Haarlem's Dagblad ROOSEVELT's BOODSCHAP AAN HET CONGRES. Boodschap van Roosevelt. Een eeuw fotografie. Bejaarde vrouw vermoord. Het belangrijkste 56e Jaargang No. 17038 Uitgave Lourens Coater, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algera. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 13054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Adinin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Donderdag 5 Januari .1939 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonuementstarievcn op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentje» zie rubriek. De President der Vereenigde Staten, Franklin Roosevelt, heeft gisteren zijn jaarlijksche boodschap tot het Congres gericht en zich daarin zoo krachtig geuit ten aanzien van het buitenlandsch beleid, dat de heele wereld wel bijzondere aandacht aan zijn woorden moet schenken. Het is van zeer veel belang voor de wereld welke houding de Vereenigde Staten aannemen, omdat zij zulk een enormen in vloed op den loop der gebeurtenissen kunnen doen gelden. In financiëel-economischen zin doen zij dit al sinds langen tijd. Wie onze financiëel-economische weekoverzichten volgt wordt daar wekelijks in dit blad aan herin nerd. De handel op de Europeesche beurzen is in hooge mate afhankelijk van hetgeen in Wall Street geschiedt. Of men dat nu toe juicht, betreurt of gelaten aanvaardt ver andert niets aan de werkelijkheid. En die wer kelijkheid is dat de Vereenigde Staten men zegt in Europa meestal „Amerika", hetgeen natuurlijk onjuist is omdat de V.S. zich bepa len tot een groot deel van Noord-Amerika een macht vormen die over ontzaglijke rijk dommen aan grondstoffen beschikt en bui tendien als de grootste accumulator van men- schelijken ondernemingsgeest en energie, die de twintigste eeuw kent, moet worden be schouwd. Vele menschen zijn geneigd deze werkelijk heid te onderschatten, omdat hun arbeids- kring hen niet of zelden in aanraking met internationale markten en grootbedrijven brengt, omdat het eigenaardige jargon dat in de financiëel-economische wereld gebruikt wordt zooiets als Sanskrit voor hen is en om dat het oorverdoovende politieke rumoer der Europeesche mogendheden hun aandacht teveel afleidt. Daarbij komt dan, dat de Ver eenigde Staten sinds den wereldoorlog eigen lijk een beleid van politieke afzondering heb ben gevoerd. Hun president tijdens den wereldoorlog, Woodrow Wilson, Roosevelt's voorganger-als-Democraat, had dat anders gewild. Hij was in 1919 de voornaamste pro motor van den Volkenbond. En als zijn wil den doorslag had gegeven zouden de meeste fouten in de vredesverdragen van Versailles verme den zijn. Maar de Europeesche overwinnaars wilden de vruchten der Duitsche nederlaag plukken en de Amerikaansche president was met zijn internationale rechtsgedachten ook de heerschende meeningen in zijn eigen land ver vooruit. Dat bleek toen hij uit Europa terugkeerde en de Senaat de toetreding der V.S. tot den Volkenbond verwierp, hetgeen op den duur de grootste zwakheid van het nieuwe instituut zou blijken te zijn. Wilson stierf, in lichaam en ziel gebroken, als een gedésillu- sioneerd man en zijn machtig vaderland bleef zich als vanouds vastklampen aan de Monroe- leer welker kern is „Amerika voor de Ameri kanen". Sindsdien zijn tallooze conferenties en toe naderingspogingen in Europa mislukt, groo- tendeels door de afzijdigheid der V.S. Men kon daarbij niet ontkennen dat materiëel eigen belang de Yankees in het gelijk scheen te stellen; het bleek voor hen voordeeliger, zich buiten den Europeeschen heksenketel te hou den en zich op hun eigen rijk en machtig land alsmede op de orde en de goede verhoudingen in hun eigen werelddeel te concentreeren. Nu is het belangrijke in de boodschap, die president Roosevelt