STOFZUIGERS ALLE BANK- EN EFFECTENZAKEN DE WERELD-VERKEERSCHAOS ZATERDAG 31 DECEMBER 1938 HAA R E E M'S DAGBCAD 3 BELANGRIJKE BESLISSING VAN HILVERSUMSCHEN KANTONRECHTER. Vordering van uitgewekene ontzegd. BEWINDVOERDER MAC. HIER TE LANDE GELDEN INNEN. Een Oostenrijker, die onmiddellijk na de aan sluiting van zijn land bij Duitschland, vertrok, en zich tijdelijk in Nederland kon vestigen, her innerde zich, dat hij hier te lande verschillende debiteuren had en wilde zich zijn verblijf ten nutte maken, om zijn nog uitstaande vorderin gen bij hen te innen. Hij had echter buiten den waard, in dit geval den bewindvoerder, gerekend, die door de Oos- tenrijksche regeering over zijn zaken was be noemd. Een Öostenrijksche wet, die onmiddel lijk na de bekende gebeurtenissen is afgekon digd, houdt in, dat op grond van het algemeen belane in bepaalde ondernemingen, een bewind voerder kan worden benoemd, die tijdelijk alle bevoegdheden kan uitoefenen met terzijdestel ling van den oorspronkelijken rechthebbende. De bewindvoerder was den uitgewekene vóór geweest en had aan de Nederlandsche schulde naren geschreven, dat hij alleen bevoegd was, om kwijting te geven, en dat zij niet rechtsgel dig aan anderen mochten betalen. De Nederlandsche debiteuren hielden het geld onder zich, in afwachting van hetgeen zou gaan gebeuren, inderdaad ontstond een procedure tus- schen den uitgewekene en den bewindvoerder. De eerste beweerde, dat de bewindvoerder in Nederland geen enkele bevoegdheid bezat, en dus ook geen vorderingen kon incasseeren, die hem zelf toekwamen. Hij grondde zijn verweer in hoofdzaak hierop, dat de Öostenrijksche wet en de daaruit voortvloeiende benoeming van een bewindvoerder in strijd waren met de Neder landsche rechtsorde, omdat deze practisch een onteigening zonder schadeloosstelling inhielden. De bewindvoerder kon zich met deze beschou wing niet vereenigen en betoogde o.m. dat een wet, waarbij werd mogelijk gemaakt, dat de zaken van een afwezige door een bewindvoer der werden waargenomen, geenszins in strijd was met het Nederlandsche recht, dat dergelijke gevallen ook wel kent en dat de Nederlandsche rechter niet kon beoordeelen in hoeverre het Öostenrijksche algemeen belang de benoeming van een bewindvoerder in dit geval had gewet tigd. Daar partijen beiden de Öostenrijksche of Duitsche nationaliteit bezaten, moesten haar be voegdheden worden beoordeeld naar haar eigen recht en diende de vordering van den uitgewe kene dus te worden ontzegd. De Hilversumsche kantonrechter, die deze zaak te beslissen kreeg, heeft den bewindvoer der in het gelijk gesteld. In zijn uitvoerig von nis overwoog hij, dat ook in ons land de vrij heid van handelen van arbeid, beroep en bedrijf en concurrentie hoe langer hoe meer aan banden wordt gelegd. Ditt betoog werd met talrijke voor beelden geïllustreerd. Met deze voorbeelden voor oogen meende de kantonrechter, dat de Öostenrijksche wetgeving wellicht in graad, maar niet in aard verschilde van de maatregelen, die ook in Nederland wor den getroffen, zoodat men niet mocht beslissen, dat deze wetgeving in strijd is met onze eigen rechtsbeginselen. De bewindvoerder zag dus zijn vordering toe gewezen en de uitgewekene heeft het nakijken, tenzij een hoogere rechter anders over deze aangelegenheid zal oordeel en. Wij vernemen, dat tegen dit vonnis hooger be roep zal worden aangeteekend. Brand in een postauto. Post