Haarlem's Dagblad Dirigentenkamp. Nederlandsch meisje in Zwitsersche Alpen omgekomen. Onregelmatigheden bij uitgifte van erfpachts- gronden? Justitie stelt een onderzoek in Ons Klimaat. Het belangrijkste 56e Jaargang No. 17039 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. DrukkerijZuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, HoofdredL 13054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Adniin. 10724', 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM De Fransche minister-president Daladier tijdens de ontvangst door den Bey van Tunis (tweede van links). De Haarlemsche Orkest Vereeniging heeft een aanvang gemaakt met de twaalf concer ten waarin zes jonge Nederlandsche gastdiri genten hun kunnen zullen toonen tegenover deskundige adviseurs, bestuur, critici, leden en verdere aanwezige muziekminnaars. Want deze zes, met den tweeden dirigent Marinus Adam die al vele concerten in dit seizoen heeft geleid en er nog meer leiden zal, vormen de groep waaruit de nieuwe eerste dirigent van de H. O. V., opvolger van Frits Schuurman, zal worden gekozen. Hier volgen de zeven namen, alfabetisch gerangschikt ten bewijze van mijn volstrekte onpartijdigheid: Marinus Adam, Jan van Epenhuysen, Kees Hartvelt, Bertus van Lier, Klaas de Rook, Robert de Roos, Anton Verhey. Het eerst is Robert de Roos aan den start verschenen. Hij heeft zijn eerste concert al achter den rug. Voor de overige elf wil ik trachten de bizondere belangstelling van het publiek uit Haarlem en omgeving te prikkelen en daarbij de aandacht vestigen op den kamp, die hier feitelijk gestreden wordt: op het wed strijd-element dat de H. O. V. zijn hoorders aanbiedt. Ik hoop dat mij dit niet euvel geduid zal worden. De kans bestaat. „Hoe nu", zullen ernstige muziekliefhebbers wellicht uitroepen, „is deze journalist dan geen ernstig muziek liefhebber zooals wij? Is het hem niet genoeg, zich te laten verrukken door de scheppingen van de Grooten der Toonkunst? Laat hij zich afleiden niet alleen door de vraag wie daar voor het orkest staat, dat dit schoons tot uit voering brengt, maar erger ook nog door een wedstrijdgedachte, herinnerend aan het voetbalveld, de tennisbaan, de populaire Iet van Feggelen (die de statige Nieuwe Rotter- damsche Courant evenwel Irène noemt) of, op zijn best, het schaaktournooi te Hastings? Helaas, ik vrees dat ik dit alles toegeven moet ofschoon ik mijzelf toch een ernstig muziekliefhebber vind. Maar er zijn veront schuldigingen voor mijn houding. De eerste is, dat het bestaan der H.O.V. zoo moeilijk blijft al heeft zij 125 jaar achter den rug, dat niets onbeproefd gelaten mag worden om het pu bliek concertzaal-waarts te lokken in de dichtst-denkbare drommen. En wie weet of het wedstrijd-element, aldus' nieuwe belang stellenden lokkend, het kunst-element niet dienen zal? Of zij, eenmaal bekoord door het spel der klanken, niet blijven zullen en het symphonie-orkest zijn vaste plaats in hun leven gunnen? Wij zijn voorts allemaal maar menschen en kunnen ons, het optreden van een der zeven bijwonend, toch moeilijk onttrekken aan de gedachte dat er iets bijzonders aan verbonden is. Dat hij daar, keurig gerokt en den indruk wekkende alsof slechts zijn Kunst hem ver vult, zich niettemin welbewust moet zijn van het dingen naar de eerepalm, de Olympische lauwertak, de zege in nobelen strijd! Ja, het is tenslotte een -nobele strijd. Ook kan de hoorder zich niet onttrekken aan de verlei ding vergelijkingen te maken en misschien zelfs cijfers toe te kennen. En natuurlijk leest hij aandachtig de critieken om daaruit te pogen te doorvorschen, hoe de criticus de kan sen noteert. Weer een sportieve term. Maar is wedkamp der Muze vreemd? Geenszins. In den loop der eeuwen hebben haar trouwe dienaren er zich vaak in begeven. Onlangs nog hebben vijf organisten te Utrecht gestreden in een tour- nooi, dat ten doel had op