een afdeeling is van het groote „Kinder comité" te Amsterdam gevestigd Heerengracht 466 en dat dit financieel staat onder het Cen traal „Steunfonds" voor uitgeweken kinderen te Amsterdam. Dit neemt niet weg dat het Kinder-Comité Haarlem en Omstreken, waar van het gironummer is 345700, op deze postre kening gaarne gelden zal ontvangen, teneinde zooveel mogelijk kinderen te kunnen huis vesten. Het comité wenscht nog allen dank te zeg gen, die hunne persoonlijke hulp belangeloos aanboden. Zeker zou hiervan dadelijk meer gebruik kunnen worden gemaakt, indien nog over eenige schrijfmachines zou kunnen wor den beschikt. Het Bureau Stadhuis (geopend van 1012 en 2—4 uur) zal hiervan nog gaar ne aanbiedingen ontvangen. ETALAGEWEDSTRIJD DER ZIJLSTRAATVEREENIGING Het bestuur van de Zijlstraatvereeniging deelt mede dat, niettegenstaande geen der in zendingen voor den étalagewedstrijd zonder fouten was, toch overgegaan is tot uitreiking der uitgeloofde prijzen. Na loting bleken de prijzen gewonnen te zijn: le prijs 25 dooi den heer Gieske, 2e prijs 10 door den heer v. d. Mark, 3de prijs 5 door den heer Flipse. Verder zijn nog 29 troostprijzen uitgereikt. OPDRACHT Aan de N.V. Bouwbedrijf Gebrs. Schiphorst, alhier, is opgedragen het bouwen van een villa aan de Casper Fagellaan te Heemstede, architect J. Kuyt Wzn., te Amsterdam. DE VAN 'T HOFSTRAAT De tuinstrook, welke de twee gedeelten van de Van 't Hofstraat gescheiden hield en voor de bewoners van het zuidelijke stuk van die straat veel ongerief gaf, wordt thans in bouw- exploitatie genomen, terwijl de straat wordt doorgetrokken over dien tuin. Voetgangers kun nen zich reeds van het eene gedeelte der straat naar het andere begeven, als er nog wat zand ge stort is kan de straat gelegd worden. Dan is een verbinding verkregen van de Pijlslaan naar het De Ruyterplein. „HERMAN HEYERMANS" De tooneelvereeniging „Herman Heyermans" moet wegens ziekte van spelers den tooneel- avond welke gehouden zou worden op 2 Januari uitstellen tot 17 Januari. Dr. II. A. Emio van Gelder bedankt voor het buitengewoon hoogleeraarschap. Dr. H. A. Enno van Gelder heeft bedankt voor de benoeming tot buitengewoon hoog leeraar in de vaderlandsche geschiedenis aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam Dr. van Gelder deelde het A.N.P. mede, dat hij het ambt van buitengewoon hoogleeraar op de hem geboden condities als een neven betrekking beschouwt, zoodat hij zijn betrek king van leeraar in de geschiedenis aan de Dalton H.B.S. te 's Gravenhage niet geheel wenscht op te geven. Met den Haagschen wethouder van onderwijs heeft hij deze kwestie besproken en teen bleek hem, dat de wethouder in beginsel breid bleek dit plan te steunen. Dr. Van Gelder zou dan minder lesuren aan de H.B.S. hebben gegeven dan voorheen. Burgemeester en wethouders van A'dam hebben dr. van Gelder echter doen weten, dat zij dit vorostel niet kunnen aanvaarden waarop dr. van Gelder gemeend heeft voor de benoeming tot buitengewoon hoogleeraar te moeten bedanken. NIEUWE HAVENMEESTER VAN AMSTERDAM De onderhavenmeester B. de Vries voorgedragen. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het eervol ontslag van den heer W. N van de Poll als havenmeester van Amster dam, stellen B. en W. van de hoofdstad den Raad voor den heer B. de Vries, .onderhaven meester en plaatsvervangend havenmeestei te Amsterdam, tot opvolger van den heer Van de Poll te benoemen, onder bepaling, dat dezè benoeming zal ingaan op 1 Januari 1939. „Voor de Kunst" Philippe Newman voor het eerst te Haarlem, Men schrijft ons: De groote Engelsche violist Philippe Newman, komt op 5 Januari, op een der abonnements avonden van „Voor de Kunst" zijn Neder- landsch debuut maken. Deze kunstenaar een zeer bijzondere figuur is in het bezit gekomen van de beroemde viool van den be kenden Belgischen componist en muziek- paedagoog Eugène