gisteren aan het Congres heeft gebracht en die met stormachtigen bij val ontvangen is, dat daaruit blijkt dat de afzonderingspolitiek op den achtergrond raakt. Het is misschien te sterk te zeggen, dat- zij al wordt opgegeven, maar er Sijn andere opvattingen die veld winnen. Dit bleek in de laatste maanden al steeds meer uit de zeer scherpe houding die de Vereenigde Staten jegens Duitschland aannamen, gevolg vooral van den Joden-pogrom in dat land. Wie de Nieuwe Wereld uitsluitend als een geldmakerij op groote schaal ziet vergist zich en merkt voor de zooveelste maal, dat de handelingen der menschheid meer door emo ties dan door zakelijke belangen beheerscht worden. Dat weten we in Europa langzamer hand ook: als zuiver zakelijk eigenbelang overheerschte was de oorlogsdreiging ook weg. De burger der Vereenigde Staten wordt van kindsbeen opgevoed met democratische ge dachten, intenser dan dit in eenig Europeesch land geschiedt, want de school is een demo cratisch opvoedings-instituut (zooals dr. E. A. Kreiken onlangs nog in zijn belangwekkende artikelen in dit blad heeft uiteengezet). Een hoofdbeginsel der democratie is de gods dienstvrijheid. Dat die in Duitschland werd aangetast moest in de Vereenigde Staten wel een storm van verontwaardiging verwekken. Buitendien zag men de totalitaire staten groeien tot een nieuwe wereldmacht, die de democratie en daarmee de godsdienstvrijheid, de vrijheid van drukpers en vergadering, alle volksvrijheden die den Amerikaan als hoogste maatschappelijke beginselen zijn ingegoten, ging bedreigen. Roosevelt heeft deze gevoe lens aldus tot uitdrukking gebracht: „Wij weten wat ons, bewoners van de Vereenigde Staten, zou kunnen overkomen, indien de nieuwe filosofieën van het geweld andere continenten zouden omsingelen en ons eigen werelddeel zouden binnenvallen. Evenmin als andere naties kunnen wij ons veroorloven, omringd teworden door de vijanden van ons geloof en onze menschelijkheid". Dit zijn woorden die de oorzaak van de nieuwe houding der V. S. duidelijk in het licht stellen. Ten aanzien van de waarden, die hij be dreigd acht, gaf Roosevelt deze verklaring: „De stormen, die van over de grenzen tot ons komen, vormen een directe uitdaging van drie instellingen, die ten allen tijde onont beerlijk zijn geweest voor de Amerikanen en het ook heden ten dage zijn. De eerste is de de godsdienst. De godsdienst is de bron der beide andere: democratie en internationale goede trouw. De democratie, aldus Roosevelt, is het hand vest der vrije menschen om de rechten en vrijheden hunner medemenschen te eerbiedi gen. De internationale goede trouw is een zuster van de democratie. Zij vloeit voort uit den wil van de beschaafde naties, de rechten en de vrijheden van andere naties te eerbie digen. In de moderne beschaving vullen deze drie godsdienst, democratie en internatio nale goede trouw elkander aan. Waar de vrijheid van godsdienst werd aan gevallen, kwam de aanval uit klingen, die zich tegen de democratie kantten. Waar de democratie omvergeworpen werd, verdween de geest van vrijhei&svereering. En waar gods dienst en democratie verdwenen, maakten goede trouw en redelijkheid in internationale zaken plaats voor felle eerzucht en bruut geweld. In een maatschappelijke orde, die godsdienst, democratie en goede trouw tus- schen de naties naar den achtergrond bant kan geen plaats gevonden worden voor de idealen van den Vredesvorst. De Vereenigde Staten wijzen een dergelijke orde van de hand en houden vast aan hun oud geloof. Er breekt voor den miensdh een tijd aan, waarin men zich moet voorbereiden niet alleen op het verdedigen van eigen erf, maar ook van de leerstellingen van geloof en menschelijkheid, waarop hun kerken, hun regeeringen en hun beschaving gebouwd is. De verdediging van