opgegeven thema's te improviseeren in bepaalde muzikale vorm gevingen en nog praat de muziekwereld over de wondere daden, door onzen oud-stadgenoot Hendrik Andriessen bij die gelegenheid vol bracht. Moet ik gaan uitweiden over den Prix de Rome en andere prijzen? Heeft de voor treffelijke jonge pianist Cor de Groot, die Woensdag met de H. O. V. het Vierde Pia noconcert van Beethoven speelde, mij niet verteld dat hij te Weenen in een pianisten wedstrijd met dertig deelnemers was uitge komen? Ik heb nog een verontschuldiging voor mijn aanbeveling van het sportieve element. Pas heeft de geleerde Huizinga zijn werk Homo Ludens, de Spelende Mensch, doen verschij nen als „proeve eener bepaling van het spel element der cultuur". Verklaart hij daar niet in dat het maar niet zoo bij toeval is dat iemand piano, viool, fluit of welk instrument of welke rol op het tooneel ook heet te spelen? Het spelelement is in ons allen en ook in de kunst die wij beoefenen, leert ons de ge leerde Huizinga en alzoo zijn wij eigenlijk heel goed gerechtvaardigd als wij den diri gentenkamp gaan bijwonen, niet slechts terwille der Kunst maar ook om de spanning en het wie-zal-'t-winnen? Een Engelschman zou er natuurlijk op gaan wedden. 31 op Bertus, 10012 Klaas, 74 Anton enzoovoorts. Ik noem nou maar wat. ik bedoel er niets mee. Maar ik raad u dit toch ook niet aan. Toch, als het de H. O. V. nou hielp R. P. De Landarbeidersbond 25 jaar. De afdeeling Haarlem van den Ned. Bond van Arbeiders in Landbouw-, Tuinbouw, en Zuivelbedrijf zal op Zaterdag 14 Januari haar 25-jarig bestaan herdenken. Het bestuur heeft besloten, op dien dag een feestavond te be leggen in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond, waar de heer Akkerman, hoofd bestuurder van den Bond, een feestrede zal uitspreken Door lawine bedolven. Op de Schwarzwaldalp in het Berner Ober land ten westen van Meiringen is de 18-jarige Atie Gonstandse uit Gorinchem tijdens een ski tocht door een lawine bedolven. Onmiddellijk poogde men het slachtoffer te bevrijden. Toen men tenslotte daarin slaagde, bleek het meisje reeds te zijn overleden. Het meisje maakte deel uit van een groep jeugdleden van de Ned. Reisvereeniging, die onder leiding van een gediplomeerden gids een tochtje maakten, dat zonder eenig gevaar scheen Onderweg brachten echter eenige gemzen, die boven op een berg liepen, onvoorziens een sneeuwstorting teweeg, met het reeds gemelde noodlottige gevolg. De overige leden van het gezelschap bleven geheel ongedeerd. Officieel Duitsch protest op Roosevelt's boodschap niet verwacht. Hitier zal waarschijnlijk in zijn aanstaande Rijksdagrede antwoorden. BERLIJN 5 Januari (Reuter)- Ter wijl diplomatieke kringen ontstemd zijn over de gisteren door Roosevelt gehouden rede, wordt, naar Reuter meerit te weten, niet verwacht, dat een een officieel protest of iets dergelijks het gevolg er van zal zijn. Het waarschijnlijkst is, dat Hitier op de boodschap van Roosevelt zal ant woorden in de rede, die hij ter gelegen heid van de opening van den Rijksdag op 30 dezer zal houden. Terwijl het ministerie van propganda den Duitschen bladen heeft laten weten, dat zij niet spaarzaam behoeven te zijn in hun critiek, is de Deutsche Diplomatisch-Politische Korres- pondenz opvallend tam in haar commentaar en in politieke kringen krijgt men den indruk, dat dit officieuze orgaan meer dan de andere bla den de eigenlijke officieele meening weergeeft. Een verbreking der diplomatieke betrekkin gen wordt nog steeds als uitgesloten beschouwd. Er wordt op gewezen, dat Amerika is begon nen te twisten en zich te mengen in iets, dat dit land niet aangaat en dat Duitschland slechts zichzelf verdedigt. Twee dooden bij brand op Montmartre. Kerstboom in nachtgelegenheid in brand geraakt. PARIJS, 6 Januari 'Havas/A.N.P.) Casa nova, een restaurant en nachtgelegenheid op Montmartre, is vannacht uitgebrand. Er