Ysaye; bijna 40 jaar lang was dit instrument Ysaye's trouwe metgezel. Lang duurde het voor Newman zich „po dium-rijp" achtte. In 1925 behaalde hij den „grand prix d'excellence"' aan het conservatorium te Brussel, eerst in 1937 deed hij definitief zijn intrede in het concertleven. Op 5 Januari zal Newman samenspelen met den pianist Theo van der Pas. Werken van Bach, Brahms en Franck zullen worden uit gevoerd. Van der Pas zelf zal nog Debussy spelen. Zonder twijfel zal voor dezen avond groote belangstelling bestaan bij de Haarlemsche muziekliefhebbers. DE „TORENVALK" HEEFT MOTORSTORING. BATAVIA, 31 December (Anéta-A.N.P.) De „Torenvalk" bleef heden met motorstoring te Penang. Hedenmorgen is van Tjililitan vertrokken het vliegtuig „Emoe", welk vliegtuig te Penang post en passagiers zal overnemen. De „Emoe" vertrok met 202 K.G. post, 9 K.G. pakketpost en 65 K.G. "goederen. Tezamen met de passagiers van de „Toren valk" hebberi er 23 geboekt voor tusschen- trajecten. Franco niet van zins schade vergoeding te betalen. Britsche schepen volgens Burgos niet het voorwerp van opzettelijke aanvallen. In niet officieele kringen te Londen wordt vernomen, dat het antwoord van Franco aan de Britsche regeering be treffende schade toegebracht aan Brit sche schepen inhoudt, dat het betalen van schadevergoeding nooit in de be doeling heeft gelegen van en nooit ter sprake gebracht is door Burgos. Er verluidt volgens Reuter, dat het antwoord uiteenzet, dat, wanneer bij het bombardeeren van militaire doelen in havens Britsche schepen getroffen zijn, zij niet het voorwerp zijn ge weest van opzettelijke aanvallen. De aanstelling van een commissie,- zoo verklaart het antwoord verder, is onnoodig, aangezien die alleen zou bewijzen, dat de bombardementen niet opzette lijk geweest zijn. Het antwoord voegt hieraan toe, dat, wanneer alle verliezen betaald moeten worden aan Britsche reeders, ze niet betaald zouden worden voor de vijandelijkheden in Spanje gestaakt zijn. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Deed ik waarlijk wat ik kon? Een oudej aarsgedachte. Velen zullen terug blikkend naar de gebeurtenissen in 1938 den ken aan de spannende dagen van eind Septem ber en den wensch uiten: „Moge 1939 ook den vrede onder de volkeren bewaren!" Misschien denken wij dan ook nog aan de woorden van Chamberlain: „De Vrede komt niet vanzelf; men moet er voor werken." Deden wij in 1938 daarvoor waarlijk wat wij konden? Hebben wij ervoor gewerkt, in ons zelf, in ons gezin, in de wereld daarbuiten? Brachten we een offer voor het Vredeswerk? De Vredesraad komt bij den aanvang van het nieuwe jaar tot U allen met de vraag: „Geeft een weinig van uw vrijen tijd voor ons werk. Steunt ons financieel!" De oorlog verslindt mil- liarden. 't Wapenkapitaal besteedt voor zijn propaganda millioenen. Ook de vredespropaganda kost geld. Begint het nieuwe jaar met een vredesdaad. Secr. Vredesraad, Spaarnelaan 11. Giro 49647 Vijverlaan 8. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Weer: Wind: Den Helder: zwaar bewolkt West krachtig Vlissingen: zwaar bewolkt West krachtig De Bilt: na regen West matig Groningen: matige sneeuw ZW matig Maastricht: na natte sneeuw WZW matig Temperat- in gr. C.: Minimum hedennacht in gr. C.: Neersl. afgel. etmaal in m.M.: Den Helder: Vlissingen: De Bilt; Groningen: Maastricht: Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor de kuststrook: Afnemend buiïg, wisselend bewolkt, matige, tijdelijk krachtige wind uit Westelijke richtin gen, weinig verandering in temperatuur. Voor het binnenland: Afnemend buiïg, aanvankelijk vrijwel geheel opklarend, met daling van temperatuur tot even onder het vriespunt. Morgen overdag weer toenemende bewolking en geleide lijk weer stijging van temperatuur. Meest matige wind uit Westelijke richtingen. Waarschuwingen voor het verkeer6lad- de wegen in het midden en Oosten