en postpakketten verbrand. Vrijdagavond omstreeks half twaalf werd brand ontdekt in de lading van een postauto, welke van 's-Gravenhage naar de hoofdstad was gereden met een hoeveelheid briefpos* en postpakketten. De Amsterdamsche brand weer bluschte het vuur met een straal op de tank. Hoewel men ijlings de postzakken op straat wierp, werden toch acht zakken brie ven en postpakketten door het vuur geteis terd. Waardezendingen waren niet in de auto aanwezig. De verbindingen met Urk. Over het ijs en door de lucht. Vrijdagmiddag om half zes is de ijsvlet met post, welke des morgens om half negen van Kampen was vertrokken, op Urk aangeko men. De vlet werd begeleid door een ploeg van tien mannen, onder leiding van A. van Veen. Het was een moeilijke tocht. Verschei dene keeren zakte de vlet door het ijs. Voorts hebben Vrijdag drie sportvliegtuigen een tocht naar het eiland gemaakt. Zij brach ten tien personen en een hoeveelheid post. Een groep van ongeveer twintig eilandbe woners. die te voet of per slede van Enkhuizen waren vertrokken, heeft den geheelen dag over de ijsvlakte geloopen om Urk te bereiken. Zij kwam Vrijdagavond om zes uur aan. Vele mannen hadden levensmiddelen bij zich. De tocht was zeer gevaarijk aangezien er veel scheuren in het ijs waren ontstaan. Er zal dan ook geen overtocht te voet naar Enkhui zen meer plaats hebben. De stoomboot „Jhr. von Gesau" die zich nog in den Ketel bevindt, zou daar heden het ijs openbreken en Maandag probeeren het eiland te bereiken. De vracht- en passagiersboot „Friesland", welke in normale omstandigheden den gere- gelden dienst tusschen Ameland en de Zwarte Haag onderhoudt,'is er Vrijdagmiddag in ge slaagd den vasten wal van de Friesche kust tot op vijftig meter te naderen. De zeven pas sagiers zijn te voet over het ijs naar de Zwarte Haan gegaan. Men zou heden trachten den steiger van de Zwarte Haan te bereiken, waar twintig ton vrachtgoederen liggen te wachten, om aan boord te worden genomen. Ruimer tulpen-export naar Amerika? Speciale maatregelen voor snel vervoer. In het begin van het laar is een proef ge nomen met het zenden van tulpen naar Amerika. Deze proef heeft dusdanige resulta ten opgeleverd, dat er zeer waarschijnlijk in het komende seizoen ruimer export naar de V.S za! plaats hebben De bloemen zullen met de snelst varende schepen der Ho'land-Ame- rjira -T iï" worden verzonden, zullen ms twee uur vóór het vertrek der b°ot aanwezi" moe ten ziin en zullen bii aankomst in Amerika het eerst uit de spéciale container worden ge lost. Honderden Duitsche dienstboden willen liier in het huwelijks bootje stappen. In Den Haag een ware rush. Bij den Burgerlijken Stand in Den Haag is het de laatste weken sinds 't bekend is ge worden, dat op 1 Februari a.s. vele Duitsche dienstboden naar de „Heimat" zullen moeten terugkeeren, een ware rush van Duitsche meisjes, die nog vóór 1 Februari 1939 in het huwelijk willen treden*. Honderden Duitsche meisjes zijn naar de Groenmarkt getogen, met of zonder aan staande, maar met de bewijzen, dat 'n Neder lander haar tot wettige echtgencote begeret Wannere men een paar uur op het bureau van den Burgerlijken Stand vertoeft, hoort men voor drie kwart Duitsch, of een Duitsch ac cent spreekn en telkens weer worden dezelfde formaliteiten toegepast; Duitsch consulaat, papieren uit de vroegere woonplaats aan vragen, enz. Nimmer tevoren hebben de Haagsche am btenaren