zijn twee dooden en twee ernstig gewonden. Eer kerstboom was in brand geraakt. De vlammen deelden zich mede aan het behang en de met zijde bespannen muren. Toen de brandweer om half twee ter plaatse aankwam was er van de gelegenheid al niet veel meer over. De opwinding op Montmartre was zeer groot. De vermoedelijke oorzaak van den brand is kortsluiting. Aantal opvarenden van de „Vulcano" gewond. Schip werd door projectielen van de „José Luis Diez" getroffen. GIBRALTAR, 6 Januari (Reuter/A.N.P.) - Admiraal Basterreche, leider van de rechtsche vlootbasis te San Fernando, heeft in een ver klaring toegegeven, dat de rechtsche mijnen- legger „Vulcano" tijdens een gevecht met de „Jose Luis Diez" verleden week beschadigd werd en dat leden der bemanning werden ge wond. Hij ontkent echter, dat er dooden zou den zijn. Basterreche zeide, dat de hut van den kapi tein, de verblijven der officieren en minderen, de reddingsbooten en de brug door verschei den machinegeweerschoten werden getroffen. Amsterdamsche wethouder dient aanklacht tegen dagblad in- AMSTERDAM, 6 Januari. De rijks-recherche is op last van de justitie alhier reeds geruimen tijd bezig met het instellen van een onderzoek naar de omstandigheden, waaronder in de hoofdstad erfpachtsgronden worden uit gegeven. Dit onderzoek wordt ingesteld op grond van geruchten als zouden bij de uitgifte van deze erfpachtsgronden onregelmatig heden hebben plaats gehad. Het onder zoek is nog in vollen gang en in dit sta dium kon de justitie geen nadere in lichtingen verstrekken. Een aanklacht tegen de hoofd redactie van „De Telegraaf Wethouder S. R. de Miranda heeft ons het volgende communiqué ter publicatie verstrekt: In „De Telegraaf" van hedenochtend wordt in een artikel over onregelmatigheden bij de uit gifte van bouwgrond te Amsterdam medege deeld, dat door de rijksrecherche in opdracht van de justïtie-autoriteiten te Amsterdam, een breed opgezet onderzoek daarnaar wordt in gesteld. In dit artikel wordt verder vermeld, dat, zoo als de zaken thans staan, de verdenking zich concentreert op twee figuren. Een der beiden is de wethouder S. Rodriguez de Miranda. Deze zou, buiten den dienst van Publieke Werken om, grond hebben toegewezen aan den autohande laar T. Fuldauer, die deze terreinen weer met een winst van f 10.000 aan de bona fide bouwers Venemans, Kop en Vetter te Amsterdam hebben verkocht. Vervolgens wordt gemeld, dat de transactie tot stand kwam door bemiddeling van mr. A. Ro driguez de Miranda, zoon van den wethouder, die evenals de heer Fuldauer, een winst van f 5000 zou hebben gemaakt. Men neemt aan, zoo luidt het bericht verder, dat mr. de Miranda zijn vader heeft overge haald op onregelmatige wijze in te grijpen om hem dit voordeel te verschaffen. Tenslotte wordt in dit bericht vermeld, dat de verhouding tusschen den wethouder en hoofd ambtenaren van publieke werken zoodanig zou zijn geschokt, dat ieder mondeling verkeer tus schen beide partijen is afgebroken en alles schriftelijk wordt afgedaan. Naar aanleiding van dit bericht zij het vol gende medegedeeld: 1. tot vandaag is den wethouder van een jus titioneel onderzoek niets gebleken; 2. Noch door den wethouder noch door den dienst van publieke werken is den heer Ful dauer grond toegewezen. De uitgifte van be doelde terreinen geschiedde op normale wijze tegen den normalen canon aan de bonafide bouwers Venemans c.s.; 3. Nimmer heeft tusschen den wethouder en zijn zoon eenige bespreking plaats gevonden omtrent uitgifte van grond; 4. De verhouding tusschen den wethouder en de hoofdambtenaren is volkomen normaal. De directeur van publieke werken, zoomede de hoofdambtenaren, plegen dagelijks met den wethouder mondeling overleg. De wethouder heeft naar aanleiding van bo venbedoeld artikel bij de justitie een klacht in gediend tegen de hoofdredactie van „De Telegraaf". Ons vreemde Nederiandsch klimaat, Zoo