godsdienst, democratie en goede trouw onder de naties vergen alle denzelfden strijd. Wil len wij één daarvan redden, dan moeten we ons er op instellen alle drie te redden". De Amerikaansche president heeft zich op nieuw bereid verklaard tot overleg met alle naties om den vrede te verzekeren en den bewapeningswedloop te beëindigen. Hij heeft gezegd dat oorlog niet het eenige middel is om eerbiediging der denkbeelden van de mensch heid af te dwingen, en dat zijn veelzeggende De sneeuw viel Woensdag in dichte vlokkenen ook de Koudenhorn werd niet vergeten. Scfiepen en kade werden met een witte vacht bedekt. Op den achter grond ziet men de huizen van de Hooimarkt. woorden uit den mond van den president dei- grootste economische staatsmacht ter wereld. In Engeland zegt men reeds dat deze Bood schap het definitief opgeven van de isole- mentspolitiek door de V.S. beteekent. Dat is wellicht wat te sterk uitgedrukt. Maar een groote stap in die richting is thans zeker ge daan. Dat Roosevelt deze rede bedoeld heeft als waarschuwing jegens de totalitaire staten is volkomen duidelijk. R. P. President Roosevelt heeft gisteren zijn jaarlijksche boodschap tot het Amerikaansche Congres uitgesproken. De voornaamste punten hieruit waren De drie onmisbaarste factoren voor Amerika zijn: godsdienst, democratie en goede trouw. Amerika is bereid overleg te plegen met alle andere landen, opdat de bewapeningswedloop eindige. De president zeide voorts, dat oorlog niet het eenige middel is om de eerbiediging der internationale verdragen af te dwingen en zin speelde in dit verband op een rechtvaardiger toepassing der Amerikaansche neutraliteitswet. Ten slotte betoogde de president, dat improductief kapitaal pro ductief moet worden, de werkloozen moeten aan den arbeid worden gebracht, zoodat het nationale inkomen minstens 80 milliard dollar zal bedragen, hetgeen gepaard zal gaan met een daling in de kosten der werkloosheidsbestrijding. Op pagina 5 is een uitvoerig verslag van Roosevelt's rede opgenomen.) Hoe Europa over de rede oordeelt. De grondtoon van de voornaamste Europeesche reactie op de redevoering was: voldoening te Parijs, stilte te Rome en beroering en toorn te Ber lijn. Een bericht uit Rome zegt, dat de redevoering van Roosevelt nog niet is gepubliceerd in de Italiaansche pers en dat er geen officieel commentaar op is geleverd. In verschillende politieke kringen te Washington is men van oordeel, dat de pre sident niet als partijman, noch als regeerend partijleider heeft gesproken, doch als hoofd van de natie. Zelfs tegenstanders van Roosevelt prijzen den moed. waarmede de president het con flict tusschen de totalitaire en liberale syste men in het licht heeft gesteld, daarbij openlijk erkennend, dat de totalitaire landen practisch betere resultaten verkrijgen dan de democra tieën, althans tijdelijk. Alle kringen kennen groote beteekenis toe aan het feit. dat Roosevelt een beroep heeft gedaan op de religieuze krachten, de verdedi ging der vrijheidsbeginselen te steunen. United Press maakt melding van eenige cri- tiek van Amerikaansche republikeïnsche zijde: De republikeinsche leider Martin verklaar de: „Ik moet helaas vaststellen dat de bood schap niets constructiefs inhoudt, wat hoop zou kunnen geven aan 10 millioen werkloo zen." Albert Englebright, eveneens republikein mist ook concrete voorstellen voor de hulp aan de werkloozen: „Ik hoop dat het congres spoedig iets over de plannen der regeering tot ondersteuning der werkloozen verneemt, alsook over de lang reeds noodzakelijke hulp aan den landbouw". Senator Bridges merkte op: „Ik geef toe, dat de buitenlandsche toestand ernstig is. Dat mag echter niet worden gebruikt om nog meer New-Deal-wetten door te drijven". Nye tenslotte is van meening, dat een krachtige