zoo'n toevloed van Nederlandsch- Duitsche huwelijken moeten voorbereiden. De trouwzaal zal des Woensdags voorloopig wel uitverkocht zijn. Krijgt Kampen een nieuwe brug? B. en W. van Kampen hebben bij den ge meenteraad een voorstel ingediend om een nieuwe brug over den IJsel te bouwen. Aan rijk en provincie zal verzocht worden geza- menliik voor f 300.000 in de kosten bij te dra gen. De gemeente zal dan nog f 250.000 bouw kosten hebben te betalen, welk bedrag men van het Werkfonds hoopt te* kunnen ontleenen. 45 BEKENDE MERKEN - Ook in huurkoop. DE STOFZUIGER CENTRALE HAGEMAN, GED. OUDE GRACHT 52 - TELEF. 12762 HAARLEM. (Adv. Ingez. Med.) Het Bestuur der Haarl. Am. Verg. „Cheerio" wenst Leden en Belangstel lenden „CHEERIO" in 1939. (Adv. Ingez. Med.) NEDERLANDSCHE HANDEL MAATSCHAPPIJ, N.v. AGENTSCHAP HAARLEM Gr Houistr /Gr Marki Tel. 13990 (3 lijnen) (Adv ingez Mea.j Vragen over het terugsturen van vluchtelingen. Komt Regeering in strijd met haar toezegging? Mevrouw MackayKatz heeft aan den mi nister van justitie de volgende vragen ge steld- 1. Is het juist, dat aan de politie-autori- teiten is opgedrdagen de Duitsch-Joodsche vluchtelingen, die zonder verlof na een be paalden datum Nederland zijn binnengeko men, naar Duitschland terug te leiden? 2. Heeft de minister zich vooraf verzekerd, dat deze maatregel niet tengevolge zal heb ben, dat voor verreweg de meesten dezer vluchtelingen levensgevaar aanwezig zal zijn? 3. Zoo neen, dreigt de minister dan niet daar mede in strijd te komen met de toezegging der regeering, dat het asylrecht in zooverre gehandhaafd zou worden dat diegenen, voor wie levensgevaar aanwezig zou zijn, niet te ruggezonden zouden worden? DE „REIGER". De „Reiger" landde Vrijdag, komende van Zuid Afrika, om 17.07 uur te Napels. SPORTVLIEGERS NAAR INDIë. De sportvliegers W. Rous en Justus Heymans hebben het plan in 't begin van Februari van het volgende jaar met een sportvliegtuig van Amsterdam naar Nederlandsch-Indië vliegen. Jhr. nir. Rh. Feith. Bij Kon. besluit van 29 December 1938 is aan jhr. mr. Rh. Feith op zijn verzoek met ingang van 1 Januari 1939 eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van president van den Hoogen Raad der Nederlanden, onder dankbetuiging voor de langdurige en belangrijke diensten door hem in verschillende rechterlijke betrekkingen -n den lande bewezen. Jhr. mr. Rh. Feith is 14 December 1868 te Amsterdam geboren. Hij genoot zijn gymnasiale opleiding in Den Haag, waarna hij in Leiden rechten ging studeeren. In 1894 promoveerde hij op een proefschrift over: „De decisoire eer". In 1896 ving zijn loopbaan bij de rechterlijke macht aan met zijn benoeming tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kantonge recht te 's-Hertogenbosch. Rechter in de Breda- sche rechtbank werd hij in 1900 en vijf jaar la ter deed hij als rechter zijn intrede in de Haae- sche rechtbank. In 1909 werd hij raadsheer in het Gerechtshof te 's-Gravenhage en in 1913 raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlan den, van welk college hij van 19311933 vice- president was. Sinds 1933 is de heer Feith pre sident van ons hoogste rechtscollege en den laatsten tijd presideerde hij de Kamer voor ci viele zaken van den Hoogen Raad. Bij de her denking van het eeuwfeest van de invoering van onze burgerlijke wetgeving, op 30 Septem ber jl., werd de heer Feith, die reeds ridder in den Nederlandschen Leeuw