schaars geloofd en veel gesmaad, Wij voelen 't aan den lijve. Weet ook in dezen raren tijd, Beheerscht door veel onzekerheid, Kordaat zichzelf te blijven. Geen wonder, want onzekerheid Is basis zelf van zijn beleid, Waar niets op valt te bouwen; Het is een soort van avontuur, Waarop je zelfs van uur tot uur, Geen kijk hebt of vertrouwen. Vanochtend, toen de dag begon, Was alles grauw, nu schijnt de zon, Straks kan de regen stroomen, Of daalt een nieuwe sneeuwbui neer. Het is ondoenlijk met dit weer, Te spelen op zien-komen. Wij moeten maar zoo goed en kwaad, Als 't in d' omstandigheden gaat. Het samen zien te rooien; En wat u ook voorspellen hoort. Houd u maar aan 't wijsgeerig woord: 't Kan vriezen en 't kan dooien. P. GASUS. Wie het slippen wil weren, Laat zijn banden aderiseeren. ABSOLUUT SLIP VRIJ. SHELL-SERVICE-STATION, Amsterdamsche Vaart 322 Telef. 13773. DAG EN NACHT GEOPEND. (Adv. ingez. Med.) ERNSTIG INCIDENT AAN DE IIONGAARSCH-TSJECHO- SLOW AAKSCHE GRENS. Veertien dooden? Aanval op de Hongaarsche stad Munkacs. BOEDAPEST, 6 Januari (D.N.B.) Het Hongaarsche Telegraafagentschap bericht, dat Vrijdagochtend van Tsjecho Slowaaksche zijde een aanval is gedaan op de Hongaarsche grens stad Munkacs. Naar verluidt zou de aanval zijn geopend door een pantserwagen, welke evenwel buiten gevecht zou zijn gesteld en waarvan de be manning gevangen zou zijn genomen. Het Hongaarsche bureau bericht verder, dat de Tsjecho Slowaaksche artillerie van de heu vels af Munkacs onder vuur heeft genomen. Van Hongaarsche zijde is versterking ge zonden, de aanval is naar verluidt ten koste van zware offers afgeleid. De Hongaarsche regeering heeft onmiddel lijk geprotesteerd bij de gezanten van Duitsch land en Italië te Boedapest tegen dezen aan val van Tsjecho Slowaaksche troepen en Oekraïnsche vrijscharen op Munkacs. Ook te Praag is ernstig geprotesteerd. De Hongaarsche regeering wijst iedere verantwoordelijkheid voor mogelijke gevolgen van de hand. Van officieuse Hongaarsche zijde wordt gemeld, dat bij het incident negen Hongaren werden gedood, waar van vier officieren en vijf manschap pen. De Tsjechen lieten vijf dooden achter. Chamberlain's reis naar Rome. Geen bemiddelingsactie tusschen Fransche en Italiaansche regeering. Chamberlain heeft gistermiddag in Dow- ningstreet een onderhoud gehad met Halifax ten vervolge op de Donderdagavond door de beide ministers gevoerde besprekingen, die zelf weer voorafgegaan waren door een bezoek van den Franschen ambassadeur Corbin. Wat Italië betreft, blijft men in diplomatieke Engelsche kringen verklaren.- dat. in overeen stemming met de door de Fransche regeering uitgesproken wenschen. de Britsche regeering niet alleen geen bemidde'ingsactie tusschen Parijs en Rome in de kwestie der Italiaan sche eischen zal ondernemen, maar vooral zich niet zal ieenen tot een Italiaansche manoeuvre, die er uit zou bestaan Chamber lain tot tolk of pleitbezorger te maken van een Romeinsche these, hoe gematigd die ook moge zijn. Bank van Engeland en Bank van Frankrijk blijven samenwerken. PARIJS 6 Januari (Reuter). Het „Agence Economique" deelt mede: „Wij zijn gemachtigd mede te deelen, dat de Fransche bank, evenals in het verleden, door zal gaan met het verlee- nen van doeltreffenden en vertrouwenwekken- den steun aan de^Bank of England en dat de groote Fransche banken van hun kant tezamen met het centrale lichaam zich solidair zullen toonen en zullen samenwerken met de Londen- sche autoriteiten". Du moord in de Oude Doelenstraat te Amsterdam. AMSTERDAM, 6 Januari. Vanmorgen is de sigarenwinkelier B., die door de politie was ge arresteerd, omdat hij verdacht werd, betrokken te zijn bij den dubbelen moord, die Woensdag jl. gepleegd is in het. perceel Oude Doelenstraat no. 20, voor den Officier van Justitie geleid. B. is in vrijheid gesteld, daar zijn schuld niet gebleken is. Het onderzoek van de