groep in den Senaat iedere poging zal verijdelen, den president toe te staan zelf standige maatregelen tegen aanvallers te ne men. „Geen duimbreed zal het Congres in die aangelegenheid toegeven". „Positieve houding ten aanzien der internationale kwesties." LONDEN, 5 Januari. De geheele Lon- densche pers publiceert de boodschap van pre sident Roosevelt op zeer vooraanstaande wijze en de meeste bladen leggen den nadruk op Roosevelt's verwijzing naar de beteekenis van godsdienst, democratie en internationale goede trouw. De „Daily Telegraph" schrijft: De bood schap van den president is van beteekenis wegens den bijzonderen nadruk op de buiten landsche politiek en het gevaar voor oorlog Uit zijn boodschap spreekt een positievere houding ten aanzien van de internationale kwesties dan sedert jaren door de Ameri kaansche regeering aan den dag is gelegd, Het belangrijkste deel der boodschap was naar de meening van het blad de passage over de neutraliteitskiwestie. De bodoschap is een vrijmoedige erkenning van de mislukking der neutraliteitswetten van 1936 en 1-937. Ter wijl Amerika drie jaar geleden meende de aanvallers te kunnen negeeren, verzoekt Roosevelt thans te willen inzien, dat dit niet goed meer mogelijk is. De „Times" schrijft: In zijn boodschap heeft Roosevelt de Amerikaansche idealen en de Amerikaansche reactie op de moeilijkheden der wereld uiteengezet. Roosevelt was de wer kelijke stem van het Amerikaansche volk en hij zal aanhoord zijn met volledige sympathie en begrip in alle kringen welke de politieke overtuiging der Vereenigde Staten deelen en deze willen handhaven. Geleid door deze idealen, kan de kracht der republiek, welke niemand bedreigt, een beslissende bijdrage vormen tot het behoud van de internationale orde en de nationale vrijheid. Het woord is aan La Rochefoucauld: De grootste jout van de scherpzinnigheid is geenszins, niet tot het doel te gaan, maar is: het voorbij te stre ven. (Op 7 Januari 1S39 zijn in de Aca démie des Sciences te Parijs de eerste vindingen van Nièpce en Daguerre op het gebied der foto grafie geopenbaard.) Het Ls nog maar een eeuw geleden, Dat iets groots werd geopenbaard. Dat in ons zeer verwende heden, Slechts als natuurlijk wordt aanvaard. Men hoorde wonderlijke dingen, Vreemd aangeduid: fotografie. En buiten zeer besloten kringen, Beschouwd als dwaze fantasie. Men zei. dat men door dat t' ontdekken, Door het belichten van een plaat. Een blijvend beeldje op kon wekken, Dank zij een chemisch preparaat. Men kon dan menschen portretteeren, In zwart en wit, natuurgetrouw, Althans, dat is wat zij beweren, Zei onze voorpa tot zijn vrouw. 't Was niet zoo mooi nog in die tijden En het proces duurde wat lang, Het beeld was slecht te onderschelden, Maar toch, de vinding was in gang. Sindsdien zijn honderd jaar vergleden, Een zucht in de geschiedenis, Fotografie is in het heden, Een ding dat onontbeerlijk is Wat eens die twee geleerden wrochten En sinds dien tijd werd vervolmaakt, Is thans met ons bestaan vervlochten, Door banden die geen macht meer slaakt. Wat eens als wonder is gekomen, Tot ons voorvaderlijk publiek, Wordt als natuurlijk aangenomen Door 't kleinste kind; alweer een kiek. Het is nu honderd jaar geleden En 't past het levende geslacht, Dat die bijzondre datum heden In allen eerbied wordt herdacht. Het kan ons weer eens doen beseffen, Dat wat wij nu als wondren zien, Geen mensch meer na een eeuw zal treffen, Of na een kwarteeuw zelfs misschien. P. GASUS. Door haar eigen zoon. Woensdagmiddag omstreeks vier uur is de 75-jarige vrouw Van Dungen, wonende aan de Heikamp te Schijn- del, vermoord in haar woning aange troffen. De moord is gepleegd door een 51-jarigen zoon, die in den afgeloopen nacht te Roermond is gearresteerd en een bekentenis heeft