was, bevorderd tot commandeur in deze orde. Vooral op het gebied van het strafrecht heeft mr. Feith zich gedurende zijn lange rechterlijke loopbaan bewogen. Ook in het openbaar leven speelt de heer Feith een belangrijke rol. Sinds 1917 is hij curator van de Leidsche Universiteit en sinds 1922 voorzitter van de Haagsche Volksuniversiteit. Van het be stuur van het Residentie-orkest is hij vice-voor- zitter. De heer Feith was gedurende eenige ja ren voorzitter van het Haagsche gemeentelijke scheidsgerecht en van 19181921 was hij voor zitter van de Haagsche burgerwacht. Hoezeer het werk en de persoon van mr. Feith gewaardeerd wordt, is Vrijdagmiddag duidelijk gebleken in de bijeenkomst, in welke afscheid is genomen van den president van den Hoogen Raad. De oudste, vice-president in anciënniteit van den Hoogen Raad, mr. dr. L. E. Visser, sprak als eerste den scheidenden, president van ons hoogste rechtscollege toe, waarna mr. W. J. Berger, procureur-generaal bij den Hoogen Raad mede namens zijn ambtge- nooten ten parkette sprak. Tenslotte ver tolkte jhr. mr. E. C. U. van Doorn de ge voelens van de advocaten bij den Hoogen Raad Zij allen gewaagden van de bijzondere kwali teiten van den jurist Feith en getuigden ook van hun groote waardeering voor den per soon van den president. Mr. Feith srpak een dankwoord. „Mijn dienst zit er op. Zie, dat je de zaak niet laat vastloopen". Duitsclilaml en onze Koloniën. Een tegenspraak uit Berlijn. De Berlijnsche correspondent van de „N. R. Ct." meldt: Te officieeier en te hoogster plaatse alhier is met verontwaardiging en verbazing kennis genomen van een beschouwing van Vernon Bartlet in de „News Chronicle", volgens welke zeer belangrijke Nazi-leiders van oordeel zijn, dat de volgende stap van Duitschland tegen Nederland en België zou worden gericht, on wel met betrekking tot hun koloniën Men wijst er op. dat Hitier steeds heeft ver klaard. dat de koloniale aanspraken van Duitschland uitsluitend betrekking hebben op de gewezen Duitsche koloniën, welke aan Duitschland bij het verdrag van Versailles zijn afgenomen en dat het daarbij gaat om een kwestie van recht en van eer De rechts grondslag van de aanspraak zou door '•uilaan biedingen uit het bezit van derden geheel ko men te vervallen. Duitschland heeft dan ook bij herhaling verzekerd, dat het in zulke aan biedingen. indien zij gedaan zouden worden, niet zou willen treden. Dit sluit natuurlijk vol komen uit, dat het uit eigen beweging door middel van bij verrassing gepleegd geweld zulk een ruil zou willen bewerkstelligen. Bovendien staan op het oogenblik de koloniale aanspra ken, al worden zij natuurlijk gehandhaafd, geenszins op den voorgrond. De Duitsche be langstelling is geheel naar het Oosten en Zuidoosten gericht, waarbij het gaat om de verhooging van den invloer, vooral van vet ten, en de verhooging van den uitvoer. Amsterdamsche havenmeester gehuldigd. In verband met zijn afscheid. In een Vrijdagmiddag door tal van personen uit scheepvaartkringen georganiseerde bijeen komst in de groote zaal van de Industrieele Club te Amsterdam, heeft de havenmeester van Amsterdam, de heer W. N van de Roll, die 1 Januari a.s. den gemeentedienst vaat verlaten, afscheid genomen. Eenige honder den belangstellenden, voor het meerendeel vooraanstaande personen uit scheepvaart kringen, directies van Amsterdamsche werven, fabrieken en handel- en scheepvaartmaat