politie duurt nog voort. Vrijdag 6 Januari 1939 Ahonnemmtrn per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Ad verten t iën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regcL Regelabonucmentstarieven op aanvraag. Vraag eo aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Het woord is aan Hebbel: Volgens het nuttigheids beginsel, dat velen huldigen, moest de korenbloem voor het gerecht gebracht worden, omdat zij de aren besteelt. Aristoteles: Overal naar het nuttige te vragen posf allerminst een vrij en edeldenkend mensch. Laurillard- Hij die vraagt bij alles wat hij doet.; wat zal ik er aan hebben? vraagt aan 't eind van zijn leven: wat had ik er aan? Ernstig voorval in deii staat Ranpoer. Britsch politie-officier door opstandige menigte gedood. CUTTACK (Orissa) 6 Januari (Reuter-A. N. P.). De Britsche officier majpor Bazalgette die politiek agent was in den staat Orissa, is door het gepeupel gedood in de buurt van het paleis van den radja van Ranpoer. Hij was daar gisteren aangekomen, nadat hij berichten had ontvangen over een dreigenden toestand als gevolg van de arrestatie van eenige leden van de Praja Mandal (een politieke organisatie ter verzekering van een grootere deelneming der staten en bevolking aan de regeering) en de verklaring, dat de Praja Mandal onwettig is. Bazalgette zag zich in gezelschap van een Indischen officier tegenover een menigte ge plaatst welke het paleis, naderde. Toen het volk weigerde uiteen te gaan en dreigde hem te zul len aanvallen, schoot hij. .Het gepeupel, gewa pend met staven, sloot hen in en sloeg Bazal gette dood, terwijl de Indische officier ernstig gewond werd. Nader meldt Reuter, dat twee personen uit de menigte gedood werden, toen Bazalgette aan gevallen werd. Luitenant-kolonel Robbon, de resident van de oostelijke staten, is uit Calcutta naar Ranpoer vertrokken, zoodra hij het nieuws van het inci dent ontving. Hugh Johnson versus Roosevelt. Vroegere leider der N. R. A. tegenstander der „uitgavenpolitiek". CHICAGO, 6 Januari. (A.N.P.) Generaal Hugh Johnson, de vroegere leider van de N.R.A.. heeft gisteren de uitgavenpolitiek van president Roo sevelt. zooals uiteengezet in diens jongste bood schap aan het congres, aangevallen. In het bij zonder bestreed hij de noodzakelijkheid om zulke enorme bedragen uit te trekken voor de bewapening. E beste, eenvoudigste en goed koopste weg. Dat Is een combinatie die niet veel voorkomt. Maar zij be staat en heet: Een Groentje In Haarlem's Dagblad. HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. pag. De heer Krclage wordt Zaterdag 28 Januari 70 jaar. 2 Het a.s. jubileum van de Eerste H. B. S. 2 Door de Haarlemsche rechtbank is tweedui zend gulden boete geëischt wegens over treding der landbouwcrisiswet 3 De samenstelling van het dag. bestuur der Middenstands Centrale voor Haarlem en omstreken voor 1939. 7 BINNENLAND. De justitie onderzocht of bij de uitgifte van erfpachtsgronden te Amsterdam onregel matigheden zijn gepleegd. 1 De Nederlandsche vrouw en het Roode Kruis in oorlogstijd. 3 Mr. J. C. A. Everwijn is plotseling overleden. 7 Vier arbeiders raakten onder vallende spie gelruiten. 7 BUITENLAND. De Poolsche minister van buitenlandsche zaken. Beek, heeft gisteren te Berchtesga- den een onderhoud gehad met Hitier. 5 De Amerikaansche begrooting voor 1940 wijst weer een aanmerkelijk hooger bedrag voor bewapening aan. 5 De troepen van Franco hebben gisteren Borjas Blancas bezet. 5 SPORT. Het sportgesprek van de week gaat over bil jarten. e ARTI (ELEN enz. R. P.: Dirigentenkan:p. i Jhr. dr. J. C. Molle-us: K. L. M. vervoert steeds meer goede .en. 4 K. de Jong over h'-t concert van Philippe Newman en Theo van der Pas 7 v. H.: Over de Fransche film „De Wapen- zusters" 7 Voor de Jeugd. jj De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen on g

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1