afgelegd. Omstreeks vier uur wilde één van de zoons, die bij de vrouw inwonen, het huis binnengaan. Hij verwonderde zich er over, dat hoewel het reeds donker was, er geen licht brandde. Toen hij de huiskamer binnenging en de lamp aanstak, vond hij zijn moeder levenloos op den grond liggen. Op de tafel stond een geldkistje, dat ledig was. Bij het onderzoek, dat de politie instelde, is gebleken, dat een andere zoon, die gistermiddag voort vluchtig was, zijn moeder vaak lastig had ge vallen om geld. Dit was voor de politie aanlei ding in deze richting verder te zoeken. De moord is bedreven met een kapmes, dat in een ander vertrek is teruggevonden. Het slachtoffer waren hiermede diepe sneden aan den hals toegebracht. In het geldkistje zou zich niet meer dan vijftig gulden hebben bevonden. Van het parket bevonden zich ter plaatse de substituut-officieren mr. J. G. C. H. Dubois en mr. B. van der Burg. De moord moet gepleegd zijn tusschen twee en vier uur 's middags. Voorbijgangers noch buren hebben iets bemerkt. Uit het onder zoek is verder nog gebleken, dat er geen wor steling aan den moord vooraf is gegaan. De zoon, die den moord gepleegd heeft is 51 jaar oud. De familie staat gunstig bekend behalve deze man, die hoepelmaker is en ter plaatse algemeen onder den bijnaam van De Guust bekend staat. Guust was te lui om te werken en berokkende zijn moeder veel ver driet. Hij ontzag zich niet het geld van zijn familieleden te verbrassen en het is een alge meen bekend feit, dat de spaarduitjes der oude vrouw door den zoon in sterken drank werden omgezet. Herhaaldelijk was er dan ook in huis oneenigheid tusschen Guust en de andere familieleden. En daar heftige toonee- len aan de orde van den dag waren, schonken de buren er geen aandacht meer aan, daar men wel wist wat er aan de hand was. De laatste dagen had de hoepelmaker weer veel gedronken en hij verkeerde dan ook zonder onderbreking in beschonken toestand. Dins dagavond had hij in een herberg ter plaatse al zijn geld verbrast en toen hij niets meer over had, was hij dronken naar huis gegaan. Hij is Woensdagmiddag nog thuis ge weest, want hij is door een buurjongetje gezien toen hij zijn gezicht en handen stond te wasschen. Klaarblijkelijk heeft hij zijn moeder om geld gevraagd en toen deze dit niet wilde geven is hij vermoedelijk tot zijn ontzettende daad gekomen. Men heeft hem ontzettende daad gekomen. Wie het slippen wil weren, Laat zijn banden aderlseeren. ABSOLUUT SLIPVRIJ. SHELL-SERVÏCE-STATION, Amsterdamsche Vaart 322 - Telef. 16773. DAG EN NACHT GEOPEND. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. De inrichting van den luchtbeschermingsdienst in de gemeente Bloemendaal. 2 BINNENLAND. Een 51-jarige man te Schijndel heeft zijn moeder vermoord. 11 Het geheim van de Walchersche Vliedber gen is opgelost. 2 Er bestaan plannen met het U. S. O. een tournee door Oost-Indië te maken. 3 Te Amsterdam zijn een man en een vrouw dood gevonden. 1I BUITENLAND. De boodschap van president Roosevelt aan het Congres. 1 en 5 De troepen van Franco naderen thans Borjas Blancas. 5 Troepen paradeeren voor Daladier in de woestijn. 10 SPORT. Ook dc tweede testmatch tusschen Engeland en Zuid-Afrika eindigt in een draw. 6 Schaakrubriek. 6 Szabo neemt in het schaaktournooi te Has tings de leiding. 10 ARTIKELEN enz. R. P.: Boodschap van Roosevelt. 1 H. D. Vertelling: Jim Burke werd slim. 4 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: De nieuwe president van Zwitserland. 5 Dick Boer: „100 jaren Fotografie". 6 v. H.: De cineast J. C. Mol! is „100 films oud" 7 K. de Jong: Ledenconcert der H. O. V. onder leiding van Robert de Roos. 7 Voor de Vrouw H De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 9

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1