van het land in den avond, 's nachts en 's ochtends. Het gebied van lagen luchtdruk voor de kust van Noorwegen verandert thans niet meer van plaats. Een secundair daalgebied passeerde in den nacht IJsland in zuidelijke richting, waarbij de temperatuur aldaar wat steeg. Thans is de luchtdruk er echter weer stijgende en worden weer koudere luchtmassa's aangevoerd. De wes telijke winden deden de temperatuur in Duitsch- land steeds verder stijgen, zoodat thans de dooi doorgedrongen is tot aan de Oder, terwijl ook in Zwitserland de temperatuur tot bij het nul punt steeg. Daar de luchtmassa's echter van po- iairen oorsprong zijn, is de dooi nergens meer dan licht en daalt de temperatuur des nachts weer tot om het vriespunt. Langs de scheidings lijn van deze polaire lucht en warme Oceani sche luchtmassa's, welke hedenmorgen van Zuid-Frankrijk over de Golf van Biscaye naar 54 gr. N.B. en 24 gr. W.L. liep, ontwikkelt zich een nieuwe storing, welke snel dieper wordt en voor de ontwikkeling van het weer ten onzent van het grootste belang is. BAROMETERSTAND Vorige stand 759 m.M. Stand van heden 759 m.M. Stilstand. Opgave van: Fa. KUIPERS ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT Zondag v.m. 10.19 uur; n.m. 23.03 uur. Strand berijdbaar van 15.0021.00 uur. Maandag v.m. 11.33 uur; n.m. uur. Strand berijdbaar van 16.3022.00 uur. Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne)' Ged. Oude Gracht: 14141. Verschillende vrijwilligers zijn in Spanje gehuwd. Donderdag, toen een jonge zwartharige Spaansche vrouw zich aan de Nederlandsche grens te Roosendaal meldde, is gebleken, dat verschillende Nederlanders, die als vrijwilligers in het republikeinsche Spaansche leger hebben meegestreden, in Spanje getrouwd zijn. In be gin volgend jaar zullen nog meer vrouwen uit Spanje overkomen. DIRECTEUR ALG. HANDELSBLAD. De directeur van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer, mr. H. M. Planten, te Wassenaar, wordt, naar het Alg. Hbld. meldt, door den Raad van Commissarissen van het Alg. Handelsblad aan de voor 5 Januari, a.s. uitge schreven vergadering van aandeelhouders voor gedragen voor benoeming tot directeur van dat blad, in de vacature, ontstaan door het overlij den van ir. A. Heldring. CONCERT IN HET TEHUIS VOOR OUDEN VAN DAGEN Vrijdagavond werd in het Tehuis voor Ouden van Dagen aan den Schotersingel 'n concert ge geven door het.Haarlemsch Kamerorkest onder leiding van Willem Lasschuit. De verschillende nummers vooral het zingen van Bep Wage- ner vielen zeer bij de oudjes in den smaak. Aan het slot van den avond hield de directeur, de heer S. Glasstra een rede waarin hij de gebeur tenissen van het afgeloopen jaar releveerde en tevens zijn beste wenschen voor 1939 uitsprak. PERSONALIA. De heer W. A. Teune te Santpoort is te Amsterdam geslaagd voor het examendiploma Opticien A. Door niet goed uit te kijken bij het over steken is de 55-jarige koopman J. van Buuren uit Ede op den rijksweg ArnhemEdeDe Klomp door een auto aangereden en zeer ern stig gewond. In de Sarphatistraat bij het Weesperplein te Amsterdam is Vrijdagmiddag een meisje, waarschijnlijk doordat zij werd aangereden door een fietser, vlak voor een vrachtauto ge vallen. Zij werd zeer zwaar gewond. Het landgoed „Den Penninkskotten", na bij Enschede is onder de natuurschoonwet 1928 gerangschikt. AERDENHOUT DIEFSTAL VAN MELK. Meermalen werd bij de politie aangifte ge daan door melkhandelaren dat van hun wa gens flesschen melk werden ontvreemd. Thans is het aan de politie gelukt den 27- jarigen H. B. wonende te Haarlem aan te houden, die op heeterdaad werd betrapt op diefstal van een flesch melk, die in een portiek van een villa te Aerdenhout was gezet. B. heeft bekend ook de andere diefstallen te heb ben gepleegd. Hij werd op het politiebureau te Overveen in arrest gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2