schappijen. kortom van practisch alle bedrij ven. die aan of in de onmiddellijke omgeving van de Amsterdamsche haven zijn gevestigd, waren dezen middag tezamen gekomen om den zoo populairen en thans afscheid nemen- den havenmeester de hand te drukken. De heer en mevrouw Van de Poll. die op het met bloemen versierde podium hadden plaats genomen, werden op zeer hartelijke wijze toegesproken door den voorzitter van het huldigingscomité, den heer J. F. van Hengel. Spr. schetste zeer in het kort de eervolle carrière van den heer Van de Poll, en zeide, dat Amsterdam hem dankbaar is voor de flinke en goede wijze, waarop hij steeds voor de belangen van de Amsterdamsche haven heeft gewerkt en steeds voor deze belangen op de bres heeft gestaan. Omdat wij u allemaal zoo gewaardeerd heb ben als onzen havenmeester zoo besloot spr. willen wij het niet alleen bij woorden laten, doch zouden wij onze gevoelens ook in een daad willen omzetten. Daarom wilden wij u in de eerste plaats een album geven met enkele foto's en teekeningen van uwe en onze Amsterdamsche haven. Daarnaast geven wij u een brief, behelzend een schriftelijke aan wijzing onzerzijds en het zal ons een genoe gen zijn, wanneer u met deze aanwijzing als goed zeeman zelf den koers zult willen uit zetten, naar de herinnering, dewelke wij ho pen u ook aan ons zult willen behouden. Spr. eindigde met zijn beste wenschen voor den heer en mevrouw van de Poll voor nog vele jaren van gezondheid en levensgeluk. De heer Van de Poll heeft hierna met enkele woorden voor de treffende hulde dank gezegd. Hierna bestond gelegenheid voor de vele belangstellenden persoonlijk van den heer Van de Poll afscheid te nemen. Afscheid ter beurze. Op de Amsterdamsche effectenbeurs werd Vrijdag afscheid genomen van den heer A. M. Boehm. den chef van de noteeringsafdeeling en de lotenkamer. In de ochtenduren werd de heer Boehm reeds toegesproken door den president der vereeniging voor den effectenhandel, den heer F. J. M. van Ogtrop. Aan den heer Boehm, die 50 jaren In dienst der Vereeni ging is geweest, Is 'de gouden medaille van verdienste, verbonden aan de orde van de Oranje Nassau verleend. J. W. M. Hommelsberg neemt afscheid op de goederenbeurs. Op de goederenbeurs heeft men Vrijdag afscheid genomen van den heer J. W. M. Hommelsberg,, den eersten beursopzichter, die het voorwerp was van een kleine harte lijke huldiging. Gedurende 35 jaren is hij den beursbezoe kers van dienst geweest, waarvan 31 als le beursopzichter. De heer C. Lebbink overhandigde den schel denden functionaris een schip, waaraan een „envelop met Inhoud" bengelde, als blijk van erkentelijkheid van alle bezoekers der goe derenbeurs. „Jagersfontein" liep op de Elbe vast. Later weer los gekomen. De „Jagersfontein" is Vrijdagochtend om elf uur op de Elbe teigevolge van slecht zicht en ijsgang op een ondiepte vastgeloopen. Gisteravond om zes uur is het schip echter vlot gekomen, waarna de reis kon worden vorotgezet. De Lek opengebroken. Vrijdagmiddag Is een uit vier sleepbooten bestaande ijsbrekersconvooi. dat in opdracht van het ijscomité Vrijdagmorgen van Rot terdam was vertrokken om onder leiding van den ijsbreker „Van Hogendorp" de Lek open te breken, te Vreeswijk aangekomen. Het ijs was zeer zwaar, doch de „van Hogendorp" was in staat met een snelheid van ongevere 5 K.M. per uur het ijs te rammeien.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5